Kadim Dostlar ™ Forum: Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.628
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Dalgalar FiziğiPek çok esnek cisimlere bir kuvvet uygulanıp kesildiğinde titreşim hareketi yapar. Yani, bu cisimlerin şekilleri bir kez bozulduğu zaman, denge konumuna gelmeye çalisir. Hatta bir kati içindeki atomlar, komsu atomlara bir yayla bağlıymış gibi bir denge konumuna göre titreşir.
Dalga hareketi titreşim (salınım) olayı ile yakından ilgilidir. Ses dalgaları, deprem dalgaları, gerilmiş yaydaki dalgalar ve su dalgaları gibi bütün dalgalar, titreşim kaynakları tarafından oluşturulur. Bir ses dalgası, hava gibi bir ortam içinde ilerlerken ortamın molekülleri ileri-geri titreşir. Su dalgaları da bir havuzda yayılırken ,su molekülleri aşağı yukarı doğru titreşir. Dalgalar bir ortamdan geçerken ortamın parçacıkları periyodik olarak hareketine devam eder.Böylece; parçacıkların hareketi , salınan bir sarkacın yada yay bağlı bir kütlenin hareketine çok benzer.

Doğada daha pek çok olaylar vardır ki bu olayların açıklanması, dalga ve titreşim kavramlarının öncelikle anlaşılmasına bağlıdır. Örneğin; gökdelenler, köprüler gibi çok büyük yapılar, kati olmasına rağmen, onlarda titreşir. Bu gerçek onların tasarımlarını ve inşasını yapan mühendis ve mimarlar tarafından göz önüne alınmalıdır. Radyo ve televizyonun nasıl çalıştığını anlamak için, elektro manyetik dalgaların doğası ve kaynağı ile onların boşlukta nasıl yayıldığını öğrenmeliyiz. Son olarak bilim adamlarının atomik yapılar hakkında öğrendiklerinin çoğu, bilgileri taşıyan dalgalardan elde edilir. Bu yüzden atom fiziğinin teori ve kavramlarını anlamak için önce dalgaları ve titreşimleri öğrenmeliyiz.

Çoğumuz çocukken, bir çakıl taşını havuza düsürdügümüzde, dalgaların oluştuğunu görmüşüzdür. Çakıl taşının oluşturduğu sarsıntı küçük havuzun kenarında son bulur. Eğer, sarsıntının yakınında yüzen bir yaprağın hareketini dikkatlice incelerseniz, onun ilk konumu etrafında aşağı-yukarı hareket ettiğini, fakat sarsıntı kaynağından asla uzaklaşmadığını veya ona yaklaşmadığını görürsünüz. Yani su dalgaları (ya da sarsıntı) bir yerden başka bir yere hareket eder, fakat su onunla birlikte sürüklenmez.

Einstein ve Infeld’in bir kitabında alınan aşağıdaki okuma parçası dalga olayı ile ilgili ilginç fikirler verir:

“Washington’da başlayan küçük bir dedikodu çabucak New York’a ulaşır. Gerçi bu iki şehir arasında dedikodunun yayılmasında tek bir kişinin rol almadığı görülür. Burada, farklı iki hareket vardır: Birisi Washington’dan New York’a giden söylenti, digeri bu söylentileri yayan kişilerdir. Bir ekin tarlasından geçen rüzgar , tarlanin bir ucundan diğer ucuna yayılan bir dalga oluşturur.Burada yine, küçük salınım yapan ayrı bitkilerin hareketi ile dalganın hareketini ayırt etmeliyiz. Ortamı oluşturan parçacıklar yalnız küçük titreşimler yaparken, bütün hareket ilerleyen bir dalgadir. Burada gerçekte yeni olan şey, maddesel olmayan bazı şeylerin hareket ettiği yani madde içinde yayılanın enerji olduğunu ilk kez düşünmemizdir.”

Dünyada pek çok dalga vardır. Bunlar, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere başlıca iki tiptir. Mekanik dalgalara örnek verecek olursak; ses dalgaları, su dalgaları ve tanecik dalgalarıdır. Bu dalgaların her biri için bozulabilen bir fiziksel ortam olmalidir. Özellikle bu üç örnekte; hava molekülleri, su molekülleri ve tanecikler titreşmelidir. Elektromanyetik dalgalar yayılmak için bir ortama gereksinim duymaz, elektromanyetik dalgalara örnekler görünür ışık, radyo dalgaları, televizyon sinyalleri ve x- ışınları sayılabilir.

Dalga kavramı oldukça soyuttur. Bir su yüzeyine bakarken, su dalgası olarak adlandırıp gördüğümüz olay, su yüzeyinin yeni bir düzene geçme halidir. Su olmasa dalgada olmayacaktır. Sarmal yay olmasa, üzerinde ilerleyen bir dalga da mevcut olmayacaktır. Ses dalgaları, hava molekülleri olmasa, hava içinde ilerleyemeyecekti. Mekanik dalgaları, bir ortam içinden geçerken oluşturduğu sarsıntının yayılmasına karşılık geldiği seklinde yorumlarız.Dalga HareketiMadde moleküllerinin titreşim hareketinden meydana gelmektedir. Basitçe bir örnek vermek gerekirse; Yan yana dizilmiş bir grup insan düşünelim. Grupta ki insanları bir madde varsayarsak, gruptaki her bir insan ise bu maddenin moleküllerinden başka bir şey olmayacaktır. Belli bir sıraya göre bu insanların yerlerinde sabit olarak hareket etmesi, bir dalga hareketi meydana getirecektir.

Bu olaya en güzel ve anlaşılır örnek Meksika Dalgası verilebilir.

Moleküllerin titreşim yönü ile dalganın hareket doğrultusu ayni ise bu tür dalgalara Boyuna Dalgalar denir. Eğer Moleküllerin titreşim yönüyle dalganın hareket yönü birbirlerine dik iseler Bu tür dalgalara da Enine Dalgalar denir. Mesela Ses en iyi boyuna dalga örneklerindendir. Girtlagimizda ses telleri vasıtasıyla titreştirilen havadaki gaz molekülleri de benzer şekilde işitilen bir mekanizmayla ses iletme vazifesini yerine getirir.


Birçok dalga çeşidi vardır. Bunlar:


* Ses dalgaları (Boyuna dalgalardır.),
* Su dalgaları (Enine dalgalardır),
* Elektromanyetik dalgalar (Enine dalgalardır; örneğin X-ışınları, Gama ışınları, Kızılötesi ışınlar, Mikrodalgalar, Radyo dalgaları, vs. ),
* Deprem dalgaları (Hem enine hem de boyuna dalgalardır)


Su dalgalarını gözümüzle görebiliriz, fakat bir ses dalgasını, bir deprem dalgasını veya bir elektromanyetik dalgayı gözle görmemiz mümkün değildir. Bu tür dalgaların sadece etkisinden dolayı varlığını hissederiz.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üye0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.628
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Dalgalar Fiziği


Dalga bir ortamın (Katı,sıvı,gaz hatta plazma olabilir) maruz kaldığı etkiyi iletmesidir. Örneğin Suya bir taş attığımızda su bu etkiyi dalgalarla etrafına yayar. Bir nevi ortamın tepkisi de diyebiliriz. Örneğin aşağıdaki çatala (Diyapazon) küçük bir darbe vurduğumuzda ortama (Hava:Gaz) bir dalga salar ve bu dalgayı ses olarak duyarız.


forum

Animasyon - 1


Suya bir taş atığımızda oluşan şekli biliyorsunuz eğer suda bir titreşim hareketi yaparsak ta aşağıdaki gibi dalgalar oluşur.Aşağıda iki titreşim kaynağının oluşturduğu dalgaları görüyorsunuz.


forum


Animasyon - 2


forum


Resim - 1Resim-1 de bir dalganın şekli görülmektedir. dalgaların özellikleri şu şekildedir.

1 - İki tepe ya da iki çukur arasındaki mesafeye dalga boyu denir ve λ ile gösterilir
2 - Dalganın yüksekliği (Şiddeti) Genliktir.
3 - Dalganın br saniyede oluşum sayısına frekans (f) denir.Bir dalga kaç saniyede oluşuyorsa ona da periyot denir.

Bir uzun ipe bir dalga kazandırdığımızda o dalganın devam ettiğini görmüşsünüzdür.Buna atma da denir. Eğer ipin ucu serbest ise dalga sonunda olduğu gibi geri döner ama ucu sabit bir yere bağlı ise dalga ters dönüp geri gelir.


forum


Serbest Uç Atma


forum


Sabit uç AtmaSes dalgalarının oluşması için mutlaka bir ilk enerjiye ihtiyaç olduğunu dolayısıyla da bir bu enerjiyi aktarma ihtiyacından dolayı dalga oluştuğunu anlamışsınızdır.Dalgaların tümü enerji taşırlar. Sesdalgalarının taşıdığı enerji sayesinde ses bombası yapıldığını ve bunların da binaları yıkmakta kullanılabildiğini burada natırlatmakta yarar görüyorum.Yine tusunami dalgaları (Dev Su dalgaları) nın önene çıkan evleri ve ağaçları yıkabildiğini biliyorsunuzdur.

Ama biz şimdi günümüzün en önemli konusu olan deprem dalgalarını,nedenlerini,sonuçlarını ve çeşitlerini inceleyeceğiz.


Deprem Dalgaları


Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir.Depremler yer altında biriken enerjinin boşaltılmasını sağlar.Böylece yer kabuğu daha kararlı hale gelir. Aşağıda dünyamızın şeklini görüyorsunuz.


forum


Şimdi de bu dalgaların nasıl oluştuğundan bahsedelim.genel olarak üç çeşittir.


1 - P DALGALARI


Yayılma hızları en büyük olan ve bu nedenle kayıt merkezlerine ilk gelen dalgalardır.odak noktasından başlayıp her doğrultuda yayılan ilk sismik dalga olduğu için adını alan dalgaya (p) dalgası denir.yayılma hızı 5.5-7 km/sn aralığında değişir. bu hareket katı,sıvı ve hava ortamında ilerleyebilir.içinden geçtikleri kayaları sıkıştırır ve gerer .özellikleri nedeni ile bu dalgalara boyuna dalgalar olarak da adlandırılırlar.


forum


2 - S DALGALARI

P dalgasına oranla yayılma hızı daha az olan ve bu yüzden kayıt istasyonunda ikinci gelen dalgalardır. s dalgalarının hızı 2-6 km/sn aralığında değişir.titreşim hareketleri yayılma doğrultusunda dik düzlem üzerinde aşağı-yukarı doğrudur.bu özelliği ile enine dalgalar olarak da adlandırılırlar.


forum


3 - YÜZEY DALGALARI

Odak Noktasından Başlayan Ve Üst Merkezde Ulaşan Dalgalar,Arazide İkinci,Bir Hareket Yaratır Ki Bu Harekete Yüzey Dalgaları Denir. P Ve S Dalgalarına Oranla Hızları Daha Az,Periyotları Daha Büyük Ve Boyları Uzundur Kayıt İstasyonların En Son Gelir. Rayleigh Dalgası (Hızlı Yüzey dalgaları) Ve Love (Yavaş Derin) Dalgası Gibi İki Türü Vardır.Bina Hasarlarında S Dalgaları Gibi Yıkıcı Özellik Taşırlar.forumLinkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (24), fizikte dalgalar - Google'da Ara (23), dalga çeşitleri - Google'da Ara (21), fizikte dalgalar - Google'da Ara (19), su dalgaları - Google'da Ara (18), su dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (18), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (17), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (15), fizikte dalgalar - Google'da Ara (15), dalga çeşitleri - Google'da Ara (15), Google (13), fizikte dalgalar - Google'da Ara (12), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (12), fizikte dalgalar - Google'da Ara (11), fizikte dalgalar - Google'da Ara (11), su dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (10), elektromanyetik dalgaların özellikleri - Google'da Ara (10), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (10), dalga çeşitleri - Google'da Ara (10), doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (9), fizikte dalga çeşitleri - Google'da Ara (9), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (9), resimli fizikte dalgalar konu anlatımı - Google'da Ara (9), dalgalarla ilgili sorular - Google'da Ara (9), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (8), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (8), fizikte dalgalar - Google'da Ara (8), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (8), ses hareketleri - Google'da Ara (8), fizikte dalgalar - Google'da Ara (7), fizik dalga hareketleri 50 soru - Google'da Ara (7), dalgaların sınıflandırılması - Google'da Ara (7), doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (7), (1) fizikte esnek yaylar - Web Search Results (7), fizikte dalgalar - Google'da Ara (7), fizikte dalgalar - Google'da Ara (7), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (7), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (7), yay dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (7), fizikte dalga çeşitleri - Google'da Ara (7), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (7), dalga çeşitleri - Google'da Ara (7), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (6), radyo dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (6), su dalgaları fizik ödevi - Bing (6), elektromanyetik dalgalar ve özellikleri - Google'da Ara (6), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (6), fizikte deprem dalgaları - Google'da Ara (6), yay ve su dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (6), fizikte dalgalar - Google'da Ara (6), dalgalar konu anlatımı - Google'da Ara (6), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (6), dalga çeşitleri - Google'da Ara (6), fizik hareket ve özellikleri - Google'da Ara (6), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (6), dalga hareketi ders notları - Google'da Ara (6), dalga çeşitleri - Google'da Ara (6), dalga hareketi - Google'da Ara (6), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (6), dalga çeşitleri - Google'da Ara (6), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (5), Doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (5), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (5), dogadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (5), deprem dalgaları ve özellikleri - Google'da Ara (5), fizik dalgalar konusu - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), SU DALGASI HAREKETİ: - Google'da Ara (5), dalga hareketi konu anlatımı - Google'da Ara (5), fizik dalgalar konusu - Google'da Ara (5), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (5), hareket ve özellikleri - Google'da Ara (5), dalga ve dalga çeşitleri fizik dönem ödevi - Google'da Ara (5), yay dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), dalgalar fiziği - Google'da Ara (5), fizikte dalga - Google'da Ara (5), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (5), dalga hareketleri ve özellikleri - Google'da Ara (5), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (5), elektromanyetik dalgaların özellikleri - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), su dalgaları - Google'da Ara (5), DALGA HAREKETLERİ ŞEKİLLERİ - Google'da Ara (5), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (4), YAY DALGALARI İLE İLGİLİ ANSİKLOPEDİ ANLATIMI - Google'da Ara (4), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (4), su dalgaları vikipedi - Google'da Ara (4), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (4), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (4), dalga çeşitleri - Google'da Ara (4), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (4), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (4), doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (4), su dalgası hareketi - Google'da Ara (4), dalga çeşitleri - Google'da Ara (4), dalgalar ve özellikleri - Google'da Ara (4), fizikte su dalgaları - Google'da Ara (4),

"Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları " ile Benzer Konular
Kabe | Kabe'nin Diğer İsimleri - Fiziksel Özellikleri - Konumu - İnşaat Tarihi - Kabe'nin Örtüsü - Kabe'nin Kapısı Ve Anahtarı
12 Yanıt - 59.835 Görüntülenme | Kabe'nin Yeniden İmarı Ve Peygamberimizin Hakemliği
Can Dündar - Aşk Deprem Gibidir
1 Yanıt - 7.040 Görüntülenme | Ne zaman kimi vuracağını asla bilemezsin ...
İlk Türk Otomobili - Devrim | Türkiye'de Otomobil - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in Talimatı İle Üretilen Türkiye'nin İlk Otomobili Devrim'in Hikayesi - Teknik Özellikleri
5 Yanıt - 7.398 Görüntülenme
Burçlar ve Özellikleri..
4 Yanıt - 4.199 Görüntülenme
Mutlu ilişkisi olan çiftlerin ortak özellikleri
0 Yanıt - 1.727 Görüntülenme