Kadim Dostlar ™ Forum: Yenidoğan Refleksleri | Bebeklerin Refleksleri Ve Tepkileri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Yenidoğan Refleksleri | Bebeklerin Refleksleri Ve Tepkileri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş


Yenidoğan RefleksleriYeni doğan bebeğinizi izlediyseniz fark etmişsinizdir; Avucunu okşadığınızda parmaklarıyla elinizi kavrar; yanağınızı yüzünüze yasladığınızda emme pozisyonu alır. Göz kapaklarına dokunulduğunda ise, gözlerini yumar. Ya da ayaklarını okşadığınızda parmaklarını... Belinden kavrayıp ayaklarım yere bastırdığınızda ise, ayakları yürürmüşçesine havada daireler çizer, izlemesi keyif veren bu hareketler, bebeğinize özgü reflekslerdir. Bu refleksler, bebeğinizin yaşayabilmesi için tasarımlanmıştır.

Refleksler her canlıda bulunan koruyucu mekanizmalardır. Gözünüze birşey kaçtığında gözlerin kırpılması, eliniz ateşe değdiğinde elinizi hızla çekmeniz sizi dış dünyadan korumaya yönelik reflekslerdir. İnsanlar yeni doğduklarında sonradan ortadan kalkacak olan birçok reflekse sahiptirler. Bu doğaldır, zira yeni doğmuş ve kendini diliyle ifade edemeyen ve tüm sistemleri henüz gelişme aşamasında olan bir canlının erişkin birine göre daha çok koruyucu reflekse ihtiyacı vardır.
forumİşte bebeklerin bu nedenle doğduklarında çok sayıda refleksleri vardır. Bebeğiniz büyüdükçe ve kendi kendine başetmeyi öğrendikçe bu erken dönem refleksleri de zayıflayarak ortadan kalkar. Yerine çok daha karmaşık motor beceriler (motor=)hareket)gelişir ve böylece bebeğiniz kendini dış dünyadaki zararlı olması muhtemel etkenlerden daha iyi koruyabilir hale gelir.Yenidoğan muayenesinde bu refleksler doktor tarafından değerlendirilerek bebeğin nörolojik durumu hakkında bilgi edinilir.

Uykuda ya da uyanık durumda bebeğiniz esner, sıçrar, hıçkırır, gerinir ve bunları çoğu zaman "nedensiz" yapar. Bu davranışların çoğu refleks tepkilerdir. Bebeğinizin solunum yoluna, örnek olarak emme esnasında süt kaçtığında bebeğiniz refleks olarak öksürür ve bu yolla solunum sistemini yabancı maddelerden korur.

Yeni doğmuş bir bebek parlak bir ışık tutulmasına ya da burnuna dokunulmasına hapşırarak cevap verir.forumGöz kapaklarına dokunulduğunda gözlerini kırpar. Topuğuna kan almak amacıyla iğne batırılması gibi ağrılı bir uyarana bu uyarandan kaçarak cevap verir. Karnı üstünde yatarken nefessiz kalmamak için başını kaldırarak bir yana çevirir. Bebeğinizin burnunun ya da ağzının üzerine bir nesne koyduğunuzda elleriyle ya da başını hızlıca sallayarak o nesneyi uzaklaştırmaya çalışır. Kısacası yenidoğanlar o kadar da çaresiz değildirler.


Aşağıdaki bilgiler miadında doğmuş bebekler için geçerlidir.Emme refleksi


Bu refleks, bebeğinizin beslenebilmesi için olmazsa olmaz bir reflekstir, bebeğin memeyi bulmasını sağlar. Bebeğinizin yanaklarına ya da dudak kenarlarına dokunduğunuzda yüzünü o yöne çevirir ve emme pozisyonu alır. Anne karnındaki bebekler bile bazen parmaklarını emerken görülebilir.

Emme refleksi doğum sonrası, bebek uyanıkken 3-4. aya, uykuda iken 7. aya kadar sürebilir. Bu refleksin olmaması, beyin sapının doğumsal bozuklarını, oksijensizliği, travma veya sinir sistemini de içine alabilen ağır enfeksiyon hallerini düşündürmelidir. Uzun süre devam etmesi ise, ağır beyin hasarını gösterebilir.forum
Sıçrama (moro refleksi)


Bebeğiniz sırt üstü yatarken başını hafif kaldırıp arkaya doğru bırakırsanız, ani bir refleksle sıçradığını göreceksiniz, (kollarını açıp kapama) Bu refleksi, bebeğinizin ellerini tutup vücudunu biraz havaya kaldırdıktan sonra kollarını bırakınca da görebilirsiniz. Bebekler, ani sesler duyduklarında ve uyurken de bu hareketi yapabilirler.

Sıçrama refleksi, hamileliğin 28. haftasında belirmeye başlar ve 32. haftasında yeni doğan gibi tepki verir. Hamileliğin ilk 4 ayında normal kabul edilen bu refleks, bebeğin sinir ve kas sisteminin gelişmesine bağlı olarak en geç 6 ayda kaybolur.

Refleks, dışarıdan herhangi bir uyaran olmadan kendi kendine or¬taya çıkıyorsa ağır bir beyin lezyonundan şüphelenmek gerekir. Aksi halde, yani uyarana rağmen bebeğiniz tepki vermiyorsa, bıı durumda santral sinir sisteminin hasar görmüş olması veya ağır bir hastalık tarafından baskılanma olasılığı akla gelmelidir. Refleks tek taraflı ise, tepki vermeyen tarafta kol siniri felci, köprücük kemiği kırıklarını düşündürür. Bu durum uzun sürerse, beyin hasarına işaret edebilir.


Yakalama refleksi


Eğer bebeğinizin avucuna ya da ayak tabanına bir cisim uzatırsanız, parmakları içe doğru kıvrılacak ve onu sıkıca kavrayacaktır. Yakalama becerisi, hamileliğin 28. haftasında başlar. 36. haftadan daha büyük bebekler, ona dokunan kişinin elini sıkıca kavrayarak kendi gövdesini yukarı doğru kaldırabilir.

Bebek iki aylıkken istemli yakalama başlayacağından bu refleks ortadan kalkar. Ancak ayaktaki refleks, 10. aya kadar sürebilir. Yine bu refleksin görülmemesi durumunda beyin zedelenmesinden ya da sinirlerde bozukluktan şüphelenilebilir.


Tonik boyun refleksi


Yatan bebeğin başını aniden bir tarafa çevirdiğinizde, o tarafta kol ve bacakta dışa açılma, gerilme, karşı tarafta çekilme görülmesidir. Doğumdan 3-4 hafta sonra daha belirgin olur. Bu pozisyonun uzun sürmesi, bu refleksin tek taraftan alınması ve 6. aydan sonra gözlenmesi olağan değildir.


Basma ve yürüme refleksi


Bebek, koltuk altlarından tutularak, yere bastırılırsa adım atarmış gibi yapabilir. Zamanında doğan bebeklerin tabanlarını bastıkları görülürken, erken doğanlar ayak uçlarında yürürler. Bu refleks, 6-7 aya kadar sürer. Hareketlerin uzun sürmesi veya tekrarlaması durumunda sinir sisteminde bir rahatsızlık akla gelmelidir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Bebek Refleksleri

Yeni doğan bebeğinizin hareketleri reflekslerle yönetilmektedir. Yanağını okşarsanız bebek uyarılacak ve emmeye çalışacaktır. Ayak tabanlarına değerseniz dizleri ve ayakları bükülecektir. Birden bir gürültü çıkarırsanız bebeğinizin başı geriye düşecek, boynu uzayacak ve kollarıyla bacakları dışa doğru sallanıp hızla geri gelecektir.
Tüm normal bebekler, istemli motor işlevleri denetimi ele aldıkça önceden bilinen bir sıra içinde kaybolan yine önceden bilinen reflekslerle birlikte doğarlar. Ancak, refleks cevaplarının eksikliği olası bir nörolojik sorunu haber verebilir. Yeni doğan bebeğinizin hastanede yapılan muayenesinin bir kısmı, çeşitli reflekslerin ve yanıtların aydınlığa çıkarılması girişimlerini içerir.

Her ne kadar uykusu gelen ya da yeni beslenmiş bir bebekte daha zayıf olarak görülse de, tüm normal bebekler bu tepkileri veriyor olmalıdır.

"Mora refleksi" yeni doğan bebeklerde görülen en sık ve en önemli tepkilerden biri olup, bebeğiniz yüksek bir ses işitince, pozisyonu ani bir hareketle değiştirilince ya da sert bir harekete maruz kalınca ortaya çıkmaktadır. Bebek ürker, kendini arkaya doğru gerer ve başını geriye atar. Aynı anda kol ve bacaklarını uzatır ve sonra derhal ani bir hareketle vücuduna doğru çeker. Ağlar, sonra ürkerek sarsılır ve sonra bu sarsılmadan dolayı yeniden ağlar.

Bebeğinizi sakinleştirmek için, vücudunun herhangi bir bölgesini sürekli, ama nazik bir şekilde okşayın. Bu arada, kolunu omuzu hizasından bükülmüş şekilde sağlamca tutarsanız bebek sakinleşecektir. Moro refleksi genellikle bebek üç aylık olduğunda kendiliğinden kaybolur.

Bebeğiniz okşamalara karşı çok çeşitli tepkiler verir. Avucunun içini veya ayağının tabanını okşarsanız parmağınıza yapışacaktır (palmar veya plantar yapışma). Bebek ne kadar prematüre doğmuşsa bırakmakta da o kadar daha isteksiz olacaktır. Ayağının ya da elinin üstünü okşarsanız kol ve bacaklarını çekecek, vücudunu yuvarlatacak ve yine parmağınıza yapışacaktır. Palmar yapışma çocuk 6 aylık olunca, plantar yapışma da 10 aylık olunca ortadan kalkar.

"Arama ve emme", bebeğinizin önemli reflekslerinden ikisini oluşturmaktadır. Bebeğin yanağının okşanması arama refleksinin ortaya çıkmasına neden olur. Bebek kendini okşayan nesneye yönelir ve memeyi aramaya başlar. Bunu, emme refleksi izler ve bebeğin ağzının okşanması ile başlatılabilir. Bebeğin ağzının içi bu reflekse en duyarlı olan bölgedir. Emme ve arama refleksleri genellikle, bebek 4 aylık olunca sona erer. Ancak 7 ay boyunca bebekte uyku sırasında ortaya çıkmaya devam ederler.

"Tonik boyun refleksi", bebeğiniz sırtüstü durumda iken ve başı yana çevrilmişken görülür. Bebek, vücudunu yüzünden uzaklaştıracak şekilde gerilir, yüzünün tarafında bulunan kolu uzarken diğer kolu kasılır ve bacakları yukarı çekilir.

Her ne kadar yeni doğanlarda bulunmaktaysa da bu refleks 2 aylık bebeklerde daha belirgindir. Genellikle altıncı ayda kaybolur.

Yeni doğan bebeğinizin "yönelme tepkisi", çevresindeki değişime gösterdiği bir tepkidir, örneğin, bebek yeni bir şey duyar veya görürse uyanıklığı artar, faaliyeti azalır. Başı uyarının merkezine doğru çevrilebilecek ve kalp atışları değişecektir. Bebek tanıdığı bir uyarana uyum sağlarsa kalp atışı yavaşlar; uyaran alışık olmadığı bir nesne ise kalp atışı hızlanır.

Bir bebek kendisini birçok tepki ve refleks nedeniyle koruma yeteneğine sahiptir. Güçlü bir "gag refleksi" nedeniyle, yeni doğan bebeğiniz nefes borusunu açık tutmasına yardımcı olmak amacıyla balgam tükürme yeteneğine sahip olmaktadır. Bebeğin vücudunun bir kısmı soğuk havaya maruz kalacak olursa, tüm vücudunun rengi ve sıcaklığı değişecek, bebek kol ve bacaklarını vücuduna doğru toplayarak soğuğa maruz kalan yüzey alanını azaltmaya çalışacak ve sıcak kalma çabası içinde titremeye ve ağlamaya başlayacaktır. Ayrıca kuvvetli bir "göz kırpma refleksi", bebeğin gözlerinin parlak ışıktan korunmasını sağlamaktadır.

Yeni doğan bebeğiniz ağrıyı en az sizin kadar sevmemektedir ve ondan kaçınmak için gereken her şeyi yapmaya hazırdır, örneğin, bebeğin bacağını acıtırsanız bacağını uzağa kaçıracak, bu yetmezse diğer ayağı ile sizi uzaklaştırmaya çalışacaktır.

Yeni doğan bebeğinizin refleksleri yok olsalar bile -ki çoğu yaşamın ilk yılı içinde kaybolur- yararlarının pek kısa vadeli olduğu söylenemez. Yapılan araştırmalar, bebeğinizin beyninin bu ilk reflekslerden öğrendiği bilgileri sakladığını göstermektedir, örneğin, bebekler doğrulmaya çalışırken bu hareket, başarısız bile olsa, muhtemelen onların uzak (mekân) kavramının gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Benzer şekilde, güçlü tonik refleks bir bebeğin, vücudun her iki yanını ayn ayrı kullanmayı ve ellerinden içgüdüsel değil istemli olarak yararlanmayı öğrenmesine yardımcı olur
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Yenidoğan Refleksleri | Bebeklerin Refleksleri Ve Tepkileri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

yeni doğan bebekteki boyun refleksi - Google'da Ara (3), bebekler ayaklarını neden yumar - Google'da Ara (3), yenidoğan refleksleri ppt - Google'da Ara (3), yenidoğan refleksleri ne zaman kaybolur - Bing (2), yeni dogan refleksleri ile ilgili videolar - Bing (2), Web Search Results (2), bebeklerde gerinme neden olur - Google Search (2), bebekler elini neden yumar - Google\'da Ara (2), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (2), yeni dogan refleksleri ile ilgili videolar - Bing (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), yeni dogan bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), yenidoğan bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), izleme refleksi - Google\'da Ara (1), bebeklerde uykuda gerinme - Google\'da Ara (1), yenidoğan bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), 2aylik bebek neden goz kirpar - Google-Suche (1), yeni doğmuş bebek neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler de uykuda sicrama nezaman gecer - Yahoo! Suche Suchergebnisse (1), yenidoğan refleksleri ppt - Google\'da Ara (1), yeni doğan bebeklerin refleksleri - Bing (1), yeni doğan bebek neden sürekli gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler neden ellerini yumar - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Bing (1), yeni doğan refleksleri - Bing (1), yeni doğan bebek neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler 2. ayda ellerini neden yumar - Google\'da Ara (1), yenidoğan bebek gerinme - Google\'da Ara (1), http://img158.imageshack.us/img158/4934/40295511.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), bebekler ellerini neden yumar - Bing (1), yeni dogan bebek gerinme - Google\'da Ara (1), bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), yenidoganda gerinme - Bing (1), bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), bebekler uyurken neden gerinir - Bing (1), yeni dogan bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), yeni dogan refleksleri ppt - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), 2 aylik bebek neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google Search (1), bebekte gerinme - Google\'da Ara (1), bebek uykuda gerinmek - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google-Suche (1), yenidogan gerinme - Google\'da Ara (1), doğmuş bebek 4. ayda beden dili - Bing (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler neden sürekli gerinir - Bing (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebeğimin gerinirken eli titriyo - Google\'da Ara (1), yenidoğan refleksi - Google'da Ara (1), bebek neden gerinir - Google'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google Search (1), yenidogan bebeklerde gerinme - Google Search (1), yenidogan bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), yenidogan bebek refleksleri - Bing (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler neden çok gerinir - Google\'da Ara (1), bebeklerde sicrama - Yahoo! Suche Search Results (1), taya kadim | Yahoo! (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), yenidogan bebek neden sıcrar - Google\'da Ara (1), bebekler neden gerinir - Google\'da Ara (1), yenidoğan bebeklerde gerinme - Google\'da Ara (1), yenidoğan bebek neden sürekli gerinir - Bing (1), Arama V9 (1), bebekler neden gerinir - Google'da Ara (1),

"Yenidoğan Refleksleri | Bebeklerin Refleksleri Ve Tepkileri " ile Benzer Konular
Bebeklerin 2008 Yeni Saç Modelleri
6 Yanıt - 1.100 Görüntülenme
Bebek Ve Çocukların İlave Tuz Alması Gerekir Mi? | Bebeklerin Günlük Tuz İhtiyaçları Nedir? Nelere Dikkat Edilmeli?
1 Yanıt - 354 Görüntülenme
[NTVMSNBC] Üniversitelerde atama tepkileri sürüyor
0 Yanıt - 214 Görüntülenme
Yapışık İkiz Bebeklerin Anne Karnındaki Diyalogları
0 Yanıt - 441 Görüntülenme
[Uzman TV] Bebeklerin diş sağlığı için anne sütü ne kadar önemli?
0 Yanıt - 266 Görüntülenme