Kadim Dostlar ™ Forum: Bilgisayar Bileşenleri - WebCam | Web Kamerası Nedir? Web Kamerası Seçimi - Webcam Satın Almadan Önce Yapılacaklar - WebCam - Web Kamerası Resimleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Bilgisayar Bileşenleri - WebCam | Web Kamerası Nedir? Web Kamerası Seçimi - Webcam Satın Almadan Önce Yapılacaklar - WebCam - Web Kamerası Resimleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

WebCamWeb Kamerası Nedir?


Türkçe'ye web kamerası şeklinde çevrilen "WebCam" cihazları, yetenekleri sınırlı bir dijital video kamera olarak tanımlanabilir. Pahalı ve büyük bir dijital kameranın sunduğu bazı avantajlardan mahrum olan web kameraları, herşeye rağmen çok sayıda kullanıcının görüntü kaydı için yararlanabilecekleri kullanışlı birer araçtırlar.

forumGünlük kullanım için fazlasıyla yeterli olan "WebCam" ile klasik bir video kamera (CamCorder) arasındaki en temel fark ise şudur: Bir web kamerası ile gittiğiniz bir tatil bölgesini kaydedemezsiniz; çünkü bu cihazlar çalışmak için bir bilgisayara ihtiyaç duyarlar. Şarjlı veya fotoğraf çekebilen modelleri çıksa da, web kameraları temel olarak bilgisayarlara mahkumdurlar. Klasik video kameralarda ise bu tür bir sınırlama yoktur. Ek olarak, web kameralarının görüntü kalitesi doğal olarak sınırlıdır. Bazen fiyatları düşük tutmak için, bazen de daha fazlasına ihtiyaç olmadığı düşünüldüğü için, web kameralarının kayıt yetenekleri çok yukarılara taşınmaz.


Peki ama Neden?


"WebCam"lerin bir sonraki hedefi ise "Biri Bizi Gözetliyor" müdavimlerinden başkası değildi. Evindeki veya ofisindeki yaşamını web kamerası aracılığıyla milyonlara ileten kişilere ait web sayfaları, kısa sürede çoğu internet kullanıcısının en sık ziyaret ettikleri adresler haline geldi. Yabancı ülkelerde oldukça yaygın olan bu tür uygulamaların Türkiye'de de çeşitli varyasyonlarına rastlandı.

Görüntülü sohbet yapmak ise, son zamanlarda web kameralarının en popüler kullanım alanı haline geldi. Eskisi gibi metinsel bazda sohbet yaparken, program penceresinin bir köşesinde sohbet edilen kişiye ait görüntünün yer alması çoğu kişinin hoşuna gitti.

Web kameralarının ilk günden bu güne değişen ve gelişen kullanım alanları, gelecek için şimdiden bir fikir veriyor. Örneğin web kameraları ve bu cihazları destekleyen teknolojiler sayesinde, ileride herkes kendi televizyon yayınını internetten yayınlayabiliyor olacak Ayrıca web kameraları, güvenlik için kullanılabilecek önemli birer araç haline gelecekler. Örneğin evinizin çeşitli köşelerine veya arabanızı park ettiğiniz yere konumlandırabileceğiniz bir "WebCam", sizin için önemli olan bu mülklerin bekçiliğini yapabilecek. Hatta doktorlar ile hastaları, aralarındaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun birbirleriyle kolayca haberleşebilecekler.
forumWeb Kamerası Seçimi


Web kamerası kullanarak İnternet üzerinden gerçekleştireceğiniz bir video konferansın görüntü kalitesi, sizin ve diğer kullanıcıların İhtiyaçlarına bağlıdır. Örneğin sadece arkadaşlarınızla sohbet etmek İçin basit ve ucuz bir "WebCam" yeterli olacaktır. Ancak "e-Learning" olarak da bilinen uzaktan eğitim programları İçin çok daha yüksek bir görüntü kalitesine ihtiyaç duyulduğu da ortadadır. Bu yüzden, yeni bir web kamerası alacaksanız, öncelikle bu cihazı hangi ortamda ve tam olarak ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz son derece önemlidir.forumKaynak: CHIP Online1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Webcam Satın Almadan Önce
Ucuz ve kullanımı kolay olan webcam’ler İnternet üzerinden arkadaşlarınız veya ailenizle iletişim kurarken size benzersiz bir deneyim sunar. İşte bir webcam satın almayı düşünüyorsanız işinize yarayacak bazı bilgiler.


Webcam’ler piyasaya ilk çıktıklarında kullanıcıları bu sevimli ve ufak aygıt sayesinde canlı görüntülü konferans ve İnternet toplantısı yapabilme düşüncesiyle heyecanlandırdılar. Günümüzde webcam’ler öyle bir noktaya geldiler ki ihtiyacınız olsa da olmasa da gidip bir tane alabilirsiniz; çünkü hem çok ucuzlar, hem de ne zaman ihtiyacınız olacağını bilemezsiniz.

Bir webcam temelde bilgisayara bağlanan ve hareketli ve sabit görüntüleri bilgisayarın sabit diskine kaydeden bir PC kamerasıdır. Kullanıcıların e-posta veya anında mesajlaşma programları ile birbirlerine gönderebilecekleri kısa görüntüler kaydetmelerini sağlar. Bu programlar aynı zamanda canlı görüntülü sohbet yapmanızı da sağlar ve İnternet iletişimini çok daha canlı ve etkileşimli hale getirirler.

Bazı modellerin üzerinde tümleşik bellek bulunur ve bu da bir webcam’i tıpkı basit bir dijital fotoğraf makinesi gibi yanınızda taşıyarak görüntü kaydedebileceğiniz anlamına gelir. Bazılarında ise hareket algılandığında kendiliğinden çalışmaya başlayan hareket algılama sensörleri bulunur.

Piyasada çeşitli özellikler ve spesifikasyonlara sahip çeşitli webcam markaları bulunmaktadır. Böyle bir durumda doğru webcam’i satın almak kurnazlık gerektirebilir. Öyleyse bir webcam’in imalatı ile ilgili çeşitli teknik konuları inceleyelim.

1- Çözünürlük

Webcam’ler çoğunlukla hareketli görüntü yakalama amaçlıdır, bu nedenle genellikle 640x480 piksel standart çözünürlükleri vardır. 640x480 görüntü çıkışı yüksek kalite olmayabilir ancak daha az bant genişliği kullandığı ve gecikmeyi önlediği için İnternet üzerinden yayın yapmak için idealdir. Webcam’in yakaladığı görüntü uygun sıkıştırma standartları kullanarak sıkıştırılır, böylece kalitede önemli bir kayıp olmadan minimum bant genişliği kullanılmış olur.

2- Resim sensörleri

Webcam’lerdeki resim sensörleri, çözünürlüğü belirleyen en önemli etkenlerdir. Çoğu webcam CMOS (Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletken) resim sensörleri kullanırlar. Bunlar ucuzdur ve uygun çözünürlükler sunabilirler. Bazı ileri teknolojiye sahip modellerde çok daha fazla ayrıntıyı yakalayabilen CCD (Yükten Bağlaşımlı Aygıt) sistemi kullanılmaktadır. Bu da sabit resimler için faydalı bir özellik olarak webcam’in daha yüksek çözünürlükler üretmesini sağlar.

3- Resim yenileme hızları

Çerçeve hızları FPS (frames per second – saniyede görüntülenen resim sayısı) kısaltması ile belirtilir. Bu webcam’ler için 25-30 FPS arasında olmalıdır. Yeni webcam’lerin çoğu 30 FPS hareketli görüntü yakalayabilirler. Düzgün bir yakalama hızı, diğer uçtaki görüntünün aynı derecede düzgün olacağı anlamına gelmez; çerçeve hızları (görüntülü konferans veya sohbet yaparken) büyük oranda hem alıcının, hem de gönderenin İnternet bağlantı hızına bağlıdır.

4- Sabit resimler

Webcam’lerin sabit görüntü yakalama çözünürlükleri yeni dijital fotoğraf makinelerdeki kadar yüksek değildir ve genellikle ilgili modelin desteklediği görüntü yakalama çözünürlüğünün bir üst adımına eşittir. Genellikle 352x288 ile başlar ve 800x600’e kadar yükselir. Webcam’iniz ile çektiğiniz resimler, e-posta ile göndermek veya İnternet sayfalarında yayınlamak için çok uygundur.

5- Renk derinliği

Renk derinliği, webcam’in üretebileceği renk çeşitliliğini belirtir. Ortalama bir webcam’de 16-bir renk derinliği vardır. 16- bit altındaki renk derinlikleri soluk görüntülere neden olacaktır. Diğer yandan yüksek değerler ise yüksek renk derinliği daha büyük görüntü boyutlarına neden olduğu için İnternet bant genişliğine daha büyük bir yük bindirecektir.

6- Ses yakalama

Yeni webcam’lerin neredeyse hepsinde ses yakalamak için tümleşik bir mikrofon bulunur. Bu özellik, sizi bilgisayarınıza ilave bir mikrofon takma zahmetinden kurtarır. Tümleşik ses yakalama özelliği hem para tasarrufu sağlar, hem de bilgisayarınıza bağlı ilave bir mikrofonun kaçınılmaz bir şekilde neden olacağı kablo karmaşasını da önler.

7- Dahili bellek ve esneklik

Bazı webcam’lerde dahili bellek bulunur. Webcam’lerin üzerindeki ortalama dahili bellek boyutu yaklaşık 8 MB’dır. Dahili bellek, sabit ve hareketli görüntüler saklamak için kullanılabilir. Bu özelliğe sahip webcam’lerin çoğu sökülebilir ve bilgisayara bağlı değilken resim çekmek veya hareketli kısa görüntüleri kaydetmek için hem portatiflik, hem de esneklik sağlarlar. Bu aygıtlarla yapılabilecek fazla şey yoktur, çünkü kesinlikle birçok özelliğe sahip olan dijital kameraların yerine kullanılma amacı taşımazlar. Dijital kameralar görüntüleri çok daha yüksek çözünürlüklerde kaydederler ve çok sayıda ilave özellikleri vardır.

8- Arayüz ve bağlanabilirlik

Çoğu webcam bağlantı için USB arayüzünü kullanır; USB arayüzü “hot swap” (çalışma sırasında sökülebilme) özelliği olduğu için daha yüksek hız ve esneklik sunar. Böyle bir arayüz, bilgisayarınızı kapatmadan ve yeniden başlatmadan webcam’i takıp çıkartabilmenizi sağlar. Aygıt bağlandığı anda algılanır ve kullanıma hazır olur. Piyasadaki yeni webcam’ler USB 2.0 bağlantısı kullanırlar; bu USB arayüzleri içinde en hızlı olanıdır. Daha hızlı veri aktarımı sağlar ve daha yüksek çerçeve hızı ve kalitede görüntü kaydedilmesini sağlar.

9- Loş ışıkta performans

Webcam’ler, dijital fotoğraf makinelerinden farklı olarak tümleşik şaş bulundurmazlar. Loş ışıkta görüntü yakalarsanız CMOS sensörün ve diğer elemanların kalitesine bağlı olarak farklı sonuçlar alabilirsiniz. Bazı webcam’lerde ortamın ışık koşullarına çok iyi yanıt veren yüksek hassasiyetli mercekler bulunur. Kimilerinde ise kısıtlı hassasiyet vardır ve bu nedenle loş ışıkta kullanıma uygun değillerdir. Satın almadan önce çeşitli modellerin loş ışıktaki performanslarını kontrol etmeniz ve değerlendirmeniz önerilir.

10- Donanım ile gelen yazılım

Yazılım paketi, kamerayı yüklemenize ve yapılandırmanıza yardımcı olan uygulamalardan oluşur. Çoğu webcam aynı zamanda hareketli ve sabit görüntüleri iyileştirmek veya özelleştirmek için temel görüntü düzenleme araçları sunarlar. Son kararı vermeden önce paketle birlikte gelen yazılım da değerlendirilmelidir. Dikkate almanız gereken diğer önemli özellikler ise sürücü desteği ve uyumluluk ile ilgili konulardır; webcam’in kullanılacağı bilgisayar ve uygulamaları desteklediğinden emin olmalısınız.

11- Hareket algılama

Bu özelliği tüm webcam’lerde bulamayabilirsiniz, ancak yeni modellerde hareket algılama özelliği bulunmaktadır. Hareket algılama özelliği ile webcam’i olan PC’nizi gelişmiş bir güvenlik sistemine dönüştürebilirsiniz. Kapalı devre kameraya benzer şekilde çalışır ve webcam’inizi gizleyerek hareket algıladığında görüntüyü kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Webcam’i hareket algılama için istiyorsanız bu özelliğin webcam tarafından desteklenmesine ve gerekli yazılımları içermesine dikkat etmelisiniz.

12- Kablolumu kablosuz mu?

Kablolu webcam’ler kablosuzlardan daha yaygındır. Kablosuz webcam’ler daha pahalı olmalarına rağmen kendi avantajları vardır.Örneğin teller ve kabloların meydana getirdiği kalabalığı önlerler; bilgisayar ile iletişim ve görüntüleri aktarmak için kablosuz teknoloji kullanırlar. Ancak bu kameraların maksimum menzil açısından kısıtlamaları vardır; 20 metre veya daha yakında kullanılmaları gerekir.UYGULAMALAR VE KISITLAMALAR


Avantajlar


- Anında mesajlaşma programları kullanarak görüntülü konferans, Net-meeting ve görüntülü sohbet yapılabilir.
- E-posta veya ‹nternet sayfalarında kullanmak için sabit resimler çekilebilir.
- Hareket algılama özelliği, güvenlik kamerası olarak kullanmanızı sağlayabilir.


Dezavantajlar


- Yüksek kaliteli filmler veya resimler çekilemez.
- Uygun çalışma için ideal ışık koşulları gerektirir.
- Özellikleri kısıtlıdır.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Bilgisayar Bileşenleri - WebCam | Web Kamerası Nedir? Web Kamerası Seçimi - Webcam Satın Almadan Önce Yapılacaklar - WebCam - Web Kamerası Resimleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

web kamerası nedir - Google'da Ara (9), WEB KAMERASI NEDİR - Google'da Ara (7), bilgisayar kamera nedir - Google'da Ara (6), BİLGİSAYAR KAMERASI NEDİR - Google'da Ara (6), bilgisayarın bileşenleri nelerdir - Google'da Ara (6), bilgisayarda gezgin nedir - Google'da Ara (4), webcam nedir - Google'da Ara (4), bilgisayar kamerası nedir - Google'da Ara (4), web kamera nedir - Google'da Ara (4), bilgisayar kamerasi nedir - Bing (3), bilgisayar kamerasi nedir - Bing (3), bilgisayar kamerası nedir - Bing (3), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (3), bilgisayar kamerasi nedir - Bing (3), web kamerası nedir - Google\'da Ara (3), kamera nasıl okutulur bilgisayara - Google'da Ara (3), web kamera nedir - Google'da Ara (3), webcam nedir - Google'da Ara (3), BİLSAYAR KAMARASI - Google'da Ara (3), web bileşenleri nelerdir - Google'da Ara (3), bilgisayar kamerası nedir - Google'da Ara (3), bilgisayar kameraları - Google'da Ara (3), bilgisayar kameraları modelleri - Google'da Ara (3), bilgisayar kamerası(webcam)nedir - Google\'da Ara (2), Bilgisayar Kamerası - Bing (2), BİLGİSAYARkameraSI nedir - Google\'da Ara (2), web kamerası nedir - Bing (2), web kamerasi nedir - Bing (2), web cam nedir - Bing (2), web kamerası nedir - Google\'da Ara (2), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (2), web kamerası nedir - Bing (2), web kamerası nedir - Bing (2), web kamerasi nedir - Bing (1), BİLGİSAYAR KAMERASI NEDİR - Bing (1), bilgisayar kameraları nedir - Bing (1), bilgisayar kamerası nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), anything - Google Search (1), Bilgisayar Kamerası - Bing (1), web kamerasi nedir - Bing (1), web cam nedir - Bing (1), web kamerasi nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Google\'da Ara (1), web kamerası nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), bilgisayar web camı nedir - Bing (1), web cam nedir - Bing (1), webcam nedir - Bing (1), web kamera nedir - Bing (1), bilgisyar kamerası nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamerası nedir - Bing (1), web camera nedir beni görürlermi - Bing (1), BİLGİSAYAR KAMERASI NEDİR - Bing (1), bilgisayar kamerası nedir - Bing (1), bilgisayar kamerası nedir - Bing (1), BİLGİSAYAR KAMERASI NEDİR - Bing (1), bilgisayar kamerası nedir - Bing (1), Web Kamerasi Nedir - Bing (1), bilgisayar kamerasi nedir - Bing (1), BİLGİSAYAR KAMERASI nedir çok kısa - Bing (1), web kamerasi nedir - Bing (1), bilsayar kamerası nedir - Bing (1), WEB KAMERA NEDİR - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), bilgisayarda kamera nedir - Google\'da Ara (1), web kamerası nedir - Google\'da Ara (1), web kamerası nedir - Bing (1), bigisayar kamerası - Bing (1), web kamerası nedir - Google\'da Ara (1), web kamerası nedir - Google\'da Ara (1), kamera bilgisayar parçası nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamera nedir - Google\'da Ara (1), BİLGİSAYAR KAMERASI NEDİR - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamera nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (1), Bilgisayar kamerasi nedir - Google претрага (1), Bilgisayar kamera nedir - Google претрага (1), BİLGİSAYARDA WEBCAM NEDİR - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamarası - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), webcam nedir? .pdf - Google\'da Ara (1), kamera (webcam) nedir - Google\'da Ara (1), kamera nasıl okutulur - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (1), kamera nasıl okutulur - Google\'da Ara (1), \"Web Kamerası nedir\" - Google\'da Ara (1), web kamerası al ne demek - Google\'da Ara (1), bilgisayar camerası nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamera nedir - Google\'da Ara (1), bilgisayar kamerası nedir - Google\'da Ara (1), web cam nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), web kamerası nedir - Bing (1), web kamerasi nedir - Bing (1), web kamerasi nedir - Bing (1),

"Bilgisayar Bileşenleri - WebCam | Web Kamerası Nedir? Web Kamerası Seçimi - Webcam Satın Almadan Önce Yapılacaklar - WebCam - Web Kamerası Resimleri " ile Benzer Konular
Savarona Yatı Resimleri | Atatürk'ün Özel Eşyaları - Savarona Yatının İstanbul'a Gelişi
12 Yanıt - 15.543 Görüntülenme | Bir çocuk oyuncağını bekler gibi bu yatı beklemiştim.
Sporu Seven Atatürk | Atatürk'ün Spor İle İlgili Resimleri
3 Yanıt - 50.214 Görüntülenme
Atlas Dergisi | Türkiye Resimleri - Atlas Dergisi'nin Türkiye'nin En Güzel Fotoğrafı Yarışmasında İlk 10
7 Yanıt - 4.844 Görüntülenme | Keban Barajı,Kekova,Ulubat Gölü,Hattuşaş,Meke Gölü..
Gözlük Seçimi
0 Yanıt - 10.054 Görüntülenme
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.836 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...