Kadim Dostlar ™ Forum: [Coğrafya] Yerel Saat | Yerel Saat Hesaplamaları - Özellikleri - Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır? Zaman Problemleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[Coğrafya] Yerel Saat | Yerel Saat Hesaplamaları - Özellikleri - Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır? Zaman Problemleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Yerel Saat - Yerel Saat HesaplamalarıYerel Saat


Güneşin gökyüzündeki durumuna göre ve yeryüzündeki cisimlerin gölge boyuna göre ayarlanan saate yerel saat denir. Yerel Saat, bir yerin kendine özgü saatidir. Güneşin ufuk çizgisindeki konumuna göre belirlenir.

Güneş ufuk çizgisinde en yüksek konuma geldiğinde o yerin yerel saati 12:00'dır. Yani güneşin en tepede olduğu ana ya da gölge boyunun en kısa olduğu ana öğle vakti denir (yarı gün). Cismin gölgesi en kısadır. Yerel saat güneş saati ile tespit edilir.

Zaman ölçümü Güneş’in gökyüzündeki hareketine göre ayarlanır. Yerel saat, Dünya üzerindeki herhangi bir yerin Güneş’e göre konumudur. Bir meridyen Güneş’in tam karşısına geldiğinde o meridyen üzerindeki tüm noktalarda Güneş ışınları gelebileceği en dik açıyla gelir. Bu sırada yatay bir düzleme dikilecek çubuğun gölge boyunun en kısa olduğu andır ve o yerin yerel saati 12:00’dir.

Bir meridyen üzerinde bulunan bütün noktaların yerel saatleri aynıdır, öğle vakitleri aynı anda olur. Ancak, Güneş’in doğuş ve batış saatleri aynı değildir. Bunun temel nedeni Yer’in eksen eğikliğidir. Eksen eğikliğinden dolayı aydınlanma çemberi kutup noktalarından geçmez ve meridyenlerle çakışık uzanmaz. Yıl boyunca sürekli kutup noktalarıyla kutup daireleri arasında yer değiştirir. Bu da bir meridyen üzerindeki bütün noktaların aynı anda aydınlanmaması veya kararmamasına neden olur.


Özellikleri


• Aynı meridyen üzerinde bulunanbütün noktalarda yerel saat aynıdır.
• 360 tane yerel saat vardır.
• Her meridyenin yerel saati arasında 4 dakika zaman farkı vardır.
• Namaz, sahur ve iftar vakitlerinin tespitinde kullanılır.Yerel Saat Hesaplamaları

Verilen iki meridyen arasındaki zaman farkını bulmak için şu şematik formül kullanılır.

• İki merkez arasındaki meridyen farkı bulunur. Aynı yarım küredeyseler büyükdeğerden küçüğü çıkarılır. Farklı yarım küredeyseler iki değer toplanır.
• Bulunan meridyen farkı yerel saat farkı olan 4 ile çarpılır.

forumYukarıdaki şekilde gün içerisinde güneşin hareketini izleyebilirsiniz. Sağ taraftan itibaren birinci konum sabah 06:00 ve devamında sırayla 8-10-12-14-16-ve akşam batış 18:00 olarak yorumlanabilir.

Dünyamız kendi ekseni çevresinde batıdan doğuya doğru döndüğü için aynı enlem üzerindeki merkezlerden doğudaki bir merkezde güneş erken doğar, erken batar.

Batıdaki bir merkezde ise geç doğar geç batar. Bunun sonucunda doğudaki bir merkezin yerel saati her zaman daha ileridir.
forum


A-B=?
25-10= 15° Meridyen farkı
15x4= 60 dk= 1 saat
forum


B+E=?
10+8= 18° Meridyen farkı
18x4= 72dk=1:12
forum1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.583
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır?Herhangi bir yerde, Güneş’in en tepede olduğu ana ya da gölge boyunun en kısa olduğu ana öğle vakti denir. Öğle vakti gün ortasıdır ve saat 12.00 olarak kabul edilir. Buna göre ayarlanan saat dilimine yerel saat denir.

Yerel saat farkları, meridyenlerden faydalanılarak hesaplanabilir.

Yerel saat hesaplarını yapabilmek için şunları öğrenmekte fayda vardır:

Aynı meridyen üzerinde bulunan bütün noktaların öğle vakitleri aynı anda olur ve yerel saatleri birbirine eşittir.

Aynı meridyen üzerinde bulunan noktaların yerel saatleri birbirine eşit olmasına rağmen (21 Mart ve 23 Eylül tarihleri hariç) Güneş’in doğma ve batma saatleri farklıdır. Bunun nedeni, Dünya ekseninin 23° 27' eğik olmasıdır.


forum forum


Ortak Saat – Ulusal Saat


Çalışma hayatında, yerel saatlerin hepsini kullanmak mümkün değildir. Ticari ve ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılması, haberleşme ve ulaşım hizmetlerinin hızlı ve düzenli bir şekilde yapılabilmesi için, yerel saatten farklı olarak, ortak saat ya da ulusal saat uygulamasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle her ülkenin, kendisine en uygun meridyenin yerel saatini bütün ülke sınırlarında geçerli hale getirmesiyle oluşan saate ortak saat adı verilmektedir.

Doğu - batı doğrultusunda geniş olan ülkeler (A.B.D, Kanada, Çin, vb.) aynı anda birden çok ortak saat kullanırlar. Ancak doğu - batı yönünde dar olan ülkeler (Türkiye, İtalya, Bulgaristan, İspanya, vb.) ise aynı anda tek ortak saat kullanırlar.

Türkiye’de, 1978 yılına kadar, 2. saat diliminde yer alan 30° Doğu meridyeninin yerel saati ortak saat olarak kullanılmıştır. 1978 yılından sonra, güneş ışınlarından daha fazla yararlanarak enerji tasarrufu sağlamak amacıyla, ileri ve geri saat uygulamasına geçilmiştir.


Şöyle ki;

Yaz döneminde 3. saat dilimine giren 45° Doğu meridyeninin yerel saati esas alınarak ileri saat uygulamasına geçilmiştir.

Kış döneminde ise 2. saat dilimine giren 30° Doğu meridyeninin yerel saati esas alınarakforumSaat Dilimleri – Uluslar arası Saat


Bilim ve tekniğin hızla gelişmesiyle ülkeler arası ekonomik ve siyasi ilişkilerin artması, buna bağlı olarak iletişimin hızlı olması uluslararası saatin doğmasına yol açmıştır. Bu sebeple saat dilimleri oluşturulmuştur. Dünya üzerinde 24 saat dilimi vardır.

Saat dilimi hesaplamalarında yaz ayları (temmuz ,ağustos,haziran)ibaresi geçiyor ise Türkiye için 3 doğu saat dilimi(45 doğu Meridyeni)böyle bir ifade geçmiyor ise 2 doğu saat dilimi (30 doğu meridyeni)kullanılır.Her saat dilimi arası 15 meridyen vardır ve dolayısıyla 4X15 :60 dk saat dilimleri arası zaman farkı vardır.forumTarih Değiştirme Çizgisi

Dünya’nın doğu ve batı yarım kürelerinin uç noktaları arasında bir günlük zaman farkı vardır. Bu nedenle, Başlangıç meridyeninin devamı olan 180° meridyeni, tarih değiştirme çizgisi olarak kabul edilmiştir.

180° boylamının batısına doğru gidildiğinde, Doğu Yarım Küre’ye geçildiği için, tarih 1 gün ileridir.
forum180° boylamının doğusuna doğru gidildiğinde, Batı Yarım Küre’ye geçildiği için, tarih 1 gün geridir.


Zaman Problemleri


1. Yerel saat problemleri

Yerel saat problemlerinde şu yol takip edilir:

a. İstenilen merkezlerin her ikisi de Greenwich’in batısında ya da doğusunda ise, boylam numarası büyük olandan küçük olan çıkarılır. İstenilen merkezlerden birisi Greenwich’in doğusunda diğeri batısında ise boylamlar toplanır.

Buna göre

Boylam farkı bulunur.
Bulunan boylam farkı sabit zaman farkı olan 4 ile çarpılarak yerel saat farkı hesaplanır.

b. Dünya batıdan doğuya doğru döner. Bu nedenle, doğuda yerel saat batıya göre daima ileridir. Batıda ise yerel saat doğuya göre daima geridir.


Buna göre;

Batıdaki bir noktanın yerel saati verilecek, doğudaki bir noktanın yerel saati sorulacak olursa, doğuda yerel saat daima ileri olacağından aradaki yerel saat farkı toplanır.
Buna karşılık, doğudaki bir noktanın yerel saati verilir, batıdaki bir noktanın yerel saati sorulursa, batı daima geri kalacağından aradaki yerel saat farkı çıkarılır.


2. Güneş Problemleri:

Güneş’in doğma ve batma saati ile ilgili problemlerde şu yol takip edilir:

a. Yerel saat problemlerinde anlatıldığı gibi iki nokta arasındaki yerel saat farkı bulunur.
b. Dünya, batıdan doğuya doğru döndüğü için, doğuda Güneş batıya göre daima erken doğar, batar. Batıda ise Güneş, doğuya göre daima geç doğar, batar.

Buna göre;

Batıdaki bir noktada Güneş’in doğma saati verilir, doğudaki bir noktada Güneş’in doğma saati sorulursa, doğuda Güneş erken doğacağından aradaki yerel saat farkı çıkarılır.
Eğer tersi sorulursa, batıda Güneş geç doğacağından aradaki yerel saat farkı toplanır.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[Coğrafya] Yerel Saat | Yerel Saat Hesaplamaları - Özellikleri - Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır? Zaman Problemleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (162), Google (72), yerel saat problemleri çözümlü - Google'da Ara (32), yerel saatle ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (15), yerel saatle ılgılı ornekler ve cozumlerı - Google'da Ara (14), lise 1 coğrafya yerel saat hesaplamaları soruları - Google'da Ara (13), zaman hesaplamaları çözümlü test - Google'da Ara (13), coğrafya saat hesaplama soruları - Google'da Ara (12), coğrafya yerel saat hesaplamaları konusu - Google'da Ara (10), coğrafya lise 1 yerel saat hesaplamaları - Google'da Ara (9), yerel saat problemleri ve çözümleri - Google'da Ara (9), yerel saatin özellikleri - Google'da Ara (8), yerel saat hesaPLAMALARI ÖRNEKLERİ - Google'da Ara (6), COGRAFYA yerel saat hesaplama video anlatımı - Google'da Ara (6), yerel saat hesaplamaları örnekleri - Google'da Ara (6), yerel saat problemleri çözümlü 10 tane soru - Google'da Ara (6), yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (6), yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (5), yerel saat hesaplamaları video - Google'da Ara (5), saat hesaplamaları ile ilgili sorular - Google'da Ara (5), yerel saat ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (5), (1) yerel saatlerle ilgili problemler ve cozumleri - Web Search Results (5), yerel saat ve tarih hesaplamaları soru ve cevapları - Google'da Ara (5), Yerel Saat Problemleri - Bing (4), yerel saat problemleri - Bing (4), coğrafya yerel saat hesaplamaları - Google'da Ara (4), yerel saat problemleri ve çözümleri - Google'da Ara (4), 10 tane cografya saat sorusu - Google'da Ara (4), yerel saatle ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (4), yerel saatin özellikleri - Google'da Ara (4), yerel saat özellikleri - Google\'da Ara (4), çözümlü yerel saat soruları - Google'da Ara (4), yerel saatlerle ilgili sorular ve çözümleri - Google'da Ara (4), yerel saat problemleri ve çözümleri - Google'da Ara (4), yerel saatlerle ilgili 5 tane çözümlü problem - Google'da Ara (4), yerel saatler izle - Google'da Ara (4), coprafya yerel saat soruları - Google'da Ara (4), yerel saat hesaplamalari çözümlü sorular - Bing (4), coğrafya saat hesaplama soruları - Google'da Ara (4), yerel saat hesaplamalari çözümlü sorular - Bing (4), Google (4), Arama V9 (3), yerel saatlerle ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (3), Google (3), Coğrafyadan saat hesaplamaları ile çözümlü örnek - Google'da Ara (3), Arama V9 (3), yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (3), [Coğrafya] Yerel Saat | Yerel Saat Hesaplamaları – Özellikleri – Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır? Zaman Problemleri | Eğitim Kütüphanesi ™ Dünya Çoğrafyası | İcatler ve Keşifler (3), Arama V9 (3), Arama V9 (3), yerel saat hesaplamaları çözümlü sorular - Bing (3), yerel saat hesaplamaları ile ilgili sorular - Google'da Ara (3), saat farkı hesaplama soruları - Google Search (3), yerel saat hesaplamaları video izle - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplama soruları ve cevapları - Google'da Ara (3), coğrafya saat hesaplamaları soruları - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (3), cografya yerel saatlerle ilgili sorular - Google'da Ara (3), yerel saat soruları ve çözümleri - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (3), coğrafya da eğim hesaplamasına ile örnekler - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplamaları örnekleri - Google'da Ara (3), yerel saat ve özellikleri - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplamaları videolu anlatım - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplamaları ile ilgili sorular ve cevaplar - Google'da Ara (3), coğrafya ortak saat çözümlü sorular - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplaması nasıl yapılır - Google'da Ara (3), coğrafya yerel saat hesaplamalarını anlat - Google'da Ara (3), yerel saatin özellikleri - Google'da Ara (3), saatlerle ilgili sorular - Google'da Ara (3), coğrafyada yerel saat video - Google'da Ara (3), zaman hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (3), yerel saat hesaplamaları ile ilgili çözümlü sorular - Google'da Ara (3), lise 1 cografya yerel saatler konu anlatımı video - Google'da Ara (3), coğrafya saat hesaplamaları konu anlatımı - Google'da Ara (3), cografya egim hesaplamalarını nasıl yapabilirim - Google'da Ara (3), coğrafya yerel saat hesaplama video - Google'da Ara (3), yerel saat sorulari ve çözümleri - Bing (2), YEREL SAATLERİN ÖZELLİKLERİ - Google\'da Ara (2), güneş problemleri coğrafya - Start App Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), COĞRAFYAda 3 tane yerel saat hesaplaması sorusu ve çözümü - Google'da Ara (2), yerel saat hesaplama problemleri cevapları - Google\'da Ara (2), yerel saatlerle ılgılı ıslemler 20 tane - Bing (2), Google (2), Arama V9 (2), yerel saatlere örnekler - Bing (2), (1) yerel saat soruları çözümlü sorular - Web Search Results (2), yerel saat ile ilgili sorular ve cevapları - Bing (2), coğrafya saat problemleri - Bing (2), yerel saat hesaplamalari çözümlü sorular - Bing (2), yerel saat hesaplama soruları ve cevapları - Bing (2), cografya yerel saatler konu anlatımı - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), (1) coğrafya lise 1 saat hesaplamaları konu anlatımı - Web Search Results (2), coğrafya yerel saat soruları - Google'da Ara (2), Arama V9 (2), Not Available (2), coğrafya yerel saatlerle ile ilgili çözümlü örnekler - Google\'da Ara (2), yerel saatlerle ilgili örnekler - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), yerel saat hesaplamaları video - Google\'da Ara (2),

"[Coğrafya] Yerel Saat | Yerel Saat Hesaplamaları - Özellikleri - Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır? Zaman Problemleri " ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 94.112 Görüntülenme
Tıkla Çocuğun Nasıl Olacak Gör
15 Yanıt - 17.465 Görüntülenme
Eski Mısır Dilinde Adınız Nasıl Yazılıyordu
1 Yanıt - 4.535 Görüntülenme | Görmek İster Misiniz?
Peter Pan | Büyümeyen Çocuk - J.M. Barrie -Peter Pan Nasıl Yaratıldı?
1 Yanıt - 24.694 Görüntülenme
Türkiye Cumhuriyeti | VI. Bölüm, 1933 yılının sonuna kadar zaman zaman görüş ayrılıkları..
0 Yanıt - 2.578 Görüntülenme