Kadim Dostlar ™ Forum: Teyemmüm Nedir? | Teyemmüm Nasıl Yapılır? Teyemmüm Hangi Hâllerde Yapılır? Namazı Kaçırmamak İçin Teyemmüm Edilir mi? - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Teyemmüm Nedir? | Teyemmüm Nasıl Yapılır? Teyemmüm Hangi Hâllerde Yapılır? Namazı Kaçırmamak İçin Teyemmüm Edilir mi? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.738
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Teyemmüm


Teyemmüm, suyun bulunmaması veya zorunluluk nedeniyle kullanılamaması hâlinde abdest veya boy abdesti yerine yapılan bir fiziksel nötrleşme ve ibadete hazırlık faaliyetidir.

Hangi maksatla teyemmüm edeceğine niyet edip ellerini toprak veya toprak cinsinden bir şeye iki defa vurarak, birincide yüz, ikincide dirseklere kadar eller meshedilerek yapılır.

Namaz kılmak için abdest yerine bazı durumlarda teyemmüm (Arapça: تيمم) yapılabilir. Ayrıca teyemmüm, hastalık, yolculuk, su bulmama/suyun olmaması veya erişilememesi gibi durumlarda boy abdesti yerine de yapılır.


forum


Kökenbilim


Teyemmüm (Arapça:تيمم) sözcüğü TDK sözlüğüne göre Arapça kökenli olmakla beraber kökeninin Arapça olmadığına dair iddialar mevcuttur. Kur'an'da teyemmüm yapmak için türâb تراب (toprak) sözcüğü kullanılmaz, bunun yerine said صعيد sözcüğü kullanılır ki bu sözcük "toz, toprak, taş vs." anlamına gelmektedir.

Abdest ile ilgili olarak, Maide Suresi, 6. ayeti şöyledir:


"Ey iman edenler! Namaza kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve -başlarınıza mesh edip- her iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz iyice yıkanarak temizlenin. Hasta olursanız veya seferde bulunursanız veya biriniz abdest bozmaktan (def-i hacetten) gelir veya kadınlara dokunur (cinsel ilişkide bulunur) da su bulamazsanız, o zaman temiz bir toprağa yönelin. Onunla yüzlerinizi ve ellerinizi meshedin (Teyemmüm edin). Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez. Fakat o sizi tertemiz yapmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz."

Ayette kullanılan vücûhe küm (vecihleriniz, Arapça: وجوه كم) ibaresi, başın ön yanı için kullanılır, bu yüzden başta saçların döküldüğü ön kısım, yüz, boyun altı demektir. Baş sıvazlanırken, ayette sınır koymadığı için, baş adlı organın başın ön yanı dışındaki her yanı, kulaklar, ense, boyun sıvazlanır.


Teyemmüm Nasıl Yapılır?

Teyemmüm, su bulunmadığı veya bulunup da özür sebebiyle kullanmak mümkün olmadığı hâllerde, temiz bir toprak veya taş, kum, kerpiç gibi toprak cinsinden bir şey ile abdestsizliği veya cünüplüğü gidermek için, elleri toprağa sürüp yüzü ve kolları mesh etmektir.


Teyemmümün farzı ikidir:

• Niyet
• İki kere darp (vurmak) ve mesh


Buna kısaca "iki darp bir niyet" denir.

Teyemmümün sağlam olabilmesi için, suyu kullanmaktan aciz olmak, teyemmüm edecek şeyin temiz olması, teyemmüm edilen organların her yerini sıvazlamak şarttır.

Toprak, kum, kiremit, tuğla, beton ve taş gibi şeylerle, tozları olmasa dahi teyemmüm yapılır.
Cünüp, âdetli, lohusa ve abdestsizin teyemmümleri aynıdır.

Su soğuk olduğu ve ısıtma imkânı bulamadığı için, hasta olmaktan korkuyorsa gusül yerine teyemmüm yapabilir, ama bu durumda abdest yerine teyemmüm yapamaz. Gusül yerine teyemmüm eder ve ibadetler için ayrıca abdest alır.

Su bulunmadığı sürece teyemmüm abdest gibidir, vakit girmeden de alınabilir ve onunla istenildigi kadar namaz kılınabilir.

Teyemmüm yapmak isteyen kimsenin su bulma ihtimalı varsa, dört bir yanına doğru bir ok atımı kadar yeri araması, parası varsa normal olan fiyatla suyu satın alması, su alabileceği bir kimsede su varsa istemesi gerekir. Su bulma ihtimalı yoksa aramaz.

Teyemmüm edecek kimsenin, namazı vaktin sonuna kadar geciktirmesi müstehaptır. Belki su bulabilir.

Teyemmümü abdesti bozan şeyler ve abdeste yetecek kadar suyu kullanma imkânı bulunması bozar. Bu imkân, namazda iken bulunursa o namaz batıl olur ve su ile alınmış abdestle kılınması gerekir. Namaz bittikten sonra bulunursa, tekrar kılması gerekmez.
Teyemmüm alırken parmaktaki yüzüğün çıkartılması yüzüğün yerinin de meshedilmesi ve parmak aralarının hilâllenmesi zarûrîdir.

Teyemmüm, abdest alırken ıslatılan organların (alnın ön yanları, yüz, boynun ön yanı ile eller ve dirsekler ile birlikte kollar) toprak cinsinden bir şey üzerine dokunarak, ellerin bu organlara sürülmesinden ibarettir. Bu durum teyemmümün "abdest" ya da "boy abdesti" olmasına göre değişmez.forum


Teyemmüm Hangi Hâllerde Yapılır?


Teyemmümü gerektiren başlıca hâller şunlardır:• Şehir dışında, sudan yaklaşık 2 km. uzakta bulunmak. Şehirde her zaman su aramak farzdır.
• Su kullanmaya engel olan hastalık veya su kullanınca soğuktan ölmek veya hasta olmak tehlikesi varsa. Şehirde de olsa, hamam parası yoksa teyemmüm eder.
• Kendi başına abdest veya gusül alamayacak şekilde hasta olmak, para ile de yardımcı bulamamak. Yardımcı ile de teyemmüm edemeyen kılmaz. İyi olunca kaza eder.
• Yolcu olup, yanında içme suyundan fazla su yoksa.
• Kuyudan su çıkarmak imkânı yoksa.
• Su yakın ise de, su yanında düşman, yırtıcı hayvan vs. varsa veya kendisi hapiste ise veya abdest alırsan seni öldürürüz, malını alırız diye korkuturlarsa, teyemmüm ederek kılar ise de, bu sebepler kul tarafından oldukları için, gusledince, bu namazları tekrar kılması lâzımdır.


Teyemmümde Niyet


Teyemmüm ile namaz kılabilmek için, yalnız teyemmüme niyet etmek yetişmez. Ayrıca ibâdet olan başka bir şeyi, meselâ abdest için veya gusül için teyemmüm etmeye niyet etmek lâzımdır.
Teyemmüme niyet ederken, abdest ile guslü ayırmak gerekmez. Abdest için niyet etmekle, cünüplükten de temizlenilir. Cünüplükten temizlenmeye niyet edilen teyemmüm ile namaz kılınabilir, Kur'ân-ı Kerîm okunabilir. Abdest için ikinci teyemmüme lüzum yoktur.


Teyemmümün Sünnetleri

Teyemmümün sünnetleri şöyledir:• Besmele ile başlamak.
• Avuçları, toprak üzerinde ileri ve geri çekmek.
• Avuçta toprak varsa, iki eli silkmek.
• Elleri toprağa koyarken parmakları açmak.
• Önce yüzü, sonra kolları mesh etmek.
• Abdest alır gibi, çabuk yapmak.
• Önce sağ, sonra sol kolu mesh etmek.
• Parmaklar arasını mesh etmek.Namazı Kaçırmamak için Teyemmüm Edilir mi?


Abdestsiz veya gusülsüz kimse, cenaze ve bayram namazlarını kaçırmamak için, su var iken bile, teyemmüm edebilir. Cum'a namazını ve beş vakit namazdan herhangi birinin vaktini kaçırmak korkusu olsa, su varken, teyemmüm edemez. Namaz vakti kaçarsa, kazâ eder. Meselâ, sabah güneş doğması yakın iken uyanan kimse, acele gusleder. Güneş doğarsa, sabah namazını, kerâhet vakti çıkınca yani güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika sonra sünneti ile birlikte kazâ eder.Sünnet Üzere Teyemmüm Nasıl Olur?

Sünnet üzere teyemmüm şöyle yapılır:Önce cünüplükten veya abdestsizlikten temizlenmek için niyet edilir.

Sonra iki kolu dirseklerden yukarı sıvalı olarak, iki elin içini temiz toprağa, taşa, toprak veya kireç sıvalı duvara sürüp, en az üç parmağı değmek üzere, iki avuç ile yüz bir kere mesh edilir ya'nî sıvanır. Mesh ederken iğne ucu kadar el değmemiş yer kalmamalıdır!

Yüzü tam mesh edebilmek için, avuçlar açık ve dört parmak birbirlerine yapışık ve iki elin ikişer uzun parmaklarının uçları birbirlerine değmiş olarak, avuç içleri saç kesimine koyup, çeneye doğru yavaşça indirilir.Parmaklar yatay durumda alnı, göz kapaklarını, burnun iki yanını ve dudakların üzerlerini ve çenenin yüz kısmını iyice sıvamalıdır. Bu esnada avuç içleri de yanakları sığar.

Yüzü mesh ettikten sonra, iki avucu tekrar toprağa sürüp, birbirine çarparak, tozu toprağı silktikten sonra, önce sol elin dört parmağı içi ile sağ kolun alt yüzü parmak ucundan dirseğe doğru, sonra kolun iç yüzü sol avuç içi ile dirsekten avuca kadar sıvazlanır; ardından sol başparmak içi ile sağ başparmak dışı sıvazlanır. Bu şekilde sağ el ile sol kol sıvazlanır. El ayasını toprağa sürmek lâzımdır. Toprağın, tozun elde kalması lâzım değildir.


Teyemmümün Vakti


Teyemmümü, namaz vaktinden önce de yapmak ve bir teyemmüm ile çeşitli namaz kılmak Hanefî’de caizdir. Diğer üç mezhepte, namaz vakti çıkınca teyemmüm bozulur.
Teyemmümü gerektiren özür hâli ortadan kalkınca, su bulununca, abdesti ve guslü bozan hâllerde, teyemmüm de bozulur. Namaz içinde iken bulursa, namazı da bozulur.


Toprak Cinsinden Olmayan Şeylerle Teyemmüm Olur mu?


Toprak cinsinden olan her temiz şey ile üzerinde bunların tozu olmasa bile, teyemmüm edilir.
Yanıp kül olan veya sıcakta eriyebilen şeyler, toprak cinsinden değildir.

Bunlar ile teyemmüm edilemez. O hâlde, ağaç, ot, tahta, demir, pirinç, yağlı boya sıvalı duvar, bakır, cam ile teyemmüm edilmez. Kum ile olur. Kireç ve alçı ile, tuğla, yıkanmış mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen çanak çömlekle olur. Kireçle badana edilmiş duvardan teyemmüm edilir.

Bir topraktan birkaç kimse teyemmüm edebilir. Çünkü teyemmüm edilen toprak ve benzerleri, müsta'mel, yani kullanılmış olmaz.


Hastanın Teyemmümü


Cünüp kimsenin vücut yüzeyinin yarıdan fazlası yara ise, teyemmüm eder. Derisinin çoğu sağlam ise ve yaralı kısımları ıslatmadan yıkanması mümkün ise, su ile gusül edip, yaraların üzerini mesh eder. Mesh zarar verirse, üzerine bez koyup, bunu mesh eder.

Abdest aldıracak bir yardımcısı bulunan hasta, teyemmüm etmez. Yaralı kısımları ıslatmadan yıkanamazsa, yine teyemmüm eder.

Abdest uzuvlarından hepsinin yarıdan çoğu veya dört abdest uzvundan ikisi sağlam ise, abdest alıp, yaralı kısımları veya uzuvları mesh eder. Mesh zarar verirse, sargı üzerine mesh eder. Abdest uzuvlarından hepsinin yarıdan çoğu veya abdest uzuvlarının üçü veya dördü de yaralı ise, teyemmüm eder. Teyemmüm zarar verirse, namazı kazaya bırakır.


Yardımcı ile Abdest


Bir veya iki elinde çatlak veya başka yara olup, bunları ıslatmak zarar veren kimse abdest alamaz. Bu sebepten abdest alamayan kimseye, hatır ile veya para ile başkasının abdest aldırması müstehaptır. Başkasından yardım istemeden teyemmüm edip kılarsa, namazı kabul olur.

Yardımcı veya para bulamazsa, teyemmüm etmesi de caiz olur. Yaralı eline eldiven takıp, eldiven ile abdest alabilenin böyle abdest alması lâzım olur.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 10 Eylül 2015 Perşembe - 12:03
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   romsi 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 455
 • Kayıt tarihi: 12-Temmuz 08
 • Gender:Male
 • Location:ABD
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Maide suresine gore Tanri, namaz konusunda herhangi bir gucluk cikarmak istemedigine gore, suyun olmadigi hallerde kilinacak namazlari gecerli saysa idi daha mantikli olmazmiydi..Boylelikle Teyemmum zorlugu cikmazdi..Cunku Teyemmum icin topraginda bulunmadigini dusunun sadece elinizde kirec var...hadi bakalim beyaz suratla namaza...

Ayrica abdest almak icin su bulana kadar bekleyen ve bulamayan birisi Teyemmum ile namazina baslasa ve namazin ortasinda birisi cikip gelse ve su buldum diyebilir mi..Hani namazini kilan birisini rahatsiz etmemek adina..Su namazin ortasinda bulundu ama namazi kilanin haberi yok..nolacak o zaman..batil mi yoksa gecerli mi...

en az üç parmağı değmek üzere, iki avuç ile yüz bir kere mesh edilir ya'nî sıvanır. Mesh ederken iğne ucu kadar el değmemiş yer kalmamalıdır

N
eden en az uc parmak degmek uzere??? mesele yuzde degmemis yer kalmamasi ise ben tek parmagimlada yaparim bu isi...

Teyemmümü, namaz vaktinden önce de yapmak ve bir teyemmüm ile çeşitli namaz kılmak Hanefî’de caizdir. Diğer üç mezhepte, namaz vakti çıkınca teyemmüm bozulur.

Bir mezhebe gore caiz digerine gore degil...Tanriya gore ikiside dogru olabilir mi..Olursa nasil..Birisi dogru ise yanlis olan mezhep muritlerine hangi cenneti vaad etmis olabilir..Yada onlar bu tur namazlarinin batil oldugunu nereden bilecekler..Batil namazdan dolayi nasil bir ceza bekliyordur.. vs vs vs..


0

#3
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.738
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Teyemmüm Nedir? | Teyemmüm Nasıl Yapılır? Teyemmüm Hangi Hâllerde Yapılır? Namazı Kaçırmamak İçin Teyemmüm Edilir mi?" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ibadet hangi maksatla yapılır bilgi - Google'da Ara (4), temum nedir - Google\'da Ara (4), Temum abdest - Google Search (4), dinimiz islam hangi hallerde teyemmüm edilir - Google\'da Ara (3), temum abdesti nasil alinir - Google\'da Ara (3), temum abdesti - Google\'da Ara (3), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google Search (2), tehemmum hangi hallerde alinir - Google\'da Ara (2), kumla tehemmum olurmu - Google\'da Ara (2), temum abdest - Google zoeken (2), (1) temum etmek - Web Search Results (2), temum abdest - Google\'da Ara (2), temüm nedir hanki durumlarda gerekir - Google\'da Ara (2), temum abdest - Google\'da Ara (2), temum nasil oluyor - Google-Suche (2), temum abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (2), temum nedir - Google\'da Ara (2), teyemümün yapılışı - Bing (2), temum abdest - Google\'da Ara (2), temum nedir - Google\'da Ara (2), temum abdesi nasil alinir - Google\'da Ara (2), teyemmüm nasıl niyet edilir - Google\'da Ara (2), temum abdest nasıl alınır - Google\'da Ara (2), teyemmüm hangi hallerde yapılır - Google'da Ara (2), temumle abdesti nasil alinir - Google\'da Ara (2), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), temum nedir - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), teyemmüm nedir hangi durumlarda alınır - Google\'da Ara (1), temum nedir - Google\'da Ara (1), temum abdest - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), temum abdest - Google\'da Ara (1), temum abdest - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), için Google Görsel Sonuçları (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), teyemmüm abdesti iyi ayarlar ı - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), teyemmüm hangi durumlarda gereklidir - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), Redirect Notice (1), teyemmum abdesti nasil alinir - Google\'da Ara (1), teyemmum abdesti nasil alinir - Google\'da Ara (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), temum abdest - Google\'da Ara (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), için Google Görsel Sonuçları (1), teyemmüm abdesti hangi durumlarda alınır - Google\'da Ara (1), teyemmüm nasıl yapılır - Google\'da Ara (1), temum aptesi - Google\'da Ara (1), için Google Görsel Sonuçları (1), toprakla abdest nasıl alınır - Google\'da Ara (1), toprakla abdest nasıl alınır - Google\'da Ara (1), için Google Görsel Sonuçları (1), temum nasıl - Google\'da Ara (1), teyemmüm nasıl alınır - Google\'da Ara (1), temum namaz - Google\'da Ara (1), teyemmum - Google Search (1), için Google Görsel Sonuçları (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), teyemmüm nedir ve nasıl yapılır resimli - Google\'da Ara (1), teyemmüme namaz nasıl niyet edilir - Google Search (1), teyemmümün niyeti nasıl yapıcam - Google Search (1), ilk teyemmün hangi namaz için alındı - Bing (1), Temumun farz - Google\'da Ara (1), teyemmüm hangi durumlarda gerekir - Google\'da Ara (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), teyemmüm abdesti nasıl alınır - Google\'da Ara (1), temum nedir - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/7347/teyemmum.png için Google Görsel Sonuçları (1), teyemmün abdesti resimli - Google\'da Ara (1), teyemmün abdesti resimli anlatım - Google\'da Ara (1), temum nasil alinir - Google\'da Ara (1), temum nasil alinir - Google\'da Ara (1), Temum abdest - Google\'da Ara (1), teyemmüm nedir hangi durumlarda alınır - Google\'da Ara (1), temum abdest - Google\'da Ara (1), için Google Görsel Sonuçları (1), kadın nasıl teyemmüm eder - Google\'da Ara (1), Hambelilere gôre teyemüm nasıl alınır - Bing (1), temum nasil bozulur - Google\'da Ara (1), teyemunum hngi durumlarda alınır - Google Search (1), teyemmüm hangi durumlarda alınır - Google\'da Ara (1), temum nasıl alınır - Google\'da Ara (1), teyemmum abdestin farzlari - Google\'da Ara (1), Teyemüm nasıl alınır - Google\'da Ara (1), Redirect Notice (1), Redirect Notice (1), temum abdest - Google\'da Ara (1), için Google Görsel Sonuçları (1), temüm nedir hanki durumlarda gerekir - Google\'da Ara (1), temum nerden alinir - Google\'da Ara (1), teemmum abdesti nasl alinir - Google\'da Ara (1), kumla tehemmum olurmu - Google\'da Ara (1), temmum nasil alinir - Google\'da Ara (1),

"Teyemmüm Nedir? | Teyemmüm Nasıl Yapılır? Teyemmüm Hangi Hâllerde Yapılır? Namazı Kaçırmamak İçin Teyemmüm Edilir mi? " ile Benzer Konular
Kadim Dostların Sloganı İçin Önerileriniz ?
22 Yanıt - 27.760 Görüntülenme
Kuru Ciltler İçin Duş Jeli | Kendinizin Yapabileceği Basit Kuru Cilt İçin Duş Jeli Tarifi
2 Yanıt - 2.115 Görüntülenme
Vücut Bakımı İçin Öneriler | Nemlendirme
2 Yanıt - 2.928 Görüntülenme
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.721 Görüntülenme
Gölge Gören Bahçeler İçin Çiçekler...
2 Yanıt - 2.098 Görüntülenme | Şimşir,Kelebek Çalısı,Rudbeckia,Ortanca,Ardıç,Camgüzeli.