Kadim Dostlar ™ Forum: Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Atatürk'ün Öğrenim HayatıKüçük Mustafa, Haziran 1887'de başladığı ilk öğrenimine bir süre annesinin arzusuna uyarak Hafız Mehmet Efendi'nin mahalle mektebinde devam etti; fakat çok geçmeden babasının isteği ile Selanik'te çağdaş eğitim yapan Şemsi Efendi Mektebi'ne geçti ve ilkokulu burada bitirdi. Şemsi Efendi, yeni öğrencisinin yeteneklerini ve zekâsını takdir ettiğinden, küçük Mustafa'nın kendi okulunda bulunmasından son derece memnundu.

Küçük Mustafa, bu okulda okurken babası öldü. Ali Rıza Efendi'nin ölümü üzerine, Zübeyde Hanım üç çocuğu ile bir süre Selânik yakınlarındaki Lankaza'da bulunan Rapla çiftliğinde subaşılık yapan kardeşi Hüseyin Efendi'nin yanına yerleşti. Çiftlik hayatı nedeniyle küçük Mustafa'nın öğrenimi ister istemez bir süre aksamıştı. Fakat, çok geçmeden Selanik'e dönerek halasının yanında, bıraktığı yerden öğrenimine devam etti.
forum


İlk öğretmeni Şemsi Efendi
Küçük Mustafa, Şemsi Efendi İlkokulundan sonra bir süre Selanik Mülkiye Rüştiyesi'ne devam etti ise de Kaymak Hafız adlı Arapça öğretmeninin kendisine haksız yere sopa ile vurması üzerine bu okuldan ayrıldı ve 1894 yılının Temmuz-Ağustos aylarında kendi kararı ile Askerî Rüştiye'ye müracaat ederek öğrenimine burada devam etti. Yazları, dayısı Hüseyin Efendi'nin yanına gider, okul zamanına kadar çiftlikte kalırdı. Mustafa, bu okulu gerçekten sevmişti. Arkadaşları arasında zekâsı ve üstün yetenekleri ile kısa zamanda kendisini gösterdi ve öğretmenlerinin sevgisini kazandı; öğretmenleri neredeyse kendisine bir arkadaş muamelesi yapma gereğini hissetmişlerdi.

Bu okulda matematik öğretmenliği yapan Yüzbaşı Mustafa Efendi, genç öğrencisinin yetenekleri ve zekâsı karşısında sınıftaki diğer Mustafa'larla aralarındaki farkı belirtmek üzere öğrencisinin adının sonuna "Kemal" ismini ilâve etti. Artık genç öğrenci Mustafa Kemal olmuştu.

Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesini bitirdikten sonra 13 Mart 1896'da Manastır Askerî İdadisine girdi. Burada Ömer Naci ile arkadaşlık etti. İlerde ünlü bir hatip olarak tanınacak olan bu kişi, Mustafa Kemal'in hitabet ve edebiyat sevgisinde etkin rol oynadı. Yakın arkadaşlarından biri olacak Ali Fethi (Okyar) de bu okulda öğrenci idi. Genç Mustafa Kemal, askerî öğreniminin yanı sıra yabancı dil öğrenimini de ihmal etmiyor; yazları izinli olarak Selânik'e döndüğü zaman Fransızca dersleri alıyordu.
forum


Manastır İdadisi
Genç Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadisini de başarı ile bitirerek 13 Mart 1899 tarihinde İstanbul'da Harp Okulu'na girdi. 3 senelik başarılı bir Harbiye öğreniminden sonra 10 Şubat 1902'de bu okulu Teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisinde devam etti.1903 yılında Üsteğmen olmuştu.11 Ocak 1905 tarihinde de Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisinden mezun oldu.forum


Harbiye Mektebi / Pangaltı -ISTANBUL
Harp Okulunda ve Harp Akademisinde de zekâsı, yetenekleri ve üstün kişiliği ile kendisini arkadaşlarına ve hocalarına tanıtmış, onların içten sevgi ve saygısını kazanmıştı. Askerlik derslerine büyük ilgisi yanında matematiğe, edebiyata ve güzel söz söylemeye karşı da merakı ve eğilimi vardı. Harbiye'de ve Harp Akademisi'nde, memleket ve millet davaları ile ilgilenmesi, düşüncelerini cesaretle ifadeden çekinmemesi sebebiyle aydın ve inkılâpçı bir subay olarak tanınmıştı. Devir istibdat idaresi idi ve bu davranışları aleyhine olabilirdi; ancak çevresince gerçekten çok sevilişi, düşüncelerinde samimî oluşu, onun herhangi bir tertibe kurban gitmesini önlemişti. Bununla beraber Harp Akademisi'nden mezuniyetini izleyen günlerde istibdat ve padişahlık rejimi aleyhindeki düşünceleri ve durumu, şüphe çekerek birkaç ay İstanbul'da tutuklu kaldı; sonra bir nevi sürgün olarak vazife ile 5 Şubat 1905 tarihinde Suriye bölgesine, Şam'a atandı.forum


Bugün Askerî Müze olan Pangaltı Harbiye MektebiBakınız, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.2 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 2 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Mustafa Kemal Atatürk’ün ÖğrenciliğiSELANİK ASKERİ RÜŞTİYESİ


Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesi dördüncü sınıfa 13 Mart 1895 tarihinde başladı.

Kara Harp Okulu Arşivi’ndeki, 13 No’lu Numara Defteri’ne (Not Kayıt Defteri) göre Atatürk’ün Selanik Askeri Rüştiyesi dördüncü sınıfında okuduğu dersleri, notları ve buradaki ders başarısı şu şekildedir:

Bu sınıfta “tam numarası” dokuzunun 45, ikisinin de 20 olan toplam onbir adet ders vardır. Derslerin toplam tam numarası ise 445’tir. Numara Defteri’nde “Ahmet Subaşı Mahallesi” ile kayıtlı olduğu görülen “Mustafa Kemal Efendi”, onbir dersin onundan tam numara, birinden de tam numaradan iki numara eksik, toplam 443 numara almış ve dördüncü olmuştur. Okuduğu dersler ve aldığı notlar şu şekildedir: Mantık (45), Hesap (45), Usul-i Defteri (45), Hendese (45), Coğrafya (45), Tarih-i İslam (43), Kavaid-i Osmaniyye (45), Fransızca (45), İmla-yı Türki (45), Hatt-ı Fransevi (20.

Aynı sınıfın başarı sıralamasında Ahmet Tevfik, Tarakçı (mahalle), 444 toplam notla birinci; Süleyman Adil, Şehabeddin, 444 toplam notla ikinci; Mehmet Şenizi, Ahmet Subaşı, 444 toplam notla üçüncüdür. İlk ona giren diğer öğrenciler ve toplam notları şöyledir: 4. Mustafa Kemal, Ahmet Subaşı (mahalle) (443), 5. Osman Nuri, Sinancık (443), 6. Mehmet Tevfik, Abdullah Kadı (438), 7. İsmail Hakkı, İki Şerefe (431), 8. Rafet Efendi, Hamidiye (426), 9. Mehmet Mukbil, İki Lüle (404), 10. Ali Efendi, Ahmet Subaşı (402).

Bu durumda Mustafa Kemal, 1895 yılı Aralık ayında, 14-15 yaşlarında, Askeri Rüştiye’nin son sınıfını dördüncü olarak bitirmiştir.


MANASTIR ASKERİ İDADİSİ


1896 yılı Mart ayının ortalarına kadar Selanik’te tatilini geçiren Mustafa Kemal tren ile Manastır’a gider ve 13 Mart 1896 tarihinde Manastır Askeri İdadisi birinci sınıfına başlar.

Manastır Askeri İdadisi’nde “Apolet Numarası” 7348 olan Mustafa Kemal’in ilk seneye ait öğrencilik hayatı hakkında resmi bir belgeye sahip değiliz. Fakat, onun ikinci sınıfta olduğu 1897-1898 eğitim-öğretim yılı ile üçüncü sınıfta bulunduğu 1898-1899 eğitim-öğretim yılı Numara (Not) Defterleri elimizdedir. Bu defterlere göre Mustafa Kemal’in İdadi ikinci sınıf ve üçüncü sınıf dersleri ve başarı durumu şöyledir:

Mustafa Kemal ikinci sınıfta, 52 arkadaşı arasından, toplam 283 not alarak ve üçüncü olarak üçüncü sınıfa geçmiştir. Esasında, başarı sıralamasında ikinci olarak görülen Recep Fahri, Kayalar ile toplam notları aynıdır. Bu yılın Numara Defteri’ne göre, “beher dersin tam numarası” toplam 285, “beher dersin üss-ü mizanları” toplamı 138’dir. Mustafa Kemal’in ikinci sınıfta okuduğu dersler ve aldığı notlar şu şekildedir: Müsellesat (45), Hendese (45), Tarih-i Umumi (45), Kitabet (44), Fransızca (44), Resim (20), Tarama (20), Jimnastik (20). Mustafa Kemal, bu sınıfın sonunda toplam 283 not alarak üçüncü olmuştur.

Bu sınıfta okutulan toplam 8 ders vardır ve 5 adet dersin tam numarası 45 diğer üç dersin tam numarası 20’dir. Bu duruma göre Mustafa Kemal, 6 dersten tam numara almıştır. Aynı sınıfın başarı sıralamasında Ahmet Tevfik, Selanik 284 toplam notla birinci; Recep Fahri, Kayalar 283 toplam not ile ikincidir. İlk ona giren diğer öğrenciler ve toplam notları şöyledir: 3. M. Kemal, Selanik (283), 4. Abdülkadir, Yanya (280), 5. Hasan Avni, Köprülü (279), 6. Ali Şevket, Üsküp (279), 7. Abdülbaki, Üsküp (275), 8. İsmail Hakkı, Köprülü (273), 9. Bekir Hıfzı, Ohri (271), 10. Abdurrahman, Selanik (266).

Mustafa Kemal’in üçüncü sınıfta okuduğu dersler ve aldığı notlar şu şekildedir: Makine (45), Kozmoğrafya (45), Tarih-i Umumi (45), Tarih-i Osmani (45), Kitabet (45), Mantık (45), Akaid (45), Fransızca (45), Resim (20), Tarama (20), Cimnastik (20).

Mustafa Kemal, 54 mevcudu olan üçüncü sınıfta toplam 420 tam not alarak, Manastır İdadisi’ni, not toplamı kendisi ile aynı olan Ahmet Tevfik, Selanik’in ardından ikinci olarak bitirmiştir. Bu yılın Numara Defterine göre, “beher dersin tam numarası” toplamı 420, “beher dersin üss-ü mizanları” toplamı da 198’dir. Bu sınıfta okutulan toplam 11 ders vardır ve bunların sekizinin tam numarası 45, üçünün tam numarası ise 20’dir. Bu duruma göre Mustafa Kemal bütün derslerden tam numara almış bulunmaktadır. İlk ona giren diğer öğrencilerin toplam notları ve başarı sıraları şu şekildedir: 3. Recep Fahri, Kayalar (419), 4. Ali Şevket, Üsküp (419), 4. Ömer Abdülkadir, Yanya (417), 6. Hasan Avni, Köprülü (417), 7. İsmail Hakkı, Köprülü (413), 8. Abdülbaki, Üsküp (410), 9. Abdurrahman, Selanik (394), 10. Ömer Naci, Der-Aliyye (394).

Mustafa Kemal Askeri İdadi’den Aralık 1898’de mezun olur.HARP OKULU


1899 yılının Mart ayının ilk yarısında Selanik’te tatilini geçiren Mustafa Kemal, Selanik’ten İstanbul’a vapur ile gelir. Pangaltı’daki (Bugün Harbiye) Harbiye Mektebi’nde öğretimine başlar.

Mustafa Kemal’in Harp Okulu’na girişi (duhulü) 1 Mart 1315/13 Mart 1889 Pazartesi, Apolet Numarası 1283’tür. “Harbiyeli Mustafa Kemal”, buradaki “1315 Duhullülere Mahsus Künye Defteri” ne “Selanik’te Koca Kasım Paşa Mahalleli Gümrük Memurlarından müteveffa Ali Rıza Efendi’nin mahdumu uzun boylu, beyaz benizli Mustafa Kemal Efendi Selanik 96” olarak, 1282 Selanikli Ahmet Tevfik Efendi (96) ile 1284 Manastırlı Recep Fahri Efendi (95) arasına kaydedilecektir.

Mustafa Kemal, o sene sınıf mevcudu bazı hatıralara göre 900’ü geçen, bazı kaynaklara göre de 736 olan Harp Okulu’nda altı kısma ayrılan birinci sınıfların birinci kısmında idi.

Mustafa Kemal’in birinci sınıfta bulunduğu 1899-1900 eğitim-öğretim yılında Harbiye’de okutulan dersler şunlardı: “Akaid-i Diniyye, Topoğrafya, Hendese-i Resmiye, Hikmet-i Tabiye, Askeri Kimya, Askeri Kitabet, Talim Nazariyatı, Terbiye-yi Askeri, Lisan (Fransızca, Almanca, Rusça), Harita Tersimi (Çizimi), Talim Ameliyatı (Uygulaması), Topoğrafya Ameliyatı” Mehmet Esat’ın “Mirat-ı Mekteb-i Harbiye”sinde 1900 ve 1901 yılları için verdiği okutulan dersler listesine göre de birinci sınıfta; “Akaid-i Diniyye, Topoğrafya Nazariyatı, Hendese-i Resmiye, Hikmet-i Tabiye, Kimya, Talim Nazariyatı, Malumat ve Terbiye-yi Askeriye, Harita Tersimi, Hendese-yi Resmiye Eşkali, Topoğrafya Ameliyatı, Talim Ameliyatı, Alman veya Rus Lisanı, Kitabet” dersleri okutulmaktaydı.

Mustafa Kemal’in ikinci ve üçüncü sınıf notlarını ihtiva eden defterler Harp Okulu Arşivi’ndedir. Birinci sınıf ders notları konusunda Tahsin Ünal, yaptığı araştırmada onun birinci sınıf notlarını nereden aldığını belirtmeksizin şu şekilde göstermektedir: “1899-1900 ders yılında, birinci sınıfta bulunan 736 arkadaşı arasından, üssü mizan üzerinden ve bütün derslerden, 459 not almış ve 29 ncu olarak ikinci sınıfa geçmiştir...”

Mustafa Kemal İkinci sınıfta, 1900-1901 eğitim-öğretim yılında 420 arkadaşı arasından, toplam 522 not alarak ve 11 nci olarak üçüncü sınıfa geçmiştir. Bu seneki numara defterine göre “beher dersin tam numarası yekun-ı umumisi 575” ve “beher dersin üssü mizanı yekun-ı umumisi 256.5”tir.

Mustafa Kemal’in ikinci sınıfta okuduğu dersler ve aldığı notlar şu şekildedir: “Akaid-i Diniyye (45), Hizmet-i Seferiye (38), Dahiliye Kanunname-i Hümayunu (45),Fenn-i Mimari (41), Fenn-i Furusiyyet Nazariyatı (45), Lisan-ı Fransevi (42), Talim Nazariyatı (43), Malumat-ı ve Terbiye-yi Askeriyye (31), İlm-i Ahlak (43), Kılıç Talimi (12), İstikşafat-ı Askeriyye (14), Harita Tersimi (18), Talim Ameliyatı (20), Ceza Kanunname-yi Hümayunu (44), Alman veya Rus Lisanı (41).

Bu sınıfta okutulan toplam 15 ders vardır ve 4 adet dersin tam numarası 20, diğer 11 dersin tam numarası 45’tir. Bu duruma göre Mustafa Kemal, 4 dersten tam numara almıştır. Sınıfın birincisi, Manastır’ı da birincilikle bitiren Selanikli Ahmet Tevfik; ikincisi de Bursa’yı birincilikle bitiren Ispartalı Faik’tir. Ahmet Tevfik’in toplam notu 552, Faik’in toplam notu 551’dir.

Mustafa Kemal, üçüncü sınıfta, 1901-1902 eğitim-öğretim yılında 459 arkadaşı arasından ve 17.5 not olan üssü mizan ve üç yıllık notlarının toplamı üzerinden Harp Okulu’nu 8 nci olarak bitirmiştir. Numara defterine göre, “beher dersin tam numarası” bakımından öğrencilerin “üç senede kazandıkları numaraların yekun-ı umumisi 1635” tir. Mustafa Kemal’in üç yıllık not toplamı ise 1498’dir. “Üç sene nihayetinde umumda sıra numarası 8” dir. Bu sıra aynı zamanda “sicil sırası”nı göstermektedir. Diploma numarası 5998’dir.

Mustafa Kemal’in üçüncü sınıfta okuduğu dersler ve aldığı notlar şu şekildedir: “Sınıf-ı Salise Tabiyesi (41), İstihkamat-ı Hafife (40), Fenn-i Esliha (45), Hıfzı’s- Sıhha-yı Askeri (45), Coğrafya-yı Askeri (42), Devlet-i Aliyye Ordu Teşkilatı (43), Talim Nazariyatı (44), Malumat ve Terbiye-yi Askeri (41), Lisan-ı Fransevi (43), İstikşafat-ı Askeriyye (17), İstihkam Eşkali (18), Talim Ameliyatı (19), Tabiye Tatbikatı (18), Alman veya Rus Lisanı (36).

Bu sınıfta okutulan toplam 14 ders vardır ve 4 adet dersin tam numarası 20, diğer 10 dersin tam numarası 45’tir. Bu duruma göre Mustafa Kemal, 2 dersten tam numara almıştır. Sınıfın birincisi yine Selanikli Ahmet Tevfik; ikincisi de yine Ispartalı Faik’tir. Ahmet Tevfik’in üç senelik toplam notu 1571, Faik’in toplam notu 1570’tir.

İlk ona giren diğer öğrencilerin sırası ve üç yıllık toplam notları şu şekildedir: “3. Mehmet Müştak, Van (1555); 4. Hayri, Davutpaşa (1519), 5. Ali Şevket, Üsküp (1519), 6. Mehmed Cemil, Süleymaniye (1508), 7. Selim, Çerkes (1505), 8. Mustafa Kemal, Selanik (1498), 9. Ahmed Müfit, Kırşehir (1494), 10. Halil, Trabzon (1490).

5 Aralık 1901’de imtihan sonuçları açıklanıyor, 13 Ocak 1902 tarihine kadar bayram iznine gidiliyor ve 25 Ocak 1902’de Diploma Töreni yapılıyor.


HARP AKADEMİSİ


Mustafa Kemal’in Harp Okulu’ndan “neşet” tarihi olan 28 Kanunusani 1317, yani 10 Şubat 1902 Pazartesi tarihi, Harp Akademisi’ne girdiği tarihtir. Kara Harp Okulu Arşivi’ndeki “1315 Duhullülere Mahsus Künye Defteri”nde Ahmet Tevfik, Mustafa Kemal, Recep Fahri ve Ali Şevket’in yer aldığı sayfanın başında, “Manastır Mekteb-i İdadisi’nden vürud eden şakirdan” başlığının devamında “duhül” ve “neşet” tarihleri yazılıdır. Ayrıca Mustafa Kemal’in “çiçek künyesi”nin üzerinde “3. Ordu Erkan-ı Harbiye Birinci Sene Namzetliğine” yazılmıştır. Aynı ibareler, Ahmet Tevfik ve Ali Şevket’in künyelerinin üzerinde de bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Akademi’ye başladığı yıl sınıf mevcudu, topçu ve süvari okullarından gelenler ve değişik sebepler dolayısıyla bir üst sınıftan kalanlar ile birlikte 43 kişidir.

Kara Harp Okulu Arşivi’ndeki, elle yazılmış (matbuu olmayan) 16 No’lu Numara Defteri’ne göre Atatürk’ün Harp Akademisi birinci ve ikinci sınıfta okuduğu dersler, notları ve buradaki ders başarısı şu şekildedir:

Sınıf mevcudu kırk iki kişi olan Akademi birinci sınıfta, toplam 580 olan ders notlarından Mustafa Kemal, toplam 479 not almıştır ve başarı sırası 8’dir. (Bu sınıfa ait Numara Defteri’nde isimleri görülen, Faik Efendi Isparta, Müştak Efendi Van, İbrahim Efendi Tunus ve Osman Efendi Sultanahmet çeşitli sebeplerle sınıfı tamamlayamamışlardır. Bu sebeple defterde notları gözükmemektedir. Bu durumda sınıfın gerçek mevcudu otuzsekizdir.) Okuduğu dersler ve aldığı notlar şu şekildedir: Coğrafya-yı Sevkü’l-Ceyş (32), Talimgah-ı Hafife Tatbikatı (41), Fenn-i Esliha Nazariyatı (38), Tarih-i Fenn-i Harp (35), Fransızca (36), Mübahis-i Riyaziye (43), Talim Nazariyatı (45), Kitabet-i Askeriye (39), Tabiye Nazariyatı (33), Muharebat-ı Meşhure Münakaşası (32), Almanca veya Rusça (33), Mufassal Topografya (34), İstikşafat-ı Askeriye (18), Talim Ameliyatı (20).

Aynı sınıfın başarı sıralamasında Ahmet Tevfik, Selanik 522 toplam notla birinci; Ali İhsan, Cihangir (Sabis) 517 toplam notla ikinci; Süleyman, İzmir 508 notla üçüncüdür. İlk ona giren diğer öğrenciler ve toplam notları şu şekildedir: 4. Hayri, Davutpaşa (493), 5. Mustafa Aziz, Kale-i Sultaniye (492), 6. Kemal, Ohri (489), 7. Selim, Çerkes (486), 8. Mustafa Kemal, Selanik (479), 9. Ali, Rumelikavağı (488), 10. Ahmed, Saraçhane (470).

Mustafa Kemal’in, Akademi ikinci sınıfında kırk kişilik sınıf mevcudu içinde toplam 480 puan aldığı görülmektedir ve 6. sıradadır. Dersleri ve notları şu şekildedir: Topçuluk ve Topçu Tabyası (45), Muharebat-ı Meşhure Münakaşası (38), Coğrafya-yı Sevkü’l-Ceyş (45), İstihkamat-ı Cesime (35), Tabiye Tatbikatı (36), Ecnebi Ordu Teşkilatı (43), Tabakatü’l-Arz(39), Fransızca (38), Talim Nazariyatı (43), Mübahis-i Riyaziye (45), Almanca veya Rusça (42), İstikşafat-ı Askeriye (16), Talim Ameliyatı (20).

Bu sınıfta ilk ona giren öğrenciler ve toplam notları şu şekildedir: 1. İhsan, Cihangir (511), 2. Ahmet Tevfik, Selanik (501), 3. Sedad, Üsküdar (501), 4. Asım, Kütahya (Gündüz) (494), 5. Mustafa İzzet, Kale-i Sultaniye (487), 6. Mustafa Kemal, Selanik (480), 7. Ahmed Müfit, Kırşehir (Özdeş) (478), 8. Ali Fuat, Salacak (Cebesoy) (478), 9. Süleyman, İzmir (476), 10. Kemal, Ohri (476).

Mustafa Kemal Kurmay Yüzbaşı olarak yeminini 08 Teşrinievvel 1320 (Hicri: 11 Şaban 1322), Miladi 21 Ekim 1904 Cuma günü eder. Sabah Gazetesi, 21 Teşrinievvel 1320 (03 Kasım 1904) günkü nüshasında; Harbiye Okulundaki yemin merasiminde numaraların da okunduğunu ve törende Askeri Okullar Nazırı Zeki Paşa, İkinci Nazır Ferik Rıza Paşa, Harbiye Okulu Müdürü Ferik Servet ve Ders Nazırı Esat Paşaların da hazır bulunduğunu ve Zeki Paşa’nın yeminleri teker teker yaptırdığını yazar. Bu gazeteye göre yemin edenler şunlardır: “Bu sene Mekteb-i Harbiye’den yüzbaşılıkla neşet eden Erkan-ı Harb ve namzed ve Baytar efendilerle mülazım-ı evvellikte ikinci seneye terfi eden namzet ve Baytar beşinci sene ve Aşiret Mektebi efendileri.”

Mustafa Kemal 29 Kanunuevvel 1320, yani 11 Ocak 1905 Çarşamba günü “Erkan-ı Harbiye Yüzbaşılığı ile mektepten neşet ederek sunuf-u selasede bölük idare ve kumanda etmek üzere atik 5 nci Ordu’ya memur buyrulmuştur.”

57 nci Dönem Akademi mezunu toplam 37 kişidir. Bunların 13’ü “Kurmay”, 27’si de “Mümtaz” olmuşlardır. Mevcut bilgi ve belgelere göre Mustafa Kemal Kurmay olarak Akademiyi bitiren 13 kişi arasında 5 nci olmuştur. Dönemin birincisi Ali İhsan Sabis, ikincisi Asım Gündüz, üçüncüsü Ahmet Sedat Doğruer, dördüncüsü Ahmet Tevfik, altıncısı Mehmet Hayri Turhan, yedincisi Mustafa İzzet Yavuzer, sekizincisi Ali Seydi Uğur, dokuzuncusu Ali Fuat Cebesoy’dur. Diğer üç kurmay da sırasıyla şunlardır: Süleyman Şevket Demirhan, Kemal Ohri, M. Şevki (kurmaylığı geri alınmıştır).


(Bu çalışmada KHO Arşiv kayıtlarından, Dr.Ali Güler ve Dr.Hayrullah Gök'ün çalışmalarından ve Dr.Tahsin Ünal'ın bulduğu ve kullandığı bazı belgelerinden yararlanılmıştır)

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği- 13 Mart 1899 -

Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişinin yıl dönümü
forum


Harp Okulu öğrencisi Mustafa Kemal1899 - Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişi (13 Mart 1899). Mustafa Kemal'in Harbiye'ye adımını attığı ilk gün.

Mustafa Kemal'in Manastır Askeri İdadisi'ni bitirerek, İstanbul'da Harp Okuluna girişi.

Atatürk'ün okul numarası: 1283.

Atatürk'ün, İstanbul'da Harp Okulu'nun piyade sınıfına yazılışı.

Genç Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadîsi'ni bitirdikten sonra İstanbul'a gelerek Harp Okulu'na girdi ve 3 senelik başarılı bir öğrenimden sonra bu okulu bitirerek Harp Akademisi'ne devam etti. [Kocatürk]Bakınız, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 17 Mayıs 2015 Pazar - 21:25
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği
• 11 Ocak 1905 - Mustafa Kemal'in Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi'nden mezun oluşu.

(merkezi Şam'da bulunan 5. Ordu emrine verilmesi: 5 Şubat 1905)forum


11 Ocak 1905

Atatürk, Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi'nden mezun oluşu.
Atatürk'ün, kurmay yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi'nden mezun oluşu.

Atatürk, Harp Okulu
'nda ve Harp Akademisi'nde de zekâsı, yetenekleri ve üstün kişiliği ile kendisini arkadaşlarına ve hocalarına tanıtmış, onların içten sevgi ve saygısını kazanmıştı. Askerlik derslerine büyük ilgisi yanında matematiğe, edebiyata ve güzel söz söylemeye karşı da merakı ve eğilimi vardı. Harbiye'de ve Harp Akademisi'nde, memleket ve millet davaları ile ilgilenmesi, düşüncelerini cesaretle ifadeden çekinmemesi sebebiyle aydın ve inkılâpçı bir subay olarak tanınmıştı. Devir, istibdat dönemi idi ve bu davranışları aleyhine olabilirdi; ancak çevresince gerçekten çok sevilişi, düşüncelerinde samimî oluşu, onun herhangi bir tertibe kurban gitmesini önlemişti. Bununla beraber Harp Akademisi'nden mezuniyetini izleyen günlerde, istibdat ve padişahlık rejimi aleyhindeki düşünceleri ve durumu şüphe çekerek kısa bir süre İstanbul'da tutuklu kaldı; sonra Suriye bölgesine, Şam'a atandı.


Kâzım Özalp hatıralarında, Atatürk'ün tutuklanma sebebini şöyle açıklamaktadır: "Atatürk, Harp Akademisi'nin üçüncü sınıfında iken arkadaşları arasında bir yardım sandığı kurdular. Arkadaşlarından ihtiyacı olanlara az bir faizle sandıktan para verirlerdi. Sınıflarından bir hafiye, menfaat temin etmek amacıyla Jön Türkler'e yardım için bir sandık kurulduğunu jurnal etmiş. Hemen tahkikat başladı. Sandık dağıtıldı. Bu esnada Atatürk, öğrenimini bitirmiş, kurmay yüzbaşı olmuştu. Bu sandık işinde önayak olduğu zannıyla Harbiye Nezareti'nde Bekir Ağa Bölüğü'ne götürüldü ve oradan 5. Ordu'ya atama ile Şam'a gönderildi." [Kocatürk]


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 11 Ocak - January
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği• 13 Mart 1899 - Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişi (13 Mart 1899). Mustafa Kemal'in Harbiye'ye adımını attığı ilk gün.- 13 Mart 1899 -
Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişinin yıl dönümü


forumHarp Okulu öğrencisi Mustafa Kemal
Mustafa Kemal'in Manastır Askeri İdadisi'ni bitirerek, İstanbul'da Harp Okuluna girişi.

Atatürk'ün okul numarası: 1283.


Atatürk'ün, İstanbul'da Harp Okulu'nun piyade sınıfına yazılışı.

Genç Mustafa Kemal, Manastır Askerî İdadîsi'ni bitirdikten sonra İstanbul'a gelerek Harp Okulu'na girdi ve 3 senelik başarılı bir öğrenimden sonra bu okulu bitirerek Harp Akademisi'ne devam etti. [Kocatürk]

1899 - Mustafa Kemal enters infantry class of War College in Istanbul.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Mart - March 1899 - Mustafa Kemal'in İstanbul'da Harp Okuluna girişi...

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 17 Mayıs 2015 Pazar - 21:24
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği


• 11 Ocak 1905 - Mustafa Kemal'in Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi'nden mezun oluşu.

(Merkezi Şam'da bulunan 5. Ordu emrine verilmesi: 5 Şubat 1905)

Atatürk'ün, kurmay yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisi'nden mezun oluşu.

Atatürk,
Harp Okulu'nda ve Harp Akademisi'nde de zekâsı, yetenekleri ve üstün kişiliği ile kendisini arkadaşlarına ve hocalarına tanıtmış, onların içten sevgi ve saygısını kazanmıştı. Askerlik derslerine büyük ilgisi yanında matematiğe, edebiyata ve güzel söz söylemeye karşı da merakı ve eğilimi vardı.

Harbiye'de ve Harp Akademisi'nde, memleket ve millet davaları ile ilgilenmesi, düşüncelerini cesaretle ifadeden çekinmemesi sebebiyle aydın ve inkılâpçı bir subay olarak tanınmıştı. Devir, istibdat dönemi idi ve bu davranışları aleyhine olabilirdi; ancak çevresince gerçekten çok sevilişi, düşüncelerinde samimî oluşu, onun herhangi bir tertibe kurban gitmesini önlemişti. Bununla beraber Harp Akademisi'nden mezuniyetini izleyen günlerde, istibdat ve padişahlık rejimi aleyhindeki düşünceleri ve durumu şüphe çekerek kısa bir süre İstanbul'da tutuklu kaldı; sonra Suriye bölgesine, Şam'a atandı.

Alıntı

Kâzım Özalp hatıralarında, Atatürk'ün tutuklanma sebebini şöyle açıklamaktadır:

"Atatürk, Harp Akademisi'nin üçüncü sınıfında iken arkadaşları arasında bir yardım sandığı kurdular. Arkadaşlarından ihtiyacı olanlara az bir faizle sandıktan para verirlerdi. Sınıflarından bir hafiye, menfaat temin etmek amacıyla Jön Türkler'e yardım için bir sandık kurulduğunu jurnal etmiş. Hemen tahkikat başladı. Sandık dağıtıldı. Bu esnada Atatürk, öğrenimini bitirmiş, kurmay yüzbaşı olmuştu. Bu sandık işinde önayak olduğu zannıyla Harbiye Nezareti'nde Bekir Ağa Bölüğü'ne götürüldü ve oradan 5. Ordu'ya atama ile Şam'a gönderildi."


1905 - Tarihinde Mustafa Kemal Erkân-ı Harbiye Yüzbaşılığı ile mektepten neş'et ederek sunuf-u selasede bölük idare ve kumanda etmek üzere atik 5 nci Ordu'ya memur buyrulmuştur.

1905 - Mustafa Kemal graduates from the Staff College with the rank of Captain.

(on February 5 1905 he is posted to the Fifth Army at Damascus).

Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 11 Ocak - January

Atatürk'ün Özlük Dosyası | Muamelat-ı Zatiye Dairesi - Personel Başkanlığı

Atatürk'ün Askerlik Hayatı | Atatürk'ün Askeri Görevleri
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı• 10 Şubat 1902 - Atatürk'ün, teğmen rütbesiyle Harp Okulu'nu bitirişi ve öğrenimine Harp Akademisi'nde devam etmesi.

1902 - Mustafa Kemal graduates from War Collage (commissioned Second Lieutenant) and enters Staff College.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 10 Şubat - February

Atatürk'ün Özlük Dosyası | Muamelat-ı Zatiye Dairesi - Personel Başkanlığı

Atatürk'ün Askerlik Hayatı | Atatürk'ün Askeri Görevleri

Öğrenci Atatürk | Atatürk Ve Öğretmenleri - Faik Reşit Unat - Atatürk Konferansları

Askeri Öğrenci Mustafa Kemal'in Notları | Kara Harp Okulu Komutanlığı Arşivi (Ankara)

Harbiyeli Atatürk | Arkadaşları - Öğretmenleri - Künye Bilgileri
0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği• 13 Mart 1899 - Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişi (13 Mart 1899). Mustafa Kemal'in Harbiye'ye adımını attığı ilk gün.


- 13 Mart 1899 -
Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na öğrenci olarak girişinin yıl dönümü


forum


Harp Okulu Öğrencisi Mustafa Kemal
Mustafa Kemal'in Manastır Askeri İdadisi'ni bitirerek, İstanbul'da Harp Okuluna girişi.

Atatürk'ün okul numarası:
1283.

Atatürk'ün, İstanbul'da Harp Okulu'nun piyade sınıfına yazılışı.

Genç Mustafa Kemal,
Manastır Askerî İdadîsi'ni bitirdikten sonra İstanbul'a gelerek Harp Okulu'na girdi ve 3 senelik başarılı bir öğrenimden sonra bu okulu bitirerek Harp Akademisi'ne devam etti. [Kocatürk]

1899 - Mustafa Kemal enters infantry class of War College in Istanbul.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Mart - March 1899 - Mustafa Kemal'in İstanbul'da Harp Okuluna girişi.

Harbiyeli Atatürk | Arkadaşları - Öğretmenleri - Künye Bilgileri

Atatürk'ün Özlük Dosyası | Muamelat-ı Zatiye Dairesi - Personel Başkanlığı

Atatürk'ün Askerlik Hayatı | Atatürk'ün Askeri Görevleri

Öğrenci Atatürk | Atatürk Ve Öğretmenleri Faik Reşit Unat - Atatürk Konferansları

Askeri Öğrenci Mustafa Kemal'in Notları | Kara Harp Okulu Komutanlığı Arşivi (Ankara)

Kara Harp Okulu – KHO – Harbiye | Türk Kara Kuvvetleri'nin Muvazzaf Subay Kaynağı, Lisans Seviyesinde Eğitim Veren Askeri Okul

Atatürk Günlüğü - Today | 10 Şubat - February - 1902 - Atatürk'ün, teğmen rütbesiyle Harp Okulu'nu bitirişi ve öğrenimine Harp Akademisi'nde devam etmesi.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 17 Mayıs 2015 Pazar - 21:26
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği


forum


Atatürk'ün kaynaklarımızda bulunan en eski fotoğrafı. Henüz 20 yaşında. Harp okulunda arkadaşlarıyla birlikte, 1901.


Eklenen Dosya  ataturkyirmiyasinda.jpg (33,54K)
İndirme sayısı: 0
0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği


forum


Mustafa Kemal Bey (Atatürk) ve arkadaşları, 1910 yılında Erkan-ı Harbiye seyahatinde Petriç-Usturumca yolu üzerinde jandarma karakolunda…
0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Яндекс (136), Ой! (127), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (92), Atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (41), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (31), Google (23), atatürkün öğrencilik hayatı kısaca özeti - Google'da Ara (18), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (17), atatürkün öğrenim hayatını araştır - Google'da Ara (16), atatürkün öğrenim hayatı araştır için arama sonuçları | Mynet Arama (16), atatürkün eğitim öğretim hayatı - Google'da Ara (14), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (14), ATATÜRKÜN ÖĞRENİM HAYATINDA NASIL BİR ÖĞRENCİYDİ - Google'da Ara (14), Google Custom Search (14), ATATÜRKÜN ÖĞRENİM HAYATIYLA YAZI - Google'da Ara (13), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (11), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (10), atatürk ün öğrenim hayatı ile bir anısını araştır - Google'da Ara (10), atatürk öğretim hayatında nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (10), atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili bir anısını araştırarak yazınız - Bing (10), mustafa kemal atatürkün öğrenim hayatı ile ilgili önemli bir olay - Google'da Ara (9), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (9), Atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (8), atatürkün öğrenim hayatı özet - Google'da Ara (8), atatürk öğrenim hayatında nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (8), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (8), atatürk öğrenciliği - Bing Images (8), atatürk ün öğrenim hayatı ile ilgili bir yazı - Google'da Ara (7), atatürk'ün hayatın'da araştırma yapınız - Google'da Ara (7), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (7), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (7), atatürkün öğrenciliği hakkında bilgiler - Google'da Ara (7), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (7), atatürkün öğrencilik hayatının atatürkün öğrenciliğinde matematik - Google'da Ara (7), atatürkün öğrenciliği - Google\'da Ara (7), atatürkün ögrenciliği - Google'da Ara (6), atatürkün öğrenim hayatının anısını araştır - Google'da Ara (6), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (6), ATATÜRK ÜN ÖĞRENCİLİĞİ ARAŞTIR - Google'da Ara (6), atatürkün okul hayatı özeti - Google'da Ara (6), harp akademisi - Bing Images (6), atatürkün öğrenim hayatı araştır için arama sonuçları | Mynet Arama (6), atatürkün öğrenim hayatını araştır - Google\'da Ara (6), Atatürk,ün öğrenim hayatını araştır... - Google'da Ara (5), atatürk ün öğrenim hayatı hakkında kısa hikayeler - Google'da Ara (5), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (5), atatürkün öğrenciliği hakkında bilgi - Google'da Ara (5), ATATÜRKÜNÖĞRENCİLİĞİ - Google'da Ara (5), atatürk ün öğrenim hayatı hakkında araştırma yapınız - Google'da Ara (5), atatürk okul hayatında nasıl öğrenciydi - Google'da Ara (5), nasıl iyi matematik örencidir - Google'da Ara (5), atatürkün eğitime başladığı okul şehir ve yıl - Google'da Ara (5), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (5), ATATÜRK ÜN OKUL HAYATIYLA İLGİLİ ŞİİRLER - Bing (5), atatürk ün öğrenim hayatını araştı - Google\'da Ara (5), hayatınıaraştır - Google\'da Ara (5), atatürkün öğrenim hayatını araştır - Google'da Ara (4), Mustafa Kema'lin öğrenim hayatı ile ilgili önemli bir olay - Google'da Ara (4), atatürk'ün öğrenciliğiyle ilgili metin - Google'da Ara (4), atatürk ün öğrenciliği - Google'da Ara (4), atatürk ün öğretim hayatı ile ilgili bir anısını araştınız - Google'da Ara (4), atatürk ün hayatını araştırın - Google'da Ara (4), atatürk ün ögrenciliği hakkında bilgi - Google'da Ara (4), Atatürk'ün öğrenim hayatı ile 3 önemli olay - Google'da Ara (4), Atatürkün hayatı ve öğrenciliği hakında bilgiler. - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenciliğinin ilgili yazı - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenciliği ile yazı - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (4), atatürk nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (4), atatürkün öğranim hayatı ile ilgilibir anısınıaraştır - Google'da Ara (4), Atatürk`ün öğrenim hayatında nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (4), atatürk nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (4), atatürk okul hayatında nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenciliğiyle ilgili anısı - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenim hayatını araştır - Google'da Ara (4), atatürkün öğrenciliği - Google\'da Ara (4), atatürkün hayatını araştır - Bing (4), atatürkün hayatı niçin önemlirir - Google\'da Ara (4), tarih boyuncayetişmişünlü türk büyüklri ve fotografları - Bing (4), Atatürkün öğrenciliği - Google Search (4), atatürk öğrenciliyi - Bing (4), atatürkün öğrenciliği - Google\'da Ara (4), atatürk öğrenim hayatı özet - Google'da Ara (3), atatürkün öğrencilik fotoğrafları - Google'da Ara (3), atatürkün öğrenim hayatı ÇOK VE ÇOK ÖZET - Google'da Ara (3), atatürkün öğrenim hayatı şiirleri - Google'da Ara (3), atatürt öğrencilik hayatında nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (3), atatürk öğretim hayatında nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (3), atatürkün oğrenciliği - Google'da Ara (3), atatürkün öğrenim hayatıyla ilgili anılarını araştırınız - Google'da Ara (3), atatürk öğrencilik fotoğrafları - Google'da Ara (3), atatürk ün öğrenim hayatının özeti - Google'da Ara (3), atatürrk,öğrenimanısı - Google'da Ara (3), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (3), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (3), atatürkün öğrencilik fotoğrafları - Google'da Ara (3), mustafa kemal nasıl bir öğrenciydi - Google'da Ara (3), atatürkünöğrenciliği - Google'da Ara (3), atatürkün öğrenciliği - Google'da Ara (3),

"Atatürk'ün Öğrenim Hayatı | Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğrenciliği " ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
9 Yanıt - 6.286 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
34 Yanıt - 15.056 Görüntülenme
Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) | Sembolizmin Öncülerinden Türk Şair - Ahmet Haşim-Hayatı Ve Şiirleri
1 Yanıt - 8.104 Görüntülenme
Behçet Necatigil-Hayatı Ve Şiirleri
1 Yanıt - 3.294 Görüntülenme
Cahit Kulebi-Hayatı Ve Şiirleri
0 Yanıt - 14.954 Görüntülenme