Kadim Dostlar ™ Forum: [7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri Konuyu Oyla: **--- 2 Oylar

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

[7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri [7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri
[7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri

iş kelimesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Hangi durumlarda iş yapılmış olur?
Buzdolabına kuvvet uygulayarak onun yerini değiştirdiğimizde bir iş yapmış oluruz. Ancak aynı dolaba kuvvet uyguladığımız hâlde onun yerini değiştiremiyorsak yorulduğumuz hâlde bir iş yapmış sayılmayız. Buna göre yandaki resimlerden hangisinde bir iş yapıldığını söyleyebiliriz?

İş yapmış olabilmemiz için uyguladığımız kuvvetin yönü ile cismin aynı yönde yer değiştirmiş olması lazımdır. Buna göre kapı hareket ederken iş yapmış oluruz. 2. durumda kapı kuvvet sonucu yer değiştirme olmayınca iş yapmış olmayız.


forum

Yapılan işin büyüklüğü, cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğüne ve cismin yer değiştirme mesafesine bağlıdır.
inşaat ustası, aşağıda görülen birinci resimde yerden aldığı bir tuğlayı; ikinci resimde ise iki tuğlayı duvarın üstüne koymaktadır. Tuğlalar her iki resimde de aynı yüksekliğe konulmaktadır. iki tuğla, bir tuğladan iki kat daha ağırdır. Dolayısıyla iki tuğlayı kaldırmak için uygulanan kuvvet, bir tuğlaya kaldırmak için uygulanan kuvvetin iki katıdır. Bu sebeple yapılan iş de iki kat fazladır. Kuvvet biriminin Newton (Nivton), yol biriminin de metre olduğunu ve Newton’un kısaca “N” ile metrenin de “m “ ile gösterildiğini biliyoruz. işin birimi ise N.m dir. N.m ye özel olarak joule (jul) denir. Bir N’luk bir kuvvet, bir cismi, 1 m’lik bir yolda ve kuvvet
yönünde hareket ettirirse 1 J’lük iş yapmış olur.
2 N’luk bir kuvvet, bir cismi, 3 metre hareket ettirirse 6 J iş yapmış olur.

forum

Kuvvet, yer değiştirme ve iş arasındaki ilişkiyi anlayabildik mi?
Kitapları alıp rafa yerleştiren erkek öğrencinin fen anlamında bir iş yapmış olduğunu söyleyebiliriz. Oysaki kız öğrenci kitapları omzuna koyarak başka bir noktaya taşıdığında yer çekimi kuvvetine karşı bir iş yapmış olmaz. Çünkü taşıma sırasında kitaplara uygulanan kuvvetin yönü düşey, gerçekleşen hareketin yönü ise
yataydır.

forum
Demek ki iş yapılabilmesi için cisme uygulanan kuvvetin hareketle aynı doğrultuda olması gerekir.
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki cisme, hareket doğrultusuna, dik olarak etki eden kuvvet, bilimsel anlamda bir iş yapmış olmaz. Buna göre yüksekten bırakılan bir cismin yere düşmesiyle iş yapılmış olur mu? Cevabımız “Evet” ise bu işin hangi kuvvet tarafından yapıldığını söyleyelim? Yandaki fotoğraşarda da görüldüğü gibi
yerden aldığımız bir kitabı, kitaplığımızın ikinci rafına mı yoksa daha yüksekteki dördüncü rafına mı yerleştirdiğimizde daha çok iş yapmış oluruz?

Önemli Not:

*İş kuvvet ile cismin yer değiştirme doğrultusunun aynı olması durumunda kuvvet ile cismin yer değiştirme mesafesi çarpımına eşittir.

*Cisim Uygulanan kuvvet ile aynı yönde yer değiştirmiyorsa yer değiştirme 0 alınır dolayısı ile iş yapılmamış olup iş 0 dır.

* işin birimi ise N.m dir. N.m ye özel olarak joule (jul) denir.

*Enerji iş yapabilme yeteneğidir. E ile gösterilir. Enerji birimi işin birimi ile aynıdır , yani joule dir.

*İş net kuvvet ve alınan yol ile doğru orantılıdır.

*Bir kitap raftan aşağı doğru düşerken iş yapmış olur. Kitabı hareket ettiren kuvvet olan yerçekimi ile aynı yönlü hareket eder.

*Yağmur damlalarına etki eden yerçekimi de ş yapmış olur.

*Halterini kaldıran haltercide iş yapış olur.

Enerji Nedir?

Günlük konuşmalarımızda “enerji” kavramını sıkça kullanırız. “Enerjimiz yetersiz.” “Enerji fiyatları gittikçe artıyor.” “Enerji tasarrufu yapmalıyız.” vb. sözlerin hiç de yabancısı değiliz. Enerji denilince aklımıza ilk gelen “elektrik, ışık, benzin, doğal gaz, kömür, ateş, Güneş, pil belki de baraj ve rüzgâr”dır. Enerji, evrenin sahip olduğu en büyük zenginliktir. Bir iş yapabilmek için enerjiye ihtiyaç duyarız. Şehirlerimiz enerji sayesinde aydınlanır, trenler, arabalar, uçaklar ve roketler enerji sayesinde hareket eder. Evlerimizi ısıtmak, yemek pişirmek, radyoda müzik dinlemek, televizyonda görüntü oluşturmak için de enerji gereklidir. Bunların yanı sıra tarlaları süren traktörler ve fabrikalardaki makineler de enerji sayesinde iş görür

Güneş’ten gelen enerji gün boyunca etrafımızı aydınlatır ve ısıtırken bitkilerin büyümesini sağlar. Hayvanlar, ihtiyaç duydukları enerjiyi yedikleri besinlerde depolanmış olan enerjiden sağlar. Kısacası enerji olmadan hayat da olmaz. Bütün bu açıklamalardan sonra “enerji” deyince ne anlıyorsunuz? Bilim insanları enerjiyi “iş yapabilme yeteneği” olarak tanımlarlar. Enerji bir madde değil, bir cisme ait özelliktir. Örneğin, benzinin sahip olduğu enerji doğrudan kullanılmaz. Ancak motorda yandığında
enerjiye dönüşür. Peki, hangi enerji türlerini biliyoruz?

Kinetik Enerji

Bir varlığın kinetik enerjiye sahip olduğunu anlamak çok kolaydır. Eğer bir varlık, hareket ediyorsa kinetik enerjiye sahip demektir. Örneğin, hareket hâlinde olan bir kamyon, koşan bir köpek, hareketli dönme dolap, akan bir nehir ve rüzgâr kinetik enerjiye sahiptir.
Peki, “Bir varlığın süratinin artması, o varlığın kinetik enerjisini de artırır.” diyebilir miyiz? Bir varlığın sürati artıkça kinetik enerjisinin de arttığını biliyoruz. Peki, yandaki fotoğrafta görülen kamyon ve otomobil aynı süratle hareket ettiklerine göre kinetik enerjileri aynı mıdır?

Önemli Not:

*Bir cismin sürati arttıkça kinetik enerjisi de artar.

*Kinetik enerji cismin kütlesine ve süratine bağlıdır.

forum

Aynı süratle hareket eden varlıklardan kütlesi büyük olanın kinetik enerjisi, kütlesi küçük olandan fazladır. Yandaki resimde görülen ve aynı süratle hareket eden kamyonun kütlesi otomobilden daha büyüktür. Öyleyse bu kamyonun kinetik enerjisi de aynı süratle hareket eden otomobile göre daha fazladır diyebilir miyiz?

Enerji, sadece hareketli varlıklarda mı söz konusudur? Bazı maddeler hareketli olmadıkları hâlde iş yapabilme yeteneğine sahiptir. Acaba bu maddeler iş yaparken hangi tür enerjiyi kullanır? Cisimlerin, konumlarından dolayı sahip oldukları bir çeşit enerji vardır. Bu enerjiye potansiyel enerji adı verilir.
Aşağıdaki resmi dikkatle inceleyelim. iki işçi, bir piyanoyu makara yardımıyla üçüncü kata çıkarıyorlar. işçiler, yedikleri gıdalardan sağladıkları enerji sayesinde bu piyanoyu kaldırabilirler. Yukarı kaldırıldığında piyanoda bir çeşit enerji depolanmış olur. Depolanan bu enerji çekim potansiyel enerjisi olarak adlandırılır. işçilerden biri makaranın ipini elinden bırakırsa diğer işçinin uyguladığı çekme kuvveti piyanoyu yukarıda tutmak için yeterli olmayabilir. Bu durumda piyano düşerek çekim potansiyel enerjisini kaybeder. Düşen piyano işçiyi yukarı çekerek bir iş yapmış olur. Acaba, çekim potansiyel enerjisini etkileyen değişkenler nelerdir?

forum

Cisimlerin potansiyel enerjileri sadece onları yükseğe çıkardığımızda mı artar? Kurmalı bir oyuncağın da potansiyel enerjiye sahip olabileceğini biliyor muydunuz?

Bir cismi yukarı kaldırdığımızda cisme etkiyen yer çekimi kuvvetini (ağırlığı) yenmek için cisme kuvvet uygulamış ve bir iş yapmış oluruz. Yaptığımız bu iş kaldırdığımız cisimde çekim potansiyel enerjisi olarak depolanır. Bir cismin ağırlığı ve yerden yüksekliği arttıkça çekim potansiyel enerjisi de artar. Bu yüzden basketbol topunu daha yüksekten bıraktığımızda kum üzerinde daha derin bir iz bırakır. Kinetik ve potansiyel enerjinin birbirine dönüşebildiğini biliyor musunuz? Bir ipin ucuna cisim bağlayarak oluşturduğumuz basit bir sarkaçta bu durumu rahatlıkla gözlemleyebiliriz.

Önemli Not:

forum

forum

forum

forum

*Potansiyel enerji hem ağırlık hem de yükseklikle doğru orantılıdır. Potansiyel enerji=ağırlık X yüksekliktir.

forum

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi bazı kurmalı oyuncakların içinde bir yay bulunur. Bu yay kurularak oyuncağın hareket etme yeteneği kazanması sağlanır.
Yani yayda potansiyel enerji depolanır. Yay boşalırken oyuncak hareket eder. Böylece yaydaki potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşmüş olur. Yayların (ya da
daha genel olarak esnek cisimlerin) enerji depolama özelliğinden birçok alanda yararlanıldığını fark ettiniz mi?

forum


Esneklik potansiyel enerjisi, lastiğin cinsine ve gerilme miktarına göre değişmektedir. Bu durum sadece lastik için değil bütün esnek maddeler için de geçerlidir.

Önemli Not:

*Esneklik potansiyel enerjisi sıkıştırma veya gerilme miktarına ve maddenin esneklik özelliğine bağlıdır.

*Her yayın esneklik potansiyel enerjisi farklıdır. Bu enerji yayın esnekliği , sertliği , yapıldığı maddenin cinsine ve yayın helozon sayısına bağlıdır.

*Esnekliğini kaybeden bir yay eski haline dönemez.

Yüksek atlama yapan bir sporcuyu düşünelim. Bu sporcu sırık ile koşarken kinetik enerji söz konusudur. Yüksek atlama sırasında sırık esner ve sporcunun kinetik enerjisi sırıkta, esneklik potansiyel enerjisine dönüşür. Sırık ile yükselen sporcu potansiyel enerji kazanır. Mindere düşerken ise bu sporcunun potansiyel enerjisi azalırken kinetik enerjisi artar. Kinetik enerji ile mindere çarpan sporcu minderin şeklini değiştirir hatta minderin bir miktar ısınmasını da sağlar. ilk aşamadan son aşamaya varıncaya kadar sporcunun sahip olduğu enerji türü değişmiş fakat toplam enerji miktarı aynı kalmıştır. Buna enerjinin korunumu denir. Enerjinin korunumuna göre enerji bir türden başka bir türe dönüşebilir ancak hiçbir zaman artmaz veya azalmaz.

forum

Enerji Dönüşümleri

işlerimizi yaparken kullandığımız birçok enerji türü vardır. Bunlar kimyasal enerji, kinetik enerji, potansiyel enerji, ısı enerjisi ve elektrik enerjisi şeklinde sıralanabilir. Kinetik ve potansiyel enerji, mekanik enerji olarak da adlandırılır. Yukarıda sıralanan enerji türleri çeşitli araçlar yardımıyla birbirine dönüştürülebilir. Enerjinin yok olmadan başka enerjilere dönüşmesi insan hayatında çok farklı amaçlara hizmet eder. Bu dönüşümler olmasaydı insanoğlu şu anda yapabildiği birçok şeyi yapamazdı. Örneğin, aydınlatma amacıyla kullandığımız ampul, aslında elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştürmektedir. Peki, ışık elde etmek için anahtarın düğmesine bastığımızda ampul sadece ışık mı üretmektedir? Elektrik enerjisi, farklı araç-gereçlerin yardımıyla diğer enerji türlerine dönüştürülebilir. Örneğin, serinlemek amacıyla kullandığımız vantilatörde hareket, radyoda ise ses enerjisine dönüştürülmektedir. Akü ve pillerde depolanan kimyasal enerji, kullanım aşamasında elektrik enerjisine dönüşür. Kömürde depolanan kimyasal enerji de yanma sırasında ısı enerjisine dönüşmektedir.

Önemli Not:

*Enerji vardan yok , yoktan var edilemez. Ancak farklı enerjilere dönüşerek korunur.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üye0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   DİLAY19 

 • KD ™ Arkadaş
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 50
 • Kayıt tarihi: 08-Mart 08
 • Gender:Female
 • Location:öğrenci
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


thank you :sema:
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   asdfgasdfg 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 28-Nisan 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Ellerine Sağlık ...... :beach: :beach: :lol: :lol:
0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   gülinim 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 4
 • Kayıt tarihi: 12-Kasım 09
 • Gender:Female
 • Location:adım büşra
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
evet saol
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   amigdala 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 23-Kasım 09
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Arkadaşım gerçektende çok iyi bir paylaşım teşekkür ederim.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 23 Kasım 2009 Pazartesi - 21:34

0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   tuanay 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 3
 • Kayıt tarihi: 03-Aralık 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Sitenin daha yeni üyesiyim ama gezdim biraz izlenimlerime bakarsak güzel bir site, bu siteyi kuran kişiye teşekkürlerimi sunuyorum site gerçekten çok işime yaradı, teşşekkür ederim bu site bazı işlerimi kolaylaştırdı.. teşşekkür ederimm ... :beach: :beach: :beach:
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   fdgod 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 05-Aralık 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
süper

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 05 Aralık 2009 Cumartesi - 13:36

0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   suskun987 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 08-Aralık 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
çok süper olmuş saol ellerine sağlık işime yaradı ;2)
0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   proerol 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 2
 • Kayıt tarihi: 13-Aralık 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
tşkkür
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kinetik enerji soruları 7. sınıf - Google'da Ara (1.079), 7. sınıf fen bilgisi video ile konu anlatımı (390), fen enerjisi nedir - Google'da Ara (170), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (147), 7,sınıf kuvvet ve hareket konusuyla ilgili 30 soru ve cevapları, - Google'da Ara (124), iş nedir fen - Google'da Ara (89), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (74), 7 sınıf kuvvet ve hareket video - Google'da Ara (74), ısı enerjisi harakete nasıldönüşür - Google'da Ara (72), fenokulu.net 7.sınıf - Google'da Ara (71), kuvvet ve hareket 7. sınıf - Google'da Ara (70), 7.sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (70), 7 sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (70), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (70), 7. sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (68), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (67), çeşitli varlıkların süratını - Google'da Ara (63), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (63), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (62), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (62), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (58), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (56), çeşitli varlıkların süratleri - Google'da Ara (51), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (51), bütün varlıklar hareket edermi - Google'da Ara (50), çeşitli varlıkların süratleri - Google'da Ara (50), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (48), 7.sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (47), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (41), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (40), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (40), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (39), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (39), iş nedir fen - Google'da Ara (37), 7. sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (36), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (36), kuvvet ve hareket 7. sınıf - Google'da Ara (35), 7.sınıf iş ve enerji testleri - Google'da Ara (35), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (33), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (33), 7. sınıf fen bilgisi konu anlatımı bulmaca - ekle ara (33), kinetik ve potansiyel enerjisi ile ilgili sorular - Google'da Ara (32), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (32), fen okulu 7. sınıf - Google'da Ara (32), güneş hareket edermi - Google'da Ara (30), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (30), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (30), 7.sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (29), 7.sınıf kuvvet ve hareket konu anlatımı - Google'da Ara (28), 7.sınıf kuvvet ve hareket konu anlatımı - Google'da Ara (28), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (28), kuvvet ve hareket 7 - Google'da Ara (27), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (26), 7.sınıf iş ve enerji - Google'da Ara (25), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (25), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (25), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (25), 7. sınıf fen teknoloji kuvvet ve hareket sesli anlatım - Google'da Ara (25), 7. sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (24), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (24), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (24), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (23), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (23), fen bilgisi potansiyel enerji - Google'da Ara (23), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (23), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (23), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (23), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (22), 7.sınıf kuvvet ve hareket konusu - Google'da Ara (21), fen anlamında iş nedir - Google'da Ara (20), 7. sınıf iş ve enerji - Google'da Ara (20), kuvvet ve hareket 7. sınıf - Google'da Ara (20), kuvvet ve hareket - Google'da Ara (20), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (20), iş ve enerji - Google'da Ara (20), kuvvet ve hareket - Google'da Ara (20), 7. kuvvet ve hareket konu anlatımı - Google'da Ara (20), 7.sınıf fen bilgisi kuvvet ve hareket - Google'da Ara (19), 7. sınıf fen bilgisi konu anlatımı - ekle ara (19), kuvvet ve hareket 7.sınıf - Google'da Ara (19), iş nedir fen - Google'da Ara (18), fen bilgisi kuvvet ve hareket test ve cevapları 6. sınıf - ekle ara (18), hareketli varlıklar ve hareket türleri - Google'da Ara (17), 7.sınıf kuvvet ve hareket - Google'da Ara (17), fenokulu.net 7.sınıf - Google'da Ara (17), bütün varlıklar hareket edermi - Google'da Ara (17), 7.sınıf kuvvet ve hareket konu anlatımı - Google'da Ara (16), 7.sınıf kuvvet ve hareket konu anlatımı - Google'da Ara (16), fenokulu.net 7.sınıf - Google'da Ara (16), 7.sınıf iş ve enerji - Google'da Ara (16), kuvvet ve hareket 7.sınıf soruları - Google'da Ara (16), fen okulu 7. sınıf soruları - Google'da Ara (16), kinetik enerji nedir 7.sinif - Bing (16), fen bilgisi iş nedir - Google'da Ara (15), 7.sınıf hareket ve kuvvet - Google'da Ara (15), 7.sınıf kuvvet ve hareket konu anlatımı - Google'da Ara (15), iş ve enerji 7. sınıf - Google'da Ara (15), bitkiler hareket edermi - Google'da Ara (14), ışık maddeleri ısıtabilir mi - Google'da Ara (14), iş ve enerji 7.sınıf - Google'da Ara (14),

"[7. Sınıf Fen Bilgisi] Kuvvet ve Hareket: İş ve Enerji (Kinetik ve Potansiyel) - Enerji Dönüşümleri " ile Benzer Konular
Emre Aydın-Hareket Vakti
0 Yanıt - 1.049 Görüntülenme
Hoca Ahmet Yesevi | Türk Tasavvuf Geleneğinin Hareket Noktası Pîr-i Türkistan - Ahmed Yesevi’nin Tarikatı ve Etkileri
2 Yanıt - 1.296 Görüntülenme | Unesco Tarafından Korunmaya Alınan “Divan-ı Hikmet”
Edebiyatımızda İlkler | İlk Alfabemiz: Göktürk Alfabesi - İlk Yerli Tiyatro Eseri - Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri - Türkçenin İlk Dil Bilgisi Kitabı - İlk Edebi Bildiriyi Yayımlayan Topluluk - Kurtuluş Savaşımızı Doğrudan İşleyen Roman: Ateşten Gömlek
1 Yanıt - 627 Görüntülenme
Yenilenebilir Enerji Kaynakları | Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi - Hidrojen Enerjisi
3 Yanıt - 35.751 Görüntülenme
1973 Petrol Krizi | Milletlerarası Enerji Ajansı - İnternational Energy Agency Kuruldu
1 Yanıt - 824 Görüntülenme | 1967 savaşı sonunda nasıl Araplar, Filistin komandolarını ...