Kadim Dostlar ™ Forum: Nakış Nedir? | Nakış Nasıl İşlenir? Nakışın Çeşitleri - Tarihçesi - Türkler'de Nakış - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Nakış Nedir? | Nakış Nasıl İşlenir? Nakışın Çeşitleri - Tarihçesi - Türkler'de Nakış Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.278
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

NakışKumaş üzerine pamuk, keten, ipek ya da metal iplik kullanarak iğneyle yapılan bir süsleme sanatıdır. Çok eski zamanlardan beri elle yapılan nakış günümüzde yaygın olarak makineyle yapılıyorsa da, el işi kadar değerli sayılmaz; elle yapılan iğne işleri ve motifler kadar zarif ve güzeldir.
forum


Bu el işi örneğini 1742'de 10 yaşındaki bir kız yapmıştır. Kız çocukları nakış öğrendiklerinde, bildikleri el işlerini göstermek için Örnek yapmak zorundaydılar. Kumaşa kendi adlarını ve yaşlarını, alfabedeki harfleri ve sayıları, bazen de bir şiir dizesi işlerlerdi.
Nakısın Tarihçesi


Eskiçağdan kalma mağara resimlerinden an­laşıldığına göre, nakış ilk olarak giysileri bezemekte kullanılmıştır. Pers, Asur ve Babil duvar resimlerinde el işiyle süslenmiş giysiler görülür. Eski Mısırlılar da nakışta çok ustay­dı; doğu uygarlıklarında yüzyıllar boyunca çok ince el işleri yapıldı. Japonya'da ipek kumaş üzerine doğa görünümleri işlenirdi. Çin nakışlarında parlak renkli ipliklerle insan ve ejderha motifleri işlendikten sonra bu motiflerin dış çizgileri sırmayla yani altın iplikle belirginleştirilirdi. Bizans'ta sivil ve dinsel giysiler, hatta at koşumları bile nakışla süsleniyordu. 8. yüzyıldan sonra ikonalara tapanlara karşı başlatılan şiddet hareketlerin­den dolayı Bizanslı nakkaşlar İtalya'ya sığındı ve böylece bu sanat Avrupa'da yayıldı.Nakış sanatı ortaçağda Avrupa'da en par­lak dönemini yaşadı. Ünlü İtalyan ve Hollan­dalı ressamlar zarif nakış desenleri çizdiler. Bu dönemde en güzel nakışlar din adamları­nın cüppelerini süslemek için yapılıyordu. İtalya'da papazların giydiği cüppeler incili nakışlarla süslenirdi. Eşsiz bir nakış ustalığı mıştır. Sonraları varlıklı kişilerin giysilerinde örneği olan unlu Bayeux duvar halısı Fransa'da bu dönemde yapıl- rişli nakışlar kullanıldı. Geçmişten günümüze kalmış çok güzel bazı nakış örnekleri bugün müzelerde sergilenmekte, bunun yanı sıra, eskiden yapılmış olan çok ince nakışlar da kuşaktan kuşağa yinelenmektedir. Hesap işi, çin iğnesi, fisto, antika, ajur, zincir, aplike bunların başlıcalandır.forum


1700'lerde Hindistan'da kuşak üzerine işlenmiş laleler

Nakış Nasıl İşlenir?


Güzel nakış yapmak büyük bir dikkat ve hüner ister, ama ne kadar karmaşık olursa olsun bütün nakışların temelinde bu işi seven herkesin öğrenebileceği birkaç basit iğne işi vardır.

Üzerine bir desen basılmış ve hangi renk iplik kullanılacağı belirtilmiş keten tepsi örtü­leri ya da masa örtüleri çarşıda satılmaktadır. Acemilerin işe bunlarla başlaması daha uy­gundur. Ayrıca kumaş üzerine geçirmek için kâğıda basılmış desenler ve nakış işlemeyi öğreten kitaplar da vardır. Nakış işlerken sivri uçlu bir makas, iğne ve iplikten başka bir şey gerekmez. Bazı nakışlar için kumaşı gergin tutmaya yarayan bir gergef ya da kasnak kullanılır.

İplikler kumaşın niteliğine göre ipek, ke­ten, pamuk ya da yün olabilir. Desen ve renkler de kumaşın özelliğine ve işlenecek parçanın nerede kullanılacağına bağlı olarak seçilir.

Basit nakışta dört temel iğne işi vardır.

Dolgu, sap işi ve iğneardı düz iğne grubuna girer. Basit zincir işi ve daha karışık çeşitlerde zincir, battaniye işi ve çeşitlerinde zikzak, rokoko gibi el işlerinde düğüm kullanılır. El işi örneklerinden yastık, çanta, küçük masa örtüsü ya da giysi cepleri yapılabilir.Türkler'de Nakış


Orta Asya Türkleri'nin kadın giysilerinin ince ve gösterişli nakışlarla bezendiği bilinmekte­dir. Önce göçebe yaşamı sürdüren Türkler'in çadırlarında, örtülerinde, hatta atlarının ko­lanlarında nakışlar vardı. Doğu sanatının, özellikle Çin işlemelerinin etkisini taşıyan Orta Asya Türk nakışlarından günümüze ulaşan örnek bulunmamakla birlikte, duvar resimleri ve gezginlerin notlan bu konuda bilgi sağlamaktadır.
forum forum
Türkler İslam'ı kabul etmeden önce işledik­leri nakışlarda daha çok hayvan motifleri kullanıyordu. Oysa İslam dini canlı varlıkların betimlenmesini yasakladığı için daha sonra motifler doğadaki bitkilerden esinlenilerek yapıldı. Bu işlemelerin özel bir dili vardı. Bir kökten yukarı doğru uzanan dallar, yapraklar ve çiçeklerden oluşan hayat ağacı sağlıklı, mutlu ve kalabalık bir aileyi simgelerdi. Bol çekirdekli karpuz, üzüm, nar gibi meyvelerse bereket simgesiydi. 16. yüzyılda, Osmanlı Devleti'nin yükselme döneminde ipekçiliğin 19. yüzyılda sanayi üretiminin gelişmesi sonucu nakış sanatında gerileme gözlendi. Bugün Topkapı Sarayı Müzesi'nde ve birçok Anadolu kentinin müzelerinde Türk nakış sanatının özgün örneklerine rastlanır. Bunlar­dan bindallı üç eteklerde görülen, kadife ve ipekli kumaşlara işlenen Maraş işi sırmalı nakışlar hünerli ellerin ürünleridir. Ayrıca genç kız çeyizlerinde mendil, peşkir, yağlık, bohça, yorgan ve yastık yüzlerinde de zarif işlemelere rastlanır. Ülkemizde olgunlaşma enstitülerinde Türk nakış sanatının yaşatılma­sı ve geliştirilmesi için çalışmalar sürdürül­mektedir.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 20 Kasım 2012 Salı - 12:41
Düzenleme sebebi: Resim linkleri düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.278
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim linkleri düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Nakış Nedir? | Nakış Nasıl İşlenir? Nakışın Çeşitleri - Tarihçesi - Türkler'de Nakış" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (149), Google (33), nakış çeşitleri - Google'da Ara (14), altın nasıl işlenir - Google'da Ara (12), nakış çeşitleri - Google'da Ara (11), altın nasıl işlenir - Google'da Ara (11), altın nasıl işleniyor - Google'da Ara (11), altın nasıl işlenir - Google'da Ara (10), altın nasıl işleniyor - Google'da Ara (9), nakış çeşitleri - Google'da Ara (8), Google (8), hesap işi nasılyapılır - Google'da Ara (7), altın nakışı nasıl yapılır - Google'da Ara (7), altın nasıl işlenir - Google'da Ara (7), antika işi nasıl yapılır - Google'da Ara (6), www.nakışdünyası.com - Google'da Ara (6), altın nasıl işleniyor - Google'da Ara (6), Google (5), nakışın tanımı - Google'da Ara (5), nakış çeşitleri - Google'da Ara (5), nakışın tanımı - Google'da Ara (4), nakış çeşitleri - Google'da Ara (4), nakış nedir - Google'da Ara (4), türk işi nakış nasıl yapılır - Google'da Ara (4), uzman tv de çin iğnesi nakış desenleri - Google'da Ara (4), nakış ve tarihçesi - Google'da Ara (4), antika işi nasıl yapılır - Google'da Ara (4), altın nasıl işlenir - Google'da Ara (4), nakış çeşitleri - Google'da Ara (4), nakış nedir - Google'da Ara (4), nakış nedir - Google'da Ara (4), türk işi nasıl işlenir - Bing (4), nakış işleri nelerdir - Google\'da Ara (3), (1) nakış nedir - Web Search Results (3), (1) el nakış nedir - Web Search Results (3), türk işi nasıl işlenir | blekko (3), pamuk nasıl işlenir - Google'da Ara (3), maraş işi nasıl işlenir - Google'da Ara (3), nakış çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (3), nakış nasıl işlenir - Google'da Ara (3), nakışın tanımı - Google'da Ara (3), antikanakışınasılyapılır - Google'da Ara (3), nakış nedir - Google'da Ara (3), nakışın tarihi - Google'da Ara (3), nakışın tarihçesi - Google'da Ara (3), antika işi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), uzman tv elişi rokoko - Google'da Ara (3), nakış nedir - Google'da Ara (3), Web Search Results (2), nakıs cesitleri nelerdir - Google\'da Ara (2), nakış nedir - Google\'da Ara (2), nakış nedir - Google\'da Ara (2), antika işi nasıl yapılır - Google'da Ara (2), HESAP İŞİ VE YAPIMI - Bing (2), antika nasıl işlenir - Bing (2), nakışla yaprak nasıl işlenir - Bing (2), nakış çeşitleri nelerdir - Google\'da Ara (2), mendile isim nasıl işlenir - Google\'da Ara (2), (1) HESAP İŞİ YAPIMI - Web Search Results (2), nakış çeşitleri nelerdir - Google\'da Ara (2), antika el işi nasıl yapılır - Google\'da Ara (2), nakis nasil islenir - Bing (2), Arama V9 (2), nakış ne demek - Google\'da Ara (2), nakışın tanımı - Google\'da Ara (2), mendile isim nasıl işlenir - Google\'da Ara (2), mendile isim nasıl işlenir - Google-Suche (1), nakisin tanini - Google\'da Ara (1), mendil nasıl işlenir - Google\'da Ara (1), türk işi nasıl işlenir - Bing (1), nakış nasıl yapılır gör - Bing (1), nakıs cesitleri nelerdir - Google\'da Ara (1), Mendil nasıl işlenir - Google\'da Ara (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), nakìs nasìl islenir - Bing (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), antika el işi nasıl yapılır - Bing (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), NAKIŞ NEDİR - Bing (1), mendıle nakıs nasıl ıslenır - Google\'da Ara (1), Nakış nedir - Bing (1), nakışın tanımı - Google\'da Ara (1), nakış çeşitleri nelerdir - Google\'da Ara (1), nakış nedir - Bing (1), mendile isim nasıl işlenir - Google\'da Ara (1), Arama Govome (1), (1) nakış nasıl işlenir - Web Search Results (1), isim nasil islenir - Google-Suche (1), nakış susleme - Bing (1), nakis nedir - Google\'da Ara (1), mendile isim nasıl işlenir - Google\'da Ara (1), MyWebSearch (1), mendil nasil islenir - Google zoeken (1), nakışın tanımı - Google\'da Ara (1), mendil nasil islenir - Google\'da Ara (1), mendile isim nasıl işlenir - Google\'da Ara (1), Google Custom Search (1), antika nasıl yapılır - Bing (1), nakış nedir - Google\'da Ara (1), mendile isim nasıl işlenir - Google\'da Ara (1),

"Nakış Nedir? | Nakış Nasıl İşlenir? Nakışın Çeşitleri - Tarihçesi - Türkler'de Nakış " ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 91.684 Görüntülenme
Tıkla Çocuğun Nasıl Olacak Gör
15 Yanıt - 17.007 Görüntülenme
Eski Mısır Dilinde Adınız Nasıl Yazılıyordu
1 Yanıt - 4.462 Görüntülenme | Görmek İster Misiniz?
Peter Pan | Büyümeyen Çocuk - J.M. Barrie -Peter Pan Nasıl Yaratıldı?
1 Yanıt - 24.467 Görüntülenme
İnsan Psişesi Nedir?
0 Yanıt - 3.145 Görüntülenme