Kadim Dostlar ™ Forum: Ahmedi (Abuzeri İbrahim) 14. yüzyılın en büyük divan şairidir, - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ahmedi (Abuzeri İbrahim) 14. yüzyılın en büyük divan şairidir, Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

forum

Asıl ismi Abuzeri İbrahim’dir, 14. yüzyılın en büyük divan şairidir,

Hayatının ilk yıllarını ve ilk öğretimini Anadoluda tamamladıktan sonra öğrenim için Mısır’a gitmiştir.
Öğrenimini bitirdiğinde, Kütahya’ya geldi. Önce Süleyman Şah’ın (Germiyan beyi), daha sonra ise Timur’un koruması altına girdi. Amasya’da 1414 yılında vefaat etti.

Ahmedî, dönemindeki şairleri büyük ölçüde etkilemiştir. Eserleri dini konular veya temalar içermez. Fars şiir formunu Türkçe’ye uygulamaya çalışmıştır, fakat Farsça mecazlar Türkçe’ye tam olarak aktarılamadığı için şiirlerinde düzenli ve güçlü mısra yapıları bulunmamaktadır.Genellikle yüksek zümreye (padişahlara) hitap etmiştir.Başlıca Eserleri

* Ahmedi Divanı
* Cemşîd ü Hurşid (mesnevi)
* İskendername(mesnevi)Ahmedi Divanı


6 nüshaya sahip olan divan, Ahmedi'nin şairlik yeteneğini ortaya koyduğu önemli eserlerindendir. Özellikle la-dini şiirlerde Hoca Dehhani'den etkilenmiş olduğu görülür. Dehhani dışında etkisinde kaldığı şairler Aşık Paşa, Gülşehri, Ahi Evran olarak sıralanabilir. Ahmedi'nin şiirlerinin bir kısmı nazire mecmualarında bulunmaktadır.


Cemşid ü Hurşid

İranlı şair Salman Saveci'nin aynı adı taşıyan 1500 beyitlik yapıtının genişletişmiş çevirisi olan, Cemşîd ü Hurşîd, ünlü 14. yüzyıl divan şairi Ahmedî'nin belki de en çok tanınan eseridir.Ahmedî'nin bu ünlü mesnevisi beş bin beyitliktir.Mesnevide gündelik hayata dair unsurlara sık rastlanmaktadır.

Eserden bir beyit: Didi kim derdümün yokdur keranı- Nice takrir ideyim ben anı

Ahmedî'nin bir de divanı olup, değeri İskender-nâme’sine nispetle daha yüksektir; sekiz bin beyitten fazla olan bu divanda şiirin muhtelif şekillerini havi manzumeler görülür; yine Ahmedî'nin beş bin beyitli Cemşid ü Hurşid isimli manzumesi, Çin hükümdarının oğlu Cemşid ile Rum kayserinin kızı Hurşid arasındaki âşikane macerayı tasvir etmektedir; gerek bu eserini ve gerek Tervîhü’l-Ervâh adındaki tıbba dair manzum ve mufassal telifini Emîr Süleyman Çelebi'nin emriyle kaleme almıştır. cemşid-ü hurşid döneminin sosyal özellikleriyle örtüşmemektedir.çünkü bu mesnevi konusunu iran(fars)edebiyatından almıştır İran ve Türk edebıyatlarında işlenmış bir aşk hikayesidir.Çin İmpdratorunun oglu Cemşit ,dusunde gordugu bı kıza asık olur. Ayrıca bu eser geçiş dönemi eserlerinden Atabet'ül Hakayık ile örtüşmeyeni birliktedir. Ahmedi Cemşid ü Hurşid'i o devrin anlayışına göre yeni bir telif haline koyabilmek için hemen hemen bütün şark efsanelerinden ve mesnevilerinden yararlanmış,onlardan çeşitli motifler almış ve bunları ustalıkla birleştirerek adeta yeni bir hikaye vücuda getirmiştir. Bu asırda Anadolu beylerinin ve bilhassa Osmanlı hükümdarlarının şairlerden Türkçe eser istemekte ısrar ettikleri bir tarihi gerçektir.Emir Süleyman'ın da Ahmediden istediği;bu dilde bir kitap yazmasıdır.Emir Süleyman bu kitabı sipariş ederken şöyle demiş: Bizüm çün düzesin bir hub defter K'ola ma'ni vü lafzı şir ü şekker Kitabı k'adıdur Cemşid ü Hurşid Bu dilce ayıdasın sen i Cemşid Şairin düştüğü bir tarihe göre eser 806h.(1403m.)de yazılmıştır.Bu esere kaynaklık eden kitap, destan ve efsaneler arasında Eski Türk destan ve masallarının da bulunduğu yine dikkati çeken mühim bir husustur. Cemşid ü Hurşid, aruzun Mefailün/Mefailün/Feülün vezniyle yazılmıştır. Bilhassa spor oyunlarını ve savaş sahnelerini çok iyi canlandıran bu eser Türk ruhunu tatmin edici çizgileri ile edebiyatımızın, üzerinde daha esaslı durmasını icab ettiren hususi bir değer taşır.


İskendernâme


İskendernâme, ünlü Türk Divan edebiyatı şairi Ahmedî tarafından kaleme alınmış bir mesnevidir. Klasik edebiyatta Ayine-i İskender olarak anılır.


Eser Hakkında

1390 yılında yazılan mesnevi I. Beyazıt'ın oğlu Emir Süleyman'a sunulmuştur. Adından da anlaşılabileceği gibi eser Büyük İskender'in hayatını konu alır. Fakat, çoğu araştırmacıya göre, eserin amacı ismi geçen kişinin hayatını anlatmaktan çok bu hayatı bir çerçeve-hikâye olarak kullanıp birçok farklı bilim dalına dair çeşitli bilgiler vermektir. Nitekim eserde konu edinilen İskender'in yaşam öyküsü ile İskender'in gerçek yaşam öyküsü arasında büyük farklılıklar bulunur.

Nizami'nin 2500 beyitlik İskendernâme'sinin bazı kısımları tercüme edilerek esere dahil edilmiştir. Ahmedî bu mesnevide 3 farklı şahsiyete 3 sembol yüklemiştir; Aristo aklı,İskender ruhu,İskender'in savaştığı Dara nefsi temsil eder.Ahmedî, Sultanın isteği üzerine mesnevisinin sonuna ilk manzum Osmanlı tarihi sayılabilecek 334 beyitlik bir Gazavat-nâme eklemiştir.

Çoğu araştırmacı göre şiir açısından çok parlak bir eser olarak kabul edilmeyen İskendernâme´yi önemli kılan ana unsur ihtiva ettiği bilgilerdir. Her ne kadar bir mesnevi olsa ve nazım şeklinde yazılmışsa da eserin içeriğinin büyük bir kısmı geometri, astronomi, tıp, felsefe, siyaset, etik, teoloji gibi bilimlere dair bilgiler içerir. Bu da eseri Bilim Tarihi ve Felsefe Tarihi açısından önemli kılar. Eserin bu özelliği birçok bilimadamı ve şairin eseri edebi bir eserden ziyade bilimsel bir eser olarak görmesine sebep olmuştur. Eseri bu şekilde yorumlayanlar arasında Latîfî ve E. J. Wilkinson Gibb gibi isimler vardır. Franz Babinger ise İskendernâme'nin Büyük İskender'e ait efsaneleri tesvir ettikten sonra bir bilim ansiklopedisi halini aldığını belirtir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   shane 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • YıldızYıldızYıldızYıldızYıldız
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 603
 • Kayıt tarihi: 17-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:Bir Okyanus Kıyısı
 • Interests:Hayata dair pek çok şey...
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


çok güzel bir paylaşım teşekkür ederim sevgili sema..

emeğine sağlık...
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ahmedi (Abuzeri İbrahim) 14. yüzyılın en büyük divan şairidir," İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ahmedinin özellikleri - Google'da Ara (9), abuzeri İbrahim - Google'da Ara (7), ahmedinin özellikleri - Google'da Ara (7), abuzeri ibrahim - Google'da Ara (5), ahmedi iskendername turkcesi - Google'da Ara (4), ahmedinin iskendernamesi - Google'da Ara (4), ahmedinin eserleri - Google'da Ara (4), ahmedinin mesnevileri - Google'da Ara (4), abuzeri ibrahim - Google'da Ara (4), ahmedinin eserleri - Google'da Ara (3), ahmedi divanı - Bing Images (3), ahmedinin özellikleri - Google'da Ara (3), ahmedinin iskendernamesi - Google'da Ara (3), abuzeri ibrahim - Google'da Ara (3), ahmedinin hayatı - Google'da Ara (3), İskendername(Ahmedi) genel özeti - Google'da Ara (3), divan şairi ahmedi hayatı - Google'da Ara (3), ahmedinin şiirleri - Google'da Ara (3), Abuzeri İbrahim - Google'da Ara (3), abuzeri ibrahim - Google\'da Ara (2), Ahmedî vesanat anlayışı - Google\'da Ara (2), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (2), abuzeri ibrahim - Google\'da Ara (2), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), (1) ahmedinin sanat anlayışı - Web Search Results (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi - Bing (1), (1) ahmedinin sanaat anlayışı - Web Search Results (1), abuzeri ibrahim - Google\'da Ara (1), ahmedi hayatı - Bing (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı hakkında bilgi - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), Abuzeri İbrahim\'in sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayısı hakkında bilgi - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), (1) ahmedi nin sanat anlayışı - Web Search Results (1), abuzeri ibrahim - Google\'da Ara (1), abuzeri ibrahim - Google\'da Ara (1), http://www.buzlu.org/images/2008/08/abuzeri-ibrahim.png için Google Görsel Sonuçları (1), abuzeri ibrahimin kişiliği - Google\'da Ara (1), abuzeri ibrahim - Google\'da Ara (1), ahmedinin bütün gazelleri - Bing (1), ahmedinin bütün gazelleri - Bing (1), AHMEDİ 14.YUZYIL - Bing (1), ahmedinin gazelleri ve açıklamaları - Bing (1), AHMEDİNİN ŞİİRLERİ HAKKINDA HAZIRLANMIŞ TEZLER - Bing (1), ahmedinin şiirlerinin özellikleri - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı hakkında bilgi - Google\'da Ara (1), Ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), http://www.buzlu.org/images/2008/08/abuzeri-ibrahim.png için Google Görsel Sonuçları (1), Ahmedinin sanat anlayış - Google\'da Ara (1), ahmedi nin sanat anlayışı ve eserlerini tanıtma - Google\'da Ara (1), ahmedinin şiirleri - Bing (1), ahmedinin şiirleri - Bing (1), ahmedinin bütün gazelleri - Bing (1), ahmedi divan edebiyatı - Bing Resimler (1), divan şairi ahmedi tanıtım video - Bing (1), ahmedi ve sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi özellikleri - Google'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), Ahmedi ve sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve sanat anlayisi - Google\'da Ara (1), ahmedi nin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedî ve sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi\'nin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), abuzeri ibrahim sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), Âhmedi\'nin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), abuzeri ibrahim in sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), divan şairi ahmedi hayatı - Google Arama (1), iskendername - Bing Images (1), cemşid ü hurşid mesnevisinin yazıldığı dönem ve sosyal özellikleri - Google\'da Ara (1), Abuzeri İbrahim - Google\'da Ara (1), Abuzeri İbrahim - Google\'da Ara (1), ahmedinin eserleri - Google\'da Ara (1), Ahmedinin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), Search (1), ahmedi ve sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), İskendernâme (1), ahmedinin sanat anlayışı - Bing (1), ahmedı ve sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi nin sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve sanat anlayış - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedi ve onun sanat anlayışı - Google\'da Ara (1), ahmedinin sanat anlayışı - Bing (1), (1) Abuzeri İbrahim - Web Search Results (1),

"Ahmedi (Abuzeri İbrahim) 14. yüzyılın en büyük divan şairidir, " ile Benzer Konular
Atatürk Neden Büyük Atatürk | Seninle Yaşıyor Seni Özlüyoruz.. Hiç Görmesek Bile..
4 Yanıt - 4.378 Görüntülenme | Atatürk, bütün insanlık için gerçek bir onur simgesi.
Michael Jordan (d. 17 Şubat 1963, New York City - …) | ABD Profesyonel Basketbol Ligi NBA'nın Resmi Sitesine Göre, "Oybirliğiyle, Michael Jordan Tüm Zamanların En Büyük Basketbolcusu
2 Yanıt - 1.474 Görüntülenme
Hastalık Ve Musibetler Sabırla Güzelleşir | Asıl Büyük Hastalık İnançsızlık, İbadetsizlik Musibetidir
4 Yanıt - 7.824 Görüntülenme
Hayatta En Büyük Risk, Risk Almamaktır
1 Yanıt - 1.719 Görüntülenme | Ferrari'sini Satan Bilge'den Notlar...
Hababam Sınıfı | Edebiyat Dersi - Divan Şiiri
0 Yanıt - 2.789 Görüntülenme | Kış geliyor hocam ört yorgan yorgan üstüne ...