Kadim Dostlar ™ Forum: Kalkan Balığı Genel Bilgi | Avlanma Teknikleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kalkan Balığı Genel Bilgi | Avlanma Teknikleri

#1
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 2.836
 • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

KALKAN (Scophthalmus maximus)


F- Scophthalmidae
L- Scophthalmus maximus
İ- Turbot
M- Sofra balığı

Morfolojik Özellikleri:
Y.F.=
Vücut yuvarlak, gözler vücudun sol tarafında yerleşmiştir. Sırt yüzgeci gözlerin önünden başlar, derisi pulsuz, küçük kemiksi yumrularla kaplıdır. Vücudun üst tarafı kahverengimsi renkli olup siyah ve beyaz noktalar vardır. Vücudun alt tarafı beyazdır. Dip balığıdır, erkeklerde, kemiksi yumrular daha az, dişilerde ise daha fazladır. 25-30 yıl yaşarlar. Yumurtadan çıkan larvalar sonbaharda 7-10 cm'ye, bir yıl sonra da 15 cm boya ulaşırlar.

M.U.= 100 cm.
O.U.= 50-60 cm.
M.A.= 9 kg.
O.A.= 1-2 kg.

------------------------------------------------------------------------------------------

KALKAN (Scophthalmus maeticus)
F- Scophthalmidae
L- Scophthalmus maeticus
İ- Turbot
M- Karadeniz kalkanı

Morfolojik Özellikleri:
Y.F.= D 60-71, A 45-52, P 10-13, V (5)6(7), C 15-18
Vücut yuvarlak, gözler vücudun sol tarafında yerleşmiş olup, kemiksi yapılar bu balıkta görülmez. Vücut ve yüzgeçler pulsuzdur. Vücudun üst kısmı kırmızımsı, mor, bazen siyah, kahverengi olup alt tarafı beyazımsı renktedir.
M.U.= 100 cm.
O.U.= 50-60 cm.
M.A.= 9 kg.
O.A.= 1-2 kg.

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


KALKAN BALIĞI

Scopthalmus Maximus


Üst tarafından yassı olan Kalkan balıkları Scopthalmidae familyasındandır.Bilimsel adları Scopthalmus maximus ve Scopthalmus rhombus olan türleri Karadeniz'in Anadolu ve Trakya kıyılarının kumluk bölgelerinde yaşarlar.

Marmara, Ege ve Akdeniz'de nadir bulunurlar.Çanakkale ve İstanbul Boğazların da az miktarda görünürler.Kalkan bir Karadeniz balığıdır.

Üstten bakıldığında daire biçiminde ve biraz bombeli bir vücut yapısına sahip olan Kalkan balığının altı düzdür. Sırt, karın, ve anüs yüzgeçleri başından kuyruğuna kadar şerit halinde uzar. Göğüs yüzgeçleri fazla gelişmemiştir ve küçüktür. Kuyruk yüzgeci dümen biçiminde olduğundan balığın daha kolay yüzmesini sağlar. Tüm yüzgeçleri yumuşaktır. Kalkan balığının üst yüzgeçleri benekli , açık kahve rengi ve kirli sarıdır. Çevresinin rengine uyabilen bir balık olduğu için rengini kolaylıkla değiştirir. Alt tarafı hafif sarımsı ve beyazdır.
Kalkan balığının üst tarafındaki ufak pullar çok serttir ve iç içe geçmiş durumdadır. Balığın altında ve üstünde levha halinde ucu sivri kemikler mevcuttur. Bu da Kalkan balığının gövde yapısının özelliklerindendir.
Devamlı kumda yattığı için alt tarafındaki pullar nasır gibi serttir. Derisi kalın ve çok kaygandır. Kalkan balığının kirpik gibi kıllarla çevrili gözleri kafasının ve üst çenesinin önündedir. Ağzı gövdesine oranla büyüktür. Pisi ve dil balıklarında olduğu gibi Kalkan balığı da deniz dibinde kumluk çamurluk ve midyelik mahallerinde yaşar. Yer değiştirmek istediğinde yüzgeçlerinin yardımıyla kumdan 40-50 cm yükselerek suda süzülür ve kısa bir mesafe katederek yine dibe yatar. Yüzgeçlerinin yardımıyla gövdesini dipte dalgalandırarak üstünü kumla örter.Bu şekilde düşmanlarında kendini korur veya avından kendini saklar. Başlıca yemini teşkil eden İstavrit, Tekir, Kıraça, Aterina(Gümüş) gibi balıklar kuma yatmış Kalkan balığını göremediklerinden, çok yakın mesafelerde, balığın çevresinde dolaşırlar.Rengini de yattığı dibin rengine kolayca uyarlayan Kalkan, dipten aniden fırlayıp, geniş ağzı sayesinde yemini yakalar.
Dişileri erkeklerinden daha iri olan Kalkan balıkları ortalama 25-30 yıl yaşarlar. Üremeleri ilkbaharda başlar, Haziran ortalarına kadar devam eder. Dişi kalkan 9 milyona yakın yumurta döker. Ancak bunların büyük bir bölümü diğer balıklara yem olduğundan ve tam döllenmediğinden yavru haline gelemez. Yavrular döllenmiş yumurtadan üç-dört gün içinde çıkarlar. Kurt şeklinde olan bu yavrular biçim itibariyle Kalkana benzemezler. 15 gün içerisinde füze şeklini alıp, gözleri başının yan tarafına, çenenin üzerine doğru kayar. Balık, 1 ay içinde yassılaşmaya başlar.
Her iki göz de kafanın üst tarafına yerleşir. Daha sonra balık dibe iner ve ömrünü burada geçirir. Bu arada 3 cm olan Kalkan yavruları sonbaharda 7-10 cm olurlar.
İlkbahar sonları ve yaz boyunca Karadeniz kıyılarının 4-5 metrelik sığlıklarına sokulan yavru Kalkanlar kışın 20 metre derinlere çekilirler.Yem oldukları hasımları ise Köpekbalıkları ve Yunuslardır.Kalkan daha öncede belirttiğimiz gibi Karadeniz'in yerli balıklarındandır.Karadeniz’de avı Şubat başlarından Mayıs sonlarına kadar sürer. Beyaz etiyle Kalkan en makbul ve en lezzetli balıklarımızdandır. Tavası, ızgarası, buğulaması ve şişi yapılır.(Ali Pasiner)

KALKAN TAKIMI :

Arkadaşlar birçok kitap ve yerli ve yabancı kaynaklı internet sitelerinde yaptığım araştırmalarda bu balık için net bir takımdan bahsedilmiyor.Sadece çelik telli bir takım mevcut bu da çok eski ve iptidai bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor.
Yaptığım araştırmalar ve edindiğim bilgiler bu balığın tam bir dip balığı oluşu ve kumluk zeminde fazla hareket etmeden hem kendini avcılardan sakınan aynı zamanda da avını bu yapmış olduğu kamuflaj sayesinde avlayan dolayısı ile bedenin havalanmadan dip yüzeyinde olması gerektiği sonucunda, aşağıdaki resmi bulunan takımı hazırlamış bulunmaktayım. Amaç kösteklerin dipte havalanmadan kalması hedeflenmiştir.Köstek kıstırmalarını deneyerek kullanacağız,şart değil.

Olta : 45 mm
Beden : 30 mm
Köstekler : 24 mm ve İki karış uzunluk
İğne : 4/0 düz çelik
Gezer kurşun: 2 numara ve 3 adet
Mavruka : 35 gr ve 100 gr
Kıstırma : Her köste ğin düğüm yerine yakın yerinden 10 cm birer adet
zıpkınla kalkan avı tekniği

arkadaşlar bulunduğunuz yerde neresi olursa olsun kalkan varsa zıpkınla hemde hiç ıslanmadan kalkan avlıyabilirsiniz. şöyle deniz suyu dalgasız olması gerekir.kalkan şu aylarda 50 ila 100 cm suda başı kıyıya doğru ve kendini kuma gömmüş şekilde durur burada dikkat edilecek unsur ne dedik kendini kuma gömmüş veya yarı gömmüş durumdadır.kıyılarda bahsettiğimiz derinlikte kum bildiğiniz gibi kıyıya paralel olarak çizgi ler şeklindedir.(çöldeki kum gibi )kalkan kendini gömdüğü zaman çizgiler doğal olarak bozulmuş oluyor bu durumda tekneden veya dalgıç elbisesiyle kumun bozuk olduğu yere hedefinde büyük olması avantaj olduğu gibi balığı küçük büyük ayırma şansımızda doğmuş oluyor.saygılarımla

NOT: BİLGİLER ÇEŞİTLİ SİTELERDEN ALINTIDIR, HEPSİNİN EMEĞİNE TEŞEKKÜRLER1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 2.836
 • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


KULLANILAN TAKIMIN ÖZELLİKLERİ

Kalkan'ın amatör avcılığı 1, 2 yada 3 köstekli dip oltalarıyla yapılır.
Beden 0.60 ile 0.80 mm arasında kalınlıkta, köstekler ise bundan 0.10 mm daha ince yapılır. Dalga durumuna göre 75 ile 300 gram arasında armut yada çapa kurşun kullanılır.
Kolçak ile bedenin birleşim noktasına uygun büyüklükte bir fırdöndü kullanılmasında fayda vardır.
forumKancaların uçları içe dönük tipte ve kısa palalı (circle hook) olması yeğlenirken yaygın olarak uzun saplı ve düz galvanize yada krom 1-3/0 arası nolar kullanılır.
forumforumforum

Kancaların sapına denk gelecek şekilde oynak biçimde kösteğe takılacak bir yada iki adet fosforlu boncukların kalkanların ilgisini çektiği bir gerçektir.

Kıyının çok sığ olduğu durumlarda daha ileri atışı sağlamak için bait release clip denilen kancaların kullanılması ve atıştan önce kösteğin bunlara iliştirilmesi yararlı olacaktır.

forum forum
KULLANILAN YEMLER VE TAKILIŞI

Yem olarak istavrit, sardalya ve hamsi tercih edilir. Genelde hamsi ve sardalya bütün, iri istavritler yarım olarak kancaya takılır.
Küçük balıklar bütün olarak kancaya takılırken büyük balıklar büyük dilimler halinde kesilerek kullanılabilir.
Yem takılışında kanca ucunun dışarıda kalması yararlıdır.

DURUMA GÖRE TAKIMDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

Kamış ve makine kullanılarak avcılıkta 60-100 gram arası tel destekli çapa kurşunlar ve iyi kalite 0.50 mm ye kadar beden misinası kullanılır.
forum
Made in Blackboy

Kasnağa sarılı olta kullanılacaksa beden 0.80 mm ye, kurşun da 100-300 gram arasına kadar artırılır.

AVLAMA TEKNİĞİ

Kalkan avcılığı sazan avcılığıyla benzerlikler taşır. Genelde iki köstekli 3-5 takım hazırlanır ve yemlenip 20-50 metre arası mesafe uzağa atılır. Bu bir yatı yada Surf tip avlanma olup oltalar uygun şekilde sabitlenip alarm sistemi (zil, ışık, tel, taş taş üstüne koyma vs.) kurularak beklemeye geçilir.
forum

AVLAK SEÇİMİ

Kumluk plajlar ve hamsi-balık indirilen balıkçı barınakları ve iskeleler çevresi kalkan avlamaya müsaittir. Yine kıyısı kaya fakat deniz içi kum olan sahalar kalkanın tercih ettiği yerlerdir.

forum forum forum
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kalkan Balığı Genel Bilgi | Avlanma Teknikleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kalkan ne zaman avlamır - Google'da Ara (16), kalkan zamanı - Google'da Ara (9), kalkan balıgı yakalamak - Google'da Ara (8), kalkan balık hakkında bilgi - Google'da Ara (6), kalkan balığının avlanma şekli - Google'da Ara (6), karadenizde kıyıdan kalkan mevsimi - Google'da Ara (5), KALKAN AVI ZAMANI - Google'da Ara (5), kalkan avı teknikleri - Google'da Ara (5), kalkan balık avı videoları 2010 - Google'da Ara (5), marmara kıyılarında kalkan avı - Google'da Ara (4), kalkan balığı - Google'da Ara (4), KARADENIZDE KALKAN AVI - Google\'da Ara (4), olta ile kalkan avı - Google'da Ara (3), kalkan balıgı özellikleri - Yahoo! Turkey Search Results (3), anything - Google Search (3), kalkan avı teknikleri - Google\'da Ara (3), olta ile kalkan - Google'da Ara (3), kalkan ne zaman avlanır - Google'da Ara (3), kalkan avı zamanı - Google'da Ara (3), zıpkınla kalkan avı - Google'da Ara (3), zıpkınla kalkan ne zaman avlanır - Google'da Ara (3), şubat ayında kıyıda kalkan avı - Google'da Ara (3), mart ayı kalkan avı - Google'da Ara (3), marmarada kalkan avı - Google'da Ara (3), zıpkınla kalkan avı videoları - Google'da Ara (3), katil kopek balıgı - Google'da Ara (3), marmara denizinde kalkan avı nezaman başlar - Google'da Ara (3), kalkan balığı şekli - Google\'da Ara (2), kıyıdan kalkan avı - Google\'da Ara (2), kalkan yavru mevsimi - Bing (2), kalkan baligi mevsimi - Bing (2), kalkan yakalama - Google\'da Ara (2), karadenizde kalkan avı - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), kalkan balığı avı nezaman - Bing (2), kalkan ne zaman - Google Search (2), olta ile kalkan avı - Google Arama (2), KALKAN AVI MEVSİMİ - Google\'da Ara (2), Funmoods - web search results - uzman tv kalkan balıgı (1), kalkan mevsimi - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), kalkan balığı nasıl yetiştirilir - Bing (1), kalkan ne zaman avlanılır - Google\'da Ara (1), Kalkan av mevsimi - Google\'da Ara (1), Search (1), kalkan baligi avlanma mevsimleri - Google Search (1), Search (1), (1) kalkan balığı yakalama taktikleri - Web Search Results (1), marmarada kalkan avı mevsimi - Google\'da Ara (1), olta ile kalkan avı - Google\'da Ara (1), marmarada kalkan avı zamanı - Google\'da Ara (1), (1) KALKAN AVLANA ZAMANI - Web Search Results (1), kalkan balığı marmarada ne zaman yakalanır - Google\'da Ara (1), zıpkınla kalkan balığı nasıl avlanır - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), marmarada kalkan zamanı - Bing (1), kalkan avı - Bing (1), karadenizde kalkan ne zaman çıkıyor - Bing (1), kalkan avlama zamanı - Bing (1), kalkan balığı nasıl yakalanır - Bing (1), Arama V9 (1), kalkan zamanı - Google Search (1), MARMARA DENİZİNDE KALKAN AVI NEZAMAN BAŞLAR - Google\'da Ara (1), kalkan avi mevsimi - Google\'da Ara (1), kalkan baligi avlanma mevsimi - Google\'da Ara (1), Kalkan baligi nezaman baslar - Google\'da Ara (1), kalkan nerede avlanır - Google Search (1), kalkan balığı nerede avlanir - Google\'da Ara (1), kıyıdan kalkan takımı - Google\'da Ara (1), kalkan ne zamanlar avlanır - Google\'da Ara (1), (1) pisi balıgı avı teknikleri - Web Search Results (1), Arama V9 (1), kalkan avı mevsimi - Google\'da Ara (1), kıyıdan kalkan avı - Google\'da Ara (1), (1) kalkan avlama videoları - Web Search Results (1), kalkan avı ne zaman yapılır - Google\'da Ara (1), kalkan balığı ne zaman tutulur - Google-Suche (1), kalkan ne zaman yakalanır - Google-Suche (1), karadenizde kıyıdan kalkan mevsimi - Google\'da Ara (1), kalkan ne zaman avlanır - Google\'da Ara (1), kalkan avı nasıl yapılır - Google\'da Ara (1), kalkan balığı avlanma zamanı - Bing (1), marmarada kalkan avı zamanı - Google\'da Ara (1), kalkan av mevsimi - Bing (1), kalkan av mevsimi - Bing (1), olta ile kalkan avı zamanı - Bing (1), kalkan balığı nasıl pişirilir uzman tv - Google Search (1), kalkan balığı nezaman avlanır - Google\'da Ara (1), zipkinla kalkan ne zaman avlanir - Google\'da Ara (1), kalkan avı zamanı - Google\'da Ara (1), kalkan baliği marmarada nezaman tutulur - Google\'da Ara (1), zıpkınla pisi ve kalkan nasıl avlanır - Bing (1), kalkan balığı ne zaman avlanır - Bing (1), kalkan ne zaman avlanır - Bing (1), ıstanbulda kalkan balığı videolu kança takımı - Google\'da Ara (1), kalkan balığı avlanma zamanı - Bing (1), sinopta kalkan avı mevsimi - Bing (1), kalkan balıgı resmı - Google\'da Ara (1), kalkan zamanı - Bing (1), kalkan zamanı - Bing (1), kalkan balığının hangisi makbuldur - Google\'da Ara (1),

"Kalkan Balığı Genel Bilgi | Avlanma Teknikleri " ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.742 Görüntülenme
Marmara Da Dev Köpek Balığı
1 Yanıt - 1.595 Görüntülenme
Heroes - Genel Tanıtım
0 Yanıt - 1.688 Görüntülenme
Osmanlı'da Kumaş Ve Nakış Sanatı | Osmanlı İmparatorluğu Dönemi Türk İşlemelerine Genel Bakış
1 Yanıt - 5.137 Görüntülenme | Osmanlı'da Kumaş Ve Nakış Sanatı Örnekleri...
CNBC-e - www.cnbce.com | Ulusal Kanal | Genel Bilgiler
1 Yanıt - 8.272 Görüntülenme