Kadim Dostlar ™ Forum: Çocuklar Kitap Okumanın Sihrini Keşfetsin | Hangi Yaşta Hangi Kitap Okunmalı - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Çocuklar Kitap Okumanın Sihrini Keşfetsin | Hangi Yaşta Hangi Kitap Okunmalı Çocuğunuza Okumayı Nasıl Sevdirebilisiniz? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Çocuklar kitap okumanın sihrini keşfetsinforum


Günümüz çocukları eğitim ve eğlence bakımından çok fazla kaynağa sahip olsa da, uzmanlar çocukların kitap okuması gerektiğine dikkat çekiyor..

İnternet, televizyon, çizgi filmler, çeşit çeşit oyuncaklar... Artık çocukların hem eğlenip hem de bir şeyler öğrenebileceği o kadar çok şey var ki. Ancak uzmanlar çocuk gelişiminde çok önemli bir yer tutan kitap okuma alışkanlığının, çok küçük yaşlardan itibaren mutlaka kazandırılması gerektiğini söylüyor.

Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Danışmanlık Merkezi'nden Psikolog Şeyda Özdalga, çocuklara kitabı sevdirmenin günümüzde daha zorlaştığı görüşünde: "Fazla çaba sarf etmeden eğlendirip, bilgilendiren televizyon, bilgisayar gibi teknoloji harikası iletişim araçları ile görsel cazibesi yüksek, oyalayan ve eğiten birçok oyun ve oyuncak arasından çocuklara kitabı sevdirmek günümüzde artık daha zor. Bu kadar uyarana sahip olmadığımız 20-30 yıl öncesinde tercih ettiğimiz, doğum günlerinde hediye olarak seçtiğimiz kitaplardı. Şimdi ise çocuklar klasik roman kahramanlarını değil, çizgi film kahramanlarını tanıyorlar." Şeyda Özdalga bebeklikten başlayarak çocukları renk, çizgi ve sözcüklerle tanıştıran, anadilini öğrenmesine yardımcı olan kitapların önemini şöyle özetliyor: "Hem görsel hem de dilsel özellikler ile çocuğun oynama, eğlenme, görme, duyma, dokunma yoluyla tanıma ve keşfetme gereksinimlerini karşılayan, duygu ve düşünce dünyasını besleyen, yaratıcılık ve hayal dünyasını geliştiren araçlar kitaplar." Çocuğun okuma alışkanlığını öncelikle ailede, sonra da okulda kazandığını söyleyen Özdalga, kitaba değer veren, düzenli olarak okuyan ebeveynlerin, çocukları için de model olduklarını belirtiyor.


Çocuğunuza Okumayı Nasıl Sevdirebilisiniz?


* Anne-baba olarak siz bir kitap okuyucusu modeli olabilirsiniz.

* Kitap okumak için özel zamanlar ayırabilirsiniz.

* Kitap okurken mimik ve ses tonunuzu kullanarak, kitaptaki hayal dünyasının içine çekebilirsiniz.

* Kitap okumayı sevmek kitabı tanımakla başlar. Kitapçıya giderek kitapları tanıması konunda rehberlik edebilir, onun nitelikli seçim yapmasını sağlayabilirsiniz.

* Ona okunan ya da kendi okuduğu kitabı babasına, arkadaşına anlattırabilir, böylece okumanın değerini, aktarma becerisini, başkasıyla paylaşmakla ilişkiyi geliştirmeyi destekleyebilirsiniz.

* Özel günlerinde ona ya da arkadaşlarına kitap hediye edebilirsiniz.

* Birlikte kitabevleri ve fuarları ziyaret edebilirsiniz.

* Günlük gazete, dergi ve sürekli yayınları takip etmesini özendirebilirsiniz.

* Odasında kitaplarını koyabileceği bir kitaplık oluşturabilirsiniz.

* Kitaplarını arkadaşlarına ödünç vererek ya da alarak, okulun kütüphanesinden yararlanmasını sağlayabilirsiniz.


Hangi yaşta hangi kitap okunmalı


0-3 yaş

* Müzikli, sesli
* Dokunsal olarak uyaran
* Tanıdık nesnelerin olduğu
* Parlak renkli
* Az kelimeli ve bu kelimelere ait bol resimleri olan (hayvan, eşya gibi)
* Kolay yıpranmayacak kalitede
* Ellerinin boyutuna uygun Bu resimli kitaplara dokunma, elde tutma ile süreç başlar. Çevreyi tanımasına, çevreyle ilişki kurmasına, dilinin gelişmesine, algılama kapasitesinin artmasına yardımcı olur.

3-5 yaş

* Kahraman figürleri olan masallar
* Tanıdık durumların anlatıldığı
* Nesneleri sınıflandırabileceği
* İyi resmedilmiş
* Hayal gücünü harekete geçiren metinlerin önem kazandığı
* Konuları sade, resimleri öyküyü anlatacak güçte olmalıdır. Çocuğa okunan kitap, kavramsal gelişimine ve anlama becerisine katkı sağlar. Bilişsel gelişimine ve kişiliğin temellerine katkı yanında öğrenme isteğini ve merakını tatmin etmeye, soru sormaya teşvik etmeye yardımcı olur.

5-8 yaş

* Güçlü hikâyeleri olan
* Kavram ve dil yönünden gelişmiş
* Karakterleri güçlü
* Sadece iyi ve doğruyu değil, kötü-yanlış karakterleri de içeren
* Bilinen kelimeleri içeren
* Gerçek hikâyelerden alıntıları olan
* Yeni bilgiler öğreten, eğitici
* Okumayı yeni öğrenenler için kısa ve büyük yazılarla yazılmış
* İlgi alanına giren kitaplar olmalıdır. Hayal gücünü kullanarak yorumlar yapmayı, yeni şeyler denemeyi, duygu ve düşüncelerini tanımayı, dilini uygun kullanmayı ve okuyan kişiyle fiziksel ve duygusal yakınlaşmayı sağlar.

8-12 yaş

* Çocuğun karakter ve zevkine uygun
* Sadece mesaj kaygısı taşımayan, beyin fırtınası yapabileceği
* Türk dilinin uygun kullanıldığı
* Yaratıcılığını kışkırtan, sonunu kendi tamamlayabileceği
* İlişkiler konusunda destekleyici, iyinin yanında kötüye de yer veren
* Farklı kültürleri tanıyabileceği, evrensel, iyi çevirisi olan
* Duygusal, macera türü, öğretici ya da mesaj verici özelliği abartılmamış kitapları seçebilirsiniz. İlgi alanına yönelik her yeni bilgi ve kahraman onu heyecanlandıracak, okuma isteğini artırmaya başlayacaktır. Heyecanlı, maceralı olaylar ya da duygularını bulabileceği kitaplar ilgisini çekecektir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   ozgulce 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 3
 • Kayıt tarihi: 18-Ekim 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


önemli bir konuya değinmişsiniz. ben de bir katkıda bulunmak istiyorum. çocuğun adına göre yazılan hikaye kitaplarını duydunuz mu bilmiyorum. çocuklar bu kitaplarda hikayenin kahramanı kendileri oluyor. bu sayede öyle sanıyorum kitapla arasında bağ kurması kolaylaşıyor. ben kendi kızıma yaptırmıştım. bir hafta elinden bırakmamıştı. ayrıca kitabın kahramanı olmak çocuğun kendinii özel hissetmesini de sağlıyor. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. adresinde bu tarz kitaplardan var. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Bu mesaj ozgulce tarafından düzenlendi: 18 Ekim 2009 Pazar - 22:08

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Çocuklar Kitap Okumanın Sihrini Keşfetsin | Hangi Yaşta Hangi Kitap Okunmalı" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (73), Google (22), 3yas cocuk oyunları - Google'da Ara (18), kitap okumayla ilgili afiş - Bing (15), 13 yaş romanları - Google'da Ara (12), en çok okunan çocuk kitapları - Google'da Ara (11), ZEKA OYUNU COCUK 3YAS - Google-Suche (10), en çok okunan çocuk kitapları - Google'da Ara (9), kitabıokumanın önemi ile ilgili resim - Google'da Ara (8), en çok okunan çocuk kitapları - Google'da Ara (7), kitap isimleri 10 12 yaş - Google'da Ara (7), 8 yaş için MACERA KİTAPLARI - Google'da Ara (7), 7-12 yaş çocuk kitapları isimleri - Google'da Ara (7), kitap okumanın önemi ile ilgili şiir - Google'da Ara (7), okumanın önemi ile ilgili sözler - Google'da Ara (7), 13 yaş grubuna uygun roman isimleri - Google'da Ara (6), eğlenirken öğreten kahramanlar - Google'da Ara (6), kitapların önemi ile ilgili slogan - Google'da Ara (6), 13 yaş romanları - Google'da Ara (6), okumanın önemi ile ilgili sloganlar nelerdir - Google\'da Ara (5), en çok okunan çocuk kitapları - Google'da Ara (5), okumanın önemi ile ilgili karikatürler - Google'da Ara (5), okumanın önemi ile ilgili güzel sözler - Bing (5), kitap okumanın önemi ile ilgili afişler - Google'da Ara (5), 14 yaş macera kitapları - Google'da Ara (5), kitap okumanın önemi ile ilgili afişler - Google'da Ara (5), öğretici resimler - Google'da Ara (5), 0-3yaş çocuk gelişimi - Google'da Ara (5), en güzel 10 11 yaş macera kitapları - Batla ka Google (5), okumanın önemi ile ilgili şiir - Google'da Ara (5), kitap okumanın önemi ile ilgili resimler - Google'da Ara (5), 12 yaşındaki çocuk için okunacak kitaplar - Google'da Ara (4), okumanını önemi renkli sayfalar - Google'da Ara (4), Funmoods - web search results - 8 yaşhikaye indir (4), 3yas için oyunlar - Bing (4), kitap okumanın önemi ile ilgili sözler - Google'da Ara (4), kitap okumanın önemi ile ilgili afişler - Google'da Ara (4), 13/14 yaş okunması geren kıtaplar - Google Search (4), çocukların okuyabilecegi roman isimleri - Google'da Ara (4), kitap okumanın önemi ile ilgili afişler - Google'da Ara (4), kitap okumanın önemi ile ilgili şiirler - Google'da Ara (4), okumanın önemi ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (4), kitapların önemi ile ilgili slogan - Google'da Ara (4), 11-12 yaş çocuk kitapları - Google'da Ara (4), kitap okumayla ilgili afişler - Google'da Ara (4), 12-13 yaş grubu macera kitapları - Google'da Ara (3), Google (3), 12-13 yaş kitapları - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi ile ilgili şiir - Google'da Ara (3), 13 14 yaş arası okunabilecek olan kitap adları - Google'da Ara (3), kitap okumayla ilgili afişler - Google'da Ara (3), okumayla ilgili kalakatür - Google\'da Ara (3), 13 14 yaşhikaye kitapları - Google'da Ara (3), (1) 12 yaşına göre okuma kitapları - Web Search Results (3), okumanın önemi ile ilgili afiş - Google'da Ara (3), kitap okumayla ilgili karikatür - Google'da Ara (3), 13 yaş kitapları - Google'da Ara (3), 13 yaş kitapları - Google'da Ara (3), kitap okumayla ilgili karikatürler - Google'da Ara (3), çoçuk için okunacak kitaplar - Google'da Ara (3), 13 yaş kitapları - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi ile ilgili masal - Google\'da Ara (3), okumanın önemi ili ilgili slagon - Google'da Ara (3), kitabın önemi ile ilgili RESİM - Google'da Ara (3), okumanın önemi ile ilgili slogan - Google'da Ara (3), kitapların önemi ile ilgili sloganlar - Google'da Ara (3), COCUKLARLA İLGİLİ SLOGAN - Google'da Ara (3), çocuk macera kitapları 12-14 yaş kitapları - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi ile ilgili şiir - Google'da Ara (3), kitapların önemi ile ilgili slogan - Google'da Ara (3), 13 yaş kitapları - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi ile ilgili sözler - Google'da Ara (3), çocuk için okumayla vilgili güzel sözler - Google'da Ara (3), çocuklara kaç yaşında kitap okumalı - Google'da Ara (3), 7-12 yaş hikaye kitapları isimleri - Google'da Ara (3), kitabın önemi ile ilgili slogan - Google'da Ara (3), 12-15 yaş için hikaye kitapları - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi afişi - Google'da Ara (3), 0-3 yaş çocuk kitabı indir - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi ile ilgili bir film - Google'da Ara (3), kitap okumayla ilgili tiyotro - Google'da Ara (3), 7-12 yaş kitap özetleri alıntıları - Google Search (3), 15 yaş kitapları - Google'da Ara (3), ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMANIN ÖNEMİ - Google'da Ara (3), hikaye kitaplarının önemi - Google'da Ara (3), kitap okumakla ilgili afişler - Google'da Ara (3), sekiz yaş çocuklarının okuyabileceği kısa atatürk şiirleri - Google'da Ara (3), okumanın önemi slogan - Google'da Ara (3), kitap okumanın önemi slogan - Google'da Ara (3), 15 yaşa uygun kitaplar - Google'da Ara (2), kitap ve okumakla ilgili karikatürler - Google'da Ara (2), 12-13 YAŞ ÇOCUKLARININ OKUYABİLECEĞİ MACERA KİTAPLARI - Google\'da Ara (2), Google (2), 12+yaş kitap özetleri - Bing (2), senede bir gün romanı hangi yaşta okunmalı - Bing (2), kendi sihrini yap - Bing (2), (1) kitap okumanın ile ilgili görseller - Web Search Results (2), macera kitapları 13 yaş - Bing (2), 14 yasındakı cocuklara tafsıye kıtaplar - Bing (2), 12-13 yaş macera kitapları - Google'da Ara (2),