Kadim Dostlar ™ Forum: Atatürk'ün Eğitimciliği | Başöğretmen Atatürk - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Atatürk'ün Eğitimciliği | Başöğretmen Atatürk Başöğretmen Atatürk’ün eğitimle ilgili sözleri... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Eğitimci Atatürk


Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nı ve inkılaplarını hep sabırlı, ikna edici, güven verici, bilgili "öğretmenliği" sayesinde başarmıştır.


forum


Gerek öğretmenlik ve gerekse eğitimcilik kısmen doğuştan getirilen bazı özelliklere, kısmen de sonradan öğrenme ile kazanılan bilgilere sahip olmayı gerektiren bir sanat ve bilimdir. Bu açıdan bakıldığında, Atatürk'ün tam bir öğretmen ve eğitimci özelliği taşıdığını görürüz. O'nun kişiliğini öğretmenlik ile özdeşleştirmesi bu bakımdan son derece isabetlidir. Yüreğinde Allah, vatan, millet, bayrak, Atatürk sevgisiyle dolu her Türk öğretmeni, Atatürk'ün eğitim anlayışını tüm meslek hayatı boyunca yaşamalı ve yaşatmalıdır. Atatürk eğitimciliğin sıradan ve basit bir iş olmadığının farkındadır. Ona memleketin refaha kavuşması bile buna bağlıdır:


forum


"Mekteplerde öğretmen vazifesinin güvenilir ellere teslimi, memleket evlatlarının o vazifeyi kendine hem bir meslek, hem bir ülkü sayacak bilgili ve saygı değer öğretmenler tarafından yetiştirilmesini temin için öğretmenlik diğer yüksek meslekler gibi tedricen ilerlemeye ve herhalde refah teminine müsait bir meslek haline konulmalıdır. Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en fedakar ve saygı değer uzuvlarıdır."


forum


"Atatürk, okulların sadece bilimsel eğitim yeri olmadığı görüşündedir. Ona göre okullar, memleket sevgisine ve bağımsızlık fikrine giden yolları içerir.

Bunun yanında, memleketi kurtarmak için çalışan herkesin ilim sahibi olması gerektiğini de özellikle belirtir: "Mektep genç dimağlara, insanlığa hürmeti, millet ve memlekete muhabbeti, istiklal şerefini öğretir. İstiklal tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takibi lazım gelen en doğru yolu belletir. Memleket ve milleti kurmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu mütehassis ve birer alim olmaları lazımdır. Bunu temin eden mekteptir."

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 10 Haziran 2015 Çarşamba - 16:48
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Atatürk'ün Eğitimciliği | Başöğretmen Atatürk


forum


O, bugünleri önceden gördü. “En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır” dedi.

İşte, Başöğretmen Atatürk’ün eğitimle ilgili sözleri:

:z30: Yeni nesil, en büyük Cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

:z30: İlk ve orta öğretim, mutlaka insanlığın ve medeniyetin gerektirdiği ilmi ve fenni versin, fakat o kadar pratik bir şekilde versin ki, çocuk okuldan çıktığı zaman aç kalmaya mahkum olmadığına emin olsun.

:z30: Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

:z30: En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.

:z30: Bir millet irfan ordusuna sahip olmalıdır. Muharebe meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır.

:z30: Eserinin üzerinde imzası olmayan yegane sanatkar öğretmendir!

:z30: Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.

:z30: Milli Eğitim siyasetimizin temel taşı, cahilliğin yok edilmesidir.

:z30: Toplumun düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir!

:z30: Eğer Cumhurbaşkanı olmasam, Eğitim Bakanlığı’nı almak isterdim.

:z30: Milli Eğitim’in gayesi yalnız hükümete memur yetiştirmek değil, daha çok memlekete ahlâklı, karakterli, cumhuriyetçi, inkılâpçı, olumlu, atılgan, başladığı işleri başarabilecek kabiliyette, dürüst, düşünceli, iradeli, hayatta rastlayacağı engelleri aşmaya kudretli, karakter sahibi genç yetiştirmektir. Bunun için de öğretim programları ve sistemleri ona göre düzenlenmelidir.

:z30: Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.

:z30: Milli eğitimde süratle yüksek bir seviyeye çıkacak olan bir milletin, hayat mücadelesinde maddi ve manevi bütün kudretlerinin artacağı muhakkaktır.

:z30: Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.

:z30: Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir, millet denemez. Bir kitle millet olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır.

:z30: Şimdiye kadar uygulanan eğitim yöntemlerinin milletimizin geri kalmasında en önemli etken olduğu kanısındayım. Onun için bir milli eğitim programından söz ederken, eski devrin boş inançlarından ve yaratılışımızla hiç ilgisi olmayan yabancı fikirlerden, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilen bütün etkilerden tamamen uzak, milli karakterimiz ve milli tarihimizle uyumlu bir kültür kastediyorum. Çünkü milli dehamızın gelişmesi ancak böyle bir kültür ile sağlanabilir.

:z30: Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askeri, siyasi, idari inkılâplar sizin, sayın öğretmenler, sizin sosyal ve fikri inkılâptaki başarılarınızla pekiştirilecektir. Hiçbir zaman hatırlarınızdan çıkmasın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.


Bakınız,
ATATÜRK'ün Eğitim Gençlik Ve Öğretmenler İçin Sözleri - "Büyük şeyleri büyük milletler yapar."

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 10 Haziran 2015 Çarşamba - 16:49
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Atatürk'ün Eğitimciliği | Başöğretmen Atatürk" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (69), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (35), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (31), atatürkün baş öğretmen şiiri - Google'da Ara (20), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (18), ATATÜRKÜN EĞİTİMCİLİĞİ - Google'da Ara (15), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiir - Google'da Ara (12), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiir - Google'da Ara (12), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (11), atatürk'ün eğitimciliği - Google'da Ara (11), atatürkün öğretmenliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (9), atatürk ün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (9), başöğretmen atatürk ile ilgili şiirler - Google'da Ara (9), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (8), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (8), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiir - Google'da Ara (8), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (7), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (7), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (7), atatürkün vatan millet bayrak sevgisiyle ilgili anı - Google'da Ara (7), atatürkün baş öğretmenliği - Google'da Ara (7), atatürkün eğitimcilik ilgili sözleri - Google'da Ara (7), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (6), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (6), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (6), atatürkün egitimciligi - Google'da Ara (5), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), atatürk ün eğitimciliği - Google'da Ara (5), atatürk'ün EĞİTİMÇİLİĞİ - Google'da Ara (5), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (5), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (5), atatürkün başöğretmen olması - Google'da Ara (5), atatürkün baş öğretmenliği - Google'da Ara (5), atatürkün başöğretmen olması ne zaman - Google'da Ara (5), atatürkünbaşöğretmenliği - Google'da Ara (5), atatürk'ün eğitimciliği ile ilgili sözleri - Google'da Ara (4), atatürk ün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (4), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (4), atatürkün başöğretmenle ilgili kısa yazı - Google'da Ara (4), atatürkün egitimcilik hakkında şiirler - Google'da Ara (4), atatürkün başöğretmenliği ile ilgili yazılar - Google'da Ara (4), başöğretmen ile ilgili yazı - Google'da Ara (4), atatürkün başöğretmen olması - Google'da Ara (4), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiir - Bing (3), Atatürk’ün Eğitimciliği | Başöğretmen Atatürk | Eğitim Kütüphanesi ™ Atatürk\'ün Hayatı ve Hakkında Yazılanlar (3), atatürk'ün eğitimciliği - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliğiyle ilgili yazı - Google'da Ara (3), atatürkün egitimciligi - Bing (3), Atatürk'ün eğitimciliği - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün başöğretmenliği ile ilgili şiir - Google'da Ara (3), atatürkün EĞİTİMCİLİĞİ - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), atatürk'ün eğitimciliği - Google'da Ara (3), atatürk'ün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), başöğretmenle şiirler - Bing (2), Arama V9 (2), atatürkün fikir hayatı ve eğitimciliği - Bing (2), atatürk\'ün eğitimciliği - Google\'da Ara (1), başogretmenle ilgili kompozisyon - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), (1) atatürk ün eğitimciliği ile ilgili şiir - Web Search Results (1), (1) atatürk ün eğitimçiliği ile ilgili anılar - Web Search Results (1), başöğretmenle şiirler - Bing (1), atatürkün öğretmenliğiyle ilgili şiirler - Google\'da Ara (1), (1) başöğretmenle ile ilgili şiirler - Web Search Results (1), Arama V9 (1), Bing : Atatürk'ün öğretmenliği ile on şiir (1), atatürkün eğitimciliği - Bing (1), atatürk\'ün egitimciligi ile ilgili siirler - Bing (1), atatürk\'ün egitimciligi ile ilgili siirler - Bing (1), Redirect Notice (1), Weiterleitungshinweis (1), atatürkün fikir hayatı ve eğitimciliği - Google\'da Ara (1), atatürk\'ün egitimciligi - Bing (1), atatürk\'ün egitimciligi ile ilgili şiirler - Bing (1), atatürkün eğitimciliği - Bing (1), atatürkün eğitimciliği - Bing (1), ataturkun fikir hayati ve egitimciligi - Google\'da Ara (1), atatürkün fikir hayatı ve eğitimciliği - Google\'da Ara (1), atatürkün fikir hayatı ve eğitimciliği - Google\'da Ara (1), ataturkun egitimciligi - Bing (1), atatürkün eğitimciliği ile ilgili bilgiler - Bing (1), basogretmenle ılgılı sıır - Google\'da Ara (1), atatürkün eğitimciliğiyle ilgili şiirler - Bing (1), https://imagizer.imageshack.us/v2/806x306q90/661/TWEZ3X.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), atatürkün başöğretmen olması gogle - Bing (1), başöğretmenle ilgili şiirler - Bing (1), atatürkün öğretmenliği - Bing (1), atatürkün eğitimciliği ile ilgili şiirler - Bing (1), eğitimciliği ile ilgili anısı - Bing (1), ATATÜRK\'ÜN EĞİTİMCİLİĞİ İLE İLGİLLİ ŞİİRLER - Google\'da Ara (1), Google Custom Search (1),

"Atatürk'ün Eğitimciliği | Başöğretmen Atatürk Başöğretmen Atatürk’ün eğitimle ilgili sözleri..." ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
9 Yanıt - 6.283 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
34 Yanıt - 15.046 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
7 Yanıt - 3.479 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Atatürk'ün Ölüm İlanı..| 10 Kasım 1938 - Atatürk'ün Ölümünü Bildiren Resmi Telgraf
7 Yanıt - 10.940 Görüntülenme | Türk Milleti Ulu Şefini, insanlık büyük evladını kaybetti.
Ben Hastayım Çocuk | Atatürk'ün Anıları
9 Yanıt - 40.696 Görüntülenme | Celal Bayar Anlatıyor..