Kadim Dostlar ™ Forum: Model Uçak Yapımı | Model Kitleri - El Aletleri ve Tezgah - Dikkat Edilecek Noktalar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Model Uçak Yapımı | Model Kitleri - El Aletleri ve Tezgah - Dikkat Edilecek Noktalar Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla PaylaşModel Uçak YapımıModel havacılıkta kullanılan birçok değişik tipte araç vardır. Lastik motorlu Modeller, Planör, serbest uçuş modelleri, R/K helikopter v.s. Burada biz, R/K model uçakların yapanmını anlatacağız. R/K modeller balsa,epoksi ve köpük (ektrude polisıiren) olmak üzere üç ana malzeme kullanılarak yapılır.Epoksi ve köpük modeller genellikle hazır yapılmış şekilde. Kanatlar ve diğer parçalardan oluşur ve bunlar birlikte. Kit halinde satılır. Ancak model yapımında en çok kullanılan malzeme balsadır.forum


Balsa, Afrika ve Güney Afrika'nın Tropik ikliminde yetişen bir ağaçtır. Güçlü lifleri ve çok hafif olması nedeniyle havacılıkta en çok aranan malzemelerdendir. 19. yüzyılın başlarında ilk uçaklar yapılmayn başlandığında inşa için balsa tercih edilmiş ve güçlü motorlar yapılıp hafif metaller piyasaya girene kadar uçak endüstrisinin temel malzemesi olmuştur.

Modellerde balsa kullanmanın birçok avantajı vardır. Özellikle çok hafiftir. Dikine darbe almadığı sürece lifleri oldukça güçlüdür. İşlenmesi ve tamiratı kolaydır. Evet, balsa dışında diğer malzemeden yapılmış modellerin hazır olarak satıldığını söylemiştik. Bu nedenle model yapımı konusunda biz de balsa ve diğer ahşap çeşitlerinden oluşan modelleri ele alacağız

Model Kitleri:

Daha önce model yapmadıysanız veya balsa parçalan planlardan kopyalayarak kesmek size zor geliyorsa kendinize iyi bir model uçak kiti almanız gerekir. Model kitlerinden inşa için gerekli hemen hemen tüm malzeme biraraya getirilmiş ve yapımda kullanılan balsa da gerekli ölçülerde kesilmiştir. Ne yazık ki ,ülkemizde R/F model uçak kiti üretilmemektedir. Piyasada bulabiliceğiniz eğitim tipi model kitlerinin fiyatları 150 dolar civarındadır.

Yapıştırıcılar:

Model yapımında iki tip yapıştırıcı kullanılır: Siyanoakrilat (CA) ve çift komponentli epoksi. CA yapıştırıcalar, piyasada "Japon yapıştırıcı" diye bilinen yapıştırıcıdan Başka bir şey değildir. Model dünyasında yüzyılın keşiflerinden biri olan CA'lar, çok hızlı kurumaları ve güçlü olmaları nedeniyle hem yapım sürelerini düşürmüş hem de modellerin sağlamlığını arttırmışlardır. CA'ların tek dezavantajı mekanik dayanımlarnın çok iyi olmasıdır. Piyasada 404 diye bilinen epoksiler ise (epoksi reçine ve sertleştirici) iki bileşenden oluşurlar. Epoksilerin sertleşme (kuruma) süresini sertleştirici belirler. Modelcilikte genellikle 5 dakika veya 30 dakikalık epoksiler kullanılır.CA'ya oranla daha yavaş kurumalarına rağmen üstün mekanik dirençleri nedeniyle ekstra dayanıklılık gerektiren yerlerde epoksi kullanılır. Ayrıca yanmaz ve yakıt geçimez olma özellikleri epoksilere başka kullanım alanları da kazandırır.

El Aletleri ve Tezgah:

Modelinizi seçip yapım için gerekli malzemeleri aldıktan sonra bu modeli İnşa etmeye uygun bir yere ve bazı el aletlerine ihtiyacınız olacaktır. Öncelikle düz bir yüzeye, bir tezgaha ihtiyacınız olacak. Bu iş için mutfak tezgahı pek uygun bir seçim değildir. Ancak kendiniz, iyi bir tezgah yapabilirsiniz. İdeal ölçüler şöyledir; 80 cm yükseklik, 150 cm uzunluk, 75 cm genişlik. Tezgahınızın yüzeyi, iğne batırmaya müsait yumuşak bir ağaçtan olmalıdır. Yapım sırasında gerekli el aletleri de şunlardır: Pense, yan keski, kıl testere, maket bıçağı, yıldız ve düz tornavida, zımpara (150, 200,280, 400, 1000), cetvel, gönye, rende, model ütüsü veyâ seyahat ütüsü, maket matkabı veya normal matkap Ayrıca balsa dolgusu,yağlı kağıt (veya aydınger), alkol ve seloteyp gibi malzemeleri de hazır bulundurmakta fayda vardır.

İnşaya Başlama:

Modelinizi yapmaya başlamadan önce planlarınızı tezgahın üzerine serin ve üzerini yağlı kağıt ile örtün. Bu yolla, modelinizin planlara yapışmasını önlersiniz. Sonra planlan dikkatlice inceleyin ve varsa modelin el kitabını okuyun. Böylece modelde kullanılan parçalara aşina olursunuz. Sıra, kit içindekiparçalan gruplamaya geldi. Kit içindeki parçaları kutudan çıkartın ve gövdekanat vs. şeklinde gruplayın. Parçaların eksik olup olmadığını kontrol kontrol 1edin.

Dikkat Edilecek Noktalar:

Modelin yapımı sırasında şunlara özellikle dikkat edin;

- Birbirinin aynı olarak inşa edilmesi gereken parçaların birbirinin tamamıyla aynı olması gerekir.

- İniş takımları modelinizin en çok darbe yiyecek yerlerinden biridir. Bu nedenle mutlaka epoksi ile yapıştırın ve yeteri kadar sağlam olduğundan emin olun. Eski modelciler iniş sırasında 4-5 mm'lik çelik iniş takımı çubuklarının ne hale geleceğini bilirler. Sağ ve sol kanadı birbirlerine yapıştırırken çok dikkatli ölun. Mutlaka 30 dk'lık epoksi kullanın ve en az 24 saat kurumaya bırakın.

- Planlarla modelin el kitabı veya fotoğrafları arasında bir fark varsa planlan doğru kabul edin.

- Modelinizi kaplamadan önce kanat dengesini mutlaka kontrol edin. Bir dengesizlik varsa kurşun ağırlık kullanarak bunu giderin. Bu sizin ilk modelinizse planlara sadık katın, modeli modifiye etmeye çalişmayın.

Modelinizi, üreticinin tavsiye ettiği sıra içinde inşa edin. İlk modelinizi yaparken yardım istemekten çekinmeyin. Utmayın ki inşa sırasında doğu yapılmayan bir şeyi sonradan düzeltmek ya çok zor olacaktır ya da mümkün olmayacaktır.


Cem Tekin
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


forum forum forum forum

forum forum forum forum

forum forum forum forum

forum forum
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Model Uçak

Model uçak, uçan cisimlerin ayrıntılara inerek ve ölçeklendirerek oluşturulmuş kopyalarıdır.

Uluslararası standartlar ölçüsünde yapılan uçucu modellerin yapımı ve kullanımı için genellikle eğitim gereklidir. Plastik modeller ise gerçek boyutlarından ölçeklenerek hazırlanan uçaklardan oluşur. Titizlik ve özverinin hakim olduğu model uçak hobisi pek çok kategoriye ayrılır. Uçucu modellerin yapımında, balsa, ıhlamur, köpük ve fiberglas türü hafif maddeler kullanılır.
Uçucu modeller için Türkiye'de Türk Hava Kurumu eğitim vermektedir.

Kurslar ücretsiz ve iki aşamalıdır:


1.
Başlangıç kursu
2. Tekamül kursu
forum


Bir Fokker F28 statik modeli
Başlangıç kurslarında uçucu modellerin temeli anlatılarak öğrencilere ATA veya Pelikan adındaki başlangıç modelleri yaptırılır. Başarılı bir şekilde kursu tamamlayanlar tekamül kursuna katılıp ilerleyebilirler. İsteyenler RC adı verilen Radyo Kontrol kurslarına katılıp kontrol eğitimi alabilirler. Bu eğitimleri alan kişiler uçucu modellerini kendi atölyelerinde modelin zorluğuna bağlı olarak bir hafta ve bir ay süren zaman aralıklarında üretirler.

Plastik modellerde ise temel amaç var olan ya da prototip halindeki bir hava taşıtının (helikopter, uçak, zeplin) tamamen aslına uygun bir maketini yapmaktır. Burada kullanılan malzeme adından da anlaşıldığı gibi plastiktir. Küçük ayrıntıların çok önem taşıdığı bu modeller için üretici firmalar özel boyalar tasarlamış ve uçakların gerçek renkleri (eskitmeler dahil) elde edilmeye çalışılmıştır. Telsiz antenleri, kuyruk numaraları, forslar, isteğe bağlı bomba ve kanat ucu tanklar modelin gerçekliğinin perçinlenmesini sağlar.

forum


Bir F-5 maketiforum


DC-3 uçağı maketiforum


B-17 maketiforum


T-REX 600 maketi

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Model Uçak Yapımı | Model Kitleri - El Aletleri ve Tezgah - Dikkat Edilecek Noktalar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

basit uçak yapımı - Google'da Ara (23), model uçak yapımı - Google'da Ara (18), model uçak yapımı - Google'da Ara (18), kağıttan helikopter yapımı - Google'da Ara (16), tahtadan uçak yapımı - Google'da Ara (16), Яндекс (14), lastik motorlu uçak yapımı - Google'da Ara (13), model uçak yapımı - Google'da Ara (11), model uçak yapımı - Google'da Ara (11), model uçak yapımı - Google'da Ara (10), kıl testere motifleri - Google'da Ara (10), lastik motorlu uçak yapımı - Google'da Ara (10), model uçak yapımı - Google'da Ara (10), model uçak yapımı - Google'da Ara (10), planör uçak yapımı - Google'da Ara (9), tahtadan uçak yapımı - Google'da Ara (9), planör nasıl yapılır şzle - Google Search (8), model uçak yapımı - Google'da Ara (8), uçak yapımları - Google'da Ara (8), lastik motorlu uçak yapımı - Google'da Ara (8), model uçak yapımı - Google'da Ara (8), maket uçak yapımı - Google'da Ara (8), kıl testere motifleri - Google'da Ara (8), model uçak yapımı - Google'da Ara (8), maket müzik aleti yapımı - Google'da Ara (8), tahta uçak yapımı - Google'da Ara (7), basit model uçak yapalım - Google'da Ara (7), model uçak yapımı - Google'da Ara (7), kıl testere motifleri - Google'da Ara (7), uçak kitleri - Google'da Ara (7), maket planör - Google'da Ara (7), helikopter yapımı - Google'da Ara (7), maket el aletleri - Google'da Ara (7), planör yapımı - Google'da Ara (7), maket ucak yapılışı - Google'da Ara (7), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (6), model uçak yapımı - Google'da Ara (6), model uçak yapımı - Google'da Ara (6), köpükten uçak yapımı - Google'da Ara (6), model uçak yapımı - Google'da Ara (6), model uçak yapımı - Bing (5), oyuncak uçak yapımı - Google'da Ara (5), model uçak yapımı video anlatım - Google'da Ara (5), model uçak yapımı - Google'da Ara (5), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (5), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (5), cami maket yapılışı - Google'da Ara (5), tahtadan uçak yapımı - Google'da Ara (5), maket uçak yapımı - Google'da Ara (5), model uçak yapımı - Google'da Ara (5), maket uçak yapımı video - Google'da Ara (5), model uçak yapımı - Google'da Ara (5), model uçak yapımı - Google'da Ara (5), basit maket uçak yapımı - Google'da Ara (5), kıl testere motifleri - Google'da Ara (5), model uçak yapımı - Google'da Ara (4), Ой! (4), oyuncak uçak nasıl yapılır? resimli - Google Search (4), model yapımında kullanılan aletler - Google'da Ara (4), motorlu uçak yapalım - Google'da Ara (4), model uçak yapımı - Google'da Ara (4), model uçak yapımı - Google'da Ara (4), f 15 maket uçak yapımı - Google'da Ara (4), köpükten uçak yapımı - Google'da Ara (4), basit model uçak yapımı - Google'da Ara (4), maket uçak ölçüleri - Google'da Ara (4), model uçak yapımı video - Google'da Ara (4), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (4), lastik model uçak yapımı videosu - Google'da Ara (4), model uçak yapımı - Google'da Ara (4), kiti uçak yapılışı - Google'da Ara (4), kıl testere motifleri - Google'da Ara (4), kartondan uçak yapımı video - Google'da Ara (4), kıl testere motifleri - Google'da Ara (4), basit uçak yapımı - Google'da Ara (4), lastik ile maket uçak yapma - Google'da Ara (4), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (4), kartondan uçak yapımı için film - Google'da Ara (4), tahtadan uçak nasıl yapılır - Google'da Ara (4), el yapımı model uçak yapımı video - Google'da Ara (3), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (3), en güzel el yapımı maket uçakların yapılışını - Google'da Ara (3), model uçak al - Google'da Ara (3), maket uçak yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (3), model uçak yapımı - Google'da Ara (3), 14 farklı model kağıt uçağı resimli anlatım - Google'da Ara (3), kartondan uçak yapımı - Google'da Ara (3), maket planör yapımı resimli anlatım - Google'da Ara (3), maket uçak ölçüleri - Google'da Ara (3), maket helikopter yapımı video - Google'da Ara (3), karton vb şeylerden planör nasıl yapılır - Google'da Ara (3), karton uçak maket planları - Google'da Ara (3), model uçak yapımı anlatımı - Google'da Ara (3), model uçak yapımı - Google'da Ara (3), kartondan helikopter yapımı - Google'da Ara (3), ilginç maketen uçak yapılışı - Google'da Ara (3), model uçak yapımı - Google'da Ara (3), Arama V9 (3), (1) model uçak tanıtımı - Web Search Results (3), model uçak yapımı - Google'da Ara (3),

"Model Uçak Yapımı | Model Kitleri - El Aletleri ve Tezgah - Dikkat Edilecek Noktalar " ile Benzer Konular
Userbar Yapımı
2 Yanıt - 1.904 Görüntülenme
Ahşap Çiçekler | El Yapımı Ahşap Çiçekler
5 Yanıt - 5.506 Görüntülenme
Turşular Serisi | Turşu Çeşitleri - Kolay Turşu Yapımı Tarifleri
3 Yanıt - 12.603 Görüntülenme
Saat Yapımı l Tahta Palet ile
2 Yanıt - 19.092 Görüntülenme
Boncuktan Avize Yapımı
4 Yanıt - 10.639 Görüntülenme