Kadim Dostlar ™ Forum: Atatürk'e Yazılmış Mektuplar | Nazım Hikmet'in Atatürk'e Yazdığı Mektup - 21 Nisan 2011; Nâzım'ın Mektubu Köşk'te Bulundu - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Atatürk'e Yazılmış Mektuplar | Nazım Hikmet'in Atatürk'e Yazdığı Mektup - 21 Nisan 2011; Nâzım'ın Mektubu Köşk'te Bulundu Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.640
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Türk Ordusunu "isyana teşvik" ettiğim iddiasıyla "onbeşyıl ağır hapis"cezası giydim. Şimdi de Türk Donanmasını "isyana" teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum.

Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum

Askeri isyana teşvik etmedim.


forum


Kör değilim ve senin yaptığın her ileri dev hamleyi anlayabilen bir kafam,yurdumu seven bir yüreğim var.

Askeri isyana teşvik etmedim.

Yurdumun ve senin karşında alnım açıktır.

Yüksek askeri makamlar, devlet ve adalet, küçük, bürokrat gizli rejim düşmanlarınca aldatılıyorlar.

Askeri isyana teşvik etmedim.

Deli,serseri,mürteci,satılmış,inkılap ve yurt haini değilim ki bunu bir an olsun düşünebileyim.

Askeri isyana teşvik etmedim.

Senin eserine ve sana, aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim.Sırtıma yüklenen ve yükletilebilecek hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim.

Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim.

Bağışla beni.Seni bir an kendimle meşgul ettimse,alnıma vurulmak istenen bu "inkılap askerini isyana teşvik" damgasını ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır.

Başvurabileceğim en inkılapçı baş sensin.

Kemalizm'den ve senden adalet istiyorum.

Türk inkılabına ve senin başına and içerim ki suçsuzum.


Nazım HİKMET*Nazım Hikmet bu mektubunu Dolmabahçe Sarayında yatan Atatürk'e postayla gönderebilmek için,annesinin ya da Piraye'nin gelmesini bekliyordu ki,

*17 ağustos 1938 günüHaluk Şahsuvaroğlu, ona İstanbul'a gideceğini, kitap falan istiyorsa getirebileceğini,postaya atılacak mektubu varsa atabileceğini söylemiş.

*Nazım Hikmet kendisini Erkin gemisinde kapatıldığı ayakyolundan kurtaran güverteye çıkıp hava almasını sağlayan Piraye'nin ailesi Altunizadeler'e komşu bir ailenin çocuğu olan bu genç subay'ın insanlığına güven duyuyordu.

*Atatürk'e yazdığı mektubu postaya atıp atamayacağını sordu. Olumlu yanıt alınca içini okuyabilmesi için
kapatmadığı zarfı ona verdi.

*Haluk Şahsuvaroğlu tarihsel değeri olduğuna inandığı bu mektubu,bir kopyasını çıkardıktan sonra postaya attı.

*General Ali Fuat Cebesoy'un(Nazım Hikmet'in dayısı) verdiği bilgiye göre, mektup, Dolmabahçe Sarayına gelmiş. Özel kalem de kayda geçmiş,Atatürk'ün yanına girip çıkabilenlerden İçişleri Bakanı Şükrü Kaya'ya teslim edilmiş, ama hiçbir uygun zaman bulunarak Atatürk'e okunamamıştır.

*General Ali Fuat Cebesoy ne zaman Atatürk'ün yanına yaklaşmak istemişse, Şükrü Kaya onu "-şimdi vakti değil","-bugün uygun olmaz","hastalığı ağırlaştı"gibi sözlerle engellemiş.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.640
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Nâzım'ın Mektubu Köşk'te Bulundu


Nazım Hikmet’in 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından Atatürk’e gönderdiği mektup Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde bulundu.


Şair Nâzım Hikmet’in ve annesi Celile Hanım’ın Atatürk’e yazdığı mektuplar ortaya çıktı. Aslında Nâzım Hikmet’in Atatürk’e yazdığı mektup sır değildi, içeriği de biliniyordu; ancak bu mektupların Atatürk’e hiçbir zaman ulaşmadığı iddia ediliyordu. İşte Atatürk’e ulaşmayan o mektuplar, geçen günlerde Çankaya Köşkü’nde bulundu.

Radikal gazetesinde yayınlanan mektubunda Nazım Hikmet, ‘askeri isyana teşvik’ suçlamasının iftira olduğunu söyleyerek Atatürk’ten adalet istiyor. Celile Hanım’ın mektubu ise daha kısa ve net. Celile Hanım, Nâzım Hikmet’in suçsuz olduğunu ve Atatürk’ten oğlunun bağışlanmasını istiyor. Her iki mektup da Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde yan yana duruyor.


‘Hain Değilim’


Orijinali ilk kez yayımlanan Nâzım Hikmet’in mektubu “Cumhur Reisi Atatürk’ün Yüksek Katına” diye başlıyor ve şöyle devam ediyor: “Türk Ordusunu ‘isyana teşvik’ ettiğim iddiasıyla ‘15 yıl ağır hapis cezası giydim. Şimdi de Türk Donanmasını ‘isyana’ teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum. Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum. Askeri isyana teşvik etmedim... Deli, serseri, mürteci, satılmış, inkılap ve yurt haini değilim ki bunu bir an olsun düşünebileyim. Askeri isyana teşvik etmedim. Senin eserine ve sana, aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim. Sırtıma yüklenen ve yükletilebilecek hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim. Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim. Bağışla beni. Seni bir an kendimle meşgul ettimse, alnıma vurulmak istenen bu ‘inkılap askerini isyana teşvik’ damgasının ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır. Başvurabileceğim en inkılapçı baş sensin. Kemalizm’den ve senden adalet istiyorum. Türk inkılabına ve senin başına and içerim ki suçsuzum.” 18 Ağustos 1938 tarihini taşıyan mektubun sonunda Nâzım Hikmet’in imzası bulunuyor.


‘Nazım’ı Bağışlayın’


Celile Hanım, Nâzım Hikmet’in Atatürk’e yazdığı mektubun Atatürk’e ulaşmadığını tahmin etmiş olacak ki bu kez kendisi el yazısıyla Atatürk’e bir mektup yazar. Aynı tarihlerde yazıldığı anlaşılan bu mektupta Celile Hanım’ın mektubunun özeti ise şöyle: “Gazimiz… Size iki kez geldik. Teyzezademin ve Fuat Paşa’nın çok selamı var. Sizin çok merhametli olduğunuzu söylüyorlar. Affı hususinizi istiyoruz. Yarattığınız Türk lisanının kıymetli bir hizmetkârı olan Nâzım’ı bağışlayın! Hapislerde her gün ah alarak üzülmesine mani olun. Bu husustaki delaletinizi bizden esirgememenizi rica ederiz.” Enver Paşa Kızı Celile.

Nâzım, tutukluğuna o kadar içerlenir ki o dönemde milletvekillerine de mektup yazar. O dönemin özgürce yayın yapabilen gazetelerine de kendisine yapılan haksızlıkla ilgili mektuplar gönderir. İşte Büyük Millet Meclisi Azalarına diye yolladığı mektup da bunlardan biridir. Bu mektupta da Nâzım Hikmet, suçlu olmadığını haykırır.

Nâzım Hikmet’in tutuklanmasına ve Atatürk’e bu mektupları yazmasına neden olan mahkeme kararı da yine mektuplarla aynı dosyada bulunuyor. ‘Zata mahsus’ olarak yazılan, 21 Ocak 1938 tarihli ve Müdafai Milliye Bakanı (Milli Savunma Bakanı) Kazım Özalp imzalı bilgi notu Başvekil Celal Bayar’a yazılmış. Celal Bayar da mektubu Cumhurbaşkanlığı’na göndermiş.


‘Komünist Nazım Tutuklandı’


Bu notta şunlar yazılı: “Harp Okulu Adli Müşavirliği’nce, Askeri Ceza Kanu’nun 94’üncü maddesine uyan suçundan dolayı tevkifine karar verilmiş olan Komünist Nâzım Hikmet’in İstanbul’da tevkif edildiği ve Askeri Mahkeme’ye verilmek üzere trenle Ankara’ya sevk edildiği İstanbul Komutanlığı’ndan bildirilmiştir. Arz ederim.”


Atatürk’e Ulaştı mı?


Siroz hastalığı teşhisi konan Atatürk, hastalığının iyiden iyiye artması üzerine de 26 Mayıs 1938 günü Ankara’dan ayrıldı, İstanbul’a hareket etti. Bu, Atatürk’ün Ankara’daki son günüydü. Atatürk, İstanbul’da 1 Haziran 1938’den 25 Temmuz 1938’e kadar Savarona yatındanda kaldı. Yaz sıcakları üzerine tekrar Dolmabahçe Sarayı’na döndü. 10 Kasım 1938 günü de vefat etti.

18 Ağustos 1938 tarihli Nâzım Hikmet’in ve Celile Hanım’ın mektuplarını sağlık sorunları yaşayan Atatürk’ün görmeme ihtimali yüksek gibi duruyor. Bu mektupların Dolmabahçe Sarayı’ndan Çankaya Köşkü’ne ulaşması, bugüne kadar saklanması da ‘manidâr’ olarak değerlendiriliyor.


Tozlu Rafların İçindeydi


Nâzım Hikmet ve Celile Hanım’ın Atatürk’e yazdığı mektupların bugün ortaya çıkması bir rastlantı değil. Yıllardır dokunulmayan, kapısı aralanmayan Cumhurbaşkanlığı Arşivleri’nde son iki yıldır hummalı bir çalışma var. Akademisyen kökenli Prof. Dr. Mustafa İsen’in Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olmasından sonra yapılan bu çalışmalar şimdilerde meyvesini vermeye başladı. Yakın tarihimize ışık tutması beklenen pek çok belge ve yazışma küften, tozdan arındırılarak kaybolması önlendi. Köşk’teki binlerce belge, film ve fotoğraf, elden geçirilerek kateloglara kaydedildi. Başta Atatürk’e gelen mektuplar, fotoğraflar, kartpostallar çeşitli katagorilere ayrılarak tasnif edildi. Bunlarla ilgili bilgiler, kataloglara yazıldı. Bu kataloglar yakında araştırmacıların hizmetine sunulacak.


Kaynak: ntvmsnbc

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Atatürk'e Yazılmış Mektuplar | Nazım Hikmet'in Atatürk'e Yazdığı Mektup - 21 Nisan 2011; Nâzım'ın Mektubu Köşk'te Bulundu" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

atatürke mektup - Bing (27), çocuklardan atatürke mektup - Google'da Ara (19), atatürke yazılan mektuplar - Google'da Ara (12), atatürke mektup örnekleri - Google'da Ara (12), atatürke mektup - Bing (11), halk ozanlarının atatürke yazdığı şiirler - Google'da Ara (10), atatürke yazılan mektuplar - Google'da Ara (10), Arama Govome (10), atatürke yazılan mektuplar - Google'da Ara (9), atatürke mektup - Bing (9), şehitlere yazılan mektuplar - Google'da Ara (8), atatürke yazılan mektuplar - Google'da Ara (8), atatürke mektup - Bing (8), ataya mektup örnekleri - Google'da Ara (7), ehitlere yaz lan mektuplar - Google'da Ara (7), dostlara yazılmış mektuplar - Google'da Ara (7), atatürke mektup - Bing (7), atatürke mektup örnekleri - Google'da Ara (7), mektup istiyorum atatürkle ilgili - Bing (6), nazım hikmetin atatürke yazdığı şiir - Google'da Ara (6), halk şairlerinin atatürke yazdığı şiirler - Google'da Ara (6), Atatürk için yazılmış sözler - Google'da Ara (6), çocuklardan ataya mektup - Google'da Ara (6), atatürk .e mektup yazalım siz goster - Google'da Ara (5), nazım hikmetin atatürke yazdığı şiir youtube - Google'da Ara (5), atatürke sevgi mektubu - Google'da Ara (5), Google (5), atatürke yazılan yazılar - Google'da Ara (5), atatürke yazılan mektuplar - Bing (5), halk şairleri tarafından atatürke yazılan bir şiir - Google'da Ara (5), halk ozanlarının atatürke yazdığı şiirler - Google'da Ara (5), çocuk mektupları - Google'da Ara (5), atatürke yazılan mektuplar - Google'da Ara (5), şehitlerimize yazılmış mektuplar - Google'da Ara (5), halk şairlerinin atatürke yazdığı şiirler - Google'da Ara (4), halk ozanlarının atatürke yazdığı şiirler - Google'da Ara (4), çeşitli konularda yazılmış mektup örnekleri - Google'da Ara (4), atatürke yazılmıs sairlerimizden siirler - Google'da Ara (4), nazım hikmet atatürk şiirleri - Google'da Ara (4), atatürke mektup örnekleri - Google'da Ara (4), atatürke mektup yazalım - Google'da Ara (4), çeşitli konularda yazılmış mektup örnekleri - Google'da Ara (4), atatürke mektuplar - Google'da Ara (4), halk şairlerinin atatürke yazdığı şiirler - Google'da Ara (4), atatürke mektup - Bing (4), atatürke mektup örnekleri - Google'da Ara (4), ÇOÇUKLARIN ATASINA YAZDIĞI MEKTUPLAR - Google'da Ara (4), atatürke mektuplar - Bing (4), atatürke mektup - Bing (4), atatürke mektup örnekleri - Google'da Ara (4), ünlü halk şairlerimizin atatürk hakkındaki sözleri - Google'da Ara (4), ataturklee ilgili yazılmışm mektu - Bing (3), Arama Govome (3), şehitlerimize en uygun mektup şekli - Bing (3), hikaye seklinde yazılmıs mektuplar - Google'da Ara (3), atatürke mektup örnekleri - Google'da Ara (3), mektup gibi yazılmış kitapları - Google'da Ara (3), mektup halinde yazılmış kitaplar - Google'da Ara (3), atatürkle ilgili mektup - Bing (3), nazım hikmetin şiiri çocuklarla ilgili - Google'da Ara (3), atatürkün nazım hikmet hakkında sözleri - Google'da Ara (3), ATATÜRKE YAZILAN MEKTUPLAR - Bing (3), (1) çocukların atatürke yazdıği mektuplar - Web Search Results (2), Funmoods - web search results - atatürk ile ilgili mektuplar (2), Not Available (2), atatürk ün 10 kasımda fen ve teknoloji hakkındaki görüşleri - Bing (2), atatürke inkılap ile ilgili bir mektup - Bing (2), atatürke yazılmıs mektuplar - Bing (2), MyPlayCity - Web Search Results (1), Funmoods - web search results - atatürke sevgi mektubu (1), MyPlayCity - Web Search Results (1), Funmoods - web search results - nazım hikmetin doğum günü için yazılan yazılar (1), nazım hikmetin atatürke yazdığı şiirler - Bing (1), (1) resimli manidar sözler köşkü - Web Search Results (1), ATATÜRKÜN en güzel şiileri - Bing (1), (1) atatürke yazılan mektuplar - Web Search Results (1), Arama V9 (1), atatürke bir mektup - Google\'da Ara (1), (1) yazar ve şairlerimizin atatürk hakkında yazdığı yazılı resimler - Web Search Results (1), ATATÜRKE ŞİİR NAZIM - Bing (1), atatürke yazılan mektuplar - Bing (1), dostlar için yazılmış sözler - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), ataturke yazılaN mektuplar - Google\'da Ara (1), ataturklee ilgili anılar - Google\'da Ara (1), atatürke minnetimizi bildiren mektuplar - Bing (1), atatürke yazılan yazılar - Bing (1), atatürke yazı - Google\'da Ara (1), ilginc turk sairlerin yazdigi acik mektuplar - Bing (1), ilginc turk sairlerin yazdigi acik mektuplar - Bing (1), nazım hikmetin öykü örnekleri - Bing (1), cocuklarin yazdigi ataturke mektuplar - Bing (1), ataturklee ilgili yazılmışm mektu - Bing (1), nazım hikmetin atatürke yazdığı şiir - Bing (1), atatürke yazılan mektuplar - Bing (1), atatürke çocukların yazdığı kartpostal mektuplar - Google\'da Ara (1), atatürke çocukların yazdığı kartpostal mektuplar - Google\'da Ara (1), atatürke yazılmış şiir nazım hikmet - Bing (1), (1) atatük e mektup örneği - Web Search Results (1),

"Atatürk'e Yazılmış Mektuplar | Nazım Hikmet'in Atatürk'e Yazdığı Mektup - 21 Nisan 2011; Nâzım'ın Mektubu Köşk'te Bulundu " ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
8 Yanıt - 6.044 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
31 Yanıt - 14.435 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
6 Yanıt - 3.317 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Atatürk'ün Ölüm İlanı..| 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün Ölümünü Bildiren Resmi Telgraf
6 Yanıt - 10.562 Görüntülenme
Ben Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları
8 Yanıt - 40.340 Görüntülenme | Celal Bayar Anlatıyor..