Kadim Dostlar ™ Forum: Yaban Keçisi ve Yaban Keçisi Avı Hakkında Bilgiler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Yaban Keçisi ve Yaban Keçisi Avı Hakkında Bilgiler Akdeniz ve Karadeniz Dağları' nda yayılış gösteren ...

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

  • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.701
  • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
  • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Yaban Keçisi ve Yaban Keçisi Avı forum

Yaban Keçisinin Yayılış ve Ekolojik Özellikleri

Akdeniz ve Karadeniz Dağları' nda yayılış gösteren bir tür olup dişiler 5 aylık bir hamilelik süresinden sonra yılda 1-2 yavru doğurur. Bu türün popülasyonu doğada izlenerek özellikle belirli bölgelerde sınırlı bir avcılığa izin verilmesi gerekir.

Dağ avları denince, akla en önce Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi (Şamua) ve Yaban Keçisi (Kızıl keçi, bezoar) avı gelmektedir. Bu hayvanların her ikisininde avı benzerlik arz etmektedir. Bazı dağlarda aynı anda her ikisininde avını yapmak mümkün olabilmektedir.

Yaban keçisi, av hayvanlarının en vahşi ve ürkeğidir. Hiç bir hayvanda olmayan seziler yaban keçisinde toplanmıştır. Kendisinden başka hiç bir canlıya güvenmez ve birlikte olmaz. Yaşayışı, telaş ve ürkekliğe dayalıdır. Öyle ki; yaban keçisi yırtıcı bir hayvan olsaydı, sezileri ve yetenekleri korkunç düzeyde olduğundan, hiç bir canlı onunla başa çıkamazdı diyebiliriz.

Çengel Boynuzlu Dağ Keçisi
Yaban keçisini avlayabilmek için sağlık açısından yeterli olmanız gerekmektedir. En önce bacaklarınız çok sağlam olmalı, yaban keçisinin peşinden giderken, yalçın kayalıklardan, uçurumlardan geçebilmeli, havanın kararmasıyla bulunduğunuz yerde iptidai bir şekilde sabahlayacak kadar açık havaya ve soğuğa dayanıklı olunmalı, araziye çok kolay uyum sağlayan yaban keçisini görebilmek için de iyi bir çift göze sahip olunmalıdır. En sonunda da tüm bunlara göğüs gerip avınıza yaklaştıktan sonra onu atıp vuracak kadar sağlam bir atıcılığınız olmalıdır.

Unutmayın ki bu atışınız belki ikinciye imkan vermeyecek bir atış olacak ve antrenmanlarda yaptığınız gibi rahatlıkla tüfek atamayacak, "oraya şunu koy, dirseğimi destekle" gibisinden bir lüksünüz olmayabilecektir.

Yaban keçisi avı minumum iki kişiyle yapılacak bir avdır. Bu avda dağların zirvelerine kesinlikle tek başına çıkılmaz. Her zaman yaralanmalara sebep olacak şekilde, istenmeyen sürprizlere açık bir avdır. Tabir-i caiz ise av gibi avdır. Adam gibi avlanılacak ve her şeyinizle kendinizi kanıtlamak ihtiyacı hissedeceğiniz bir avdır. Yaban keçisi avında başarılı olmak için tüm bu vasıfların yanında en önemlisi talihinizin açık olmasıdır. Çoğu yaban keçisi avında avcı avı bulmaz YABAN KEÇİSİ AVCIYA GÖZÜKÜR. Yaban keçisi dağdaki tüm belirtileri algılayan ve beynine yükleyen bir tedirginliğe sahiptir. Onun için tepesinde dolaşan sinek dahi dikkat etmesini gerektiren bir olgudur. Dağların tüm keklikleri özellikle de UR KEKLİKLER yaban keçilerinin dostudur. Avlanırken ıslık çalarak yitip giden bir ur keklik sizi tüm dağa ilan etmiş olur. O yüzden kırsalda derler ki " yaban keçilerinin çobanı ur kekliklerdir" Yaban keçisi avında dikkat edilecek bir diğer olgu ise, bu avda aşağıdan yukarı değil, her zaman yukarıdan aşağıya av yapılmasının gerektiğidir. Yukarıdan aşağıya yapılan avlarda avı görmeniz ve yaklaşmanız her zaman daha garantili olacaktır.

Yaban keçisi avında genelde, hayvanların geçtikleri ve takip ettikleri güzergah tesbit edilerek akşamdan ya da geceden buralarda konaklayarak sabahleyin bek avı yapılması esasına dayanan avlanma şekli uygulanır. Diğer bir yöntem ise, gezerek, avın olabileceği yerleri kontrol edip, bıkmadan usanmadan dürbün atmaktır. Bu yaban keçisi avının en zor şeklidir. Aşırı derecede dikkat, bilgi-beceri ve kondüsyon gerektirir.

Bir diğer bir yöntem, hayvana ya da hayvanlara yaklaşma imkanı yoksa bir arkadaşınızı hayvanın bulunduğu yerin arkasına göndermek ve hayvanların size doğru yönelmesini sağlamaktır. Bunun için, yaban keçisini ürküten avcının da çok bilgili olması, nasıl ve ne şekilde hayvanı tedirgin edeceğini bilmesi gerekmektedir.

Bunca yorgunluktan sonra avını gören avcı, binbir güçlükle avına yaklaşmaya çalışır. Beş dakikalık yeri belki 3-5 saatte dolaşarak avını menzile sokar. Sonunda tetiği ezdiğinde, yaban keçisinin bulunduğu taştan sessizce devrilip, çimenlerin ya da karın üzerine yuvarlanmasının ardından bütün eziyetler ve zorluklar sona ermiştir. Artık avınızla baş başasınızdır. Elinizle hürmetkar sakalını okşar belki bir cigara tüttürür, yanında da cep matarasını parlatırsınız. Artık rahatlamış ve dağların keyfini çıkarır olmuşsunuzdur. Şimdi dağların güzelliklerini doya doya seyretmek zamanıdır. Güzelliklerini fark etmeyerek geçtiğiniz her dere, her yamaç, kayanın üzerinde yükselen ardıç, kıştan kalmış erimemiş kar, altınızdan akıp giden dere ya da karların arasından ardıça tırmanmak için acele eden bir sincabın görüntüsü, sizin için en ünlü ressamın fırçasından çıkmış gibidir. Ancak biraz dinlenip, rahatlamanın ardından, asıl büyük problemle karşı karşıya olduğunuz aklınıza gelir. TEKEYİ DAĞDAN İNDİRMEK. Eh artık gülü seven dikenine katlanır.

Yaban keçisinin ergin bir tekesinin uzunluğu 120-130cm, yüksekliği 90-100 cm. Ağırlığı ise yaklaşık 80-90 kg gelmektedir. Aynı erginlikte ki dişinin ağırlığı ise ancak 30-35 kg, uzunluğu ise 60-70cm.dir. Postları açık kırmızımtrak ya da sarımtrak pas rengindedir. Dişilerde genelde renkler değişmemekte, tekelerde ise çeşitli renk versiyonları takip edilmektedir.

Tekelerin renkleri kışın daha ziyade beyaza yakındır. Yaşlandıkça bu renk sırtlarda grimsi, karın tarafında da beyaz uçlu kılların mevcudiyeti şeklinde olur. Tekelerde 4 yaşından sonra ve kış aylarında göğüsü çevreleyen ve omuzun üzerinden geçen siyah bir bant oluşur. Hem erkekte hem de dişide sakal mevcuttur. Ancak tekenin sakalı daha gür ve uzun olur. Boynuz olarakta dişinin boynuzları ince ve kısadır. Belirli bir ölçünün üstüne çıkmaz. Çiftleşme zamanları Aralık-Şubat arası olmak üzre aşağı yukarı 40 günlük bir zaman dilimini kapsar. Yaşadıkları muhite ve iklim şartlarına göre bu zaman dilim arasındaki günlerde çiftleşirler. Gebelik müddeti 5 aydır. Dişi nisan sonunda ya da mayıs başında doğurur. Genelde 2 yaşındaki dişiler 2 yavru, 3 yaşındaki dişiler ise 3 yavru yaparlar. Emzirme 6 ay sürer.

Keçinin düşmanları insandan başka, kurt ve vaşaktır. Kartal, çakal ve tilkiler ise genellikle yavrularına karşı tehlike arz ederler.

Türkiye' de yaban keçilerinin rekor trofeye sahip tekelerinin bulunduğu bir gerçektir. Ancak gerek Orman Bakanlığının belirli bir av politikası olmaması, gerekse insanlarımızın trofe anlayışı bulunmaması sebebiyle Türkiye'de avlanan tekelerin boynuz uzunlukları bilinmemekte ve dolayısıyla dünya kamuoyuna tekelerimizi tanıtamamaktayız. Türkiye'de yabancı turist avcıya arz edilen teke avlaklarının kısıtlı olması, en büyük tekelerin yaşadığı doğu vilayetlerinin ava açılmaması gibi sebeplerden dolayı AV TURİZMİ ölme noktasına gelmiş bulunmaktadır.
( Sürdürülebilir Avcılık İçin Temel Eğitim Kitabı )
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Yaban Keçisi ve Yaban Keçisi Avı Hakkında Bilgiler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

keçi çiftleşmesi - Google'da Ara (28), hayvan çifleşmesi - Google'da Ara (26), zana keçisi - Google'da Ara (24), hayvanlarınçifleşmeleri - Google'da Ara (22), zana keçisi - Google'da Ara (22), hayvanlarınçiftleÅŸmesi - Google\'da Ara (22), zana keçisi - Google'da Ara (21), hayvanların cifleşmesi - Google'da Ara (18), keçiler hakkında bilgi - Google'da Ara (18), keçi hakkında bilgi - Google'da Ara (16), keçi çiftleşmesi - Google'da Ara (16), keçilerin çifleşmesi - Google'da Ara (15), hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (14), yaban avları - Google'da Ara (13), keçi çiftleşmesi - Google'da Ara (12), yaban tekesi - Google'da Ara (12), keçi hakkında bilgiler - Google'da Ara (11), bezoar tekesi - Google'da Ara (11), hayvan çifleşmesi - Google'da Ara (11), yaban avları - Google'da Ara (9), yaban keçisi resimleri - Google'da Ara (9), hayvanlar çifleşmesi - Google'da Ara (8), zana keçilerinin özellikleri - Google'da Ara (8), hayvanlar çifleşmesi - Google'da Ara (7), HAYVANLARIN ÇİFLEŞMESİ - Google'da Ara (7), hayvanlarda çiftleşmeler - Google'da Ara (7), hayvanların cifleşmesi - Google'da Ara (7), zana keçisi - Google'da Ara (7), yaban tekesi resimleri - Google'da Ara (6), yabani keçi - Google'da Ara (6), youtub yabani avlanma görüntüleri - Google'da Ara (6), yabani hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (6), hayvan çiftleşmeleri - Google'da Ara (6), bezoar tekesi - Google'da Ara (6), teke avı - Google'da Ara (6), keçilerin çifleşmesi - Google'da Ara (6), keçi avı - Google'da Ara (5), hayvanlarınçifleşmesi - Bing (5), teke avı fiyatları - Google'da Ara (5), bezoar tekesi - Google'da Ara (5), zana keçilerinin özellikleri - Google'da Ara (5), keçi avı oyunları - Google'da Ara (5), keçiler hakkında bilgi - Google'da Ara (5), hayvan çifleşmesi - Google'da Ara (5), tasdelen org video filler cift les mesi - Google'da Ara (5), havan cifleşmesi - Google'da Ara (5), yabani keçiler - Google'da Ara (5), keçi çiftleşmesi - Google'da Ara (5), hayvanların çifleşmesi - Google'da Ara (5), keçi çifleşmesi - Google'da Ara (5), HAyvan cifleşmesi - Google'da Ara (5), zana keçisi özellikleri - Google'da Ara (4), hayvanların çıftleşmesi - Bing (4), zanakeçisi - Google Search (4), zana keçilerinin özellikleri - Google'da Ara (4), akseki teke avı - Google'da Ara (4), zana keçileri adresle beraber - Google'da Ara (4), hayvanlarınçiftleşmesi - Live Search (4), zana keçisi hakkında - Google'da Ara (4), zanakecisi - Bing (4), zana keçisi - Google'da Ara (4), zana keçisi - Google'da Ara (4), zanakeçisi - Google Search (3), zanakeçisi - Google Search (3), dağ keçi avı - Google'da Ara (3), zana keçisi vidioları - Google'da Ara (3), keçi ve tekenin çifleşmesi - Google'da Ara (3), hayvanlarınçifleşmeleri - Google\'da Ara (3), teke avın ucretı - Google'da Ara (3), yaban tekeleri - Google'da Ara (3), yabani hayvanların cifleşmesi - Google'da Ara (3), zana kecisi videosu izle - Google'da Ara (3), dünyadan yaban keçisi teke avı - Google'da Ara (3), dagkecısıcıfleme - Google'da Ara (3), keçilerin çiftleşmesi - Google'da Ara (3), bezoar tekesi - Google'da Ara (3), zana keçileri - Google'da Ara (3), zana keçisi özellikleri - Google'da Ara (3), hayvan çıftleşme - Bing (3), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (2), yaban keçisi hakkında - Bing (2), ormanda yaban hayvanların çifleşmesi - Bing (2), Search (2), Funmoods - web search results - googledağ keçisi (2), (1) tekelerin çiftleşme video - Web Search Results (2), Yutube mobil zana keçileri - Google Arama (2), Arama V9 (1), Arama V9 (1), keçiçifleşmesi - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), akseki teke avı fiyatları - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), (1) çengel boynuzlu dağ keçileri - Web Search Results (1), akseki teke avı fiyatları - Google\'da Ara (1), (1) keçi hakkında bilgiler - Web Search Results (1), Arama V9 (1), yutobeyaban hayatı - Bing (1), (1) yaban keçisi trofe fiyatları - Web Search Results (1), yabanı hayvan çifleşmesi - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), yaban koçu videosu - Bing (1),

"Yaban Keçisi ve Yaban Keçisi Avı Hakkında Bilgiler Akdeniz ve Karadeniz Dağları' nda yayılış gösteren ..." ile Benzer Konular
Karadeniz Mutfağından Seçmeler..
0 Yanıt - 1.760 Görüntülenme
Haluk Levent-Akdeniz Akşamları
0 Yanıt - 3.038 Görüntülenme
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
CNBC-e - www.cnbce.com | Ulusal Kanal | Genel Bilgiler
1 Yanıt - 8.265 Görüntülenme
CNN Türk - www.cnnturk.com | Ulusal Haber Kanalı | Genel Bilgiler
3 Yanıt - 29.027 Görüntülenme