Kadim Dostlar ™ Forum: Kur'an-ı Kerim Nedir? | Kur'an'ın İsimleri Nelerdir? - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kur'an-ı Kerim Nedir? | Kur'an'ın İsimleri Nelerdir? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 44.811
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Kur'an-ı Kerim Nedir?
forumKur'an-ı Kerîm, Allah'ın insanlara indirdiği son Mukaddes Kitaptır.


Kur'an, son Peygamber Hz. Muhammed'e (asm) Cebrâil (as) tarafından vahiy yoluyla indirilmiş ve ondan tevatür yoluyla nakl edilerek günümüze kadar gelmiştir. Kur'an-ı Kerîm ferde ve cem'iyete, bütün insan sınıflarına, bütün memleketlerde ve bütün devirlerde insan hayatının bütününe, maddî - mânevî bir hidayet rehberidir. Hükûmet başkanından, kumandandan sade vatandaşa ve sokaktaki adama kadar herkes, orada kendisiyle alâkalı olanı bulur.

Dünyevî ve uhrevî huzur ve saadeti için gerekli bilgi ve dersleri ondan alır. Kur'an'ın sâhip olduğu meziyet ve özellikler, âyetlerde ve hadîslerde şu şekilde beyan buyurulmuştur:

- "İşte bu Kur'an muazzam bir kitabdır. Onu biz indirdik. Çok mübarektir. (Fayda ve bereketi çoktur). Artık buna uyun, emirlerine bağlanın ve Allah'tan korkun. Tâ ki merhamet olunasınız" (En'âm: 155).

- "Şu indirilmiş Kur'an, mübarek ve feyizli bir kitabdır ki elleri önündekini (Tevrat ve İncil'i) tasdik edicidir. Tâ ki onunla Mekke halkını ve bütün çevresindeki insanları korkutsun. åhirete îman edenler, namazlarına gereği üzere devam ettikleri gibi, Kur'an'a da inanırlar" (En'âm: 92).

- "Onlar, hâlâ Kur'an'ın Allah kelâmı olduğunu ve mânasını düşünmeyecekler mi? Eğer o, Allah'tan başkası tarafından olsaydı, muhakkak ki içinde birbirini tutmayan birçok söz ve ifadeler bulurlardı." (Nisâ: 82).

- "O Kur'an, insanları Hakk'a ulaştırır; helâl ile haramda ve din hükümlerinde hakkı bâtıldan ayırır..." (Bakara: 185).

- "Kur'ân-ı Kerîm doğru yol gösterici, mü'minlere derecelerle kurtuluşu müjdeleyicidir" (Bakara: 97).

- "Bu Kur'an, akıl sâhiplerinin, âyetlerini iyice düşünüp anlamaları ve ders almaları için, sana indirdiğimiz saadet kaynağı bir kitabtır" (Sâd: 29).


- Hâris bin A'ver'den rivayet edilmiştir:


Bir gün Hz. Ali şöyle dedi: "Bakınız, ben Resûlüllah'dan (asm): "Yakında fitneler kopacaktır" buyurduğunu işittim. Bunun üzerine, "Ey Allah'ın elçisi, bu fitnelerden kurtuluşun çaresi nedir?" diye sordum. "Allah'ın kitabı, Kur'an'dır" buyurdular.

Daha sonra Hz. Peygamber, Kur'an'ın özelliklerini şöyle açıkladı:

Onda, sizden öncekilerin tarihi, sonrakilerinin haberi ve aranızdaki mes'elelerin hükmü vardır. O, Hak ile Bâtılı birbirinden ayıran kesin bir hükümdür. Her kim hidâyeti ondan başkasında ararsa, Allah onu şaşırtır. O, Allah'ın kopmayan sağlam ipi, kuvvetli fikir kitabı ve doğru yoldur. O, akılların sapıtıp şaşırmamasına ve dillerin karışmamasına yegâne sebebdir. Kur'an, ilim adamlarının doymadığı, asla tekrarlanmaktan eskimeyen ve hayret veren üstünlükleri bitip tükenmeyen bir kitaptır. Yine O, öyle eşsiz bir eserdir ki, cinler dahi onu dinlediği zaman, "Biz, doğruluk ve olgunluk yolunu gösteren hârikulâde bir Kur'an dinledik" demekten kendilerini alamamışlardır. Ona dayanarak konuşan doğru söylemiş, O'nu tatbik eden sevab kazanmış, O'nunla hükmeden adâlet etmiş ve insanları O'na dâvet eden dosdoğru yola yöneltmiş olur.


* "Kur'an apaçık bir nur, hakîm bir zikir ve en doğru yoldur."
* "Kur'an-ı Kerîm, Allah Teâlâ'nın gökten yeryüzüne uzatılmış bir ipidir."
* "Kur'an'ın sair sözlere üstünlüğü, Rahman'ın mahlûkatına nazaran üstünlüğü gibidir."
* "Kim Allah'ın kitabından bir âyet okursa, Kıyâmet günü kendisine nûr olur."
* "Evlerinizi namaz kılarak ve Kur'an okuyarak nurlandırınız."Kur'an'ın İsimleri

Kur'an, kelime olarak, "toplamak, okumak, bir araya getirmek" mânalarına gelir. Bu isim, Kur'an'a, bizzat kendisi tarafından verilmiştir (Bakara: 185).

Ayet ve sûreleri bir araya getirdiği; İslâm'ın îtikad, ibâdât, ahlâk, hukuk, v.s. esaslarını toplayıp ihtiva ettiği; dünyada en çok okunan ve okunacak olan kitab olduğu için bu ismi aldığı ifade edilir.

Kur'an'ın daha bir çok isimleri vardır.

Bu isimlerden bâzıları şunlardır: Kitab, Fürkan, Zikr, Hükm, Hikmet, Şifa, Hüdâ, Rahmet, Ruh, Beyan, Nimet, Bürhan, Nur, Hakk...
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Mukaddes Kitabımız hakkında bukadar detaylı bir paylaşımı sunduğunuz için teşekkürler
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kur'an-ı Kerim Nedir? | Kur'an'ın İsimleri Nelerdir?" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kuranın isimleri nelerdir - Google'da Ara (19), (1) kuran ın diğer isimler nelerdir - Web Search Results (13), kuran'ın isimleri nelerdir - Google'da Ara (10), kuranı kerim nedir - Google'da Ara (10), kuranın isimleri nelerdir - Google'da Ara (7), kuranı kerimin özellikleri nelerdir - Google'da Ara (7), kuranin diger isimleri nelerdir - Bing (6), Google (5), kuranın diğer isimleri nelerdir - Google'da Ara (5), kuranın bölümleri nelerdir - Google'da Ara (5), kuran'ın isimleri nelerdir - Google'da Ara (5), kuranıkerimin temel kısımları nelerdir - Bing (4), kuran'ın isimleri nelerdir - Google'da Ara (4), kuran'ın isimleri nelerdir - Google'da Ara (4), kuranın isimleri nelerdir - Google'da Ara (4), kurana niçin adlar verilmiştir - Google'da Ara (4), kuranın diğer isimleri nelerdir - Google'da Ara (3), kuranın 57 isimleri - Bing (3), kuran ı kerim in diğer isimleri nelerdir - Google'da Ara (3), kuranın diğer isimleri nelerdir - Google'da Ara (3), kuranın özellikleri nelerdir - Google'da Ara (3), kuran'ın isimleri nelerdir - Google'da Ara (3), kur'anın kısımları - Google'da Ara (3), neden kuranın başka isimleri var - Google'da Ara (3), kuranın isimleri nelerdir - Google\'da Ara (2), kuranın en bilinen ismi nedir - Google\'da Ara (2), kuranın en bilinen ismi nedir - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), Arama V9 (2), kuranin isimleri nelerdir - Bing (2), kuranın bilinen diğer isimleri - Bing (2), kuranın diğer isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), kuranıkerimin türkçe açıklaması - Bing (1), Arama V9 (1), Arama Govome (1), Arama Govome (1), kuranıkerimin temel kısımları nelerdir - Bing (1), kuranin isimleri nelerdir - Bing (1), kuranı kerimin diğer adları - Bing (1), kuran\'ın isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), kur\'an\'ın diğer isimleri nelerdir - Bing (1), kur\'an\'ın diğer isimleri nelerdir - Bing (1), kuranın isimleri nelerdir - Bing (1), Google (1), kur\'an\'ın isimleri nelerdir - Bing (1), kur\'an\'ın isimleri nelerdir - Bing (1), kuranın diğer isimleri ve geniş açıklamaları - Bing (1), kur\'an\'ın diğer isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), kuranın isimleri - Bing (1), kuranıkerimin diğer adı - Yahoo! Search Results (1), Arama V9 (1), (1) kuranın isimleri - Web Search Results (1), Arama V9 (1), kuranın diğer isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), (1) kuranın diğer isimleri nelerdir - Web Search Results (1), kuranın diğer isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), kuranin isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), kuranı kerimin diğer adları niçin verilmiştir - Google\'da Ara (1), kuranın en bilinen ismi nedir? - Google\'da Ara (1), kuran nedir isimleri nelerdir - Google\'da Ara (1), dummy domain name - domain name (1), kuranın isimleri nelerdir - Bing (1), Arama V9 (1), kuranın diğer adı - Bing (1),

"Kur'an-ı Kerim Nedir? | Kur'an'ın İsimleri Nelerdir? " ile Benzer Konular
Kar Beyaz l Kerim Tekin
3 Yanıt - 1.444 Görüntülenme
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.367 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.662 Görüntülenme
Kabe | Kabe'nin Diğer İsimleri - Fiziksel Özellikleri - Konumu - İnşaat Tarihi - Kabe'nin Örtüsü - Kabe'nin Kapısı Ve Anahtarı
12 Yanıt - 62.499 Görüntülenme | Kabe'nin Yeniden İmarı Ve Peygamberimizin Hakemliği
Fikir Nedir?
0 Yanıt - 2.279 Görüntülenme