Kadim Dostlar ™ Forum: Çevre Kirliliği Nedir ? | Neden Olan Etmenler | Türleri Nelerdir ? - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Çevre Kirliliği Nedir ? | Neden Olan Etmenler | Türleri Nelerdir ? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

» Çevre Kirliliği
Çevrenin doğal yapısını ve bileşiminin bozulmasını, değişmesini ve böylece insanların olumsuz yönde etkilenmesini çevre kirlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Artık hepimizin bildiği gibi çevreden, içindeki varlıklara göre en çok yararlanan bizleriz. Çevreyi en çok kirleten yine bizleriz. Bu nedenle "Çevreyi kirletmek kendi varlığımızı yok etmeye çalışmaktır" denilebilir.
Bilinçsiz kullanılan her şey gibi temiz ve sağlıklı tutulmayan çevre de bizlere zarar verir. Bu nedenle çevre denince aklımıza önce yaşama hakkı gelmelidir. İnsanın en temel hakkı olan yaşama hakkı, canlı ya da cansız tüm varlıkları sağlıklı, temiz ve güzel tutarak dünyanın ömrünü uzatmak, gelecek kuşaklara bırakılacak en değerli mirastır.
1970'li yıllardan sonra bilincine vardığımız çevre kirliliği dayanılmaz boyutlara ulaştı. Çünkü artık temiz hava soluyamaz olduk. Ruhsal rahatlamamızı sağlayacak yeşil alanlara hasret kalmaya başladık. Yüzmek için deniz kıyısında bile yüzme havuzlarına girmek zorunda kaldık. Gürültüsüz ve sakin bir uyku uyuyamaz, midemiz bulanmadan bir akarsuya bakamaz olduk. Kısaca artık kirleteceğimiz çevre tükenmek üzeredir. 2000–3000 yıl önce bir doğa cenneti ve büyük bir kısmı otlaklarla kaplı olan Anadolu'yu günümüzde bu durumlara düşürdük.

» Çevre Kirliliğine Neden Olan Etmenler
forum

Doğada kirlenmeye neden olan etmenleri, doğal etmenler ve insan faaliyetleri ile oluşan etmenler olmak üzere iki grupta inceleyebiliriz.

Doğal Etmenler:
Depremler, volkanik patlamalar, seller gibi doğadan kaynaklanan etmenlerdir.

İnsan Faaliyetlerinden Kaynaklanan Etmenler:
•Evler, iş yerleri ve taşıt araçlarında; petrol, kalitesiz kömür gibi fosil yakıtların aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi
•Sanayi atıkları ve evsel atıkların çevreye gelişigüzel bırakılması
•Kimyasal ve biyolojik silahların kullanılması
•Orman yangınları, ağaçların kesilmesi, bilinçsiz ve zamansız avlanmalar
•Bilinçsiz ve gereksiz tarım ilaçları, böcek öldürücüler, soğutucu ve spreylerde zararlı gazlar üretilip kullanılması
•Nükleer silahlar, nükleer reaktörler ve nükleer denemeler gibi etmenlerle radyasyon yayılması

» Kirlenme Tipleri
forum
Çevre bilimcilere göre genelde, aşağıda verilen iki çeşit kirlenme vardır:

Birinci Tip Kirlenme
Biyolojik olarak ya da kendi kendine zararsız hale dönüşebilen maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Hayvanların besin artıkları, dışkıları, ölüleri, bitki kalıntıları gibi maddeler birinci tip kirlenmeye neden olur. Kolayca ve kısa zamanda yok olan maddelerin meydana getirdiği kirliliğe geçici kirlilik de denir.

İkinci Tip Kirlenme
Biyolojik olarak veya kendi kendisine yok olmayan ya da çok uzun yıllarda yok olan maddelerin oluşturduğu kirliliktir. Plastik, deterjan, tarım ilaçları, böcek öldürücüler (DDT gibi), radyasyon vb. maddeler ikinci tip kirlenmeye neden olur.

Kalıcı kirlenme de denilen ikinci tip kirlenmeye neden olan maddeler bitki ve hayvanların vücutlarına katılır. Sonra besin zincirinin son halkasını oluşturan insana geçerek insanın yaşamını tehlikeye sokar. Örneğin; Marmara denizine sanayi atıkları ile cıva ve kadmiyum iyonları bırakılmaktadır. Zararlı atıklar besin zincirinde alglere, balıklara ve sonunda insana geçerek önemli hastalıklara ve ani ölümlere neden olmaktadır.
Köy gibi kırsal yaşama birliklerindeki insanlar genellikle büyük kentlerde yaşayan insanlardan daha sağlıklı ve daha uzun ömürlüdür. Çünkü kırsal ekosistemler, çevre kirliliği yönünden kentsel ekosistemlerden daha iyi durumdadır. Bunu bilen kent insanı fırsat buldukça, çevre kirliliği en az olan kırlara, köylere koşmaktadır.
Günümüzde en yaygın olan kirlilik su, hava, toprak, ses ve radyasyon kirliliğidir:

» Su Kirliliği
forum

Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunun miktarı sınırlıdır. Zamanla su kaynaklarının azalması, insan nüfusunun artması ve daha önemlisi, suların kirlenmesi yaşamı giderek zorlaştırmaktadır.
Su kirliliğini oluşturan etmenlerin başında lağım sularıyla sanayi atık suları gelmektedir. Bunun yanında petrol atıkları, nükleer atıklar, katı sanayi ve ev atıkları da önemli kirleticilerdir. Bunlar deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynakları yok etmektedir. Kirlenme sonucu denizlerde hayvan soyu tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi, kirlilik nedeniyle balıkların yaşamasına uygun ortam olmaktan çıkmıştır. Karadeniz'deki kirlenme nedeniyle hamsi ve diğer balık türleri giderek azalmaktadır. Istakozların larva halindeyken temiz su bulamamaları nedeniyle nesilleri tükenmektedir. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle canlılar tükenmek üzeredir.
Yeni yeni kurulmaya başlanan arıtma tesisleri, lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemektedir. Böylece hem sulama suyu gibi yeniden kullanılabilir su kazanılmakta hem de denizlerin kirlenmesi önlenmektedir. Bu nedenle sanayileşme mutlaka iş yerleri planlanırken arıtma tesisleri ile birlikte düşünülmelidir.

» Hava Kirliliği
forum

Hava, içinde yaşadığımız gaz ortamı oluşturmanın yanında yaşam için temel bir gaz olan oksijeni tutar. Oksijen yanma olaylarını da sağlayan temel bir maddedir.
Temiz hava olarak nitelendirilen atmosferin alt katmanı; azot, oksijen, karbondioksit ve çok az miktarda diğer gazlardan oluşur. Ayrıca atmosferin üst katmanında bir de ozon gazının (O3) oluşturduğu tabaka vardır. Ozon, güneşten gelen zararlı ışınların çoğunu yansıtıp bir kısmını tutarak yeryüzüne ulaşmasını engeller.
Evler, iş yerleri, sanayi kuruluşları ve otomobillerin çevreye verdikleri gaz atıklar havanın bileşimini değiştirir. Havaya karışan zararlı maddelerin başlıcaları kükürt dioksit (SO3), karbon monoksit (CO), karbon dioksit (CO2), kurşun bileşikleri, karbon partikülleri (duman), toz vb. kirleticilerdir. Ayrıca deodorant, saç spreyleri ve böcek öldürücülerde kullanılan azot oksitleri, freon gazları ile süpersonik uçaklardan çıkan atıklar da havayı kirletir.
Zararlı gazların (özellikle kükürt bileşikleri); yağmur, bulut, kar gibi ıslak ya da yarı ıslak maddelerle karışmaları sonucunda asit yağmurları oluşur. Asit yağmurları da bir yandan orman alanları vb. yeşil alanları yok etmekte bir yandan da suları kirletmektedir.

forum

Aşırı artan CO2, atmosferin üst katmanlarında birikerek ısının, atmosfer dışına çıkmasını engeller. Böylece yeryüzü giderek daha fazla ısınır. Bu da buzulların eriyerek denizlerin yükselmesine kıyıların sularla kaplanmasına neden olabilecektir. "Sera etkisi" denilen bu olay sonucu denizlerin 16 metre kadar yükselebileceği tahmin edilmektedir.
Freon, kloroflorokarbon (CFC) gibi gazların etkisiyle ozon tabakası incelmektedir. Bunun sonunda güneşin zararlı ışınları yeryüzüne ulaşarak cilt kanseri gibi hastalıklara ve ölümlere neden olmaktadır. Sonuçta, biyosferin canlı kitlesini yok etme tehlikesi vardır.
Büyük yangınlar da önemli ölçüde hava kirliliği yaratır. Örneğin; orman yangınları, körfez savaşında olduğu gibi petrol yangınları vb.
Hava kirliliği aşağıda verilen uygulamalarla önlenebilir:

•Hava kirliliğinin en önemli nedenlerinden olan fosil yakıtlar olabildiğince az kullanılmalı. Bunun yerine doğalgaz, güneş enerjisi, jeotermal enerji vb. enerjilerin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır.
•Karayolu taşımacılığı yerine demiryolu ve deniz taşımacılığına ağırlık verilmelidir. Büyük kentlerde toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalıdır. Böylece, otomobil egzozlarının neden olduğu kirlilik azaltılabilir.
•Sanayi kuruluşlarının atıklarını havaya vermeleri önlenmelidir.
•Yeşil alanlar artırılmalı, orman yangınları önlenmelidir.
•Ozon tabakasına zarar veren maddeler kullanılmamalıdır.

» Ses Kirliliği
forum

Sanayileşme ve modern teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan çevre sorunlarından biri de ses kirliliğidir. Gürültü de denilen ses kirliliği, istenmeyen ve dinleyene bir anlam ifade etmeyen sesler ya da insanı rahatsız eden düzensiz ve yüksek seslerdir.

Ses kirliliğini yaratan önemli etmenler:
•Sanayileşme
•Plansız kentleşme
•Hızlı nüfus artışı
•Ekonomik yetersizlikler
•İnsanlara, gürültü ve gürültünün yaratacağı sonuçları konusunda yeterli ve etkili eğitimin verilmemiş olması
Ses kirliliği, insan üzerinde çok önemli olumsuz etkiler yaratır. Bu etkiler:

İşitme sistemine etkileri:
Ses kirliliği işitme sistemi üzerinde, geçici ve kalıcı etkiler olmak üzere iki çeşit etki yapar. Ses kirliliğinin geçici etkisi, duyma yorulması olarak da bilinen işitme duyarlılığındaki geçici kayıplar şeklinde olur. Duyma yorulması düzelmeden tekrar gürültüden etkilenilmesi ve etkileşmenin çok fazla olması durumunda işitme kaybı kalıcı olur.

Fizyolojik etkileri:
İnsanlarda görülen stresin önemli bir kaynağı ses kirliliğidir. Ani olarak oluşan gürültü insanın kalp atışlarında (nabzında), kan basıncında (tansiyonunda), solunum hızında, metabolizmasında, görme olayında bozulmalar yaratır. Bunların sonucunda uykusuzluk, migren, ülser, kalp krizi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkar. Ancak en önemli olumsuzluk kulakta yaptığı tahribattır.

Psikolojik etkileri:
Belirli bir sınırı aşan gürültünün etkisinde kalan kişiler, sinirli, rahatsız ve tedirgin olmaktadır. Bu olumsuzluklar, gürültünün etkisi ortadan kalktıktan sonra da sürebilmektedir.

İş yapabilme yeteneğine etkileri:
Özellikle beklenmeyen zamanlarda ortaya çıkan ses kirliliği, iş veriminin düşmesi, kendini işine verememe ve hareketlerin engellenmesi şeklinde performansı düşürücü etkiler yapar. Gürültünün öğrenmeyi ve sağlıklı düşünmeyi de engellediği deneylerle saptanmıştır.
Ülkemizde, insanları gürültünün zararlı etkilerinden korumak için gerekli önlemleri içeren ve çevre yasasına göre hazırlanmış olan "Gürültü kontrol yönetmeliği" uygulanmaktadır. Ancak yönetmeliğin hedeflerine ulaşabilmesi için insanların bu konuda eğitilmeleri ve bilinçlendirilmeleri gerekir.
Ses kirliliğinin saptanmasında ses şiddetini ölçmek için birim olarak desibel (dB) kullanılır. İnsan için 35–65 dB sesler normaldir. 65–90 dB sesler, sürekli işitildiğinde zarar verebilecek kadar risklidir. 90 dB'in üzerindeki sesler tehlikelidir.

Ses kirliliği aşağıdaki uygulamalarla önlenebilir:
•Otomobil kullanımını azaltacak önlemler alınmalıdır.
•Ev ve iş yerlerinde ses geçirmeyen camlar (ısıcam gibi) kullanılmalıdır.
•Eğlence yerleri vb. ortamlarda yüksek sesle müzik çalınması engellenmelidir.
•Gürültü yapan kuruluşlar, şehirlerin dışında kurulmalıdır.

» Toprak Kirliliği

forum

Canlılığın kaynağı sayılabilecek toprağın yapısına katılan ve doğal olmayan maddeler toprak kirliliğine neden olur. Böyle topraklarda bitkiler yetişmez ve toprağı havalandırarak yarar sağlayan solucan vb. hayvanlar yaşayamaz duruma gelir. Topraktan bitkilere geçen kirletici maddeler, besin zinciri yoluyla insana kadar ulaşır. Hastane atıkları gibi mikroplu atıklar, hastalıkların yayılmasına neden olur.
Toprak kirliliğine neden olan başlıca etmenler:
•Ev, iş yeri, hastane ve sanayi atıkları
•Radyoaktif atıklar
•Hava kirliliği sonucu oluşan asit yağmurları
•Gereksiz yere ve aşırı miktarda yapay gübre, tarım ilacı vb. kullanılması
•Tarımda gereksiz ya da aşırı hormon kullanımı
•Suların kirlenmesi. Su kirliliği toprak kirliliğine neden olurken, toprak kirliliği de özellikle yer altı sularının kirlenmesine neden olur.

Toprak kirliliğinin önlenmesi için aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır:
•Verimli tarım topraklarında yerleşim ve sanayi alanları kurulmamalı, yeşil alanlar artırılmalıdır.
•Ev ve sanayi atıkları, toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp depolanmalı ve toplanmalıdır.
•Yapay gübre ve tarım ilaçlarının kullanılmasında yanlış uygulamalar önlenmelidir.
•Nükleer enerji kullanımı bilinçli şekilde yapılmalıdır.

» Radyasyon
forum

Radyoaktif element denilen bazı elementlerin atom çekirdeğinin kendiliğinden parçalanarak etrafa yaydığı alfa, beta ve gama gibi ışınlara radyasyon denir. Çevreye yayılan bu ışınlar, canlı hücreleri doğrudan etkileyerek mutasyon denilen genlerdeki bozulmaya neden olur. Çok yoğun olmayan radyasyon, canlının bazı özelliklerinin değişmesine neden olurken yoğun radyasyon, canlının ölümüne neden olabilir. Örneğin; 1945'te Japonya'ya atılan atom bombası, atıldıktan sonraki 7 gün içinde, vücutlarının tamamı 10 saniye radyasyon almış insanların % 90'ı hiç bir yara ve yanık izi olmadan öldü. 26 Nisan 1986'da Çernobil'deki nükleer kazanın; ani ölümler, gebe kadınlarda düşük olayları, kan kanseri, sakat doğumlar gibi olumsuz etkileri oldu.
Bir çevredeki belli bir dozun üzerinde olan radyasyon, canlının vücut hücrelerini etkileyerek doku ve organlarda bozulmalara, anormalliklere, üreme hücrelerini etkileyerek doğacak yavrularda sakatlıklara neden olur. Uzun süre radyasyon etkisinde kalmanın yaratacağı sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

•Kanser oluşması
•Ömrün kısalması (erken ölümler)
•Katarakt oluşması
•Sakat ve ölü doğumlar
Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için, alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:
•Özel giysiler (kurşun önlük, özel maske) kullanılmalıdır.
•Radyasyon kaynağından uzak durulmalı, en kısa sürede radyasyonlu ortam terk edilmelidir.
•Radyasyonlu cihazlarla yapılan teşhis ve tedaviye sık sık başvurulmamalıdır.
Radyasyon, doğadaki radyoaktif maddelerden çok, bunların kullanıldığı ortam ve olaylardan çıkar. Bunlar; nükleer santraller, nükleer enerjiyle çalışan gemiler ve nükleer denemelerdir. Ayrıca teşhis ve tedavide kullanılan bazı cihazlar, tıbbi malzemelerin ve suların dezenfekte edilmesi için kullanılan araçlardan da radyasyon yayılmaktadır.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 10 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   izmirli1 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 05-Ocak 08
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


teşekkürler
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   xxx.17 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 14-Şubat 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
çok teşekkürler hocamızda tam bu ödewi wermisti emeğine sağlık =)
0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   aliminey 

 • KD ™ Arkadaş
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 93
 • Kayıt tarihi: 06-Temmuz 08
 • Gender:Female
 • Location:İstanbl
Forum İtibarı: 1
Henüz Tanınmıyor
hocada ödev verdiydi iyiki koymuşsun teşekkürler..
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Çevre Kirliliği


forum


Çevre Kirliliği Şikayetlerinizi Alo 181'e Yapabilirsiniz...


Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Çevre Kirliliği Nedir ? | Neden Olan Etmenler | Türleri Nelerdir ?" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

çevre kirliliÄŸi nedir - Google'da Ara | handyCafe.com (900), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (471), çevreyi kirleten etmenler - Google'da Ara (369), nükleer kirlilik nedir - Google'da Ara (289), kirlilik türleri - Google'da Ara (214), kirlilik nedir - Google'da Ara (200), insanların çevreye olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (181), çevreyi neler kirletir - Google'da Ara (172), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (172), çevreyi kirleten etmenler - Google'da Ara (128), çevre kirliliğine neden olan faktörler - Google'da Ara (122), çevreyi kirleten atıklar nelerdir - Google'da Ara (121), çevreyi en çok kirleten atıklar nelerdir - Google'da Ara (119), çevre kirliliği nedir? - Google'da Ara (116), çevre kirlilikleri nelerdir - Google'da Ara (112), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (111), Яндекс (107), toprakta en uzun süre kalan atıklar nelerdir - Google'da Ara (105), çevre kirliligin nedenleri alınacak önlemler - Bing (105), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (104), insanların çevreye olan olumsuz etkileri - Google'da Ara (102), çevreyi kirleten etkenler - Google'da Ara (101), çevre kirliliğine neden olan etmenler - Google'da Ara (98), çevreyi kirleten elementler - Google'da Ara (98), çevremizi neler kirletir - Google'da Ara (93), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (83), çevre kirliliği türleri - Google'da Ara (80), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (78), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (77), çevremizde kirliliğe neden olan etmenler - Google'da Ara (75), kirlilik türleri - Google'da Ara (74), çevre kirliliğine neden olan etkenler - Google'da Ara (68), çevremizdeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler - Google'da Ara (66), çevremizde kirliliğe neden olan etmenler - Google'da Ara (65), çevre kirliliğine neden olan faktörler - Google'da Ara (59), çevreyi kirleten etmenler nelerdir - Google'da Ara (58), çevremizdeki kirlilik türleri - Google'da Ara (58), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (58), çevre kirliliğine neden olan faktörler - Google'da Ara (58), çevremizdeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler - Google'da Ara (57), nükleer kirlilik nedir - Google'da Ara (57), çevre kirliliğine neden olan faktörler - Google'da Ara (56), çevreyi neler kirletir - Google'da Ara (55), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (55), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (54), insanların çevreye olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (54), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (54), kirlilik nedir - Google'da Ara (54), çevre kirliliği karikatürleri ara arama motoru (53), çevreyi kirleten maddeler nelerdir - Google'da Ara (51), çevreyi kirleten etmenler - Google'da Ara (51), kirlilik nedir - Google'da Ara (51), çevreyi kirleten etmenler nelerdir - Google'da Ara (49), kirlilik nedir? - Google'da Ara (48), kirlilik türleri - Google'da Ara (48), kirlilik nedir - Google'da Ara (47), çevreyi kirleten etkenler nelerdir - Google'da Ara (46), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (46), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (45), toprakta en uzun süre kalan atıklar - Google'da Ara (45), çevremizdeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler nelerdir - Google'da Ara (44), ÇEVREMİZDEKİ SES KİRLİLİĞİNİ AZALTMAK İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER - Google'da Ara (44), çevreyi kirleten etmenler - Google'da Ara (44), insanların çevreye olan olumsuz etkileri - Google'da Ara (44), çevre kirliliğinin türleri - Google'da Ara (43), toprakta en uzun süre kalan atıklar nelerdir - Google'da Ara (42), nükleer kirlilik nedir - Google'da Ara (42), çevremizde kirliliğe neden olan etmenler - Google'da Ara (42), çevreyi en çok kirleten atıklar nelerdir - Google'da Ara (41), ÇEVRE KİRLİLİĞİ NEDİR - Google'da Ara (41), çevreyi neler kirletir - Google'da Ara (41), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (41), çevre kirliliğine neden olan faktörler - Google'da Ara (41), çevre kirliliğine neden olan faktörler ve çözüm önerileri - Google'da Ara (40), çevrenizdeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler - Google'da Ara (39), çevremizdeki kirlilik türleri - Google'da Ara (39), toprakta en uzun süre kalan atıklar - Google'da Ara (39), çevreyi en çok kirleten atıklar nelerdir? - Google'da Ara (38), çevre kirlilik türleri - Google'da Ara (38), insanların çevreye olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (38), çevremizde kirliliğe neden olan etmenler - Google'da Ara (38), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir - Google'da Ara (37), çevreyi kirleten etkenler - Google'da Ara (36), çevre kililiği - Google'da Ara (36), çevre kirliliği nedir - Google'da Ara (36), insanların çevreye olan olumsuz etkileri - Google'da Ara (36), çevrenizdeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler - Google'da Ara (35), insanların çevreye olumsuz etkileri nelerdir? - Google'da Ara (35), insanların çevreye olan olumsuz etkileri - Google'da Ara (35), çevreyi neler kirletir - Google'da Ara (35), insanların çevreye olan olumsuz etkileri - Google'da Ara (35), insanların çevreye olan olumsuz etkileri nelerdir? - Google'da Ara (34), çevremizi neler kirletir - Google'da Ara (34), çevremizdeki ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler nelerdir - Google'da Ara (34), ÇEVREYİ KİRLETEN ETMENLER - Google'da Ara (34), çevreyi kirleten atıklar nelerdir - Google'da Ara (34), yaşadığınız çevrede soluduğunuz havayı kirleten etkenler nelerdir - Google'da Ara (33), ses kirliliği nedir - Google'da Ara (32), çevremizde ses kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemler - Google'da Ara (32), kalıcı kirlilikler nelerdir - Google'da Ara (32),

"Çevre Kirliliği Nedir ? | Neden Olan Etmenler | Türleri Nelerdir ? " ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.686 Görüntülenme
Atatürk Neden Büyük Atatürk | Seninle Yaşıyor Seni Özlüyoruz.. Hiç Görmesek Bile..
4 Yanıt - 4.375 Görüntülenme | Atatürk, bütün insanlık için gerçek bir onur simgesi.
Önemli Olan Anı Yakalamak
2 Yanıt - 1.733 Görüntülenme
100 Mesajı Olan Her Üyemize, Sim Armağan Ediyoruz
32 Yanıt - 4.898 Görüntülenme | Gel Vatandaş Gel ...
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...