Kadim Dostlar ™ Forum: Maketçilik- Maket Yapımı - Modelcilik | Gerçek Hayatta Bulunan Bir Nesnenin Çeşitli Materyaller Kullanarak Seçilen Ölçekte Bir Örneğini Yapmak - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Maketçilik- Maket Yapımı - Modelcilik | Gerçek Hayatta Bulunan Bir Nesnenin Çeşitli Materyaller Kullanarak Seçilen Ölçekte Bir Örneğini Yapmak Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Maketçilik - Maket Yapımı - Modelcilik
Gerçek hayatta bulunan bir nesnenin çeşitli materyaller kullanarak seçilen ölçekte bir örneğini yapmaya maketçilik denir.

Maketçilik yapılması planlanan bir evin mimari tasarımı için üretilen prototip içeriğinde bir ev maketi olabileceği gibi gerçek hayattaki ulaşım araçlarının (uçak, gemi, tren, araba vb.) birebir bir modelini yapmak da olabilir. Uçak maketçiliği(statik maket) oldukça rağbet gören dallarından bir tanesidir. 1/72, 1/48 ve 1/32 gibi oranları mevcuttur.

1. ve 2. Dünya Savaşı dönemi Uçakları, Soğuk Savaş dönemi Uçakları ve modern uçaklar olarak dönem dönem ayrılırlar. Yine ağırlığı 2. Dünya savaşı olmak üzere Zırhlı araç maketçiliği de 1/72, 1/48 ve 1/35 ölçeklerde önemli bir yer tutmaktadır.

Tren maketçiliği maketçiliğin bir kolu olarak gelişmiş ülkelerde yaygın bir hobidir. Yaygın kullanılan ölçekler 1/87 (HO olarak adlandırılır), 1/100, 1/72 ve 1/200'dür. Bu hobi kapsamında demiryollarında işleyen veya geçmişte işletilmiş lokomotif ve vagonların maketi yapılabileği gibi bunların yapılmış hazır maketlerinin kolleksiyonu da yaygındır. Demiryolu ulaşımı olan bir mekanın canlandırma amacıyla kurgulamak ve maketini yapmak da ilgi çeken uğraşlardan birisidir.
forum


İnce Minareli Medrese'nin maketi
Mocelcilik (Maketçilik), genç yaşlı milyonlarca insanın yapmaktan zevk aldığı bir uğraştır. Model, uçak, gemi, lokomotif, otomobil, ev ya da baş­ka herhangi bir şeyin kopyasıdır. Aslına tıpatıp benzeyen ama genellikle daha küçük boyut­larda yapılan modeller belirli bir ölçeğe göre küçültülür. Örneğin 1:100 ölçeğine göre mo­deli yapılan bir geminin 100 cm uzunluğunda­ki bir bölümü, modelde 1 cm uzunluğunda olur. Modeller gerçek planlara titizlikle uyu­larak yapılır.
Modelcilikten tasarım mühendisliğinde de yararlanılır. Örneğin bir yapının bitince nasıl bir görünüm alacağı, bu yapının bir modeli yapılarak önceden görülebilir. Buna maket de denir. Sergilerde, müzelerde, okullarda ve fabrikalarda bu gibi maketlerden yararlanılır. Televizyon ve sinema filmlerinin çekiminde de böyle maketler kullanılır. Bilimkurgu film­lerindeki uzay gemileri bu türden modeller­dir. Bir de gerçek boyutlarda yapılan model­ler vardır. Örneğin bir uçağın, tıpkı modeli yapılarak aerodinamik özellikleri saptanır.

20. yüzyılda model yapımı, kullanılan maddelerin ve yapıştırıcıların gelişmesi sonucu büyük bir ilerleme gösterdi. Elektronik de­netleme sistemlerinin ve küçük motorların yapılmasıyla motorlu modellere ilgi arttı. Uçak, otomobil, gemi, tren gibi taşıt modelle­rine küçük boyutlu motorlar yerleştirilmeye başlandı.

Biri sergilemek için, öteki ise hareketli iki tür model vardır. Bunlardan birincisi hareket­siz olup bir rafı ya da masayı süslerken, öbürü demiryolu ve tren modellerinde olduğu gibi bir odanın tamamını kaplayabilir.


Model Setleri


Eskiden büyük bölümü elle yapılan modelle­rin yerini günümüzde modelin yapımında kullanılacak bütün parçaları ve parçaların nasıl birleştirileceğine ilişkin bilgileri içeren hazır setler almıştır. Uçak, gemi, tren ve otomobil modellerinden, uzay araçları, dino­zorlar ve masal karakterlerine kadar birçok çeşidi olan bu setlerde, modelin yapımında kullanılacak araçlar ve yapıştırıcı dışında mo­del için gerekli olan bütün parçalar vardır.


Model Trenler


19. yüzyılın sonlarında demiryolu modelleri yapılmaya başlandı. Önceleri model lokomo­tifler buhar gücü ya da zemberekle çalıştırılı­yordu, daha sonra buharlı izlenimi veren, ama küçük bir elektrik motoruyla hareket eden lokomotif modelleri yapıldı.

Demiryolu modellerinin bir ölçeğe göre yapılması özellikle önemliydi; çünkü raylar, vagonlar, lokomotif ve sinyal sistemi gibi kurularak bir araya getirilecek birçok birimin birbirine uyması ancak bunların bir ölçeğe göre yapılmasıyla sağlanabilirdi.

Demiryolu modellerinde elektronik denet­leme sistemlerinin kullanılması, birden fazla trenin aynı ray üzerinde birbirinden bağımsız olarak ve bir uyum içinde hareket edebilmesi­ni sağladı. Demiryolu modellerinin ilginç bir özelliği de küçük bir setle işe başladıktan sonra, zamanla modele eklenen yeni parçalar­la, büyük ve karmaşık bir demiryolu modeli yapılabilmesidir.


Model Otomobiller


Otomobil modelleri iki türlüdür. Birinciler, ünlü markaların sergilenmesi amacıyla yapıl­mış; ikinciler ise, uzaktan denetlenebilen küçük bir motorla donatılmış hareketli mo­dellerdir. Bundan başka, elektrik motoruyla hareket eden model yarış otomobillerinin bir yarış pisti modeli üzerinde yarıştırıldığı setler de vardır.Model Gemiler


Bilinen en eski modeller gemi modelleridir. Günümüzden 3.000 yıl kadar önce yapılmış olan gemi modelleri bulunmuştur. Yüzyıllar­dan beri dünyanın birçok yerinde model yelkenli yarışları yapılmaktadır. ABD ve İn­giltere'de kuruluş tarihi 1870'lere dayanan model gemi kulüpleri vardır.
II. Dünya Savaşı'ndan sonra küçük motor­ların ve radyo dalgalarıyla çalışan uzaktan kumandalı aygıtların yaygınlaşmasıyla gemi modelciliğine ilgi hızla artmıştır. Günümüzde dünyanın birçok yerinde model gemi kulüple­ri ve bu alanda çalışan uluslararası kuruluşlar vardır.

Gemi modelleri, serbest biçimde hareket edenler, bir kabloya bağlı olanlar ve radyoyla denetlenenler olarak üç ana gruba ayrılır. Model uçaklar gibi model gemiler de çok yüksek hıza ulaşabilir ve yarıştırılabilir. Bir kabloya bağlı olarak bir noktanın çevresinde dönecek biçimde yapılmış olan bir model hidroplan, saatte 200 kilometrenin üstünde bir hıza ulaşabilmek­tedir.
Gemi modelleri için de hazır setler vardır. Ama birçok modelci, modelin yalnızca planı­nı alıp model parçalarını kendi yaparak çalış­mayı yeğler. Büyük modellerin yapımı küçük­lere göre daha kolay olduğu için yeni başla­yanların büyük modellerle çalışması daha uygundur.


Model Uçaklar
(Bakınız Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. )forum


Bir havaalanı ve uçakların maketi
İlk uçakların göklerde görülmeye başlamasın­dan çok önce model uçaklar uçurulmuştu. 1804'te Sir George Cayley model planörler uçurmuş ve 1872'de Alphonse Penaud, perva­nesi bir kauçuk şeritle döndürülen bir model uçak tasarlamıştı. 1930'larda benzinli, iki zamanlı, küçük motorların kullanılmaya baş­lanmasına kadar, model uçakların pervanele­rini çevirmek için yalnızca kauçuk şeritler kullanılmıştır.

1930'larda modelciler yeniden planörlere ilgi gösterdi. Kablolu ya da radyo denetimli model uçaklar da bu sıralarda ortaya çıktı. Böylece model uçaklarda en yaygın üç uçuş biçimi belirlendi. Bunlar serbest, radyo dene­timli ve kablolu uçuş biçimleriydi.

Serbest uçuşlu modeller planörler, kauçuk şeritli ya da motorlu uçaklardır. Bu modeller gerçeklerinin bir ölçeğe göre küçültülmüş bir kopyası olabileceği gibi, çoğu zaman büyük kanatlı ve yüksek itiş güçlü özel modeller de olabilir. Serbest uçuşlu modeller, yarışmalar­da uçuş uzaklığı ve havada kalma sürelerine göre değerlendirilir.

Radyo denetimi, yerdeki "pilot"un model uçağı havalandırmasına, havada uçağı yönlen­dirmesine ve yere, önceden belirlendiği bi­çimde iniş yaptırmasına olanak sağlar.

Kablolu modellerde model uçakla komuta aygıtı arasında 25 metre kadar uzunlukta iki ince tel vardır. Bu tellere bağlı olarak kullanı­cının çevresinde dönen uçak, bazen saatte 300 km hıza ulaşabilir. Komuta aygıtı kullanıla­rak, uçağa istenen her türlü manevra yaptırı­labilir.
Uçan modeller tahtadan, genellikle hafif ve dayanıklı olan balsa ağacından yapılır ve ince kâğıt ya da ipekle kaplanır. Üzerine sürülen bir tür cilayla kaplamanın su geçirmemesi ve gergin durması sağlanır. Model uçak yapımın­da camyünü, polistiren gibi yeni gereçler ve kendinden yapıştırıcılı, ısıyla büzüşen mela-min plakalar da kullanılır.

Bütün model uçaklar uçmaz. Birçok mo­delci, tahta parçaları ya da model setlerinde bulunan önceden hazırlanmış plastik parçaları kullanarak ünlü uçakların ölçekli modellerini yapmayı yeğler.


Kendi Modelini Hazırlama


Çevremizde model yapmak için kullanılabile­cek birçok gereç vardır. Tahta, plastik, kil, karton, kâğıt, düğme, tel, hatta çeşitli makine parçalan bu amaçla kullanılabilir. Bu gibi gereçleri kullanarak tümüyle kendi yaratısı olacak bir model tasarlamak çok zevklidir. Bütün dünyada modelci örgütleri vardır. Bunlar sergiler düzenler, gazete ve dergiler yayımlar.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Maketçilik- Maket Yapımı - Modelcilik | Gerçek Hayatta Bulunan Bir Nesnenin Çeşitli Materyaller Kullanarak Seçilen Ölçekte Bir Örneğini Yapmak" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (74), Google (35), Google (18), cami maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (13), müzik aleti maketi yapımı - Google'da Ara (12), karton maket yapımı - Google'da Ara (11), cami maketi yapılışı - Google'da Ara (8), kartondan gemi yapımı - Google'da Ara (7), üç boyutlu uzay gemi maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (7), maket ev yapımı galerisi - Google'da Ara (7), maket müzik aleti nasıl yapılır - Google'da Ara (6), maket müzik aleti yapımı - Google Arama (6), gemi maketçiliği - Google'da Ara (6), kartondan uzay gemisi nasıl yapılır - Google'da Ara (6), MÜZİK ALETİ MAKETLERİNİN YAPILIŞI - Google'da Ara (6), kartondan maket ev yapımı - Google'da Ara (6), çok çabuk olan 3 boyutlu maketlerin yapılışları - Google'da Ara (5), üç boyutlu maket yapımı - Google'da Ara (5), karton dan gemi yapımı gezginler - Google'da Ara (5), kartondan cami yapımı - Google'da Ara (5), uzay gemisi nasıl yapılır - Google'da Ara (5), uzay aracı maketi - Google'da Ara (5), maket yapımı video - Google'da Ara (5), karton maket ev yapımı - Google'da Ara (5), kartondan uzay gemisi nasıl yapılır - Google'da Ara (5), MAKET PLANOR YAPIMI VİDEO - Google'da Ara (4), maket uzay aracı nasıl yapılır - Google'da Ara (4), üç boyutlu sindirim sistemi maketi - Google'da Ara (4), 3 boyutlu maket ev yapım tarifi - Google'da Ara (4), Google (4), elektrik motorlu maket tahta tekne yapımı - Google'da Ara (4), uzay aracı maketi - Google'da Ara (4), maket ev yapımı - Google'da Ara (3), kartondan uzay gemisi yapımı - Google'da Ara (3), maket ev yapımı anlatımlı - Google'da Ara (3), sindirim sistemi maket nasıl yapılır - Google'da Ara (3), derya baykal hayvan meketi - Google'da Ara (3), maket yapımı müzik aletleri - Google'da Ara (3), uzay aracı maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), uzay aracı maketi nasıl yapılır? - Google'da Ara (3), KARTONDAN UZAY GEMİSİ YAPIMI - Google'da Ara (3), ödev karton gemi yapımı - Google'da Ara (3), üç boyutlumaket ev modelleri - Google'da Ara (3), ödev olarak medrese maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kartondan 3 boyutlu maket yapılışı anlatımlı - Google'da Ara (3), maket müzik aletleri - Google'da Ara (3), kartondan yapılmış uzay gemileri - Google'da Ara (3), enstrüman maketleri - Google'da Ara (3), trafik maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), gemi maketçiliği - Google'da Ara (3), maket uzay aracı nasıl yapılır - Google'da Ara (3), ev maket örnek - Google'da Ara (3), maket müzik aleti nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kartondan gemi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), müzik aleti maketi - Bing (3), caminin maket yapılışı - Google'da Ara (3), enstrüman maket yapımı - Google'da Ara (3), maket cami yapılışı - Google'da Ara (3), maket uzay aracı nasıl yapılır - Google'da Ara (3), uzay gemiyapımı - Google'da Ara (3), maket cami yapımı - Google'da Ara (3), araba modelciliği nasıl yapılır - Google'da Ara (3), maket müzik aleti nasıl yapılır - Google'da Ara (3), dünya maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), müzik aletleri maketleri - Google'da Ara (3), karton cami maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), uzay maketi yapımı - Google'da Ara (3), ders uzay gemisi modelleri nasıl olur - Google'da Ara (3), maketten taşıt yapma - Google'da Ara (3), maket müzik aleti yapımı - Google'da Ara (3), maket müzik aleti nasıl yapılır - Google'da Ara (3), trafik maketi - Google'da Ara (3), uzay maketinin yapılışı örnekleri ve yapılışı - Google'da Ara (3), amketçilik sanatları - Google'da Ara (3), materyalle uzay yapımı - Google'da Ara (3), trafik maketi yapımı için herşey - Google'da Ara (3), kartondan uzay gemisi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), uzay aracı yapımı - Google'da Ara (3), sindirim sistemi maket yapımı - Google'da Ara (3), NASIL MÜZİK MATERYALİ YAPIMI - Google'da Ara (3), uzay aracı maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kartondan cami maketi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kartondan maket ev nasıl yapılır - Google'da Ara (3), maketçilik - Google'da Ara (3), maket ev yapımı anlatımlı - Google'da Ara (3), karton maket ev yapımı - Google'da Ara (3), kartondan cami maketi - Google'da Ara (3), cami maketi yapım - Google'da Ara (3), bir müzik aletinin maket yapılışı - Google Search (3), uzay gemisi maketi kartondan nasıl yapılır - Bing (2), maket müzik aleti nasıl yapılır - Google\'da Ara (2), karton ev maket ev - Bing (2), (1) maket ev yapımı - Web Search Results (2), maket el yapımı uzay aracı - Google'da Ara (2), cami maketi nasıl yapılır - Recherche Google (2), Arama V9 (2), MMAKET CAMİ YAPIMI - Bing (2), maketcilik - Bing (2), arazi maketi yapma - Bing (2), tahtadan yapılmış hayvan maketleri - Google\'da Ara (2),

"Maketçilik- Maket Yapımı - Modelcilik | Gerçek Hayatta Bulunan Bir Nesnenin Çeşitli Materyaller Kullanarak Seçilen Ölçekte Bir Örneğini Yapmak " ile Benzer Konular
Userbar Yapımı
2 Yanıt - 1.891 Görüntülenme
Gerçek Güzellik l Audrey Hepburn
2 Yanıt - 903 Görüntülenme
Ahşap Çiçekler | El Yapımı Ahşap Çiçekler
5 Yanıt - 5.473 Görüntülenme
Ben Hayatta Hiç ................ Yapmadım
2 Yanıt - 703 Görüntülenme
Turşular Serisi | Turşu Çeşitleri - Kolay Turşu Yapımı Tarifleri
3 Yanıt - 12.466 Görüntülenme