Kadim Dostlar ™ Forum: Denizkabuğu Koleksiyonculuğu | Kabuk Koleksiyonculuğu - Denizkabuklarının Temizlenip Saklanması - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Denizkabuğu Koleksiyonculuğu | Kabuk Koleksiyonculuğu - Denizkabuklarının Temizlenip Saklanması Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.613
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Denizkabuğu KoleksiyonculuğuKabuk KoleksiyonculuğuDalgalar kumsallara hergün binlerce denizka­buğu getirir. Bu kabukların çoğu ya boştur ya da kumla doludur. Ama bazılarının içinde hâlâ yaşayan yumuşakçalar vardır. Kayalık ya da hem kayalık, hem kumluk bir kıyıda, kayalara tutunmuş ya da su birikintilerine yerleşmiş pek çok canlı yumuşakça bulunabi­lir. Yalnız çakıllı bir kıyıda denizkabuğu aramak yararsızdır. Çünkü en dayanıklıları dışında hepsi, dalgalarla çakıllara çarpa çarpa parçalanırlar.

Deniz kıyısında bir gezinti, kumsaldan ka­buk toplamak için iyi bir fırsattır. Denizkabukları kıyıdan dalınarak çıkartabildiği gibi bazen balıkçıların ağlarına ve dibi tarayan trollerine takılır. Özellikle lodos fırtınasının kabarttığı dalgalar kıyılara çok güzel denizkabuklarını da fırlatabilir.
Güneydoğu Asya kıyıları denizkabukları bakımından en zengin bölgedir. En göz alıcı kabuklar da genellikle buradan çıkarılır. Ama kabuk koleksiyonu için Güneydoğu Asya'ya gitmek gerekmez. Rastgele bir deniz kıyısın­da geçireceğiniz bir yaz tatili sizi denizkabuklarının büyüleyici dünyasına sokabilir.forumDenizaltının tam olarak keşfedilmemiş çok renkli dünyasında, balıklar ve mercanların yanı sıra, gizemli şekilleri, renkleri ve yaşam biçimleriyle deniz kabukları birer mücevher gibi yer alır. Çoğu insanın sadece deniz kıyısında dolaşırken veya yaz tatili için kıyı bölgelerine gittiği zaman gördüğü, kumsaldan toplayıp evinin bir köşesinde süs eşyası olarak kullandığı bildik deniz kabuklarından başka, az bilinen ve insanı hayretler içerisine düşürecek güzellikte binlerce çeşit deniz kabuğu daha var. İstiridye kabukları içinde küçücük bir kum tanesinin gösterişli bir inci haline gelmesi veya birbirinden farklı iki tür deniz minaresinin yan yana gelişi, farklı güzellikler ve şaşırtıcı zariflikler yaratır. Çeşitleri yüz bini bulan deniz kabuklarının bazıları hoşa giden renk ve zarafetlerinden ötürü eski devirlerde para yerine kullanıldığı gibi, günümüzde de pek çok evde süs eşyası olarak en hatırlı köşelere oturtulur.


Tılsımlı Kabuklar


Deniz kabuklarının bir başka özelliği ise bilinen en eski büyülerde kullanılması. Kabuklarla tılsım yapmanın binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihi var. Deniz kabuklarını her dönemde pek çok konu ile ilişkilendirebilen insanoğlu, onu hem nazara karşı koruyucu, hem de doğurganlığı temsil eden bir sembol olarak kullanmış. Kabukların güçlü bir doğurganlık sembolü olarak düşünülmesi nedeniyle, doğum sancıları ve kısırlığa karşı yaygın olarak kullanıldığı da biliniyor. Araştırdıkça, deniz kabuklarının sadece basit bir güzellikten ibaret olmadığı, her birinin mücevher değerinde ve hassasiyetinde olduğu ortaya çıkıyor. Malakoloji adı verilen kabuklu canlılar bilim dalında yapılan araştırmalarla literatüre her gün yeni türler ekleniyor. Deniz kabukluları, formlarına göre ana ve alt familyalar olarak sınıflandırılıyor.

Tek parçadan oluşan ‘Gastropod’lar familyası, yüzde 80’lik oranı ile en kalabalık familya. Bunu yüzde 18 ile çift kapaklı ‘Bivalvia’lar izliyor. Dünyanın en güzel ve değişik kabuklarının Hint-Pasifik Okyanusu bölgesindeki denizlerden çıktığı biliniyor. Erişilmesi güç derinlikteki kabukların toplanması için farklı yöntemler kullanılıyor.

Deniz kabuklarının saklanmasında dikkat edilecek en önemli nokta, kabukların doğrudan güneş ışığı almayacak ve tozlanmayacak yerlerde muhafaza edilmesi.
forumPahalı Bir Hobi


Deniz kabuğu koleksiyonculuğu özellikle Amerika’da yaygın. Birçok kulüp ve dernek bu dalda faaliyet gösteriyor.

İnternet yoluyla yapılan açık artırmalarda 40 dolardan 3500 dolara kadar değişen fiyatlarla alım satımı yapılan deniz kabukları, artık bir hobi. Türkiye’de de dünya denizlerinden toplanan çeşitli kabuklara koleksiyonunda yer veren meraklılarla bu hobi yaygınlaşıyor.

Kabuk koleksiyonerlerinden birisi de Fikret Özer. Deniz kabuğu merakının yıllar önce Bodrum Kalesi önündeki bir satıcıdan aldığı ‘Tridacna Squamosa’ türü bir kabukla başladığını belirten Özer, altı yıldır topladığı deniz kabukları ile bugün 3 bin türün üzerinde parçaya sahip bir koleksiyoner. Deniz kabuğu hobisini giderek bir iş haline getiren Oğuz Oral da Türkiye’de profesyonel anlamda deniz kabuğu ticareti yapan önemli bir isim.

Kısacası, deniz kabukları binbir renk, desen ve şekliyle bambaşka bir dünya. Yıllardır deniz kabuklarıyla haşır neşir olan Profesör Nihat Tarlan, bu konuda yazdığı bir makalede bu rengârenk dünyayı anlatırken, "Napoli'de Mercelline sahillerinde deniz hayvanlarının kabuklarından yapılmış biblolar satılır.


Denizkabuklarının Temizlenip Saklanması


İçinde deniz salyangozlarının bulunduğu ka­buklar beş dakika kadar kaynatılmalı, daha sonra içindeki hayvan topluiğne ya da cımbız­la çıkarılmalıdır. Boş bulduğunuz ya da bo­şalttığınız kabukları temizlemek için sabunlu sıcak suda iyice yıkamak, temiz suda uzun süre çalkalamak gerekir.

Midyeler ve öbür çiftçenetlilerin kabuklan kesinlikle bıçakla açılmamalıdır. Bir yerinizi kesebilirsiniz ya da kabuk parçalanabilir. En iyisi çiftçenetlileri de salyangozlar gibi kayna­tın. Sıcak su, hayvanı çabucak öldürecek, kabuğun iki çenetini birbirine bağlayan kaslar gevşeyecektir. Kabuğu sıcak sudan çıkarıp soğutun ve içini temizledikten sonra sabunlu sıcak suda yıkayın. Yağlı, ziftli ya da yosunlu kabukları tinerli bir bezle temizledikten sonra sabunlu sıcak suda tel fırçayla özenle ovun.

Renkli kabukları güçlü güneş ışığında ku­rutmayın. Gün ışığı kabuğun rengini soldurabilir. Denizkabuklarını çamaşır suyu gibi bir ağartıcı kattığınız suyla temizleyebilirsiniz.
Bu tür ağartıcılar kabuğun doğal renklerini etkilemez.

Denizkabukları kutu ya da çekmecelerde kolayca kırılabilir. En iyi saklama yöntemi, tüp içinde satılan yapıştırıcılarla kabukları beyaz kartlara iliştirmektir. Bir karta birkaç çeşit kabuk yapıştıracaksanız, birbiriyle akra­ba olan türlerden örnekler seçin. Her örneğin altına adını ve hangi tarihte, nerede bulundu­ğunu yazmayı unutmayın. Yumuşakçalar üze­rine bir kitap bulabilirseniz, hayvanın Türkçe adının yanına parantez içinde bilimsel adını da ekleyebilirsiniz. Doldurduğunuz kartları saklamak için en iyi yer çekmeceli küçük dolaplardır.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Denizkabuğu Koleksiyonculuğu | Kabuk Koleksiyonculuğu - Denizkabuklarının Temizlenip Saklanması" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Ой! (13), deniz kabuğu nedir - Google'da Ara (8), Ой! (4), deniz kabukla yapilan elsanatlari - Bing (4), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (3), midye kabuğu süs olarak kullanılmadan önce nasıl temizlenir - Google\'da Ara (3), deniz kabukluları nasıl temizlenir - Google'da Ara (3), istiridye kabuğu nasıl saklanır - Google\'da Ara (2), midye kabuğu nasıl beyazlatılır - Google\'da Ara (2), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (2), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (2), midye kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (2), deniz salyangozu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (2), deniz kabuğu nasıl bulunur - Google\'da Ara (1), http://img96.imageshack.us/img96/5048/pearlytopseashellslc8.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), istiridye kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabukları nerelerde bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabukları nasıl temizlenir - Bing (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu temizlemek - Google\'da Ara (1), denız kabukları nerden bulurum - Google\'da Ara (1), http://img225.imageshack.us/img225/5074/bleedingtoothneriteshel.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), Google Custom Search (1), istiridye kabuğu nerden bulurum - Google\'da Ara (1), deniz kabukları nasıl parlatılır - Google\'da Ara (1), Deniz kabuklarından biblo yapımı anlatımı - Google\'da Ara (1), istiridye kabuğu nerden bulurum - Google\'da Ara (1), http://img96.imageshack.us/img96/5048/pearlytopseashellslc8.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerden bulurum - Google\'da Ara (1), deniz kabugu hobi ev eşyası - Google\'da Ara (1), deniz minareleri nasil temiz - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu en çok nerde çıkar - Google\'da Ara (1), midye kabuğu nasıl temizlenir - Google Search (1), midye kabugu nasil temizlenir - Google\'da Ara (1), midye kabugu nerde satilir - Google\'da Ara (1), istidre kabuğu rengi nasıldır - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuklari nasil beyazlatilir - Google\'da Ara (1), istiridye kabugu nerede olur - Google\'da Ara (1), istiridye kabugu nereden bulurum - Google\'da Ara (1), deniz salyangozu nasıl temizlenir - Google Search (1), deniz kabuklarindan yapilan susler - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz salyangozu kabuğundan nasıl çıkarılır - Google\'da Ara (1), deniz kabugu nasil temizlenir - Bing (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google Search (1), deniz kabuğu cilalama - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu denizin neresinde bulunur - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz salyangozu kabuğu temizleme - Google\'da Ara (1), deniz minaresi kabuğundan nasıl çıkar - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu cilalama - Google\'da Ara (1), istiridye kabugu nerede satilir - Google\'da Ara (1), midye kabukları nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google Search (1), deniz kabukları nasıl parlatılır - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede satılır - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google\'da Ara (1), deniz minaresi nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz salyozunu nasil temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabukları nasıl saklanır - Google Search (1), deniz kabukları nasıl saklanır - Google Search (1), deniz kabukları nasıl saklanır - Google Search (1), deniz salyangozu kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu denizin neresinde bulunur - Google\'da Ara (1), deniz salyangozu kabugu nasil parlatilir - Google\'da Ara (1), deniz kabuklari nasil temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl parlatılır - Google'da Ara (1), deniz kabuklari nerede.bulunabilir - Google-Suche (1), denizkabugu nerden bulurum - Google\'da Ara (1), deniz kabuğunu nerden bulabilirim - Google\'da Ara (1), deniz kabugu nerede satilir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google Search (1), deniz kabukları nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), örgü hayvanlar ve deniz kabukları - Bing (1), Deniz kabuğu içini temizleme - Google\'da Ara (1), deniz minaresi temizlemek icin - Google\'da Ara (1), istiridye kabuğu nasil temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu temizlemesi - Google\'da Ara (1), deniz minaresi temizleme - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabukları nasıl temizlenir - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu parlatma - Google\'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google'da Ara (1), deniz kabukları nasıl parlatılır - Google'da Ara (1), deniz kabuğu nerede bulunur - Google'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google'da Ara (1), deniz kabuğu nasıl temizlenir - Google'da Ara (1),