Kadim Dostlar ™ Forum: [7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

[7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

  • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.701
  • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
  • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

[7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri
[7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri

Vücudumuzda, bir dakika içerisinde, sayamayacağımız kadar çok olay gerçekleşir.Bir saat veya bir gün içerisinde gerçekleşen olay sayısını ise tahmin etmek çok zordur. Duyuları algılamak, düşünmek, yürümek, konuşmak gibi birçok olay aynı anda gerçekleşir. Ancak bu kadar çok ve karmaşık olan bu olaylar birbirinden bağımsız ve kontrolsüz değildir. Bütün bu olaylar sistemlerimiz tarafından gerçekleştirilir. Vücudumuzdaki sistemlerin düzenli, birbiriyle uyumlu ve sorunsuz olarak çalışmasını, denetleyici ve düzenleyici sistemimiz sağlar. Denetleyici ve düzenleyici sistemimiz, sinir sistemi ve iç salgı bezlerinden oluşur.


forum


Sinir Sistemimiz

forum


Konuşmak, acıkmak, yürümek, dengede durmak, yazmak, ağlamak gibi birçok işi gün boyunca gerçekleştiririz. Vücudumuzda bu işlerin gerçekleştiren sinir sistemidir.

Sinir sistemimiz, vücudumuzu ağ gibi saran milyarlarca sinirden meydana gelir. Vücudumuzu saran bu sinirleri, binlerce sinir hücresi (nöron) oluşturur.

Sinir sistemimiz merkezi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere iki bölüme ayrılır.

1. Merkezî Sinir Sistemi
Vücudumuzun yönetimini ve denetimini merkezî sinir sistemi sağlar. Merkezî sinir sistemi beyin, beyincik, omurilik ve omurilik soğanından oluşur. Beyin, beyincik ve omurilik soğanı kafatasımızın; omurilik ise omurgamızın içinde yer alır. Sizce, bunun sebebi ne olabilir?

Merkezî Sinir Sistemimizi Oluşturan Organlar ve Görevleri
Beyin: Beynimizin vücudumuzdaki hangi olayların gerçekleşmesini sağladığını biliyor musunuz? Merkezî sinir sistemimizin en gelişmiş organı olan beynimiz, milyarlarca sinir hücresinden meydana gelir. Vücudumuzun öğrenme, hafıza ve yönetim merkezi beynimizdir.

Beyin;
• Duyu organlarımızdan gelen bilgileri değerlendirir.
• Konuşmalarımızın ve istemli hareketlerimizin gerçekleşmesini sağlar.
• Acıkma, susama, uyku ve uyanıklık gibi yaşam olaylarımızı düzenler.
• Kan basıncımızı ve vücut sıcaklığımızı ayarlar.
• Merkezî sinir sistemimizdeki diğer organların yardımıyla organlarımızın ve sistemlerimizin çalışmasını düzenler.
Beyincik: Bisikletimizi sürebilmemiz için dengede durmamız gerekir. Peki vücudumuz dengesini nasıl sağlar? Vücudumuzun hareket ve denge merkezi beyinciktir. Beynimizin arkasında ve alt tarafında yer alır. Vücudumuzun dengesi bozulduğunda duyu organlarımızdan veya vücudumuzun diğer kısımlarından gelen bilgileri alarak dengemizi sağlar.

Beyincik vücudumuzun dengesini ayarlamak için;

• Kol ve bacaklarımızdaki kasların birbiriyle uyumlu çalışmaları düzenleyerek hareketlerimizin dengeli olmasını sağlar.

Omurilik Soğanı:

Beynimizin vücudumuzdaki diğer organlarla nasıl ilişki kurduğunu biliyor musunuz? Omurilik soğanı soğana benzer bir şekle sahip olduğundan böyle isimlendirilmiştir. Beyin ile omurilik arasında yer alır. Böylece beyin ve diğer vücut organları arasındaki bağlantıyı sağlar. Omurilik soğanı, isteğimiz dışında çalışan iç organlarımızın kontrol merkezidir.

Omurilik soğanı;
Solunum, dolaşım, boşaltım ve sindirim sistemlerimizin çalışmalarını düzenler.
• Nefes alma, yutma, öksürme, çiğneme, hapşırma ve kusma gibi olayları kontrol eder.
Omurilik:

Omuriliğin merkezi sinir sistemindeki görevini tahmin edebilir misiniz? Omurilik soğanından başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan omurilik omurgamız içerisinde yer alan bir sinir kordonudur. Organlardan beyne ve beyinden diğer organlara gelen sinirler omurilikten geçer.Omurilik, vücudumuzun refleks yönetim merkezidir.

Omurilik;
• Beyinle diğer organların arasındaki bilgi iletimini sağlar.
• Refleks davranışlarımızı gerçekleştirir.

2. Çevresel Sinir Sistemi
Merkezî sinir sistemi dışında yer alan milyonlarca sinir, çevresel sinir sistemini oluşturur. Çevresel sinir sistemi, merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki iletişimi sağlar.

Sinir Sisteminde Mesaj iletimi Nasıl Gerçekleşir?
Sinirler beyin ve omurilikten çıkarak deri, gözler, kaslar, dişler ve kemiklerin içi dâhil olmak üzere vücudumuzun her yerine dağılır. Sinirleri, telefon kablolarına benzetebiliriz. Telefon kabloları gibi sinirler de bilgi taşıyarak vücudumuzda iletişimi sağlar. Sinirler, vücudumuzdan ve çevreden aldıkları bilgileri elektrik mesajları şeklinde, beynimize iletir. Beynimiz gelen bilgiyi değerlendirerek bir cevap oluşturur. Beyin oluşturduğu cevabı gerekli yapı ve organlara yine sinirler aracılığıyla iletir.Sinirlerin bilgi taşıma özelliği sayesinde, çevremizde ve vücudumuzda meydana gelen değişimler hakkında hızlı bir şekilde bilgi ediniriz. Böylece vücudumuzun farklı kısımları düzenli ve birbiriyle uyum içinde çalışır.

Önemli NOT:

• Vücudumuzda bulunan bütün sinirlerin sinir sistemimizi oluşur.
• Sinir sistemimizin merkezî sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olarak iki bölümden oluşmuştur.
• Merkezî sinir sistemini oluşturan organların sinirlerden oluşmuştur.Merkezî sinir sisteminin vücudumuzda gerçekleşen olaylardan kasların kontrolü, öğrenme, nefes alma, kalbin atışı vb. kontrol eder.
• Merkezî sinir sistemi dışında yer alan milyonlarca sinir çevresel sinir sistemini oluşturmuştur. Çevresel sinir sisteminin, merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki iletişimi sağlar.

Sinirler Mesajları Beynimize Nasıl Taşır?
Vücudumuzun içinde veya çevremizde meydana gelen ve vücudumuzda belirli bir tepkiye sebep olan fiziksel, kimyasal veya biyolojik etkilere (ses, ışık, koku, tat, basınç gibi) uyarı denir. Uyarılar, duyu organlarımızda bulunan özel hücrelerle alınır. Alınan uyarı sinirler ile merkezî sinir sistemine taşınır. Uyarılar sinir hücrelerimizde değişikliğe yol açar. Bir uyarının sinir hücresinde oluşturduğu değişikliğe uyartı mesajı adı verilir.

Uyartı mesajını merkezî sinir sistemine; merkezî sinir sisteminde bu mesaj için oluşan cevabı kaslara, organlara ve salgı bezlerine sinirler iletir. Uyartı mesajı beynimizdeki ilgili bölümde değerlendirilir ve uyarıya karşı bir cevap oluşur. Beynimizde oluşan bu cevap yine sinirler aracılığıyla ilgili organ ya da yapılara iletilerek uyarıya tepki verilir. Vücudumuzun içinde veya çevremizde meydana gelen uyarılar vücudumuzda her zaman bu şekilde tepki oluşturmaz. Yemek yerken yutkunuruz. Göz kapaklarımız gün boyu defalarca açılıp kapanır. Elimizi sivri bir cisme değdirdiğimizde hemen geri çekeriz. Bunlar gibi birçok olay, düşünmemize bile gerek kalmadan gerçekleşir. Hatta isteğimiz dışında yaptığımız bazı hareketler bizi tehlikelere karşı korur.

Vücut sıcaklığımız biraz yükselince terlemeye başlarız. Loş bir ortama girdiğimizde göz bebeklerimiz hemen büyürken ışığa bakınca aniden küçülür. Gözümüze doğru gelen bir cisim karşısında gözlerimizi farkında olmadan kapatırız. Bu hareketler isteğimiz dışında gerçekleşir.

Refleks Nedir?
Yeni doğan bebeğin emme hareketi, yanan parmağın hızla geri çekilmesi, yüksek sesten ürkmek, öksürmek, hapşırmak, yutkunmak gibi hareketleri düşünmeden gerçekleştirdiğimizi fark ettiniz mi? Göz bebeğimizin ışıkta büyüyüp karanlıkta küçülmesi de düşünmeden gerçekleştirdiğimiz hareketlerdendir. Bu hareketleri
niçin düşünmeden yapıyor olabiliriz? Peki bunlar vücudumuzda nereden kontrol ediliyor olabilir?
Vücudumuzun dışarıdan gelen ışık, ses gibi bir uyarıya ani ve hızlı bir hareketle tepki göstermesine refleks denir. Refleksler, sürekli ve hızlı bir biçimde gerçekleşir ve
bu sayede vücudumuzun kendini savunmasını sağlar. Refleks hareketlerimiz omurilik tarafından gerçekleştirilmesine rağmen beynimiz tarafından kontrol edilir.
Araba ve bisiklet sürmek, örgü örmek, dans etmek, yüzmek, limon görünce ağzımızın sulanması gibi hareketler de reflekstir. Bu hareketleri ise tekrarlayarak öğreniriz. Bunları bir kez öğrendikten sonra bir daha unutmaz ve düşünmeden gerçekleştiririz.

Önemli NOT:

• Yutkunmak, yanan parmağın geri çekilmesi göz kapaklarının açılıp kapanması gibi düşünmemize bile gerek kalmadan hatta isteğimiz dışında yaptığımız bazı hareketlerin Refleks dir.
• Elimizi yanan bir muma yaklaştırdığımızda derimizdeki acı hissini alan sinirler bunu omuriliğe iletir, omurilik de hemen kaslarımızı kasılarak elimizi çekmemizi sağlar.

SALGI BEZLERİ

Vücudumuzda iki çeşit salgı bezi vardır.
1. Dış salgı bezleri : Salgılarını kendilerine ait salgı kanallarına boşaltırlar.
Örnek :Pankreas,karaciğer ve safra kesesi, tükürük bezleri,ter bezleri,süt bezleri
2. İç salgı bezleri : Salgılarını(hormon) doğrudan kana verirler. Kan yoluyla tüm hücrelere taşınır .
Örnek : Pankreas,hipofiz,tiroit bezi, adrenal bez,eşey bezleri

HİPOFİZ BEZİ
- Büyümeyi,gelişmeyi ve cinsel hormonların oluşmasını sağlar.
- Büyüme döneminde az salgılanırsa cücelik,çok salgılanırsa devlik oluşur.
- Erkeklerde sperm,kadınlarda yumurta oluşumunda etkilidir.
- Vücudun su dengesini ve kan basıncını ayarlar.kemik oluşumunu sağlar.

TİROİT BEZİ
- Hücrelerde oksijen kullanımını düzenler.
-Büyüme sırasında kemikleşme sürecini hızlandırır.
- Vücuda yetersiz iyot alınırsa,çok çalışır,büyür ve tiroit hastalığı oluşur.
-Paratiroit bezleri kandaki kalsiyum ve fosfat dengesini düzenler.

BÖBREK ÜSTÜ BEZİ(=ADRENAL BEZ)
- Adrenalin salgısı;
- Korktuğumuzda ve heyecanlandığımızda çok salgılanır.
- Kalp atışlarını hızlandırır,kan basıncını artırır.
- Göz bebeğinin büyütüp küçülmesini sağlar
- Diğer salgılarıyla vücut sıvısında mineral dengesini düzenler.

PANKREAS
- Hem sindirim enzimi hem de hormon salgılar.(Karma bezdir)
- Kanda şeker az olursa GLUKOGEN salgılayarak şeker dengesini sağlar.
- Kanda şeker çok olursa İNSULİN salgılayarak şeker dengesini sağlar.

YUMURTALIK
- Salgıladığı hormonlarla dişi bireyin fiziksel özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlar.
- Ergenlik döneminden itibaren yumurta hücresinin üretilmesini sağlar.

TESTİS
- Salgıladığı hormonlarla erkeğe ait fiziksel özelliklerin ortaya çıkmasını sağlar.
- Ergenlik döneminden itibaren sperm üretilmesini sağlar

Vücudumuzun doku ve organları arasındaki işleyişi denetlemek ve düzenlemek sadece sinir sistemimizin görevi değildir. Organ ve sistemlerimizin çalışmasının denetlenmesi ve düzenlemesi genellikle sinir sistemimiz ile iç salgı bezlerimizin birlikte çalışması sonucunda gerçekleşir.
iç salgı bezlerimiz, denetleme ve düzenleme görevlerini hormon adı verilen özel salgıları üreterek yerine getirir. iç salgı bezlerinin ürettiği hormonlar görevini düzenleyecekleri organlara, kan yoluyla, taşınır. iç salgı bezlerimiz, denetleyici ve düzenleyici görevlerini yavaş, uzun sürede ve sürekli gerçekleştirirken sinir sistemimiz, çok hızlı ve kısa süreli bir şekilde çalışır. Her bir hormon, farklı organlar tarafından üretilir ve farklı etkilere sahiptir. Aşağıdaki tabloda, bazı iç salgı bezlerimiz ile bunların salgıladıkları hormonlar ve bu hormonların görevleri belirtilmiştir.

Tabloyu ve iç salgı bezlerimizi gösteren insan modelini inceleyelim.

forum


Önemli NOT:

* Hormon: Vücudun belli bölgelerinden salgılanıp başka bölgelerindeki hücreler üzerine etki eden kan yolu ile taşınan bileşiklerdir.

* Sinir sistemi canlılar içinde sadece hayvanlarda bulunur.

* Pavlov : Zil sesi ile bir köpeğe eş zamanlı yemek Koşullu ( Şartlı ) Refleks kazandıran bilim adamı

• İç salgı bezlerinin görevlerini hormon adı verilen özel salgılar üreterek yerine getirir. Hipofiz ve diğer iç salgı bezlerinin hormonları kan damarlarına verirler.

• Menenjit, kuduz ve çocuk felci mikrobik sinir sistemi hastalıklarıdır. Sinir sistemimizi bu hastalıklardan korumak için aşılar kullanılmaktadır. Sinir hücreleri kendilerini yenileyemedikleri için darbe ve çarpmalar sonucunda sinir sisteminde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir. İç salgı bezlerimiz birbirinden bağımsız çalışmaz. Herhangi bir salgı bezinde meydana gelen aksaklık vücudumuzda pek çok yapıyı olumsuz etkiler.

Örneğin; hipofiz bezinin fazla hormon salgılaması devlik, az hormon salgılaması ise cücelik, tiroit bezinin salgıladığı tiroksin hormonunun az salgılanması veya iyot eksikliği guatr, pankreasın insülin hormonu salgılayamaması ise şeker hastalığına sebep olur.

Denetleyici ve düzenleyici sistemimizin sağlığının korunması için dengeli ve düzenli beslenilmesi gerekir. Alkol, sigara ve uyuşturucu özellikle sinir sistemi için çok zararlı maddeler olduğundan bunlardan kaçınılmalı, sinir sistemine zarar verebilecek ağır sporlardan, ani hareketlerden, çarpma ve darbelerden kaçınılmalıdır.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

7. sınıf fen bilgisi konu anlatımı bulmaca - ekle ara (74), 7. sınıf düzenleyici ve denetleyici sistemler ara arama motoru (47), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (41), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (39), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (27), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (26), denetleyici ve düzenleyici sistemlerimiz - Google'da Ara (24), 7.sınıf fen bilgisi ışık konusu - Google'da Ara (20), 7.sınıf fen bilgisi vicudumuzdaki sistemler vikipedi - Google'da Ara (19), 7. sınıf düzenleyici ve denetleyici sistemler ara arama motoru (17), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (16), 7.sınıf ışık konusu - Google'da Ara (15), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (15), korktuğumuzda yada heyecanlandığımızda vücudumuzdaki değişimler - Google'da Ara (14), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (13), denetleyici ve düzenleyici sistemler slayt - Google'da Ara (12), 7. sınıf fen bilgisi ışık konusu - Google'da Ara (11), 7.sınıf ışık - Google'da Ara (11), denetleyici ve düzenleyiçi sistemimiz - Bing (10), FENOKULU 7. SINIF 1.ÜNÄ°TE - Bing (9), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (9), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz - Google'da Ara (9), 7. sınıf hormonlarla ilgili bulmaca - Bing (9), denetleyici ve düzenleyi sistemimiz - Google'da Ara (8), DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEM İLE İLGİLİ SORU VE CÖZÜMLER - Google'da Ara (8), fen bilgisinden konu başlıkları - Google Search (8), İNSAN VE ÇEVRE ÜNİTESİ İLE İLGİLİ TESTLER (7. SINIF) - Google'da Ara (8), destekleyici ve düzenleyici sistemler - Google'da Ara (8), denetleyici ve düzenleyici sinir sistemiyle ilgili 50 soru - Google'da Ara (8), fen bilgisi ışık konusu 7. sınıf - Google'da Ara (8), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (7), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur bunun sebebi nedir - Google'da Ara (7), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (7), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz - Bing (7), 7.sınıf fen bilgisi iç salgı bezleriyle ilgili örnek sorular - Google'da Ara (7), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz vikipedi - Google'da Ara (7), denetleyici ve düzenleyici sistemler vikipedi - Google'da Ara (7), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz - Google'da Ara (7), fen bilgisi denetleyici ve düzenleyici sistemler videolu konu anlatımı - Google'da Ara (7), sistemimizin vücudumuzda gerçekleştirdiği görev nedir - Bing (6), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (6), vucudumuzdakı sıstemler fen bılgısı - Google'da Ara (6), denetleyici ve düzenleyici sistemimizin sağlığı - Bing (6), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz vikipedi - Google'da Ara (6), korktuğumuzda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (6), korktuğumuzda yada heyecanlandığımızda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (6), fen bilgisi ışık konusu 7 . sınıf - Google'da Ara (6), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (6), sinir sistemi 7.sınıf - Google'da Ara (6), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişikler olur - Google'da Ara (6), http://www.fenokulu.net/icsalgibezleri.jpg için Google Grafik Sonuçları (6), 7. sınıf ışık - Google'da Ara (6), 7. sınıf düzenleyici ve denetleyici sistemler ara arama motoru (6), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (6), fen bilgisi 7. sınıf ışık konusu - Google'da Ara (6), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişikler olur - Google'da Ara (5), DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMİMİZİN SAĞLIĞI - Google'da Ara (5), 7.sınıf fendenetleyici vedüzenleyici sistemler - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz - Google'da Ara (5), 7.sınıf fen ışık konusu - Google'da Ara (5), korktuğumuzda heyecanlandığımızda ne gibi değişiklikler - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici sistemler slayt indir - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici sistemlerimiz - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici Sistemimiz - Google'da Ara (5), 7. sınıf ışık konusu - Google'da Ara (5), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (5), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici sistemimizin sağlığını korumak için neler yapmalıyız - Google'da Ara (5), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (5), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici sistemimiz - Google'da Ara (5), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur bunu sebebi nedir - Google'da Ara (5), fiziksel etkinlik sırasında vücudumuzda meydana gelen değişiklikler - Google'da Ara (5), denetleyici ve düzenleyici sisteminin sağlığı 7. sınıf fen okul - Google'da Ara (5), 7.sınıf denetleyici ve düzenleyici sistemleri izle - Google'da Ara (5), destekleyici ve düzenleyici sistemler - Google'da Ara (5), 7. sınıf fen bilgisi konu anlatımı bulmaca - ekle ara (5), 7.sınıf denetleyeci ve düzenleyici sistemimiz sorusu - Google'da Ara (4), 7. sınıf fen bilgisi sinir sistemi - ekle ara (4), 7.sınıf denetleyici ve düzenleyici test çöz - ekle ara (4), bedava fen ve teknoloji 7test indir - Google'da Ara (4), korktuğumuzda yada heyecanlandığımızda ne olur - Google'da Ara (4), denetleyici ve düzenleyicideki hastalıklar - Google Search (4), korktuğumuzda yada heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (4), korktuğumuzda ne olur - Google'da Ara (4), denetleyici ve düzenleyici sistemler 7.sınıf soruları - Google'da Ara (4), denetleyici ve düzenleyici sagligini araştır - Google'da Ara (4), fiziksel etkinlik sırasında vücudumuzda meydana gelen değişiklikler - Google'da Ara (4), fen ve teknoloji denetleyici ve düzenleyici sistemimiz ile ilgili test - Google'da Ara (4), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (4), denetleyici ve düzenleyici sistemimizin sağlığı - Google'da Ara (4), korktuğumuzda ve heycanlandığımızda vucudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (4), korktuğumuzda ve heyecanlandığımızda vücüdümuzda ne gibi değişimler olur? - Google'da Ara (4), heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (4), 7.sınıf fen insan ve çevre video - Google'da Ara (4), denetleyici ve düzenleyi sistemlerimizin belirtileri nelerdir - Google'da Ara (4), korktuğumuzda ya da heyecanlandığımızda vücudumuzda ne gibi değişimler olur - Google'da Ara (4), 7 sınıf fen bilgisi soruları denetleyici ve düzenleyici sistemlerimiz - Google'da Ara (4), denetleyici düzenleyici sistem sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız - Google'da Ara (4), denetleyici ve düzenleyici sistemin poster şekli - Google'da Ara (4),

"[7. Sınıf Fen Bilgisi] Denetleyici ve Düzenleyici Sistemimiz, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi ve Salgı Bezleri " ile Benzer Konular
Kadim Dostlar ™ Karizma Sistemi Devrede
11 Yanıt - 5.104 Görüntülenme | Önerilerinizi Bekliyoruz ...
Kadim Dostlar ™ Lirası Sistemi Devrede
4 Yanıt - 13.518 Görüntülenme
Edebiyatımızda İlkler | İlk Alfabemiz: Göktürk Alfabesi - İlk Yerli Tiyatro Eseri - Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri - Türkçenin İlk Dil Bilgisi Kitabı - İlk Edebi Bildiriyi Yayımlayan Topluluk - Kurtuluş Savaşımızı Doğrudan İşleyen Roman: Ateşten Gömlek
1 Yanıt - 630 Görüntülenme
Sivrisinek | Dünyanın En Küçük Emme Ve Depolama Sistemi
1 Yanıt - 1.267 Görüntülenme | Culicidae familyasından kan emici zararlı böcekler...
İhale Sistemi
1 Yanıt - 756 Görüntülenme | Salıncak İhalesi