Kadim Dostlar ™ Forum: Boya Yapma Teknikleri | Evinizi Kendiniz Boyamak İstediğinizde Kullanacağınız Basit Boyama Teknikleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Boya Yapma Teknikleri | Evinizi Kendiniz Boyamak İstediğinizde Kullanacağınız Basit Boyama Teknikleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Boya Yapma TeknikleriEvimizde boya yapmak için illa usta ya da sanatçı olmaya gerek yok... Sadece bir kaç bilmeniz gereken tiyolarla usta işi boya çıkarmanızda mümkün..

Evde boya yapmaya niyetlendiniz. Öncelikle ne tür boya yapmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde Silikon katkılı boyalar revaçta. Pazarlaması silinebilen yada halk arasında su bazlı boya..

Renk seçeceksiniz muhtemelen en yakın nalbura gitme yerine büyük marketlere gideceksiniz. Hesapta oraları daha ucuzdur diye.. Belki bir kaç göz önü ürünün fiyatı düşük gibi olsada alıcanız yan ürünlerden acısı çıkartılacaktır bilginize. Renk secerken size önemli tavsiyem :
forum1- Evli iseniz hanım renke karar versin (sonradan kafanıza kakmayı cok severler bu renk olmadı vb.)

2- 1 .nci madde size uymuyorsa sanslısınız . Bu sefer renk secerken kıstası eski duvar boyasının rengini+ mobilya gurubunuza yada tamamen size kalan tercihinizle yapabilirsiniz.

Unutmayınki boya sarfiyatı eski duvardaki koyu renk le yeni yapıcanız renk açık ise kapatmada zorlanıcaksınız. Bunu göz önünde bulundurun.


Her mamul üreticisi boya sektöründe kutunun üzerine bu tip durumlar için bir takım kendi gurubunun alt malzemelerini önersede biz bildiğimizi okuyacağız.

Temel mantık boyanın ömrüdür. TSE yada TSEK belgeli boyaları markadan önce tercih edebilirsiniz. Ucuz boya size pahalı boyayı arattırabilir. Bu yüzden Nalburdan gerekli yardımda isteyebilirsiniz. Normal sartlarda hersene boya yapan biri lüx tarz (markalı) ürün tercih etmesi cüzdanının kalınlığıyla ilintilidir. Her sene boya yapacaksanız pahalı gurupların malzemesini kullanma yerine gene kaliteden ödün vermeyen orta halli boyaları tercih etmelisiniz.

Ekonomi açıklamasını bitirip konumuza geri dönelim:

Silikonlu boyalar ; daha önceki normal plastik boyalar gibi fazla su kaldırmazlar. Yani 2.5 Lt bir boyaya Silikonlu boyada %15 su katılırken, normal plastik boyada bu rakkam %40 ı bulabilmekteydi. Bu tür boyalar sulu bir karısım elde edilmesine rağmen şimdiki silikonlu boyalar daha lapa kıyamda sürülmeye hazır olucaktır.

Renk secildi, boya cinsi secildi. Şimdi boyanın uygulanacağı odada biraz sizi ugraştırıcam . İşin en can sıkıcı noktası burası.

Boya malzemesi satan nalburlardan mutlak boya ortusu alın. Muhetemelen 4 x 5 metre ebatlarında peluş örtü hem ucuzdur hemde size çok rahat calısma alanı bırakacaktır.
Bir diğer malzede kagıt band (Bu band iyi yapışır ve iz bırakmadan sökülme gibi özelliği vardır.

Boya örtüsünü odanın her yerine yayın (eşya varsa odanın ortasında toplayıp ustunu kaplayın)ve duvar diplerinden kagıt bandla oldugu gibi bandlayın .. Banda acımayın çünkü boyayı sürerken sizin çok duanızı alıcaktır

tabanı olduğu gibi boya örtüsüyle kapladık yerle duvar diplerinin kesistiği noktaya kagıt bandı geçtik. (Artık her turlu sakarlığı yapmanızda bi sakınca yok

Bir odanın boyasının güzelliği duvarda gösteren kestirmesidir. Kestirme adıyla satılan ucuz yollu el fırçalarıyla yapılır. İşte 2.ci can sıkıcı ve ugrastırıcı nokta budur. Ama İşin özü ve özenin gösterilmesi gereken yegane yerde burasıdır.

Kestirme işi Genelde Tavan boyandıktan sonra yapılır. Tavan boyası eskiden kireç boyanın yerini almıştır. Şimdiki Tavan boyaları %50 - 60 su kaldırsada siz %35-40 arası sulandıracaksınız ve unutmadan mutlaka yeni bir rulo almanız çıkarıcağınız işçiliğin kalitesine % 100 katkıda bulunacaktır.

Şimdi boyanın grafiği

1- tavan
2- kestirme ve duvar boyanması sırasını izler..

Malzeme:forum forum forum


forum forum forum4 numara kestirme fırça
20 cm lik ipli rulo
boya örtüsü
kağıt band (4cm eninde)
paçavra bir bez
4 basamaklı bir merdiven
tavan boyası (bir oda için 2.5 lt)
silikonlu boya (normal bir oda 20-25 metre kare 2.5 lt)
sırık (1.75 yada 2 metrelik)
bir ufak boş kabı (Boyanın kestirmesini merdiven tepesinde yapmamızda yardımcı olucak)
bir leğen
boya eleği (plastik kevgir gibi)


Hadi boyayalım:

Yerleri kapladık boya örtüsüyle bu yuzden damlatmaları kafamıza takmıyacağız. Öncelikle Tavanı boyama başlıcaz. Boyayı hazırlayıp sulandırdıktan sonra bir leğen (rulonun içine rahat girebileceği)

içine döküyoruz. Rulomuza sapı monte edip kagıt bandla sopaya sabitliyoruz. (Sopayı ruloya çivi ile sabitlemeyin ellede kullanıcazkagıd bandı yırtıp çıkarmak daha kolaydır.) leğenin için boya eleğini yatırıp önce ruloyu boyaya batırıyoruz elekte cevirerek rulonun hem fazla boyasını süzüyor, hemde tum rulonun boyayı emmesini sağladıktan sonra:

Buraya DİKKAT

Ruloyu tavana ilkinde ağır bir biçimde yavaşçana 4 - 5 tur attırarak boyayı tavana yayıp daha sonra tavana yedirmelisiniz.

Bu yedirme ilkinde hızlı yaparsanız mutlak boya sıçrayıp dökülecektir. Olsun yere musamba yaydık da diye bilirsiniz ama boya yetmezse karışmam.

Boyayı tavanın bir köşesinden yapıp atlamamaya dikkat ederek diğer köşesine geldiğinizde, ilk başladığınız yer 2.ci kata hazır olmuş olucaktır. Siz bir lavoba yapın genelde bu mola suresi iyidir.

Burda Tavanla duvarın birleştiği noktalara tavan boyası yayılmış olucaktır. Burdada ruloyu kullanma becerinizle olabildiğince tavan harıci noktalara deymemesi yada kısmen deymesine dikkat edin. Duvarları boyayacağımız için bunlar kapanacaktır . Kestirme olayında. Tavanı boyamanız ne kadar çabuk oldu değilmi . Tahmini acemi için 25 dakka yeterli.

Boyanın kestirmesi:forum


Artık tavan hazır olduguna göre duvarlara geçicez. Tavan boyasını yaptığımız legen bize tekrar lazım olucak eger cimrilik yapmışssanız tavan boyası muhtemelen artmıştır legenden tekrar eski kabına geri dokun ve leğeni ve tavanı yaptığımız ruloyu yıkayın. Ruloyu elle suzup suyunu akıtın. bir kaçkez sallayarak fazla suyu atın (bunları mumkunse banyoda yapın ortalığı batırmayın)

Evet Silikonlu boyamız biraz lapa şekline gelicek şekilde su katın fazla su katmamaya dikkat edin Silikon katkısı oldugundan suyu yedirmede cok ugrasırsınız. Boyayı iyicene karıstırp legene dökün tıpkı tavan boyasında yapıcaklarımız gibi duvar boyasındada aynı seyleri yapıcaz tek farkla..

KESTİRME

Kestirme için merdivene ve boyadan ufak bir yogurt kabı dahı olabilir kaba koyup 4 numara kestirme fırçamızla kestirmeye başlıcaz. "Kestirme= tavan ile duvarın birleştiği noktadır" burayı düz bir şekilde tek seferde fırçayla 35 - 40 cm fırçayı tavana değdirmeden boyayı sürücez bu işlem fırçayı tek harekette ve ağır olarak kaldırmadan yaparsanız hattı düzgün çıkarmanız kolaylasır. +4 numara fırçanın genişliği yeterli bir kestirme alanı bize sağlıyacak duvarı rulo ile boyarken; bu elle yaptığımız kestirme rulonun tavana değmesine de engel olucaktır. Çünkü 4 numara kestirme fırçayla tavanla duvar arasını boyamış olucağız. Ruloyla duvarı boyarken rulo kalınlığı tavanla duvarın kesistiği sıfır noktasına kadar sokmuyacağımızdan tavana değme ihtimalini ortadan kaldırmış oluyoruz.
forum forumYukardaki kestirmeyi duvarın birinde yapıp bitirince kestirmeyi bırakıp ruloyla tıpkı tavandaki mantıkla boyayı ilk once duvara yedirip sonra yayıcaz. Bundan sonrası duvar boyamak sizi yormayacaktır. Rahatlıkla rulo ile hareket edebilir boyayı istediğiniz gibi duvara yayabilirsiniz sadece ilk legenden alırken fazla boya sıcramaması için 4 -5 tur agır şekilde rulodaki boyayı duvara yedirmeniz kafidir.

Yukardaki kestirme ve boyayı diğer duvarlarada sırasıyla uygulayın. Şimdi kağıd bandla yaptığımız tabanla duvarın birleştiği band kaplamanın önemini anlamış oldunuz. Tavanda yaptığımız kestirme gibi itina etmeye gerek kalmadan rulo ile bile tabanla[yer zemin]duvarın birleştiği nokataları rahat şekilde boyamasını yapabilir boya taşması diye bir endişe duymadan işleminizi bitirebilirsiniz.

Size tavsiyem artan boyalarınızı saklamanız. İlerde olusabilecek darbe vb koltuk çekerken sıyrılan duvarlarınıza rutuş yapmakta işinize yarıyacaktır. Ancak bu su bazlı boyaları kutularında ağzı sıkı kapalı ve artmış boyanın üstünü kaplıcak kadar su dökmeyi unutmayın. Suyu karıstırmadan süzerek üstünü kaplamasını havayla temasını kesmek için kullanıcaz.

Hadi geçmiş olsun ..Su bazlı boyanızı yaptınız. Bandladığımız boya örtülerini söküp attığınızda yerin tertemiz oluşu size başlangıçta verdiği sıkıntıya değmesinin zevkini çıkartacaktır. Artık bu örtüleri çöpe atabilirsiniz.


Alıntı
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Boya Yapma Teknikleri | Evinizi Kendiniz Boyamak İstediğinizde Kullanacağınız Basit Boyama Teknikleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ev boyama teknikleri - Google'da Ara (36), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (36), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (24), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (19), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (16), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (15), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (12), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (11), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (10), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (9), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (8), ev boyasında kestirme - Google'da Ara (8), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (8), duvar boyama teknikleri - Google'da Ara (7), boya yapma teknikleri - Google'da Ara (7), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (7), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (6), Яндекс (6), boya yapma teknikleri - Google'da Ara (5), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (5), duvar boyama teknikleri - Google'da Ara (5), oto boyama teknikleri - Google'da Ara (5), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (5), boya yapma teknikleri - Google'da Ara (5), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (5), Boya Yapma Teknikleri - Google'da Ara (5), ev boyama sanatı - Google\'da Ara (5), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (4), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (4), yere dokmeyen boya fırcası - Google'da Ara (4), duvar boyama teknikleri - Google'da Ara (4), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (4), boya yapma teknikleri - Google'da Ara (4), ev ici boyama resimli - Google'da Ara (4), duvar boyama teknikleri - Google'da Ara (4), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (4), duvar boyama teknikleri - Google'da Ara (4), boya yapma teknikleri - Google'da Ara (4), ev boyama teknikleri - Bing (4), plastik boya yapma - Google'da Ara (4), oto boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Bing (3), Яндекс (3), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (3), Bing : Ev boyama teknikleri (3), VIDEO RULO İLE DUVAR BOYARKEN BOYANIN SIÇRAMAMASI İÇİN - Google'da Ara (3), kolay duvar boyama - Google'da Ara (3), boya kestirme yöntemleri - Google'da Ara (3), normal boyama yap - Google'da Ara (3), boya yapma teknikleri - Google'da Ara (3), duvar boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), tavanlar yere damlatmadan nasıl boyanır - Google'da Ara (3), rüloyla boyama tekniği - Google'da Ara (3), tavan boyama teknikleri izle - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (3), EV boya teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), odayi boyamanin kolay yolloari - Google Search (2), cok kolay duvar boyama - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (2), kolay boya yapma - Google\'da Ara (2), EV BOYAMA TEKNİKLERİ - Google\'da Ara (2), kolay ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), evı boyama teknıklerı - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), kolay duvar boyama - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (2), rula kullama şekilleri - Bing (2), ev boyama sanati - Google\'da Ara (2), kolay ev boyama stilleri - Google Search (2), evi boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), kolay boya yapma - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (2), ev boyama teknikleri - Recherche Google (2), evi boyama teknikleri - Google\'da Ara (1), ev boyama teknikleri - Google Search (1), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (1), tavan nasıl boyanır uzmantv - Google\'da Ara (1), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (1), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (1), pratik ev boyama dersleri - Google\'da Ara (1), ev boyama incelikleri - Google\'da Ara (1), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (1), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (1), tavan nasıl boyanır uzmantv - Google\'da Ara (1), ev boyama teknikleri - Google\'da Ara (1),

"Boya Yapma Teknikleri | Evinizi Kendiniz Boyamak İstediğinizde Kullanacağınız Basit Boyama Teknikleri " ile Benzer Konular
Meclis'in Anayasa Yapma Yetkisi Yok
1 Yanıt - 1.475 Görüntülenme | Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu diyorki..
Kuru Ciltler İçin Duş Jeli | Kendinizin Yapabileceği Basit Kuru Cilt İçin Duş Jeli Tarifi
2 Yanıt - 2.115 Görüntülenme
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.727 Görüntülenme
Taş Boyama Sanatı
6 Yanıt - 2.669 Görüntülenme
Kuşlarda Uçuş Teknikleri | Zamanlama Tekniği - Rüzgarda Süzülme
0 Yanıt - 1.179 Görüntülenme