Kadim Dostlar ™ Forum: [İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı - Kısa Tarihçesi - Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı - Kısa Tarihçesi - Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Fotoğraf MakinesiFotoğraf makinesi, ışık ile resim çizmeye yarayan alete denir. Herhangi bir cisimden veya bir çok cisimden yansıyan ışığın oluşturduğu görüntünün, film veya fotograf kartındaki emisyonlu yüze de pozlanabilmesi için gereken uygun ortamı sağlayan cihaza fotograf makinesi diyebiliriz.


forumNasıl Çalışır?


Her fotoğraf makinesi çeşitli ayar ve düzenekleri çıkarıldığında temel olarak ışık geçirmez bir kutudur. Bir fotoğraf makinesinin ön kısmında, resmi çekilen konudan yansıyan ışığın içeri girmesine imkân veren ve genellikle açıklığı değişebilir bir objektif bulunur.

Bu objektifin içinde açıklığı değişebilen, diyafram adı verilen bir kısım vardır. Onun arkasında ise, görüntünün kalıcı bir kaydını yapabilen, ışığa duyarlı bir film bulunur.


En basitinden en gelişmişine kadar bütün fotoğraf makinelerinin dört temel ortak parçası vardır:


• Objektif
• Diyafram
• Obtüratör
• Vizör


Fotoğrafı çekilen nesneden gelen ışık, önce objektifte toplanır ve odaklanır. Objektifin içindeki diske diyafram denir. Bu kısım makineye ışığın geçtiği dairenin çapını belirler. Sonra ışık, diyaframdan geçerek obtüratöre ulaşır. Fotoğraf makinelerinin çoğunda obtüratör filmin tam önüne yerleştirilmiştir. Fotoğraf çekerken belli bir süre açık kalarak objektiften gelen ışığın film üzerine düşmesini sağlar. Filmin ışığa ne kadar süre maruz kalacağını ayarlar. Kısacası diyafram ve obtüratör sayesinde ışığın filmin üzerine istenilen düzeyde düşmesi sağlanır. Vizör, makineyi konuya odaklamayı sağlayan bir düzenektir.

Fotoğraf makinelerinin film kullanılanları ve dijital olanları vardır. Filmli olanlar ışığın, makinenin objektifinden geçip merceğin arkasındaki filmi yakması ile çalışır. Film tam olarak merceğin odak noktasında durur. Işık, mercekten geçerek kırılır, filmin olduğu noktaya düşer ve orada filmdeki bazı iyonları yoğunlaştırarak görüntü oluşturur. Dijital fotoğraf makinesi, fotoğrafları elektronik olarak çeken ve saklayan bir cihazdır. Fotoğraf filmleri bu makinelerde kullanılmaz. Işık, filmin yerine sensör denen yeşil, mavi ve kırmızı renklere duyarlı hücrelerden oluşan sandviç tipinde sıkıştırılmış bir katmandan geçer. Bu katmandan geçtikten sonra görüntü dijital (sayısal) olarak saklanmış olur.
forumEn basit fotoğraf makinesi, bir teneke ya da karton kutuya açılan küçük ve düzgün bir delikten geçen ışığın, delik karşısındaki filme düşürülmesiyle oluşan düzenektir. Işıklı bir ortamda deliğin ağzını açıp bir süre sonra kapatılması ve sonra filmin banyo edilmesiyle delik karşısında görülen görüntü karta basılarak görüntünün fotoğrafı elde edilir.

İlk fotoğraf bu şekilde çekilmiştir. İlk makinelerde bu kadar basitti. İnsan gözünün çalışma prensibinden yola çıkılarak bu konuda birçok deneme ve icat yapıldı. İğne deliği yerine mercekler kullanılmaya başlandı. Filmlerin ışığa karşı duyarlılıkları arttırıldı. Diyafram eklendi. Pozlama süresi ayarlayan düzenekler icat edildi. Objektifler bulundu ve geliştirildi. Sonunda günümüzde kullanılan modern makineler ortaya çıktı. Elektroniğin gelişmesi ve fotoğraf makinelerine girmesiyle otomatik makineler geliştirildi.

Bilgisayarın devreye girmesiyle ve fotoğrafların bilgisayar ortamına aktarılmasıyla sayısal fotograflar ve makineler ortaya çıktı.
forumTemel teknik özellikler 17. yüzyılda resim sanatına hakim olan Natüralist akımın getirdiği düşünceler doğrultusunda, doğaya mümkün olduğunca görsel açıdan sadık kalan çalışmalar üretilmeye başlandı. Bu çabaların sonucunda, günümüzdeki en gelişmiş fotoğraf makinelerinin da çalışma ilkesini belirleyen camera obscura (karanlık oda) ortaya çıktı. Bu, her tarafı tamamen kapalı ve yalnız bir yüzeyinin ortasında ışık geçirimine neden olan bir deliğin bulunduğu ve içine bir insanın rahatça girebileceği boyutlarda karanlık bir odaydı. Odanın delikli yüzeyinin önünde bulunan çevreden yansıyan ışıklar, yine bu delikten içeri geçerek karşı yüzey üzerinde görüntü oluşturmaktaydı.

Ressam veya görüntüyü kağıda geçirecek olan kimse, odanın içerisine girerek görüntünün oluştuğu yüzey üzerine bir kağıt koyup çizer ve böylece doğru perspektife sahip bir resim üzerinde de daha sonradan çalışma olanağını bulurdu. Karanlık oda içinde oluşan görüntünün en belirgin ve önemli özelliği, sağlı sollu ve yukarıdan aşağıya ters oluşudur.Sonraları söz konusu bu karanlık odanın boyutları küçültülerek daha rahat taşınabilir hale getirilmiştir.

Ancak bu kez resmi kağıda geçirecek kişi karanlık kutunun dışında bulunduğundan, görüntü bir buzlucam üzerinde oluşturulur ve buradan kağıda geçirilirdi. Söz konusu görüntünün parlaklığı ve netliği, karanlık kutu üzerindeki deliğin çapı ile ilgilidir. Delik küçüldüğünde, görüntü netleşir ve sönükleşir. Deliğin çapı genişletildiğinde ise, görüntü parlaklaşır ve flulaşır. Ressamlar için sorun yaratan bu gerçeğin üstesinden hem net hem de parlak görüntü sağlayan bir optik aygıt olan objektifin üstesinden gelinmiştir. Önceleri karanlık kutudaki delikle, görüntünün oluştuğu yüzey arasındaki uzaklık, oluşan görüntünün boyutuyla da doğru orantılıydı. Ancak objektif kullanımı, bu soruna da çözüm getirmiştir. Değişik odak uzaklığına sahip objektiflerle görüntü boyutunda farklılık elde edilmiştir.

Bütün bunların gerçekleşebilmesi için, karanlık kutunun yalnızca tek bir yerden ışık alması gerekir, aksi takdirde görüntü oluşmaz. Ressamlar uzunca bir süre, karanlık kutu ile oluşturdukları görüntülerin kendiliğinden oluşmasını ve kalıcı hale gelebilmesini dilemişlerdir. Bu amaçlar doğrultusunda, bu gün film veya duyarkat olarak nitelendirdiğimiz, ışığa karşı duyarlı malzeme geliştirilmiş ve böylelikle de fotografik süreç başlamıştır. Karanlık kutular da, fotoğraf makinelerine dönüşmüşlerdir. Bu karanlık kutunun temel yapısı, günümüzün en gelişmiş fotoğraf makineleri için de halen geçerlidir çünkü karanlık kutu ve ışık fotoğraf sürecinin kendisidir.


Tarihçesi

forum


Tarihin ilk fotoğraf makinesi Fransız fizikçi Joseph Niepce tarafından kara kutu kullanılarak bir kalay-kurşun alaşımı levha üzerine kopyalanması ile icat edildi. Bu icadın tarihi ise 1826 yılına rastlamaktaydı.1839′da daha sonraları Niepce’nin eski ortağı Louis Jacques Daguerre, tesadüfen bozuk görüntülü bir plakayı temizlemek üzere kimyasallar kullanması sonucu görüntünün netleştiğini gördü. Sonraları bu kimyasalın civa olduğu tespit edildi ve fotoğraflarını çektiren kişilerin kıpırdamaması şartıyla net sayılabilecek fotoğrafların çekilebildiği görüldü. Fotoğrafçılık görüldüğü gibi keşfedildiği 19. yüzyılın içinde hem ticari, hem sosyal hem de sanatsal alanda büyük gelişmeler yaşadı.

Tarihsel gelişimi aslında, camera obscura'nın icadı her ne kadar bazı yazarlar tarafından Roger Bacon, Alberti, Leonardo da Vinci ve Giovanni Battista Porta'ya mal ediliyorsa da, bazı tarihçiler 1039 yılından 250 yıl kadar önce Arap bilim adamı Alhazen tarafından ortaya atıldığını iddia etmektedirler. Ancak Alhazen'in iddia edilen bu buluşu kendi kültürünün sınırları içinde kaldığından, karanlık kutunun gerçek kaynağı olarak yorumlanmamaktadır. 1550 yılında Gardano söz konusu karanlık kutuya çift taraflı dışbükey bir mercek yerleştirmiştir. 1568 yılında Daniel Barbaro oluşturulan görüntünün daha da netleşmesi için bir diyafram eklenmesi gerekliliğini önermiştir. 1573 yılında da Danti, görüntünün yukarıdan aşağıya düzeltilmesi için içbükey bir ayna kullanılması gerektiğini açıklamıştır. 1558 yılında Porta, söz konusu aygıtın ressamlar tarafından kullanılabileceğini ve böylelikle de gerçeğe yakın, doğru perspektife sahip görüntüler çizilebileceğini açıklamıştır.

Aslında, fotoğraf makinesi büyük icatların çoğu gibi bir kişi tarafından icat edilmemiştir. Fikrin doğması,uygulanması,gelişimi,değişik kişilerin çalışmaları ve uzun aralıklı dönemlerin sonucudur. 11. ve 16. yüzyıllar arasında, insanlar "karanlık oda" fikriyle ilgili çalışmalar yapmışlardı. Gerçekte kağıt üzerine bir resmin "alınması" söz konusu değildi.

1568 yılında Daniello Barbaro, "karanlık oda" adı verilen cihaza bir mercek ekledi. İlkel bir objektif niteliğindeki merceğin açılışı, görüntünün daha kesin olabilmesi için değişebiliyordu. 1802 yılında, Thomas Wedgwood ve Sör Humphrey Davy, ışığa karşı duyarlı bir maddeyle kaplı kağıt üzerine, kontak baskı yoluyla siluet ve görüntüler tespitine muvaffak oldular. Fakat baskı ömürlü değildi.

1816 yılında, Joseph Niepce, bir mücevher kutusu ve bir mikroskoptan alınmış mercekle ilkel bir fotoğraf makinesi yapmayı başardı. Negatif bir görüntüyü tespit etti. William Talbot adındaki İngiliz, 1835 yılında, negatiften alınma ilk pozitif baskıyı yaptı. Görüntünün ömürlü (devamlı) olması sağlanabilmişti.

l839′da, Louis Daguerre, gümüş plak üzerine görüntü aldı. Aynı çıkış noktasından temellenen çalışmalar birbirini izledi. Başlangıçta ağır adımlı gelişmeler bir sonrakine zincirlendi.

En sonunda, 1888 yılında, kutu fotoğraf makinesi piyasaya sürüldü. Bu makine, Kodak sistemini kullanan (Eastman Dry Plate and Film Company - Eastman Kuru Plak ve Film Şirketi) tarafından geliştirildi. Söz konusu makine, 100 pozluk filmle dolu olarak satıldı. Çekimden sonra, makine ve film Rochester’e gönderiliyor, burada film alınıyor, banyo işlemi yapılıyor, makineye tekrar film doldurularak sahibine iade ediliyordu.

Söz konusu karanlık kutu fotografik amaçlar için de kullanılmaya başlandığında, 19. yüzyılın başlarından günümüze kadar temel niteliği aynı kalmak koşuluyla türlü biçimsel değişikliklere uğramıştır.


Bakınız, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler
Fotoğraf Makinesi• 19 Mart 1839 - Louis-Jacques-Mandé Daguerre, dagerreyotipi icat etti.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı - Kısa Tarihçesi - Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

fotoğraf makineinin bulunuşu tarihcesi - Google'da Ara (9), [İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı – Kısa Tarihçesi – Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi | Eğitim Kütüphanesi ™ Dünya Çoğrafyası | İcatler ve Keşifler (7), fotoğraf makinesinin buluş hikayesi kısa - Bing (6), fotoğraf makinesinin hikayesi - Google'da Ara (6), fotoğraf makinesinin buluş hikayesi - Google Arama (5), fotoğraf makinesinin bulunuşu tarihcesi - Google'da Ara (5), fotoğraf makinesinin tarihsel gelişimi - Google'da Ara (5), fotoğraf makinesini icat öyküsü - Google Arama (4), basit makinelerle yapılan icatlar - Google'da Ara (4), fotograf makinesinin bulunuşu ve gelişimi - Google'da Ara (4), fotoraf makinesi gecmişten bu güne icadı - Google'da Ara (4), fotoğraf makinesinin icadı - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesinin icadı - Google'da Ara (3), fotoraf makinesinin icadı - Google'da Ara (3), fotoğrafın bulunuşu ve hayatı - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesinin icadı - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesi bulunuş tarihi - Google'da Ara (3), Web Search Results (3), 30 icadın kısa bilgileri - Google'da Ara (3), aynalarla sonsuz görüntünün oluşturduğu düzenek sunumu - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesinin hikayesi - Google'da Ara (3), ATATÜRKÜN VE FOTOĞRAF MAKİNESİ - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesinin buluşu ve hayatı - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesini icadı - Google'da Ara (3), fotoğraf makinesinin tarihçesi - Google\'da Ara (2), fotoğraf makinesinin icadı - Google\'da Ara (2), fotoğraf makinesinin icadı - Google\'da Ara (2), FOTOĞRAF MAKİNESİ İCAT YILI - Bing (1), resımlı icatlar - Bing (1), eski fotoğraf makineleri tarihçesi - Google\'da Ara (1), (1) fotoğraf makinesinin tarihçesi - Web Search Results (1), Arama V9 (1), fotoğraf makinesinin ilginç hikayeleri - Bing (1), eski fotoğraf makineleri tarihçesi - Google\'da Ara (1), (1) fotoğraf makinasının matematik - Web Search Results (1), fotograf makinesi icadi - Yahoo! Turkey Search Results (1), kısa film tarihçesi - Bing (1), ilk fotoğraf makinesinin icadı - Ïîèñê â Google (1), geçmişten günümüze fotoğraf makinesinin gelişimi ppt - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinasının öyküsü - Google\'da Ara (1), Improve Your Experience | Facebook (1), fotograf makinesinin gelişimi resimli ödevleri - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinası tarihçesi - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), fotoğraf makinesinin geçmişten günümüze gelişimi - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin eski hali - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin geçmişten günümüze gelişimi - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesi geçmişten günümüze gelişimi ile ilgili öykü - Google\'da Ara (1), sulama makinesinin icadı - Bing (1), fotoğrafmakinesininicadıvetarihselgelişimi - Bing (1), fotoğrafmakinesininicadıvetarihselgelişimi - Bing (1), geçmişten günümüze fotoğraf makinesinin icadı - Google\'da Ara (1), fotğraf makinası ingilizce tarihçesi - Bing (1), fotoğraf makinesinin özellikleri kısa - Bing (1), fotoğraf makinesinin buluş hikayesi kısaca - Bing (1), fotoğraf makinesinin kısa tarihçesi - Google\'da Ara (1), tarihin tarihçesi - Bing (1), fotoğraf makinesinin geçmişten günümüze hikayesi kısa - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişiklikler nelerdir - Google\'da Ara (1), Arama Govome (1), Arama Govome (1), fotoğraf makinesinin icadı ve geçmişten günümüze gelişimi - Google\'da Ara (1), geçmişten bugünümüze fotoğraf makinası icatı - Google\'da Ara (1), FOTOĞRAF MAKİNESİ İCADI - Bing (1), ilk fotorf makinası icadı - Bing (1), fotoğraf makinesinin geçmişten günümüze hikayesi kısa - Google\'da Ara (1), fotograf makinesi ile ilgili tezler - Bing (1), fotoraf makinası - Bing (1), fotoğraf makinesiNİN BULUŞ HİKAYESİ - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesiNİN BULUŞ HİKAYESİ - Google'da Ara (1), fotoğraf makinesinin icadı - Google'da Ara (1), fotoğraf makinesinin buluşu - Bing (1), fotoğraf makinesinin buluşları - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin icadı - Google\'da Ara (1), Web Search Results (1), fotoğraf makinesi icadı - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin icadı - Google'da Ara (1), joseph niepce - Bing Images (1), fotoğraf makinesinin hikayesi - Google'da Ara (1), karton dan fotoraf makinesi - Bing (1), İLK FOTOĞRAF MAKİNESİ - Bing (1), fotoğraf makinesinin icadı - Google'da Ara (1), fotoğraf makinesinin kısa hikayesi - Google'da Ara (1), fotoğraf makinesi İCADI - Google'da Ara (1), fotoğraf makinesinin gelişimi - Google'da Ara (1), fotograf makinesinde fizik - Google'da Ara (1), tarihin ilk fotoğrafın icerigi - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin icadı - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin icadı - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin gelişimi - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin icadı ve gelişimi - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin gelişimi - Google\'da Ara (1), fotoğrafın bulunuşu ile kısa öykü - Google\'da Ara (1), fotoğrafınMAKİNANIN bulunuşu VE KISA ÖYKÜ - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesi tarihçe - Google\'da Ara (1), icatlar ve tarihçesi - Bing (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), fotoğraf makinasının gelişimi performans ödevi - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin gelişimi - Google\'da Ara (1), ilk fotografın ve fotograf makinesinin bulunuşu - Google\'da Ara (1), fotoğraf makinesinin bulunuş nedeni - Google\'da Ara (1),

"[İcatlar ve Keşifler] Fotoğraf Makinesi | Fotoğraf Makinesi İcadı - Kısa Tarihçesi - Tarihin İlk Fotoğraf Makinesi " ile Benzer Konular
Atatürk Fotoğraf Albümü
496 Yanıt - 28.497 Görüntülenme
Yamaçparaşütçülüğü Nedir? | Tarihçesi - Türkiyede'ki Uçuş Bölgeleri - Yamaçparaşütü Yapabilmek İçin Fiziksel Koşullar
2 Yanıt - 2.808 Görüntülenme
Paraşütçülüğün Tarihçesi | Dünyanın İlk Paraşütçüsü - Hezarfen Ahmet Çelebi
3 Yanıt - 14.707 Görüntülenme
Kağıt Para | Kağıt Para Tarihçesi
5 Yanıt - 4.665 Görüntülenme
Resmi İdeolojiden Ulusalcılığa Türkiye’de Milliyetçilik | Devrilen Bir Çınar’ın Kısa Öyküsü
1 Yanıt - 801 Görüntülenme