Kadim Dostlar ™ Forum: Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Y ] - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Y ] Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan yeğdir (iyidir.) Konuyu Oyla: *---- 1 Oylar

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

  • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.470
  • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ - EN GÜZEL ATASÖZLERİ
forum

forum Yabancı koyun kenarda yatar. Toplumdaki kişiler kısa zamanda büyük yakınlık göstermedikleri için yeni gelenler yabancılık çekerler.

forum Yağ yiyen köpek tüyünden belli olur. Hiçbir sebep yokken yaşama düzeyi birden değişen, yükselen kişinin çaldığı ve rüşvet aldığı bellidir

forum Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan (hısımdan) yeğdir (iyidir). Sıkıntıya düşen kişi, öncelikle akrabalarından ilgi bekler, yardım ve iyilik umar. Ancak bu beklentileri boşa çıkmış, akrabaları yüzüne bakmamışlardır. Öte yandan dost ve komşuları onu yalnız bırakmamış, ilgi ve yardımlarını esirgememişlerdir. İşte bunun için hayırlı dost, hayırsız akrabadan daha iyidir.

forum Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış. Yalan söylemeyi huy edinmiş kimselere kolay kolay kimse inanmaz. Kişilerin yalancı hakkındaki bu kanıları öyle pekişir ki, yalancının sözleri gerçeği yansıtsa bile onun bu sözlerine kimse inanmaz.

forum Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Hayatını yalancılık üzerine oturtmuş olan insanlar, kendi yalanlarına destek olacak tedbirleri alırlar; bunun için de gerekli titizliği gösterip masrafa girerler.

forum Yalnız öküz, çifte (boyunduruğa) koşulmaz. Her işin uygun bir yapılma biçimi vardır. Dolayısıyla iki kişinin ancak yapacağı bir işi, tek kişi ile yapmaya kalkışmak doğru bir hareket değildir.

forum Yalnız taş duvar olmaz. İnsanlar bir arada yaşamak zorundadırlar. Bu zorunluluk bir dayanışmayı, yardımlaşmayı gerekli kılar. Nasıl ki tek taşla duvar yapılamazsa, insanlar da tek başlarına tüm işlerinin üstesinden gelemezler. Dolayısıyla diğer insanlarla ilişki kurmak, işbölümü yapmak, iş birliğine geçmek durumundadır.

forum Yalnızlık Allah a mahsustur. Tek başına olmak, Tanrı'ya ait bir durumdur.

forum Yanlış hesap Bağdat`tan döner. Ortaya çıkan bir yanlışlık çok geç de olsa, ne olursa olsun düzeltilmelidir.

forum Yarım hekim candan ,yarım hoca dinden eder Her işin bir ehli, ustası ya da uzmanı vardır. Bir iş, ehline değil de, yarım yamalak bir bilgiye sahip olan kişiye teslim edilirse, o işten iyi sonuç alınamaz. Hatta işin tamamen bozulduğu, kötü bir sonuç verdiği bile olur. Tecrübesi olmayan, acemi, kusurlu, eksik bir doktorun uyguladığı tedavi insanı ölüme götürebilir. Bunun gibi dinin ilkelerini iyi bilmeyen hoca da, insanları yanlış bilgilerle donatıp, onları, dine ters düşen yollara itebilir.

forum Yarım elma, gönül (hatır) alma. Sunulan armağan küçük de olsa, gönül almaya yeter. Çünkü önemli olan dostlarımızı unutmadığımızı, hatırladığımızı ortaya koymaktır.

forum Yaş kesen, baş keser. Ormanı meydana getiren ağaçlar bir memleketin can damarıdır. Yeşil tabiat, berrak su, temiz hava, yağmur, cıvıl cıvıl kuşlar, ağaçla birlikte vardır. Ağaçsız kalan yer kısa zamanda çöle döner, hayat orada son bulur. Öte yandan, ağaç memleket ekonomisine de sayısız katkılarda bulunur. Hem ekolojik denge, hem de iktisadi hayat açısından ağacı koruma görevi bir zorunluluktur. Bu bakımdan bir ağacı boş yere kesen, insan hayatına kıymış gibi suç işlemiş olur.

forum Yavaş (yumuşak huylu) atın çiftesi pek (yavuz) olur. Mizaç itibariyle ılımlı, uysal, kaba ve hırçın olmayan, kolay yola gelen insanlar genellikle çok sabırlı olurlar. Bunlar öyle olur olmaz şeye hemen öfkelenmezler, kızmazlar. Ancak kimi zaman öyle öfkelenip patlarlar ki yanlarında durulmaz. Kendilerinden hiç beklenilmeyen bu tepkinin tek sebebi, sabırlarının artık taşmış olmasıdır. Bu bakımdan bu gibi kimselerin yumuşak huylarına aldanıp da gereksiz yere üzerlerine gidilmemelidir.

forum Yavuz hırsız, ev sahibini bastırır. Edepsiz, arsız, ahlâksız, şarlatan, öyle kimseler vardır ki bunlar suç işlemekle kalmazlar, işledikleri suçu reddettikleri gibi, bir de bu suçu, zarar verdikleri kimseye yüklemeye ve onu susturmaya çalışırlar

forum Yaza çıkardık danayı, beğenmez oldu anayı. Anne-baba pek çok emek sarf edip zahmete katlanarak çocuklarını yetiştirip büyütürler. Ne var ki, büyüyen bu çocuklar kendilerini bu yaşa getiren anne-babalarını çoğu kez beğenmezler.

forum Yazın başı pişenin,kışın aşı pişer 1. Yazın o sıcağında durmayan, güneşe aldırmadan çalışıp kazanan, yiyeceğini hazırlayan kişi kışın rahat eder; hiç sıkıntı çekmez. 2. Gençlikte çalışıp kazanan, har vurup harman savurmayan, varlık edinen kişi ihtiyarladığında rahat eder; sıkıntı çekmeden hayat sürer.

forum Yazın gölge hoş, kışın çuval boş. 1. Yazın çalışma, kazanma günleridir. Bu zamanlarda çalışmayıp keyiflerine bakanlar, gününü gün ederler, kışın zor şartlarında yiyecek bulamazlar; sıkıntıya düşer ve ona buna avuç açarlar. 2. Gençliğinde çalışmayıp tembel tembel oturan, eğlenceye dalan, mal-mülk edinmeyen, kazanç sağlamayan kimse ihtiyarlığında ya da hastalığında sıkıntıya düşer; perişan olur.

forum Yemeyenin malını yerler . Kimi cimri kimseler para ve mallarını biriktirirler ama harcamaya, yemeye bir türlü kıyamazlar. Ne var ki, onların kıyıp da faydalanamadığı bu para veya malı sağlıklarında o ya da bu, öldükten sonra ise mirasçıları bir güzel yerler.

forum Yerin kulağı vardır. Ne kadar saklı tutulursa tutulsun, gizli konuşulan bir şey umulmadık bir yoldan başkalarınca mutlaka duyulur. Bu bakımdan elden geldiğince tedbirli olmalı, olur olmaz yerde konuşmamalıdır.

forum Yıl uğursuzundur. Kimi dönemlerde arsız, yüzsüz, ahlâksız, adaletsiz kimseler el üstünde tutulur. Böyle bir zamanda dürüst, namuslu, erdemli kimseler zalimlerin baskısı altında kalırlar.

forum Yılanın başı küçükken ezilmeli. Daha küçükken tehlikeli olacağı, zarar vereceği anlaşılan bir şeyin, düşmanın veya bir durumun önüne hemen geçilmeli; büyümesine izin verilmeden ortadan kaldırılmalıdır.

forum Yılana yumuşak diye el sunma. Hiçbir şeyin dış görünüşüne bakarak bir eylemde bulunmamalı kişi. Kolay görünen iş çok zor, yumuşak huylu bir kimse çok sert, zararsız gibi görünen bir durum çok tehlikeli olabilir ve zarar görebilir insan.

forum Yırtıcı (alıcı) kuşun ömrü az olur. Ona buna saldıran, zarar veren, onun bunun sırtından geçinen kimselerin düşmanı çok olur. Az zamanda, bunlar da düşmanlarının gazabına uğrarlar, hak ettikleri cezayı görürler.

forum Yiğidin malı ortada olur. Yiğit, mert insanlar aynı zamanda cömert olurlar. Mallarını herkesin yararlanması için ortaya koyarlar

forum Yiğidin sözü, demirin kertiği. Yiğit, mert kimseler sözlerinin eridirler. Onlar verdikleri sözden geri dönmezler, sözlerini inkâr da etmezler. Bu tıpkı bir demir üzerine açılmış çentik gibi meydandadır, kolay kolay yok olmaz.

forum Yiğit arkasından vurulmaz. 1. Mert olan alçakça yollara baş vurmaz. Düşmanıyla yüz yüze dövüşür, onu arkasından vurmaya çalışmaz. 2. Yiğit bir kimsenin yokluğundan haydanılarak arkasından konuşulmaz, dedikodusu yapılmaz, kötülenmez ve iftira atılmaz.

forum Yiğit meydanda belli olur. Atıp tutma, “ben şöyle yaparım, böyle ederim” demek, kişinin yiğit olduğunu göstermez. Asıl yiğit iş başında, kavgaya ve mücadeleye tutuştuğunda belli olur.

forum Yoksul âlâ ata binse, selâm almaz. Edinip görmemiş, sonradan bir makama ya da varlığa kavuşmuş olan kimse, etrafa hava atmaya, herkese yukarıdan bakmaya başlar; kimseyi beğenmez olur. Hatta selâmı bile insanlardan esirger.

forum Yol sormakla bulunur. Bir işe doğru başlamak için bilmediklerimizi sormak, öğrenmek lazımdır.

forum Yol yürümeyle, borç ödemeyle biter. Yola çıkan orada burada oyalanırsa, gideceği yere bir türlü ulaşamaz; borçlu olan da ödemesini aksatır, geciktirir, günü gününe ödemezse hiçbir zaman borçtan yakasını kurtaramaz. Bunlar gibi yaptığı işin üzerine yeterince eğilmeyen, uyuşuk davranan, gerekli çalışma ve çabayı göstermeyen, işini zamanında yapmayan kişi, yaptığı işten olumlu bir sonuç alamaz.

forum Yolcu yolunda gerek. 1. Bir yerden bir yere doğru gitmeye hazırlanan kimse, kimi sebeplerden ötürü oyalanmamalı, zaman geçirmeden yoluna koyulmalıdır. 2. Bir amacı gerçekleştirmek için çalışan, gayret sarf eden kimse kimi sebeplere takılıp kalmamalı; vakit kaybetmemeli ve bir an önce hedefine varmalıdır.

forum Yoldan kal, yoldaştan kalma. Yolculukta insanın başına türlü işler, sıkıntılar, belâlar gelebilir. Bunların halledilmesi içinde bir insana gerek duyulur. Bu gereklik, yolculukta candan bir arkadaşın önemini büyük kılar. Dolayısıyla insan, candan bir yol arkadaşı bulabilmek için hareketini erteleyebilir.

forum Yolundan giden yorulmaz. Yapacağı işin tekniğini iyi bilen, uygulamasında deneyim sahibi olan kimse yapacağını önceden tespit eder, sonra uygular. Sonuca sıkıntısız ulaşır. Bunları bilmeyenler ve uygulamayanlar deneme yanılma yöntemi ile hem çok para, hem çok zaman kaybederler. Hem de meydana çıkan iş arzu edilen düzeye erişmez.

forum Yularsız ata binilmez. Nasıl ki yularsız bir at zapt edilip yönlendirilemezse; bir kurala, bir disipline bağlı olmayan iş, kuruluş ya da kişi de idare edilip yönetilemez. Dolayısıyla kargaşanın, başıbozukluğun hüküm sürdüğü bir yerde işin başına geçmek doğru değildir.

forum Yuvayı yapan dişi kuştur. Evin dışındaki işler erkekten, içindeki işler de genellikle kadından sorulur. Bu bakımdan tertipli, geçinmesini bilen, çekip çeviren, en önemlisi tutumlu olan kadın ailesini huzurlu kılar; evin içine mutluluk getirir.

forum Yüzü güzel olanın huyu da güzeldir. Çoğunlukla kabul edilir ki, yüzü güzel olanın içi de güzeldir. Bu bakımdan insanın yüzü, içinin aynası olarak görülür. Eğer bir insanın yüzü hiç gülmez, asık suratlı olmaya devam ederse, o insanın katı yürekli, hoşgörüsüz, içinin de kötülükle dolu olduğuna hükmedilir. Eğer kişi güler yüzlüyse bu takdirde hoşgörülü, samimî, iyi yürekli, içten, duygulu, yumuşak huylu ve temiz olduğuna karar verilir. O hâlde denebilir ki, yüzü güzel görünen kişinin huyu da güzeldir.

forum Yüz, yüzden utanır. Bir aracı vasıtasıyla değil de, insanlar karşı karşıya gelince daha kolay uzlaşırlar. Çünkü böyle bir durumda herkes niyetini açıkça ortaya koyacak, isteyeceğini doğrudan isteyecek ve bir şeyini gizleyemeyecektir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Y ]" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

iftira atasözleri - Google'da Ara (145), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (77), zamanla ilgili atas zleri ve anlamlar - Google'da Ara (51), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (43), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (39), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (34), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (33), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (33), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (30), temizlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (28), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (26), işbirligi ile atasözü - Google'da Ara (25), yalancılık ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (25), hoşgörü atasözleri - Google'da Ara (23), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (23), hoşgörü ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (22), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (21), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (21), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (21), temizlik atasözü - Google'da Ara (21), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (21), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (19), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (19), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (18), yardımlaşma ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (18), işbirliği ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (18), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (17), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (17), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (17), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (17), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (17), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (16), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (16), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (16), temizlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (16), temizlik ile ilgili atasözleri ve açıklamaları - Google'da Ara (15), zamanla ilgili atasözü - Google'da Ara (15), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (15), temizlik atasözü - Google'da Ara (15), dayanışma ile ilgili atasözü - Google'da Ara (15), dayanışma ile ilgili atasözü - Google'da Ara (14), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (14), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (13), ağaçlarla ilgili atasözleri - Google'da Ara (13), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (13), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (12), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google Search (12), Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Y ] - Kadim ... (12), temizlik ile ilgili atasözleri anlamları - Google'da Ara (11), temizlik ile ilgili atasözleri ve açıklamaları - Google'da Ara (11), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (11), temizlikle ilgili atasözü ve anlamları - Google'da Ara (11), tutumlulukla ilgili atasözleri ve açıklamaları - Google'da Ara (11), temizlik ile ilgili Atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (11), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (11), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (11), temizlikle ilgili açıklamalı atasözleri - Google'da Ara (11), ağaçlarla ilgili atasözleri - Google'da Ara (11), temizlikle ilgili atasözü - Bing (10), dayanışma ile ilgili atasözü - Google'da Ara (10), 10 tane çalışmak ile ilgili atasözleri ve kısa açıklamaları - Google'da Ara (10), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (10), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), sevgi temalı atasözleri (10), zamanla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (10), temizlik atasözleri - Google'da Ara (10), zamanla ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (10), temizlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), zamanla ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), iftira ile ilgili atasözü - Google'da Ara (10), y ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), temizlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (10), temizlikle atasözü - Google'da Ara (9), işbirliği ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), temizlik ile ilgili atasözleri anlamları - Google'da Ara (9), temizlikle ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), temizlik ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), temizlik ile ilgili atasözleri ve açıklamaları - Google'da Ara (9), temizlikle ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (9), dayanışma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), atasözlerinin karikatürleri - Google'da Ara (9), yalancılık ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (9), zaman ile ilgili açıklamalı atasözleri - Google'da Ara (9), dayanışma ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (9), temizlik ile atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (9), hoşgörü ile ilgili atasözü - Google'da Ara (8), temizlik ile ilgili atasözleri ve anlamları - Google'da Ara (8), en güzel zamanla atasözü - Google'da Ara (8), temizlikle ilgili atasözü - Google'da Ara (8), işi zamanında yapma ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), temizlikle ilgili atasözlerinin anlamları - Google'da Ara (8), iftira ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), dayanışma ile ilgili atasözü - Google'da Ara (8), iftira ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), iftira ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (8), atasözü temizlik - Google'da Ara (8), zamanla atasözü - Google'da Ara (8), temizlik ile atasözü - Google'da Ara (8), temizlik ile ilgili açıklamalı atasözleri - Google'da Ara (8), temizlik ile ilgili atasözleri ödev - Google'da Ara (8),

"Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü | En Güzel Atasözleri [ Y ] Yakın (hayırlı) dost (komşu), hayırsız akrabadan yeğdir (iyidir.)" ile Benzer Konular
Güzel Bacaklar Ve Bakımı
1 Yanıt - 5.413 Görüntülenme
En Güzel Mezeler
1 Yanıt - 15.690 Görüntülenme | Rakının yanında beyaz peynirden sıkılanlar için bulunmayacak kay
Güzel İzmir l Yılmaz Özdil
6 Yanıt - 3.655 Görüntülenme
Genco Erkal’ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri | Nâzım Hikmet’in Seçme Şiirlerinden Oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Kitabı, Kitap Ve Kitapla Birlikte Verilen 4 CD
0 Yanıt - 734 Görüntülenme
Atlas Dergisi | Türkiye Resimleri - Atlas Dergisi'nin Türkiye'nin En Güzel Fotoğrafı Yarışmasında İlk 10
7 Yanıt - 4.846 Görüntülenme | Keban Barajı,Kekova,Ulubat Gölü,Hattuşaş,Meke Gölü..