Kadim Dostlar ™ Forum: Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Ağaçları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Ağaçları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.756
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

SÜS AĞAÇLARI


OYA (Crape Myrtle)

forum

En güzel süs ağaçlarından biri olan oya yaz boyu açan güzel çiçekleri, sonbaharda kızaran yaprakları ve geyik boynuzunu andıran ilginç renkli gövdesiyle her mevsim gösterisini sürdürür. Gövde her yıl kabuk değiştirir.

Aşırı boylanmadığı ve budanmaya çok elverişli olduğu için bahçelerin formunu bozmaz. Temmuz-eylül arasında ağacı renkli bir bulut gibi saran çiçekleri cinsine göre pembe lila ve kırmızı tonlarındadır.

Oya ağacı ılıman iklimlerde kolay yetişir. Ancak gölge ve rutubet onun en büyük düşmanıdır.Böyle ortamlarda derhal külleme hastalığına tutulur.Yaprakları bükülür,tomurcuklar bir türlü açamaz. Bunu önlemek için ağacı ilkbahardan başlayarak bir mantar ilacı ile 3 haftada bir ilaçlamalıdır. Bazen körpe yapraklarına yaprak bitleri de musallat olabilir. Böcek görüldüğü anda ilaç yapılır.

Bol güneşli,drenajı iyi ve zengin bir toprağa dikilir. Düzenli sulama ve besin verme çiçek verimini çok yükseltir.

BUDAMA: Bol çiçek için derin budamalıdır. İlk baştan istenen şekil verilir. Daha sonraki yıllarda çiçek açan tüm dallar 2-3 göz üzerinden budanır. Budama mart ayında yapılır. Çalı formunda da büyütülebilir. Bu durumda budama toprak seviyesinin az üzerinden yapılır.CENNET KUŞU (Poinciana)

forum

Son derece egzotik görünüşlü zarif bir ağaççıktır.Narin yaprakları akasyayı andırır.İlginç çiçekleri ise dalların ucunda piramit şeklinde yükselir. Soğuğa karşı hassastır.Kuzeyi kapalı sıcak ve güneşli bahçelerde güzel yetişir.Temmuz-eylül arası uzun bir çiçeklenme dönemi vardır.İyi drenajlı,zengin toprağı ve suyu sever.

BUDAMA: Nisan ayından önce budamamalıdır. Derin budanmaz.Kuru dallar kesilir, çiçek açmış dalların uçlarından birer karış alınır.Dal sayısı ne kadar çoksa o kadar fazla çiçek açar.ERGUVAN (Cercis)

forum

Anavatanı akdeniz olan erguvan ülkemizde sahil bölgelerinde çok yaygındır.Kışın yaprağını döker. Özellikle Boğaziçi yamaçlarında açan erguvanlar adeta baharın sembolü olmuştur. Çiçeklerinin rengi yüzyıllardır kendi adı ile anılır. Ağacın yapraksız dalları mayıs ayında bu kendine has lila-pembe renkte çiçeklerle donanır. Küçük salkımlar halindeki çiçeklerin gövde ve kalın dallardan çıkması enteresandır.Yuvarlak yapraklar daha sonra görünür. Ağacın tohumları fasulyeye benzeyen kabukların içindedir. Erguvan çiçeklerinin ekşi ve hoş bir tadı vardır ve yenebilir.

Erguvan ağacı yayvan ve daire şeklinde büyür. Zamanla 8-10 metreye ulaşır ama büyümesi yavaştır.İlk birkaç yıl fazla çiçek açmayabilir. Su tutan killi toprakları sevmez. Sert iklime dayanmaz.İyi drenajlı ve bol güneş alan bir yere dikilmelidir.

BUDAMA: Şart değildir.IHLAMUR ( Tilia)

forum

En sevilen park ve bahçe ağaçlarındandır. Kışın yaprağını döker. Ancak baharda erkenden yeşerir ve sonbaharda çok geç yaprak döker. Altı gümüşi,üst kısmı yeşil kalp şeklinde yaprakları, haziranda açmaya başlayan mis kokulu çiçekleriyle biçimli ve güzel bir ağaçtır. Ihlamur çok uzun ömürlüdür. Bin yıl yaşayabilir. Zamanla boyu 30 metreye ulaşır.Ama bunun için uzun yıllar gerekir. Ihlamur fidanı ilk bir kaç yıldan sonra çiçek açmaya başlar.

Nemli ve zengin topraklarda güzel yetişir.Suyu sever. Güneşli veya hafif gölge bir yere dikilebilir.

Ihlamur çiçekleri toplanmak isteniyorsa tamamiyle açılıp tohuma kaçmadan önce çiçekli dallar makasla kesilerek toplanır. Ayıklanıp, gölgeye serilerek kurutulur. Bez torba içinde saklanır.

Ihlamur kök sürgünlerinden kolayca yetişir.Sürgünler yaprak dökümünden sonra ayrılarak dikilir.

BUDAMA: Ihlamuru budamaya lüzum yoktur. Bununla beraber çok derin budamaya dahi dayanıklı bir ağaçtır.MANOLYA (Magnolia)

forum

Manolya süs ağaçları içinde en gösterişlilerinden biri olup Amerika’dan Asya’ya bütün kuzey yarıkürede yetiştirilir. Genelde yetiştirilmesi zor diye düşünülmekle beraber bu pek doğru değildir. Manolya fidanı ilk birkaç yıl ihtimam gerektirir. Sonrasında fazla bakım istemez.

Ağaç veya çalı formunda büyütülür.Manolya türleri iki ana gruba ayrılır.


YAZ MANOLYASI

Daha çok yüksek bir çalı formundadır. Yaprağını döker. İlkbaharda daha yaprakları çıkmadan çiçeğe donanır. Çiçekleri genelde pembe-mor renkte açar. Star manolya cinsi ise yıldıza benzer iri beyaz çiçeklere sahiptir. Yaz manolyası çiçeklerini dökerken yaprakları çıkar. Bitki yaz boyunca tek tük çiçek vermeye devam eder.


KIŞ MANOLYASI

Meşinimsi parlak yaprakları, iri beyaz çiçekleri ile son derece gösterişli bir ağaçtır. Yavaş gelişmekle beraber yetişkin çağında 15 metreye kadar boylanabilir.

Tabak iriliğindeki çiçekleri haziran–eylül arası devamlı açar.Nefis meyvamsı bir kokuya sahiptir. Çiçekleri yakından koklandığı zaman derhal kahverengiye dönüşür. Kış manolyası ilkbaharda yapraklarının bir kısmını sarartıp dökebilir. Peşinden taze filizler geliyorsa bu endişe verici bir şey değildir.


forum

Manolya için güneşli veya hafif gölge bir yer uygundur. Humuslu toprağı sevmekle beraber kireç taşımayan bütün topraklarda yetişir. Yalnız drenaj iyi olmalı, fidan dikilecek yer bolca yanmış gübre veya kompost katılarak iyice işlenmelidir. Fidan ilkbaharda saksı içinde alınarak dikilir. Fazla derin dikilmemelidir. İlk yıllarda bolca sulamak gerekir.

Ağacın dip kısmı hiçbir zaman kazılmamalıdır. Kılcal köklerin zedelenmesi bitkiye zarar verir. Yabani otlar el çapası ile dikkatlice alınabilir.

BUDAMA: Manolya budama gerektirmez. İstenmiyen dallar varsa çiçekleri geçtikten hemen sonra kesilir. Özellikle yaz manolyası en geç haziranda budanır. Fazla budama manolyaya iyi gelmez.SARI SALKIM (Laburnum)

forum

Mayıs ayında açan altın rengi çiçekleri ile gösterişli bir ağaçtır.Çiçekler 40-50 cm. uzunluğundaki salkımlar halindedir. Çiçekler geçtikten sonra fasulyeye benzer tohum kapçıkları görünür.

Güneşli ve fazla rüzgar almayan herhangi bir yerde yetişebilir.

Sarı salkım ağacının odunu, yaprakları ,çiçekleri ve özellikle tohumları son derece zehirlidir.

BUDAMA: Kuru veya bozuk dallar çiçekleri geçtikten hemen sonra kesilir.Kaynak: Hümeyra Özdamar1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Ağaçları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

süs ağaçları - Google'da Ara (59), süs ağaçları - Google'da Ara (23), ıhlamur ağacı bakımı - Google'da Ara (21), süs ağaçları - Google'da Ara (13), SÜS AĞAÇLARI - Google'da Ara (13), manolya bakımı - Google'da Ara (12), ıhlamur yetiştirme - Google'da Ara (12), erguvan bakımı - Google'da Ara (10), süs ağaçları - Google'da Ara (9), ıhlamur ağacı bakımı - Google'da Ara (7), süs ağaçları - Google'da Ara (6), süs agaçları - Google'da Ara (6), erguvan ağaç yetiştirme - Google Search (5), süs ağaçları - Google Search (5), süs agacları - Google'da Ara (5), ıhlamur ağacı bakımı - Google'da Ara (5), süs ağaçları - Google'da Ara (5), süs,ağaçları - Bing (4), süs ağaçları - Google'da Ara (4), erguvan budanması - Google'da Ara (4), ıhlamur ağacı budama - Bing (3), manolya ağacının yetıştirilmesi - Bing (3), süs ağaçları - Google'da Ara (3), kalıcı bahçe çiçekleri - Google'da Ara (3), ıhlamur yetiştirmek - Google'da Ara (3), süs ağaçları - Google'da Ara (3), EN GÜZEL KALICI BAHCE ÇİÇEĞİ AL - Google'da Ara (3), kalıcı bahçe - Google'da Ara (2), süs ağacları - Bing (2), \"ıhlamur ağacı budamak\" - Google\'da Ara (2), bahce agaclari kavak agaclari resimleri - Yahoo! Suche Suchergebnisse (2), bahçede kalıcı ağaç - Google\'da Ara (1), resimli süs ağaçları - Bing (1), Süs Ağaçları - Bing (1), en güzel süs ağaçları - Yahoo! Search Results (1), (1) \" süs ağaçları\" - Web Search Results (1), cicekli sus agaclari - Bing (1), humeyra ozdamar net - Google\'da Ara (1), ev süs ağaçları - Bing (1), yapma süs agaçları - Google\'da Ara (1), ıhlamur ağacı budama - Bing (1), ıhlamur fidanı budama - Google\'da Ara (1), ihlamur fidani bakimi - Google\'da Ara (1), bahçe agacları - Bing (1), manolya ağacının bakımı - Bing (1), park ve bahçe süs ağaçlari - Bing (1), süs ağaçları - Bing (1), ıhlamur ağacı bakımı - Bing (1), süs ağaçları - Bing (1), KALICI BAHÇE PEHZAŞ ÇİÇEKLERİ - Bing (1), manolya ağacının yetıştirilmesi - Bing (1), Süs Ağaçları - Bing (1), süs ağacları - Bing (1), Bahçe Çiçekleri kalıcı - Bing (1), ıhlamur ağacı budama - Bing (1), ıhlamur ağacı budama - Bing (1), ıhlamur ağacı budama - Bing (1), Süs Ağaçları - Bing (1), süs ağaçları görsel resimler - Bing (1), süs ağaçları - Bing (1), baharda istanbul sokaklarında çiçek açan süs ağaçlar görsel - Bing (1), ihlamur agaci bakimi - Google\'da Ara (1), çiçekli süs ağaçları - Bing (1), guzel kokulu sus agaclari - Bing (1), tema süs ağaçları - Bing (1), manolya ağacının yetiştirilmesi - Bing (1), ıhlamur ağacının sulanması - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), en güzel bahce agaclari - Bing (1), Web Search Results (1), Web Search Results (1), ıhlamur çiçek verme zamanı - Bing (1), ıhlamur ağacı budama - Google'da Ara (1), kokulu süs ağaçları - Bing (1), ıhlamur ağacı yetiştirme - Google'da Ara (1), süs agaçları - Google'da Ara (1), ıhlamur ağacı bakımı - Google'da Ara (1), erguvan - Google'da Ara (1), ıhlamur ağacının budama zamanı - Google'da Ara (1), süs ağaçları - Google'da Ara (1), ıhlamur ağacı budama - Google'da Ara (1), ihlamur agaci sulama detaylari - Google Arama (1), sus agaclari - Google'da Ara (1), manolya ağacı bakımı - Google'da Ara (1), flash tv bahçedeki ev - Bing (1), kalıcı bahçe çiçekleri - Google\'da Ara (1), (1) çiçekli süs ağaçları - Web Search Results (1), ıhlamur ağacının bakımı - Google\'da Ara (1), süs ağaçları - Bing (1), oya ağacı resimleri - Bing (1), erguvan manolya mı - Bing (1), resimli bahçe ağaçları - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), pembe çiçekli bahçe agaçları - Bing (1), erguvan ağacı nasıl görünür - Bing (1), kalici bahçe çiçekleri - Google\'da Ara (1), kalıcı bahçe çiçekleri - Google\'da Ara (1), manolya ağacı sulama - Google\'da Ara (1), DAEMON-Search.com :: EXPLORE (1), Google Custom Search (1), ıhlamur ağacı bakımı - Bing (1), kalıcı bahçe çiçekleri - Google\'da Ara (1),

"Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Ağaçları " ile Benzer Konular
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Her Dem Yeşil Bitkiler
0 Yanıt - 5.175 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | İbreli (İğneli) Ağaç Ve Çalılar
0 Yanıt - 4.639 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Sarmaşık Ve Yer Örtücüler
1 Yanıt - 17.710 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Çalıları
0 Yanıt - 9.736 Görüntülenme
[NTVMSNBC] Muhtar Kent: Yaşanan kriz kalıcı değil
0 Yanıt - 305 Görüntülenme