Kadim Dostlar ™ Forum: Özürlüler İçin Kimlik Kartı | Kimlik Kartı Almak İçin İzlenecek Yol - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Özürlüler İçin Kimlik Kartı | Kimlik Kartı Almak İçin İzlenecek Yol Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   zeynep 

 • asena öldü yaşasın zeynep
 • Grup: Özel Dost
 • Mesaj sayısı: 861
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
Forum İtibarı: 1
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Özürlüler İçin Kimlik Kartı


Sağlık Bakanlığı ile yapılan işbirliği sonucunda, Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından verilecek Özürlüler için Kimlik Kartına temel teşkil edecek olan ve 1995 yılından bu yana, ilgili kurum ve kuruluşların yetkilileri ( Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, İş ve İşçi Bulma Kurumu Genel Müdürlüğü) Sivil Toplum Örgütleri (Türkiye Sakatlar Konfederasyonu) tarafından yaklaşık iki buçuk yıl yürütülen yoğun bir çalışma sonucunda, her işlem için ayrı rapor alma sorununun tek bir yönetmelikle çözümlenmesi karara bağlanmış ve bu amaçla Sağlık Kurulu Raporlarına İlişkin Yönetmelik hazırlanmıştır. Yönetmelik, 18 Mart 1998 tarihinde 23290 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönetmelikle özürlü birey kalıcı bir özre sahipse bir defa sağlık kurulu raporu alıp, kendisine sağlanan tüm hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanacaktır. Kontrolü gerektiren süreğen bir hastalık nedeniyle oluşan özürler için ise sağlık kurulu raporunda belirlenen süre sonunda rapor yenilenecektir. Alınan rapor, Milli Savunma Bakanlığı dışında tüm kurum ve kuruluşlarda geçerli olacaktır. 18 Mart 1998 tarihinde yayımlanan Yönetmelikle sadece 40 ilde toplam 87 hastaneden söz konusu raporların alınması hükme bağlanmışken, 5 Şubat 1999 tarih ve 23602 sayılı resmi gazetede yayımlanan Tebliğle bu hastanelerin sayısı 137’ye çıkarılmıştır. Bunlardan 79’u Devlet Hastanesi, 25’i SSK Hastanesi, 33’u ise Üniversite Hastanesidir.

571 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin madde 3, (h) bendinde belirtildiği üzere, özürlülere verilecek olan kimlik kartı ve ilgili yönetmeliğin hazırlanması Özürlüler İdaresi Başkanlığının görevleri arasındadır. Bu nedenle Özürlüler İçin Kimlik Kartı mevzuat çalışmaları Başkanlığımız tarafından yapılarak, ilgili yönetmelik, 13 Ağustos 1998 tarihinde 23432 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2 Aralık 1998 tarihinden bu yana verilmekte olan kimlik kartı için Temmuz 1999 tarihi itibariyle yaklaşık 13.000 özürlü vatandaşımız başvuruda bulunmuş, 10.000 özürlünün kimlikleri hazırlanmış, 11.600 başvurunun bilgileri bilgisayara aktarılmıştır. Diğerleri ise hazırlanma aşamasındadır.

Kimlik Kartı Almak için İzlenecek Yol

1- 18/Mart1998 tarih ve 23290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe uygun düzenlenmiş Sağlık Kurulu Raporu alınacaktır.

2- Özürlü Kimliği Bilgi Formu raporu veren hastanede ya da İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’nden doldurulacaktır.

3- İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü formların aslını, sağlık kurulu raporunu, tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi ve iki fotoğrafla birlikte Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na gönderecektir. Formların ikinci nüshası İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde saklanacaktır. (Bu evrakları özürlü kişi ya da yakını gönderemez).

4- İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’nden Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’na ulaşan formlar ve ekler incelenerek bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Son şeklini almış olan kart postayla özürlü vatandaşın adresine gönderilecektir.

Özürlü Kimlik Kartı Almak İstediğinizde

Özürlü kimlik kartı alabilmeniz için aşağıdaki belgelerle bulunduğunuz ildeki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir. Kimlik kartınız Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından adresinize gönderilecektir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak istediğinizde “ALO ÖZDANIŞ”a da başvurabilirsiniz.

Gerekli Olan Belgeler:

1- Sağlık kurulu raporu (Aslı ya da onaylı örneği, 18 Mart 1998 tarih ve 23290 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik’e göre),
2- Özürlü kimliği bilgi formu (İl Sosyal Hizmetler Müdürlüklerince veya hastanelerce doldurulacak),
3- Tasdikli nüfus cüzdanı fotokopisi,
4- 2 adet fotoğraf.

Bu kartın size sağlayacağı bazı kolaylıklar:

1- Devlet Demir Yolları ile seyahat etmede %50 indirimden,
2- Türk Hava Yolları ile seyahat etmede %40 indirimden,
3- Telsim-Özgür Hattan tesis ücreti, konuşma ve mesaj ücretlerinden indirimli olarak,
4- Yerel yönetimlerin alacağı kararlar ile toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz ya da indirimli,
5- Yerel yönetimlerin alacağı kararlar ile su bedellerinden indirimli,
6- Milli Parklara ücretsiz olarak,
7- Devlet Tiyatrolarından ücretsiz olarak faydalanabilirler.

Özürlü Kimlik Kartı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup bundan sonra da özürlüler için verilecek bütün haklardan aynı kimlik kartı ile yararlanılabilecektir.

Alo Özdanış

Özürlü ve özürlülerle ilgili olan vatandaşlarımızın kendilerine sağlanan haklardan haberdar olmaları ve yoğun olarak karşılaştıkları sorunlara yönelik başvurabilecekleri ücretsiz telefon hattı olan Özürlüler Danışma Merkezi kurulmuştur.

0 800 314 83 00 ve 0 800 314 83 01 numaralı iki telefondan oluşan ÖZDANIŞ hattında, özürlüler öncelikle kaydedilen bilgilerden yararlanmaktadırlar.

Bu bilgilerde iş imkanları, sosyal yardım, eğitim, özürlü kimlik kartı, sağlık raporu gibi konularda açıklamalar yer almaktadır.
Bu bilgilerin yeterli olmadığı durumlarda, ya da özürlü vatandaşlar istedikleri takdirde ÖZ-Danış’taki görevlilere bağlanmak, onlardan bilgi alabilmektedirler.

Bu merkeze bireysel olarak başvurulabileceği gibi, ücretsiz hatlardan haftanın 7 günü 24 saat ücretsiz yararlanabilmektedirler.


Kaynak: Özürlüler İdaresi Başkanlığı - www.ozida.gov.tr

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 06 Eylül 2015 Pazar - 08:35
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.735
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Özürlüler İçin Kimlik Kartı | Kimlik Kartı Almak İçin İzlenecek Yol" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Ой! (179), BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜ KİMLİK KARTI NERELERDE GEÇİYOR - Google'da Ara (13), 2009 tarihli özürlü kimlik kartına hak sahibi olanların listesi - Google'da Ara (8), kimlik kartı örnekleri - Google'da Ara (8), kimlik kartı örnekleri - Google'da Ara (7), özürlü kimlik kartı örneği - Google'da Ara (6), özürlü kimlik kartı örneği - Google'da Ara (6), kimlik kartı örneği - Google'da Ara (6), ÖZÜRLÜ KARTI OLANLAR NELERDEN FAYDALANABİLİR - Google'da Ara (6), özürler nerden faydalanır - Google'da Ara (6), kimlik kartı örneği - Google'da Ara (5), sağlık bakanlığından onaylı özürlü kimlik kartı - Google'da Ara (5), özürlü karti olanlar nelerden faydalanabilir - Google'da Ara (4), 1 subat özürlü kimlik kartı - Google'da Ara (4), www.ozida.gov.tr bu kart nerelerde geçerlidir - Google'da Ara (4), özürlüler nelerden faydalanabilir - Google'da Ara (4), özürlüler nelerden faydalanabilir - Google'da Ara (3), (1) özürlüler nelerden faydalanabilir - Web Search Results (3), ÖZÜRLÜLER NELERDEN YARARLANIR - Google'da Ara (3), özürlüler nelerden faydalanabilir - Google'da Ara (3), Web Search Results (3), özürlüler nelerden faydalanabilir - Google'da Ara (3), Engelli Kimlik Kart Örnekleri - Google'da Ara (3), engelli kartı nerelerde geçer - Google'da Ara (3), başbaknlık özürlü kımlık kartımı nasıl değiştirelim - Google'da Ara (3), öğrencı kimlik kartı örnekleri - Google'da Ara (3), öğrenci kimlik kartı örnekleri - Google'da Ara (3), özürlü kartı örnek kart resimi - Google'da Ara (3), %52 özürlü nelerden faydalanır - Google'da Ara (3), başbakanlık kartı - Google'da Ara (3), sağlık bakanlığından onaylı özürlü kimlik kartı - Google'da Ara (3), kimlik kart örnekleri - Google'da Ara (3), ÖZÜRLÜ HAKLARI NELERDİR NELERDEN FAYDALANIRLAR - Google'da Ara (3), ozurluler nelerden faydalanır - Bing (2), özürlü nelerden faydalanıyor - Bing (2), Arama V9 (1), Başbaknlık - Bing (1), %40 özürlüler nelerden faydalanır - Bing (1), (1) özürlü kartı nerelerde geçerli - Web Search Results (1), özürlü kartı nerelerde geçiyor - Bing (1), (1) özürlü kimlik kartı olanların yasal hakları - Web Search Results (1), (1) google özürlü kartı olanlar nelerden faydalanır - Web Search Results (1), başbakanlik özürlü kimlik karti nerelerde geçiyor - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), kimlik kartı örnekleri - Bing (1), başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kimlik kartı nerelerde gecerlidir - Bing (1), Arama Govome (1), başbakanlik özürlü kimlik karti nerelerde geçiyor - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), ozurluler nelerden faydalanir - Google\'da Ara (1), Başbakanlık kartı nerelerde geçiyor - Google Arama (1), ozi nerelerden faydalanılır - Google\'da Ara (1), engelliler nelerden faydalanır - Google\'da Ara (1), engelliler nelerden faydalanır - Google\'da Ara (1), (1) özürlü kartı nelerden faydalanabilir - Web Search Results (1), özürlü kişiler nelerden faydalanır - Google\'da Ara (1), özürlüler neden faydalanır - Google\'da Ara (1), özürlü kartı olanlar nelerden faydalanır - Bing (1), başbakanlik özürlü kimlik karti nerelerde geçiyor - Google\'da Ara (1), başbakanlık kartı nerelerde geçer - Google\'da Ara (1), ozurluler nelerden faydalana bilir - Google\'da Ara (1), özürlü nelerden faydalanır - Google\'da Ara (1), özürlü kartı örnek - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), engelli insan nelerden faydalanır - Bing (1), 43 ozurlu kımlığı nelerden faydalanır - Bing (1), özürlü kimlik kartı ile nelerden faydalanırız - Google\'da Ara (1), engelliler nelerden faydalanabilir - Bing (1), özürlü kartı olanlar nelerden faydalanırlar - Bing (1), özürlü kartı ile nelerden faydalanılır - Google\'da Ara (1), özürlü kimlik kartı olanlar nelerden faydalanırlar - Bing (1), engelliler nelerden faydanalır - Bing (1), engelli kartı örnegi - Bing (1), % 43 rapor ile nelerden yararlanabilir - Bing (1), engellilernelerden faydalanırlar - Google Search (1), engelli neden faydalanır - Bing (1), hayat medikal kartı olanlar nelerden faydalanıyor - Bing (1), engelliler nelerden faydalanır - Bing (1), engelliler için kimlik kartı olanlar nelerden yararlalabilir - Bing (1), başbakanlık özürlü kartı ile nelerden yararlanabiliriz - Bing (1), (1) engellİler nelerden faydalı bilgiler - Web Search Results (1), işitme engelli olanlar nelerden faydalanır - Bing (1), engelliler nelerden faydalanır - Bing (1), engelliler nelerden faydalanır - Bing (1), BAŞBAKANLIK ONAYLI ENGELLİ KART ÖRNEKLERİ - Bing (1), BAŞBAKANLIK ONAYLI ENGELLİ KART ÖRNEKLERİ - Bing (1), %80 oranında özürlü raporu olanlar hangi haklardan yararlanabilir - Bing (1), sağlık bakanlığı kimlik kartı örnekleri - Bing (1), 2013 Başbakanlık özürlü kimlik kartıyla nelerden faydalanırız - Google\'da Ara (1), özürlüler devlet nelerden yararlanır - Bing (1), özürlüler ney den faydalanır - Bing (1), %57 engelli reporu ile nelerden faydalanılır - Bing (1), ALO ÖZDANIŞ - Bing (1), ailede engellisi olanlar nelerden faydalanır. - Bing (1), DAEMON-Search.com :: SEARCH (1), özürlü başbakanlık kartı nerelerde geçerlidir - Google'da Ara (1), başbakanlık özürlü kartı nerede geçerlidir - Google'da Ara (1), sakatlar neden faydalanırlar - Google Search (1), engelliler nelerden faydalanır - Bing (1),

"Özürlüler İçin Kimlik Kartı | Kimlik Kartı Almak İçin İzlenecek Yol " ile Benzer Konular
Kadim Dostların Sloganı İçin Önerileriniz ?
22 Yanıt - 27.760 Görüntülenme
Kuru Ciltler İçin Duş Jeli | Kendinizin Yapabileceği Basit Kuru Cilt İçin Duş Jeli Tarifi
2 Yanıt - 2.115 Görüntülenme
Vücut Bakımı İçin Öneriler | Nemlendirme
2 Yanıt - 2.928 Görüntülenme
Gölge Gören Bahçeler İçin Çiçekler...
2 Yanıt - 2.098 Görüntülenme | Şimşir,Kelebek Çalısı,Rudbeckia,Ortanca,Ardıç,Camgüzeli.
Arkadaşlığın Benim İçin
1 Yanıt - 1.418 Görüntülenme