Kadim Dostlar ™ Forum: Balıkçılıkta Ağ Takımları Özellikleri Ve işlevleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Balıkçılıkta Ağ Takımları Özellikleri Ve işlevleri

#1
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

  • KD ™ Dost
  • Grup: Kadim Dost
  • Mesaj sayısı: 2.836
  • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
  • Gender:Male
  • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

1- SADE VEYA UZATMA AĞLAR
Uzunluğu, yüksekliği ve göz açıklığı avlanacak balığın cinsine göre değişen ağlardır. En küçük balıklardan, torik gibi büyük balıklara kadar tümünün avlanmasında kullanılan bu ağlar, balıkları daha çok solungaçlarının üstünden, solungaç kapaklarının altından avlar. Böylece balığın yakalandıktan sonra kaçma ihtimali kalmaz. Yakalanacak balığın cinsine göre göz açıklığı olur. Küçük balıklar için bu açıklık 10-15 mm. palamut, torik gibi büyük balıklar içinse 40-80 mm. arasında değişir. Kurşun ve mantar yakaları bulunur. Kurşun dizili yakalar ağın dibe çökmesini, mantar dizili yakalar ise ağın deniz içinde gergin durmasını sağlar.
Bu ağlar tutulacak balık cinsine ve göz açıklığına göre istavrit, sardalya, uskumru, lüfer, palamut, torik, kalkan ağları adı ile anılır. Örneğin, istavrit ağının göz açıklığı 16 mm. iken palamut ağının 35-40 ve torik ağınınki ise 60-90 mm. olur.
2- FANYALI AĞLAR
Üç katlı bir ağ olan fanyalı ağlarda, fanya denilen geniş gözlü iki ağın ortasına gözleri küçük esas ağ (tor) monte edilmiştir. Fanyanın büyük gözlerinden geçen balıklar, küçük gözlü tora takılırlar. Bu ağın özelliği, genel olarak küçük balıkların tutulmasında kullanılmasına rağmen, fanyanın büyük gözlerinden geçen büyük balıkların da fanya gözlerine dolaşıp tutulmasındadır. Kurşun ve mantar yakaları vardır. Yaka, ağların kurşun takılan alt kenarı ile mantar takılan üst kenarına verilen addır. Tor, fanyadan en olarak daha geniş olmalıdır.
3- BARBUNYA VE TEKİR AĞLARI
Fanyalı ağlar içinde düşünülmelidirler. Ancak, böyle özel balık adı almışlardır. Uzunlukları 50-100 kulaç, yükseklikleri ise 100-150 cm. arasındadır. Göz açıklıkları açısından farklılık gösterirler. Barbunya ağının göz açıklığı 12-14 mm.dir. Tekir ağı, barbunya ağına göre daha kör gözlüdür. Göz açıklığı 10-12 mm.dir.
Amatör balıkçıların rahatlıkla kullanabileceği tek ağ barbunya ağıdır. Voli yaparak, ya da yatırarak, barbunya ağı ile yapılacak avcılık çok zevklidir. Barbun bahsinde, bu ağlarla yapılacak olan avlanma şekilleri geniş şekilde anlatılmıştır.
4- MARYA AĞI
Marya bir cins küçük balığa verilen addır. Ancak, balıkçılar maryayı (çeşitli, karışık) anlamında kullanırlar. Yani bu ağla çeşitli balık yakalanır. Bir balığa has değildir. Daha çok iskorpit, lipsoz, kırlangıç gibi dip balıkları için kullanırsa da diğer dip balıklarını ve orta su balıklarını da yakalar. İngilizlerin Young Fish dedikleri bu ağ, 60x3-4 kulaç boyutlarında olup göz açıklıkları ise 30-50 mm. arasında değişir.
5- TROL
Bir tür sürütme ağıdır. Dip ve orta su balıkçılığında kullanılır. Trol kökeni çok eskilere dayanan bir ağdır. Eskiden sandallarla çekilerek yapılan trol avcılığı, şimdi gırgır motorlarından yapılmaktadır. 25 metre uzunluğunda, kol, ana ağzı ve tordan oluşan bir ağ takımıdır. Trolun kollarına yakın bir mesafede iki adet büyük ve yassı tahta parçası vardır. Bunlar ana ağzını açık tutarlar. Çelik halatlarla deniz dibine kadar indirilen trol, motorla çekilerek deniz dibini tarar. Bu arada önüne çıkan tüm balıkları içine alır. Tabii ki yavru balıkları da. Trolla avcılığın, belli koşullarda ve belli denizlerde yapılması gerekmekte ise de, bu kurala uyulmadığından balık nesli için tehlikeli olmaya devam etmektedir.
6 - GIRGIR
En cok kullanılan ve en çok balık tutan bir ağdır. Dikdörtgen şeklinde 500-800 kulaça kadar uzunluğu olan, mantar yakası, kurşun yakası ve tor olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Büyük teknelere istif edilerek ava çıkılır. Yakamozla, ya da radarla av göründüğünde tekne, avın çevresinde dönerek ağı bir daire şeklinde çevirir. Bu hareket sırasında motor hafif çalıştığından sürekli gır-gır diye bir motor sesi duyulur. Bundan alınarak bu ağlara gırgır ağı, teknelere de gırgır teknesi denilmiştir.
Gırgır ağının geçmişi de çok eskilere dayanır. Ancak, son elli yılda gelişen teknolojinin olanaklarından yararlanarak, hem gırgır tekneleri geliştirilmiş, hem de sonar, radar, telsiz gibi cıhazların tekneye yerleştirilmesi ile avcılığın maksimal ölçüde yapılması sağlanmıştır. Radar ve sonarla balıkların yeri saptandığı gibi, usta bir radar okuyucusu balıkların türünü bile anlayabilmektedir. Böylece istenmeyen balıklar için ağlar denize dökülmemektedir. Ülkemizde telsizin serbest bırakılması ise balıkçıların birbirleri ile haberleşmesini ve balığın yerini haber vermelerini sağlamıştır. Bu nedenlerle en verimli balık avı yapılan gırgırlarla, bazen bir çevirmede onbinlerce balık tutulur.
Gırgır ağının, dipte bulunan kurşun yakasında üç-beş kulaç ara ile takılmış halkalar bulunur. Bu halkaların ortasından geçen telden bir halat vardır. Buna istigna denir. Av çevrildikten sonra, teknede bulunan halkaların içinden geçen telin ucu, yani istigna, vinç vasıtası ile çekilir. çekilince ağ dipten toparlanıp bir torba haline gelir. Artık altı açık ağ, bir havuz haline gelmiştir. Ağ, içindeki balıklarla birlikte vinçler yardımı ile tekneye alınır. Genelde aynı gırgır ağı ile her tür balık yakalanırsa da bazı balıkçılar, balıkların büyüklüğüne göre değişen gırgır ağı da kullanırlar.
7- IĞRIP VE MANYAT
Her ikisi de açıktan denize bırakılıp, dibe yerleştirilir ve sonra kıyıya kadar uzun halatlarla çekilir. Ağın kollarına bağlı halatlara, kıyıdaki tayfalar, bellerine doladıkları kalın bir ipi pratik bir düğümle bağlayıp, üç-beş metre çeker ve sonra gene aynı işlemi yapar. Her ikisi de sahilden çekilen bir nevi trol gibidir. Önüne çıkan her türlü balığı yakalar. Gözleri ufak tutulursa balık yavrularını da tutarak balığa zarar verir. Manyat, ığrıp ağına göre, ağın yüksekliği bakımından biraz daha küçüktür. Manyat ağları da artık kıyıya baştan yanaşmış baştan karateknelerden vinçle çekilmektedir.
8- TARLAKOZ
Bu da, manyattan da küçük, aynı işlevi gören bir ağ türüdür. Iğrıp ve manyatın kolları 60-70 metre iken tarlakozun sadece 25 metredir. torbası da diğerlerinin yarısı kadardır. Daha çok hamsi, istavrit, gümüş gibi balıkların avlanmasında kullanılır.
9- VİNTER-PİNTER AĞI
Başı, kanat gibi açılmış, daire şeklinde ve arkaya doğru giderek daralan çemberlere, gözlerinden bağlı ağdan oluşan bir takımdır. Görünüşü kelebek yakalamağa yarayan fileye benzer. İçerden dışarıya doğru ters bir huni gibi duran ağızdan içeri giren balıklar çıkamaz. Dökülmez hokka pratiğine göre yapılmıştır. Kanat başlarına ve huni dibine yerleştirilen birer kazık ile dibte sabitleştirilir. Karides, istakoz, pavurya, kerevides avı için kullanılır. Ancak dip balıkları da bu ağa gelirler.
10- DALYAN
Artık pek kullanılmayan bir ağdır. Sahillere yakın yerlerde, balıkların geçiş yolu üzerine bir nevi tuzak gibi kurulurlar. Ağlardan ve kazıklardan oluşan huni biçiminde bir av aracıdır. Ağın gözleri, tutulacak balığın büyüklüğüne göre ayarlanır. Küçük balıklar gözden çıkıp giderler. Denize çakılmış kazıklar üzerindeki gözcüler, balığın girdiğini görünce, ağın dipteki kapalı bölümüne girmiş olan balıkları bu bölümün önündeki bir ağı iple çekerek kapatırlar.
Kıyı balıkçılığı olan dalyancılık, çeşitli nedenlerle kıyılarımızda balık kalmadığından, artık hemen hemen hiç yapılmamaktadır.
11- ALGARNA
Trolun daha gelişmiş şekli olan bir av aracıdır. Trol gibi deniz dibine indirilen ağ, güçlü motorlarla çekilir. Ağ kollarının her iki yanındaki demir kapılarla dibi tarayarak, denizin dibinde ne varsa siler süpürür. Balık yuvalarını, yumurtalarını yok eder. Avcılığı yasak olmasına karşın gene de yapılmaktadır.
12- KIRTIL VE SEPET
Çeşitli balık ve kabukluları avlamakta kullanılan telden ya da hasırdan yapılmış sepetler de önemli av araçlarıdır. Ağızları dökülmez hokka gibi olan bu aletlere giren balık dışarı çıkamaz. Kırtıllarla sığ sularda, iskele ayakları dibinde, ispari, karagöz yavruları, kefal gibi balıklar tutulur. İçine ekmek içi, deniz suyunda yoğrularak yapıştırılır. Sepetlerle ise hem istakoz, böcek, pavurya gibi kabuklular ve hem de daha çok gelincik olmak üzere çeşitli balıklar tutulur.
13- HAMSİ GIRGIRI
Tüm bu ağ takımlarının arasında denizlerimizin en bol çıkan balığı olan hamsi ile ilgili bir ağdan söz edilmemiştir. Çok zarif, ince ve kıvrak bir balık olduğu için diğer balıkların tutulduğu tüm ağlardan hamsi kolayca kaçabilir. Bunun için gırgır ağlarının tor kısmına, yani torbasına, HAMSİNOZ denilen çok küçük gözlü bir ağ konur. Böylece hamsinin gözlerden kaçması önlenmiş olur. Hamsinoz konulmuş ağa da Hamsi Gırgırı denir

Kaynak : amatorbalikavi1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Balıkçılıkta Ağ Takımları Özellikleri Ve işlevleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

satılık balıkçı gırgırları - Google'da Ara (6), satılık ikinci el balık agları - Google'da Ara (6), satılık balık ağı - Google'da Ara (3), satılık trol teknesi - Google'da Ara (3), satlık balık ağı - Google'da Ara (3), satılık balık ağı - Google'da Ara (3), algarna ağının yapılışı - Google'da Ara (3), satılık trol balıkçı - Google'da Ara (3), satılık balık agları - Yahoo! Search Results (2), satılık balık ağı - Google\'da Ara (2), 1 metre balık agı nasıl hazırlanır - Google'da Ara (2), satılık kalkan ağları - Bing (2), satlık tekir agları - Google'da Ara (2), Arama V9 (1), Arama V9 (1), (1) satılık fanyalı ağ - Web Search Results (1), satılık balık ağı - Yahoo! Search Results (1), Funmoods - web search results - satılık barbun balığı ağı (1), fanyalı torik ağı - Bing (1), uzatma agı teknık ozellıkleri - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), satılık manyat ağları - Yahoo! Search Results (1), algarna ağı - Google\'da Ara (1), satılık balık ağları - Google\'da Ara (1), balık agı yapılışı - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), satılık istavrit ağı - Google\'da Ara (1), satılık barbunya ağı - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), Arama V9 (1), satılık ığrıp ağı - Google\'da Ara (1), balık agları - Bing (1), Arama V9 (1), Update Your Browser | Facebook (1), Arama V9 (1), Update Your Browser | Facebook (1), Funmoods - web search results - balık agları ikinci el (1), GIRGIR AĞI satılık - Google\'da Ara (1), sahibinden satılık ıgrıp - Google\'da Ara (1), balık tutma için kirtil yapımı - Bing (1), balık tutma için kirtil yapımı - Bing (1), Balikci 2satlik cihazlar - Google\'da Ara (1), satılık balık agsı - Bing (1), satılık ikinci el kalkan ağları - Bing (1), ıgrıp odası - Bing (1), sardalya balık agı mapaları - Bing (1), satılık gırgır ağı - Google\'da Ara (1), satılık istavrit ağı - Bing (1), sahibinden satılık voli ağı - Google\'da Ara (1), uzatmaağ fanyalı fiatı - Bing (1), SATILIK YÜZ PALAMUT AĞI - Bing (1), satılık algarna ağı - Google\'da Ara (1), ikinciel balık agları - Bing (1), satılık ığrıp ağı - Google\'da Ara (1), Google Custom Search (1), Google Custom Search (1), satılık gırgır agları - Bing (1), satılık ığrıp ağı - Google\'da Ara (1), satılık kalkan ağları - Google\'da Ara (1), barbun ağı nasıl yapılır nasıl kullanılır - Google'da Ara (1), algarna ağı - Google'da Ara (1), barbun ağı - Google'da Ara (1), balık ağı temiz - Google'da Ara (1), balık ağların resimleri ve fiatı nedir - Bing (1), satılık balık ağları - Google'da Ara (1), trol ağı satılık - Google'da Ara (1), satılık uzatma ağı - Google'da Ara (1), algarna ağı fotoları - Google'da Ara (1), satılık balıkcı agları - Google'da Ara (1), satılık uzatma agı - Google'da Ara (1), satılık trol - Google'da Ara (1), satılık balık ağı - Google'da Ara (1), barbun ağı nasıl yapılır nasıl kullanılır - Google'da Ara (1), barbun ağı nasıl yapılır nasıl kullanılır - Google'da Ara (1), satılıK balıkçı ağları ağ market - Google Arama (1), balıkçı teknesi yapılış vidyosu - Google'da Ara (1), satılık balıkcı agları - Google'da Ara (1), balık ağ atılık - Google'da Ara (1), satılık balık ağı - Google'da Ara (1), satılık göl balık ağı - Google'da Ara (1), barbun ağı - Google'da Ara (1), ikinci el trol ağı - Google'da Ara (1), satılık sac balıkcı gırgırları - Bing (1), sepet balık ağı - Bing (1), 16mm istavrit agsı satılık - Google\'da Ara (1), satilik ağ balıkçılığı - Cãutare Google (1), satılıkbalıkağı - Google\'da Ara (1), SATILIK BALIK FİLESİ - Google\'da Ara (1), barbun ağları 2 el satılık - Google\'da Ara (1), satılık hamsi ağları - Bing (1), 2. el fanyalı ağlar - Bing (1), satılıkbalıkağı - Bing (1), gırgır avı ve sonar - Bing (1), ikinci el balıkcı gırgır agları - Bing (1), satılık gırgır ağları - Google\'da Ara (1), satılık hamsi agları - Google'da Ara (1), satılık torbalı deniz balık ağları - Google\'da Ara (1), satılık torbalı deniz balık ağları - Google\'da Ara (1), satılık balıkçı gırgır ağları - Google\'da Ara (1), satılık balık ağları - Google\'da Ara (1), fanyalı marya ağı - Google\'da Ara (1), kirtil ile balık tutmak - Bing (1), satılık trol ağı - Google\'da Ara (1),

"Balıkçılıkta Ağ Takımları Özellikleri Ve işlevleri " ile Benzer Konular
Kabe | Kabe'nin Diğer İsimleri - Fiziksel Özellikleri - Konumu - İnşaat Tarihi - Kabe'nin Örtüsü - Kabe'nin Kapısı Ve Anahtarı
14 Yanıt - 64.115 Görüntülenme | Kabe'nin Yeniden İmarı Ve Peygamberimizin Hakemliği
İlk Türk Otomobili - Devrim | Türkiye'de Otomobil - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in Talimatı İle Üretilen Türkiye'nin İlk Otomobili Devrim'in Hikayesi - Teknik Özellikleri
6 Yanıt - 7.761 Görüntülenme | www.devrimarabasi.com
Burçlar ve Özellikleri..
4 Yanıt - 4.367 Görüntülenme
Mutlu ilişkisi olan çiftlerin ortak özellikleri
0 Yanıt - 1.823 Görüntülenme
Halk Oyunları | Silifke Yöresi - Dansların Teknik Özellikleri
1 Yanıt - 19.622 Görüntülenme | Silifkenin Yoğurdu - Keklik...