Kadim Dostlar ™ Forum: Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Çalıları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Çalıları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.628
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

SÜS ÇALILARI


LEYLAK (Syringa)

forum

Leylakların açma süresi kısadır. Mayısta üç hafta kadar sürer.Yine de eşsiz kokulu çiçekleri unutulmaz bir güzelliktir. Leylaksız bir bahar düşünülemez. Bitki çalı veya ağaççık tarzında büyütülür. Çit bitkisi olabilir. Boyu 4 metreye ulaşır. Her türlü toprakta kolayca yetişir. Güzel çiçek açması için bol güneşli bir yere dikilir. Katmerli ve yalınkat cinsleri vardır. Meşhur leylak renginden başka pembe, beyaz ve ebrulileri de vardır.

BUDAMA: Çiçekleri geçtikten hemen sonra zayıf veya kör dalları, bir de çiçekli dalların uçları alınır.FİLBAHAR (Philadelphius)

forum

Filbahar çok tanınmış bir çiçekli çalıdır. Mayıs-haziran ayında açan beyaz çiçekleri özellikle geceleri nefis kokularını çok uzaklara yayar. Kokusu portakal çiçeğine benzediği için “yalancı portakal” da denir. Çit olarak da kullanılabilir.Her türlü toprakta kolayca yetişir. Güneşi ve suyu sever. Katmerlileri dahil epey çeşidi vardır. Bazılarının çiçekleri kokmaz. Alırken buna dikkat etmelidir. Kökünden ayrılan dalları veya çeliklerinden kolayca yetişir.

BUDAMA: Çalısı zamanla 3 metreden fazla uzayıp, çok sıklaşır. Bu istenmiyorsa çiçekleri bittikten hemen sonra bir şekil ve seyreltme budaması yapılabilir. Çiçek açan dalları kısaltılır. Eski gövde dallarından bir kısmı kesilir.AĞAÇ MİNESİ (Lantana)

forum

Akdeniz bitkilerinden yaprak döken bir çalıdır. Ebruli çiçekleri mine çiçeğine çok benzer.Tüylü yaprakları oğuşturulduğunda hoş olmayan bir koku verir.Sıcak ve kuru havaya çok dayanıklıdır.Sahil bahçelerinde de güzel yetişir. Çok soğuk yerlerde kışın kapalı ama ısıtılmayan bir yere alınmazsa bitkinin üst gövdesi tamamen kuruyabilir. Neyse ki çoğu zaman kökünden yeniden sürer. Ilıman iklimlerde bir şey olmaz. Bitki baharda yeşerir ve mayıs ayından sonbahara kadar sürekli çiçek açar. Çiçekleri yaşlandıkça renk değiştirdiği için aynı bitkide farklı renklerde çiçekler bulunur. Sarı,portakal,kırmızı ve pembe renkleri mevcuttur. Ağaç Minesi 1,5-2 metre boylanabilir. Biraz kum ve bol gübre katılmış iyi drenajlı bir toprağa dikilir. Güneş veya hafif gölgede yetişir. Saksıya da dikilebilir. Normal sulanır.

BUDAMA: Şart değildir. Bahara doğru istenirse biraz kısaltılır. Kuruları ayıklanır.ORTANCA (Hydrangea)

forum

Ortanca en gösterişli ve sevilen yaz çalılarındandır. Sık ve parlak yaprakları, bir çok minik çiçekten oluşan kocaman çiçek kafalarıyla tek başına bir bahçeyi bütün yaz şenlendirmeye yeter. Çiçekleri genelde pembe beyaz veya kırmızı olmakla birlikte asitli topraklarda renkleri lila, mor ve maviye dönüşerek çok hoş bir renk armonisi meydana getirir. Alkalinli topraklarda ise çok zengin pembe tonlarına bürünür. Mavileşmeyi suni yoldan sağlamak için toprağına “aliminyum sülfat” karıştırılır. Bu mavi toz, baharda bahçe malzemesi satan yerlerde bulunur. Çivit eritilmiş suyla sulamak veya toprağa çam iğneleri karıştırmak da bir nebze renk değiştirmeyi sağlar. Haziranda açmaya başlayan ortanca çiçekleri uzun ömürlüdür. Çiçekler yaz sonuna doğru solmuş bile olsa sonbaharda tekrar kızararak hoş bir manzara arzeder.Bitki yapraklarını çok geç döker. Geçmiş çiçekler kışın üzerinde bırakılmalı,ancak budanırken kesilmelidir.

BUDAMA: 1-1,5 metre boylanabilen ortanca Şubat-mart ayında tomurcuklarını gösterince budanır. Her dal 50 cm. üzerinden, sağlıklı bir çift tomurcuğun yarım cm.yukarısından kesilir. Çok sıklaşmış fidanlardan birkaç eski dal alınır,kuruları temizlenir. Bu sırada toprağına yanmış gübre verilir ve çapayla karıştırılır. Ortancanın bu çok bilinen (Hydrangea macrophylla) cinsinin dışında farklı cinsleri de vardır.

Bazıları:


(Hydrangea paniculata) Çin orijinli bu cins leylak çiçeklerini hatırlatan salkımlar halinde beyaz çiçekleri olan, 3-4 metre yüksekliğinde bir çalıdır. Çiçekler yaz sonuna doğru pembeleşir. Kuru çiçek aranjmanları için uygundur. Bitkinin fazla büyümesi istenmiyorsa her yıl mart ayında bütün dalları 3-4 göz üzerinden budanır. Yeni çıkan dalları bol çiçek verir.

forum

Bütün ortancalar humuslu toprağı sever.En iyi yarı gölgede yetişirler. Güneşli bir yere de dikilebilir ama bu durumda aşırı su ister. Yaz aylarında ortancaların etrafına çam iğneleri, kuru yaprak veya kompostla malç yapılır.Yani toprak örtülür. Böylece su ihtiyacı azalır ve toprak besince zenginleşir. Ortanca kök sürgünü veya çelikleri ilkbaharda dikilmek suretiyle kolayca çoğaltılır.


ULEKS (Ulex)

forum

Uleks kumlu taşlı toprağı olan ve bol güneş alan bahçeler için mükemmel bir çalıdır. Zengin ve nemli toprakta yetişmez. 2 metreye ulaşan sık çalısı mart-mayıs aylarında parlak sarı çiçeklerle donanır. Uleks çıplak köklü tutmaz. Mutlaka saksı içinde alınmalıdır.


ILGIN (Tamarix)

forum

Hoş kokulu minik pembe çiçeklerle kaplı sarkık dalları uzaktan bakılınca tüylerle kaplıymış hissini verir. Nazik görünüşüne rağmen kolay yetişir. Rüzgârlı sahil bölgeler ve yamaçlar için idealdir. Hatta bazı cinsleri rüzgâr perdesi olarak yetiştirilir. Mayıs veya ağustos ayında açan farklı cinsleri mevcuttur. Bol güneş alan hafif topraklarda iyi yetişir. Boyu 3,5 metreye kadar uzayabilir.

BUDAMA: Mayısta açan cinsi çiçekleri geçtikten hemen sonra derince budanır. Çiçek açan bütün dalları dipten kesilir. Ağustosta açan cinsi ise mart ayında bir yıl önceki bütün dalları kesilerek budanır.HEBE (Hebe-Veronica)

forum

Farklı türleri olan herdem yeşil bir çalı bitkisidir. Haziran –kasım arası açan mor-beyaz çiçekli bodur cinsi daha çok bilinir. Sahil bölgeleri için idealdir. Tuza ve sisli havaya dayanıklıdır. Uzun süren çiçekli dönemi ve kolay yetişmesiyle her bahçede yer bulabilen zarif bir çalıdır. Güneş veya hafif gölgede yetişir. Toprağı iyi drenajlı olmalıdır.

BUDAMA: Şart değildir. İstenirse mart ayında soğuktan zarar görmüş veya fazla uzayıp sarkmış dalları kesilir.KANARYA GÜLÜ (Kerria)

forum

İsmine rağmen gül cinsi değildir. Çok sevilen ve gayet kolay yetişen bir çalı bitkisidir. Kanarya gülü nisan-mayıs aylarında pompona benzer katmerli sarı çiçeklerle donanır. Yaz ve sonbahar boyunca da ara sıra çiçek açar. 1,5 metre boylanan bitki güneş veya yarı gölgede yetişir. Yalnız fazla rüzgârdan hoşlanmaz. Yalınkat çiçekli bir cinsi daha vardır.Toprak açısından seçici değildir. Çoğaltması kolaydır. İlkbaharda köklü bir dal çıkarılarak dikilir.

BUDAMA: Haziran sonunda çiçek açmış dalları kesilerek budanır.HAMAMELİS

forum

Hamamelis kış aylarını güzelliğiyle aydınlatır. Gösterişli tüylü sarı ç,içekleri aralıktan şubat sonuna kadar yapraksız dalları donatır.Bu çiçekler nefis,tatlı bir kokuya sahiptir. Güzel kokusu ve görünüşü için ara sıra birkaç dal kesilerek vazo çiçeği olarak kullanılabilir.Bakım istemeyen ve kolayca yetişen hamamelis genişçe bir yere ihtiyaç duyar. Zamanla enine ve boyuna 3 metre büyüyebilir. Güneşli veya hafif gölge bir yerde yetiştirilir. İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağı yeterlidir.

BUDAMA: Şart değildir. Çiçekleri geçtikten sonra istenmeyen dalları kesilebilir.FUNDA (Erica)

forum

Süpürge çalısı da denilen funda ilginç herdem yeşil bir çalıdır. Farklı zamanlarda çiçek açan bir çok cinsi mevcuttur. Dikkatle yapılacak bir çeşit seçimiyle yıl boyunca çiçekli kalan bir funda grubu meydana getirmek mümkündür. Bitki boyu cinsine göre 60 cm. den 4 metreye kadar değişir. Bazı cinsleri ise yer örtücü olarak kullanılır. Çiçekleri beyazdan koyu kırmızıya kadar bir çok tonda olabilir. Funda iyi drenajlı ve bol güneş alan yerlerde yetişir. Dikim sırasında kompost eklenir.Yazın bitkinin etrafındaki toprak malçla örtülür. Çoğaltmak için, dalları toprağa hafifçe gömülür. Köklenince dikkatle ayrılarak başka yere dikilir.

BUDAMA: Çiçekleri solduktan sonra yaşlı dallara dokunmadan hafifçe budanabilir.ESKALONYA (Escallonia)

forum

Bu parlak yapraklı herdem yeşil çalı özellikle özellikle sahil bölgelerinde mükemmel bir çit bitkisi olarak kullanılır.Tek başına da yetiştirilebilir. Demetler halinde açan pembe,beyaz veya kırmızı çiçekleri haziran ayından sonbahara kadar üzerinden hiç eksik olmaz. Boyu 2 metre civarındadır. Toprak açısından seçici değildir. Güneşli veya yarı gölge bir yerde yetişebilir.

BUDAMA: Sonbaharda çiçek açmış dalları budanır. Çit olarak yetişenler de bu mevsimde budanır.PİTTOSPORUM

forum

Özellikle ılıman sahil bölgelerde mükemmel yetişen herdem yeşil bir çalıdır. Tek başına veya çit olarak parlak yeşilliğiyle çok güzel bir manzarası vardır. Nisan-mayıs aylarında açan krem rengi çiçekleri nefis bir kokuya sahiptir. İyi drenajlı, kuytu ve güneşli yerler Pittosporum için uygundur. Boyu zamanla 3-4 metreye ulaşır. Ancak büyümesi yavaştır.

BUDAMA: Şart değildir. Kuru veya istenmeyen dalları çiçekleri solduktan sonra budanabilir.FORSYTHİA

forum

Baharın ilk müjdecilerinden olan forsythia mart ayında parlak sarı renkli çiçeklerle donanır. Yaprakları çiçekler döküldükten sonra çıkar. Çit bitkisi olarak veya tek başına kolayca yetişir. Boyu zamanla 2,5 metreye ulaşır. Güneşli veya hafif gölge yerlerde yetişir . İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağı yeterli olur. Sonbaharda çelikleri dikilmek suretiyle veya toprağa uzatılarak köklendirilen dallarıyla çoğaltılır..

BUDAMA: Forsythia derin budanmamalıdır. Aksi takdirde bir sonraki mevsimde çok az çiçek açar. Bahar sonunda yalnızca dalların solmuş çiçekleri taşıyan kısımları budanır. Bitkinin tazelenmesi için birkaç yılda bir eski dallardan bir kısmı dipten kesilir.KAMELYA (Camellia)

forum

Herdem yeşil parlak yaprakları, ve nefes kesen güzellikteki çiçekleri ile kamelya herkesin bahçesinde görmek istediği bir bitkidir. Daha kış bitmeden açmaya başlar. Ancak zor yetiştiği düşünülerek bahçelerimizde fazla yer bulamaz. Eğer kuzeye kapalı güneşli bir bahçeniz varsa bulunduğunuz iklim de aşırı soğuk değilse kamelya dikebilirsiniz. Veya büyük saksıya dikerek kış aylarını aydınlık ve serin bir yerde geçirmesini sağlamak suretiyle soğuk iklimlerde bu bitkiyi yetiştirmek mümkündür.

Kamelya zamanla 2,5- 3 metreye kadar uzayabilir. Güneşli veya hafif gölge bir yerde yetişir. Hafif asitli toprağı sever.Toprak asitli değilse dikim çukuru humuslu toprakla doldurulur. Çiçekleri katmerli veya yalınkat, renkleri ise beyaz, pembe veya kırmızı tonlarındadır. Çizgili ve ebruli olanları da vardır. Şubat-mayıs aylarında açarlar. Kamelya fazla bakım isteyen veya problem çıkaran bir bitki değildir.

BUDAMA: Gerekmez. Yalnızca kuru veya bozuk dalları çiçekleri geçtikten sonra, mayısta budanır.AĞAÇ ŞAKAYIĞI

forum

Çin orijinli ağaç şakayığı otsu türlerle büyük benzerlikler gösterir. Ancak odunsu dalları kışın kurumaz, yalnızca yapraklarını döker.Son derece zarif ve gösterişli bir bitkidir. Yavaş büyümekle beraber zamanla 1,5-2 metreye ulaşır. Çiçekleri 15-20 cm. çapında açar. Sarı, pembe, beyaz ve kırmızı cinsleri vardır. İyi işlenmiş zengin toprakları, güneşli ve kuytu yerleri sever. Bakım işleri diğer otsu türlerine benzer.

BUDAMA: Sadece kuru ve bozuk dalları ilkbaharda temizlenir.KÜSTÜM OTU(Mimosa pudica)

forum

Halk arasında küstüm otu veya çiçeği olarak bilinen bir çalı bitkisidir. Baklagillerdendir.(leguminosae) Brezilya kökenli olup, nemli ve sıcak iklimlerde yetişir. Pembe- eflatun renkte, ipeksi ve güzel kokulu çiçekleri vardır .Haziran-ekim ayları arasında sürekli açar.Bitkinin parçalı yaprakları dış etkilere karşı son derece hassastır. En küçük bir dokunuş halinde yapraklar bir anda kapanır. Bitkiye ismini veren özellik de budur. Küstüm otu tropik iklimlerde herdem yeşil bir bitkidir.

Küstüm otu tohumdan kolaylıkla yetişir. Sıcak suda ıslatılan tohumlar bir gün bekletildikten sonra ılık ve aydınlık bir yere ekilir. Birkaç hafta sonra çıkan fideler yeteri kadar büyüdüğünde dışarıda güneşli ve kuytu bir yere dikilir.Fidanlar yaz boyunca sık sık sulanır. Boyu 1,5 metreye ulaşabilir. Serin iklimlerde saksı bitkisi olarak yetiştirilmesi daha doğru olur. Böylece kış aylarında iç mekana alınarak hayatta kalması sağlanabilir. Veya her yıl tohumdan tekrar yetiştirilir. Mimozanın ülkemizde de yetişen farklı çeşitleri vardır. Ancak küstüm otu adı verilen bu cinsidir.(mimosa pudica)OSMANTHUS

forum

Popüler bir herdem yeşil çalı bitkisidir. Kenarları dişli parlak ve derimsi yaprakları, yasemin kokulu çiçekleri vardır. Bu çiçekler küçük, krem-beyaz renkte ve demetler halindedir. Bitki cinsine göre ilk veya sonbaharda çiçeklenir. Boyu 1,5 metreyi bulabilir. Tek olarak yetiştirilebileceği gibi sık yeşilliği ile mükemmel bir çit bitkisi de olabilir. Osmanthus herhangi iyi drenajlı bir toprakta kolayca yetişir. Güneşli yerlere de dikilebilir ancak en çok hafif gölgeyi sever.

BUDAMA: Bitki çiçeklerini yaşlı dallarından verdiği için çok derin budanmaması gerekir. Çiçek mevsimi geçer geçmez hafifçe budanması yeterlidir.Kaynak: Hümeyra Özdamar1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Çalıları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (195), Google (71), kanarya gülü - Google'da Ara (10), kamelya çeşitleri - Google'da Ara (9), şakayık bakımı - Google'da Ara (9), süs çalıları - Google'da Ara (8), leylak ağacı ne zaman dikilir - Bing (7), leylak ne zaman açar - Google'da Ara (7), kamelya çeşitleri - Google'da Ara (7), ortanca nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (6), Google (6), lükstrüm nasıl köklendirilir - Google'da Ara (6), lükstrüm budama zamanı - Google'da Ara (5), kamelya ceşitleri - Google'da Ara (5), sonbaharda renk değiştiren ağaçlar - Google'da Ara (5), süs çalıları - Google'da Ara (5), ortanca budama - Google'da Ara (4), bahçe lükstrüm modüler - Google'da Ara (4), ortanca ne zaman ekilir - Google'da Ara (4), süs çalıları neler - Google Search (4), ortanca ne zaman budanir - Bing (4), lükstürün nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (4), kalıcı çiçek açan bahçe çiçekleri - Google'da Ara (3), lüküstürüm - Google\'da Ara (3), leylak fidani ne zaman dikilir - Bing (3), Google Custom Search (3), LÜKÜSTRÜM SUYU SEVERMİ - Google\'da Ara (3), lüksrüm bakımı - Google'da Ara (3), lükstrüm nasıl ekilir - Google'da Ara (3), ortanca ne zaman ekilir - Google'da Ara (3), süs çalıları - Google'da Ara (3), leylak hangi ayda ekilir - Google'da Ara (3), kamelya nasıl çoğaltılır - Google'da Ara (3), süs çalıları - Google'da Ara (3), kanarya ğülü hangi ayda dikilir - Google'da Ara (3), bahçedeki çicek resimleri - Bing (3), lükstrüm bakımı - Google'da Ara (3), bahçede lükstrüm - Google'da Ara (3), lükstrüm budama zamanı - Google'da Ara (3), kalıcı süs bitkileri - Google'da Ara (2), ortancalar ne zaman budanır - Google\'da Ara (2), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (2), (1) HEBE BİTKİSİ BAKIMI - Web Search Results (2), lükstrüm bakımı - Google'da Ara (2), leylak ne zaman acar - Google Arama (2), lükstrüm bakımı - Google'da Ara (2), leylak ağacı ne zaman dikilir - Google\'da Ara (2), lükstrüm bakımı - Google'da Ara (2), Google (2), lükstrüm bitkisi - Google'da Ara (2), mimoza nasıl çoğaltıtlır - Bing (2), küstüm çiçegi çoğaltması - Bing (2), lükstrümbitkisi - Bing (2), ortanca nasıl çoğaltılır - Google'da Ara (2), ortanca ne zaman budanır - Google'da Ara (2), lükstrüm fidan bakımı - Google\'da Ara (2), lükstrüm - Google\'da Ara (2), lüküstürüm bakımı - Google\'da Ara (2), leylak ne zaman dikilir - Google'da Ara (2), mimoza ne zaman açar - Google'da Ara (2), Not Available (2), lükstrüm budama - Google\'da Ara (2), ortanca nezaman ekilir - Google'da Ara (2), kamelya ne zaman açar - Google Arama (2), bahçedeki lüküstürüm geliştirmek için ne yapmak gerekir - Google'da Ara (2), Arama Govome (1), bahçe peyzajında bazı istenmeyen görüntüler nasıl kapanır - Bing (1), leylak nasıl yetiştirilir | blekko (1), bahçe çalıları - Bing (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), lükstrüm bitkisi tohumu - Google\'da Ara (1), lükstrüm - Google\'da Ara (1), humeyra ozdamar net - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), lüküstürüm nasıl dikilir - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), lukstrum cicegi - Google\'da Ara (1), bahçe de kalıcı süs bitkileri - Bing (1), leylaklar ne zaman açar - Google\'da Ara (1), lükstrüm ne zaman budanır - Google Search (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), leylaklar hani ayda acar - Google-Suche (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), leylaklar ne zaman açar - Google-Suche (1), lüküstürüm nasıl dikilir - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), kurtbağı lüküstürüm bitkisi - Google\'da Ara (1), kamelya ne zaman çiçek açar - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), Search (1), lüküstürüm bakımı - Google\'da Ara (1), lükstrum budaması zamanı - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı BUDAMASI ŞEKİLLERİ - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı BUDAMASI ŞEKİLLERİ - Google\'da Ara (1), lükstrüm bakımı - Google\'da Ara (1), lukstrum ne zaman budanır - Google\'da Ara (1), (1) lüküstrüm ne zaman dikilir - Web Search Results (1), kamelya ne zaman çiçek açar - Google\'da Ara (1), leylak ne zaman dikilir - Google\'da Ara (1),

"Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Çalıları " ile Benzer Konular
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Her Dem Yeşil Bitkiler
0 Yanıt - 4.946 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | İbreli (İğneli) Ağaç Ve Çalılar
0 Yanıt - 4.513 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Ağaçları
0 Yanıt - 6.801 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Sarmaşık Ve Yer Örtücüler
1 Yanıt - 17.395 Görüntülenme
[NTVMSNBC] Muhtar Kent: Yaşanan kriz kalıcı değil
0 Yanıt - 265 Görüntülenme