Kadim Dostlar ™ Forum: Kestane Nedir? | Türleri - Kestane Yetiştiriciliği - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kestane Nedir? | Türleri - Kestane Yetiştiriciliği Ateşte közlenmiş, haşlanmış veya suda kaynatılmiş olarak tüketilir. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Kestaneforum

Anadolu kestanesi


Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Fagales
Familya: Fagaceae
Cins: Castanea

Kestane, kayıngiller (Fagaceae) familyasından Castanea cinsini oluşturan ağaçların ve bu ağaçların yenilebilen tohumlarına verilen ad.

Kestane tüketimi

Tohumları Güney Avrupa ile Güneybatı ve Doğu Asya'da yaygın olarak tüketilmektedir. Orta çağlarda Güney Avrupa'da yeterli buğday ununa sahip olamayan orman toplulukları temel karbonhidrat kaynağı olarak tamamen kestaneye bağlı kalmaktaydılar.

Tohumlar, ateşte közlenmiş, haşlanmış veya suda kaynatılmiş olarak tüketilir. İlkine çoğunlukla 'kestane kebap' denilmektedir, bu yöntem, kestane tohumları üst kısımları hafifçe çizildikten sonra, 200-220 °C ısıda 10-15 dakika süreyle fırına verilek hazırlanır.

Kestane aynı zamanda bazı çörek, kek ve pasta çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle Bursa ilimizde ve İzmir ilimizin Ödemiş ilçesinde ki (Bozdağ) dağın da Kestane Şekeri adıyla bilinen bir tatlı çeşidi de çok sevilmektedir ve oldukça büyük miktarlarda üretilmektedir.

Odunu ve kullanımı

Kerestesi, dayanıklılık ve dekoratif özellikleri bakımından meşe ağacının odununa benzemekle birlikte, kuruma esnasında çatlaması ve eğrilmesi nedeniyle, bu ağaçtan büyük boyutlu kereste elde edilememektedir. Ancak dayanıklılığı nedeniyle bazı ahşap bahçe işlerinde bu ağaçtan faydalanılmaktadır. İtalya'da fıçı yapımında kullanılmaktadır.

Kestane; eski zamanlardan beri insan beslenmesinde önemli bir yer almıştır. Araştırıcılar ilk zamanlarda Alp yöresinde yaşayan insanların 4 – 6 aylarını kestane ağırlıklı beslenme ile geçirdiklerini belirtmektedirler. Bu yörede kişi başına kestane tüketiminin yılda 150 kg dolaylarında olduğu ifade edilmektedir. Bu nedenle kestane meyvesi fakirin ekmeği, ağacı da ekmek ağacı olarak tanımlanmaktadır.

olmak üzere birçok Kuzey Yarım Küre ülkesinin mutfağında vazgeçilmez bir unsur olan kestane, etli yemeklerin hazırlanmasında, çeşitli salatalarda lezzet arttırıcı olarak yer almaktadır. Ayrıca kestane şekeri, kestane püresi, kestane ezmesi gibi çeşitli tatlılar da yapılmakta ve bu ürünler tek başına tüketilebildiği gibi pastalarda da kullanılmaktadırlar. Kestaneler öğütüldüğünde, Kestane, doğada tamamen doğal şartlar altında yetiştirilen, tarımsal ilaç, suni gübre kullanılmayan organik tarım ürünüdür. İçerdiği besin öğelerine ilaveten organik tarım ürünü olması nedeniyle kestane, beslenme diyetlerinde eskiden beri yer aldığı önemini günümüzde de korumaktadır. Başta Fransız mutfağıbadem ve fındıktaki gibi yağlı bir yapı yerine güzel ve tatlı bir un haline gelir.Bazı araştırmacılar inek sütündeki süt şekeri laktozun çocuklar için alerjik etkisi nedeniyle çocuklara uygun tatlı ve çorbaların hazırlanmasında kestane ununun alternatif bir ürün olabileceğine dikkati çekmektedirler. Kestane unu ayrıca, sütlü puding türü ürünlerde, ekmek yapımında, flakes (corn flakes) türü ürünlerin hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Yenebilir nitelikteki taze kestane başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli maddeler, protein, düşük oranda yağ, çeşitli mineral maddeler, B1, B2 ve C vitaminlerini içermektedir. 100 gram yenebilir kestane ortalama olarak 160 kcal enerji sağlamaktadır.

Kestane, doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan bir çok besin öğelerine sahiptir.
100 gr taze kestanenin (yenebilir kısmı) besin öğeleri:


Kalori ( kcal) : 160
Karbonhidrat (g) : 34
Şeker (g) : 9,6
Protein (g) : 3,2
Yağ (g) : 1,8
Sodyum (mg) : 9
Potasyum (mg) : 395

Kestanenin besin öğeleri kestane türüne, çeşidine, yetiştiği ekolojik şartlara göre değiştiği gibi uygulanan işleme teknolojilerine göre de değişikliklere uğramaktadır. Örneğin kestane haşlandığı zaman nem oranı yükselmekte ve toplam enerji değeri % 25 oranında azalarak 120 kcal ‘ e düşmektedir. Haşlama esnasında nişasta bileşimi değişmekte ayrıca potasyum ve sodyum miktarları azalırken kalsiyum miktarında değişiklik görülmemektedir.

Kavrulduğu takdirde nem oranı % 20 dolaylarında azalırken, şeker miktarı % 25 oranında artmakta ve enerji değeri 200 kcal olmaktadır.

Kestane kurutulduğunda raf ömrü uzamakta, besin öğelerinde artışlar görülmektedir.


Diğer

At kestanesi (Aesculus) olarak bilinen ağacın aynı adı taşıyan tohumları zehirli olup, tamamen farklı bir bitki türüdür, bunların burada bahsedilen kestane ile ilgisi bulunmamaktadır.forum

Olgunlaşmış Tatlı Kestane

forum

Sivri uçlu kapsül içindeki kestane

forum

Sivri uçlu kapsül içindeki Kestane

forum

Genç Kestane

forum

Tatlı Kestane Ağacı

forum

Tatlı Kestane AğacıTürler


:z30: Çalı kestanesi (Castanea alnifolia)
:z30: Japon kestanesi (Castanea crenata)
:z30: Amerikan kestanesi (Castanea dentata)
:z30: Henry kestanesi (Castanea henryi)
:z30: Çin kestanesi (Castanea mollissima)
:z30: Ozark kestanesi (Castanea ozarkensis)
:z30: Doğu kestanesi (Castanea pumila)
:z30: Anadolu kestanesi (Castanea sativa).Türkiye
:z30: Seguin kestanesi (Castanea seguinii)
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


KestaneKestane ağacının (Castanea sativa) anayurdunun Anadolu olduğu düşünülmektedir. Kestane, kuzeyin ılıman bölgelerinde sık rastlanan bir ağaçtır. Kestane ağacı, İngiltere’de de yetişmekte ancak Güney Avrupa’dakilere oranla daha küçük meyveler üretmektedir. Kestane ağacının çiçeği soluk sarı renklidir ve kestaneler dikenli kabuklar ya da kupula (meyve örtüsü) içinde olur. Anadolu kestanesi geniş ve dağınık tepeli bir ağaçtır.

Kestane ağacı oldukça büyük bir ağaçtır. Ağacın boyu 35 metreye, çapı 1,4 - 2 metreye dek çıkmaktadır.

Genç sürgünleri yeşilimtırak gri ve hafif tüylü, daha sonraları kırmızımtırak kahverengi ve çıplaktır, üzerinde gözle görülecek büyüklükte ve bol sayıda beyaz gözenekler bulunur. Yaşlı kestane ağaçlarının kabuklarında spiral biçimi derin çatlaklar yer alır. Diş diş, sivri uçlu yapraklar 12-25 santim boyundadır ve yaprağın üstünde yer alan paralel damarlar kolayca görülür. Kestane odunu, meşe odununa benzer ama meşenin gümüşümsü pırıltısından yoksundur. Kestane odunu özellikle çit yapımında kullanılır.

Tepe tomurcuğu terminal, mahmuz belirgindir. Yan tomurcuklar sürgün üzerinde almaşlı dizilir. Tomurcuklarını dıştan iki ya da en fazla üç pul örter. Güçlü sürgünleri hafif oluklu ve köşeli olur. Geniş mızraksı ya da dar eliptik biçimli yaprakları sivri uçlu ve 10-25 santim boyunda, kenarları basit dişli ve dişler kılçıksı, sivri uçlu ve yukarıya doğru kıvrıktır. Yaprağın üstünde yer alan paralel damarlar kolayca görülür. Yaprakların üstü parlak yeşil, alt yüzü beyaz ve keçe gibi tüylüdür.

Erkek çiçeklerin birçoğu bir eksen üzerinde başak tipi kurul oluşturur, kurullar yukarıya doğru dik durur ve haziran ortasında çiçek açar. Dört brahtecikten (çiçeğe yakın olan ve biçim değiştirmiş yaprak) oluşan ve üzerinde sık ve batıcı dikenleri bulunan kupula içinde çoğunlukla üç tane nuks (meyvenin kılıfı) meyve bulunur. Üstten basık yarım küre biçimindeki meyvelerin perikarpı (kabuğu) sert, rengi de parlak kızıl kahvedir.

Türkiye’de Marmara Bölgesi ve Kuzey Anadolu ormanlarında, özellikle yapraklı (meşe, gürgen, kayın) ormanlarında görülür. Ege ve Akdeniz bölgelerinde ise (Tire, Söke, Koçarlı, Nazilli, Isparta, Antalya Zerk Harabeleri) lokal olarak bulunur ya da kültürü yapılır. Kestane ağacının tohumu yenir ve tohumu için kimi kültür formları yetiştirilir. Fırınlanarak pişirilmiş kestane tohumlarına kavlak ya da gavşak, ipe dizilmiş haline kuruka yış denir. Yabani ağaçlardan elde edilen küçük kestane tohumlarına kuzu kestanesi adı verilmektedir.

Arıların kestane ağacı çiçeklerinde yaptıkları bala Rize bölgesinde kestane balı adı verilir. Bu bal, esmer renklidir, acı lezzetlidir ve içinde kestane polenleri (meşe palamudu biçiminde) bulunur. Çimlenmiş kestane tohumuna Trabzon bölgesinde fitruka, Çankırı yöresinde hingiç adı verilir. Kestaneye verilen yöresel adlar ise kara kabuk, karakat ve kara kıllıdır.

Kestane tüketimi: Tohumları Güney Avrupa ile Güneybatı ve Doğu Asya'da yaygın olarak tüketilmektedir. Orta çağlarda Güney Avrupa'da yeterli buğday ununa sahip olamayan orman toplulukları temel karbonhidrat kaynağı olarak tamamen kestaneye bağlı kalmaktaydılar.

Tohumlar, ateşte közlenmiş, haşlanmış veya suda kaynatılmiş olarak tüketilir. İlkine çoğunlukla 'kestane kebap' denilmektedir, bu yöntem, kestane tohumları üst kısımları hafifçe çizildikten sonra, 200-220 °C ısıda 10-15 dakika süreyle fırına verilek hazırlanır.

Kestane aynı zamanda bazı çörek, kek ve pasta çeşitlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca özellikle Bursa ilimizde ve İzmir ilimizin Ödemiş ilçesinde ki (Bozdağ) dağın da Kestane Şekeri adıyla bilinen bir tatlı çeşidi de çok sevilmektedir ve oldukça büyük miktarlarda üretilmektedir.

Odunu ve kullanımı: Kerestesi, dayanıklılık ve dekoratif özellikleri bakımından meşe ağacının odununa benzemekle birlikte, kuruma esnasında çatlaması ve eğrilmesi nedeniyle, bu ağaçtan büyük boyutlu kereste elde edilememektedir. Ancak dayanıklılığı nedeniyle bazı ahşap bahçe işlerinde bu ağaçtan faydalanılmaktadır. İtalya'da fıçı yapımında kullanılmaktadır.

Kestane; eski zamanlardan beri insan beslenmesinde önemli bir yer almıştır. Araştırıcılar ilk zamanlarda Alp yöresinde yaşayan insanların 4 – 6 aylarını kestane ağırlıklı beslenme ile geçirdiklerini belirtmektedirler. Bu yörede kişi başına kestane tüketiminin yılda 150 kg dolaylarında olduğu ifade edilmektedir. Bu nedenle kestane meyvesi fakirin ekmeği, ağacı da ekmek ağacı olarak tanımlanmaktadır.

Kestane, doğada tamamen doğal şartlar altında yetiştirilen, tarımsal ilaç, suni gübre kullanılmayan organik tarım ürünüdür. İçerdiği besin öğelerine ilaveten organik tarım ürünü olması nedeniyle kestane, beslenme diyetlerinde eskiden beri yer aldığı önemini günümüzde de korumaktadır. Başta Fransız mutfağı olmak üzere birçok Kuzey Yarım Küre ülkesinin mutfağında vazgeçilmez bir unsur olan kestane, etli yemeklerin hazırlanmasında, çeşitli salatalarda lezzet arttırıcı olarak yer almaktadır. Ayrıca kestane şekeri, kestane püresi, kestane ezmesi gibi çeşitli tatlılar da yapılmakta ve bu ürünler tek başına tüketilebildiği gibi pastalarda da kullanılmaktadırlar. Kestaneler öğütüldüğünde, badem ve fındıktaki gibi yağlı bir yapı yerine güzel ve tatlı bir un haline gelir.Bazı araştırmacılar inek sütündeki süt şekeri laktozun çocuklar için alerjik etkisi nedeniyle çocuklara uygun tatlı ve çorbaların hazırlanmasında kestane ununun alternatif bir ürün olabileceğine dikkati çekmektedirler. Kestane unu ayrıca, sütlü puding türü ürünlerde, ekmek yapımında, flakes ( corn flakes) türü ürünlerin hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Yenebilir nitelikteki taze kestane başta nişasta ve çeşitli şekerler olmak üzere iyi kalitede sindirilebilen lifli maddeler, protein, düşük oranda yağ, çeşitli mineral maddeler, B1, B2 ve C vitaminlerini içermektedir. 100 gram yenebilir kestane ortalama olarak 160 kcal enerji sağlamaktadır.

Kestane, doyurucu özelliğine paralel olarak insanların beslenmesine katkı sağlayan bir çok besin öğelerine sahiptir.

100 gr taze kestanenin (yenebilir kısmı) besin öğeleri:

Kalori ( kcal) : 160
Karbonhidrat (g) : 34
Şeker (g) : 9,6
Protein (g) : 3,2
Yağ (g) : 1,8
Sodyum (mg) : 9
Potasyum (mg) : 395


Kestanenin besin öğeleri kestane türüne, çeşidine, yetiştiği ekolojik şartlara göre değiştiği gibi uygulanan işleme teknolojilerine göre de değişikliklere uğramaktadır. Örneğin kestane haşlandığı zaman nem oranı yükselmekte ve toplam enerji değeri % 25 oranında azalarak 120 kcal ‘ e düşmektedir. Haşlama esnasında nişasta bileşimi değişmekte ayrıca potasyum ve sodyum miktarları azalırken kalsiyum miktarında değişiklik görülmemektedir.

Kavrulduğu takdirde nem oranı % 20 dolaylarında azalırken, şeker miktarı % 25 oranında artmakta ve enerji değeri 200 kcal olmaktadır.

Kestane kurutulduğunda raf ömrü uzamakta, besin öğelerinde artışlar görülmektedir.


forum

olgunlaşmış tatlı kestane

forum

sivri uçllu kapsül içindeki kestane

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kestane Nedir? | Türleri - Kestane Yetiştiriciliği" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kestane bitkisi - Google'da Ara (42), kestanenin yetişme şartları - Google'da Ara (29), ağaçların yetişme şartları - Google'da Ara (21), kestane nedir - Google'da Ara (17), kestane nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (14), kestane bitkisinin özellikleri - Google'da Ara (14), kestane özellikleri - Google'da Ara (14), kestanenin özellikleri - Google'da Ara (13), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (13), kestane nasıl yetişir - Google'da Ara (11), kestane nedir? - Google'da Ara (10), kestane türleri - Google'da Ara (10), kestane yetiştiriciliği - Google'da Ara (9), kestane bitkisi - Google'da Ara (8), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (8), kestane nasıl yetişir - Google'da Ara (8), kestane nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (8), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (8), meşe ağacının yetişme şartları - Google'da Ara (7), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (7), kestane nerelerde yetişir - Google'da Ara (7), ağacın yetişme şartları - Google'da Ara (6), kestane yetiştiriciliği - Google'da Ara (6), kestane ağacının yetişme şartları - Google'da Ara (6), kestane ağacı nerelerde yetişir - Google'da Ara (6), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (6), kestane ağacı nedir - Google'da Ara (6), ağaç türleri ve yetişme şartları - Google'da Ara (6), meşe ağacını yetiştirme şartları - Google'da Ara (6), kestane nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (5), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (5), kestane yetişme şartları - Google'da Ara (5), kestane nerelerde yetişir - Google'da Ara (5), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (5), kestane bitkisi - Google'da Ara (5), ağaçların yetişme şartları - Google'da Ara (5), ağaçların yetişme şartları - Google'da Ara (5), kestanenin yetişme şartları - Google'da Ara (5), bursa kestane ağaçları nasıl ekilir - Google'da Ara (5), kestane ağacı yetiştirme - Google'da Ara (5), kestane agacı nedir - Google'da Ara (5), kestane nasıl yetişir - Google'da Ara (4), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (4), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (4), kestane bitkisi - Google'da Ara (4), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (4), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (4), kestane nasıl venerede yetişir - Google'da Ara (4), kestane nasıl yetişir - Google'da Ara (4), kestane yetişme şartları - Google'da Ara (4), kestane nerede yetişir - Google'da Ara (4), kestane nerede yetişir - Google'da Ara (4), kestane ağacının yetişme yeri özellikleri - Bing (3), kestane nerelerde yetişir - Google'da Ara (3), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (3), kestane çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (3), kestane nasıl yetişir - Google'da Ara (3), kestane nasıl yetiştirilir - Bing (3), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (3), kestane ağacı nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (3), kestane AĞACI NASIL YETİŞTİRİLİR - Google Search (3), kestane nerede yetişir - Google'da Ara (3), kestane yetişme şartları - Google'da Ara (3), kestane nedir - Google'da Ara (3), kestane ağacı nerelerde yetişir - Google'da Ara (3), kestane yetişme şartları - Google'da Ara (3), kestane yetişme şartları - Google'da Ara (3), kestane nasıl yetiştirilir - Google'da Ara (3), kestane nerde yetişir - Google'da Ara (3), KESTANE NERELERDE YETİŞİR - Google'da Ara (3), kestane yetişme şartları - Google'da Ara (2), at kestanesi tohumu ne zaman dikilir - Bing (2), kestane nerede yetişir - Bing (2), Arama V9 (1), kestane cinsleri - Google\'da Ara (1), kestane nasıl yetiştirilir ve resimleri - Bing (1), kestane nasıl yetiştirilir ve resimleri - Bing (1), kestane yetisme iklimi - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), (1) ödemiş kestanesi nerede alınır - Web Search Results (1), tìm kiếm V9 (1), kestane resmi - Bing (1), kestane resmi - Bing (1), kestane cinsleri - Google\'da Ara (1), kestane yetişme şartları - Google\'da Ara (1), kestane nasıl yetiştirilir ve resimleri - Bing (1), kestane tohumdan nasıl ekilir - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), KESTANE AĞACI CİNSLERİ - Bing (1), fitruka kestane resmi - Bing (1), kestane tohumu nasıl ekilir - Bing (1), kestane tohumu nasıl ekilir - Bing (1), kestane tohumu nasıl ekilir - Bing (1), kestane cinsleri - Google\'da Ara (1), kestane unu resimleri - Bing (1), Arama V9 (1), Google Custom Search (1), kestane tohumu ne zaman dikilir - Google\'da Ara (1), kestane bonzai - Bing (1), at kestanesi tohumu nasıl dikilir - Bing (1),

"Kestane Nedir? | Türleri - Kestane Yetiştiriciliği Ateşte közlenmiş, haşlanmış veya suda kaynatılmiş olarak tüketilir." ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.709 Görüntülenme
Avatar Boyutu İzinleri 150x150 ve 50 kb Olarak Güncellendi
1 Yanıt - 4.172 Görüntülenme
Üsttekine Miras Olarak Ne Bırakırdın?
1 Yanıt - 806 Görüntülenme
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.416 Görüntülenme