Kadim Dostlar ™ Forum: Çizgi Film Sanatı Nedir? | Çizgi Film Nasıl Yapılır? Tarihçesi - Çizgi Film Canlandırma Teknikleri - Yapım Safhaları - Kullanılan Aletler - Resimli Anlatım İle Örnek Çizgi Film Yapımı - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Çizgi Film Sanatı Nedir? | Çizgi Film Nasıl Yapılır? Tarihçesi - Çizgi Film Canlandırma Teknikleri - Yapım Safhaları - Kullanılan Aletler - Resimli Anlatım İle Örnek Çizgi Film Yapımı Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Çizgi Film Sanatı
Çin’in ve Türklerin eski gölge oyunlarına dayanan çizgi film, 19. yüzyılın başlarında Fransız Emile Reynaud’un çalışmalarıyla hız kazandı. Emile, “Theatre Optique” adında Paris’te ilk sinema salonunu açtı. 1830 senelerinde, resimleri hareket ediyormuş gibi gösteren bâzı oyuncaklar yapıldı. Bu oyuncaklar, 1832’de Joseph Plateau adlı bir Fransız ve “hayat tekerleği” anlamına gelen Zoetrope’un yapımcısı Pierre Devignes tarafından geliştirildi. 1930 senelerinde ses ve desenin az bir zaman sonra da rengin bulunmasıyla çizgi film bütün dünyâya yayıldı.

İlk çizgi film denemelerini 1908 senesinde Fransız Emile Cohl yaptı. Beyaz bir kâğıt üzerine siyah renkle çizdiği çöpten adamlarını filme aldı. Ancak projeksiyonda negatif film kullanarak siyah fon üstünde hareket eden beyaz figürler elde etti. Bunu, Amerikalı Winson Mclav “Gertie the Trained Dinasaur” adlı filmi tâkib etti. 1913-17 yılları arasında ise, dünyada yeni sanatçılar ve yeni filmler ortaya çıktı. Artık seyirci, çizgi filmi bir eğlence çeşidi olarak görüyordu.

Sesli sinemanın ortaya çıkmasıyla, çizgi filmde yeni bir altın dönem başladı. 1923 senesinde stüdyosunu kuran Walt Disney (1901-1966) “Mickey Mouse-Miki Fare” adlı ilk sesli filmini ve “Donald Duck= Vakvak Kardeş” dizisini ve nihâyet “Snov White and the Seven Dwarfs= Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” adlı uzun bir çizgi film yaptı. Disney’in hayvan tiplerine insan karakteri vererek, gerçeğe yakın bir biçimde filme hareketlilik kazandırması ve çocukları eğlendiren, güldüren, canlı ve müzikli oyunlar sergilemesi, kısa sürede şöhret bulmasına sebeb oldu. Disney’in bu çalışmalarını, Norman Mc. Laren, Alex Alexieff ve Claire Parkef gibi kimseler yeni tekniklerle tâkib ettiler.

İçinde bulunduğumuz asırda, film yapımı oldukça pahalı olmasına rağmen, yine de bütün dünya ülkelerinde gelişmekte ve yayılmaktadır.

Çeşitli gösteriler ve yarışmalar yapılmakta, üniversitelerde ve okullarda film ile ilgili dersler konmaktadır. Çizgi film, artık eğlendirici olmaktan ziyâde, çeşitli tanıtım vâsıtası ve reklâm görevi yapmaktadır. Bu konuda dergi ve kitaplar yayınlanmakta, okullarda eğitici filmler, propaganda filmleri yapılmaktadır.

Türkiye’de sinema sanatının gelişmesiyle birlikte, çizgi filmde de yeni bir gelişme göze çarpıyor. İstanbul Reklâm Ajansı, değişik bir takım çizgi film hazırlatmak için, bâzı karikatür sanatçılarını kadrosuna alarak çalışmalarına başladı. Hazırladıkları bâzı çizgi filmler çok basit olmasına rağmen, büyük ilgi gördü. Bu ajans, yurt dışından bâzı sanatçıların getirdiği yeni teknikleri alarak, çalışmalarına hız verdi. Bu arada Radar Reklâm bir animasyon bölümü açarken Ali Ulvi de bâzı ressamlarla Kare Reklâm ismini verdikleri yeni bir stüdyo kurdular. Stüdyo Çizgi, yeni film çalışmalarına başlarken, öte yandan Ferruh Doğan ve Oğuz Aral gibi isimler, Canlı Karikatür adını verdikleri bir stüdyo kurarak “Koca Yusuf” ve “Direklerarası” filmlerini çizdi. Bütün bu stüdyolar, reklâm filmlerini hazırlamak maksadıyla kurulmuştur. Yer yer başarılı olan stüdyolardan, bir kısmı zamanla dağıldı.

Çizgi film, çok sabır ve titizlik gerektiren bir sanattır. Zîrâ birkaç dakikalık bir film gösterisi yapmak için, binlerce resim çizmek gerekir. Yapımının zorluğuna rağmen herkes tarafından televizyonda ilgiyle seyredilmektedir. Bu ilgi üzerine TRT, yabancı kaynaklı çizgi filmler getirmeye başladı. Bu arada kendi sanatçılarımıza yerli çizgi film hazırlatma çalışmaları başlatılmakla beraber yetersiz kalmaktadır. 1987’den sonra Kültür Bakanlığının kendi kahramanlarımızı çizgi film yaptırma çalışmaları, devâm etmekte, yeni bir takım stüdyolar açılmaktadır. Türkiye’de ilk defâ büyük bir kuruluş kendi adına kendi millî konularını işleyecek bir çizgi film atölyesi kurdu. Türkiye Gazetesi Radyo Televizyonunun bir ünitesi olarak vazîfeye başlayan TGRT Animasyon “Abdullah” isminde 15’lik deneme filminden sonra “Deli Balta”, “Kemankeş-Dayıbey” çizgi filmini de tamamlayarak bu sâhada bir boşluğu doldurmaya aday olduğunu ispatladı.forumCanlandırma Teknikleri


Çizgi film sanatçıları, kendi sanatlarıyla ilgili her şeyi sahalarında kullanmışlardır. Çok çeşitli teknikler uygulamış ve zamanla bu durum değişik türlerde devam etmiştir. Kullanılan malzemeye göre, canlandırma örnekleri de değişmiştir. Çizgi film, özel ışıklı animasyon masalarında tasarlanıp çizilir. Çizimde selüloit yapraklar kullanılır. Selüloitin saydamlığı çizimi kolaylaştırmaktadır.

Çizgi filmin en bilinen tekniği “Celanimation” tekniğidir. İkinci bir çizgi film tekniği, asetat kullanmadan doğrudan kâğıtlara çizilip boyayarak hazırlanan “Paper Animation” tekniğidir. Bunlardan başka; Simplified Cel System, üç boyutlu bir teknik olan Kukla filmler, Clay Animation, Object Animation= Nesnelerle yapılan animasyon, Kolaj (Collage) ve Kinestasis ile bizdeki Karagöz oyununu andıran Kesme Animasyon (Cut Dut) ve Silüet Animasyon, Kum Tekniği, Time-Lapse Animation, Cameraless Animation, Computer Animation, Pixilation, Rotoscoping ve Pın Screen teknikleri mevcuttur.

Çizgi filmde araç ve gereç olarak; çeşitli kalemler, boyalar, standart delikli kâğıt, pim ve zımba, asetat, ışıklı masa, kamera ve kadraj (çerçeve) kullanılır.

1970’li yıllardan başlayarak 1980 ve sonrasında bilgisayar ve video âletlerinin gelişmesi, çizgi film için yeni bir imkân getirmiştir. Bütün dünyâda çizgi film yapımı yeni metodlarla hızla artmaktadır.


Çizgi filmin safhaları


1. Sinopsis: Senaryonun ana teması doğrultusunda, senarist ve yönetmen tarafından hazırlanır.

2. Story-board (Resimli senaryo): Yönetmenin düşündüğü çizgi film sahneleridir.

3. Timing (Zamanlama): Plânlanan sahnelerin süresinin tesbitidir.

4. Fon müziği: Filmin atmosferine ve ritmine göre besteci tarafından hazırlanır.

5. Lay-out: Yönetmen veya vazifelendireceği bir yardımcı tarafından story- board’a uygun olarak dekor ve tiplerin son şeklini almasıdır.

6. Animasyon (hareketlendirme): Story board’daki hareketli sahneler animatörler tarafından gerçekleştirilir.

Bir sâniyelik çizgi film elde edebilmek için 24 kare resim çizmek lâzımdır. Gözümüzün görme özelliğinden faydalanarak daha az resimle (24 kare yerine 12 kare çekim yapılmaktadır).

7. Dekorlar: Bacg-round Story-board’daki sahnelerin geri plânları, hâdiselerin geçeceği yer ve mekanlar, Bacg-roundcular tarafından çizilir.

8. Kopya ve renklendirme: Animatörlerce hazırlanan hareketli figürler, çini mürekkeple veya fotokopi ile asetat’a kopye edilir. Renklendirmeciler tarafından boyanır.

9. Görüntüleme: Çizgi filmi meydana getiren şahıslar ve hâdiseler geçeceği mekanlar, çekim plânına göre tek kare çekim yapılabilecek bir kamera yardımıyla 8 mm-16 mm-35 mm veya video olarak görüntülenir.

10. Kurgu: Görüntü, ses, gürültü, müzik, Story-board’a göre yerlerine konur.

11. Eşleme: Değişik seslerin sahnelerdeki dozlarının ayarlanması.

12. Laboratuar: Çekim video dışında film olarak yapılmışsa, negatiflerden pozitif filmler elde etme.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resimli Anlatım İle Örnek Çizgi Film YapımıÇizgi Film nasıl yapılır?

Klasik, 2D, çizgiMustafa BİLGİN

Çizilecek filmin öyküsü ve öykü levhası (story-board) tamam kabul edersek sonraki aşamalar için gerekli olan araç-gereçler şunlardır:


1- Işıklı masa (pimli)

2- Kağıt (pim'e uygun, delikli)

3- Kalem-silgi
forum


Örnek: Bir adam yerden hayali topu alır, sonra duvarın arkasına atar.forum


1-2 ve 3 no.lu resimler, ANAHTAR resimlerdir. 4 ve 5 no.lu resimler, ARA resimlerdir.


Hareketin özelliğine bağlı olarak ara resim sayısı artar ya da azalır. Böylece ardışık olarak bağlanan anahtar resimler sayesinde bir plan içindeki bütün hareketin uç resimleri çizilir. Ara resimler sayesinde de hareketin ihtiyaç duyduğu resimler eklenerek, TÜM'e varılır.
forum


Son aşama, bütün resimlerin bir tarayıcı ile bilgisayar ortamına alınması ve resimlerin tek tek boyanarak bir 2D canlandırma programı vasıtası ile kurgulanmasıdır.


Kaynak: Çizgi Filmciler Derneği
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Çizgi Film Sanatı Nedir? | Çizgi Film Nasıl Yapılır? Tarihçesi - Çizgi Film Canlandırma Teknikleri - Yapım Safhaları - Kullanılan Aletler - Resimli Anlatım İle Örnek Çizgi Film Yapımı" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (167), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (119), çizgi film nedir - Google'da Ara (102), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (96), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (78), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (71), çizgi film nedir - Google'da Ara (70), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (45), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (42), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (40), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (38), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (32), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (31), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (30), çizgi film nedir - Google'da Ara (30), çizgi filmler nasıl yapılır - Google'da Ara (29), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (29), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (28), bir çizgi film nasıl yazılır - Google'da Ara (28), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (28), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (28), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (28), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (27), çizgi film nasıl yapılır yazı - Google'da Ara (27), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (25), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (25), çizgi film tarihi - Google'da Ara (21), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (21), çizgi filmin tarihçesi - Google'da Ara (20), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (20), çizgi film tarihi - Google'da Ara (19), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (19), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (19), çizgi filmler nasıl yapılır - Google'da Ara (17), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (17), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (17), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (16), çizgi filmin tarihçesi - Google'da Ara (16), çizgi film tarihçesi - Google'da Ara (16), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (15), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (15), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (15), çizgi filimler nasıl yapılır - Google'da Ara (15), çizgi film tarihi - Google'da Ara (14), Çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (14), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (14), çizgi film site:www.kadimdostlar.com - Google'da Ara (14), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (13), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (13), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (13), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (13), çizgi film nedir - Google'da Ara (13), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (12), çizgi filmin tarihi - Google'da Ara (12), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (11), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (11), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (11), çizgi filmin tarihçesi - Google'da Ara (11), çizgi film nedir? - Google'da Ara (11), çizgi filmin nasıl yapıldığı - Google'da Ara (11), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (11), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (11), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (10), çizgi film nasıl olur - Google'da Ara (10), çizgi film nasıl yapılır anlatımı - Google'da Ara (10), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (10), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (9), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (9), çizgi film nasıl yapılır yazıyla anlatımı - Google'da Ara (9), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (9), çizgi filmler nasıl hazırlanır - Google'da Ara (9), çizgi film nedir - Google'da Ara (9), çizgi filim nasıl yapılır - Google'da Ara (9), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (9), çizgi film nasıl yapılıyor - Google'da Ara (8), çizgi film nasıl yapılıyor - Google'da Ara (8), çizgi filmler nasıl yapılır - Google'da Ara (8), çizgi film nasıl yapılır bilgiler - Google'da Ara (8), çizgi filim nasıl yapılır - Google'da Ara (8), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (8), çizgi film nasıl yapılır? - Google'da Ara (8), çizgi film nedir - Google'da Ara (8), bir çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (8), çizgi film nasıl hazırlanır - Google'da Ara (8), çizgi film nasıl yapılır? - Google'da Ara (7), çizgi film nedir - Google'da Ara (7), çizgi film nasıl yapılır anlatımı - Google'da Ara (7), çizgifilm nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi filmler nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi filmler nasıl yapılıyor - Google'da Ara (7), çizgi filim nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi film sanatı nedir - Google'da Ara (7), çizgi film nasıl yapılır aşamalar - Google'da Ara (7), çizgi film nedir - Google'da Ara (7), çizgi film müzikleri nelerdir - Google'da Ara (7), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi film nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi filmler nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi film müzikleri nasıl yapılır - Google'da Ara (7), çizgi film tarihçesi - Google'da Ara (7),

"Çizgi Film Sanatı Nedir? | Çizgi Film Nasıl Yapılır? Tarihçesi - Çizgi Film Canlandırma Teknikleri - Yapım Safhaları - Kullanılan Aletler - Resimli Anlatım İle Örnek Çizgi Film Yapımı " ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.718 Görüntülenme
Userbar Yapımı
2 Yanıt - 1.904 Görüntülenme
Ahşap Çiçekler | El Yapımı Ahşap Çiçekler
5 Yanıt - 5.508 Görüntülenme
Ramazan Ayında Beslenme | Örnek İftar Ve Sahur Menüsü
1 Yanıt - 970 Görüntülenme
Tıkla Çocuğun Nasıl Olacak Gör | Bebek Nasıl Görünecek?
16 Yanıt - 18.482 Görüntülenme