Kadim Dostlar ™ Forum: [Dünya Coğrafyası] Mevsimler | Mevsimlerin Sebebi - Mevsimler Ve Takvim - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[Dünya Coğrafyası] Mevsimler | Mevsimlerin Sebebi - Mevsimler Ve Takvim Mevsimlerin Dağılımları... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Mevsimler


Orta iklim

* İlkbahar
* Yaz
* Sonbahar
* Kış

Tropika

* Kuru sezon
* Nemli sezon

Mevsimler, bir yılın farklı astronomik ve iklimsel özelliklere sahip olan bölümleridir. Orta iklimli paralellerde İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış'a ayrılırlar. Kutuplarda ve Kutuplara yakın paralellerde bir yıl sadece Yaz ve Kış mevsimi diye ikiye ayrılır. Kutuplarda ayrıca 6 ay gece ve 6 ay gündüz olur.


Mevsimlerin SebebiforumSağ taraf: Dünyanın Aralık ayında Güneşe karşı pozisyonu. Kuzeyde Kış, Güneyde yaz.

Sol taraf: Dünyanın Haziran ayında Güneşe karşı pozisyonu. Kuzeyde yaz, Güneyde kış.


Mevsimler Dünyanın kendi dönüşünün, güneşin etrafında döndüğü yörünge ile aynı hizada dönmemesinden kaynaklanırlar. Böylece yeryüzünden gök'e bakıldığında güneş dünyanın heryerinde farklı bir yükseklikte gökyüzünden geçer.

"Kuzey-kışı" döneminde dünyanın Güneyküresi güneşe doğru yöneliktir ve Kuzeyküresi daha az Güneş ışığı alır. "Güney-kışı" döneminde ise dünyanın Kuzeyküresi güneşe yöneliktir ve kuzeyde sıcak mevsimler başlar. Yani dünyanın Kuzeyküresinde Yaz başladığı zaman Güneyküresinde (örneğin Güney Afrika ya da Avustralya'da) kış başlar.

DiyagramforumMevsimler ve TakvimMevsimlerin Dağılımlarıforum

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 23 Eylül 2015 Çarşamba - 06:56
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


MevsimlerMevsim değişikliklerine (ilk­bahar, yaz, sonbahar ve kış) yol açan neden, Dünya'nın dönme ekseninin eğik olmasıdır. Dünya'nın dönme ekseni, Kuzey ve Güney Kutup noktalarından geçtiği varsayılan düşsel çizgidir. Dönme ekseni ile Dünya'nın Gü­neş'in çevresinde izlediği yörünge düzlemi arasındaki açı dik (90°) değil, 66 derece 33 saniyedir (66° 33'); yani Dünya'nın dönme ekseni ile düşey doğrultu arasında 23 derece 27 dakikalık (23° 27') bir açı vardır. Bu yüzden Dünya Güneş'in çevresinde dolanır­ken Kuzey Kutbu önce Güneş'e doğru, sonra da ters yöne yatar. Bu değişme mevsimleri doğurur. Kuzey Kutbu Güneş'e eğikken, Güney Kutbu ters yöne eğiktir. Bunun sonu­cunda da, ekvatorun kuzeyi yaz mevsimin­deyken, güneyi kış mevsimini yaşar ya da tersi olur. İlkbahar ya da bahar ve sonbahar ya da güz için de aynı durum geçerlidir.

Yaz ve kış arasındaki ısı değişikliğinin başlı­ca nedeni, gene bu eksen eğikliğinin bir sonucu olarak güneş ışınları ile Dünya yüzeyi arasındaki açının değişmesidir. Güneş ışınları Dünya yüzeyine dik olarak düştüğünde, yani Güneş tam tepedeyken, sıcaklık en yüksek düzeyinde olur. Gündüz ve gece uzunlukları­nın değişmesi de, kış ve yaz mevsimleri arasındaki ısı farkı üzerinde bir ölçüde etkili olur.
forum
Ekvatora yakın kesimlerde, gelen güneş ışınlarının açısı fazlaca değişmez. Buralarda mevsim sıcaklıkları arasında çok büyük fark­lar yoktur, ama öte yandan pek çok yerde düzenli olarak kurak ve yağışlı mevsimler yaşanır.

Kuzey Kutbu Güneş'e doğru yatıkken, ekva­torun kuzeyindeki yerler yaz mevsimini yaşar. Ekvatorun kuzeyinde en uzun gündüz, yani en kısa gece yaklaşık 21 Haziran'a rastlar. Yaz gündönümü denen bu tarihte güneş ışınları Yengeç dönencesinde yeryüzüne dik açıyla düşer. Ekvatorun kuzeyindeki yerlerde en kısa gündüz ya da en uzun gece yaklaşık 21 Aralık'ta yaşanır. Kış gündönümü denen bu tarihte güneş ışınları Oğlak dönencesinde yeryüzüne dik açıyla düşer. 21 Aralık, ekvatorun güneyi için yaz gündönümü tarihidir. Güney yarıkürede ya­şanan en kısa gündüz, yani kış gündönümü, kuzey yarıkürenin yaz gündönümüne rastlar.
Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyi ile Güney Kutup Dairesi'nin güneyinde kalan yerlerde Güneş kimi zaman hiç batmaz; Güneş'in sürekli olarak görüldüğü dönemlerin süresi (Kuzey ve Güney Kutup daireleri üzerinde), 24 saat ile (kutup noktalarında) altı ay arasın­da değişir. Bu olguya gece yarısı güneşi denir. Kuramsal olarak, kutup noktalarında altı ay gündüz, altı ay gece yaşanır.

Yaz gündönümünde, gündüz geceden daha uzun sürer. Kışın bunun tersi olur. Gündüz ile gecenin eşit uzunlukta olduğu tarihlere üım denir. Gündüz gece eşitliği, gündönümleri arasındaki bir tarihte gerçekleşir; bu tarihler­de Dünya'nın dönme ekseni, ne Güneş'e doğru, ne de ters yöne eğiktir. Bu nedenle gündüz ve gece dünyanın her yerinde eşit uzunlukta yaşanır. Bahar ılımı ya da bahar dönümü kuzey yarıkürede yaklaşık 21 Mart'a, güney yarıkürede ise yaklaşık 22 Eylül'e rast­lar. Güz ılımı ya da güz dönümü ise güney yarıkürede 21 Mart'ta, kuzey yarıkürede 22 Eylül'de yaşanır.

Mevsim sıcaklıklarını belirleyen etmenler­den biri de, o bölgenin denizden uzaklığıdır. Adalarda ya da kıtaların denize yakın kesim­lerinde, mevsimler arasındaki sıcaklık farkı, karaların iç kesimlerine oranla daha azdır. Çünkü su yavaş ısınır ve yavaş soğur; bunun sonucunda da denize yakın kesimlerde sıcak­lık fazla değişmez. Bir başka etmen de yük­sekliktir. Aslında Dünya'ya düşen güneş ışığı­nın şiddeti ve süresi yüksekliğe bağlı olarak değişmez; ama gene de deniz düzeyinden yükseldikçe sıcaklık düşer. Bu yüzden yüksek kesimlerde yazlar daha serin, kışlar ise daha soğuk geçer.

Mevsim değişiklikleri canlılar üzerinde de etkili olur. Birçok kuş ya da başka hayvan türü beslenmek ve çoğalmak için düzenli olarak göç eder. Besinin az bulunduğu kış aylarında yaşamını sürdürmek için kış uyku­suna yatan hayvan türleri vardır. Bitkiler de mevsimlere bağlı olarak değişiklikler gösterir. İlkbaharın gelişiyle bitkilerde özsu akışı baş­lar ve böylece çiçekler ve yapraklar beslene­rek açar. Sonbaharda ise bitkinin özsuyunun kışın beslenebilmesi için gerekli olan madde­ler köklerde toplanır.

Kent insanı, mevsim değişikliklerinden pek etkilenmeden yaşamını sürdürebilir; olsa ol­sa, kış çok soğuk geçiyorsa biraz söylenir; tatilde iyi bir yaz geçirmişse sevinir. Ama, bir çiftçi için bütün mevsimler önemlidir. Çiftçi­ler mevsimleri dikkatle izlerler, çalışma tak­vimlerini buna göre düzenlerler, toprağı ne zaman süreceklerine, ne zaman ekip ne za­man biçeceklerine buna göre karar verirler.

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Mevsimler23 Eylül 2015


forum


Sonbaharın İlk Günü 2015 Google LogosuBakınız,
Google Logoları Arşivi
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[Dünya Coğrafyası] Mevsimler | Mevsimlerin Sebebi - Mevsimler Ve Takvim" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

mevsimlerle ilgili yazı - Google'da Ara (45), mevsimlerin özellikleri - Google'da Ara (23), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (21), mevsim takvimi - Google'da Ara (21), mevsimler ppt - Google'da Ara (19), mevsimlerle ilgili yazı - Google'da Ara (16), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (15), mevsimlerle ilgili yazılar - Google'da Ara (14), mevsimler takvimi - Google'da Ara (12), mevsimlerin özellikleri - Google'da Ara (12), mevsimler ve takvim - Google'da Ara (10), mevsimlerin sebepleri - Google'da Ara (9), mevsimlerin anlatımı - Google'da Ara (8), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (8), mevsimlerle ilgili yazı - Google'da Ara (8), mevsimlerle ilgili yazılar - Google'da Ara (7), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (7), mevsimlerin özelliği - Google'da Ara (7), mevsimler ödevi - Google'da Ara (7), mevsim takvimleri - Google'da Ara (7), mevsimleri araştır - Google'da Ara (6), mevsim resimli ingilizce takvim - Google'da Ara (6), aylar ve mevsimleri tanıma - Google\'da Ara (6), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (6), 4 mevsimin özellikleri - Google'da Ara (6), MEVSİMLERİN RESİMLERİ - Google'da Ara (6), mevsimlerin özellikleri ve resimleri - Google'da Ara (6), mevsim duvar takvim çeşitleri - Google'da Ara (5), aylar ve mevsimler tanıma - Google'da Ara (5), mevsimler - Google'da Ara (5), mevsimlerle ilgili atasözleri - Google'da Ara (5), mevsimlerle ilgili en kısa yazı - Google'da Ara (5), çizgi resim mevsimler - Google'da Ara (5), mevsim takvimi - Google'da Ara (5), mevsimler araştır - Google'da Ara (5), resimli mevsimler - Google'da Ara (5), mevsimler ödev - Google'da Ara (5), mevsimin özellikleri - Google'da Ara (5), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (5), mevsimlerin özellikleri - Google'da Ara (5), MEVSİMLİ TAKVİM RESİMLERİ - Bing (5), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (4), duvar takvimi örnekleri 12 AY - Google'da Ara (4), mevsimlerle ilgili yazı - Google'da Ara (4), mevsimler resimli - Google'da Ara (4), mevsimlerden oluşan takvim - Google'da Ara (4), ayları ve mevsimleri gösteren bir takvim örneği resimleri - Google'da Ara (4), ilkbahar mevsiminin özellikleri - Google'da Ara (4), mevsimli takvim - Google'da Ara (4), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (4), mevsimler takvimi - Google'da Ara (4), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (4), ingilizce 4 mevsım yaz kıs ilkbahar sonbahar ödev arşivi - Google'da Ara (4), mevsimlerle ilgili yazılar - Google'da Ara (4), mevsimlerle ilgili yazı - Google'da Ara (4), mevsimlerle ilgili yazı - Google'da Ara (4), mevsimlerle ilgili hikaye - Google'da Ara (4), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (3), mevsimlerle ilgili yenilikler - Bing (3), mevsim resimli takvim - Bing (3), mevsimler araştır - Google'da Ara (3), mevsimlerden oluşan takvim - Google'da Ara (3), mevsimler ve aylarla ilgili takvim örneği - Google'da Ara (3), mevsimler ile ilgili takvim - Bing (3), takvim mevsimler - Google'da Ara (3), mevsimler ve takvim - Google'da Ara (3), mevsimlerle ilgili sanat etkinliği - Google'da Ara (3), mevsimler araştır - Google'da Ara (3), takvim yapımı örnekleri - Google'da Ara (3), dört mevsimli duvar takvim ör - Google'da Ara (3), mevsimlerle ilgili yazılar, - Google'da Ara (3), ilkbahar mevsiminin özellikleri - Google'da Ara (3), mevsimler takvimi - Google'da Ara (3), mevsim takvimleri - Google'da Ara (3), ingilizce kış mevsimlerinin tanıtımı - Google'da Ara (3), mevsimlerle ilgili deyim - Google'da Ara (3), ayları ve mevsimleri tanıma - Google'da Ara (3), mevsim resimli takvim - Google'da Ara (3), ingilizce sonbahar resimli takvimi - Google'da Ara (3), dört mevsim çizelgesi ödev - Google'da Ara (3), mevsimlerle ilgili sanat etkinlikleri - Google'da Ara (3), mevsimler ve aylarla ilgili hikaye - Google'da Ara (3), 4 mevsimler - Bing (2), takvim yapımı mevsimler ödev - Bing (2), Ой! (2), Funmoods - web search results - mevsimleri araştıralım (2), (1) aylar gecdigi gün ve mevsimler - Web Search Results (2), mevsimlerle takvim - Google\'da Ara (2), mevsimleri gösteren resimler - Bing (1), Arama V9 (1), (1) resimli mevsimler - Web Search Results (1), mevsimlerle ile ilgili şarkılar yazıları - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), mevsimler - Bing (1), Funmoods - web search results - MEVSİMLER İLE İLGİLİ YAZILAR (1), Arama V9 (1), (1) dünya güneş ve mevsimlerle ilgili çocuk hikaye özetleri - Web Search Results (1), resimli mevsimler - Bing (1), dünya güneş ve mevsimlerle ilgili resimli haberler - Bing (1), iklim ve mevsimlerle ilkili şiirler - Bing (1), ingilizce mevsimler 5.yaş için - Bing (1),

"[Dünya Coğrafyası] Mevsimler | Mevsimlerin Sebebi - Mevsimler Ve Takvim Mevsimlerin Dağılımları..." ile Benzer Konular
NASA'dan l Dünya'nın Son Görüntüleri
1 Yanıt - 6.867 Görüntülenme
Tüm Dünya Forum Düzeninde Olsaydı
5 Yanıt - 1.244 Görüntülenme
Dünya Pullarında Atatürk | Yabancı Pullarda Atatürk
17 Yanıt - 1.725 Görüntülenme
DÜnya'nın En Kötü 10 Otomobili...
3 Yanıt - 1.851 Görüntülenme
Manga - Anime Sanatı Nedir? | Japon Çizgi Filmlerine Ve Romanlarına Verilen İsim - Anime Kuralları - Anime'lerin Dünya Animasyonundaki Yeri - Anime Örnekleri - Anime Sanatı Hakkında Detaylı Bilgi
4 Yanıt - 7.206 Görüntülenme | Anime ile Manga arasındaki fark nedir?