Kadim Dostlar ™ Forum: Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları | Çevre Dostu Bitki İlacı Reçeteleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları | Çevre Dostu Bitki İlacı Reçeteleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları

forumBahçe, balkon ve evimizde yetiştirdiğimiz bitkiler sık sık zararlı varlıkların saldırısına uğrar. Envai çeşit böcekler, mantar hastalıkları bitkilerimizi perişan eder, hatta öldürür. Bu da bizi çevreye zararlı olduğunu iyi bildiğimiz bir takım tarım ilaçları kullanmak zorunda bırakır. Genelde bu ilaçları bilinçsizce kullanırız. Doğru zamanda, yeterli dozda ilaç kullanmak çok önemlidir. Yanlış zamanda yapılan ilaçlamalar maksadına ulaşamayabilir. Yetersiz doz hastalığı gidermez. Fazla doz bitkiye zarar verir, çevreyi daha fazla kirletir, zehirlenmeye yol açar. En iyisi bu maddeleri hiç kullanmamak diye düşünsek bile mecbur kalabiliyoruz. Halbuki ev bitkilerinde kullanınca havadan soluduğumuz, yediğimiz bitki ve meyvelerle ile vücudumuza aldığımız bu tarz ilaçlar sağlığımıza tahmin edemeyeceğimiz kadar zarar veriyor.
Neyse ki bitkilere musallat olan zararlı problemlerini gidermek için küçümsenmeyecek bir alternatifimiz var: "Ev Yapımı Bitki İlaçları"

Bazı çevre dostu maddeler ve çeşitli bitkilerden elde edilen ilaçlar bitkilerimizdeki böcek ve mantar problemlerine çare olabilir. Böylece kendimizi ve çevremizi zehirlemeden bitkilerimizi tekrar eski sağlığına kavuşturabiliriz. Biraz zahmetli de olsa hazır kimyasal ilaçları kullanmadan evvel ev yapımı zararsız ilaçları denemekte büyük fayda var.forumÇEVRE DOSTU BİTKİ İLACI REÇETELERİ


Bitkinize ilaç yapmadan önce dikkat edilecek hususlar:

Bitkinizin küçük bir yaprağında öncelikle fitotoksite testi yapın. Solüsyonu kaplama yapacak şekilde püskürtün, püsürtme başlığınızın çok ince atması önemli, 24 saat sonra yaprakta bir bozulma yoksa güvenle kullanın.
Yalnız bunu güneş altında yapmayın (İlaçlama ve gübreleme ile ilgili hiç bir uygulamayı güneşte yapmayın). Mümkünse gece de yapmayın ki bitkiler geceye kuru girsin. Bitkilerde fungal bir sorun varsa geceleri kuru olmaları çok önemlidir, gece sulama ve ilaçlama yapılmaz.

FUNGİSİT ETKİLİ REÇETELER

Mantari bitki hastalıklarına karşı kullanılır.

ASPİRİN

Tohumları aspirin eritilmiş suya koyup bir miktar bekletebilirsiniz, sonra ekersiniz. Aspirinin icindeki salisilik asitin fungusit etkisi var bir miktar da bitki aktivatörü olarak çalışıyor. (Yani, ekeceğiniz tohumları bu karışımda bir miktar bekleterek daha kolay çimlenmelerini de sağlayabilirsiniz)

OKSİJENLİ SU

Evde uygulayabileceğiniz basit ve çevre dostu bir fungusit de oksijenli sudur. Yarım lt suya bir tatlı kaşığı oksijenli su koyup bitkilere püskürtebilirsiniz.

TARÇINLI KARIŞIM

2 yemek kaşığı toz tarçın yarım lt kaynar suya konur, 3-4 gün beklenir, tülbentten süzülür ve kullanılır. Bunu alkolle de yapabilirsiniz, daha etkili bir preparat olur. Şu şekilde ki, aynı miktar tarçın,yarım lt beyaz alkole konur, bir gece beklenir ve süzülür yalnız alkollü olanı , yeni çimlenmiş fideciklerde kullanmayın, alkol hızlı buharlaşmayla kurutucu etki yapabilir bu çok bebecik fidelerde. Tarçınlı solüsyonları da oksijenli suyu da evde yetiştiricilikte yastık dediğimiz ekim tavanız veya kabınızda çökerten için kullanabilirsiniz.
forumYAĞ,SABUN VE KARBONATLI KARIŞIM

1 yemekkaşığı sıvı bitkisel yağ
1 yemek kaşığı içme sodası (Karbonat)
1 kaşık da sıvı bulaşık deterjanı (sıvı sabun da olur)
4 lt suya konur.çalkalanıp kullanılır. 3 günde bir püskürtün.Yalnız, önce az bir suyla karbonatı karıştırıp eritin yoksa en son koyarsanız zor oluyor. Tüylü yapraklı bitkilere püskürtmeyin.

BİTKİ KARIŞIMI

Alman papatyası çiçeği (chammomille)
mürver yaprağı (sambucus nigra)
yabani sarımsak yaprağı veya taze sarımsak yaprağı
Turpotu veya yaban turbu yaprağı
Demir çamı (casuarina) yaprağı
forumiNSEKTİSİT ETKİLİ REÇETELER

Bitkilerde böcek zararlılarına karşı kullanılır.

TESBİH AĞACI

2.5 lt suya 1 kg tespih ağacı (melia azedarach) tohumu koyun, tohumları önceden bir güzelce parçalayın, yalnız çekirdekleri serttir, tespih yapımında da kullanılır. 48 saat suda bekletin süzün ve kullanın. Bu etkili bir preparattır. Etkili maddesini içeren hazır insektisitler organik tarımda kullanılmaktadır.
forumACI BİBER

Bir ölçü çok çok acı biber,
Bir ölçü pelin( artemisia) yaprağı,
6 ölçü su
Biber ve pelini parçalayıcıdan birlikte geçirin ve suya koyun,
Bir taşım kaynatın, soğumaya ve çökelmeye bırakın, süzün. Yaprak bitlerine ve beyaz sineğe çok etkilidir,
Sümüklü böcek ve salyangozlar için kaçırıcıdır.

KÜKÜRT

Kükürt birçok mantari hastalıkta kullanıldığı gibi kırmızı örümcekte de çok etkilidir.Çevre dostu, organik tarımda ruhsatlı bir üründür.

ÇALI MİNESİ

500 gr çalı mine( lantana camara) yaprağı 1 lt suda kaynatılıp süzülür, afitlere ve genelde tüm emicilere etkilidir.
Ziraat Mühendisi Mine Pakkaner1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları | Çevre Dostu Bitki İlacı Reçeteleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

neden çevremizde bitki yetiştiriyoruz - Google'da Ara (9), evimizi ve çevremizi süsleyen bitki - Google'da Ara (6), neden çevremizde bitki ve hayvan yetiştiriyoruz - Google'da Ara (4), neden çevremizde hayvan yetiştiriyoruz - Google'da Ara (4), neden çevremizde bitki yada hayvan yetiştiriyoruz ? - Google'da Ara (4), evde yapılan tarım ilaçları - Google'da Ara (3), ZİRAİ İLAÇ REÇETE SINAVINDA ÇIKMIŞ SORULAR - Google'da Ara (3), çiçekte mantar mine hanım bitkisel ilaç - Google'da Ara (3), google evde kulanılan böcek ilaçlari - Bing (3), neden çevremizde HAYVAN yetiştiriyoruz - Google'da Ara (3), neden hayvan ve bitki yetiştiriyoruz - Google'da Ara (3), neden çevremizde bitki yetiştiriyoruz? - Google'da Ara (3), evde neden çiçek yetiştiriyoruz - Google'da Ara (3), neden çevremizde bitki yetiştiriyoruz - Google'da Ara (3), evde niçin çiçek yetiştiriyoruz - Google'da Ara (3), NEDEN ÇEVREMİZDE BİTKİ YETİŞTİRİYORUZ - Google'da Ara (3), çevremizde neden hayvan yetiştiriyoruz - Google'da Ara (3), Bitki ilacı - Bing (2), Arama V9 (1), elyapımı ev dekorasyonu - Bing (1), Google Custom Search (1), Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları | Çevre Dostu Bitki İlacı Reçeteleri - Kadim Dostlar ™ Forum (1), Arama V9 (1), (1) ev yapımı tarım ilaçları - Web Search Results (1), Arama V9 (1), bitki ilaçları - Bing (1), ev yapımızirai ilaçları - Google\'da Ara (1), Bitki ilacı - Bing (1), Funmoods - web search results - pelin (artemisia) fotoğrafları (1), bahçe zararlılarına ev reçeteleri - Bing (1), reçeteli zirai ilaç sınavı soruları - Google'da Ara (1), ev yapımı zirai ilaçlar - Bing (1), evde tarım ilacı nasıl kullanılır - Bing (1), bitkileri.ilaçları - Google\'da Ara (1), ev yapımı tarım ilaçları - Google\'da Ara (1), google doğa dostu ilaçlama - Bing (1), mine pakkaner oksijenli su - Google\'da Ara (1), çiçekte mantar - Bing (1), ev yapimi bitki ilaçlari - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), evyapimi zirai ilaclar - Google Search (1),

"Ev Yapımı Bitki Haşeresi İlaçları | Çevre Dostu Bitki İlacı Reçeteleri " ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.706 Görüntülenme
Userbar Yapımı
2 Yanıt - 1.904 Görüntülenme
Ahşap Çiçekler | El Yapımı Ahşap Çiçekler
5 Yanıt - 5.506 Görüntülenme
Turşular Serisi | Turşu Çeşitleri - Kolay Turşu Yapımı Tarifleri
3 Yanıt - 12.603 Görüntülenme
Saat Yapımı l Tahta Palet ile
2 Yanıt - 19.093 Görüntülenme