Kadim Dostlar ™ Forum: Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Atatürk Ve Kitap


Yeni bir devletin kurucusu olan Atatürk, yaptığı inkılapların meşruiyetini, şaşırmamak gerekir ki kitaplarda bulmuştur. Okuma ve düşünmeyle dolu bir hayat geçirmesi, ileri görüşlülüğüyle de birleşince ortaya inkılapları çıkmıştır. Yeni devletimizin, Cumhuriyetimizin gıdası kitap kaynaklıdır.


forum


Atatürk’ü bir kez daha anarken, onun kitap okuma sevgisini gözden kaçırmamak gerekir. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” diyen Atatürk’te okumak, araştırmak bir tutkuya dönüşmüştür. Atatürk geniş bir kültüre ve pek çok eserden müteşekkil bir kütüphaneye sahiptir.

Zengin kütüphanesi sayesinde kitap okumak, araştırma yapmak, düşünce üretmek, araştırdığı,düşündüğü jonuları tartışmaya açmak ,O’nun gündelik hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Manastır İdadisinde tarih öğretmeni Mehmet Tevfik Bey sayesinde tarih en çok ilgilendiği saha olmuştu. Atatürk’ün ileriki yıllarında kitaplığının çoğunluğunun tarih kitaplarından oluşması, onun tarihe ve ulusal bilince verdiği önemi göstermektedir.

Harp okulu yıllarında Atatürk, memleket meseleleriyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Sürekli okuyor, yurt içinde basılması yasak olduğu için çoğu defa İran’da basılıp gelen, eşitlik, hürriyet gibi kavramların işlendiği eserleri temin ediyor ve gizli gizli okuyordu. Atatürk bu kitapları yatakhanede, kötü ışık şartlarında okuyor, uzun düşüncelere dalıyordu.


Atatürk’ün okuma ve öğrenme aşkı sadece öğrencilik yıllarına mahsus değil, okumaya cephede de devam ediyordu. Çanakkale Savaşı'nın en en şiddetli zamanında kendisini ziyarete gelen Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk’ün odasını tasvir ederken, Balzac’ın Maupassant’ın, Boule de Suif’in ve Lavedan’ın eserlerinin masasının üstünde durduğundan bahsetmektedir.

16.Kolordu Komutanı olarak Doğu Anadolu’da bulunduğu yıllarda da sürekli okumayla meşgul olan Atatürk, burada geçirdiği yıllarda tuttuğu anı defterinde, okuduğu kitapların adını vermekte, günlerinin askerlikten boş kalan kesimini okumakla değerlendirdiğini anlatmaktadır.

Atatürk’ün harp meydanlarında dahi okumaktan geri kalmadığının şahitlerinden biri de Fevzi Çakmak’tır. Çakmak, Sakarya Meydan Muharebesi ile Büyük Taarruz arasında kalan zamanda Paşa’nın İslam Tarihi okuduğunu anlatmaktadır.

Kitap okumayı tutku derecesinde seven Atatürk Cumhuriyet sonrasına kadar yerleşik bir hayatı olmadığı için kütüphane kuramamış, yanında okumak istediği, sevdiği, faydalı bulduğu kitapları taşımakla yetinmiştir. Ancak Ankara ve İstanbul’da sürekli olarak kalmaya başlayınca kütüphane kurabilmiştir.

Türkiye’de görev yapan Amerikan büyükelçisi general Charles H. Sherril, Atatürk’ün kendisini kütüphanesinde kabul etmesinin ardından hissettiklerini şöyle anlatmaktadır: ”Bu gün Mustafa Kemal kendisini ilk günkünden daha rahat hissediyordur, çünkü kütüphanesindeydi. Yaradılışı itibariyle okumayı ve araştırmayı seven insanlar kendi kitaplıklarında, kitapları arasında bütün güçleri ve büyüklükleriyle görünürler. Şimdi ne masanın üstünde yayılı duran haritalardan ne de odayı tüm duvarlarıyla dolduran kitaplardan bahsetmeyeceğim...”


Atatürk kültür savaşını kazanacak malumatla donanmak için her zamankinden daha fazla okumaya adadı kendini. Değişik sahalardan kitapları topluyor, okuyor, yurt içinde bulunmayan kitapları yurt dışından getirtiyor, vakıf olmadığı dilde yazılmış olanları kısa zamanda tercüme ettiriyordu. Olağanüstü bir çalışma temposu içinde ülkemizin kültür sorunlarına ışık tutma amacıyla gece gündüz çalışıyordu.

Gününün çoğunu kütüphanesinde geçirdiği, saatlerce hatta günlerce kitap okuduğu yakınları tarafından beyan edilmektedir. Yahya Kemal katıldığı bir akşam yemeğinde, Atatürk’ün konuşmalarıyla mest olduğunu söyleyerek, ”Hep askeri okullarda okumuş, sırtından asker üniformasını çıkararak politikaya soyunmuş. O’nun okuduğu okullarda felsefe diye bir ders yoktu. Bu çeşit kitapları aslından okuyabilecek kadar Fransızcası olduğunu da sanmıyorum. O yıllarda bu kitapların pek azı dilimize çevrilmişti. Peki bu kadar kültürü nereden almıştı öyleyse?” diyerek bu sorunu çözememiş ve Ruşen Eşref’e sormuştu.

O’da Atatürk’ün daha gençlik yıllarından beri, Meşveret, Mizan, İçtihat gibi pozitivist fikir adamlarımızın çıkardığı dergileri okuduğunu, halen elinin altında bunların eksiksiz sayıları olduğunu, daha gençlik yıllarında Rousseau’yu okuduğunu söyler.

Atatürk kendisi okuduğu gibi yakınlarında ki kişileri de okumak konusunda teşvik etmiştir. En iyi hediyenin kitap olduğunu düşünen Atatürk, hayatı boyunca hatta ölüm döşeğindeyken bile okumayla alakasını kesmemiştir.

Cemal Granada’nın bir anısıyla bitirelim:

Boş zamanlarında Atatürk’ün elinden tarih kitaplarının düşmediğini hatırlarım. Yine Atatürk bir gün tarihle alakalı bir kitap okuyordu.Bir sürü yurt meselesi varken devlet başkanının kendini tarihe vermesi Vasfi Çınar’ın biraz canını sıkmış olacaktı ki, Atatürk’e şöyle dediğini duydum:

-Paşam tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?”


Atatürk, Vasfi Çınar’ın bu çok samimim yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi.

-"Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım."


Bakınız,
Atatürk'ün Okuduğu Kitaplar | Atatürk'ün Okuduğu Yabancı Kitaplar - Atatürk'ün Kitaplığındaki Kitaplar

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 08 Mayıs 2015 Cuma - 11:04
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 10 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.763
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

atatürk ve okuma sevgisi özet - Google'da Ara (38), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (29), atatarkün okuma ili ilgili hatıraları - Google'da Ara (22), Atatürk Ve Kitap | Atatürk’ün Kitap Ve Okuma Sevgisi – Atatürk’ün Anıları | Eğitim Kütüphanesi ™ Atatürk\'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar (18), Atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (18), atatürün kitap sevgisi anıları - Google'da Ara (12), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (12), atatürk ve okuma sevgisi kısa özeti - Google'da Ara (9), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (9), atatürk'ün kitap sevgisi - Google'da Ara (7), atatürkün kitap okuma sevgisi kısaca - Google'da Ara (7), atatürk'ün okuma ile ilgili anıları - Google'da Ara (6), Atatürkün kitap sevgisi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (6), atatürkün kitap okumaya verdiği önemi - Google'da Ara (6), Atatürk ün okumak ile ilgili anısı - Google'da Ara (5), atatürkün kütüphanelere verdiği önem - Google'da Ara (5), atatürk ve okuma sevgisi kısa özeti - Google'da Ara (5), atatürkün kitap sevgisi özet - Google'da Ara (5), Atatürk'ün okuma sevgisi - Google'da Ara (5), atatürkün kitap ile ilgili sözleri - Google'da Ara (5), atatürk ün kitapla sevgisi ilgili anıları - Google'da Ara (5), kitap sevgisi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), okuma anıları - Google'da Ara (5), atatürk'ün okuma alışkanlığıyla ilgili anıları - Google'da Ara (5), atatürk ve okuma sevgisi kitabının özeti - Google'da Ara (5), Atatürk'^ün geçirdiği anılar - Google'da Ara (5), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (5), atatürk ve kitap sevgisi - Google'da Ara (5), atatürk ve okuma sevgisi kısa özeti - Google'da Ara (4), atatürk ün kitap sevgisi - Google'da Ara (4), atatürkün okuma sevgisi ve okudu kitaplar - Google'da Ara (4), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (4), atatürkün çıkardığı kitaplar - Google'da Ara (4), atatürkün OKUL SEVGİSİ ANI - Google'da Ara (4), atatürk'ün okuma alışkanlığıyla ilgili anıları - Google'da Ara (4), atatürkün okuma sevgisi ile ilgili anısı - Google'da Ara (4), atatürkün okuma ile ilgili ANISI - Google'da Ara (4), ATATÜRK'ÜN KİTAP OKUMASIYLA İLGİLİ BİR ANISI - Google'da Ara (4), atatürkün kitap okumayla alakalı sözü - Google'da Ara (4), ATATÜRKÜN OKUL SEVGİSİ - Google'da Ara (4), atatürk'ün okuma sevgisiyle alakalı anı - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (3), atatürk ve okuma sevgisi özet kültübakanlığı - Google'da Ara (3), atatürk'ün kitap sevgisi şiir - Google'da Ara (3), okum - Yahoo! Search Results (3), atatürk'ün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (3), atatürk'ün kitap sevgisi - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okuma sevgisi video - Bing (3), atatürkün kitap sevgisi hakkında röportaj - Google'da Ara (3), ATATÜRKÜN kitap ve okuma sevgisi ve sözleri - Bing (3), atatürk'ün kitap okuma ile ilgili anıları - Google'da Ara (3), atatürk'ün okumak ile ilgili bir anısı - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kitap ve kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), Atatürk kitapçıgı - Google'da Ara (3), atatürk ve kütüphane ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün çıkardığı geometri kitabı - Google'da Ara (3), atatürk ve okuma sevgısı kıtabının ozetlerı - Google'da Ara (3), okuma sevgisi ile ilgili düz yazı - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okumaya verdiği önemi - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kitap sevgisi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün kitap ve kütüphane ile ilğili sözleri - Google'da Ara (3), atatürk ve kitap sevgisi - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okuma sevgisiyle ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün okul sevgisi ile ilgili şiir - Google'da Ara (3), kitap sengisi ile ilgili bilgi - Bing (2), Arama V9 (2), Arama V9 (2), atatürkün kitap okuma sevgisi - Google\'da Ara (2), Google Custom Search (2), ataturk ve kitap - Bing (2), Funmoods - web search results - atatürkün kitap sevgisi (2), atatürkünkitap çıkardığı okul - Google'da Ara (2), Google Custom Search (2), Atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Whitesmoke Web Search (2), (1) atatürk ün kitap veokuma sevgisi - Web Search Results (1), atatürk ün kitap okuma verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürkün okumaya verdiği önem ve kitap sevgisi - Google\'da Ara (1), atatürkün okumaya verdiği önem ve kitap sevgisi - Google\'da Ara (1), Atatürk\'ün kitap sevgisi hakkında 5 şiir - Google\'da Ara (1), atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakında kelimeler - Bing (1), atatürk\'ün kitap ve okuma sevgisi ile ilgili 3 sözü - Google\'da Ara (1), atatürkün kitap ile anısı kısa - Bing (1), atatürkün kitap okuma sevgisi ile ilgili sözleri anlamı - Yahoo! Search Results (1), (1) okuma sevgisi ile ilgili şiirler - Web Search Results (1), atatürk\'ün kitap sevgisi anıları - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakkında bilgiler (1), Arama V9 (1), atatürk\'ün kitap okumak ve okuma sevgisi ile ilgili sozleri - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün kitaba ve okumaya verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürk ün kitap okuma verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakında kelimeler - Bing (1), atatürk\'ün kitap okumaya verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürk ve kitap sevgisi kompozisyon 5. sınıf - Google\'da Ara (1),

"Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları " ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
9 Yanıt - 6.289 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
34 Yanıt - 15.061 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
7 Yanıt - 3.483 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Atatürk'ün Ölüm İlanı..| 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün Ölümünü Bildiren Resmi Telgraf
7 Yanıt - 10.949 Görüntülenme | Türk Milleti Ulu Şefini, insanlık büyük evladını kaybetti.
Ben Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları
9 Yanıt - 40.704 Görüntülenme | Celal Bayar Anlatıyor..