Kadim Dostlar ™ Forum: Engelliler İçin Spor | Engellilerde Spor Ve Engelli Sporu - Sporun Engelliler Üzerindeki Yararları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Engelliler İçin Spor | Engellilerde Spor Ve Engelli Sporu - Sporun Engelliler Üzerindeki Yararları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Engelliler İçin Spor


Spor iç disiplin, yarışmacı ruh ve dostluk aşılar. Sağlığın, fizksel gücün, dayanıklılığın , sosyal entegrasyonun ve psikolojik iyi olma halinin spor ile arttığından süphe yoktur. Sporun engelli insanlar içinde ne kadar yararlı olduğunu anlamak güç değildir.

Bazı özel spor aktiviteleri noırmal sporları yapamıyacak engelli insanlar için geliştirilmiştir. Eğer yeterli önlem alınır ve uygun tavsiyeler verilirse engellilerde normal insanların katldığı aktivitelere katılabilirler.

Yıllar boyunca engelli insanlar spora ilgi duymuşlardır. Geçmişte bazı sporları yapma imkanı olsada günümüzde konunun üzerinde durulmuş ve engelli kişilerin faydalanabileceği federasyonlar oluşturulmuştur.


Sporun Engelliler Üzerindeki Yararları:


Tedavi:

Birçok spor aktivitesdinin engelli insanların rehabilitasyon ve rekreasyonunda kullanımı artık mümkündür. Spor konvensiyonel fizyoterapi metodlarını tamamlayıcı bir tedavi olarak giderek daha yaygın kullanılmaktadır. Gücün ,koordinasyonun ve dayanıklıllığın gelişimine yardımcıdır. Bazı sporlar belirli kas gruplarıı geliştirir. Örneğin ağırlık kaldırma ve okçuluk paraplejik hastalarda kol kaslarının gelişimine yardım ederek kendilerine bakma konusunda bağımsızlık kazanmalarını sağlarlar..

Basketbol gibi tekerlekli sandalye iile yapılabilen spor, engelli kişilerin tekerlekleri çevirir,pas verir veya topu yakalarken koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Yüzmede kabul edilmiş değerli bir eksersiz ve tedavi şeklidir ve son yıllarda en popüler spor dalı haline gelmiştir. İnsan suyun içinde iken , ağız ve burundan nefes alıp verirken,suyun kaldırma kuvveti ile ekstremitelerini yetenekleri ölçüsünde serbestçe hareket ettirir.


Sosyal Yararları:


Sporun engelli insanlar için bir başka önemli yönü,sosyal ilişkilerin oluşmasını sağlamasıdır. Kalıcı engellilik,engelli insanların kendilerine olan yaklaşımlarını bozar, içe kapanıklılık ve sosyal izalasyona neden olur. Ayrıca psikolojik reaksiyonlar.bakmakla yükümlü olan insanların onlardan utanması ilede dahada artabilir.

Yeni engelli hale gelmiş insanlarda ,spor aktivetisine katılmak kendini önemseme duygusunun yeniden kazanılmasına, pozitif mental davranışların ve tekrar sosyal hayata entegrasyonuna yardımcı olur. Ayrıca psikodepressif durumlardaki engelli kişilerin, spor aktivitelerine katılmaları ile bu durumlarında düzelme görrülmüştür.


Spor ve zeka özürlülüğü:


Zeka özürlülüğü olan insanların ,kendilerine sunulan spor ve boş zaman aktivitelerine katılmanın akılsal sosyal,ruhsal ve fiziksel yararları vardır. Fakat bu katılımlarda bazı engeller vardır. Bu kişiler katılmaya istekli olmayabilir veya bakıcıları tarafından katılıma teşvişk edilmeyebilirler.


Eğlence için spor:


Yıllar sonra sporun eğlence yönünün öneminin anlaşılması birçok açık hava aktiviteleri,su sporları ve salon sporlarının gelişimine neden oldu. Entegre spor toplumun tüm bireyleri için istensede , total entegre olanaklar her zaman mümkün olmamaktadır.


Engeli kişiler için spolar şu şekilde sınıflandırılırlar.


1-Çok az modifikasyon ile veya modifikasyon olmaksızın eşit olarak katılabilecekleri sporlar.(Bowling,dart,okçuluk,yüzme ,binicilik,masa tenisi)
2-Modifiye edilmiş sporlar(Tekerlekli sandalye basketbolu,dart,cirit atma,halter gibi)
3-Engelli kişiler için geliştirilmiş sporlar(Görme engelliler için geliştirilmiş roll ball gibi)


Yarışma sporları:

Spora artmış ilgi yarışma sporlarının gelişmesine neden oldu. Sporun yarışmacı yanı yeteneğin ölçümünü göstardiğinden önemlidir. Normal insanların sporlarında olduğu gibi,bunlardada kurallar ve düzenlemele yapılmıştır. Engelli insanların eşit olarak yarışabilmeleri için farklı kurallar ve sınıflamalar oluşrurulmuştur. Engelliliğin sınıflaması fazla sayıdadır ve değişkenlik gösterir. Bazıları engelliliğin nedenine bazıları ise vucudun kollar, bacaklar,kalp gibi etkilenmiş bölümüne dayanır.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 08 Eylül 2015 Salı - 07:24
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Engelliler İçin Spor | Engellilerde Spor Ve Engelli Sporu - Sporun Engelliler Üzerindeki Yararları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

engelliler ve sporla ilgili karikatür - Google'da Ara (8), spor unfaydalarıileşiir - Google'da Ara (7), sporun engellılere yararı nedır - Google'da Ara (5), engelliler ve spor resimleri - Google'da Ara (4), Atatürk ve Engellilerde Spor - Google'da Ara (4), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (4), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), engelliler ve spor hakkında bilgi - Google'da Ara (3), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), engelliler ve spor yazı - Google'da Ara (3), sporun engellilere faydaları - Google'da Ara (3), bedensel engelliler spor aletleri - Google'da Ara (3), engelliler için spor yapmanın faydaları - Google'da Ara (3), engelliler için spor yapmanın faydaları - Google'da Ara (3), engelli sporcu şiirleri - Google'da Ara (3), engellilerde spor - Google'da Ara (3), engellilerde spor hakkında bilgi - Google'da Ara (3), engelli spor hakkında bilgiler - Google'da Ara (3), cirit ile ilgili slagon - Google'da Ara (3), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), sporun sağlığımıza faydaları ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), engelliler ve spor ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), engellilerde spor hakkında bilgi - Google'da Ara (3), sporun sağlığımıza faydaları ilgili sloganlar - Google'da Ara (3), engelliler ve spor hakkında makale - Google'da Ara (3), engellilerde spor şiir - Google'da Ara (3), Facemoods - web search results - engelli insanların spor resimleri (2), Arama V9 (1), Arama V9 (1), Google Custom Search (1), (1) engelli insanların yüzme videoları - Web Search Results (1), spor ve engelliler — Yandex: 29 milyon sonuç bulundu (1), engelilerde yüzme - Bing (1), ENGELLİLERDE SPORUN Faydası - Bing (1), engellilerle ve spor yazı ve şiir - Bing (1), engellilerle ve spor ilgili şiir - Google\'da Ara (1), engelli ve spor ile ilgili şiir - Google\'da Ara (1), spor ve engelli ile ilgili slogan - Google\'da Ara (1), bedensel engellilerde sporun faydaları - Google'da Ara (1), engelli sporu ile ilgili makale - Bing (1), \"engellilerde yüzme\" ppt - Google'da Ara (1), özürlülerde sporla ilgili görseller - Google'da Ara (1), engelliler ve spor yazı - Google\'da Ara (1), engellilerde spor kitap özetleri - Bing (1), bedensel eksersiz yapma faydaları - Bing (1), engelli ve spor ile ilgili slogan - Google\'da Ara (1), engellilerle ve spor yazı ve şiir - Bing (1),

"Engelliler İçin Spor | Engellilerde Spor Ve Engelli Sporu - Sporun Engelliler Üzerindeki Yararları " ile Benzer Konular
Kadim Dostların Sloganı İçin Önerileriniz ?
22 Yanıt - 27.756 Görüntülenme
Kuru Ciltler İçin Duş Jeli | Kendinizin Yapabileceği Basit Kuru Cilt İçin Duş Jeli Tarifi
2 Yanıt - 2.115 Görüntülenme
Vücut Bakımı İçin Öneriler | Nemlendirme
2 Yanıt - 2.927 Görüntülenme
Sporu Seven Atatürk | Atatürk'ün Spor İle İlgili Resimleri
3 Yanıt - 50.214 Görüntülenme
Gölge Gören Bahçeler İçin Çiçekler...
2 Yanıt - 2.098 Görüntülenme | Şimşir,Kelebek Çalısı,Rudbeckia,Ortanca,Ardıç,Camgüzeli.