Kadim Dostlar ™ Forum: [7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar Konuyu Oyla: *---- 1 Oylar

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

[7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar [7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar [7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar [7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar [7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar
[7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar

Canlılar hayatsal faaliyetlerini yürütebilmek için dışarıdan besin alırlar. Bu besinleri enerji verici, yapıcı onarıcı ve düzenleyici olarak kullanırlar. Besin içeriklerinin hayatsal faaliyetlerde kullanılmasından sonra kalan su, madensel tuzlar, CO2, amonyak, üre ve ürik asit gibi zararlı maddelerin vücut dışına atılmasına boşaltım denir.Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme de boşaltım sistemi adı verilir. Boşaltım sistemi sayesinde sindirim sonucu hücrelerde oluşan artık maddeler, dışarıdan vücuda girmiş olan zararlı maddeler ve yararlı olmasına rağmen hücrelere fazla gelen maddeler vücut dışına atılır.

Vücudumuz için gerekli besin içerikleri, enerji üretimi için, yapım-onarım için ve düzenleyici olarak kullanılır. Bu sırada vücudumuza zararlı olan ve vücudumuzdan uzaklaştırılması gereken bazı atık maddeler de oluşur. Oluşan atık maddeler vücudumuzdan boşaltımda görevli yapı ve organlar tarafından uzaklaştırılır.

forum

Atık Maddeleri Vücudumuzdan Uzaklaştıran Organlar

Böbrekler, akciğerler, karaciğer, deri ve kalın bağırsak atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştıran organlardır. Bu organlar atık maddeleri idrar, solunum, terleme ve dışkı yoluyla atar. Eğer bu atık maddeler vücudumuzdan uzaklaştırılmadıkları takdirde zehirleyici olabilir. Bunun sonucu olarak vücudumuz görevlerini yerine getiremez. Aşağıdaki şemayı inceleyelim

Deri Vücudumuzdan suyun ve tuzun fazlasını terleme yoluyla dışarı atar.Aynı zamanda bu sayede vücut sıcaklığı da korunmuş olur.

Akciğerler Kan içindeki karbon dioksiti ve suyu soluk verme esnasında vücut dışına atar.

Karaciğer Proteinlerin sindirilmesi sonucunda oluşan zehirli bir maddeyi, daha az zararlı olan üreye dönüştürür.

Kalın bağırsak Su, safra ve besin atıklarının dışkı şeklinde vücuttan atılmasını sağlar.

Böbrekler Kan içindeki zararlı atıkları ve üreyi süzerek idrar şeklinde vücuttan uzaklaştırır.

Boşaltım Sistemimizi Oluşturan Yapı ve Organlar

Besin içeriklerinin hücrelerimiz tarafından kullanılması sonucunda atık maddeler oluşur. Oluşan bu atık maddeler hücrelerimizden kanımıza geçer. Atık maddelerle
kirlenmiş kanın vücudumuza zarar vermemesi için bir an önce temizlenmesi gerekir. Bu atık maddeler vücudumuzdan boşaltım yoluyla uzaklaştırılır. Tıpkı fabrikaların zehirli atıkları temizleyerek uzaklaştıran arıtma tesisleri gibi vücudumuzdan atık maddeleri uzaklaştıran ve boşaltım sistemi adı verilen bir sistem vardır.
Boşaltım sistemimiz; böbrekler, üreter, idrar kesesi ve üretradan oluşur. Böbrekler boşaltım sistemimizin önemli organlarından biridir.

Karaciğerin boşaltımdaki görevi:Hücrelerde solunum olayında bazı besinler (proteinler) parçalandığında amonyak denilen ve çok zehirli olan bir sıvı oluşur. Karaciğer, çok zehirli olan amonyağı, daha az zehirli olan üre ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.
Karaciğer, yaşlanmış alyuvarlar hücrelerini parçalar ve oluşan atıklarını safra sıvısı ile bağırsaklara göndererek boşaltım yapar.

Böbreklerin Boşaltım Sistemi İçin Önemi

Böbrekler: Bel omurlarımızın iki yanında yer alan organlarımızdır. Böbreğin şekli fasulyeye benzer. Yaklaşık uzunluğu 10 cm’dir. Böbreklerimizin görevi, vücudumuzun çeşitli faaliyetleri sonucu oluşan atık maddeleri kanımızdan süzerek uzaklaştırmaktır. Kanımızda atık maddelerin yanı sıra karbonhidratların, yağların ve proteinlerin sindirilmesi sonucunda oluşan küçük moleküller ile vitamin ve su gibi yararlı maddeler de bulunur. Öyleyse, böbreklerimizin kanımızı süzerken kanımızın içindeki yararlı maddeleri koruyup atık maddeleri uzaklaştırması gerekir. Peki böbrekler kanımızı süzerek nasıl temizler? Kanımız, böbreğimizin temel birimi olan nefronlar tarafından süzülerek temizlenir.

Önemli NOT:

*Böbrekler, vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su, üre, ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan atık maddelerin kandan süzülerek idrar şeklinde vücut dışına atılmasını sağlar. Yani insanlarda boşaltım olayını gerçekleştiren organ böbreklerdir.

*Süzüntüdeki suyun büyük bir bölümü, glikoz ve diğer besin maddeleri öz bölgesindeki toplama kanalcıkları tarafından emilerek tekrar kana geçer. Bu olaya geri emilim denir. Böylece yararlı maddelerin vücut dışına atılması engellenmiş olur. Süzüntüdeki su ve besinler emildikten sonra havuzcukta kalan sıvıya idrar denir

Her bir böbrekte, yaklaşık bir milyon nefron bulunur.
Nefronlar boşaltım maddelerini kandan süzer ve idrar oluşumunu sağlar, böylece kanımızı temizler. Peki, böbreklerimiz idrarı nasıl oluşturduğunu biliyor musunuz?


forum

1. Kan, böbrek atardamarları yoluyla böbreklere gelir ve nefronlarda süzülür.
2. Kan içindeki yararlı maddeler, süzülme sırasında nefronlarda emilir ve tekrar kana geçer.
3. Süzülerek temizlenen bu kan, böbrek toplardamarı ile böbreklerden çıkar.
4.Süzülmeden sonra kalan tuzun ve suyun fazlası ile üre idrarı oluşturur.
5.Oluşan idrar, üreterde ve idrar kesesinde toplanır.
6.İdrar üretra ile vücuttan dışarı atılır.

Önemli NOT:

*Vücudumuzda boşaltıma yardımcı olan organlar: Terleme yolu ile atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran DERİ , Solunum sonucu atık karbondioksit v su buharını atan AKCİĞER , bazı maddelerin parçalanması sırasında oluşan zehirli maddeleri sindirim kanalına boşaltan KARACİĞER

*Kanımız böbreğimizin temel birimi olan nefronlar tarafından süzülerek temizlenir. Böbreklerimizin kanımızı süzerek atıkları idrar şeklinde uzaklaştırır.

*Vücuda pompalanan kan, karaciğere gelir ve kandaki amonyak, üre ve ürik aside çevrilir. Kan daha sonra böbrek atardamarı ile böbreklere gelir. (Böbrek atardamarı, aorttan ayrılan damarlardan biridir.)Böbreklere gelen kirli kandaki su, üre, ürik asit ve madensel tuzlar, kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından süzülür. Süzülen ve temizlenen kan, böbrek toplardamarı ile böbreklerden uzaklaştırılır.
*Dışkılama: Sindirilmeyen besinlerin sindirim sisteminden atılması olayıdır. Boşaltım olayı değildir.

*Damlama:Nemli havalarda sabahın erken saatlerinde bitkilerin yaprakları üzerinde su damlacıkları görülür . Bitki attığı bu su damlacıkları sayesinde bitkideki fazla su ve mineraller bünyesinden atılır.

*Bitkiler boşaltımı ; su ve karbondioksiti yaprak gözeneklerinden ve yaprak dökümü ve köklerden ise fazla su ve madensel tuz boşaltımı yapar.

*Tek hücrelilerde ( Amip , öğlana , paremezyum gibi) boşaltımı hücre zarından yaparlar

*Tek delikliler: Kurbağa , balık , sürüngen ve kuşlarda boşaltım ve üreme tek bir açıklıktan yapılır. Buna göre bu delikten sperm , dışkı , yumurta çıkar.

*Memeli erkeklerde: İdrar ve sperm aynı delikten dışkı ayrı delikten atılır.

*Memeli dişiler: İdrar , dışkı ve yumurta 3 ayrı delikten atılır.

Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması :

1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar, kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

Diyaliz veya böbrek nakli

Böbrek yetmezliği olan hastaların vücutlarında, böbrekler vasıtasıyla süzülmesi gereken idrarın bir kısmı kana karışır. Böbrekleri çalışmayan ya da yetersiz çalışan
bu hastalar için diyaliz veya böbrek nakli tedavisi uygulanır. Bu hastalar, yeterli sayıda organ nakli yapılamadığından böbreklerin görevini yerine getiren diyaliz cihazlarına bağlanır. Ancak diyaliz cihazına bağlanmak geçici bir çözümdür. Bu tedavi ile hastalar tam olarak iyileşememekte, sadece kanlarının süzülerek temizlenmesi sağlanmaktadır.

Ülkemizde böbrek nakli ihtiyacı karşılanabiliyor mu?

Ülkemizde yaklaşık 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası, haftanın üç günü diyaliz cihazına bağlı olarak “böbrek nakli olabilmek umuduyla” hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak bu hastaların yılda sadece 600’ü bu imkânı elde edebiliyor. Ülkemizde bugüne kadar toplam 4800 böbrek nakli yapılmıştır. Yeterli sayıda organ bağışı yapılmadığından böbrek nakli ihtiyacı karşılanamamaktadır

Hastalara böbrek nakli nasıl yapılıyor?

Yaşayan bir insanın böbreklerinden birinin nakil ihtiyacı olan bir başkasına ameliyatla nakledilmesi şeklinde yapılır. Ayrıca beyin ölümü geçekleşmiş bağışçının böbreğinin alınarak ihtiyacı olan bir kişiye verilmesi yoluyla da gerçekleşir.

Önemli NOT:

*Uzun süre idrar tutulursa ; Bu durum sık sık yapılırsa idrar yollarında mikroorganizmaların üremesi sonucu iltihaplanma ve ileri yaşlarda idrarı tutamama gerçekleşebilir.

Boşaltım Sisteminde (Böbreklerde) Görülen Hastalıklar :

Boşaltım sisteminde; böbrek iltihabı, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, idrar torbası ve idrar yolu iltihabı, nefrit, üremi, albümin, sistit, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olan böbrek rahatsızlıkları görülür.

a) Böbrek İltihapları :
Böbreğin öz bölgesinde veya havuzcuğunda görülür. İdrar tutamama, bel ağrısı, halsizlik, üşüme, ateşlenme gibi belirtileri vardır.

B) Böbrek Taşları :
İdrardaki madensel tuzların (kalsiyum tuzları, D vitamini ve azotlu bileşiklerin), idrar kanalcıklarında veya havuzcukta veya idrar borusunda birikmesi ile oluşur. Erkeklerde daha fazla ortaya çıkar. Sancı ve idrarda kan görülmesi gibi belirtileri vardır. (Taş oluşumunun önlenmesi için günde yeterince su içilmeli, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.)
Böbrek taşlarının tedavi yöntemlerinden biri taş kırmadır. Bunun için yüksek enerjili (ultrasonik) ses dalgaları kullanılır ve ses dalgaları cilde ve böbreklere zarar vermeden taşları kırabilir. Kırılan taşlar idrarla dışarı atılır. Büyük ve kırılamayan taşlar ise ameliyatla alınabilir.

c) Böbrek Yetmezliği :
Böbreklerin tamamen veya kısmen (%80) görevini yerine getirememesi hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan insanların kanındaki su, üre, ürik asit ve madensel tuzları temizlenmesi için DİYALİZ makinesine bağlanması veya böbrek naklini yapılması gerekir.
Diyaliz makinesi, idrarla atılamayan su, üre, ürik asit ve madensel tuzların kandan süzülerek kanın temizlenmesini sağlar. Bu yöntem, kalıcı tedavi sağlamaz. Kalıcı tedavi için böbrek naklinin yapılması gerekir.
Organ nakli, canlı bir kişinin bir böbreğini (sağlıklı bir kişi tek böbrekle de yaşayabilir ) ya da yeni ölmüş ama organları hala canlı birinin böbreğini alarak yapılabilir.

d) Nefrit :
Nefronların iltihaplanması hastalığıdır. Yüz, göz ve ayak bileklerinde şişme gibi belirtileri vardır. Bulaşıcı hastalıklar sonucu oluşur.

e) Üremi :
Böbrek yetmezliği sonucu idrarla atılması gereken zararlı ve atık maddelerin atılamayıp kanda (vücutta) birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

f) Albümin :
Nefronların görevini yapamaması sonucu, proteinli maddelerin idrara geçmesidir.

g) Sistit :
Üreme organları veya kan yoluyla gelen mikropların, idrar yollarında oluşturduğu yanmadır.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 7 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   cj san 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 16-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:Ankara
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Cj san

[kayan]cj san

cj san

cj san

cj san

cj san

cj san

cj san

[/kayan]
güzel olmuş..Ben fen bilgisi öğretmeniyim... B) :2)
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyor
Bir öğretmene bile beğendirebildiysek, gerçekten güzel bir paylaşım olmuş demek ki :)

Sitemize hoşgeldiniz bu arada ;)
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

7. sınıf fen bilgisi video ile konu anlatımı (598), böbrekler kanı nasıl temizler - Google'da Ara (53), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (50), boşaltımın önemi - Google'da Ara (42), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (34), boşaltımın önemi - Google'da Ara (32), boşaltım sisteminin çalışma şekli - Google'da Ara (31), yenen bir yemeğin sindirim kanalından geçişi - Google'da Ara (31), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (28), boşaltım sisteminin önemi - Google'da Ara (27), boşaltım sisteminin önemi - Google'da Ara (25), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (23), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (23), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi nedir - Google'da Ara (22), böbrekler kanı nasıl temizler - Google'da Ara (22), böbrekler kanı nasıl temizler - Google'da Ara (21), 7.sınıf fen bilgisi boşaltım sistemi - Google'da Ara (20), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (19), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi - Google'da Ara (17), boşaltım+sistemi - Bing (17), sindirim sistemimizin sağlığımız için önemi nelerdir - Google'da Ara (17), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi - Google'da Ara (16), boşaltım sisteminin sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz? - Google'da Ara (15), boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (15), 7. fen bilgisi boşaltım sistemi - Google'da Ara (14), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (14), boşaltım sistemimizin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (13), boşaltım sisteminin çalışma şekli - Google'da Ara (13), böbrek kanı nasıl temizler - Google'da Ara (13), sindirim sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (13), 7.SINIF FEN BÄ°LGÄ°SÄ° BOŞALTIM SÄ°STEMÄ° - Google'da Ara (12), 5.fen bilgisi sindirim sistemi ve boşaltım - Google'da Ara (12), 7.sınıf sindirim sistemi videolu sorular - Google'da Ara (11), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (11), 7. sınıf fen bilgisi konu anlatımı - ekle ara (10), 7.sınıf fen çalışma kitabı cevapları - Google'da Ara (10), boşaltım sisteminde organ bağışının önemi - Google'da Ara (10), 7. sınıf boşaltım sistemi - Google'da Ara (10), boşaltımın önemi - Google'da Ara (10), boşaltım sistemimizin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (10), boşaltım sisteminin çalışma şekli - Google'da Ara (10), SİNDİRİM SİSTEMİMİZ OLUŞTURAN YAPI VE ORGANLARIN GÖREVLERİ - Google'da Ara (9), sağlığımız ve boşaltım sistemimiz - Google'da Ara (9), boşaltım sistemi çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (8), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi nedir - Google'da Ara (8), 7. sınıf boşaltım sistemi - Google'da Ara (8), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi - Google'da Ara (8), böbreğin boşaltımdaki görevi fen okulunda araştır - Google'da Ara (8), 7sınıf fen bilgisi test ve cevapları - ekle ara (8), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi - Google'da Ara (8), boşaltım sistemi için organ bağışının önemi - Google'da Ara (8), sindirim sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (8), solunum sistemini oluşturan yapılar - Google'da Ara (8), boşaltım sistemi - Bing (8), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (7), boşaltım sisteminin çalışma şekli - Google'da Ara (7), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (7), boşaltım sistemiyle ilgili resim - Bing (7), sistemimiz için organ bağışının önemi nedir - Google'da Ara (7), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organların görevleri - Google'da Ara (7), http://www.fenokulu.net/bobrekvenefron.jpg için Google Grafik Sonuçları (7), 7.sınıf fen ve teknoloji çalışma kitabı cevapları - Google'da Ara (7), BOŞALTIM SİSTEMİNDEKİ YAPI VE ORGANLAR RESMİ - Google'da Ara (7), böbrekler kanı nasıl temizler - Google'da Ara (7), boşaltım sistemiyle ilgili resimler - Bing (7), 7. sınıf boşaltım sistemimiz ile hastalıklar - Google'da Ara (7), böbrekler kanı nasıl temizler? - Google'da Ara (6), boşaltım sisteminin önemi - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizin görevi nedir - Bing (6), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (6), boşaltım sistemi hastalıkları ve tedavileri - Bing (6), fen okulu 7.sınıf organ bagışı ile bilgi - Google'da Ara (6), 7.sınıf ureme sıstemının saglıgının korunması - Google'da Ara (6), boşaltım sisteminizin çalışma şeklinasıldır - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (6), boşaltım sisteminde suyun önemi - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (6), boşaltım sistemi - Google'da Ara (6), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (6), sindirim sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (6), bir hücrelilerde boşaltımın önemi - Google'da Ara (6), 7. sınıf fen bilgisi boşaltım sistemi - Google'da Ara (6), boşaltım sistemimizin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (6), boşaltım sisteminiz çalışma şekli - Google'da Ara (6), 7 sınıf sindirim sistemimizi oluşturan organlar - Google'da Ara (6), fen okulu boşaltım sistemi - Google'da Ara (6), bitkilerin solunum,boşaltım,üreme organları nelerdir - Google'da Ara (6), Boşaltım sisteminiz için organ bağışının önemi nedir - Google'da Ara (5), boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organlarının gorevleri - Google'da Ara (5), boşaltım sisteminin önemi - Google'da Ara (5), boşaltım sistemi için organ bagışının önemi - Google'da Ara (5), boşaltım için organ bağışının önemi - Google'da Ara (5), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (5), boşaltım sisteminin çalışma şekli nasıldır - Google'da Ara (5), boşaltım sisteminin çalışma şekli - Google'da Ara (5), boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar - Google'da Ara (5),

"[7. Sınıf Fen Bilgisi] Boşaltım Sistemimiz, Önemi ve Sistemi Oluşturan Yapı ve Organlar " ile Benzer Konular
Kadim Dostlar ™ Karizma Sistemi Devrede
11 Yanıt - 5.103 Görüntülenme | Önerilerinizi Bekliyoruz ...
Kadim Dostlar ™ Lirası Sistemi Devrede
4 Yanıt - 13.518 Görüntülenme
Edebiyatımızda İlkler | İlk Alfabemiz: Göktürk Alfabesi - İlk Yerli Tiyatro Eseri - Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri - Türkçenin İlk Dil Bilgisi Kitabı - İlk Edebi Bildiriyi Yayımlayan Topluluk - Kurtuluş Savaşımızı Doğrudan İşleyen Roman: Ateşten Gömlek
1 Yanıt - 626 Görüntülenme
Sivrisinek | Dünyanın En Küçük Emme Ve Depolama Sistemi
1 Yanıt - 1.267 Görüntülenme | Culicidae familyasından kan emici zararlı böcekler...
İhale Sistemi
1 Yanıt - 754 Görüntülenme | Salıncak İhalesi