Kadim Dostlar ™ Forum: Renklerin Anlamı | Pembe - Kırmızı - Mavi - Yeşil - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Renklerin Anlamı | Pembe - Kırmızı - Mavi - Yeşil Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.566
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Renklerin AnlamıPembe, en romantik ve narin renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları yatıştırıyor ve kalplerini yumuşatıyor.

Dr. Alexander Schauss, hapishane demirleri pembeye boyandığında mahkumların arasında agresif davranışın azaldığını ifade etmiştir. Dr. Schauss'a göre "İnsan sinirlenmek istese bile pembe rengin yakınında başarılı olamaz. Kalp kasları yeterince hızlı hareket etmez. Pembe enerjiyi çeken bir sakinleştirici gibidir. Hatta renk körleri bile pembe ile sakinleşmişlerdir". Fakat sonradan yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu tür bir etki maalesef kısa sürelidir. Görünüşe göre vücut normal seviyesine geri döndüğünde bu sefer daha agresif bir ruh haline girebiliyorlar.


Kırmızı, sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güç, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu hızlandırabilir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır.

Kırmızı, dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Dekorasyon ve dizayn yaparken kırmızı cisimlerin mükemmel olması önemlidir çünkü insanlar bu objeleri hemen farkedecektir. Arabalar konusunda kırmızı renk ile hırsızlık oranı arasında pozitif bir korelasyon vardır.

Kırmızı, duygusal olarak oldukça yoğun ve aşırı bir renktir. Kırmızı kıyafetler ruhu canlandırıcı olabilir. Bazı durumda kırmızı kıyafet enerji ve güç mesajı gönderiri ama aynı zamanda çatışmalara davet çıkarabilir.

Kırmızı, hakimiyet kuran bir renktir. Zemin olarak değil, vurgu yapmak için kullanılmalıdır.

Kırmızı, odalar insanı huzursuz eder fakat kırmızı renklerin dağınık olarak kullanıldığı odalar insanların zamanı unutmasına yol açar. İşte bu yüzden barlarda ve gazinolarda kırmızı renge ağırlık verilir. Ayrıca iştahı açma etkisi nedeniyle restorantlar sık sık kırmızı rengi dekorasyon için kullanırlar.


Mavi, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder.

Mavi, en popüler renklerden biridir. Fakat yiyeceklerle ilişkili olarak mavi kullanılacağında dikkatli olmak gerekir çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda itici etki yaratabilir.

Mavi, bütün renkler arasında en iştah kapatıcı renktir. Doğada mavi renkli yiyecek çok ender bulunur. Mavi yiyecekler insana itici gelir çünkü ilk çağlarda atalarımız yiyecek ararken zehirli yada bozulmuş yiyeceklerden uzak durmayı öğrendiler. Genelde bu yiyecekler mavi, mor yada siyah olarak görünüyordu. Deneyler sırasında katılımcılara mavi boya katılmış yiyecekler ikram edildiğinde hemen hemen hepsi iştahını kaybetti.

Mavi, sinir sistemini rahatlatır. Kırmızının aksine zihni rahatlatan bir etkisi vardır ve insanların biraz daha düşünceler içine dalmasına yol açabilir. Huzurlu ve sakin bir mavi yatak odası için ideal bir renk olabilir, çünkü vücudun sakinleştirici kimyasallar salgılamasına yol açar. Fakat mavinin daha koyu tonları soğuk ve iç karartıcı gelebilir.

Mavi, ile boyanmış ortamlar, çok koyu renkli olmadığı sürece üretimi arttırır. Araştırmalar gösteriyor ki, öğrenciler mavi odalarda daha yüksek notlar almakta ve halterciler daha ağır yükleri kaldırabilmektedir. Ayrıca insanlar mavi renkle yazılmış yazıları daha fazla akılda tutabilmektedirler.


Yeşil, pek çok kavramla ilişkili olarak gelir, bunların içinde en güçlüsü ve evrensel olanı doğadır. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği simgeler. Bazı kültürlerde orta yaşlardaki gelinler, doğurganlığı simgelemesi için yeşil giyer.

Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü arttırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Televizyona çıkmadan önce insanlar oturup sakinleşmek için yeşil renkli odalara alınırlar. Yeşil aynı zamanda hastanelerde de popüler bir renktir çünkü hastaların rahatlamasını sağlar.

Yeşil, rengin farklı tonları farklı mesajlar iletir:

Koyu Yeşil -- soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder.
Zümrüt Yeşili -- Ölümsüzlük.
Zeytin Yeşili -- Barış.
Sarımsı Yeşil -- Tüketicilerin en son tercih ettiği renk.

Yeşil, aynı zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler.


Mor, asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir.

Mor, doğada ender bulunan bir renktir. İlkel zamanlarda insanlar bazı deniz kabuklularını kullanarak mor rengi elde etmişlerdir... Oldukça zor bir çalışmadır... Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları ise suni bir renk olarak algılar.


Sarı, parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Bu parlak renkten yansıyan ışık gözleri aşırı derecede uyarır ve rahatsızlığa yol açar. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyarsanız bebeklerin ağlamasına ve büyüklerin sinirlenmelerine yol açarsınız. Ayrıca sarı sayfalı not defteri ve bilgisayar ekranında sarı renkli arka fon pek iyi bir fikir değildir; beyninizi uyararak konsantrasyonu arttırabilir fakat gözleriniz için zarar vericidir.

Sarı, az miktarlarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Şakacılığı, aydınlığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet çekicidir. Sarı güneş ışığı gibidir: kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz.

Sarı, rengin pek çok farklı tonu vardır. Saf sarı bütün diğer tonlar arasındaki en neşeli ve güneşli olanıdır. Fakat bir parça koyulaşmış haline bakmak daha keyiflidir. Soluk sarı dikkati, çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve hilekarlığı simgeler. Sarı söz konusu olduğunda seçilen ton oldukça önemlidir.

Sarı, bu neşeli güneş rengi dikkat toplayan bir renktir. Bütün renkler arasında en gözle görülen ve dikkat çeken renktir.

Sarı, pek çok dinde ilahi varlığı simgeleyen bir renktir.


Portakal, sıcaklık, memnuniyet, verimlilik ve sıhhat ile iliskilendirilir. Güçlü ve cömert bir görünümü vardır.

Portakal, en çok istah ile ilgili olan renktir.

Portakal, renginin gizliligi olmayan, genis kapsamlı bir cazibesi vardır. Örnegin bir ürünün herkese uygun oldugunu ifade etmek için kullanılabilir yada pahalı bir uygun fiyatlı gibi algılanması saglanabilir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Renklerin Anlamı | Pembe - Kırmızı - Mavi - Yeşil" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

mavi rengin anlamı - Google'da Ara (137), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (99), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (96), renklere göre dostlar - Google'da Ara (80), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (75), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (70), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (66), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (65), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (63), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (57), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (56), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şarkılar - Google'da Ara (55), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (55), yeşil renginin anlamı - Google'da Ara (52), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (50), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (43), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (42), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (42), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (41), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (41), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (39), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (39), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (38), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (37), pembe rengin anlamı - Google'da Ara (35), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şarkılar - Google'da Ara (35), pembe rengin anlamı - Google'da Ara (33), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (33), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şarkı - Google'da Ara (31), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (31), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (31), renlerin anlamları - Google'da Ara (30), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şarkı - Google'da Ara (29), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (29), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (28), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şiir - Google'da Ara (28), Kırmızı renginin anlamı - Google'da Ara (28), yeşil gözle ilgili şiirler - Google'da Ara (27), mavi renginin anlamı - Google'da Ara (27), renklerle ilgili şiirler - Google'da Ara (27), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (25), renklerle ilgili şiirler - Google'da Ara (25), renler ve anlamları - Google'da Ara (24), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (24), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şarkı ve türküler - Google'da Ara (24), yeşil renginin anlamı - Google'da Ara (24), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (23), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (22), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şiirler - Google'da Ara (21), reklerin anlamları - Google'da Ara (21), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (21), pembe rengin anlamı - Google'da Ara (21), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (21), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (20), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (20), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şiirler - Google'da Ara (20), mavinin kullanıldığı türküler - Google'da Ara (20), mavi renk anlamı - Google'da Ara (19), mavi rengin anlamı nedir - Google'da Ara (19), kırmızı rengin anlamı nedir - Google'da Ara (19), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (18), yeşil renginin anlamı - Google'da Ara (18), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (17), mavi gözle ilgili şiirler - Google'da Ara (17), pembe rengin anlamı - Google'da Ara (16), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (16), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (16), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (16), kırmızı renginin anlamı - Google'da Ara (16), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (16), mavi renginin anlamı - Google'da Ara (16), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (16), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (16), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (16), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (15), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (15), kırmızı renginin anlamı - Google'da Ara (15), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (14), yeşil renk anlamı - Google'da Ara (14), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (14), yeşil renginin anlamı - Google'da Ara (14), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (13), mavinin yoğun olarak kullanıldığı şarkı türkü ve şiirler - Google'da Ara (13), mavi rengin anlamı nedir - Google'da Ara (13), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (13), yeşil rengin anlamı - Google'da Ara (13), mavi renginin anlamı - Google'da Ara (13), kırmızı rengin anlamı - Google'da Ara (13), mavi renginin anlamı - Google'da Ara (12), kırmızı renk anlamı - Google'da Ara (12), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (12), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (12), yeşil gözlerle ilgili şiirler - Google'da Ara (12), yeşil gözle ilgili sözler - Google'da Ara (12), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (12), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (11), mavi rengin anlamı - Google'da Ara (11), yeşil gözle ilgili güzel sözler - Google'da Ara (11), yeşil rengin anlamı nedir - Google'da Ara (11), kırmızının anlamı - Google'da Ara (11),

"Renklerin Anlamı | Pembe - Kırmızı - Mavi - Yeşil " ile Benzer Konular
Yeşil Çay Mucizesi
0 Yanıt - 650 Görüntülenme
Tarihteki Türk Devletleri | Türk Sözcüğünün Anlamı
1 Yanıt - 8.679 Görüntülenme
Cumhurbaşkanlığı Forsu Ve Anlamı - Cumhurbaşkanlarımız | Tarihteki Türk Topluluklarını, Türk Birliğini Ve Türkiye Cumhuriyeti'ni Temsil Etmektedir
33 Yanıt - 38.904 Görüntülenme | Cumhurbaşkanlığı Forsu Ölçüleri...
Müdür beyin yeşil kürkü yeni çıktı bu türkü
0 Yanıt - 6.220 Görüntülenme
Deniz Omurgalıları l Yeşil Mandarin,Siyah Tang,Velvet..
0 Yanıt - 1.607 Görüntülenme | Akvaryumlar İçin