Kadim Dostlar ™ Forum: Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [U-Ü-V] - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [U-Ü-V] Umut fakirin ekmeğidir,Üç elli, yaz belli,Vakit nakittir.. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

  • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.470
  • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ - EN GÜZEL ATASÖZLERİ

forum

forum Ucuz alan pahalı alır (pahalı alan aldanmaz). Ucuz alınan mal genellikle kötü, dayanıksız ve çürük maldır. Kolay yıpranır, eskir ve çabuk atılır. İster istemez yerine yenisinin alınması zorunlu olur, tekrar masrafa girilir. Dolayısıyla pahalıya alınmış gibi olur.

forum Ucuz etin yahnisi yenmez (tatsız olur). Ucuza alınan, maledilen şeylerde nitelik bulunmaz; ya çürük, ya kötü, ya da hilelidir. Bu sebeple, bu tür mallardan istenildiği gibi fayda sağlanamaz.

forum Ucuzdur vardır bir illeti, pahalıdır vardır bir hikmeti. Ucuz mallar genellikle kalitesizdirler. Kısa bir zaman sonra kullanılamaz hale gelirler. Bunun için o mal bize daha da pahalıya gelmiş olur.

forum Ulu sözü dinlemeyen uluyakalır. Tecrübeli kimselerin sözlerini dinlemeyip kendi kafası doğrultusunda giden kimseler sonunda büyük zararlara uğrarlar. Sıkıntı ve dertten kurtulamazlar.

forum Umut fakirin ekmeğidir. Fakir olan kimseler, kısa süre sonra durumlarının değişeceğini düşünerek avunurlar.

forum Ummadığın taş baş yarar. Dış görünüşe bakılıp verilen kararlar, bazen büyük hatalara yol açabilirler.

forum Utanma pazar, dostluğu bozar. Yakın tanıdıklar arasında yapılan alış verişte, taraflar birbirlerinden utanıp sıkılırlar ve gerçek niyetlerini ayıp olur düşüncesiyle söyleyip ortaya koyamazlar. Ancak bu durum çok geçmeden anlaşmazlıklara, tartışmalara sebep olur; dostluğu zedeleyip bozar.

forum Uyku ölümün kardeşidir. Uyuyan kimsenin dünya ile ilgisi kesilir. Olup bitenden haberi olmaz.

forum Uyuyan yılanın kuyruğuna basma. Kimseye zararı dokunmayan kimseleri kızdırmak, başkalarının zarar görmesine yol açabilir.

forum Uzaktan davulun sesi hoş gelir. Özelliğini iyi bilmediğimiz iş ve konuların sıkıntılarını da bilmemize imkan yoktur. Bazen çok zor bir konuyu çok kolaymış gibi kabul ettiğimiz de olur.

Ü


forum Üç elli, yaz belli. Kasım ayının sekizinden sonra üç defa elli gün sayılırsa nisan ayına, yani havaların ısındığı aya girilmiş olunur. Soğuklar biter.

forumÜrüyen(havlayan) köpek ısırmaz (kapmaz). Bağırıp çağırarak başkalarını korkutmak isteyen kimseden saldırı beklenmez. Kötülük yapacak kişi, bu niyetini gizli tutar; belli etmez ve gürültüye patırtıya yer vermez.

forum Ürümesini bilmeyen it, sürüye getirir kurt. Bir toplulukta nasıl davranılması gerektiğini bilmeyen kimseler, kendileriyle birlikte başkalarının da başına dert açarlar.

forum Üşenenin oğlu, kızı olmamış. İnsan bir varlık elde etmek istiyorsa tembel tembel oturmamalıdır.

forum Üzüm üzüme baka baka kararır. Çok samimi olan kimseler, birbirlerinin huylarını benimserler.

forum Üzümün çöpü var, armudun sapı. Her konunun kendine göre ufak olumsuzlukları bulunabilir. Bir işin olumlu yönleri dururken, olumsuz olanları üzerinde yoğunlaşmak doğru değildir.

forum Üzümünü ye bağını sorma. Sunulan imkanların kaynağını sorgulamak her zaman doğru olmayabilir.

forum

forum Vakit nakittir. Bir işin yapılmasında sermaye ve emek ne kadar değerliyse, zaman da o kadar değerlidir. Çünkü her iş, bir zaman dilimi içinde gerçekleşir. Bir işte kullanılmadan geçirilen zaman bir kayıptır ve bu zamanı bir daha elde etmek mümkün değildir. Dolayısıyla zamanın kaybı iş kaybına, iş kaybı da para kaybına yol açar. Bu bakımdan zamanın en küçük parçasını bile boşa geçirmemeli, iyi değerlendirmelidir.

forum Vakitsiz öten horozun başını keserler. Her işin olduğu gibi, her sözün de uygun bir yeri ve zamanı vardır. Uygun olan bir zamanda söylenmeyen, yerli yersiz ortaya atılan, densizce sarf edilen sözler birilerinin tepkisini çeker; rahatsızlığa neden olur, büyük zarara yol açar. Vakitsiz öten horozdan, ancak onu keserek kurtulan insanlar; yerinde ve zamanında konuşmayan insanı da cezalandırıp susturmakta hiç tereddüt etmezler.

forum Varsa pulun,herkes kulun;yoksa pulun,dardır yolun. Parası çok olan kimseye herkes iltifat eder, yakınında bulunmak ister. Yoksullara kimse yüz vermez. Adını deliye de çıkarabilirler.

forum Varsa hünerin, her yerde vardır yerin. Hüner, kişinin her şartta en iyi yaptığı, başarılı sonuç aldığı yeteneğidir. Bunun içindir ki her kişi mutlak bir hüner sahibi olup hayata öyle atılmalıdır.

forum Veren eli herkes öper. Cimri olmayan, ona buna yardım elini uzatan, eli açık olan, iyilik yapan kimseyi pek çok kişi sever; ona saygı duyar.

forum Verip pişman olmaktansa, vermeyip düşman olmak yeğdir. Sizden ödünç veya borç istendiğinde (eşya, para) verdiğiniz şey size zamanında ödenmezse, ya da yıpratılarak geri iade edilirse canınız oldukça sıkılır. Verdiğinize pişman olursunuz. Vermemiş olsaydınız bu sefer karşı taraf size kırılmış olacaktı. Görüldüğü gibi her iki durumda da kırgınlık olacak ve dostluk bozulacaktır. O hâlde vermeyip dostluğu bozmak daha iyidir. Çünkü bu durumda hiç olmazsa malınız ya da paranız sizde kalacaktır.

forum Verirsen veresiye, batarsın karasuya. Parasını daha sonra olmak şartıyla kimseye mal verme. Yoksa zararlı çıkarsın, hatta batabilirsin de. Çünkü veresiye alıp da borçlarını ödemeyenler çok görülmüş, müşterilerin de bu tutumu yüzünden kimi esnaflar ya batmış, ya da batma tehlikesi atlatmışlardır.

forum Verirsen doyur, vurursan duyur. Bir yardımda bulunacak, bir iyilik yapacaksanız bu mutlaka bir işe yaramalı; doyurucu ve karşı tarafın ihtiyacını giderici nitelikte olmalıdır. Çünkü gelişigüzel, baştan savma, yarı buçuk yapılan yardımlar pek işe yaramaz. Bir kavgaya tutuşmadan önce hasmını bu kavgadan haberdar etmek de mertlik gereğidir. Ansızın, habersiz saldırmak er kişiye yakışmaz.

forum Vermeyince Mabud, neylesin Mahmud. Her şey Yüce Allah`ın takdiri iledir. Kimine zenginlik, kimine darlık, kimine de ilim verir. Eğer Yüce Allah, bir kimseye geniş bir imkân, belirli bir yetenek ve zenginlik nasip etmemişse, kulun yapacağı hiçbir şey yoktur. Ne kadar çırpınırsa çırpınsın boşunadır, eline nasibinden fazlası geçmez.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [U-Ü-V]" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

vatan ile lgili atasözü - Google'da Ara (70), emek ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (47), yardımlaşma ve dayanışmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (32), umutla ilgili atasözleri - Google'da Ara (26), yardımlaşma ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (20), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (19), zamanla ilgili atasözü - Google'da Ara (19), emek ile ilgili atasözü - Google'da Ara (18), dostlukla ilgili deyimler - Google'da Ara (17), emek ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (16), yardımlaşmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (15), dostla ilgili atasözleri - Google'da Ara (15), cimrilik ile ilgili atasözü - Google'da Ara (15), yardımlaşma ve dayanışmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (14), zamanla ilgili atas zleri - Google'da Ara (13), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (13), cimrilikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (13), tembellik ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (13), dayanışmayla ilgili atasözleri - Google'da Ara (12), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (12), iyilik ile ilgili deyimler - Google'da Ara (12), yardımlaşmayla ilgili atasözleri - Bing (11), sevgi dostluk ve kardeşlik ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (11), kardeşlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (11), rızık atasözü - Google'da Ara (11), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (11), veresiye ile ilgili sözler - Google'da Ara (11), dostlukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (11), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (11), çalışmak konulu atasözleri - Google'da Ara (10), yardımlaşma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), emek ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), cimrilikle ilgili atasözü - Google'da Ara (10), yardımlaşmayı ve dayanışmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (9), zaman ile ilgili açıklamalı atasözleri - Google'da Ara (9), sevgi,dosluk ve kardeşlikle atasözü - Google'da Ara (9), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), yardımlaşma ve dayanışmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (9), tembellikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), zamanla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (9), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), üzümle ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), doÄŸa ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), kardeşlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), dayanışma ve yardımlaşma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), dostlukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), saygı konulu atasözleri - Google'da Ara (8), kısa atasözü - Google'da Ara (8), yardımlaşmayla ilgili atasözleri - Bing (8), cimrilik ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), tembellikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), Winamp Search results for "atas�zleri" (8), dayanışma ve yardımlaşma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), yardımlaşma ile ilgili atasözleri - Bing (8), vakit nakittir atasözü - Google'da Ara (7), dayanışma ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (7), emek ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), dost ve dostlukla ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), emek ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), üzümle ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA İLE İLGİLİ ATASÖZLERİ - Google'da Ara (7), dostlukla ilgili atasözü - Google'da Ara (7), kırgınlıkla ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), zamanla ilgili atasözleri ve deyimler - Google'da Ara (7), yardımlaşmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (7), doğa ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), kardeşlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), dayanışma ve yardımlaşmayla ilgili atasözleri - Google'da Ara (7), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşma ile ilgili atasözü - Bing (6), sevgi saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), cimrilik ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşma ve dayanışmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (6), doğa ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşma ve dayanışmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşma ve dayanışma anlatan atasözleri - Google'da Ara (6), saygı ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), doÄŸa ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşma ve dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), sevgi ve dostlukla ilgili atasözü özdeyiş - Google'da Ara (6), yurt sevgisini anlatan atasözleri deyimler - Google'da Ara (6), doğayla ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), yardımlaşmayı anlatan atasözleri - Google'da Ara (6), sevgi dostluk kardeşlik ilgili atasözleri - Bing (6), tembellikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), atasözlüğü - Google'da Ara (6), kısa atasözü - Google'da Ara (6), doğa ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), sevgi dostluk ve kardeşlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), zamanla ilgili deyimler ve atasözleri - Google'da Ara (6), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), dayanışma ve yardımlaşmayla ilgili 5 tane atasözü - Google'da Ara (6), emek ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (6), cimrilikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (6),

"Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [U-Ü-V] Umut fakirin ekmeğidir,Üç elli, yaz belli,Vakit nakittir.." ile Benzer Konular
Güzel Bacaklar Ve Bakımı
1 Yanıt - 5.412 Görüntülenme
En Güzel Mezeler
1 Yanıt - 15.682 Görüntülenme | Rakının yanında beyaz peynirden sıkılanlar için bulunmayacak kay
Güzel İzmir l Yılmaz Özdil
6 Yanıt - 3.650 Görüntülenme
Genco Erkal’ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri | Nâzım Hikmet’in Seçme Şiirlerinden Oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Kitabı, Kitap Ve Kitapla Birlikte Verilen 4 CD
0 Yanıt - 733 Görüntülenme
Atlas Dergisi | Türkiye Resimleri - Atlas Dergisi'nin Türkiye'nin En Güzel Fotoğrafı Yarışmasında İlk 10
7 Yanıt - 4.841 Görüntülenme | Keban Barajı,Kekova,Ulubat Gölü,Hattuşaş,Meke Gölü..