Kadim Dostlar ™ Forum: Meridyenler Ve Paraleller | Paralel Daireler - Boylam - Meridyenler - Enlem - - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Meridyenler Ve Paraleller | Paralel Daireler - Boylam - Meridyenler - Enlem - Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

PARALEL DAİRELER


Ekvator’a ve birbirine paralel uzandığı kabul edilen çizgilerdir.


Paralel Dairelerin Özellikleri:


Paralellerin başlangıcı Ekvator’dur ve en büyük paraleldir. Yeri doğaldır. Bir paralel üzerinde bulunan bütün noktaların Ekvator ve kutup noktalarına uzaklıkları eşittir. Aralarındaki uzaklık 111’er km’dir. Merkezden alınan 1˚ lik açı farkı karşılığında çizilirler. Enlemlerin belirlenmesinde yardımcı vasıta olarak kullanılırlar.
Paralellerin derece değerleri, Ekvator’dan kutuplara doğru büyür. Çevre uzunlukları Ekvator’dan kutuplara doğru kısalır ve kutuplarda nokta şeklini alır. Bu nedenle, aralarındaki alanlar da kutuplara yaklaştıkça küçülür. Paralel daireler meridyenlere diktir.


ÖRNEK

Aynı meridyen üzerinde bulunan X ve Y noktaları arasındaki uzaklık 6438 km’dir.

X noktası Ekvator üzerinde olduğuna göre, Y noktası hangi paralel dairesi üzerinde yer alır.


a) 26 b) 32 c) 44 d)58 e) 65


ÇÖZÜM

Y’nin hangi paralel üzerinde olduğunu bulmak için 6438 km’lik uzaklık 111 km’ye bölünür (6438:111) ve 58˚ bulunur.
Ekvator, dünyayı iki eşit parçaya ayırdığı kabul edilen çizgiye denir. Başka deyişle Kuzey ve Güney kutup noktalarına eşit uzaklıkta olan noktaların birleştirilmesiyle elde edilen çizgidir.


Ekvator’un Özellikleri

En uzun paralel dairedir.

Paralel dairelerin başlangıcıdır. (0˚ Paraleli dünyayı kuzey ve güney olmak üzere iki yarı küreye ayırır.)
Güneş ışınlarını 21 Mart ve 23 Eylül’de dik alır. Çizgisel hızın en fazla, yerçekiminin en az olduğu yerdir.
Üzerinde gece ve gündüz süreleri her zaman eşittir.

MERİDYENLER

Yer’in merkezinden alınan 1˚ lik açı farkıyla çizilen ve bir kutuptan diğer kutup noktasına (Yer’in dışından) uzandığı kabul edilen çizgilerdir.

Meridyenlerin Özellikleri


Meridyenler arasında 1˚ lik açı farkı vardır. Her meridyen yarım çember şeklindedir. 360 adet meridyen yayı bulunur. Meridyenlerin başlangıcı İngiltere’nin Greenwich rasathanesinden geçer (0˚ meridyeni). Bu meridyene baş meridyen denir. Yeri doğal değildir. Başlangıç meridyeninin doğusundaki meridyenlere doğu meridyenleri, batısındaki meridyenlere batı meridyenleri denir. Meridyenlerin derece değerleri 0˚ meridyeninden doğu ve batıya doğru gidildikçe büyür. Bir paralel üzerindeki bütün meridyen aralıkları birbirine eşittir. Meridyenler arasındaki uzaklık sadece Ekvator üzerinde 111 km’dir. Bu uzaklık kutuplara doğru azalır ve bütün meridyenler kutuplarda birleşir. (Meridyenlerin bu özelliği Yer’in Geoid şeklinde olmasının sonucudur.) Her meridyenin tam karşısındaki meridyene anti meridyen denir. Örneğin 0˚ meridyeninin antimeridyeni 180˚ meridyenidir. 180˚ meridyeni tarih değiştirme çizgisidir. Meridyenler boylamların ve saatlerin (zamanın) belirlenmesinde kullanılır. Meridyenler arasındaki zaman farkı 4’er dakikadır. Paralelleri dik kesen meridyenlerin uzunlukları birbirine eşittir. Aynı meridyen üzerindeki yerlerde yerel saat de aynıdır. Aynı meridyen üzerindeki yerlerde, Güneş 21 Mart ve 23 Eylül’de aynı anda doğar ve aynı anda batar. Diğer tarihlerde ise yerel saatler aynı kalırken Güneş’in doğuş ve batış saatleri değişir. Bunun nedeni eksen eğikliğidir.


ÖRNEK

Dünya üzerinde olduğu varsayılan 360 meridyen yayı, başlangıç meridyeninden başlayarak 180’i doğuda, 180’i batıda olmak üzere ayrılmış, 180˚ meridyeni aynı zamanda tarih değiştirme çizgisi olarak kabul edilmiştir.

Yalnızca bu bilgilere dayanarak yerel saati başlangıç meridyeninden 50 dakika ileri olan bir nokta için;

I) Dünya’nın bu noktadaki dönüş hızı
II) Ekvator’a olan uzaklığı
III) Tarih değiştirme çizgisine göre zaman farkı
IV) Başlangıç meridyenine olan uzaklığı
V) Bilgilerinden hangilerine ulaşılabilir?

(2001)

ÇÖZÜM

Yerel saati başlangıç meridyeninden 50 dk ileri olan yer (50:4’ten) 12˚30’ doğu meridyeni üzerindedir.
Sadece meridyen derecesi bilinen bir yerin çizgisel hızı, Ekvator’a uzaklığı ve başlangıç meridyenine uzaklığı bilinemez. Çünkü bunları tesbit edebilmek için o yerin enlem derecesi bilinmelidir.
O halde, meridyenden faydalanılarak bir yerin sadece tarih değiştirme çizgisiyle arasındaki zaman farkı tesbit edilebilir.

Doğru Seçenek Yalnız III


ENLEM

Yeryüzündeki herhangi bir noktanın ekvator’a uzaklığının merkezdeki açı cinsinden değerine enlem denir.
Ekvator’a yakın (0˚ - 30˚ enlemleri arası) enlemlere alçak enlemler, kutuplara yakın enlemlere de (60˚ - 90˚ enlemleri arası) yüksek enlemler denir. 30˚ - 60˚ enlemleri arasına ise, orta enlemler denir.

Enlemin Etkileri


Dünya’nın dönüş hızı (çizgisel hız) enlemlere bağlı olarak değişir. Kutuplara gidildikçe dönüş hızı azalır.
Atmosferin kalınlığı enleme göre değişir. Ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe yerçekimi artar.
Gece-gündüzlerin uzama ve kısalma süreleri enlemlere göre değişir. Kutuplara yakın enlemlerde gündüz ve geceler daha çok uzayıp kısalır. Aynı enlem üzerindeki bütün noktalarda gündüz süreleri her zaman birbirine eşittir. Enlemleri aynı olan bütün noktalar Ekvator’a eşit uzalkıltadır. Güneş ışınlarının düşme açısı, sıcaklıkler ve iklim özellikleri enlemlere göre değişir.

Buna bağlı olarak,


Bitki örtüsü
Tarım ürünleri
Toprak yapısı
Hayvan türleri
Akarsu rejimleri
Buzul alt sınırı ile orman,
tarım ve yerleşme üst sınırları enleme göre değişir.

Yerleşme özellikleri ve yaşam biçimleri enlemlere göre değişir. Sıcaklık, ekvator’dan kutuplara doğru gidildikçe azalır. Kuzey Yarımküre’de güneyden, Güney Yarımküre’de ise kuzeyden esen rüzgarlar sıcaklığı artırır. Deniz ve okyanusların sıcakluk ve tuzluluğu kutuplara gidildikçe azalır. Cisimlerin gölge uzunluğu kutuplara gidildikçe artar.


ÖRNEK

Kırkıncı paralel üzerindeki bir noktanın hangi yarımkürede yer aldığı aşağıdakilerin hangisine bakılarak saptanamaz?a) Gece-gündüz süresinin eşit olduğu güne
b) Gündüz süresinin uzamaya başladığı güne
c) Gölge boyunun en kısa olduğu aya
d) Sıcaklık ortalamasının en düşük olduğu aya
e) Cisimlerin öğle saatindeki gölgesinin yönüne
(2001)

ÇÖZÜM

Gece-gündüz eşitliği yaşanan günler bütün merkezler için aynıdır (21 Mart ve 23 Eylül).
Buna göre, paralellere göre farklılık göstermeyen bir özelliğe bakılarak hangi yarımkürede olduğu bulunamaz.

Doğru Seçenek A

Enlemin etkileri Dünya’nın şeklinin yuvarlak olmasından kaynaklanır. Bu nedenle üniversite sınav sorularında “enlem” cevabı verilmesi gerekirken, “Yer’in şekli” cevabının verilmesi sizleri yanıltmamalıdır.


BOYLAM


Bir noktanın başlangıç meridyenine uzaklığının merkezdeki açı cinsinden değerine boylam denir.

Boylamın Etkileri

Boylamın sadece zaman kavramına (yerel saatlere) etkisi vardır. Başka deyişle boylamları aynı olan noktaların yerel saatleri de her zaman aynı olur. Yeryüzündeki harhangi bir noktanın derece, dakika ve saniye cinsinden enlem ve boylamla belirlenmesi mümkündür. Ancak yeryüzündeki tüm noktalardan paralel ve meridyenler geçmez. Paralellerle enlemler, meridyenlerle de boylamlar arasındaki fark esas itibariyle bununla ilgilidir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Meridyenler Ve Paraleller | Paralel Daireler - Boylam - Meridyenler - Enlem -" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

yurdumuzun hangi eylem ve boylamdadır - Google'da Ara (33), asya kıtasının paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (28), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (20), türkiye'nin içinde bulunduğu yarım kürenin paralel ve meridyen değerleri nelerdir - Google'da Ara (14), asya kıtasının meridyen değeri - Google'da Ara (13), enlem boylam bulma - Google'da Ara (12), kıtaların paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (11), enlem ve boylamın etkileri - Google'da Ara (9), kıtalar enlem boylam - Google'da Ara (9), türkiye hangi enlem ve boylam arasındadır - Google'da Ara (9), dünyadaki kıtaların paralel ve enlem kavramları - Google'da Ara (8), türkiye kaç derece paralelleri ve meridyenleri arasındadır? - Google'da Ara (8), yurdumuz hangi paralel ve meridyenler arasındadır - Google'da Ara (7), meridyen bulma - Google'da Ara (7), asya kıtasının paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (7), türkiye şehirleri meridyen derece noları - Google'da Ara (6), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (6), ENLEM VE BOYLAMA GÖRE YER BULMA - Google'da Ara (6), paralel ve enlem kavramları - Google'da Ara (6), enlem boylam bulma - Google'da Ara (6), paralel ve enlem kavramları - Google'da Ara (6), asya kıtasının paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (6), türkiye hangi enlem ve boylam arasındadır - Google'da Ara (6), ülkemiz hangi enlem ve boylamdadır - Google'da Ara (5), kıtaların meridyen ve paralel değerleri - Google'da Ara (5), kıtalar hangi enlem ve boylamlardadır - Google'da Ara (5), boylamın şekli - Google'da Ara (5), asya kıtasının yaklaşık konumu yarım küre paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (5), enlem boylam bulma - Google'da Ara (4), kıtaların enlem ve boylamları - Google'da Ara (4), enlem boylama göre yer bulma - Google'da Ara (4), almanyanın konumu yarım küre paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (4), başlangıç meridyeni hangi ülkelerden geçer - Google'da Ara (4), enlem boylam bulma - Google'da Ara (4), enlem boylam bulma - Google'da Ara (4), enlem boylama göre yer bulma - Google'da Ara (4), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (4), kıtaların paralel ve meridyenleri - Google'da Ara (4), enlem ve boylama göre yer bulma örneklerle - Google'da Ara (4), meridyenlerle ilgili sorular - Google\'da Ara (4), yurdumuz hangi paralel ve meridyenler arasındadır - Google'da Ara (4), 30 90 batı meridyeni arası 15 kuzey paraleli 60 güneş pareleli arasındaki şehir - Google'da Ara (4), ülkemizin içinde bulunduğu yarım kürenin paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (4), asya kıtasının meridyen değeri - Google'da Ara (4), amerika kıtalarının enlem boylam meridyen ve paralelleri hakında ansiklopedik bilgi - Google'da Ara (4), avrupa kıtasının yaklaşık meridyen ve paralel değerleri - Google'da Ara (4), parallel meridyen enlem ve boylam la ilgili test soruları - Google Search (4), Google Custom Search (3), kıtaların enlem ve boylamları - Google'da Ara (3), meridyen ve boylam kavramları - Google'da Ara (3), ülkemizin türkıye içinde bulundugu yarım kurenın paralel ve merıdyen degerı nedır - Google'da Ara (3), asya kıtasının yarım küre paralel ve meridyenlerini göster - Google'da Ara (3), KITALARIN ENLEM VE BOYLAMLARI - Google'da Ara (3), ayvalığın içinde bulunduğu yarım kürenin paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), asya kıtasının yarım küre, paralel, ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), istanbulun paralel meridyenin değerleri - Google'da Ara (3), model kürede paralel meridyen koordinat sistemi - Bing (3), ülkemizin içinde bulunduğu yarım kürenin paralel ve meridyen değerleri nelerdir - Google'da Ara (3), asya kıtasının paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), paralel ve enlem kavramları - Google'da Ara (3), almanyanın yarım küredeki paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), avrupa kıtasının bulunduğu konumun yaklaşık paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), asya kıtasının yarım küre değeri nedir - Google'da Ara (3), istanbulun meridyeni - Google'da Ara (3), türkiyemiz hangi enlemler ve boylamlar arasındadır - Google'da Ara (3), enlem boylam bulma - Google'da Ara (3), kıtaların meridyen ve paralel özellikleri - Google'da Ara (3), asya kıtası hangi enlem ve boylamlarda yer alır - Google'da Ara (3), anti meridyen bulma - Google'da Ara (3), asya kıtasının paralel değeri - Google'da Ara (3), paralel ve enlem kavramları - Google'da Ara (3), parelelve meridyen ile türkiye haritasında yer bulumu - Google'da Ara (3), paralel enlem boylam ve meridyen kavramları - Google'da Ara (3), istanbul hangi boylam ve enlemde - Google'da Ara (3), asya kıtasının paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), ülkemiz hangi paralel ve meridyen daireleri arasında yer alır - Google'da Ara (3), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (3), enlem boylam bulma - Google'da Ara (3), istanbulun meridyen paraleli - Google'da Ara (3), asya kıtasının paralel ve meridyen değerleri - Google'da Ara (3), asya kıtasının yaklaşık konumu paralel meridyen değerleri - Google'da Ara (3), türkiye Hangi enlem ve boylamdadır - Google Arama (3), enlem boylama göre yer bulma - Google'da Ara (3), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (3), fethiye enlem boylam - Google'da Ara (3), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (3), enlem boylam bulma - Google'da Ara (3), enlem ve boylama göre yer bulma - Google'da Ara (3), Arama V9 (2), başlangıç meridyeni hangi ülkelerden geçer - Bing (2), (1) paralel ve merıdyen - Web Search Results (2), Arama V9 (2), Arama V9 (2), Яндекс (2), afrika kıtasının yarım küre parallel ve meridyeni - Bing (2), dünyanın sekli ve merıdyenleri - Google\'da Ara (2), almanyanın konumu yarım küre paralel ve meridyen değerleri - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), (1) asya kıtasının yaklaşık konumunu yarım küre paralel ve meridyenler - Web Search Results (1), lord howe yarım küre paralel ve meridyen değerleri, - Google\'da Ara (1),