Kadim Dostlar ™ Forum: Ata'nın Anıtkabir'e Nakli | Nefesler Tutulmuştu 'O' Anda - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ata'nın Anıtkabir'e Nakli | Nefesler Tutulmuştu 'O' Anda 10 Kasım 1953 : Saat 09.05 Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Ata'nın Anıtkabir'e NakliUlu Önder'in 15 yıl süre ile kaldığı Etnoğrafya Müzesindeki geçici kabri 4 Kasım 1953'de açıldı.


forum


10 Kasım 1953 Anıtkabir’e Naaşın TaşınmasıGeçici kabrin açılmasında; Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes, Genelkurmay Başkanı Nuri Yamut, Eski Meclis Başkanı Abdülhalik Renda, Cumhurbaşkanlığı Genel Katibi Nurullah Tolon, Eski Genel Katip Kemal Gedeleç, Ankara Valisi Kemal Aygün ve Belediye Başkanı Atıf Benderlioğlu hazır bulundular. Kabrin açılmasında, Erkek Teknik Sanat Okulu ve Yapı Enstitüsü öğretmen ve öğrencileri de görev aldı.

Kabrin açılmasına saat 09.05'de başlandı. Mezarı üstten ve yandan çevreleyen mermer levhalar birer birer çıkarıldı, kabrin üzerideki 80 cm. kalınlığında olan toprak tabaka alınarak, kağıt torbalarda toplandı. Daha sonra bu topraklar Anıtkabir'e getirilerek ebedi istiratgahına kondu. Toprağın altındaki döşeme de kaldırılarak geçici kabri boydan boya kaplayan çelik kapaklar dışarı çıkarıldı. Bu kapaklar kaldırıldığında, Atatürk'ün Türk Bayrağına sarılmış tabutu ile karşılaşıldı. 500 kg. ağırlığındaki tabut; sal tertibatı yapılmış olan vinçle yukarı çekilerek, Etnografya müzesindeki katafalka konuldu. Tabut katafalka konduktan sonra, kabrin açılmasında hazır bulunan resmi heyet tarafından bir protokol hazırlanarak imzalandı. Daha sonra Kız Teknik Öğretmen Okulu öğrencilerinin hazırladığı Türk Bayrağı, katafalkın üzerine serildi.

Ulu Önder Atatürk'ün aziz naşının önünde, 4 Kasım'dan 9 Kasım'a kadar yüksek öğretim öğrencileri, subaylar, sivil erkan ve generaller saygı nöbeti tuttular.

Törene katılacak olan resmi zevat, 10 Kasım 1953 günü saat 09.00'da, Etnografya Müzesi önüne geldi. Saat 09.05'de müzenin önündeki boru ile "Ti" işareti verildi. Bu işaretle birlikte Ankara tepelerinde top atışı başladı ve bu anda tüm törene katılanlar saygı duruşunda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndan 12 er, Büyük Atatürk'ün Türk Bayrağına sarılı tabutunu omuzlar üzerine kaldırdılar ve Etnografya Müzesi önünde bekleyen top arabasına yerleştirdiler. 136 genç asteğmenin çektiği top arabası saat 09.20'de müze önünden hareket etti.

Töreni icra için oluşturulan birlik; tören komutanı, karargahı Kara Harp Okulu Bandosu ve sancağı, Harp Okulu Alayı Flamaları, Hava Harp Okulu'ndan bir bölük, toplu halde bayrakları taşıyan gençler ile bir izci alayından oluşmuştu. 12 general top arabasının iki tarafını çevreliyordu. Atatürk'ün İstiklal Madalyası, siyah kadife bir yastık üzerinde bir amiral tarafından taşınıyordu. Bunun arkasından da protokole dahil zevat geliyordu. Bu arda Hava Kuvvetlerine bağlı uçaklar da havadan korteje katılıyordu.

Kortej opera binası önünden Bankalar Caddesi yolu ile Ulus Meydanına doğru ilerledi. Büyük Millet Meclisi önünden geçerek istasyon önüne geldi. Buradan Ulaştırma Bakanlığı-Demiryolu köprüsünü takiben saat 11.15'de, Tandoğan Meydanına ulaşıldı. Kortej yol boyunca ilerlerken, Türk Hava Kurumunun uçakları Atatürk'ün bir portresini Ankara semalarında dalgalandırıyordu. Uçaklardan naaşın üzerine ufak paraşütlere bağlı çiçek demetleri atıldı.

Kortej 12.15'de Anıtkabir'e ulaştı. Aslanlı Yol'un başlangıcındaki alanda top arabasının yanaşacağı ve tabutun indirileceği merdivenler hazırlanmıştı. 12 er Ata'nın naaşını omuzlarına alarak Aslanlı Yol'da ilerlemeye başladılar. Yine Tabutun sağ ve solunda 12 general yürüyordu. Yolun iki tarafına yerleştirilmiş kız ve erkek izciler ellerindeki çiçekleri tabutun geçeceği yola serpiyorlardı.

Ata'nın naaşı Şeref Holü'ne çıkan merdivenlerin başına geldiğinde, merdivenlerin iki yanında üçer sıra nöbet tutan izciler O'nu selamladılar. Tabut 12.50'de Şeref Holüne çıkan merdivenlerin ortasındaki Hitabet Kürsüsünün arkasında hazırlanmış olan koyu vişne rengi katafalk üzerine kondu.

Saat 12.55'de Cumhurbaşkanı Celal Bayar, katafalkın arkasından Türk Milletine hitaben bir konuşma yaparak; "Atatürk, şimdi seni kurtardığın vatanın her köşesinden gelen topraklarla gömüyoruz. Fakat hakiki yerin Türk Milleti'nin minnet dolu sinesidir. Nur içince yat" sözleri ile tamamladı.

Tabut, O'nun her zaman itimadına mazhar olmuş Mehmetçiğin omuzlarında lahitin tam altında bulunan defin mahalline getirildi. Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve diğer zevat mezarın etrafında yer almışlardı. Sanduka açılarak tam saat 13.30'da aziz naaş, Mehmetçiklerin elleriyle ebedi istiratgahına indirildi. Mezarın etrafında Ankara Toprağı ve yurdun dört bir köşesinden getirilmiş olan topraklar bulunuyordu. Mezara ilk toprağı Cumhurbaşkanı attı, diğer zevat da onu izledi. Defin işlemi tamamlandıktan sonra, Şeref Holü'nde lahitin önünde saygı duruşunda bulunuldu. Bu arada, Etnografya Müzesi'nde geçici kabrin açılışında hazır bulunan heyet tarafından defin tutanağı hazırlanarak imzalandı.

Resmi törenin sona ermesini müteakip, Anıtkabir halkın ziyaretine açıldı, anıt gece projektörlerle aydınlatıldı. 19 Kasım 1953 günü Ulu Önder'i tam 70.000 kişi ziyaret etti.


Bakınız,
Naaşın Etnoğrafya Müzesi'nden Anıtkabir'e Taşınması Fotoğrafları


Atatürk'ün Ölümünde Yayınlanan Gazete Haberleri


Eklenen Dosya  1- 10 KASIM 1953 ANITKABİRE NAŞIN TAŞINMASI.jpg (81,75K)
İndirme sayısı: 0

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 04 Haziran 2015 Perşembe - 18:08
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 2.836
 • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


forumKefen sıyrıldı ve...

Özel solüsyonla ıslatılmış pamuk kitlesi kaldırılınca Ata'nın yüzü ortaya çıktı. Derisi kahverengi bir hal almış, ama hatları bozulmamıştı.Sanki uyuyordu...

8 Kasım 1953 Pazar gecesi saat 23.00'da Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu'nun ev telefonu çaldı. Prof. Mutlu, Ankara Tıp Fakültesi Histoloji ve Ambriyoloji Kürsüsü Başkanı'ydı.Patalogdu. Arayan ise Ankara Valisi Kemal Aygün'dü...Aygün, "Hocam" dedi, "10 Kasım günü Atamızın naaşını Anıtkabir'e taşıyacağız. Bunun için bir komite kurduk. Naaşı geleneklere uygun olarak toprağa defnedeceğiz. Ancak bozulmadan korunduğunu belgelemek için muayene etmenizi rica ediyoruz."Prof. Mutlu önce reddetti. Mutlu, o sırada 40 derece ateşle yatıyordu.Hastalığını gerekçe göstererek bu görevi bir başka meslektaşının yapmasını rica etti.Ancak Vali Aygün ısrarcıydı: "Ben sizi sarar sarmalar götürürüm, bu tarihi bir görev" dedi. Mutlu kabul etti ve 9 Kasım sabahı Etnografya Müzesi'ne gitti. Başbakan Adnan Menderes oradaydı. Meclis Başkanı Refik Koraltan ve eski başkan Abdülhalik Renda da...Mutlu, görevden affını istemekle ne büyük hata ettiğini o zaman anladı.

Gerçekten tarihi bir tanıklıktı bu...Ata'nın gül ağacından tabutu, 4 Kasım günü, geçici kabrinden çıkarılıp müzenin holündeki mermer katafalka konulmuştu. Bir hafta boyunca sırayla öğrenciler, subaylar ve generaller katafalk başında nöbet tutmuştu. Nihayet tabutun açılma günü gelip de komite üyeleri tamam olunca Prof. Kamile Mutlu "Başlayın" talimatını verdi. Bunun üzerine tabutun vidaları söküldü. Tahta tabutun içinde madeni bir sanduka bulunuyordu. Bu sandukada gaz birikmiş olma ihtimali düşünülerek önce bir burgu ile delik açıldı. Gaz ya da koku çıkmadı.Sanduka talaş doluydu. Sandukanın içi, muhafaza solüsyonu ile ıslatılmış tahta talaşı doluydu. Bu talaş, naaşın ayak yönüne doğru toplandı. Talaşın arasında, ağzı kapalı ve içi sıvı dolu bir şişe bulundu. Bu,cesedi muhafaza için kullanılan solüsyondan bir numuneydi. Üzerinde terkibi yazılıydı.Ata'nın naaşı beyaz kefene sarılmış, sonra kahverengi bir muşambayla kaplanmıştı.

Sargıları açmaya başladılar. Herkes nefesini tutmuştu. Çünkü, "Naaş çürüyüp bozulmuş, çıkan gazlar tabutu patlatmış, nöbetçi er, kokudan bayılmış" diye bir sürü söylenti geziniyordu. Ve 15 yıl sonra ilk kez Ata'nın yüzünü göreceklerdi.Kefenin sargıları aralanınca Prof. Kamile Şevki Mutlu, orada bulunanların yardımıyla katafalka çıktı ve Atatürk'ün yüzüne baktı. Ata'nın derisi kahverengi bir hal almış, ama yüz hatları bozulmamıştı. Menderes sapsarı olmuştu. Prof. Mutlu, gördüğü tabloyu daha sonra şöyle anlatacaktı: "Yüzünü örten ıslak pamuk kitlesi kaldırılınca Ata'nın heykel gibi duran yüzü ile karşılaştım. Uzun sarı saçlarından ince bir tutam, sol göz kapağının üzerine düşmüştü. Atatürk, Dolmabahçe Sarayı'ndaki yatağında uyuyor gibiydi."

Prof. Mutlu, kenarda bekleyen komite üyelerini tabutun başına çağırdı. Onlar da tek tek tabutun içine baktılar.En başta Başbakan Adnan Menderes vardı. Koyu renk takım elbisesi içindeki Menderes de yanındakilerin yardımıyla katafalka çıktı,ürkek bir şekilde aşağı, tabuta doğru baktı. O an ne olduğunu Prof. Kamile Mutlu'dan aktaralım: "Menderes çok heyecanlandı. Rengi sapsarı oldu. Bir de baktım ki, müzenin kapısına doğru gidiyor. Atatürk'ün yüzüne bakmadı. Tahmin ediyorum, kendinde o kuvveti bulamadı. En sona Abdülhalik Renda kalmıştı. O da Ata'yla karşı karşıya gelir gelmez tabutun yanına yığılıverdi.

Salondaki herkes Atatürk'ü tek tek gördükten sonra naaş, tekrar solüsyonla ıslatıldı. Ata'nın başı pamuklarla örtüldü ve vücudu beyaz kefenle sarıldı. Bu sırada bir komiser,orada görevli adli tıp doçenti Dr. Cahit Özen'in yanına yaklaşıp avucunda taşıdığı bir kâğıdı gösterdi ve şöyle dedi:"Bu kâğıdı,Atatürk'ün hemşiresi Makbule Hanım gönderdi. Kefenin içine Atatürk'ün göğsü üstünekonmasını istiyor. " Doç. Özen, kâğıda bir göz attı. Eski Türkçe bir şeyler yazılıydı. "Böyle bir kâğıdı Atatürk kabul etmez. Bize kızar, darılır" dedi.Komiser kâğıdı katlayıp cebine koydu ve uzaklaştı. Bütün işlemler bittikten sonra salonda bulunanlar naaşın iki yanından geçip hep bir ağızdan besmele çektiler ve cesedi yeni tabuta yerleştirdiler. Bu tabut da 15 yıl içinde yattığı büyük gül ağacı tabutun içine konuldu. Üzeri bayrakla örtüldükten sonra kapağı kapatıldı.

Ve 10 Kasım sabahı, Ata'nın naaşı 15 yıl önce onu Dolmabahçe'den Ankara'ya taşıyan top arabasına yerleştirilip son durağı olacak Anıtkabir'e taşındı. Artık ebediyen orada kalacaktı...Atatürk'ün tabutu, Menderes'in huzurunda açılmıştı.Ata'nın 15 yıl Etnografya Müzesi'nde bekletilen naaşı,12 askerin omuzları üzerinde oradan alınmış ve 136 asteğmenin çektiği bir top arabası ve matem marşı eşliğinde Anıtkabir'e taşınmıştı.Radyodan naklen yayımlanan o görkemli tören, en az 15 yıl önceki kadar hüzünlüdür.

Ancak o törenden hemen önce yaşananlar, tarihçilerin pek ilgisini çekmemiştir. Bilindiği gibi, Anıtkabir yapılana dek, Atatürk'ün naaşının korunabilmesi için "tahnit" denilen bir işlem yapılmıştı.Gülhane Patolojik Anatomi profesörü Dr. Lütfi Aksu tarafından gerçekleştirilen bu işlem sırasında naaşa, şırıngayla özel bir formül enjekte edilmiş ve üzerine formüllerin yapıştırıldığı iki küçük ilaç şişesi, Ata'nın koltuk altlarına yerleştirilmişti. Bu işlem sayesinde Ata'nın naaşı da -diyelim bugün Lenin'in mozolesinde olduğu gibi öldüğü günkü haliyle korunabilirdi. Ancak İslam dini, ölünün defnini şart koştuğundan,geçici tahnitin bozulması şarttı.Nakilden önce, bu işlem için bir komite kuruldu. Okomite,törenden bir gün önce, Başbakan Adnan Menderes'in huzurunda Atatürk'ün tabutunun açılmasını kararlaştırdı.Tabut açılınca tahnit bozulacak ve ceset çürümeye başlayacaktı.Bir başka deyişle Atatürk'ün (mumyalanmış gibi) korunmuş naaşını son görenler, o törene katılanlar olacaktı.

Atatürk'le ilgili belgesel çalışmaları sırasında o törene katılanların bir kısmıyla konuşmuştuk.Bu yazıda yer alan bilgilerin bir kısmı o tanıklıklara, önemli bir bölümü ise değerli Atatürk araştırmacısı Prof. Dr. Utkan Kocatürk'ün, Prof.Dr. Kamile Şevki Mutlu ile yaptığı sohbetten aktardıklarına dayanıyor. Ata'nın yarım asır önceki son yolculuğu, sanırım bu ayrıntılarla daha da ilginç bir boyut kazanıyor. Atatürk'ü son görenler anlatıyor: 'Yüzünde iki günlük sakal vardı'

Osman Ersoy ve Halide İntepe, 10 Kasım 1953'te Etnografya Müzesi'nde asistan olarak çalışıyorlardı. O yüzden 50 yıl önceki o töreni ve tabutun içindeki Atatürk'ü son kez görme fırsatı buldular. İzlenimlerini şöyle anlattılar:

OSMAN ERSOY: "Sağlığında görmemiştim Atatürk'ü... Korkunç heyecanlıydım. Biz çalışanlar, asistanlar, memurlar sıra ile katafalka çıktık. Oldukça sararmış ve küçülmüş bir çehre... 1 - 2 günlük sakalı vardı. Kaşları fevkalade iyi şekilde fark ediliyordu."' Gözleri aralıktı'

HALİDE İNTEPE: "Tabut kapanmadan en son gittim baktım. Başı yana doğru eğikti. Yüzü hiç bozulmamıştı. Azıcık sakalları çıkmıştı. Hani insan hasret giderek ölürse, gözleri aralık kalırmış ya, öyle aralıktı gözleri... Ama bir ölü yüzü yoktu. Uyuyor gibiydi."Atam artık eskisi gibi rahat uyu diyemiyorum,rahat uyumadığınıda biliyorum.ÇÜNKÜ BİZ HEP İZİNDEYİZ !!!!!!!!!!!!!!

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 04 Haziran 2015 Perşembe - 18:10
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   oktaytunçbilek 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 2.228
 • Kayıt tarihi: 30-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Paylaşımınız için sagolunuz.
0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   melekler_ucamaz 

 • Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...
 • Grup: Özel Dost
 • Mesaj sayısı: 3.880
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:cennet mahallesi
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Paylaşımınız için teşekkürler
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Tabut 15 yıl sonra ilk ve son defa açıldı


Murat BARDAKÇI

Hürriyet, ulu önderi kaybetmemizin 60. yıldönümünde, onun için 15 yıl arayla yapılan iki ayrı cenaze töreninin unutulmuş ayrıntılarını veriyor.

Atatürk'ün cenaze namazı 10 Kasım'daki vefatından dokuz gün sonra, 19 Kasım 1938 sabahı saat sekizi on geçe kılındı. Dolmabahçe Sarayı'ndaki namazı Diyanet İşleri Başkanı Şerefeddin Yaltkaya kıldırdı. Kalabalık bir cemaatle kılınan namaz dört dakika sürdü. ‘‘Allahu ekber’’ yerine ‘‘Tanrı uludur’’ dendi, ‘selâm verilirken de ‘‘Selâmun aleykum’’ değil, ‘‘Esenlik üzerinize olsun’’ sözleri kullanıldı.

Onbeş yıl boyunca Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabirde kalan cenaze 10 Kasım 1953 günü Anıtkabir'e nakledildi. 15 yıl önce kapatılmış olan kurşun tabutun kapağı o gün devletin en üst düzeyinin önüne açıldı, tek bir kare fotoğraf çekildikten sonra yeniden kapatıldı ve Anıtkabir'de toprağa verildi.

Atatürk için bundan tam 45 yıl önce ikinci bir cenaze töreni yapıldı. 21 Kasım 1938'de Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabre yerleştirilen ve 15 yıl boyunca orada kalan cenaze 10 Kasım 1953 sabahı büyük bir devlet töreniyle inşaatı henüz tamamlanmış olan Anıtkabir'e nakledildi.

Geçici kabrin açılmasında başta Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan ve Başbakan Adnan Menderes olmak üzere devletin bütün üst düzeyi hazır bulundu. Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan da oradaydı, 15 yıl önce ağabeyinin ölüm haberini aldığı andaki kadar üzgündü ve ayakta güçlükle durabiliyordu.

Nakil programı, mermer lâhdin sökülmesiyle başladı. Lâhdi taşıyan betonlar kırıldı, geçici kabir açıldı ve kurşun tabut makaralara takılı zincirlerle yukarıya çekildi. Sonra cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanı dışında kalan herkes salondan çıkartıldı. 15 yıl önce kapatılmış olan kurşun tabutun kapağı devletin en üst düzeyindeki bu üç kişinin önüne sadece birkaç dakikalığına açıldı, cenazenin tek bir kare fotoğrafı çekildi, sonra kapak yeniden kapatıldı ve tabut binanın dışında bekleyen top arabasına yerleştirilerek Anıtkabir'e nakledildi.

İşte, ulu önderin ölümünden 15 yıl sonra yapılan ikinci cenaze töreninden bazı görüntüler...

Anıtkabir’e naklin fotoromanı

Türkiye'deki bütün dini cemaatlerin temsilcileri cenaze arabasını takip ediyorlar. Ermeni, Yahudi, Katolik ve Rum temsilcilerle beraber zamanın Diyanet İşleri Başkanı kortejle yürüyor.

Üniversite gençliği, Atatürk'ün Etnografya Müzesi'nde son saygı duruşunu yapıyor.

Mermer lâhid sökülüyor, sonra betonlar kırılıyor ve tabutu kaldıracak olan makaralar lâhit salonunun tavanına yerleştiriliyor.

Atatürk'ün tabutu birazdan salona çıkartılmış olacak. Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes ve devletin en üst düzeyi tabutun çevresindeler...

Tabut salonun zeminine yerleştiriliyor. Adnan Menderes birazdan 'Hanımefendi, buyurunuz' diyecek ve Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan'ı tabutun yanına götürecek...

Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e doğru yol alan korteji, Makbule Hanım hıçkırıklar içinde takip ediyor.


Bir fotoğrafın yayınlanmama öyküsü


Hürriyet’in zor kararı


Fotoğraf önümüze geldiğinde hepimiz irkildik. Şimdiye kadar hiç bilmediğimiz, varlığından dahi haberdar olmadığımız bir fotoğraftı.

Atatürk'ün naaşının Etnoğrafya Müzesi'nden Anıtkabir'e naklinden hemen önce çekilmişti. Tarih, 10 Kasım 1953'tü.

Fotoğrafta kapağı açılmış bir tabut, içinde de Atatürk'ün naaşı görünüyordu.

O gün, sadece tek kare çekilmiş bir fotoğraftı.

Hiçbir belgede varlığından söz edilmeyen ama son derece tarihi bir belgeydi...

İçimizi derin bir hüzün kapladı.

Çünkü naaş, 10 Kasım 1938'de Etnoğrafya Müzesi'ndeki geçici kabrine yerleştirilmeden önce tahnit (bozulmaması için ilaçlanması) edilmesine rağmen, zaman içinde bozulmuştu.

Tahnitin başarılı olamadığı bu kareyle kayda geçirilmişti.

Ne yapacaktık?

Bir yandan, 45 yıl sonra ilk kez günışığına çıkan bir tarihi gerçekle karşı karşıya idik, bir yandan da zihinlerimize kazınmış güzelim portrelerinden bir hayli uzaklaşmış bir Atatürk görüntüsünün dayanılmaz acısını yaşıyorduk.

Önce fotoğrafın gerçek olup olmadığını araştırdık. Gerçekti. Şimdiye kadar varlığından sadece dört kişinin haberi olmuştu.

Binanın dışında bekleyen top arabasına yerleştirilerek Anıtkabir'e nakledilmesinden önce, 15 yıldır kapalı olan kurşun tabutun kapağının açıldığını gören sadece dört kişi vardı.

Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan ve Başbakan Adnan Menderes...

Ve, deklanşöre basan fotoğrafçı.

Tabut çıkarılmadan önce, devletin en üst makamında bulunan bu üç kişi ve fotoğrafı çeken kişi dışında salonda bulunan herkes dışarı çıkarılmıştı.

Kapak, bu üç kişinin önünde sadece birkaç dakikalığına açıldı, fotoğrafçı sadece bir kez deklanşöre bastı, bu tek kare fotoğraftan sonra tabutun kapağı yeniden kapatıldı.

Bu kısa işlemin ardından binanın dışına çıkarılan tabut top arabasına yerleştirildi.

Elimizdeki bu tarihi belgeye bakarak, uzun süre tartıştık.

Ne yapmalıydık?

Yazı işleri odasında yedi kişiydik. Fikirler birbiriyle çarpıştı:

Bu fotoğrafın tümünü yayınlarsak, bazı kötü amaçlar için kullanılması sözkonusu olabilir.

Fotoğrafı yayınlamamak, tarihi bir gerçeği gizlemek olmaz mı?

Fotoğraf tarihi bir gerçek. Ancak bu görüntüyü yayınlamak da, hem gereksiz, hem de bir takım çevrelere suiistimal şansı verebilir.

O zaman fotoğrafın suiistimale fırsat verecek bölümlerini kapatalım. Çünkü eğer fotoğrafı yayınlamazsak, tarihi bir gerçeği gizlemiş olabiliriz.

Fotoğrafı hiç yayınlamamak da düşünülmeli. Kime ne faydası var? Her insan öldükten 15 yıl sonra bu görüntüye kavuşur. Bunu tahmin etmek de hiç zor değil. Yayınlamayalım.

Olaya gazetecilik açısından bakarsanız, böyle bir fotoğraf çok önemli.

Doğru. Naaşın nakli sırasında tabutun açıldığı bilinmiyordu.

Tam o anda tek kare fotoğraf çekildiği de şimdiye kadar gizli kalmıştı. Bu nedenle bu bir haber.

Hayır bu fotoğrafı yayınlamanın hiç bir faydası yok.

İsterseniz fotoğrafı yayınlayıp yayınlamamayı halka, okuyuculara soralım.

Fotoğrafı yayınlamayalım, sadece tabutun açıldığını ve o sırada tek kare fotoğraf çekildiğini haber yaparak okurlarımıza duyuralım.
Ve sonuçta, Aziz Atatürk'ün manevi kişiliğine ve ebedi imajına saygımız nedeniyle, bu sürpriz fotoğrafı yayınlamamaya karar verdik.
Nefeslerin tutulduğu an...

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 04 Haziran 2015 Perşembe - 18:14
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
forum


forum


Tarih: 10 Kasım 1953. Mermer lahit sökülmüş, betonlar kırılmış, tabutu kaldıracak zincirli makaralar lahit salonunun tavanına yerleştirilmişti. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes ve devletin en üst düzeyi, tabutun çevresindeler...

Lahtin üzeri tamamen açılmış, Atatürk'ün cenazesini 15 yıldan beri muhafaza eden kurşun tabut ortaya çıkmıştı.

Atatürk'ün tabutu birazdan salona çıkartılmış olacak.

forum

Cumhurbaşkanı Celâl Bayar, Meclis Başkanı Refik Koraltan, Başbakan Adnan Menderes ve devletin en üst düzeyi tabutun çevresindeler...

Tabut salonun zeminine yerleştiriliyor.

forum

Adnan Menderes birazdan 'Hanımefendi, buyurunuz' diyecek ve Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan'ı tabutun yanına götürecek...


Mermer lâhid sökülüyor.

forum

Sonra betonlar kırılıyor ve tabutu kaldıracak olan makaralar lâhit salonunun tavanına yerleştiriliyor.

Makbule Hanım hıçkırıklar içinde takip ediyor.

forum

Etnografya Müzesi'nden Anıtkabir'e doğru yol alan korteji, Makbule Hanım hıçkırıklar içinde takip ediyor.

Kız kardeşinin gözyaşları

forum

Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan, başını tabuta dayıyor ve dakikalarca öyle kalıyordu. Belki çok uzaklarda, Selanik'te kalan günleri yâd ediyor; belki de ağabeyinin ruhuna dualar gönderiyordu.

Dinler, Anıtkabir yolunda...

forum

Türkiye'deki bütün dini cemaatlerin temsilcileri cenaze arabasını takip ediyorlar. Ermeni, Yahudi, Katolik ve Rum temsilcilerle beraber zamanın Diyanet İşleri Başkanı kortejle yürüyor.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 04 Haziran 2015 Perşembe - 18:15
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
forum"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir..."


Mustafa Kemal Atatürk

Büyük Önder Atatürk'ümüzü saygı ile anıyoruz.


Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Ata'nın Anıtkabir'e Nakli
forumAsıl mezar odası eskiden etrafındaki pirinç kupa sayısı 67 idi...
Şimdi vilayet sayısı artınca etrafına bir sıra daha yapıldı her kupada o vilayetten gelen toprak var yani 81 çeşit toprak.forum


Atatürk’ün Naaşı Ankara Etnografya Müzesinden Çıkartılırken.forum


Atatürk’ün Ölüm Telgrafı Sene 1938forum


Atatürk’ün Şahsi Arabası 1935 1938 Arası Kullandığı Markası Lincoln.

Eklenen Dosya  2-asil mezar.jpg (80,28K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  3- ATanınnaasi.jpg (57,19K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  4-ataninolumtelgrafi.jpg (69,96K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  5- ataninsahsiarabasi.jpg (21,25K)
İndirme sayısı: 0
0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Ata'nın Anıtkabir'e Nakli
forum


Tören Arabası
forum


Lahit:

40 ton ağırlığındadır.

Tek parça, kırmızı mermerden yapılmıştır.


Yanları beyaz Afyon mermeriyle kaplanmıştır.

Lahit arkasındaki büyük pencere: 1954 yılında, İtalyan Milano Veneroni Şirketi tarafından yapılarak hediye edilmiştir.

Atatürk’ün aziz naaşı: bu mermer mozolenin yaklaşık7 metre altında, toprağa kazılmış bir mezarda bulunmaktadır. Mezar alanı: Selçuklu ve Osmanlı türbe mimarisi tarzında yapılmış, mozaiklerle süslenmiştir. Zemin ve duvarlar: siyah-beyaz-kırmızı mermerler ile kaplanmıştır. Mezar odasının tam ortasında ise, kıble yönünde yerleştirilen, kırmızı mermer sandukanın çevresinde: Anadolu’nun bütün illerinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbeycan’dan getirilen toprakların konulduğu prinç vazolar bulunuyor.forum


Atatürk'ün Naaş'ıforum


Ankara Etnografya Müzesinde Lahitten Zincir Ve Vinç Yardımıyla Tabutun Çıkarılması
Eklenen Dosya  6-torenarabasi.jpg (20,54K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  7-ataninlahti.jpg (31,46K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  8-ataninnaasi.jpg (49,61K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  9-ankaraetnografya.jpg (83,16K)
İndirme sayısı: 0
0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Ata'nın Anıtkabir'e Nakli

forum


Çıkartılan Tabut Başında Makbule Hanım Ağlayarak Dua Ediyor
forum


Anıt Mezarın Yapılacağı Yerin Seçimi:

Daha sonraki süreçte, Atatürk’ün anıt mezarının yapılması için, yer seçimine geçilir. Bu konuda kurulan komisyon: Ankara şehrinin, hemen hemen her yerinden görülebilecek bir alan olan “Rasathane Tepesini” seçer. Şehrin tam ortasında bulunan tepe, üzerinde “Rasathane” yani “Gözlem İstasyonu” bulunması nedeniyle, Rasathane tepesi olarak bilinmektedir.

Tepe üzerinde yapılan incelemelerde: tepenin üzeri boş olmasına rağmen, altında, arkelojik özellikler taşıyan ve MÖ.12’nci yüzyıldan kalma, Frig mezarlarının bulunduğu görülür. Yani, tepe, yüzyıllar öncesinden mezar olarak kullanılmaktadır. Ancak, bu tünel mezarların, tepe üzerine anıt mezar yapıldığında, anıt mezarı olumsuz etkileyeceği düşünüldüğünden, hemen gerekli arkeolojik kazı çalışmaları yapılır ve bulunan eserler, Ankara-Anadolu Medeniyetleri Müzesi envanterine kaldırılır.forum


Lahitten Tabut Çıkmadan Önce Sanırım Zincir Bağlantıları Yapılıyor Vinçle Çekmek İçin.

forum


Dinler, Anıtkabir yolunda...

Türkiye'deki bütün dini cemaatlerin temsilcileri cenaze arabasını takip ediyorlar. Ermeni, Yahudi, Katolik ve Rum temsilcilerle beraber zamanın Diyanet İşleri Başkanı kortejle yürüyor
10 KASIM 1953

Eklenen Dosya  10-atanintabutu.jpg (60,01K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  11-anitkabir.jpg (27,29K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  12-lahittentabucikmadanonce.jpg (22,66K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  13-anitkabiryolunda.jpg (53,1K)
İndirme sayısı: 0
0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ata'nın Anıtkabir'e Nakli | Nefesler Tutulmuştu 'O' Anda" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

atatürkün anıtkabire konulduğu tarih - Google'da Ara (7), atatürk anıtkabir ;e nakil töreni videosu - Google'da Ara (5), atatürkün anıtkabire konulduğu tarih - Google'da Ara (5), atatürk ne zaman anıtkabire kondu - Google'da Ara (4), atatürk kaç yılında anıtkabire kondu - Google'da Ara (4), atatürkün naaşı anıtkabire nezaman getirildi - Google'da Ara (4), atatürkün anıtkabire konulduğu tarih - Google'da Ara (4), cumhurbaşkanlığı muhafız alayı fotoları - Bing (4), ATATÜRKÜN MEZARININ ANITKABİRE TAŞINMASI - Google'da Ara (4), Atatürk ne zaman Anıtkabire kondu - Google'da Ara (4), atatürk anıtkabire ne zaman konuldu - Google\'da Ara (3), Atatürk anıtkabire ne zaman kondu - Google\'da Ara (3), anıt kabire kaç yılda taşınmış - Bing (3), atatürkün anıtkabire defni - Google'da Ara (3), atatürkün naaşı anıtkabir e kaç yılında konulmuştur - Google Search (3), atatürkün naaşı anıtka bire kaçyılın da kondu - Google Search (3), atatürkün kabrinin anıtkabire taşınması - Google'da Ara (3), ATATÜRKÜN NAAŞI NEDEN ANITKABİRE GELDİ - Google'da Ara (3), atatürkün anıtkabire getirilmesi - Google'da Ara (3), atatürkün anıtkabire konulduğu tarih - Google'da Ara (3), atatürk ne zaman anıtkabire kondu - Google\'da Ara (2), atatürkün anıtkabir yapılana kadara kaldığı yer - Bing (2), atatürk anıtkabire ne zaman konuldu - Google\'da Ara (2), atatürkün anıtkabire nakli şiir okunarak video - Bing (2), Arama V9 (2), (1) anıtkabir\'e atatürk ne zaman yerleştirildi - Web Search Results (2), atatürk anıtkabire ne zaman konuldu - Google\'da Ara (2), ataturk kac yilinda et nografya muzesindeki gecici kabrinden anitkabire nakledilmesi kac yilinda gerceklestirilmistir - Google\'da Ara (1), (1) anıtkabir ne zaman kuruldu - Web Search Results (1), atamızın anıtkabire getirilmesi - Bing (1), atatürkün cenaze töreninin resimlerine srayla göster - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), atatürk mezarının anıtkabire nakledilmesi - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün mezarının anıtkabir\'e taşınması kısa özet - Google\'da Ara (1), atatürkün naaşı neden anıtkabire 15 yıl sonra taşındı - Bing (1), ataturk ne zaman anitkabire kondu - Google\'da Ara (1), atatürkün anıtkabire getirilmesi - Bing (1), ataturkunnasi geçici olarak nerede - Google\'da Ara (1), atatürk kaç yılında anıtkabire konuldu - Google\'da Ara (1), atatürkün anıtkabire defin tarihi - Bing (1), nuralemi atatürkün etnografyada bekletilmesi - Google\'da Ara (1), anıtkabir sanal müze atanın naaşı - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), ataturk anitkabire ne zaman tasindi - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün mezarının anıtkabir\'e taşınması kısa özet - Google\'da Ara (1), atatürkün anıtkabire defin tarihi - Bing (1), ATATÜRK NE ZAMAN ANITKABİRE KONDU - Bing (1), atatürk anıtkabire ne zaman taşındı - Google\'da Ara (1), atatürk anıtkabire ne zaman taşındı - Google\'da Ara (1), (1) atatürk anıtkabire ne zaman gitti - Web Search Results (1), atatürk kaç yılında anıtkabire konuldu - Google\'da Ara (1), atatürk anıtkabire ne zaman taşındı - Google\'da Ara (1), atatürk anıtkabire ne zaman konuldu - Google\'da Ara (1), (1) atatürk anıtkabire ne zaman kondu - Web Search Results (1), Funmoods - web search results - ATATÜRKÜN NAAŞI ANITKABİRE HANGİ TARİHTE KONDU (1), atatürkün mezarının anıtkabire taşınması 10 kasım 1953 - Google\'da Ara (1), anıt kabirin nezaman kuruldu ve atatürk ne zaman anıt kabire defnedildi - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), atatürkün naaşı neden anıtkabire getirildi - Bing (1), ataturk ne zaman oldu anitkabire nezaman kondu - Google\'da Ara (1), cenazenin yüzünü görme videoları - Bing (1), http://www.kadimdostlar.com/uploads/monthly_11_2012/post-3-048671600%25201352648336_thumb.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://www.kadimdostlar.com/uploads/monthly_11_2012/post-3-078197800%25201352648048_thumb.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), atatürkün etnoğrafya müzesinden alınışı videosu - Bing (1), ataturk ne zaman anitkabire kondu - Google\'da Ara (1), Bing : Atatürk kac sene sonra anitkabire gömül dü (1), atatürk kaç ylında anıt kabre konuldu - Bing (1), ataturk anitkabire ne zaman tasindi - Google-Suche (1), atatürk kac yılında anıtkabire taşındı - Google\'da Ara (1), http://img580.imageshack.us/img580/833/110kasim1953anitkabrena.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), ATATÜRKÜN MEZARININ ANITKABİRE TAŞINMASI - Bing (1), atatürk kaç yılında anıtkabir\'e konuldu - Bing (1), http://img580.imageshack.us/img580/833/110kasim1953anitkabrena.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), Atatürk naşı anıtkabire taşınma tarihi - Bing (1), http://img580.imageshack.us/img580/833/110kasim1953anitkabrena.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://dosyalar.hurriyet.com.tr/hur/turk/98/11/10/gundem/53gun.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), 10 kasım lise düzeyi süslemeler - Google\'da Ara (1), http://img580.imageshack.us/img580/833/110kasim1953anitkabrena.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), anitkabire getirilen toprak - Bing (1), ataturkun etnografya muzesindeki kabri - Bing (1), ataturkun cenazesi anitkabre nezamankondu - Google\'da Ara (1), ataturk ne zaman anitkabire kondu - Google zoeken (1), ataturk vefatından kaç yıl sonra anıtkabıre defnedılmıştır - Bing (1), Google Image Result for http://img580.imageshack.us/img580/833/110kasim1953anitkabrena.jpg (1), Atatürk ün cenazesine atilan düğmeler - Google\'da Ara (1), anıtkabir ne zaman yapıldı ve atatürkün naşı anıtkabire ne zaman nakledildi - Bing (1), atatürkün anıt kabre nakli - Bing (1), atatürkün mezarı ne zaman anıtkabire taşındı - Google\'da Ara (1), atatürk ne zaman anitkabire konuldu - Bing (1), atatürk ün naası kaç yılındaanıtkabire taşındı - Google\'da Ara (1), atatürk ün naası kaç yılındaanıtkabire taşındı - Google\'da Ara (1), atatürkün mezarı ne zaman anıtkabire taşındı - Google\'da Ara (1), atatürkün mezarı kaç yılında anıtkabire getirildi - Google\'da Ara (1), atatürkün mezarı kaç yılında anıtkabire getirildi - Google\'da Ara (1), anıtkabir ne zaman yapıldı ve atatürkün naşı anıtkabire ne zaman nakledildi - Bing (1), anıtkabir ne zaman yapıldı ve atatürkün naşı anıtkabire ne zaman nakledildi - Bing (1), ataturk ne zaman anitkabire kondu - Google\'da Ara (1), atatürk kaç yılında anıtkabire getirildi - Google\'da Ara (1), ataturk kac yıl sonra anıtkabire konuldu - Bing (1), ataturk anitkabire ne zaman tasindi - Google\'da Ara (1), atatürkün naşı ne zaman anıtkabire defnedildi - Bing (1),

"Ata'nın Anıtkabir'e Nakli | Nefesler Tutulmuştu 'O' Anda 10 Kasım 1953 : Saat 09.05" ile Benzer Konular
Faruk Nafiz Çamlıbel (d. 18 Mayıs 1898, İstanbul – ö. 8 Kasım 1973, İstanbul) | Türk Şiirinde Hecenin Beş Şairi'nden Biri
1 Yanıt - 4.536 Görüntülenme
Atatürk'ün Ölüm İlanı..| 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün Ölümünü Bildiren Resmi Telgraf
7 Yanıt - 10.949 Görüntülenme | Türk Milleti Ulu Şefini, insanlık büyük evladını kaybetti.
Naaşın Etnoğrafya Müzesi'nden Anıtkabir'e Taşınması
9 Yanıt - 6.747 Görüntülenme | Fotoğrafları
[Yeni] Kullanıcı Ünvanları ve Yıldızların Anlamları | Düzenleme: 09 Kasım
13 Yanıt - 3.536 Görüntülenme
2013 Yılı İçin Akrep Burcu Yorumu - 24 Ekim-22 Kasım | Burç Yorumu – Aşk Ve İş Hayatı – Sağlık - 2013’de Sizleri Neler Bekliyor?
0 Yanıt - 474 Görüntülenme