Kadim Dostlar ™ Forum: Mondros Mütarekesi - 30 Ekim 1918 | Mondros Ateşkes Anlaşması - Mondros 17 Mütarekesi - I. Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı Devleti İle İtilaf Devletleri Arasında İmzalanan Ateşkes Belgesi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Mondros Mütarekesi - 30 Ekim 1918 | Mondros Ateşkes Anlaşması - Mondros 17 Mütarekesi - I. Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı Devleti İle İtilaf Devletleri Arasında İmzalanan Ateşkes Belgesi Mondros Mütarekesi Şartları... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Mondros Mütarekesi


30 Ekim 1918


Mondros Ateşkes Anlaşması ya da Mondros 17 Mütarekesi, I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan ateşkes belgesi.

Osmanlı Devleti adına Bahriye Nazırı Rauf Bey, Birleşik Krallık adasının Mondros Limanı'nda demirli Agamemnon zırhlısında 30 Ekim 1918 akşamı imzalanmıştır.

Mondros Ateşkes Anlaşması, Osmanlı Devleti'nin yıkımından sonra kurulan Türkiye'nin çerçevesini çizen ilk uluslararası belge olarak önem taşır. Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasi manifestosu olan Misak-ı Milli Beyannamesinin birinci maddesi, "30 Ekim 1918 tarihli anlaşmanın çizdiği hudutlar dahilinde, dinen, ırkan ve emelen müttehit [birleşik] Osmanlı İslam ekseriyetiyle meskûn bulunan aksamın tamamı, fiilen ve hükmen gayrı kabil-i tecezzi bir küldür [bölünmez bir bütündür]." demek suretiyle, Milli Mücadele'nin hedefi olan ulusal varlığı Mondros Ateşkes Anlaşmasına gönderme yaparak tanımlar.


Antlaşmanın İmzalanması


Filistin'de İngiliz hücumu karşısında hezimete uğraması ve 1 Ekim'de Şam'ın düşmesi üzerine, Talat Paşa hükümeti 5 Ekim'de İngiltere ile ateşkes sağlamak için ABD'nin arabuluculuğuna başvurdu. Bu arada 29 Eylül'de Bulgaristan ateşkes imzalamış, bu ülkeye giren Fransız ve müttefik ordularının İstanbul'a yönelmesi olasılığı doğmuştu.

8 Ekim'de Talat Paşa kabinesi istifa etti. Eski genelkurmay başkanlarından Ahmet İzzet Paşa'nın 14 Ekim'de kurduğu kabinede, İttihatçı olduğu halde hükümetin Alman yanlısı savaş politikasına karşı çıkan ve İngiliz dostu olarak tanınan Rauf Bey (Orbay) Bahriye Nazırı oldu. 18 Ekim'de Osmanlı'da esir bulunan İngiliz generali Townsend, Osmanlı'nın ateşkes şartlarını iletmek üzere bir gemiyle gizlice Midilli'ye gönderildi. 24 Ekim'de İngiliz hükümeti Limni'de bulunan Amiral Calthorpe'a ateşkes görüşmelerini başlatma yetkisini verdi. Ertesi gün Türk hükümetinin görevlendirdiği Rauf Bey Zafer römorkörüyle Foça'dan Midilli'ye geçti; burada kendisini karşılayan İngiliz kruvazörüyle Limni adasına ulaştı. 27 Ekim'den itibaren dört gün süren çetin müzakereler sonunda 30 Ekim akşamı anlaşma imzalandı. 1 Kasım sabahından geçerli olmak üzere Osmanlı Devleti ile Britanya İmparatorluğu arasında ateşkes ilan edildi.

Müzakerelerde Rauf Bey'e Dışişleri Müsteşarı Reşat Hikmet Bey eşlik etti.

28 Ekim günü Fransız hükümeti bir notayla anlaşma görüşmelerine katılma isteğini bildirdiyse de bu talep İngiltere tarafından dikkate alınmadı. (Savaşın bu aşamasında Osmanlı sadece İngiltere ile fiili çatışma halindeydi.)

Bu esnada 24 Ekim'de Almanya'da ihtilal başladı. 3 Kasım'da Avusturya-Macaristan Villa-Giusti Anlaşması ile savaştan çekildi. 7 Kasım'da Alman imparatoru II. Wilhelm tahttan feragat etti. 11 Kasım'da Compiègne Ormanı'nda imzalanan ateşkes ile Almanya yenilgiyi kabul etti. Aynı gün Avusturya-Macaristan imparatoru I. Karl da tahtını bıraktı.forum


HMS Agamemnon (1915)Antlaşma koşulları


Mondros Ateşkes Antlaşmasın koşulları, aynı günlerde imzalanan Bulgaristan, Avusturya-Macaristan ve Almanya anlaşmalarıyla benzerlik gösterir. Stratejik noktaların işgali, ordunun terhisi ve donanma ile cephanelerin teslimi gibi askeri tedbirler, yenilen tarafın savaşa devam edemez hale getirmeye yöneliktir. Sadece doğu illerinde karışıklık çıkması halinde İtilaf devletlerine buraları işgal etme yetkisini veren 24. madde, Türk ateşkesine özeldir. Bu madde, tehcirden dönecek Ermenilere karşı direniş gösterilmesi olasılığına karşı anlaşmaya konmuş ancak uygulama görmemiştir.

Anlaşmada Osmanlı Devleti'nin sınırlarına ve statüsüne ilişkin bir ifade yoktur. Ancak İngilizler Suriye cephesinde ateşkesi tam Türk-Arap etnik sınırında kabul etmekle, Osmanlı Devleti'nin barıştan sonraki sınırlarına ilişkin ilginç bir fiili durum yaratmışlardır.

Taraflar arasında ateşkes durumu 31 Ekim 1918 günü öğle vakti başlayacaktır.

Resmî anlaşmanın yanısıra, Amiral Calthorpe'un sözlü açıklamalarını içeren bir mektup da Türk tarafına sunuldu. Bu mektupta, işgal kuvvetlerine Yunan askerinin katılmayacağı ve benzeri taahhütler yer alıyordu. 7/24 Maddeleri en önemli maddelerdir.Yavuz Zırhlısı Tuzağı


Ateşkesin ilginç ayrıntılarından biri, 6 madde aracılığıyla Yavuz zırhlısının Osmanlı'da kalmasının sağlanması idi. Alman donanmasının en güçlü gemilerinden biri olan Goeben zırhlısı savaşın ilk günlerinde Osmanlı'ya gelmiş, Osmanlı donanmasına katılıp adı "Yavuz" olarak değiştirildiği halde, mürettebatı ve kaptanı Alman kalmıştı. Rauf Bey ile Calthorpe arasında anlaşmaya varıldığı şekliyle madde, geminin Haliç'te hapsedilerek Almanların eline geçmesini önlemeye yönelikti.

2 Kasım'da yapılan hassas bir operasyonla Liva Amiral (Tuğamiral) Arif Paşa Yavuz zırhlısını Osmanlı zabit ve eratıyla ele geçirdi ve Haliç'e hapsetti.


Tepkiler


İstanbul kamuoyu anlaşma hükümlerini ağır buldu, ancak genel bir iyimserlikle karşıladı. 1 ve 2 Kasım tarihli İstanbul gazeteleri daha çok İstanbul'da savaş ihtimalinin ortadan kalkmış olduğunu vurguladılar. (Bulgaristan'ı işgal eden İtilaf ordularının o günlerde İstanbul'a yönelik taarruzu bekleniyordu.) Mustafa Kemal Paşa'nın görüşlerini yansıtan Minber gazetesi 1 Kasım'da, "Bir devletin küçülmüş bile olsa herhalde bir siyasi mevcudiyet ve milli birlik muhafaza ederek böyle bir badireden kurtulabilmiş olması en büyük siyasi başarı sayılmalıdır." yazıyordu.

Minber, başka birçok yorumcu gibi, Rus ve Avusturya imparatorluklarının parçalanıp anarşiye ve iç savaşa düşmelerini örnek gösteriyor, Türkiye'nin bu akıbetten kurtuluşunu memnunluk verici buluyordu. Fethi Bey'in (Okyar) aynı tarihli başyazısında şöyle deniyordu:

"Cihan Harbi henüz her tarafta bitmemiştir. Ne zaman sona ereceği de katiyetle hesap ve tahmin edilemez. Anlaşma koşullarının ağırlığı bundan ileri gelmiştir. Dünya durumunun fevkaladeliği karşısında İtilaf devletleri tarafından konulan bu kayıtların, bu anlaşma maddelerinin devamı olamaz. Sulh zamanına kadar alınmasına lüzum görülmüş geçici ve ihtiyati tedbirler kabilindendir."

Ancak 13 Kasım'da İtilaf donanmalarının İstanbul'a gelmesi ve Tevfik Paşa kabinesinin kurulmasından sonra anlaşma hükümlerine yönelik kuşku ve kaygılar İstanbul basınında daha sık görülmeye başlandı.


Uygulama13 Kasım 1918'de İtilaf donanmalarına mensup bir filo, ateşkesin 1. maddesi uyarınca Çanakkale ve İstanbul boğazlarındaki askeri tesisleri işgal etti. Aralık 1918 ve Ocak 1919 aylarında Fransız ve İngiliz birlikleri, 10. ve 16. maddeler uyarınca Antakya, İskenderun, Adana, Tarsus, Kilis ve Antep'e girdiler.

11-26 Kasım tarihleri arasında Türk ordusu Batum, Ardahan, Ahıska ve Kars'ı tahliye etti. Bu yerlerde Türk direniş örgütlerinin denetiminde, Sovyet modelinden esinlenen milli şura hükümetleri kuruldu.

İtalya Fransızların Kilikya (Adana) bölgesine girmesini kendi çıkarlarına yönelik bir tehdit sayarak protesto etti. 22 Mart 1919'da anlaşmanın 7. maddesini gerekçe göstererek tek taraflı olarak Antalya'yı işgal etti. Bu olay Paris'teki barış konferansında diplomatik bir krize yol açtı. Nisan ayında İtalya bir ay süreyle barış konferansını terketti.

Bu olaylar dışında anlaşmanın ilk altı ayı önemli gerilimler olmadan geçti. İstanbul'daki İtilaf temsilcileri ile Türk hükümeti arasındaki en ciddi sorunlar, eski İttihat ve Terakki yöneticilerinin savaş ve tehcir suçları nedeniyle yargılanması ve tutuklanması konusundan doğdu.

Anlaşmanın nisbi sessizlik dönemi Mayıs 1919 başlarında sona erdi. Bu tarihte Paris Barış Konferansı, Mondros'ta verilmiş sözlere aykırı olarak, İzmir'in Yunanlılarca işgali kararını aldı. Aynı günlerde Osmanlı Devleti'nin birçok köşesi İtilaf devletlerince işgal edildi; Kars ve Batum milli şura hükümetleri İngilizler tarafından dağıtıldı. Aynı günlerde ilan edilmesi beklenen barış anlaşması belirsiz bir geleceğe ertelendi.

İtilaf devletleri politikasında meydana gelen bu ani değişim, Türk tarihçileri tarafından henüz yeterince incelenmemiş bir konudur.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 24 Temmuz 2015 Cuma - 15:20
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik KentlerMondros Ateşkes Anlaşması


30 Ekim 1918


SİLÂH BIRAKIŞIMI SÖZLEŞMESİ

(Armisteice Convention)

Mondros, 30 Ekim 1918

(Metin)İngiltere Hükûmetinin, Müttefikleriyle anlaşmış olarak, yeterli kaldığı İngiltere'nin Akdeniz Donanması Başkomutanı Sayın Oramiral Sir Arthur Cough Calthorpe ile, Türk Hükûmetinin yetkili kaldığı Donanma Bakanı Sayın Rauf Bey, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Reşat Hikmet Bey ve Genelkurmay'dan Yarbay Sadullah Bey arasında kararlaştırılp bağıtlanan Silâh Bırakışımı koşulları:

1. Çanakkale ve Karadeniz Boğazlarının açılması ve Karadeniz'e geçisin sağlanması; Çanakkale ve karadeniz Boğazları kalelerinin Müttefiklerce işgal edilmesi.

2. Türk sularındaki tüm mayın tarlalarının, torpido kovanlarının ve öteki engellerin yerleinin gösterilmesi ve bunların taranması ya da kaldırılması için, istemde bulunulunca, yardım edilmesi.

3. Karadeniz'daki mayınlara ilişkin eldeki tüm bilgilerin verilmesi.

4. Müttefeik savaş tutsakları ve gözaltında bulundurulan ya da tutsak olan Ermenilerin tümünün İstanbul'da toplanarak, hiç bir koşula bağlı olmaksızın, Müttefiklere teslim edilmesi.

5. Sınırların denetlenmesi ve iç güvenliğin sağlanması için gerekli olan askerî birlikler dışında, Türk Ordusunun gecikmeksizin terhis edilmesi (Birliklerin insan gücü ve konuşu, daha sonra, Müttefiklerce, Türk Hükûmetine danışılarak, saptanacaktır).

6. Türk karasularında ya da Türkiye'nin işgalindeki sularda bulunan tüm savaş gemilerinin teslim edilmesi; Türk karasularında kolluk ya da benzeri amaçlar için gerekli görülebilecek belirli küçük gemiler dışında, anılan gemilerin gösterilecek Türk limanında ya da limanlarında gözaltına alınması.

7. Müttefiklerin, kendi güvenliklerini tehdit edecek herhangi bir durum ortaya çıkarsa, herhangi bir stratejik noktayı işgal etme hakkı bulunması.

8. Şu sırada Türk işgali altında olan tüm limanların ve barınakların Müttefik gemilerince özgürce kullanılması ve düşman tarafından kullanılmasının önlenmesi. özdeş koşullar, ticaret ve Ordunun terhisi amaçları için Türk sularında bulunan Türk ticaret gemilerine de uygulanacaktır.

9. Tüm Türk limanlarında ve tersanelerinde her türlü gemi onarımı kolaylıklarından yararlanılması.

10. Toros tünel sisteminin Müttefiklerce işgali.

11. Kuzey - batı İran'daki Türk Birliklerinin gecikmeksizin savaş öncesi sınırların gerisine çekilmeleri için daha önce verilmiş bulunan buyruk yerine getirilecektir. Kafkasların bir bölgesinin Türk Birliklerince boşaltılması daha önce buyrulmuş bulunmaktadır; bu bölgenin geri kalan bölümünün boşaltılmasına, oradaki durum Müttefiklerce incelendikten sonra, gerek görülürse, girişilecektir.

12. Türk makamlarinin haberleşmeleri dışında, tüm telsiz telgraf ve kablo istasyonlarının Müttefiklerce denetim altına alınması.

13. Denizciliğe, askerliğe ve ticarete ilişkin her türlü gereçlerin yokedilmesinin önlenmesi.

14. Ülkenin gereksimleri karşılandıktan sonra, Müttefiklere Türk kaynaklarından kömür, akaryakıt ve deniz gereçleri satın alma kolaylıkları gösterilmesi. Bu nedenlerden hiçbir ihraç edilmeyecektir.

15. Kafkasya demiryollarının şu sırada Türk denetimi altında bulunan bölümlerini de kapsamak üzere, tüm demiryollarında, halkın gereksimleri gereği gibi göz önünde tutulmak koşuluyla, Müttefik makamlarının bunları tümüyle diledikleri gibi kullanabilmeleri amacıyla, Müttefik Denetleme görevlilerinin yerleştirilmesi. Bu hüküm Batum'un Müttefiklerce işgalini de kapsar. Türkiye, Bakû'^nun Müttefiklerce işgaline hiçbir biçimde karşı çıkmayacaktır.

16. Hicaz'da, Asir'de, Yemen'de, Suriye'de ve Irak'ta tüm garnizonların en yakın Müttefik komutanına teslim olmaları ve, 5. Maddede öngörülen düzenin korunması için gerekenler dışında, tüm Birliklerin Kilikya'dan çekilmesi.

17. Trablus ve Bingazi'deki tüm Türk Subaylarının en yakın İtalyan garnizonuna teslim olmaları. Bunlar teslim olma buyruğuna uymazlarsa, Türkiye, bu Subaylara ikmal gönderilmesini ve kendileriyle haberleşmenin kesilmesini sağlamayı yükümlenir.

18. Mısrata'yı da kapsamak üzere, Trablus ve Bingazi'de işgal edilen tüm limanların en yakın Müttefik garnizonuna teslimi.

19. Denizci, asker ve sivil tüm Almanların ve Avusturyalıların bir ay içinde Türk ülkelerinden çıkartılması; uzak bölgelerdekilerin de olanaklı en erken bir tarihte çıkartılması.

20. Beşinci Madde uyarınca terhis edilecek Türk Ordusunun, taşıtlarıyla birlikte, araç ve gereçlerinin, silâhlarının ve cephanesinin kullanılış biçimi konusunda verilebilecek buyrukların yerien getirilmesi.

21. Müttefiklerin çıkarlarını korumak için Türk Donatım (İaşe) Bakanlığına bir Müttefik temsilcinin atanması. Bu temsilciye, işbu amacın gerektirdiği tüm bilgilerin verilmesi.

22. Türk tutsaklarının Müttefik Devletler buyruğunda tutulması. Askerlik çağı dışındaki Türk sivil tutsakların salıverilmesi konusu göz önünde tutulacaktır.

23. Türkiye bakımından Merkez Devletleri ile tüm ilişkilerin kesilmesi zorunluğu.

24. Altı Ermeni ilinde (Vilâyetı sitte) karışıklık çıkarsa, Müttefikler bu illerin herhangi bir bölümünü işgal etme hakkını ellerinde tutarlar.

25. Müttefiklerle Türkiye arasında düşmanca eylemler 31 Ekim 1918 Perşembe günü, yerel saatle öğleden başlamak üzere, duracaktır. Limni'de, Mondros limanında, İngiltere Kırallığığının Agamemnon Savaş Gemisinde, 30 Ekim 1918'de, iki örnek olarak, imzalanmıştır.Althur Calthorpe Hüseyin Rauf Reşad Hikmet Sabullah
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Mondros MütarekesiI.Dünya Savaşı sonunda yenilen Osmanlı Devleti ile İtilaf devletleri arasında imzalanan antlaşma.

Savaş sonunda Mondros'da bulunan İngiliz amirali Calthorpe Osmanlılara barış için görüşmeye hazır olduğunu bildirince Sultan VI. Mehmed (Vahdeddin), Damad Ferid Paşa'yı delege olarak tayin etmek istedi. Bu hareket tepkiyle karşılanıca Bahriye nazırı Rauf (Orbay) Bey'in başkanlığında, Hariciye Nezareti müsteşarı Reşad Hikmet ve erkan-ı harp kaymakamı Sadullah beylerden kurulu heyet, padişahın 2, hükumetin 8 maddede toplanan talimatlarıyla Mondros'a hareket ettiler (24 Ekim 1918).

Görüşmeler Agamemnon zırhlısında yapıldı ve dört gün sürdü. 30 Ekim 1918'de mütareke imzalandı.Mütareke şartları şunlardır:


1-
Karadeniz'e geçişi sağlamak için Boğazlar açılacak ve geçiş güvenliği için Çanakkale ve İstanbul boğazlarındaki istihkamlar Müttefiklerce işgal edilecektir;

2-0smanlı sularındaki bütün mayın tarlaları taranacak ve bunların kaldırılmasına yardım edilecektir;

3-İtilaf devletleri uyruğunda olan savaş esirleriyle, Ermeni esirleri İstanbul'da toplanacak ve İtilaf devletlerine teslim edileceklerdir;

4-Sınırların korunması ve asayişin sağlanması için gerekli sayıda askeri kuvvetin fazlası terhis edilecek ve bunların teçhizatı İtilaf devletlerine teslim edilecektir;

5-Güvenlik görevlisi küçük gemiler dışında bütün Osmanlı donanması teslim edilecek ve Osmanlı limanlarından dışarıya çıkmayacaktır;

6-Osmanlı Devleti 'nin bütün liman ve tersaneleri İtilaf devletlerinin gemileri için açık bulundurulacaktır;

7-Müttefikler, güvenliklerini tehlikede gördükleri herhangi bir stratejik bölgeyi asker çıkarmak suretiyle işgal edebilecektir;

8-Toros tünelleri İtilaf devletlerince işgal edilecektir;

9-Kafkasya ve İran'ın kuzeybatısındaki Osmanlı kuvvetleri savaştan önceki yerlerine çekilecekler (Bu bölgede bir Ermenistan devleti kurulacak);

10-Hükumet haberleşmeleri dışında her türlü haberleşme İtilaf devletleri tarafından denetlenecektir;

11-Askeri veya ticari kara ve deniz araçları ve malzemesi tahrip edilmeyecektir;

12-Fazla olan kömür, akaryakıt ve deniz araçları İtilaf devletlerince satın alınacaktır;

13-Bütün demiryolları İtilaf devletlerinin denetimi altında bulunacaktır. Osmanlılar Batum'un işgaline karışmayacaklardır;

14-Suriye, Irak, Hicaz, Yemen, Trablus ve Bingazi'deki Osmanlı orduları en yakın İtilaf kuvvetlerine teslim edilecektir;

15-Mısrata da dahil olmak üzere Trablus ve Bingazi'deki limanlar İtilaf devletlerine teslim edilecektir;

16-İtilaf devletlerince esir edilmiş olan Osmanlı askerleri hemen iade edilmeyecek ve şimdilik bulunduktan yerde muhafaza edileceklerdir;

17-İaşe Nezareti'nde İtilaf devletlerinin denetçileri bulunacaktır;

18-Osmanlı Devleti merkezi hükumetlerle bütün ilişkilerini kesecektir;

19-Alman ve Avusturya uyruklu bütün sivil ve askerler bir ay içinde Osmanlı topraklarını terkedeceklerdir;

20-Vilayet-i Sitte'de herhangi bir karışıklık çıkarsa İtilaf devletleri bu bölgede önemli yerleri işgal edeceklerdir;

21-Taraflar arasındaki ateşkes 18 Ekim tarihinden itibaren başlayacaktır.


İtilaf devletleri böylece Osmanlı Devleti 'ni tamamen parçalamış oluyorlardı. Mütarekenin imzalanmasından sonra İtilaf devletleri mütarekenin 7. maddesine dayanarak keyfi hareketlerle Osmanlı Devleti 'ni parçaladılar ve antlaşma şartlarını çoğu zaman kendi istekleri doğrultusunda yorumlayarak hareket ettiler.

Antlaşma Türk zaferi ve Mudanya Mütarekesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Mondros Mütarekesi30 Ekim 1918 - Osmanlı Devleti ile İtilâf Devletleri arasında, Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması.

I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti ile galip devletler arasında Mondros Mütarekesi imzalandı.


Mondros Ateşkes Antlaşması: Mondros Mütarekesi Limni'nin Mondros Limanı'nda bulunan Agamemnon Zırhlısı'nda, İtilaf Devletleri adına İngiliz Amiral Calthorpe ile Bahriye Nazırı Rauf Bey'in başkanlığındaki Osmanlı Devleti delegeleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda imzalandı.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 30 Ekim - October
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Mondros Mütarekesi


30 Ekim 1918• 2 Ekim 1918 - Türkiye ile Mondros Mütarekesi.


• İngilizler'in Halep'i alması.
• Müttefikler'in Sofya'ya girmesi.
• Macarlar'ın bağımsızlık ilanı.
• Saint-Quentin'in geri alınması.
• Almanlar'ın Wilson'a ilk notası.
• Almanlar'ın Wilson'dan ateşkes istemi.
• Cambrai'nin geri alınması.
• Çekler'in bağımsızlık ilanı.
• Lille ve Douai'nin geri alınması.
• Belçikalılar'ın Brugge'ye girmesi.
• Vittorio Veneto komutasındaki İtalyanlar'ın zaferi.
• Hırvatlar'ın ve Slovenler'in bağımsızlık ilanı.Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 2 Ekim - October
0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Mondros Mütarekesi


30 Ekim 1918• 30 Ekim 1918 - Osmanlı Devleti ile İtilâf Devletleri arasında, Mondros Ateşkes Antlaşması'nın imzalanması.

I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti ile galip devletler arasında Mondros Mütarekesi imzalandı.

Mondros Ateşkes Antlaşması: Mondros Mütarekesi Limni'nin Mondros Limanı'nda bulunan Agamemnon Zırhlısı'nda, İtilaf Devletleri adına İngiliz Amiral Calthorpe ile Bahriye Nazırı Rauf Bey'in başkanlığındaki Osmanlı Devleti delegeleri arasında yapılan görüşmeler sonucunda imzalandı.

Atatürk'ün, -Mareşal Liman von Sanders'in yerine- Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı'na atanması.

Atatürk'ün, gece -Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı'nı devralmak üzere- Katma'dan Adana'ya hareketi.

Sadrazam Ahmet İzzet Paşa'nın, Mareşal Liman von Sanders'e Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı'nı Atatürk'e devrederek İstanbul'a dönmesi hakkında telgrafı.

1918 - Armistice with Turkey: Ottoman Empire signs armistice with Allies at Mudros.

Armistice signed with Turkey, ending Turkish involvement in the First World War. Australian troops had taken a prominent part in the war against the Ottoman empire, especially on Gallipoli and in Sinai-Palestine.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 30 Ekim - October
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   ahmetdede 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 47
 • Kayıt tarihi: 09-Ekim 12
 • Gender:Male
 • Location:ISTANBUL BEYOĞLU
 • Interests:N'OLCAK BU MEMLEKETİN HALİ ...
Forum İtibarı: 4
Henüz Tanınmıyor
MONDROS İLE YAPILAMAYANLAR ŞU AN NE DURUMDA ACABA ?
VE BÖYLE GİDERSE GELECEKTE NE OLUR ?
0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel

Mesajı Görahmetdede, 31 Ekim 2012 Çarşamba - 09:42 tarihinde yazmış:

MONDROS İLE YAPILAMAYANLAR ŞU AN NE DURUMDA ACABA ?
VE BÖYLE GİDERSE GELECEKTE NE OLUR ?Şu anda Mondoros'un istediği tüm maddeler hatta daha fazlası zaten yapılmış durumda değil mi. :angry:
0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Mondros Mütarekesi


30 Ekim 1918• 31 Ekim 1918 - Mustafa Kemal'in YILDIRIM ORDULARI GRUBU Komutanı olması. Atatürk'ün, Katma'dan "Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı Karargâhı"nın bulunduğu Adana'ya gelmesi.


forum


31 Ekim 1918
Mustafa Kemal, Liman Von Sanders’in yerine Yıldırım Orduları Grup Komutanlığına atandığı gün
Atatürk, Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasından bir gün sonra, 31 Ekim 1918'de Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığına getirildi. Bu ordunun kaldırılması üzerine 13 Kasım 1918'de İstanbul'a gelip Harbiye Nezâreti'nde (Bakanlığında) göreve başladı.

Mütareke hükümleri yürürlüğe girdi. Buna göre Boğazlar, limanlar ve demiryolları Müttefiklere açılacak, Osmanlı Devleti'nin savaşta aldığı esirler geri verilecek, sınırların korunması ve iç güvenlik hariç bütün askerler terhis edilecek, Almanya ve müttefiki olan devletlerle ilişkiler kesilecektir.


forum


31 Ekim – 13 Kasım 1918
Mustafa Kemal, Yıldırım Orduları Grup Komutanı iken
Mareşal Liman von Sanders'in, Yıldırım Orduları Grubu Komutanlığı'nı Atatürk'e devretmesi ve emir yayımlayarak birliklere vedası: "Yıldırım Orduları Grubu'nun emir ve komutasını bugünden itibaren, iftiharlarla dolu birçok muharebede kendisini göstermiş bulunan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine bırakıyorum."

Osmanlı Devleti, 1. Dünya Savaşı'ndan mağlup olarak çıktı. Mondros Mütarekesi yürürlüğe girdi.

Birinci Kafkas Kolordusu'nun lağvı ve komutanı Kazım Karabekir'e, İstanbul'a dönme emrinin verilmesi.

1918 - Mustafa Kemal becomes Commander, 'Lightning Group' of Armies, with headquarters in Adana.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 31 Ekim - October


Atatürk'ün Özlük Dosyası | Muamelat-ı Zatiye Dairesi - Personel Başkanlığı

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 24 Temmuz 2015 Cuma - 15:21
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   ahmetdede 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 47
 • Kayıt tarihi: 09-Ekim 12
 • Gender:Male
 • Location:ISTANBUL BEYOĞLU
 • Interests:N'OLCAK BU MEMLEKETİN HALİ ...
Forum İtibarı: 4
Henüz Tanınmıyor
:angry:maalesef öyle
0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Mondros Mütarekesi - 30 Ekim 1918 | Mondros Ateşkes Anlaşması - Mondros 17 Mütarekesi - I. Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı Devleti İle İtilaf Devletleri Arasında İmzalanan Ateşkes Belgesi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (13), mondros ateşkes antlaşması araştır - Google'da Ara (8), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (8), Mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar nedir - Google'da Ara (7), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir.kabul edilen antlaş ma maddeleri nelerdir - Google'da Ara (7), mondros ateşkes kes antlaşması ne zaman ve nerede kabul edilmistir - Google'da Ara (6), mondros ateşkes antlaşmasının kabul edilen şartları - Google'da Ara (5), 30 ekim 1918 de noldu - Google'da Ara (5), 30 ekim 1918 in kutlama günü nedir - Google'da Ara (5), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (5), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şarlar(antlaşma maddeleri) nelerdir? - Google'da Ara (5), mondoros ateş kes anlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir.kabul edilen şartlar ve maddeleri nelerdir - Google'da Ara (5), usı antlasması ımzalandıgı savas hangısıdır - Bing (5), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (5), MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI NEREDE VE NE ZAMAN KABUL EDİLMİŞTİR - Google'da Ara (5), mondoros ateşkes anlaşması nerede kabul edilmiştir kabul edilen şartlarantlaşması nelerdir - Google'da Ara (5), mondros ateşkes antlaşması İŞGAL EDİLEN YERLERİ HARİTASI - Google'da Ara (5), mondros ateş kes antlaşması nerde ve ne zaman kabul edildi - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir.kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (4), mondros antlaşması nerede ve nezaman kabul edildi - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması ppt - Google'da Ara (4), 30 ekim 1918 gazetesi - Google'da Ara (4), antlaşması ne zaman kabul edılmiştır ve maddelerı nelerdır mondros ateşkesın - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), Mondros mütarekesi ne zaman kimler arasında imzalandı kısa anlatımı - Google'da Ara (4), mondros ateş kes antlaşması nerde imzalandı - Google'da Ara (4), mondros ateşkes anlaşması nerede v ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), kısa anlatımlı mondros ateşkes antlaşması ve sonucu - Google'da Ara (4), mondros ates kes andlasması nerede ne zaman kabul edılmıstır kabul edılen sartlar anlasma maddelerı nelerdır - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşmasınerede ne zaman kabul edilmiştir. kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması resimler - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmitir kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (4), mondros ateşkes mütarekesi,maddeleri ve yapılan işgaller - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerene ve ne zaman kabul edilmiştir(4.sınıf) - Google'da Ara (4), mondros ateşkes anlaşmasıyla yazısı - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (4), 4.sınıf mondros ateşkes anlaşması niçin imzalandı - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşmasından sonra mucadele edenlerin isimleri ve resimleri - Google'da Ara (4), 1918 gazeteleri - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (4), 30 Ekim 1918 de ne oldu - Google'da Ara (4), 1918 gazeteleri - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması NERDE NE ZAMAN - Google'da Ara (4), mondros ateşkes antlaşması nerede nasıl kabul edildi - Google'da Ara (3), atatürk 30 ekim 1918 mondros ateşkes antlaşmasına fotoğraf - Bing (3), Web Search Results (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (3), mondros ateskeş kes anlaşması - Bing (3), mondros ateşkes antlaşmasının önemi 3.sınıf - Google'da Ara (3), mondros mutarekesi sonucu osmanlı devleti haritası - Google'da Ara (3), 1918 -1923 gazete habereri - Google'da Ara (3), osmanlı devleti bırıncı dunya savasının sonunda mondros ateskes savasını kımle ımzaladı - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar nelerdir - Google'da Ara (3), mondros ateş antlaşması nerede ve ne zaman kabul edilmiştir - Bing (3), monros ateşkeş kes anlaşması tarihi - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kısaca - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (3), mondros ateskeş antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar (antlaşma maddeleri)nelerdir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması ve fotoları - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasınerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasının resimleri - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması 4.sınıf - Google'da Ara (3), modros ateşkes anlaşmasından sonraki resimler - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasında gazetede çıkan haberler - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasıtarihi - Google'da Ara (3), modros ateşkes anlaşması ile ilgili resim - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ve nezaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar antlaşma maddeleri nelerdir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes tanıtılması - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede nezaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlarantlaşma maddeleri nelerdir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasıneredenezaman kabul edilmiştir kabul edilenşartlarantlaşma maddeleri nelerdir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması kabul edilen şartlar nelerdir? - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması ilgili resimler - Google'da Ara (3), mondros ateşkes kabul edilen şartlar antlaşma maddelerinelerdir - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edilmiştir kabul edilen şartlar antlaşma maddeleri - Google'da Ara (3), mondoros ateşkes antlaşması nerede ne zaman kabul edılmıştır. - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasının nerede koşul edildigi ve şartları - Google'da Ara (3), mondros ateşkes antlaşmasıdan 4.sınıf prformans ödevi - Google'da Ara (3), mondros ateşkes anlaşması nerede ve nasıl kabul edilmiştir - Google'da Ara (3), MONDROS ANTLAŞMASI İLE İLGİLİ HABERLER - Google'da Ara (3), Funmoods - web search results - 30 ekim 1918 gazeteleri (2), Arama V9 (2), mondros ateşkes antlaşması MADDELERİ KISACA - Bing (2), mondros ateşkes antlaşmasının kabul edilen şartları nelerdir - Bing (2), mondros ateş kes andlaşması - Bing (2), mondoros ateşkes antlaşmasının sonuçları - Bing (2), Arama V9 (2), Arama V9 (2), mondoros ateskes maddeler - Bing (2), monduros ateş kes anlaşması — Yandex: 164 bin sonuç bulundu (2), Arama V9 (1), mondros ateş kes antlaşması ne zaman imzalandı - Bing (1), Arama V9 (1), mondoros mütarekesi imzalanan gemi - Yahoo! Search Results (1),

"Mondros Mütarekesi - 30 Ekim 1918 | Mondros Ateşkes Anlaşması - Mondros 17 Mütarekesi - I. Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı Devleti İle İtilaf Devletleri Arasında İmzalanan Ateşkes Belgesi Mondros Mütarekesi Şartları..." ile Benzer Konular
Sonunda Yine Hep Beraberiz
39 Yanıt - 3.527 Görüntülenme
Müzedeki Tablolar | Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
5 Yanıt - 7.550 Görüntülenme
NASA'dan l Dünya'nın Son Görüntüleri
1 Yanıt - 6.871 Görüntülenme
12 Ekim 2007 | Avrupalı "Pek Yakında"
0 Yanıt - 2.106 Görüntülenme
5 Ekim 2007 | Bana Şans Dile "Pek Yakında"
0 Yanıt - 2.195 Görüntülenme | Filmin Türü: Gerilim -Drama