Kadim Dostlar ™ Forum: Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Atatürk Ve Kitap


Yeni bir devletin kurucusu olan Atatürk, yaptığı inkılapların meşruiyetini, şaşırmamak gerekir ki kitaplarda bulmuştur. Okuma ve düşünmeyle dolu bir hayat geçirmesi, ileri görüşlülüğüyle de birleşince ortaya inkılapları çıkmıştır. Yeni devletimizin, Cumhuriyetimizin gıdası kitap kaynaklıdır.


forum


Atatürk’ü bir kez daha anarken, onun kitap okuma sevgisini gözden kaçırmamak gerekir. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” diyen Atatürk’te okumak, araştırmak bir tutkuya dönüşmüştür. Atatürk geniş bir kültüre ve pek çok eserden müteşekkil bir kütüphaneye sahiptir.

Zengin kütüphanesi sayesinde kitap okumak, araştırma yapmak, düşünce üretmek, araştırdığı,düşündüğü jonuları tartışmaya açmak ,O’nun gündelik hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Manastır İdadisinde tarih öğretmeni Mehmet Tevfik Bey sayesinde tarih en çok ilgilendiği saha olmuştu. Atatürk’ün ileriki yıllarında kitaplığının çoğunluğunun tarih kitaplarından oluşması, onun tarihe ve ulusal bilince verdiği önemi göstermektedir.

Harp okulu yıllarında Atatürk, memleket meseleleriyle daha fazla ilgilenmeye başladı. Sürekli okuyor, yurt içinde basılması yasak olduğu için çoğu defa İran’da basılıp gelen, eşitlik, hürriyet gibi kavramların işlendiği eserleri temin ediyor ve gizli gizli okuyordu. Atatürk bu kitapları yatakhanede, kötü ışık şartlarında okuyor, uzun düşüncelere dalıyordu.


Atatürk’ün okuma ve öğrenme aşkı sadece öğrencilik yıllarına mahsus değil, okumaya cephede de devam ediyordu. Çanakkale Savaşı'nın en en şiddetli zamanında kendisini ziyarete gelen Ruşen Eşref Ünaydın, Atatürk’ün odasını tasvir ederken, Balzac’ın Maupassant’ın, Boule de Suif’in ve Lavedan’ın eserlerinin masasının üstünde durduğundan bahsetmektedir.

16.Kolordu Komutanı olarak Doğu Anadolu’da bulunduğu yıllarda da sürekli okumayla meşgul olan Atatürk, burada geçirdiği yıllarda tuttuğu anı defterinde, okuduğu kitapların adını vermekte, günlerinin askerlikten boş kalan kesimini okumakla değerlendirdiğini anlatmaktadır.

Atatürk’ün harp meydanlarında dahi okumaktan geri kalmadığının şahitlerinden biri de Fevzi Çakmak’tır. Çakmak, Sakarya Meydan Muharebesi ile Büyük Taarruz arasında kalan zamanda Paşa’nın İslam Tarihi okuduğunu anlatmaktadır.

Kitap okumayı tutku derecesinde seven Atatürk Cumhuriyet sonrasına kadar yerleşik bir hayatı olmadığı için kütüphane kuramamış, yanında okumak istediği, sevdiği, faydalı bulduğu kitapları taşımakla yetinmiştir. Ancak Ankara ve İstanbul’da sürekli olarak kalmaya başlayınca kütüphane kurabilmiştir.

Türkiye’de görev yapan Amerikan büyükelçisi general Charles H. Sherril, Atatürk’ün kendisini kütüphanesinde kabul etmesinin ardından hissettiklerini şöyle anlatmaktadır: ”Bu gün Mustafa Kemal kendisini ilk günkünden daha rahat hissediyordur, çünkü kütüphanesindeydi. Yaradılışı itibariyle okumayı ve araştırmayı seven insanlar kendi kitaplıklarında, kitapları arasında bütün güçleri ve büyüklükleriyle görünürler. Şimdi ne masanın üstünde yayılı duran haritalardan ne de odayı tüm duvarlarıyla dolduran kitaplardan bahsetmeyeceğim...”


Atatürk kültür savaşını kazanacak malumatla donanmak için her zamankinden daha fazla okumaya adadı kendini. Değişik sahalardan kitapları topluyor, okuyor, yurt içinde bulunmayan kitapları yurt dışından getirtiyor, vakıf olmadığı dilde yazılmış olanları kısa zamanda tercüme ettiriyordu. Olağanüstü bir çalışma temposu içinde ülkemizin kültür sorunlarına ışık tutma amacıyla gece gündüz çalışıyordu.

Gününün çoğunu kütüphanesinde geçirdiği, saatlerce hatta günlerce kitap okuduğu yakınları tarafından beyan edilmektedir. Yahya Kemal katıldığı bir akşam yemeğinde, Atatürk’ün konuşmalarıyla mest olduğunu söyleyerek, ”Hep askeri okullarda okumuş, sırtından asker üniformasını çıkararak politikaya soyunmuş. O’nun okuduğu okullarda felsefe diye bir ders yoktu. Bu çeşit kitapları aslından okuyabilecek kadar Fransızcası olduğunu da sanmıyorum. O yıllarda bu kitapların pek azı dilimize çevrilmişti. Peki bu kadar kültürü nereden almıştı öyleyse?” diyerek bu sorunu çözememiş ve Ruşen Eşref’e sormuştu.

O’da Atatürk’ün daha gençlik yıllarından beri, Meşveret, Mizan, İçtihat gibi pozitivist fikir adamlarımızın çıkardığı dergileri okuduğunu, halen elinin altında bunların eksiksiz sayıları olduğunu, daha gençlik yıllarında Rousseau’yu okuduğunu söyler.

Atatürk kendisi okuduğu gibi yakınlarında ki kişileri de okumak konusunda teşvik etmiştir. En iyi hediyenin kitap olduğunu düşünen Atatürk, hayatı boyunca hatta ölüm döşeğindeyken bile okumayla alakasını kesmemiştir.

Cemal Granada’nın bir anısıyla bitirelim:

Boş zamanlarında Atatürk’ün elinden tarih kitaplarının düşmediğini hatırlarım. Yine Atatürk bir gün tarihle alakalı bir kitap okuyordu.Bir sürü yurt meselesi varken devlet başkanının kendini tarihe vermesi Vasfi Çınar’ın biraz canını sıkmış olacaktı ki, Atatürk’e şöyle dediğini duydum:

-Paşam tarihle uğraşıp kafanı yorma. 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?”


Atatürk, Vasfi Çınar’ın bu çok samimim yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi.

-"Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım."


Bakınız,
Atatürk'ün Okuduğu Kitaplar | Atatürk'ün Okuduğu Yabancı Kitaplar - Atatürk'ün Kitaplığındaki Kitaplar

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 08 Mayıs 2015 Cuma - 11:04
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 10 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (147), Google (59), atatürk ve okuma sevgisi özet - Google'da Ara (38), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (29), atatarkün okuma ili ilgili hatıraları - Google'da Ara (22), Atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (18), Atatürk Ve Kitap | Atatürk’ün Kitap Ve Okuma Sevgisi – Atatürk’ün Anıları | Eğitim Kütüphanesi ™ Atatürk\'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar (13), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (12), atatürün kitap sevgisi anıları - Google'da Ara (12), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (9), atatürk ve okuma sevgisi kısa özeti - Google'da Ara (9), atatürk'ün kitap sevgisi - Google'da Ara (7), atatürkün kitap okuma sevgisi kısaca - Google'da Ara (7), Atatürkün kitap sevgisi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (6), atatürkün kitap okumaya verdiği önemi - Google'da Ara (6), atatürk'ün okuma ile ilgili anıları - Google'da Ara (6), atatürk ün kitapla sevgisi ilgili anıları - Google'da Ara (5), atatürkün kitap ile ilgili sözleri - Google'da Ara (5), kitap sevgisi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), Atatürk'ün okuma sevgisi - Google'da Ara (5), Atatürk ün okumak ile ilgili anısı - Google'da Ara (5), atatürk ve okuma sevgisi kısa özeti - Google'da Ara (5), atatürkün kütüphanelere verdiği önem - Google'da Ara (5), atatürkün kitap sevgisi özet - Google'da Ara (5), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (5), atatürk ve kitap sevgisi - Google'da Ara (5), okuma anıları - Google'da Ara (5), atatürk'ün okuma alışkanlığıyla ilgili anıları - Google'da Ara (5), atatürk ve okuma sevgisi kitabının özeti - Google'da Ara (5), Atatürk'^ün geçirdiği anılar - Google'da Ara (5), atatürkün okuma sevgisi ve okudu kitaplar - Google'da Ara (4), atatürkün okul sevgisi - Google'da Ara (4), ATATÜRKÜN OKUL SEVGİSİ - Google'da Ara (4), atatürk ün kitap sevgisi - Google'da Ara (4), atatürkün kitap okumayla alakalı sözü - Google'da Ara (4), atatürkün okuma ile ilgili ANISI - Google'da Ara (4), ATATÜRK'ÜN KİTAP OKUMASIYLA İLGİLİ BİR ANISI - Google'da Ara (4), atatürk ve okuma sevgisi kısa özeti - Google'da Ara (4), atatürkün çıkardığı kitaplar - Google'da Ara (4), atatürk'ün okuma alışkanlığıyla ilgili anıları - Google'da Ara (4), atatürkün OKUL SEVGİSİ ANI - Google'da Ara (4), atatürkün okuma sevgisi ile ilgili anısı - Google'da Ara (4), atatürk'ün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okuma sevgisi video - Bing (3), atatürk'ün okumak ile ilgili bir anısı - Google'da Ara (3), atatürk'ün okuma sevgisiyle alakalı anı - Google'da Ara (3), atatürkün kitap sevgisi hakkında röportaj - Google'da Ara (3), atatürk ve okuma sevgisi özet kültübakanlığı - Google'da Ara (3), ATATÜRKÜN kitap ve okuma sevgisi ve sözleri - Bing (3), atatürk'ün kitap sevgisi şiir - Google'da Ara (3), atatürk'ün kitap sevgisi - Google'da Ara (3), atatürk'ün kitap okuma ile ilgili anıları - Google'da Ara (3), okum - Yahoo! Search Results (3), atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Google'da Ara (3), atatürkün kitap ve kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), Atatürk kitapçıgı - Google'da Ara (3), atatürk ve kütüphane ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün çıkardığı geometri kitabı - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okumaya verdiği önemi - Google'da Ara (3), atatürk ve okuma sevgısı kıtabının ozetlerı - Google'da Ara (3), okuma sevgisi ile ilgili düz yazı - Google'da Ara (3), atatürkün okul sevgisi ile ilgili şiir - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kitap sevgisi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün kitap ve kütüphane ile ilğili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürk ve kitap sevgisi - Google'da Ara (3), atatürkün kitap okuma sevgisiyle ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), atatürkün kütüphane ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), ataturk ve kitap - Bing (2), kitap sengisi ile ilgili bilgi - Bing (2), Funmoods - web search results - atatürkün kitap sevgisi (2), atatürkün kitap okuma sevgisi - Google\'da Ara (2), Google Custom Search (2), Google (2), Atatürkün kitap okumaya verdiği önem - Whitesmoke Web Search (2), Google Custom Search (2), Arama V9 (2), Arama V9 (2), atatürkünkitap çıkardığı okul - Google'da Ara (2), Atatürk\'ün kitap sevgisi hakkında 5 şiir - Google\'da Ara (1), (1) okuma sevgisi ile ilgili şiirler - Web Search Results (1), atatürk\'ün kitap sevgisi anıları - Google\'da Ara (1), atatürk ve kitap sevgisi kompozisyon 5. sınıf - Google\'da Ara (1), atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakında kelimeler - Bing (1), atatürkün kitap ve okuma sevgisi hakında kelimeler - Bing (1), Search V9 (1), Arama V9 (1), atatürk\'ün kitaba ve okumaya verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürk ün kitap okuma verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün kitap okumaya verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürkün kitap ile anısı kısa - Bing (1), Arama V9 (1), atatürkün kitaplara ve okumaya verdiği önem - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün kitap okumaya verdiği önem - Google\'da Ara (1), (1) atatürkün okuma alışkanlığı ile ilgili sözleri - Web Search Results (1),

"Atatürk Ve Kitap | Atatürk'ün Kitap Ve Okuma Sevgisi - Atatürk'ün Anıları " ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
9 Yanıt - 6.241 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
33 Yanıt - 14.900 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
7 Yanıt - 3.446 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Atatürk'ün Ölüm İlanı..| 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün Ölümünü Bildiren Resmi Telgraf
7 Yanıt - 10.857 Görüntülenme | Türk Milleti Ulu Şefini, insanlık büyük evladını kaybetti.
Ben Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları
9 Yanıt - 40.624 Görüntülenme | Celal Bayar Anlatıyor..