Kadim Dostlar ™ Forum: Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [I ve İ] - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [I ve İ] Isıracak it dişini göstermez, İki cambaz bir ipte oynamaz Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

  • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.470
  • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ - EN GÜZEL ATASÖZLERİ

forum

forum Irmak kenarına çeşme yapılmaz.Birbirine zıt verimlilikteki iki kurum veya sosyal müessesenin, aynı ortamda varlıklarını sürdürmeleri zordur.

forum Irmaktan geçerken at değiştirilmez.Yapılmaya başlanan bir işte, ilk zamanlar başarı elde edilmeyebilir. İşin daha başarılı yapılması için uygulanan yöntemler de değiştirilebilir. Olumsuz bir ortamda yöntem değiştirmek doğru değildir. İyi sonuçlar vermez.

forum Isıracak it dişini göstermez.Kötülük yapmayı düşünen kişi, bunu zamanı gelince ve aniden gerçekleştirir.

forum Isıramadığın eli öp de başına koy.Yaşam içinde bir takım mücadeleler yapılacaktır. Bu kavgada düşman bizden çok güçlü ise onunla kavga etmemek gerekir. Kavga edilirse yenilmek muhakkaktır.

forum Işığını akşamdan önce yakan, sabah çırasına yağ bulamaz.İnsanlar savurganlık yapmamalıdırlar. Parasını gereksiz yere harcayan, gerektiğinde para ve mal bulamaz. Zorluk içinde kalır.

forum Islanmışın yağmurdan korkusu olmaz.Bir konuda büyük zarar görmüş kişi, benzer zararlardan korku duymaz.

forum Ihlamurdan odun olmaz, beslemeden kadın olmaz.Yaşam içinde her konu birbirine uygun olursa başarı olur ve devam eder.

İ


forum İbadet de gizli, kabahat da.İbadet Allah ile kul arasındadır. İbadeti başkalarına gösteriş için yapanlar Allah'ın emirlerini, kulluk görevini yerine getirmemiş olurlar. İnsan bazı kusurları yaparak olgunlaşır, tecrübe kazanır. Bunun için olgunlaşmamıza yarayan kusurların da gizlenmesinde yarar vardır.

forum İçi beni yakar, dışı eli.Her şey dıştan göründüğü kadar güzel olmayabilir. Dış görünüşe aldanmak doğru değildir.

forum İğneyi kendine,çuvaldızı ele batır.Kendisi en küçük bir sıkıntıya katlanamayan kimse, başkalarına çok büyük sıkıntı vermemelidir. Kendisi küçük kötülüğe katlanamayan, başkalarına kötülükler yapmaktan kaçınmalıdır.

forum İğreti ata binen tez iner.Kendi malımız olmayan malzemeye güvenip bir işe başlamak doğru değildir. Malzemenin sahibi, malını geri istediği zaman zor durumda kalır.

forum İki cambaz bir ipte oynamaz.Kurnazlıkta eşit olan iki kimse bir iş üzerinde birlikte çalışamazlar; birbirlerini aldatmak, saf dışı bırakmak için uğraşırlar. Bunda ısrarlı olmaları, her ikisini de daha tehlikeli bir duruma iter.

forum İki dinle (bin işit) bir söyle.Haddinden fazla konuşmak, gereksiz ve yanlış sözlerin ağızdan çıkmasına yol açar. Ayrıca konuşan kişiyi de itici yapar. Bu bakımdan az konuşmalı, çok dinlemelidir. Hem yerinde konuşabilmek için de dinlemek şarttır. Çünkü söylenenler ancak bu şekilde kavranır, çenesi düşüklükten de bu şekilde kurtulur insan.

forum İki deliye bir akıllı.Birbirine zıt iki kişinin arasını bulacak, mantıklı bir kimsenin bulunması mutlak gereklidir

forum İki el bir baş içindir.1. Yüce Allah, insanları geçimlerini sağlayabilecek bir güçle donatmıştır. Bu gücü kullanan insan, başkalarına muhtaç olmadan yaşayabilir. 2. İnsan ancak kendi geçimini sağlayabilecek bir güce sahiptir. Başkalarına yardım edecek bir durumda değildir.

forum İki karpuz bir koltuğa sığmaz.Kimisi, önemi büyük birkaç işi bir arada yapmaya kalkışır. Bu ise çok zor ve sakıncalıdır. Çünkü gücü ve dikkati dağıtır. Buna aldırmayanlar çoklukla yapmaya kalkıştıkları işleri sekteye uğratırlar.

forum İnsan doğduğu yerde değil, doyduğu yerde.İnsan doğduğu andan itibaren sosyal bir hayatın içine girer. Dolayısıyla herkes gibi o da yaşamak için çabalamaya başlar. Ne var ki, yaşadığı hayat şartlarının zorluğu, insanı doğduğu yerin dışına iter. İnsan da istemeden geçimini temin ettiği yerde kalır, orayı yurt edinir.

forum İnsan beşer, kuldur şaşar.Hiçbir insan hatasız değildir. Çünkü insan zayıf yaratılmıştır. Dolayısıyla şaşırıp yanlışlık yapması da kaçınılmazdır. Bu bakımdan dalgınlıkla, şaşkınlıkla yapılan hatalara hoşgörüyle bakılmalıdır.

forum İnsan insanın şeytanıdır.Arkadaş seçiminde dikkatli ve özenli olmak gereklidir. Kötü arkadaş kişiyi yoldan çıkarır, saptırır

forum İnsan yedisinde ne ise, yetmişinde de odur.Kişi pek çok özelliğini doğuşuyla birlikte getirir. Bunun yanı sıra, yedi yaşına kadar da çevresinden etkilenerek kimi davranışlar kazanır ve bir huy edinir. Edindiği bu huy ihtiyarlasa da kolay kolay değişmez.

forum İnsanoğlu çiğ süt emmiş.Şurası muhakkak ki, insanın ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Çoklukla güven de vermez. Hiç umulmadık bir anda nankörlük edip çıkarı için iyilik gördüğü kimseye bile kötülük yapabilir.

forum İp inceldiği yerden kopar.Bir durum, bir olay ve bir iş en zayıf yerinden, en çürük noktasından bozulur veya kopar.

forum İsteyenin bir yüzü kara , vermeyenin iki yüzü kara.Birinden bir şey isteyen biraz utanır ama isteği yerine getirmeyen daha çok utanması gerekir. Darda kalanın, ihtiyacı olanın, bir şeyi başkasından istemesinde utanılacak bir yan yoktur.

forum İş insanın aynasıdır.Bir kişi hakkında yargıya varmak, nasıl bir kişi olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? O hâlde onun yaptığı işe bakınız. Çünkü yaptığı o iş, onun ne kadar sorumlu, bilgili ve yetenekli olduğunu açığa çıkarır.

forum İş olacağına varır.Her işin kendine has bir akışı ve sonucu vardır. Ne yapılırsa yapılsın, ne tedbir alınırsa alınsın, o iş, ulaşacağı sonuca ulaşır. Bunu değiştirmek mümkün değildir. Bu bakımdan işin istediğin biçimde sonuçlanmadı diye kaygılanıp üzülme.

forum İşleyen demir ışıldar.Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak, insandaki hantallığı, isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı, yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibi, maddî yönden de kazançlı yapar.

forum İşten artmaz, dişten artar.Kazanç ne kadar çok olursa olsun, tutumlu davranılmazsa para biriktirilemez. Tasarruf, savurganlık yapmamak, tüketimi kısmakla mümkündür ancak.

forum İt iti ısırmaz.-İt itin ayağına (kuyruğuna) basmaz.Hilebaz, ahlâksız, başkalarına kötülük etmeyi kural hâline getiren insanlar birbirlerini gayet iyi tanırlar. Bu yüzden birbirlerini anlayışla karşılar, birbirlerine rahatsızlık verip kötülük etmekten mümkün olduğunca kaçınırlar.

forum İt ürür, kervan yürür.Gerçekleşmesi doğal olan işlere, durumlara karşı çıkılsa da engellenemez. Bu bakımdan kötü niyetli kimselerin sözlerine ve davranışlarına aldırış etmeden, doğru bilinen yolda ilerlemeye devam edilir.

forum İtle çuvala girilmez.Bilgisiz, düzenbaz, bayağı, taşkın kimselerden uzak dur. Onlarla iş yapmak, yakın ilişki kurmak, tartışmaya girmek, hatta kavga bile etmek sakıncalıdır.

forum İslam`ın şartı beş, altıncısı insaf demişler. “Kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekât vermek” İslâm dininin beş temel buyruğudur. Eğer bu beş şarta bir şart daha eklenecek olsaydı, bu mutlaka “insaflı olmak” olurdu. Çünkü insaf sahibi olmak, Müslümanlar için son derece önemli bir vasıftır.

forum İyi evlât babayı vezir, kötüsü rezil eder.İstenilen ve beğenilen nitelikleri taşıyan, yararlı olup iyilik sunan evlâtlar baba ve anne için övünç kaynağı; kötülük yapan, sağlıksız, yararsız ve şerefsiz insanlar da utanç kaynağı olurlar.

forum İyi olacak hastanın hekim ayağına gelir.Eğer Yüce Allah, kötü durumda olan birinin düzelip iyi olmasını murat etmişse, türlü sebepler yaratarak ona hiç ummadığı yerlerden yardım gönderir. Onun rahata kavuşmasını sağlar.

forum İyilik eden iyilik bulur. Etrafına iyilik eden kimse gün gelir zor durumda kalırsa ona da iyilik yapılır. Her şeyin karşılığı muhakkak vardır.

forum İyilik et, denize at, balık bilmezse Hâlik bilir.Yaptığın iyiliklerden karşılık bekleme; yaptığın iyilik boşa çıksa da kıymeti bilinmese de sen iyilik yapmaya devam et. Bunu Yüce Allah görür. Bu davranışından ötürü seni bu dünyada olmasa bile öbür dünyada mutlaka ödüllendirir. Hem de kat kat fazlasıyla.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [I ve İ]" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (241), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (189), tutumlulukla ilgili atasözü - Google'da Ara (151), tutumlu olmakla ilgili atasözleri - Google'da Ara (128), tutumluluk atasözü - Google'da Ara (128), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (85), tasarruf ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (82), tutumluluk atasözleri - Google'da Ara (76), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (75), tasarruf ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (73), tutumlu olmak ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (72), tasarruf atasözü - Google'da Ara (72), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (72), tutumlu olmakla ilgili atasözü - Google'da Ara (70), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (66), tutumlulukla ilgili fıkra - Google'da Ara (62), tutumlulukla ilgili fıkralar - Google'da Ara (61), tasarruf atas zleri - Google'da Ara (60), tutumluluk ile ilgili atasözleri (59), savurganlık ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (53), tutumlu olmakla ilgili atasözleri - Google'da Ara (51), tutumluluk atasözleri - Google'da Ara (50), tasarruf ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (49), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (46), savurganlıkla ilgili atasözleri - Google'da Ara (44), atasözü tutumluluk - Google'da Ara (42), tutumlu olmakla ilgili atasözleri - Google'da Ara (40), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (40), tutumlu atasözleri - Google'da Ara (38), tasarruf ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (38), tutumlulukla ilgili deyimler - Google'da Ara (36), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (36), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (35), tasarruf ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (35), tutumluluk ile ilgili atasözü - Google'da Ara (35), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (34), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (34), tutumlulukla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (33), tutumlu atasözü - Google'da Ara (32), tutumluluk atasözleri - Google'da Ara (32), tutumluluk atasözleri - Google'da Ara (32), tutumlu olmak ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (32), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (31), tasarruf atasözleri - Google'da Ara (31), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (30), tutumlulukla ilgili atasözü - Google'da Ara (29), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (29), tutumlu olmak ile ilgili atasözü - Google'da Ara (28), tutumluluk atasözü - Google'da Ara (27), savurganlıkla ilgili atasözü - Google'da Ara (27), tutumlulukla atasözleri - Google'da Ara (27), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (26), tutumlu olmakla ilgili güzel sözler - Google'da Ara (25), tüketim ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (25), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (25), tasarruf ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (25), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (25), tasarruf ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (24), tutumluluk ile atasözü - Google'da Ara (24), tutumluluk atasözleri - ekle ara (24), tutumlulukla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (24), tasarruf ile atasözü - Google'da Ara (23), tasarrufla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (23), tasarruf ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (22), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (22), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (22), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (22), tasarruf ile ilgili deyimler - Google'da Ara (21), tasarruf ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (21), tasarruf ile ilgili açıklamalı atasözleri - Google'da Ara (20), tasarruf ile ilgili atasözü - Google'da Ara (20), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (20), savurganlıkla ilgili atasözleri - Google'da Ara (20), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (20), tutumlulukla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (20), tasarruf ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (20), savurganlık atasözleri - Google'da Ara (19), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (19), tasarruf ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (19), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (19), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (19), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (18), tutumlulukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (18), tutumluluk ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (18), savurganlıkla ilgili atasözleri - Google'da Ara (18), tutumlu olmak ile ilgili ata sözleri - Google'da Ara (17), tutumluluk ile ilgili atasözü - Google'da Ara (17), tutumluluk ile ilgili ata sözleri - Google'da Ara (17), atasözü tasarruf - Google'da Ara (17), tutumluluk ile ilgili atasözü - Google'da Ara (17), tutumlu olmakla ilgili atasözleri - Google'da Ara (17), tutumlu olmakla ilgili atasözleri - Google'da Ara (17), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (17), tutumluluk ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (17), tasarruf ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (17), tasarrufla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (17), tutumluluk atasözü - Google'da Ara (16), tutumluluk ile atasözleri - Google'da Ara (16), tutumlu olmak ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (16), tutumlulukla ilgili ata sözleri - Google'da Ara (16),

"Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [I ve İ] Isıracak it dişini göstermez, İki cambaz bir ipte oynamaz" ile Benzer Konular
Güzel Bacaklar Ve Bakımı
1 Yanıt - 5.414 Görüntülenme
En Güzel Mezeler
1 Yanıt - 15.695 Görüntülenme | Rakının yanında beyaz peynirden sıkılanlar için bulunmayacak kay
Güzel İzmir l Yılmaz Özdil
6 Yanıt - 3.656 Görüntülenme
Genco Erkal’ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri | Nâzım Hikmet’in Seçme Şiirlerinden Oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Kitabı, Kitap Ve Kitapla Birlikte Verilen 4 CD
0 Yanıt - 735 Görüntülenme
Atlas Dergisi | Türkiye Resimleri - Atlas Dergisi'nin Türkiye'nin En Güzel Fotoğrafı Yarışmasında İlk 10
7 Yanıt - 4.850 Görüntülenme | Keban Barajı,Kekova,Ulubat Gölü,Hattuşaş,Meke Gölü..