Kadim Dostlar ™ Forum: [İcatlar Ve Keşifler] İlk Çamaşır Makinesinin İcadı Ve Günümüze Gelişi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[İcatlar Ve Keşifler] İlk Çamaşır Makinesinin İcadı Ve Günümüze Gelişi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

İlk çamaşır Makinesinin İcadı Ve Günümüze Gelişi

forum


Çamaşır makinesi 1906'da Ala Fischer tarafından icat edildi. Makinenin içine yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve hareket sırasında çamaşırlar sürekli suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu. İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924'te üretildi. Çamaşır makineleri sürekli gelişerek günümüzdeki halini aldı.
Çamaşır makinesinin tarihi

Modern teknolojinin öncesinde çamaşır yıkamak hiç de sanıldığı kadar kolay, sıradan bir iş değildi. Çamaşır yıkamak, en az iki günlük, uzun bir uğraş gerektiriyordu.
Çamaşır yıkamak için mutlaka hazırlık yapılması, bir gün önceden meşe odunu külünün bir gaz tenekesinde ya da kazanda iyice kaynatılması gerekirdi. O su ateşten indirilip dinlenmeye bırakılırdı. Küller iyice dibe çöküp, su tamamen berraklaşırdı. Çamaşıra başlanacağı zaman ocakta kaynayan su ile soğuk küllü su, uygun miktarda (genellikle bir tas küllü suya iki tas sıcak su), leğende karıştırılır: bu su ve sabunla çamaşırlar yıkanırdı.
Küllü su ile çamaşır yıkamanın zorluğu sadece harcanan zaman ve emekten ibaret değildi; kaynar su, küllü su, kimilerinin buna eklediği soda ile çamaşırların kirini çıkarabilmek için iyice çitilemek, çamaşır yıkayanların ellerinde ağır tahribat yapardı.
1858’de Hamilton E. Smith, Amerika’nın ve tabii ki dünyanın ilk mekanik çamaşır yıkama cihazının patentini aldı. İlk çamaşır makineleri büyük bir kutu biçimindeki tekne içinde dönen çarklardan ibaretti. Teknenin yanındaki kol elle çevrildiği zaman içindeki çarklar da dönerek sudaki çamaşırları karıştırır, kirlerini akıtırdı. Ancak bu makineleri kullanmak neredeyse çamaşır tokaçlamak kadar zor bir işti.
1908’de, Amerikalı A.J. Fisher elektrik motoru ile çalışan bir makine geliştirildi. İlk motorlu çamaşır makinelerinin çoğunda teknenin ortasına hem yukarı-aşağı hem de sağa-sola hareket eden bir mille tutturulmuş karıştırıcı, çamaşırları da çevirerek sabunlu suyun aralarından geçmesini sağlar ve çamaşırları yıkardı.
Yüzyılın ortalarında bir İngiliz firması karıştırıcıyı teknenin iç kenarına yerleştirmiş, bir pervane hızıyla dönen karıştırıcının çamaşırlara değmeksizin yalnızca suyu şiddetle karıştırarak, su içinde alabora olan çamaşırların yıkanmasını sağlamıştır. Bu teknoloji, teknik özellikleri son derece gelişmiş günümüz otomatik çamaşır makinelerinin ilk örneğidir.
Otomatik çamaşır makineleri sadece bu hızlı dönüşle çamaşırları yıkamakla kalmaz. Makine önce yıkanan çamaşırların suyunu sıkar. Ardından teknenin içinde büyük bir hızla döndürülen çamaşırlar, santrifüj (merkezkaç) gücüyle sularını kaybeder ve kısa süreli bir havalandırmadan sonra ütülenecek kadar nemli bir hale gelirler.
Türkiye’de ise çamaşır makinesine talep 1950’lerde kendini hissettirmiş, 1959’da Arçelik, bir yıl sonra Profilo üretime başlamıştır. Bugün 18 şirket bulunan sektörde üretimin %53’ü bu iki firma tarafından gerçekleştirilmektedir. Rekor satış 1979’da 313 bin makine ile gerçekleştirilmiştir.
Bugün artık çamaşırları kir ve lekelerden arındırmak için bilinen tüm maddelerden daha etkili olan deterjanlar, giysilerimizin ömrünü uzatan yumuşatıcılar, hoş kokulu temizlik ürünleri ve gelişmiş çamaşır makineleri sayesinde, çamaşır yıkamak için harcadığımız zaman birkaç dakikadır.ilk çamaşır makinesi
Yüzyıllar boyunca kadınlar çamaşırlarını akarsu kenarlarında elleriyle ovarak ve tokaçlayarak yıkadılar. Akarsularınolmadığı yerlerde,çamaşırlar,tahta bakırya da demir leğenler içinde yıkandı.20.yüzyılın başına gelinceye değin,dünyanın her yerinde başka bir çamaşır yıkama yöntemi yoktu.1782'de Henry Sidgier adlı bir Londralı,altıgen biçiminde kapalı bir çamaşır teknesi gerçekleştirdi. Bu teknenin içine yerleştirilen tahta çubuklar arasına çamaşırlar sıkıştırılıyordu.

Teknenin iki ucu.iki askıya asılıyor, sonrada kol gücüyledöndürülüyordu. tamamen insan emeğine dayanan bu sistem hem çok yorucuydu,hemde alışılagelmiş yöntemlere oranla daha uzun zaman alıyordu.Makineden çıkarılan ıslak çamaşırlar,iki tahta merdanrnin arasından geçirilerek sıkıştırılıyor, böylece bir yandan suları süzülürken,bir yandan da bir anlamda ütülenmiş oluyordu.
forum

forum
1791'de Ferguson Hardie adında bir ingiliz, merdane kolunun tek yönlü hareketiyle, merdanelerin hem ileri hem de geri gelmesini sağlayan bir sistem geliştirdi. bu sistem sayesinde,hiç değilse sıkma mekanizmasında bir ölçüde kolaylık sağlanmıştı. ama yinede bütün işlemler insan emeğine dayanıyordu ve çok yorucuydu.

1906'da chicago kentinden Alva Fisher, elektrik enerjisi ile çalışan ilk çamaşır makinesini gerçekleştirdi. 1924'de ilk kurutmalı makineler piyasaya çıktı. 1940'lı yıllardan itibaren, Tam Otomatik makineler ev hanımlarının hizmetine girmeye başladı

forum1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 14 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   mrv~ 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 24-Mayıs 10
 • Facebook:Merve Kumaş
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 1
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


çok sağolun. cidden çok yardımcı oldu :)
1

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyor
Çamaşır makinesi sevdanız nereden geliyor sevgili Merve :)
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[İcatlar Ve Keşifler] İlk Çamaşır Makinesinin İcadı Ve Günümüze Gelişi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

geçmişten günümüze çamaşır makinesi - Google'da Ara (50), Çamaşır makinesi - Vikipedi (41), ala fischer hayatı - Google'da Ara (38), ala fischer hayatı - Google'da Ara (35), ala fischer hayatı - Google'da Ara (31), ala fischer hayatı - Google'da Ara (29), çamaşır makinesinin üretildiği ülke - Google'da Ara (25), ala fischer hayatı - Google'da Ara (24), ala fischer hayatı - Google'da Ara (24), ala fischer hayatı - Google'da Ara (23), ala fischer hayatı - Google'da Ara (21), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (20), ala fischer hayatı - Google'da Ara (19), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (17), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (16), ala fischer hayatı - Google'da Ara (16), çamaşır makinesini icat eden kişinin hayatı - Google'da Ara (16), çamaşır makinesinin bugüne kadar hangi aşamalardan geçtiği - Google'da Ara (16), çamaşır makinesinin icadı - Bing (16), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (15), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (14), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (14), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (13), ala fischer hayatı - Google'da Ara (12), Ala Fischer hayatı - Google'da Ara (12), çamaşır makinesinin geçmişi - Google'da Ara (12), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (12), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (12), çamaşır makinesi hangi ülkede üretildi - Google'da Ara (11), ala fischerin hayatı - Google'da Ara (11), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (11), çamaşır makinesini icat edenin hayatı - Google'da Ara (11), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (11), çamaşır makinesi üretildiği ülke - Google'da Ara (10), ala fischer hayatı - Google'da Ara (10), ala fischer hayatı - Google'da Ara (10), ala fischer hayatı - Google'da Ara (10), telefonun icadından bugüne geçirdigi şeyler - Google'da Ara (10), bulaşık makinesi hangi ülkede üretildi - Google\'da Ara (10), çamaşır makinesinin üretildiği ülke - Google'da Ara (9), çamaşır makinasının tarihsel gelişimi - Google'da Ara (9), Ala Fischer hayatı - Google'da Ara (9), ala fischer vikipedi - Google'da Ara (9), ala fischer kimdir - Google'da Ara (9), ala fischer hayatı - Google'da Ara (9), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (8), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (8), çamaşır makinesi gelişimi - Google'da Ara (8), geçmişten günümüze çamaşır makinesi - Google'da Ara (8), ala fischer vikipedi - Google'da Ara (8), ala fischer in hayatı - Google'da Ara (8), bulaşık makinesini ilk icat eden kadının hayatı - Google'da Ara (8), ala fischer hayatı - Google'da Ara (8), geçmişten günümüze çamaşır makinesi - Google'da Ara (8), ala fischer hayatı - Google'da Ara (8), çamaşır makinasının geçmişten günümüze gelişi - Google'da Ara (8), çamaşır makinasının geçmişi - Google'da Ara (8), çamaşır makinasının icadı - Google'da Ara (7), çamaşır makinesinin günümüze kadar gelişi - Google'da Ara (7), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (7), çamaşır makinesinin icadı ve gelişimi - Google'da Ara (7), çamaşır makinasının gelişimi - Google'da Ara (7), ala fischer hayatı - Google'da Ara (7), ala fischer hayatı - Google'da Ara (7), Ala Fischer,hayatı - Bing (7), Ой! (7), teknolojik ürünlerin eskiden günümüze gelişi - Bing (7), çamaşır makinasının geçmişi - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (6), Ala Fischer in hayatı - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin üretildiği ülke - Google'da Ara (6), ala fischerin hayatı - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin icadı - Google'da Ara (6), ala fischer hayatı - Google'da Ara (6), ala fischer hayatı - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (6), ala fischer kimdir - Google'da Ara (6), ala fischer hayatı - Google'da Ara (6), Ala Fischer kimdir - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (6), telefonun icadından şimdiki zamana gelişi - Google'da Ara (6), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (6), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (6), çamaşır makinesini icat eden kişinin hayatı - Google'da Ara (6), çamaşır makinesinin gelişimi - Google'da Ara (6), çamaşır makinesi icadı - Google'da Ara (5), çamaşır makinesinin üretildiği ülke - Google'da Ara (5), ala fischer hayatı - Google'da Ara (5), çamaşır makinesin icat eden kisi - Google'da Ara (5), ala fischer kimdir - Google'da Ara (5), ala fischer hayatı - Google'da Ara (5), çamaşır makinesini icat eden kişinin hayatı - Google'da Ara (5), Ala Fischer hayatı - Google'da Ara (5), ala fischer hayatı - Google'da Ara (5), günümüzdeki keşifler - Google'da Ara (5), çamaşır makinasını icat edenin HAYATI - Google'da Ara (5), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (5), Arabanın teknolojisinin ilk geçtiği aşamalar - Google'da Ara (5), ala fischer kısaca hayatı - Google'da Ara (5),

"[İcatlar Ve Keşifler] İlk Çamaşır Makinesinin İcadı Ve Günümüze Gelişi " ile Benzer Konular
Savarona Yatı Resimleri | Atatürk'ün Özel Eşyaları - Savarona Yatının İstanbul'a Gelişi
12 Yanıt - 15.546 Görüntülenme | Bir çocuk oyuncağını bekler gibi bu yatı beklemiştim.
Tarihin Başlangıcı - Yazının İcadı | Kağıdın Ortaya Çıkması - Araç Gereçler
1 Yanıt - 19.435 Görüntülenme
Leyla İle Mecnun | Efsane'nin Aslı - Günümüze Gelişi
1 Yanıt - 4.704 Görüntülenme
Ferhat İle Şirin | Efsane'nin Aslı - Günümüze Gelişi
1 Yanıt - 4.436 Görüntülenme | Efsaneye göre Ferhat, Persler döneminde ...
Kerem İle Aslı | Efsane'nin Aslı - Günümüze Gelişi
0 Yanıt - 14.277 Görüntülenme