Kadim Dostlar ™ Forum: Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri


Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında ve Cumhuriyetin ilk yıllarında, bütün ulusu değişim ve harekete yönlendirebilmek için ülkenin her yerini gezmiş, toplantı ve çalışmalar yapmış ve halk ile iç içe olmaya özen göstermiştir. Atatürk her gittiği yerde Türk misafirperverliğiyle karşılanmış ve birçok evde kalmıştır. Bugün Atatürk'ün oturduğu, misafir edildiği evler, savaş yönettiği karargahlar, hatırasını taşıyan değerli mekanlar, eşyalarıyla birlikte günümüzde halka açık müzeler haline getirilmiştir.

Atatürk’ün evlerini “Doğumundan, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışına kadar olan konutlar”, “Milli Mücadele Yılları konutları” ve “Cumhurbaşkanlığı dönemi konutları” olarak üç ana başlık altında toplamak mümkündür.

Büyük Önder Atatürk'ün kullandığı evlerin ortak özelliği, çok kısa süreli ikamet edilmiş olmalarıdır. Atatürk, Kurtuluş Savaşı sırasında ve Cumhuriyetin ilk yıllarında, bütün ulusu değişim ve harekete yönlendirebilmek için ülkenin her yerini gezmiş, toplantı ve çalışmalar yapmış ve halk ile iç içe olmaya özen göstermiştir. Bu çabalarında kendisini yalnız bırakmayan ve büyük destek veren Anadolu halkı, Önder'ine Türk misafirperverliği ile evini açmış, konuk etmiştir.

Prof.Dr.Afet İnan, araştırmacı, yazar Mehmet Önder'in 1970 yılında yayınlanan "Atatürk Evleri- Atatürk Müzeleri" adlı eserine yazdığı önsözünde bir anısını şöyle aktarmaktadır:

"Atatürk'ün Çankaya'da oturduğu köşkte bir anahtar koleksiyonu vardı. Bunlar memleketin çeşitli yerlerinde, kendisine hediye edilen evlere aitti. O, bu binaların hemen hepsine gitmiş, zaman zaman memleket meselelerini yerlerinde tetkik ederken, buralarda misafir edilmiştir...Bugünkü sınırlar içinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil eden Türk milleti, kendisine sembolik bir şükran ifadesi olarak kasaba ve şehirlerinde evler hediye etmişlerdir. Bunların tapuları, anahtarları, kendisine güzel birer hatıra idi. Fakat yine gayet iyi biliyorum ki, son senelerinde bunların hepsini, bulundukları şehirlere vermeyi öngörmüş ve resmi muamelelerin bir kısmı da tamamlanmıştır." (Önder 1970 :7,8)

Atatürk'ün oturduğu, misafir edildiği evler, savaş yönettiği karargahlar, hatırasını taşıyan değerli mekanlar, eşyalarıyla birlikte günümüzde halka açık müzeler haline getirilmiştir.

Bu evleri:

1- Doğumundan, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışına kadar olan konutlar
2- Milli Mücadele Yılları konutları
3- Cumhurbaşkanlığı dönemi konutları olarak üç ana başlık altında toplamak mümkündür.

I- 1881-1919 tarihleri arasında kalan dönem

İlk döneme ait olan evler içinde en önemlileri Selanik'te doğduğu ev ile İstanbul-Şişli'deki Atatürk Evi'dir.

Selanik'te Türk Evi: 1881'de içinde doğduğu, çocukluk ve gençlik yıllarının bir kısmını geçirdiği, ülkenin özgürleşmesi için mücadele etmeye karar verdiği tarihi ev, Selanik'in Balkan Savaşları sonunda Yunanistan'ın eline geçmiş olması nedeni ile Lozan Antlaşması maddelerince Yunanlılara verilmiştir. Yunan Hükümeti de evi bir Yunanlı aileye satmıştır.

Cumhuriyetin 10. Yıl Dönümü gerekçesiyle, Selanik Belediyesi, Türk-Yunan Dostluğu ve Balkan Konferansının bir anısı olarak, Atatürk'ün doğduğu evin kapısına, üzerinde Türkçe, Yunanca ve Fransızca olarak : "Türk Milletinin Büyük Kurtarıcısı ve Balkan Birliği'nin Önderi GAZİ MUSTAFA KEMAL burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyeti'nin 10. yıldönümü münasebetiyle konulmuştur. Selanik, 29 Ekim 1933" yazan çift kapalı bir levha koymuştur.

Selanik Belediyesi daha sonra evin, Yunanlı sahibinden satın alınarak Atatürk'e armağan edilmesini de kararlaştırmış, konut ancak 19 Şubat 1937'de tahliye edilmiş, anahtarları Selanik Konsolosluğumuza teslim edilmiştir." Doğduğu evin kendisine armağan edilmesinden büyük memnuniyet duyan Atatürk, Ankara'dan bir mimar görevlendirmiş ve yaşadığı döneme ait bilgileri not ettirerek evin o günkü durumuna getirilmesine yardımcı olmuştur"(Çetinor 1981 30).


forum

1950 yılında daha geniş bir tadilat gören Atatürk Konutu'nun “Atatürk Müzesi” olarak düzenlenmesi düşünülmüş ve bu konuda Dışişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalara başlamıştır. Bu çabalar sonuç vermiş ve ev tamamen eski haline uygun biçimde düzenlenerek 10 Kasım 1953 günü ziyarete açılmıştır.

İstanbul-Şişli’de Atatürk Evi (İnkılap Müzesi): Atatürk Suriye cephesinden ayrılıp 13 Kasım 1918'de İstanbul'a gelişinden kısa bir süre sonra Şişli'de Madam Kasabyan'ın üç katlı konutunu kiralamış, Beşiktaş Akaretler mahallesinde oturan annesi Zübeyde Hanım ile kız kardeşi Makbule Hanımı da bu eve taşımıştır. İstanbul’un düşman işgali altında olduğu o zor günlerde, konutunda arkadaşları ile sık sık toplantılar yapmış, 16 Mayıs 1919'da Samsun’a hareketine kadar, altı ay burada kalmıştır.1908 yıllarında yaptırılan ve Atatürk Evi olarak bilinen evi, İstanbul Belediyesi tamir etmiş ve 1943'de İnkılap Müzesi olarak ziyarete açmıştır.

Atatürk'ün doğumunun 100. senesinde yeniden düzenlenen müzede, kendisine ait fotoğraflar, kullandığı eşyalar ve merhum Çelik Gülersoy tarafından bağışlanan Atatürk hakkında yazılmış 500'ün üzerinde eserin bulunduğu bir kitaplık bulunmaktadır.


II- Kurtuluş Savaşı Yılları

Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'da kaldığı ve karargah olarak kullandığı pek çok ev arasında : Samsun 19 Mayıs Müzesi, Erzurum Atatürk Evi, Ankara İstasyon Binası, Eski Çankaya Köşkü, Polatlı Alagöz Köyü Başkomutanlık Cephe Karargahı, Akşehir Garp Cephesi Karargahı, Afyon, Şuhut Atatürk Karargah Binası, Afyon Atatürk Karargah Binası sayılabilir .

Samsun 19 Mayıs Müzesi: Bugün Samsun 19 Mayıs Müzesi olarak ziyaretçilere açık olan bina, 19 Mayıs 1919'da 18 arkadaşı ile Samsun'a gelen Atatürk'ün kaldığı Mıntıka Palas Otelidir. "Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 yılında, Atatürk'ün Samsun'a ikinci gelişinde Mıntıka Palas sahipleri bu binayı Atatürk'e hediye etmişlerdir. Daha sonra, Atatürk'ün emri ile binanın alt katı "Gazi Kütüphanesi" adıyla 22 Eylül 1939'da halkın hizmetine açılmış, üst kat ta Samsun belediyesince "19 Mayıs Müzesi" olarak tanzim edilmiştir" (Çetinor 1981:33). Bu otel, heyeti Anadolu'da ilk barındıran bina olarak tarihe geçmiştir.

Erzurum Atatürk Evi: 3 Temmuz 1919'da Erzurum’a gelen Atatürk, bir kaç yer değiştirdikten sonra, Yukarı Mumcu Mahallesindeki iki katlı kagir konağa taşınmıştır. "Erzurum Kongresi süresince ve Sivas'a gidiş tarihi olan 29 Ağustos 1919'a kadar 52 gün bu konutta kalmıştır" (Çetinor 1981: 33).

Cumhuriyetin ilanından sonra Erzurumlular bu binayı Atatürk'e armağan etmişlerdir. Vefatından sonra Çocuk Esirgeme Kurumuna devredilen bina, uzun süre çocuk yuvası olarak kullanılmıştır. Bugün tarihi Atatürk Evi, müze olarak halka açılmıştır.


forum

Ankara İstasyon Binası: Atatürk Anadolu'daki tarihi gezisini ve kongreleri tamamladıktan sonra Ankara'ya gelmiş, önce Ziraat Mektebine, daha sonra da "Direksiyon Binası" denilen Ankara'nın küçük istasyon binasına yerleşmiştir. 2,5 katlı binanın iki odası kendisine tahsis edilirken, diğer bölümleri yine Demiryollarının hizmeti için kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı'nın harekat planları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulması esasları bu binada yapılmıştır. Çerkez Ethem’in Atatürk'e suikasta yeltenmesi ve casus Mustafa Sagir'in yakalanması Direksiyon Binasında geçen en önemli olaylardır. Bina, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'nce 1965 yılında müze haline getirilmiştir.

Eski Çankaya Köşkü: Atatürk için müstakil bir binaya ihtiyaç duyulması sonunda Çankaya sırtlarındaki Bulgurzade'lerden Mehmet ve Fuat Beylerin bağ evi 1921'de Ankaralılar tarafından 4500 liraya satın alınarak Atatürk'e tahsis edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı köşklerinin nüvesini oluşturan ve Atatürk'ün 1921-1932 yılları arasında severek kaldığı bu bina, ünlü mimar Vedat Tek tarafından bazı ilavelerle genişletilmiş, geniş bir teras ve üstü sivri kuleli bir kütüphane yapılmıştır. Atatürk ünlü Nutkunu bu kütüphanede yazmıştır. Eski köşk, 1950 yılında "Atatürk Müzesi" haline getirilmiştir.

Polatlı Alagöz Köyü, Başkumandanlık Cephe Karargahı: Bu ev, Atatürk'ün Büyük Nutkunda "Genel Kurmay Başkanı Fevzi Paşa hazretleriyle beraber Polatlı Cephe Karargahına gittim.." dedikleri, düşmana en yakın tarihi binadır. Mustafa Kemal," 23 Ağustos'tan 13 Eylül tarihine kadar 22 gün-22 gece aralıksız devam eden Sakarya Meydan Muharebesini bu binadan idare etmiş, bütün planlarını burada hazırlamış, tarihi kararlarını burada vermiştir" (Önder 1970: 78). Sakarya Meydan Savaşı'nın hareket planları, haritaları, savaşta kullanılan silahlardan bazıları ve Atatürk'ün özel eşyaları da dahil olmak üzere pek çok tarihi belgenin yer aldığı bina, 10 Kasım 1968 tarihinde müze olarak hizmete girmiştir.

Akşehir Garp Cephesi Karargahı: 18 Kasım 1921'den 24 Ağustos 1922'ye kadar Garp Cephesi karargahı olarak kullanılan o zamanki Belediye binasında Büyük Taarruzun planları hazırlanmıştır. Atatürk 18 Kasım 1921- 24 Ağustos1922 tarihleri arasında kaldığı bu binada 22 Ağustos günü "Ordular.. İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!" emrini vermiştir (Çetinor,1981:33). Bina, 1966 yılında "Atatürk ve Etnografya Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır.

Afyon, Şuhut Atatürk Karargah Binası: Şuhut kasabasındaki bu küçük köy evi 22 Ağustos 1922'de Atatürk'ü ağırlamış, iki gün sonra 26 Ağustos'ta Büyük Taarruz başlamıştır. Günümüzde özel mülkiyet olan bina "korunması gerekli tarihi evler" arasındadır. (Önder 1970:84)


forum

Afyon Atatürk Karargah Binası: Büyük Taarruz sonunda Türk Orduları 22 Ağustos 1922'de Afyon’a girmişler ve Başkumandanlık ile Garp cephesi Kumandanlık Karargahı da Afyon belediye binasına nakledilmiştir. Bu bina Kurtuluş Savaşı'nın sonuna kadar karargah olarak kullanılmıştır (Çetinor, 1981 :33).

III. Cumhurbaşkanlığı Dönemi Konutları

Bu dönemde, Cumhurbaşkanlığı Konutlarının yanı sıra, Atatürk'ün karış karış gezdiği genç Türkiye Cumhuriyeti'nin hemen her köşesinde, kendisini ağırlayan, misafir eden sayısız bina vardır. Bir çoğu, günümüzde müzeye dönüşmüş olan bu binalar arasında: Konya Atatürk Evi, Adana Atatürk Evi, İzmir Atatürk Evi, Antalya Atatürk Köşkü, Ankara Atatürk Orman Çiftliği içinde bulunan Marmara ve Atatürk Köşkleri, Ankara Söğütözü Atatürk Evi (Atatürk'ün en küçük evi, tek oda), Diyarbakır Atatürk Köşkü, Trabzon Atatürk Köşkü (ölümünden bir sene önce vasiyetnamesini dikte ettirdiği ev), İstanbul-Florya Deniz Köşkü, Ankara Çubuk Barajındaki Atatürk Köşkü ve Yalova Atatürk Köşkleri sayılabilir.

Eski ve Yeni Çankaya Köşkleri: Atatürk'ün 1921-1931 yılları arasında kullandığı Eski Çankaya Köşkü ilk Cumhurbaşkanlığı konutudur. "Ancak zaman içinde bu köşkün yetersiz kalması sonunda 1932 yılında Atatürk'ün emriyle bugün de Cumhurbaşkanlığı Köşkü olarak kullanılan Yeni Köşk yaptırılmıştır (Önder 1970: 77).

Çoğunda, en fazla bir kaç gün kalan Atatürk'ün en fazla sevdiği ve vakit geçirdiği evlerinin başında, Atatürk Orman Çiftliği ve Yalova Atatürk Köşkleri gelmektedir.

Cumhuriyetin ilanından sonra, hedeflenen Batı Medeniyeti doğrultusunda yapılan çalışmalar her alanda büyük bir hız ve azimle başlamış ve Atatürk bu faaliyetlerin pek çoğuna katılarak halkı yüreklendirmiştir. Atatürk Orman Çiftliği tarıma verdiği önemin bir göstergesidir. “Çiftlik, çeşitli tarım alanlarında faaliyet göstermek ve bir örnek teşkil etmek üzere 5 Mayıs 1925’te Atatürk’ün emri ile kurulmuştur. Atatürk, Ankara’nın çölleşmiş olan bu geniş düzlüğünde bizzat çalışmış, çiftliğin her türlü faaliyeti ile uğraşmış, bütün masraflarını kendisi ödemiş, burada yaptırdığı iki köşkte, günlerce, haftalarca kaldığı olmuştur. Bir süre sonra bu boş arazi verimli bir çiftlik haline gelmiş, bir orman doğmuş, bu başarısından sonra Atatürk 11 Mayıs 1937’de , bu çiftlikle birlikte Silifke ve Yalova’daki çiftliklerini de Türk Milletine hediye ederek, bununla ilgili belgeyi imzalamıştır.”(Önder 1970 :110)


forum

"Yalova'yı ve şifalı kaplıcalarını çok seven Atatürk, 1927'den 3 Şubat 1938'e kadar sık sık Yalova'ya gelmiş, dinlenmiş ve şifalı sularından yararlanmıştır"(Çetinor,1981:35). Atatürk'ün bu ilgisi nedeniyle Yalova'da : Atatürk Köşkü, Baltacı Çiftliği Köşkü ve Cumhurbaşkanlığı Köşkü olmak üzere üç köşk yaptırılmıştır.

Kurtuluş Savaşının başladığı 1919 yılından sonra hiç yurt dışına çıkmayan Mustafa Kemal Atatürk,
Başkumandan ve Cumhurbaşkanı olarak tüm yaşamını, Yahya Kemal Bayatlı'nın:

Kuru ekmekle beyaz peyniri lezzetle yiyen,
Çeşmeden her su içişte "şükür Allaha" diyen bu vatandaş,
Biraz ahşap, biraz kerpiçten, yapabilmiş bu güzellikleri bir hiçten
mısralarındakine benzer vatandaşlarının arasında, evlerinde, gönüllerinde yaşamıştır.[b]Kaynaklar:[/b]

1- Bülent Çetinor, Atatürk Evleri, İlgi Dergisi, Apa Ofset Basımevi, İstanbul, Mayıs 1981
2- Mehmet Önder, Atatürk Evleri- Atatürk Müzeleri, Türk Tarih Kurumu Basımevi, Ankara 1970

Resimler: Yük.Müh.Mimar Bülent Çetinor

Doç.Dr. Gül Batuş
İ.Ü. İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 2.836
 • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Atatürk Müzeleri Bilgi (LİNK)

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.

Bu mesaj patriot34 tarafından düzenlendi: 06 Mayıs 2008 Salı - 12:14

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   HeaT 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • Grup: Sorumlu
 • Mesaj sayısı: 451
 • Kayıt tarihi: 06-Temmuz 08
 • Gender:Male
 • Location:Isparta
Forum İtibarı: 1
Henüz Tanınmıyor
forum

forum

forum

forum

forum

forum

forum

forum

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   oktaytunçbilek 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 2.228
 • Kayıt tarihi: 30-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
ATAMIZ'la ilgili bu hoş resim ve paylaşım için sagol genç kardeşim.yanlız merak ettim niye ruh halin kızgın sinirlenecek bir şeymi oldu? :beach:
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   HeaT 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • Grup: Sorumlu
 • Mesaj sayısı: 451
 • Kayıt tarihi: 06-Temmuz 08
 • Gender:Male
 • Location:Isparta
Forum İtibarı: 1
Henüz Tanınmıyor
Siz sağolun yorumunuz için.
Ruh hali ile ilgili ufak bir tatsızlık olmuştu ama geçti artık onu unutmuşum ben hemen değiştiriyorum :3)
0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri
• 15 Eylül 1924 - Atatürk, 15 Eylül 1924 Trabzonlular tarafından heyecanla karşılandı.


Atatürk'ün, Lâtife Hanım'la beraber Hamidiye kruvazörü ile saat 11.00'de Trabzon'a gelişi ve rıhtımda büyük törenle karşılanışı.
forum


Trabzon Atatürk EviCumhuriyetin ilanından sonra, Sonbahar Gezisi adıyla Atatürk'ün yaptığı büyük yurt gezisi Dumlupınar'dan başlamıştı. Buradan Bursa'ya gelen Atatürk 12 Eylül 1924'te Hamidiye, Kruvazörü ile Mudanya'dan hareket etmiş. İstanbul Boğazından geçerek Karadeniz'e açılmış, 15 Eylül 1924 sabahı saat 11. 00 de Trabzon'a gelmişti. Atatürk, Trabzonlular tarafından heyecanla karşılandı. Yanında eşi Latife Hanım ve yakın arkadaşları vardı. Doğruca Belediyeye geldi. Öğleden sonra da, kendileri için dayanıp döşenen Soğuksu'daki köşke giderek dinlendiler. Köşk 1913 yılında yaptırılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra da Özel İdarenin mülkiyetine geçmişti. Bodrumu ile birlikte dört katlıydı. Üçüncü katın büyük odası Atatürk'ün yatak odası idi.

O gün akşam, Köşk'ün alt kat salonunda Trabzon Belediye Başkanı Kazazoğlu Hüseyin, Atatürk'ün onuruna bir yemek vermiş bir de konuşma yapmıştı. Atatürk bu konuşmayı cevaplandırdı: (Efendiler, hemen bütün Trabzon halkını yekpare bir samimiyete kitlesi halinde gördüm. Kadınların, çocukların, ihtiyarların gözlerinde yaş gördüm. Bu ne yüksel duygu bu ne şefkat bu ne asalettir. ) dedi Trabzonlulara teşekkür etti.

Ertesi gün okulları, hastaneyi, iplik fabrikasını ziyaret ettikten sonra 17 Eylül 1924 sabahı Trabzon'dan ayrıldı Rize'ye yolcu oldu.

Atatürk'ün Trabzon'u ziyaretinden sonra özel idareye ait bulunan Köşk, Trabzon Belediyesince satın alınarak Atatürk'e hediye edildi. Bir Trabzon heyeti, Ankara'ya gelerek Köşkün tapusunu ve anahtarlarını Atatürk'e teslim etti. Atatürk 27 Kasım 1930 günü Ege vapuru ile Samsun'dan Trabzon'a geldiği zaman, geceyi yine bu Köşkte geçirmiş, iki gece kaldıktan sonra, İstanbul'a dönmüştü. Köşk artık (Atatürk köşkü) adıyla tanınıyor, Trabzonlular bu Köşkle övünüyorlardı.

Atatürk'ün Trabzon'a üçüncü ve son gelişleri 10 Haziran 1937 tarihine rastlar, Ege vapuru ile İstanbul'dan Trabzon'a gelen Atatürk, doğruca kendi Köşküne gelmiş, iki gecesini bu Köşk'te geçirmişti. Bu son gelişlerinde: (Mal ve Mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime bağışlamakla ferahlık duyacağım. İnsanın serveti kendi manevi kişiliğinde olmalıdır. Ben büyük milletime daha çok şeyler vermek istiyorum. ) diyerek, bütün mal ve mülk varlığını hazineye bağışladığını noter huzurunda tescil ettirmişti. Atatürk 12 Haziran 1937 sabahı Trabzon'dan İstanbul'a döndü.

Atatürk'ün ölümünden sonra, Trabzon Belediyesi, Atatürk köşkünü Atatürk Müzesi olarak ziyarete açmağa karar verdi. Atatürk 'ün kullandığı eşyaları, fotoğraflarını sergiledi. Bugün Köşk'ün girişinde, Atatürk'ün Trabzon'a ilk gelişlerinde yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır. Sağdaki küçük salon, Atatürk'ün yaptığı konuşmanın tam metni asılıdır. Sağdaki küçük salon, Atatürk'ün hayatına ve Trabzon'u ziyaretlerine ait fotoğraflarla donatılmıştır. Bitişiğindeki odada ise Atatürk'ün dinlendiği koltuk ve kanepeler bulunmaktadır. Bunlardan biri üzerindeki plakada şu cümle yazılıdır. (Atatürk, 11 Haziran 1937 tarihinde, şahıslarına ait emval-i gayrimenküllerini millete bıraktıklarına dair muameleyi burada imza buyurdular. ) Öteki oda, Atatürk'ün yemek salonu olarak döşelidir.

Köşk'ün üçüncü katında Atatürk'ün yatak odası, banyosu, yaver odaları, çalışma salonu vardır. Köşk bugün çiçekli geniş bahçesi ile Trabzon'un en güzel evlerinden biri olarak tanımakta, Belediyenin yönetiminde Atatürk Müzesi olarak ziyarete açık bulundurulmaktadır.

Kaynak: www.ataturk.net/ata/trabzon.html

Atatürk'ün, Trabzon'da Belediye'yi, Halk Partisi Merkezi'ni, Vilâyeti ziyareti; akşam, Trabzon Belediyesi tarafından şereflerine verilen ziyafette konuşması: "...Arkadaşlar, beş sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın ilk safında kahraman Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya kanlı savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlâtlarının muharebe meydanında gösterdikleri fedakârlığın kıymetli hatırası daima dimağımda canlı kalacaktır." [Kocatürk]


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 15 Eylül - September


Atatürk'ün Yurt Gezileri ( 1923-1938 )


Atatürk Evleri | Atatürk Köşkü Müzesi - Trabzon
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri• 24 Eylül 1924 - Atatürk'ün, Lâtife Hanımla beraber Erzurum'a gitmek üzere saat 10.00'da otomobille Samsun'dan ayrılışı ve Havza'ya gelişi.


forum


24 Eylül 1924
Atatürk'ün, Samsun'dan ayrılışı ve Havza'ya gelişi.
Atatürk'ün, Havza'da konuşması: "...Havza'ya ve Havzalılara çok borçluyum. Kalbî bağlılığımı ebediyen saklayacak, sizi hiç unutmayacağım. Muhterem Havzalılar! İlk cüreti, ilk cesareti gösteren, ilk örgüt yapan siz oldunuz. İnkılâp ve Cumhuriyet Tarihi'nde kahraman Havza'nın ve Havzalıların büyük bir yeri vardır."

Atatürk'ün, Lâtife Hanımla beraber öğleden sonra Havza'dan Amasya'ya hareketi.

Atatürk'ün, Lâtife Hanımla beraber saat 19.30'da Havza'dan Amasya'ya gelişi ve karşılayıcılara hitaben konuşması:
"...Cumhuriyet bayrağı altında birlik, kararlılık ve gayret en esaslı ilkemiz olmalıdır"

Atatürk'ün, gece Amasya Belediyesi tarafından şerefine verilen ziyafette konuşması: "Benim için, memleket için, inkılâp için çok mühim günler geçirdiğim bir şehirde bulunuyorum. Milletin varlığını tanımayı alçalma sayanlar, kendilerinin Allah'ın gölgesi olduğunu iddia dalgınlığında, cüretinde, sahtekârlığında bulunanlar, en nihayet bu mukaddes varlığa ilk defa bu şehirde hürmete mecbur edilmişlerdir!" [Kocatürk]


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 24 Eylül - September 1924-Atatürk'ün, Samsun'dan ayrılışı, Havza'ya gelişi.
0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleriforum


forumAralık 1918 - Mayıs 1919

“Atatürk İnkılabı Müzesi” Şişli, İstanbul
Mustafa Kemal, Şişli'deki bu evde, Milli Mücadeleyi başlatmak amacıyla Samsun'a hareket ettiği gün olan 16 Mayıs 1919 tarihine kadar oturdu.Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 10 Aralık - December
0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri• 22 Aralık 1918 (Aralık) - Atatürk'ün, -1914 yılı Mayısında Sofya'da yazdığı- "Zabit ve Kumandan ile Hasbıhâl" adlı eserinin İstanbul'da yayımlanması. (Ruşen Eşref Ünaydın, bu eserin İstanbul'da Mütareke başlarında yayımlandığını bildirmektedir).


forum

Zabit ve Kumandan ile HasbihalAtatürk'ün, Şişli'deki evinde "Anafartalar Muharebatı'na Ait Tarihçe" adlı eserini yazmaya başlaması.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 22 Aralık - December

Atatürk'ün Yazdığı Kitaplar | Nutuk, Cumalı Ordugahı, Geometri, Zabit Ve Kumandan İle Hasbihal - Mustafa Kemal Atatürk, yaşamının her döneminde kitapla bütünleşmiştir.

Zabit Ve Kumandan İle Hasbihal - Mustafa Kemal Atatürk – Nuri Conker | Mustafa Kemal Atatürk’ün Yazdığı Kitaplar - Hasan Ali Yücel’in Kitap Hakkındaki Görüşü...
0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleriforum


forum


forum


forum


forum


forum


forum


forum


forum
Eklenen Dosya  Selaniktekipembeev.jpg (35,36K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  sislidekiev.jpg (22,46K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  dolmabahcesarayi.jpg (14,95K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  cankayadkiordukosku.jpg (17,24K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  gaziciftligi.jpg (16,19K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  gaziciftligi.jpg (16,19K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  yalovaataturkkosku.jpg (19,29K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  floryadenizkosku.jpg (18,42K)
İndirme sayısı: 0 Eklenen Dosya  izmir.jpg (19,78K)
İndirme sayısı: 0

Eklenen dosya(lar)


0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (31), müzelerle ilgili resimler - Google'da Ara (18), Google (17), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google'da Ara (13), müzelerle ilgili resimler - Google'da Ara (12), müzelerle ilgili sözler - Google'da Ara (12), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google'da Ara (10), müzelerle ilgili resimler - Google'da Ara (10), mimari kültürümüzü temsil eden evlerin resimleri - Google'da Ara (9), müzelerle ilgili sözler - Google'da Ara (8), müzeler ile ilgili sözler - Google'da Ara (7), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google'da Ara (6), müzelerle ilgili yazı - Google'da Ara (6), samsundaki müzeler - Google'da Ara (6), müze ile ilgili sözler - Google'da Ara (6), müzeler ile ilgili sözler - Google'da Ara (5), müzelerle ilgili sözler - Google'da Ara (5), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google'da Ara (5), müzelerle ilgili resimler - Google'da Ara (4), müzelerle ilgili sözler - Google'da Ara (4), müzelerle ilgili sözler - Google'da Ara (4), müzelerle ilgili sözler - Google'da Ara (4), müze ile ilgili sözler - Google'da Ara (4), mimari kültürümüzün temsil eden evler - Google'da Ara (4), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google'da Ara (3), atatürkün müzelerle ilgili sözleri - Google'da Ara (3), MÜZELERLE İLGİLİ RESİMLER - Google'da Ara (3), mimari kültürümüzü temsil eden - Google\'da Ara (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), (1) atatürk ün kaldığı evlerin tarihleri - Web Search Results (2), Google (2), türkiyedeki atatürk müze evleri hakkında ilgi - Bing (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), mimarı kültürümüzü temsil eden evlerin resimleri - Bing (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (2), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler? - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden ev - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), atatürkün kaldığı evler - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), bülent çetinor - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün yaşadığı evler ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk müze evleri resim - Bing (1), atatürk ün türkiyedeki evleri - Bing (1), atatürkün türkiyedeki bütün evleri - Bing (1), (1) atatürkün köşkleri - Web Search Results (1), Şuhut atatürk evi görsel - Bing (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları kısaca özeti - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - türkiyedeki atatürk müze evleri (1), polatlı alagöz köyünde chp ye verilen ev - Google\'da Ara (1), (1) türkiyedeki atatürk müze evleri - Web Search Results (1), (1) atatürk yaşadığı evler ve tanıtımı - Web Search Results (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), (1) atatürk evleri ve müzeleri - Web Search Results (1), (1) atatürk ve evleri - Web Search Results (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün evleri ve kullanım amaçları - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), müzelerle ilgili resimli haberler - Bing (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evlerden resim - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evlerden resim - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), Mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google Arama (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimar kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimar kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1), mimari kültürümüzü temsil eden evler - Google\'da Ara (1),

"Atatürk Müzeleri, Evleri veya Köşkleri " ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
8 Yanıt - 6.040 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
31 Yanıt - 14.426 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
6 Yanıt - 3.315 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Atatürk'ün Ölüm İlanı..| 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün Ölümünü Bildiren Resmi Telgraf
6 Yanıt - 10.560 Görüntülenme
Ben Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları
8 Yanıt - 40.335 Görüntülenme | Celal Bayar Anlatıyor..