Kadim Dostlar ™ Forum: Yayın Balığı | Yaşam Bölgeleri - Avlanma Şekilleri - Kullanılacak Yemler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Yayın Balığı | Yaşam Bölgeleri - Avlanma Şekilleri - Kullanılacak Yemler Tatlı suyun en lezizi en güzeli en zoru Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   chetink 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 389
 • Kayıt tarihi: 26-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

YAYIN BALIĞI

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.

YAYIN BALIĞI

Tatlı su balıklarının en büyüğüdür. Aslına bakılırsa Mersin balığı ömrünün büyük bir kısmını denizlerde geçirdiği ve sadece yumurtlama mevsimlerinde tatlı sulara girdiği için büyüklük bakımından yerini yayın balığına bırakmıştır. Bu itibarla tatlı sularda yaşayan balıkların en büyüğü yayın balığıdır. Yaklaşık ağırlıkları, yaşadığı bölge sularına göre 250-300 kiloya kadar ulaştığı bilinmektedir. Yöresel olarak yayın balığı Karabalık, At balığı, Çılpık ve Gelebicin gibi isimler almıştır. Küçüklerine ise Kelebek denilmektedir. Yassı geniş kafaya fakat buna oranla küçük gözlere sahiptir. Üst çenesinde iki uzun ve alt çenesinde dört kısa bıyığa sahiptir. Gözlerinin küçük olması ve genellikle gece yemlenen bir balık olduğundan bu bıyıklarını avının yerini tespit etmek için kullanır. Yani bir nevi bulunduğu sulardaki titreşimleri algılamak için kullanır.

YAŞAM BÖLGELERİ

Yayın balığı genelde dip balığı olduğundan derin göllerde ve nehirlerde bulunur. Ancak küçük göl ve akarsularda da bulunmaktadır. Derin sularda yaşadığı için yaşadığı bölge itibariyle, nehirlerin dirsek tabir ettiğimiz suyun dönemeç yaptığı, akıntının yavaşladığı dibi çamurlu bölgelerde, suya sarkan ağaç diplerinde bulunmaktadır. Yayın genellikle gece yemlenen bir balıktır. Bu yüzden gündüz derin sulara çekilir. Gece ise yemini aramak ve avlanmak için sığ sulara girerler. Yemini nehir içine giren ağaç diplerinde, sazlık tabir ettiğimiz kamış önlerinde ararlar.

KULLANILACAK YEMLER VE AVLANMA ŞEKİLLERİ

Yayın balığının iki türlü avı yapılmaktadır. Doğal yem kullanılarak yapılan av ve sunî yem kullanılarak yapılan av. Yayın balığı genelde gece yemlenen ve gece avını arayan bir balık olduğundan geceleri bulunduğu suların sığ bölgelerinde, nehirlerde ise ağaç diplerinde, sazlık önlerinde avını arar . Av zamanı gece geç saatler ve sabahın ilk saatleridir. Etçil bir balık olduğundan tercih ettiği yemler solucan, sülük, kerevit, kurbağa, canlık balık, kara ciğer, dalak, işkembe, su fareleri ve hatta su kuşlarıyla beslenmektedir. Kısacası yayın balığı obur bir balıktır.

1. Doğal Yem Avcılığı

Bu yöntemle yapılan avcılıkta kullanılan yem solucan, sülük, kurbağa, canlı balık, su fareleridir. Kullanılacak olta türleri de dip oltası ve şamandıralı oltalardır. Yalnız kurbağa ve su fareleri su üstü avlarda kullanılırlar.

a) Dip Oltası

Bu olta türünde balığın büyüklüğünü göz önünde tutulmalı, kalın misina veya dakron tabir ettiğimiz örme ip misinalar kullanılmalıdır. Misina kalınlığı genelde 0.70 mm den 1.5 mm kalınlığında olmalıdır. Fakat 0.70 mm ve 1.5 mm lik misinalar çoğunlukla bırakma oltalarda kullanılır. Eğer kamış olta kullanıyor iseniz makinenize saracağınız misina kalınlığı 0.45 - 0.50 mm olmalıdır. Kullanılan kamışlar ise sağlam atarı 100-200 Gr. olmalı, boyları ise tutulacak bölgeye göre değişiklik gösterse de 3 Metre ile 4 metre arasında olmalıdır. El oltası çok basit olup ana misinadan sonra bir fırdöndü kullanılmalı, fırdöndü balığın büyüklüğüne göre sağlam olmalıdır. Beden ile dip kurşunu arası köstek boyu ve köstek sayısına göre ayarlanmalıdır. Genelde köstek sayısı bölge suyunun durumuna göre 2 veya 3 adet olabilir. Köstekler yine balığın tutulacağı suyun durumuna göre köstek boyu 15-30 cm. arasında tutulmalıdır. Çünkü genelde nehir ve akarsu dipleri ağaç kökleri ve sazlık olduğundan köstek uzunluğu kısa tutulmalı ve hatta dip oltası uzun bir ağaç dalı kullanılarak derinliğe göre olta askıda kalacak şekilde olmalıdır. Dip oltası genelde dibi temiz göl ve akarsularda uygulanır. Yem olarak solucan, sülük, canlı veya ölü küçük balık, karaciğer, dalak ve işkembe kullanılmalıdır. Eğer yem olarak kurbağa veya su faresi kullanılıyor ise yem suya değecek şekilde bırakılmalıdır.

B) Şamandıralı Olta

Bu olta tipinde balığın bulunduğu bölgeye ve derinliğe göre yemin belli bir derinlikte tutulmasını sağlamak amacıyla şamandıra kullanılır. Kullanılacak olan şamandıra genelde yumurta şeklinde olmalıdır. Fakat şamandıralı sistemde suyun derinliğine göre derinlik ayarlaması yapılabileceğinden şamandıra gezer tip olmalıdır. Ana misina dan sonra şamandıra takılıp şamandıranın kaldırabileceği ölçüde gezer kurşun köstek ile kurşun arasında fırdöndü kullanılmalıdır.
İğne olarak Mustad 2300 serisi uzun pala 5 - 9 numaralı iğneler kullanılmalıdır. Her iki olta türünde de kullanılacak olan iğne balığın büyüklüğü göz önünde tutularak sağlam iğne tercih edilmelidir. Yem olarak solucan kullanılıyor ise iğne büyüklüğüne göre yaklaşık 4 - 5 - 6 adet solucan takılmalıdır.

2. Yapay Yem Avcılığı

Yapay yemler, doğal yemlere benzer şekillerde imal edilen, balığa, kurbağaya ve fareye benzer silikon yemlerdir. Ayrıca kullanılacak yapay yem balığın büyüklüğüne göre seçilmeli ve belli büyüklükte rapala kullanılmalıdır. Yayın derin sularda yaşadığı için kullanılacak yapay yem ve rapala, genellikle sinking (dalıcı) yemler tercih edilmelidir. Floating (yüzen) yemler ise kurbağa ve su faresi şeklinde olanlardır. Floating (yüzen) yemler genelde gece yemlenmeye çıkan balıklar için kullanılır. Çünkü yayın balığı gece yemini sığ sularda aramaktadır. Gece kullanılan yapay yemler kullanılmadan önce, balığın ilgisini çekmesi amacıyla yapay yeme koku verici sprey sıkılmalıdır. Böylece yapay yemin balığın ilgisini çekmesi sağlanır. Yayın hantal ve yavaş bir balık olduğu için mümkün olduğu kadarıyla yapay yem yavaş çekilmelidir. Bu türdeki avlanmalarda genelde kamış olta kullanılmalıdır. Kamış olta el oltalarına oranla kullanılması çok daha kolay ve rahattır.

Yayın balığının yapay yem ile avcılığının diğer bir metoduda kaşık ile atçek usulü avcılığıdır. Bu şekilde avcılıkta kullanılan kaşık oltalar 50-80 gr. ağırlığındaki kaşıklardır. Fakat kaşık olta iğnesine silikon kurt takılmalı, kaşık bir nevi mürekkep balığını andıracak şekilde olmalıdır. Bu şekilde çok daha iyi sonuç alınabilir.

Şunu açıklamakta fayda varki en sık kullanılan ve tercih edilen avlanma yöntemi canlı yem ile avcılıktır.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Gece.Mavisi 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 819
 • Kayıt tarihi: 06-Eylül 08
 • Gender:Male
 • Location:Hollanda
 • Interests:C:\Perl\bin\perl sgl.pl
Forum İtibarı: 30
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


O kadar avlanmak istedim bu yayın balığını nasip olmadı..

Kızılırmak ta sabah ladığım olmuştur, demek ki bu bilgileri edinmem gerekiyormuş.

Av meraklısı insanım.

Teşekkürler paylaşımınız için...
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Yayın Balığı | Yaşam Bölgeleri - Avlanma Şekilleri - Kullanılacak Yemler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (19), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (12), yayın balığı resimleri - Google'da Ara (10), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (9), yayın nasıl avlanır - Google'da Ara (8), yayın balığı nasıl tutulur - Google'da Ara (7), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (6), dünyanın en büyük yayın balığı - Google'da Ara (5), yayın balığı av zamanı - Google'da Ara (5), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (5), yayın balıgı hangi yemle tutulur - Google'da Ara (4), kızıl ırmakda tutulan enbüyük yayın balıgı - Google'da Ara (4), sivasta yayın balıgı avı - Bing (4), yayın balığı yemi - MyStart (4), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (4), gogle ceÅŸitleri - Google'da Ara (4), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (4), yayın yemi - Google'da Ara (4), tatli su mersin baligi oltasi - Google-Suche (4), yayınbalığı - Google'da Ara (4), ankarada balık tutulacak yerler - Google'da Ara (3), yayın balıgı nerde tutulur - Google'da Ara (3), yayın balığı nerelerde bulunur - Google'da Ara (3), yayın balıgı hangisaatlerde avlanmaya cıkar - Bing (3), yayın balığı nasıl avlanır - Google'da Ara (3), yayın balığı yaşam bölgeleri - Google'da Ara (3), yayın balığı hangi aylarda yakalanır - Google'da Ara (3), YAYIN HANGİ YEMLE TUTULUR - Google'da Ara (3), yayın balıgını yakalamanın püf noktası - Google'da Ara (3), dünyanın en büyük yayın balığı - Google'da Ara (3), kaşık olta yapımı - Google'da Ara (3), yayınbalığı - Google'da Ara (3), som balığınin hayat hikayesi - Google'da Ara (3), BALIKLARIN YAŞAMI NASILDIR - Google'da Ara (3), gelebicin balığı - Google'da Ara (3), TÜRKİYEDE YAYIN BALIĞI - Google'da Ara (3), büyük yayın balığı ne zaman yakalanır - Google'da Ara (3), balık avlama şekilleri - Google'da Ara (3), Google Custom Search (2), Arama V9 (2), Arama Govome (2), yayın balıkları hangi mevsimde yakalanır - Google\'da Ara (2), yayın balıkları hangi yemle yakalanır - Bing (2), yayın balığı hangi ayda tutulur - Google\'da Ara (2), ayın balığı nasıl avlanılır video - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), yayın balığı hangi yemle tutulur - Bing (2), YAYIN BALIĞINEREDEBULUNUR - Google\'da Ara (2), yayın balığı hangi aylarda avlanır - Bing (2), yayın balığı hangi aylarda gezer - Google\'da Ara (2), bursada yayın avı - Bing (2), yayin baligi hangi saatlerde avlanir - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), yayin baligi nerde tutulur - Google Arama (2), Yayın balıgı hangı ayda gezer - Google\'da Ara (2), yayın balığı nerelerde tutulur - Google\'da Ara (2), yayınbalı ne yer - Google\'da Ara (2), yayin en fazla hangi yemle tutulur - Google\'da Ara (2), yayın balığı nasıl yakalanır - Bing (2), yayinbaligiresimleri - Google\'da Ara (2), (1) yayın balığı - Web Search Results (1), yayin baligi hangi ayda yakalanir - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - yayın balığı nasıl yakalanır (1), yayin baligi nerde var - Google\'da Ara (1), dostlar sekilleri - Google-da axtar (1), yayın balığı hangi ayda tutulur - Google\'da Ara (1), karabalik yayin baliginin hollandacasi - Google zoeken (1), Funmoods - web search results - yayın balığı nasıl tutulur görsel (1), Arama V9 (1), Funmoods - web search results - gündüz yayın balıhı avı (1), karabalik yayin baliginin hollandacasi - Google zoeken (1), Arama V9 (1), Improve Your Experience | Facebook (1), yayın balığı ülkemizde nerelerde avlanılır - Google Search (1), yayınbalığınerelerdetutulur - Google\'da Ara (1), Yayın balığı hangi mevsimde avlanır - Google\'da Ara (1), Yayın balıgı hangı aylarda daha çok tutulur - Google\'da Ara (1), Yayın balık nerde ve nasıl avlanır - Google\'da Ara (1), yayin baliği nerelerde bulunur - Google\'da Ara (1), yayın balıgı en çök nerde var - Google\'da Ara (1), bursada sazan balığınerde yakalanır - Google\'da Ara (1), yayın hangi ayda avlanır - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), Funmoods - web search results - ankarada balık tutulacak yerler (1), yayın balıgı avını izle - Bing (1), yayın balığı hangi aylarda avlanır - Google\'da Ara (1), yayın balığı hangi aylarda avlanır - Google\'da Ara (1), yayin baliği nerelerde bulunur - Google\'da Ara (1), (1) yayın balığını nasıl yakalanır gölde - Web Search Results (1), Arama V9 (1), YAYIN BALIĞI NErelerde bulunur - Google\'da Ara (1), yayin baligi nasil tutulur hangi aylarda tutulur - Google\'da Ara (1), yayın balığı hangi aylarda avlanır - Google\'da Ara (1), Yayınbalığınasılavlanılır - Bing (1), yayın balığı hangi yemle tutulur - Bing (1), yayın balığı hangi aylaeda tutulur - Bing (1), yayın balığı nerelerde avlanılır - Bing (1), yayın balığı hangi mevsimde gezer - Google Search (1), yayın balıÄŸı nasıl avlanir - Google\'da Ara (1), Yayın Balığı | Yaşam Bölgeleri - Avlanma Şekilleri - Kullanılacak Yemler - Kadim Dostlar ™ Forum (1), balık tatlı suyun neresınde bulunur - Bing (1),

"Yayın Balığı | Yaşam Bölgeleri - Avlanma Şekilleri - Kullanılacak Yemler Tatlı suyun en lezizi en güzeli en zoru" ile Benzer Konular
Vücut Şeklinize Göre Giyinin | Armut - Kum Saati - Üçgen - İnce - Oval Vücut Şekilleri
2 Yanıt - 2.665 Görüntülenme
Marmara Da Dev Köpek Balığı
1 Yanıt - 1.595 Görüntülenme
Tatlı Su Balıkları
5 Yanıt - 3.174 Görüntülenme
Yalansız Yaşam Yolunda
0 Yanıt - 2.195 Görüntülenme
Yaşam Koçluğu
0 Yanıt - 989 Görüntülenme