Kadim Dostlar ™ Forum: Meyvecilik | Meyve Yetiştiriciliği - Meyve Ağaçları - Koruma Ve Budama - Meyvelerin Olgunlaşması - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Meyvecilik | Meyve Yetiştiriciliği - Meyve Ağaçları - Koruma Ve Budama - Meyvelerin Olgunlaşması Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.690
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Meyvecilik
Bol miktarda C vitamini içe­ren taze meyveler insanlar için değerli bir besin kaynağıdır. Bu yüzden meyvecilik çok eskiçağlardan beri tarımın başlıca kollarından biri olmuştur.


Meyve dünyanın birçok yerinde, özellikle de sıcak iklimli bölgelerde yetiştirilir. Örne­ğin, İsrail, Güney Afrika, Brezilya, İspanya ve ABD portakal, limon, mandalina ve grey­furt gibi turunçgil meyveleri; İtalya, Arjantin, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda ve Gü­ney Afrika elma, armut, şeftali, erik; Batı Hint Adaları ve Batı Afrika muz; Güney Afrika ise ananas üretiminin yapıldığı başlıca bölgelerdir. Türkiye'de ise başta üzüm olmak üzere elma, turunçgiller, fındık, armut, kavun, karpuz, incir, şeftali, kiraz gibi pek çok meyve çeşidi yetiştirilir.forum
Meyve Ağaçları


Meyvecilik oldukça zahmetli bir iştir. Meyve ağaçlarının yetiştirilmesi yalnızca dikmekle kalmaz, ağaçların her yıl düzenli olarak bu­danması ve ilaçlanması gibi özenli ve uzun bir bakımı da gerektirir. Nitekim, bir buğday üreticisinin ürününü ektiği aynı mevsimde hasat edip satabilmesine karşılık meyve üreti­cilerinin yeni diktikleri bir ağaçtan kâr edebil­meleri; yani tüm harcamalarının üstünde bir para getirecek miktarda bol ürün elde edebil­meleri için yıllarca beklemeleri gerekir. Örne­ğin, elma, armut, erik, portakal ve greyfurt ağaçları ancak 5-7 yıl, kiraz ağacı ise ortalama 12 yıl içinde verimli hale gelir. Bu yüzden elma ve şeftali gibi bazı meyve ağaçlarının dikildikten kısa bir süre sonra meyve vermeye başlayan cüce çeşitleri geliştirilmiştir.

Meyve bahçelerinin kurulduğu yerler çok önemlidir. Özellikle soğuk ülkelerde ilkbaha­rın sonlarına doğru görülen geç donlar çok büyük tehlikeler yaratır; çünkü ağaçlar çiçek-lendikten sonra donla karşılaştıklarında çi­çekler zarar görür ve meyve vermez. Bu yüzden meyve ağaçları tepe yamaçları gibi ilkbahar donlarından fazlaca etkilenmeyen yerlere dikilir. Böyle yerlerin korunaklı olma­sının nedeni, hava kütlelerinin soğudukça ağırlaşıp alçak alanlara doğru kaymasıdır. Örneğin, mango, ananas ve muz gibi tropik meyveler düşük sıcaklıklara ve dona dayanıklı değildir. Buna karşılık turunçgil meyvelerinin gelişebilmek için genellikle serin dönemlere, elma ve kiraz gibi bazı meyve ağaçlarının ise meyve verebilmek için 7°C'nin altında soğuk havaya gereksinimleri vardır. Meyve ağaçları­nın dikildiği yerlerin bol ışıklı ve havadar olması da çok önemlidir. Aşırı yağışlar belli dönemlerde ağaçlara zarar verir; böceklerin meyve ağaçlarının çiçeklerine çiçektozu taşı­masını yani tozlaşmayı engelleyebilir, mantar hastalıklarının artmasına yol açar, erik ve kiraz gibi bazı meyvelerin çatlamasına ve çürümesine neden olur.
Meyvecilik yapılan alanlarda toprak katma­nının kalınlığı ağaç köklerinin rahatlıkla bü­yüyüp gelişmesine elverişli olmalıdır. Bunun için en az 60 santimetrelik bir kalınlık gerekir; ama toprak katmanının altında köklerin gire­bileceği delik ve çatlakların bulunmadığı yek­pare bir kayaç katmanı varsa bu kalınlık yeterli değildir. Ayrıca, ağır topraklar fazla su tutup köklerin çürümesine yol açtığından toprağın az ya da orta derecede kum içeren, kısmen gevşek bir yapıda olması istenir.


Koruma ve Budama


Meyve ağaçlarının dikildikten sonra mantar hastalıklarından ve zararlı böceklerden ko­runması gerekir. Bu zararlılar ya doğrudan meyvelere; saldırıp yapısını ve rengini bozar ya da ağaçlara saldırarak yaprak, sürgün, dal ve köklerinde yaralanmalara, böylelikle ağa­cın veriminin düşmesine ve ürün niteliğinin bozulmasına neden olur.

Mantarlar ve böcekler kimyasal maddeler püskürtülerek yok edilir. Bir meyve bahçesin­de yazın yapılması gereken en önemli iş ilaçlamadır; büyüme mevsiminin başından sonuna kadar 8-12 kez ilaçlama yapmak gerekebilir. Çoğunlukla mantar ve böcekleri aynı zamanda öldürebilen kimyasal madde karışımları kullanılır. Sulu çözelti halindeki bu karışımlar ağaçlara, makinelerle püskürtü­lür. Böylece ilacın ağacın tüm organlarına çok ince zerrecikler halinde yayılması sağlanır.

Meyve ağaçlarının azot, fosfor ve potasyum gibi bazı minerallere gereksinimi vardır. Toprağı bu maddelerce zenginleştir­mek için dışarıdan gübreleme yapılır. Ama bunların miktarını belirlemek çok önemlidir; çünkü, aşırı miktarlarda verilmesi ağaçların büyümelerini yavaşlatır, ürün verimini düşü­rür. Meyveliklerde ağaçların arasındaki top­rak ekili değilse yani boş tutuluyorsa birkaç yıl arayla gübrelenmelidir, ama eğer ot yetiş-tiriliyorsa gübreye gerek kalmaz. Çünkü ağaçların besinini ve suyunu bölüşmemesi için uzadıkça kesilen otlar toprağa karışarak top­rağı besince zenginleştirir.

Tüm bu koruma ve bakım işlemlerine ek olarak meyve ağaçlarının, meyve verimini artırmak ve bitkinin sağlıklı bir biçimde yetiş­mesini sağlamak için düzenli olarak budan­ması gerekir. Çok beceri ve deneyim gerektiren bu iş, ağaçların fizyolojik işlevini yavaşlattığı yani dinlendiği kış mevsi­minde yapılır.


Meyvelerin Olgunlaşması


Bitkilerde meyvelerin olgunlaşma süreci hor­mon denen bazı doğal maddelerce denetlenir. Meyveler olgunlaşırken bir yandan hücre çeperleri parçalanarak do­kuları yumuşar, bir yandan da bu dokularda depolanmış nişasta şekere dönüşür. Böylece olgunlaşan meyveler şekerli hoş bir tat kaza­nır, ayrıca parlak renklere bürünür.

Meyveler ağaçtan toplandıktan sonra da bazı yaşamsal işlevlerini sürdürür. Örneğin, oksijen kullanıp, karbon dioksit ve ısı çıkara­rak solunum yapar. Bu olay meyvenin dokularında depolanan besin ve suyun kullanılarak dokuların parçalanmasına ve giderek meyvenin çürümesine yol açar.

İşte bu nedenle meyveler, tüketilene kadar çürüyüp bozulmamaları için genellikle düşük sıcaklıklarda saklanır. Meyveleri daha uzun süre saklamanın bir yolu da kurutmaktır. Üzüm, incir, hurma, kayısı, elma, armut ve dut yaygın olarak kurutularak saklanan mey­velerdir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Meyvecilik | Meyve Yetiştiriciliği - Meyve Ağaçları - Koruma Ve Budama - Meyvelerin Olgunlaşması" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ananas yetiştiriciliği - Google'da Ara (14), ananas yetiştiriciliği - Google'da Ara (8), ananas yetiştiriciliği - Google'da Ara (7), ağaç budama videoları - Google'da Ara (6), limon ağacı dondan nasıl korunur - Google'da Ara (6), resimli elma ağacı budama - Google'da Ara (6), şeftali budama videosu - Google'da Ara (5), şeftali budama videosu - Google'da Ara (5), ağaç budama video - Google'da Ara (5), ağaç budama videosu - Google'da Ara (4), gül budama videoları - Google'da Ara (4), resimli elma budama - Google'da Ara (4), video ağaç bıdaması nasıl yapılır - Google'da Ara (4), şeftali budama videosu - Google'da Ara (4), kiraz budama videoları - Google'da Ara (4), mango yetiştiriciliği - Google'da Ara (4), erik ağacı budama - Google'da Ara (4), video görüntülü ağaç budaması - Google'da Ara (4), erik ağacı budama - Google'da Ara (4), şeftali ağaçlarında budama video - Google'da Ara (3), italyada kaysı ağacının budama videoları - Google'da Ara (3), şeftali budama video - Google'da Ara (3), resimli ağaç budama teknikleri - Google'da Ara (3), portakal dondan nasıl korunur - Bing (3), ağaç budaması resimli - Google'da Ara (3), meyve ağaçları fotoğraflı - Google'da Ara (3), kiraz ağacının budanış şekli nasıl olmalı - Google'da Ara (3), elma budaması anlatımı resimli - Google'da Ara (3), armut budama teknikleri resimli - Google'da Ara (3), incir agaci ne zaman budanir - Recherche Google (3), meyve ağaçları budaması nasıl yapılır videosu - Google'da Ara (3), ananas yetiştiriciliği - Google'da Ara (3), şeftali budama videosu - Google'da Ara (3), gül nasıl budanır video - Google'da Ara (3), meyva yetiştiriciliği - Google'da Ara (3), ağaç budaması nasıl yapılır - Google'da Ara (3), ağaçları dondan nasıl korunur - Google'da Ara (3), şeftali de budama nasıl yapılır - Google'da Ara (3), elmada budama video - Google'da Ara (3), gül nasıl budanır resimli anlatım - Google'da Ara (3), meyve nasıl budanır video - Google'da Ara (3), elma ağacı nasıl budanır video - Google'da Ara (3), şeftali agacı yetistiriciligi - Bing (2), Ой! (2), Funmoods - web search results - ananas yetiştiriciliği görsel (2), incir agaci yetistiriciligi - Bing (1), (1) elma ağacı yetiştirilmesi video izle - Web Search Results (1), 5 yıl meyve vermez - Bing (1), UZMAN TV AĞAÇ BUDAMA TEKNİĞİ - Bing (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), uzman tv budama - Bing (1), erik budaması - Bing (1), (1) meyve ağacıbudama teknikleri video - Web Search Results (1), (1) uzman tv kayısı budama - Web Search Results (1), elmaağacını kurtlardan korumak - Google-Suche (1), meyve ağaçlarının bakım tabloları - Bing (1), Arama V9 (1), ananas yetiştiriciliği videosu - Search (1), Eyvah!! (1), elma agaci kurtlardan nasil korunur - Yahoo! Search Results (1), Arama V9 (1), limon ağacı dondan nasıl korunur - Google\'da Ara (1), Meyve agaclari kurtlardan nasil korunur - Google-Suche (1), meyve ağaçları dondan nasıl korunur - Google\'da Ara (1), meyve agaci dondan nasil korunur - Google\'da Ara (1), meyve bıdaması - Bing (1), UYGULAMALI KAYSI BUDAMASI - Bing (1), kaysi agaci nasil dikilir - Bing (1), ağaçlar dondan nasıl korunur - Google\'da Ara (1), limon agaci dondan nasil korunur - Google\'da Ara (1), ağaçlar dondan nasıl korunur - Google\'da Ara (1), ağaçlar dondan nasıl korunur - Google\'da Ara (1), ananas yetiÅŸtiriciliÄŸi - Google\'da Ara (1), armut ağaçlarında görsel videolu budama işleri - Bing (1), ağaçları dondan koruma - Bing (1), Arama Govome (1), kaysi agaci budamasi - Bing (1), armutbudamateknikleri - Google\'da Ara (1), bitkileri böceklerden nasil korunur - Yahoo! Suche Suchergebnisse (1), armut budama resimli - Google'da Ara (1), meyveleri kırağıdan nasıl korunur - Google'da Ara (1), incir budaması video - Google'da Ara (1), ağaç yetiştiriciliği video - Google'da Ara (1), meyve yetiştiriciliği kitabı - Google'da Ara (1), Ağaçları dondan koruma - Google'da Ara (1), meyve ağacı yetiştirme - Google Search (1), elma agaci nasil korunur - Google'da Ara (1), şevtali ağaçlarının bakımı - Bing (1), gül budama video - Google'da Ara (1), armutta budama uzman tv - Google'da Ara (1), armudun budaması - Google'da Ara (1), meyve yetiştiriciliği kitabı - Google'da Ara (1), ülkemizde ananas yetiştiriciliği - Google'da Ara (1), türkiyede ananas yetiştiriciliği - Google'da Ara (1), şeftalibudaması video - Google'da Ara (1), ağaç budaması - Google'da Ara (1), armut agaci nasil budanir - Bing (1), meyve ağaçlarının bakımı - Google'da Ara (1), kaysı nasıl budanır - Bing (1),

"Meyvecilik | Meyve Yetiştiriciliği - Meyve Ağaçları - Koruma Ve Budama - Meyvelerin Olgunlaşması " ile Benzer Konular
Bu İçecekler Sağlımızı Nasıl Etkiliyor...| Gazlı İçecekler - Meyve Suları - Sporcu İçecekleri
2 Yanıt - 10.566 Görüntülenme
[NTVMSNBC] DTP'li Tuncel koruma istedi
0 Yanıt - 355 Görüntülenme
Ülkemizde Koruma Altında Alınan Yırtıcı Memeli Hayvan Türleri.
0 Yanıt - 6.074 Görüntülenme
[Chip] iPhone için lastik koruma
0 Yanıt - 515 Görüntülenme
Bahçedeki Kalıcı Güzellikler | Süs Ağaçları
0 Yanıt - 7.186 Görüntülenme