Kadim Dostlar ™ Forum: Toprak Kirliliği Nedir? | Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler - Toprak Kirliliğinin İnsan Ve Çevreye Etkileri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Toprak Kirliliği Nedir? | Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler - Toprak Kirliliğinin İnsan Ve Çevreye Etkileri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.570
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Toprak Kirliliği
Toprağa bırakılan zararlı ve atık maddelerle toprağın özelliklerinin bozulmasına toprak kirliliği denir. Toprak kirliliği , bilindiği gibi temizlenmesi en zor, bazense hiç mümkün olmayan tehlikeli bir ortam yaratır.


forum


Hayvan dışkısı mezbahalardan ve her türlü ekin biçme etkinliğinden gelen atıklar, toprak kirlenmesinin en önemli kaynağıdır. Bilinçsizce yapılan ilaçlama ve gübreleme, kaliteli ve birinci sınıf toprakların yerleşim ve endüstri için kullanıma açılması, toprak kirliliğini hızlandırmıştır. Pek çok kimyasal madde içeren tarım ilaçlarının (örneğin böcek öldürücüler, ot öldürücüleri, mantar ilaçları) su ve toprak kirlenmesinde önemli payı vardır. Toprağın yapısı bilinmeden yapılan gübreleme ve zararlılara karşı yapılan mücadelede kullanılan tarım ilaçlarının fazlası, bitki ve canlılara zarar verdiği gibi, yağmur suları ile içme ve kullanmayla yer altı su yastıklarına karışmakta hatta denizlere kadar sürüklenerek su kirliliğine neden olmaktadır.Erozyonla çok miktarda tarıma elverişli toprak kaybı söz konusudur. Verimli toprağın yok olmasından dolayı tarımsal üretimdeki düşüş, kalite bozulması, vitamin zincirindeki eksikliklerin yanı sıra erozyonla taşınan topraklar denizlerde ve akarsularda bulanıklık oluşturarak su içi ekolojik dengeyi de etkilemektedir.

Arazinin iyi ağaçlandırılmaması ve ormanların kaçak olarak kesilerek tarım alanı haline getirilmesi erozyona sebep olmakta, bu da dolaylı yoldan su kirliliğini oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra sağlık sorunlarının da ortaya çıkması canlı yaşam için ciddi problemler oluşturmaktadır. Ancak makro ölçeklere bakıldığı zaman, insanların hızlı bir şekilde yüzey şekilleri üzerinde değişikliklere sebep oldukları görülmektedir.

Aşınma sonucu biriken tortular, toprağın bozulmasına yol açan bir başka etmendir.


forum


Endüstri devriminin hızlanması ile bölgeler üzerinde şu değişimler hızla meydana gelmiştir.


• Bitki örtüsünün kalkması
• Arazilerin yanlış kullanıma açılması
• Ararsal yayılmalarının hızlanması
• Erozyonun hızlanması
• Flora ve faunada hızlı değişimler


Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler;


Yerleşim alanlarından çıkan atıklar, egzoz gazları, endüstri atıkları, tarımsal mücadele ilaçları ve kimyasal gübreler toprak kirliliğine sebep olan en önemli etkenlerdir.

Yerleşim alanlarından çıkan çöplerin boşaltıldığı alanlar ile kanalizasyon şebekelerinin arıtılmaksızın doğrudan toprağa verildiği alanlarda toprak kirliliği meydana gelmektedir.

Egzoz gazları, ozon, karbonmonoksit, kükürtdioksit, kurşun ve kadmiyum vs. gibi zehirli maddeler havaya yayılmakta ve solunum yolu ile büyük bir kısmı canlılar tarafından alınmaktadır. Geriye kalanı ise, rüzgarlar ile uzak mesafelere taşınmakta ve yağışlarla yere inerek, toprak ve suları kirletmektedir.

Toprak kirliliğine sebep olan diğer bir faktör de tarımsal mücadele ilaçları ve suni gübrelerdir. Tarımsal mücadele ilaçlarının bilinçsiz ve aşırı kullanımı sonucu, toksik maddelerin toprakta birikimi artmakta ve doğal ortamın kirlenmesine sebep olmaktadır.

Sodyum, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır, mangan, bor gibi besin maddelerini içeren suni gübreler de aşırı ve bilinçsiz kullanım sonucu toprağın yapısını bozmakta ve toprak kirliliğine yol açmaktadır.

Endüstri tesislerinden çıkan ve arıtılmaksızın havaya, suya ve toprağa verilen atıklar çevreyi kirletmektedir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.570
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Toprak Kirliliği


Toprak kirliliği, toprağın, insan etkinlikleri sonucu oluşan çeşitli bileşiklere bulaştırılmasını takiben, toprakta yaşayan canlılar ile yetişen ve yetiştirilen bitkilere veya bu bitkilerle beslenen canlılara toksik etkide bulunacak ve zarar verecek düzeyde anormal fonksiyonda bulunmasını, toprağa eklenen kimyasal materyalin toprağın özümleme kapasitesinin üzerine çıkması, toprağın verim kapasitesinin düşmesi şeklinde tanımlanabilir.


forum


Toprak sistemi ilişkili olduğu su ve hava sistemlerinin içerdiği kirletici unsurlar için son depolama noktasıdır. Diğer taraftan toprak, karasal ekosistemin taşıyıcı unsurudur ve toprak kalitesindeki değişim, gerek doğal ve gerekse tarım ekosisteminin verimliliğini etkilemektedir. Topraklar kirli hava ve suyun taşımış oldukları unsurlar tarafından kirlendiği gibi, tarımsal uygulamalar ve endüstriyel aktivitelerle de yaygın veya yerel ölçeklerde nitelik değiştirmektedir.

Toprak Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği 31.05.2005 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Alıcı ortam olarak toprak kirlenmesinin önlenmesini amaçlayan yönetmelik; atıkların toprakta kontrollü kullanımı, toprak kirliliğinin giderilmesi ile arıtma çamurlarının ve kompostun toprakta kullanımı hususlarını düzenler.


Yönetmelikte Yer Alan Bazı Tanımlar


Toprak: Minerallerin ve organik artıkların parçalanarak ayrışması sonucu oluşan, yeryüzünü ince bir tabaka halinde kaplayan, canlı doğal bir kaynağı ifade eder.

Toprak Kirliliği: Toprağın, insan etkinlikleri sonucu oluşan çeşitli bileşikler tarafından bulaştırılmasını takiben, toprakta yaşayan canlılar ile yetişen ve yetiştirilen bitkilere veya bu bitkilerle beslenen canlılara toksik etkide bulunacak ve zarar verecek düzeyde anormal fonksiyonda bulunmasını, toprağa eklenen kimyasal materyalin toprağın özümleme kapasitesinin üzerine çıkması, toprağın verim kapasitesinin düşmesini ifade eder.

Ham Çamur: Evsel ya da kentsel atıksuları işleyen arıtma tesislerinden ve evsel ve kentsel atıksulara benzeyen bileşimdeki atık suları arıtan diğer arıtma tesislerinden gelen arıtma çamurlarını ve Fosseptik tanklarından ve evsel ya da kentsel atıksuları arıtmak için kullanılan diğer tesislerden gelen arıtma çamurlarını ifade eder.

Stabilize Arıtma Çamuru: Fermente edilebilirliğini ve kullanımından kaynaklanan sağlık tehlikelerini önemli ölçüde azaltılmak üzere, biyolojik, kimyasal ya da ısıl işlemden, uzun süreli depolama ya da diğer uygun işlemlerden geçirilmiş arıtma çamurlarını ifade eder.

Kompost: Organik esaslı katı atıkların oksijenli veya oksijensiz ortamda ayrıştırılması suretiyle üretilen toprak iyileştirici maddeyi ifade eder.


Ham Çamurun Kullanma Yasakları


Ham çamurun toprakta kullanılması yasaktır.


Kompostun Toprakta Kullanılması


Kompostun toprakta kullanılabilmesi için Yönetmeliğin 14. maddesindeki şartlara uygun olması gerekir.


Toprak Kirliliğine Sebep Olan Etkenler


• Toprak kirliliğine sebep olan en önemli etkenler; Yerleşim alanlarından çıkan atıklar, endüstri atıkları, egzoz gazları, tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerdir.
• Evsel katı atıkların vahşi depolandığı alanlar ile kanalizasyon şebekeleri ile toplanan atık suların arıtılmadan doğrudan toprağa verildiği alanlarda toprak kirliliği meydana gelmektedir.
• Egzoz gazları, ozon, karbonmonoksit, kükürtdioksit, kurşun ve kadmiyum vs. gibi zehirli maddeler rüzgarlar ile uzak mesafelere taşınmakta ve yağışlarla yere inerek, toprak ve suları kirletmektedir.
• Tarımsal mücadele ilaçlarının ve suni gübrelerin bilinçsiz ve aşırı kullanımı sonucu, toksik maddelerin toprakta birikimi artmakta ve doğal ortamın kirlenmesine sebep olmaktadır.
• Suni gübrelerin de (Sodyum, potasyum gibi besin maddelerini içeren) aşırı ve bilinçsiz kullanımı sonucu toprağın yapısı bozulmakta ve bu da toprak kirliliğine yol açmaktadır.
• Endüstriyel atıklar direkt olarak toprağa verildiğinde ve dolaylı olarak ta havaya ve suya verildiğinde çevreyi kirleterek toprak kirliliğine neden olmaktadır.
• Özellikle ormanların tahribi sonucu oluşan toprak erozyonu, bugün dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de en önemli çevre sorunlarından birisi haline gelmiştir.


Toprak Kirliliğinin Sonuçları:


• Topraktaki besin maddelerinin konsantrasyonu değişir.
• Sudaki süspanse katı maddeler toprakta birikerek toprağın geçirgenliği gibi bazı fiziksel özelliklerini bozar..
• Fenoller, deterjan molekülleri gibi bazı organik moleküller toprağa yığılmakta ve burada yetişen kültür bitkileri ile gıda zincirinde taşınabilmektedir.
• Ağır metallerin ve iz elementlerinin topraktaki konsantrasyonları artarak, bitki gelişimi ve kalitesi bozulmakta ve neticede topraktan alınan verim azalmaktadır.


Toprak Kirliliğinin İnsan Ve Çevreye Etkileri


Toprağın doğal yapısının bozulması neticesinde toprak üzerinde bitki ve hayvanlar da barındırmaz. Atık sular tarım alanlarının sulanmasında kullanılırsa içindeki kimyasal maddeler toprağa bulaşır ve kirlenmeye neden olur. Bu kimyasal maddeler insanlar ve hayvanlara ciddi zararlar verebilir.

Egzoz ve baca gazları içinde karbon dioksit, azot dioksit, kükürt dioksit gibi gazlar bulunur. Bu gazlar havdaki su buharı ile birleşerek asit damlacıklarını oluştururlar. Asit damlacıkları yağmurlarla yeryüzüne iner. Bitki ve hayvanlara zarar verdiği gibi toprağa yeni kimyasal maddeler ekleyerek doğal yapısını bozar. Erozyon nedeniyle tarıma elverişli topraklarımızın kalınlığı gün geçtikçe azalmaktadır. Elverişli toprağın azalması neticesinde özellikle çiftçiler zarar görmektedir.


Toprak Kirliliğine Karşı Alınabilecek Tedbirler


• Tarım ilaçlarının toprağa zarar vermeyecek şekilde bilinçli olarak kullanılması,
• Gübre kullanımında bilinçli hareket edilmesi,
• Katı atıkların uygun alanlarda Mevzuata uygun şekilde bertaraf edilmesi,
• Atık suların (özellikle tehlikeli maddeler içeren atık suların ) arıtılmadan toprağa verilmesinin önlenmesi,
• Toprak kirliliği konusunda toplumsal bilincin artırılması.


Toprak Kirliliği


Canlılığın kaynağı sayılabilecek toprağın yapısına katılan ve doğal olmayan maddeler toprak kirliliğine neden olur. Böyle topraklarda bitkiler yetişmez ve toprağı havalandırarak yarar sağlayan solucan vb. hayvanlar yaşayamaz duruma gelir. Topraktan bitkilere geçen kirletici maddeler, besin zinciri yoluyla insana kadar ulaşır. Hastahane atıkları gibi mikroplu atıklar, hastalıkların yayılmasına neden olur.


Toprak Kirliliğine Neden Olan Başlıca Etmenler


• Ev, iş yeri, hastahane ve sanayi atıkları.
• Radyoaktif atıklar.
• Hava kirliliği sonucu oluşan asit yağmurları.
• Gereksiz yere ve aşırı miktarda yapay gübre, tarım ilacı vb. kullanılması.
• Tarımda gereksiz ya da aşırı hormon kullanımı.
• Suların kirlenmesi. Su kirliliği toprak kirliliğine neden olurken, toprak kirliliği de özellikle yer altı sularının kirlenmesine neden olur.
• Toprak kirliliğinin önlenmesi için aşağıdaki uygulamalar yapılmalıdır.
• Verimli tarım topraklarında yerleşim ve sanayi alanları kurulmamalı, yeşil alanlar artırılmalıdır.
• Ev ve sanayi atıkları, toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp depolanmalı ve toplanmalıdır.
• Yapay gübre ve tarım ilaçlarının kullanılmasında yanlış uygulamalar önlenmelidir.
• Nükleer enerji kullanımı bilinçli şekilde yapılmalıdır.Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Toprak Kirliliği Nedir? | Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler - Toprak Kirliliğinin İnsan Ve Çevreye Etkileri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (293), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (182), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (159), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (70), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (68), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (64), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (63), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (59), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (41), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (37), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (35), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (35), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (34), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (33), toprak kirliliği nedir? - Google'da Ara (30), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (29), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (29), Redirecting (27), toprak kirliligi nedir - Google'da Ara (26), toprak kirliliği vikipedi - Google'da Ara (25), toprak kirliliği nedir? - Google'da Ara (24), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (23), TOPRAK KİRLİLİĞİ NEDİR - Google'da Ara (22), toprak kirliligi nedir - Google'da Ara (21), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (21), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (20), toprak kırlılığıne neden olan etken - Google'da Ara (20), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (18), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (17), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (17), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (17), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (16), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (16), toprak kirliliği vikipedi - Google'da Ara (15), toprak kirliliği vikipedi - Google'da Ara (15), TOPRAK kirliliği nedir - Google'da Ara (15), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (14), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (13), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (13), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (13), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (13), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (13), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (12), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (12), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (12), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (12), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (11), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (11), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (11), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (11), toprak kirliliğine neden olan faktörler - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), TOPRAK kirliliği vikipedi - Google'da Ara (10), su kirliligine sebep olan etkenler - Live Search (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), çevre kirliliğine neden olan faktörler ve çözüm önerileri - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), topak kirliliği nedir - Google'da Ara (10), toprak kirliliği NEDİR - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği vikipedi - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (9), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), drefind.net - Search Results - toprak kirliliği nedir (8), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), toprak kirliliği vikipedi - Google'da Ara (8), çevre kirliliğine neden olan faktörler ve çözüm önerileri - Google'da Ara (8), çevre kirliliğine neden olan faktörler ve çözüm önerileri - Google'da Ara (8), toprak kirliliğine neden olan etmenler - Google'da Ara (8), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), Toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (8), toprak kirliliği nedir - Bing (8), TOPRAK KIRLILIGI NEDIR - Google'da Ara (7), toprak kirliliği nedir? - Google'da Ara (7), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (7), toprak kirliliğinin sonuçları nelerdir - Google'da Ara (7), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (7), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (7), toprak kirliligi nedir? - Google'da Ara (7), toprak kirliliÄŸi - Google'da Ara (7), çevre kirliliğine neden olan faktörler ve çözüm önerileri - Google'da Ara (7), çevre kirliliğine neden olan faktörler ve çözüm önerileri - Google'da Ara (7), toprak kirliliği nedir - Google'da Ara (7),

"Toprak Kirliliği Nedir? | Toprak Kirliliğine Sebep Olan Faktörler - Toprak Kirliliğinin İnsan Ve Çevreye Etkileri " ile Benzer Konular
Önemli Olan Anı Yakalamak
2 Yanıt - 1.733 Görüntülenme
100 Mesajı Olan Her Üyemize, Sim Armağan Ediyoruz
32 Yanıt - 4.896 Görüntülenme | Gel Vatandaş Gel ...
İnsan
2 Yanıt - 1.012 Görüntülenme | Beden ruhun amacına hizmet eden çok kıymetli bir araçtır.
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.833 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.414 Görüntülenme