Kadim Dostlar ™ Forum: Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.278
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Dalgalar FiziğiPek çok esnek cisimlere bir kuvvet uygulanıp kesildiğinde titreşim hareketi yapar. Yani, bu cisimlerin şekilleri bir kez bozulduğu zaman, denge konumuna gelmeye çalisir. Hatta bir kati içindeki atomlar, komsu atomlara bir yayla bağlıymış gibi bir denge konumuna göre titreşir.
Dalga hareketi titreşim (salınım) olayı ile yakından ilgilidir. Ses dalgaları, deprem dalgaları, gerilmiş yaydaki dalgalar ve su dalgaları gibi bütün dalgalar, titreşim kaynakları tarafından oluşturulur. Bir ses dalgası, hava gibi bir ortam içinde ilerlerken ortamın molekülleri ileri-geri titreşir. Su dalgaları da bir havuzda yayılırken ,su molekülleri aşağı yukarı doğru titreşir. Dalgalar bir ortamdan geçerken ortamın parçacıkları periyodik olarak hareketine devam eder.Böylece; parçacıkların hareketi , salınan bir sarkacın yada yay bağlı bir kütlenin hareketine çok benzer.

Doğada daha pek çok olaylar vardır ki bu olayların açıklanması, dalga ve titreşim kavramlarının öncelikle anlaşılmasına bağlıdır. Örneğin; gökdelenler, köprüler gibi çok büyük yapılar, kati olmasına rağmen, onlarda titreşir. Bu gerçek onların tasarımlarını ve inşasını yapan mühendis ve mimarlar tarafından göz önüne alınmalıdır. Radyo ve televizyonun nasıl çalıştığını anlamak için, elektro manyetik dalgaların doğası ve kaynağı ile onların boşlukta nasıl yayıldığını öğrenmeliyiz. Son olarak bilim adamlarının atomik yapılar hakkında öğrendiklerinin çoğu, bilgileri taşıyan dalgalardan elde edilir. Bu yüzden atom fiziğinin teori ve kavramlarını anlamak için önce dalgaları ve titreşimleri öğrenmeliyiz.

Çoğumuz çocukken, bir çakıl taşını havuza düsürdügümüzde, dalgaların oluştuğunu görmüşüzdür. Çakıl taşının oluşturduğu sarsıntı küçük havuzun kenarında son bulur. Eğer, sarsıntının yakınında yüzen bir yaprağın hareketini dikkatlice incelerseniz, onun ilk konumu etrafında aşağı-yukarı hareket ettiğini, fakat sarsıntı kaynağından asla uzaklaşmadığını veya ona yaklaşmadığını görürsünüz. Yani su dalgaları (ya da sarsıntı) bir yerden başka bir yere hareket eder, fakat su onunla birlikte sürüklenmez.

Einstein ve Infeld’in bir kitabında alınan aşağıdaki okuma parçası dalga olayı ile ilgili ilginç fikirler verir:

“Washington’da başlayan küçük bir dedikodu çabucak New York’a ulaşır. Gerçi bu iki şehir arasında dedikodunun yayılmasında tek bir kişinin rol almadığı görülür. Burada, farklı iki hareket vardır: Birisi Washington’dan New York’a giden söylenti, digeri bu söylentileri yayan kişilerdir. Bir ekin tarlasından geçen rüzgar , tarlanin bir ucundan diğer ucuna yayılan bir dalga oluşturur.Burada yine, küçük salınım yapan ayrı bitkilerin hareketi ile dalganın hareketini ayırt etmeliyiz. Ortamı oluşturan parçacıklar yalnız küçük titreşimler yaparken, bütün hareket ilerleyen bir dalgadir. Burada gerçekte yeni olan şey, maddesel olmayan bazı şeylerin hareket ettiği yani madde içinde yayılanın enerji olduğunu ilk kez düşünmemizdir.”

Dünyada pek çok dalga vardır. Bunlar, mekanik ve elektromanyetik dalgalar olmak üzere başlıca iki tiptir. Mekanik dalgalara örnek verecek olursak; ses dalgaları, su dalgaları ve tanecik dalgalarıdır. Bu dalgaların her biri için bozulabilen bir fiziksel ortam olmalidir. Özellikle bu üç örnekte; hava molekülleri, su molekülleri ve tanecikler titreşmelidir. Elektromanyetik dalgalar yayılmak için bir ortama gereksinim duymaz, elektromanyetik dalgalara örnekler görünür ışık, radyo dalgaları, televizyon sinyalleri ve x- ışınları sayılabilir.

Dalga kavramı oldukça soyuttur. Bir su yüzeyine bakarken, su dalgası olarak adlandırıp gördüğümüz olay, su yüzeyinin yeni bir düzene geçme halidir. Su olmasa dalgada olmayacaktır. Sarmal yay olmasa, üzerinde ilerleyen bir dalga da mevcut olmayacaktır. Ses dalgaları, hava molekülleri olmasa, hava içinde ilerleyemeyecekti. Mekanik dalgaları, bir ortam içinden geçerken oluşturduğu sarsıntının yayılmasına karşılık geldiği seklinde yorumlarız.Dalga HareketiMadde moleküllerinin titreşim hareketinden meydana gelmektedir. Basitçe bir örnek vermek gerekirse; Yan yana dizilmiş bir grup insan düşünelim. Grupta ki insanları bir madde varsayarsak, gruptaki her bir insan ise bu maddenin moleküllerinden başka bir şey olmayacaktır. Belli bir sıraya göre bu insanların yerlerinde sabit olarak hareket etmesi, bir dalga hareketi meydana getirecektir.

Bu olaya en güzel ve anlaşılır örnek Meksika Dalgası verilebilir.

Moleküllerin titreşim yönü ile dalganın hareket doğrultusu ayni ise bu tür dalgalara Boyuna Dalgalar denir. Eğer Moleküllerin titreşim yönüyle dalganın hareket yönü birbirlerine dik iseler Bu tür dalgalara da Enine Dalgalar denir. Mesela Ses en iyi boyuna dalga örneklerindendir. Girtlagimizda ses telleri vasıtasıyla titreştirilen havadaki gaz molekülleri de benzer şekilde işitilen bir mekanizmayla ses iletme vazifesini yerine getirir.


Birçok dalga çeşidi vardır. Bunlar:


* Ses dalgaları (Boyuna dalgalardır.),
* Su dalgaları (Enine dalgalardır),
* Elektromanyetik dalgalar (Enine dalgalardır; örneğin X-ışınları, Gama ışınları, Kızılötesi ışınlar, Mikrodalgalar, Radyo dalgaları, vs. ),
* Deprem dalgaları (Hem enine hem de boyuna dalgalardır)


Su dalgalarını gözümüzle görebiliriz, fakat bir ses dalgasını, bir deprem dalgasını veya bir elektromanyetik dalgayı gözle görmemiz mümkün değildir. Bu tür dalgaların sadece etkisinden dolayı varlığını hissederiz.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üye0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (24), fizikte dalgalar - Google'da Ara (23), dalga çeşitleri - Google'da Ara (21), fizikte dalgalar - Google'da Ara (19), su dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (18), su dalgaları - Google'da Ara (18), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (17), dalga çeşitleri - Google'da Ara (15), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (15), fizikte dalgalar - Google'da Ara (15), Google (13), fizikte dalgalar - Google'da Ara (12), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (12), fizikte dalgalar - Google'da Ara (11), fizikte dalgalar - Google'da Ara (11), su dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (10), elektromanyetik dalgaların özellikleri - Google'da Ara (10), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (10), dalga çeşitleri - Google'da Ara (10), fizikte dalga çeşitleri - Google'da Ara (9), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (9), dalgalarla ilgili sorular - Google'da Ara (9), doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (9), resimli fizikte dalgalar konu anlatımı - Google'da Ara (9), fizikte dalgalar - Google'da Ara (8), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (8), ses hareketleri - Google'da Ara (8), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (8), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (8), fizikte dalgalar - Google'da Ara (7), fizik dalga hareketleri 50 soru - Google'da Ara (7), dalgaların sınıflandırılması - Google'da Ara (7), doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (7), (1) fizikte esnek yaylar - Web Search Results (7), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (7), fizikte dalgalar - Google'da Ara (7), fizikte dalgalar - Google'da Ara (7), yay dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (7), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (7), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (7), dalga çeşitleri - Google'da Ara (7), fizikte dalga çeşitleri - Google'da Ara (7), dalga çeşitleri - Google'da Ara (6), radyo dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (6), su dalgaları fizik ödevi - Bing (6), elektromanyetik dalgalar ve özellikleri - Google'da Ara (6), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (6), fizikte deprem dalgaları - Google'da Ara (6), fizikte dalgalar - Google'da Ara (6), yay ve su dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (6), dalga çeşitleri - Google'da Ara (6), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (6), dalgalar konu anlatımı - Google'da Ara (6), dalga hareketi ders notları - Google'da Ara (6), fizik hareket ve özellikleri - Google'da Ara (6), dalga çeşitleri - Google'da Ara (6), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (6), dalga hareketi - Google'da Ara (6), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (6), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (6), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (5), Doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (5), SU DALGASI HAREKETİ: - Google'da Ara (5), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (5), dogadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), fizik dalgalar konusu - Google'da Ara (5), deprem dalgaları ve özellikleri - Google'da Ara (5), dalga hareketi konu anlatımı - Google'da Ara (5), DALGA HAREKETLERİ ŞEKİLLERİ - Google'da Ara (5), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (5), fizik dalgalar konusu - Google'da Ara (5), yay dalgaları konu anlatımı - Google'da Ara (5), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), fizikte dalga - Google'da Ara (5), fizikte dalgalar - Google'da Ara (5), dalga ve dalga çeşitleri fizik dönem ödevi - Google'da Ara (5), hareket ve özellikleri - Google'da Ara (5), dalga hareketleri ve özellikleri - Google'da Ara (5), elektromanyetik dalgaların özellikleri - Google'da Ara (5), su dalgaları - Google'da Ara (5), deprem dalgalarının özellikleri - Google'da Ara (5), dalgalar fiziği - Google'da Ara (5), dalga çeşitleri - Google'da Ara (4), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (4), su dalgaları vikipedi - Google'da Ara (4), dalgalar ve özellikleri - Google'da Ara (4), dalga hareketi ve dalgalarla ilgili temel kavramlar - Google'da Ara (4), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (4), dalgaların özellikleri - Google'da Ara (4), fizikte dalgalar - Google'da Ara (4), dalgalar ve çeşitleri - Google'da Ara (4), deprem dalgalarının özellikleri nelerdir - Google'da Ara (4), doğadaki dalga çeşitleri - Google'da Ara (4), YAY DALGALARI İLE İLGİLİ ANSİKLOPEDİ ANLATIMI - Google'da Ara (4), su dalgası hareketi - Google'da Ara (4), dalga çeşitleri - Google'da Ara (4),

"Dalgalar Fiziği | Dalga Hareketleri Ve Özellikleri - Ses Dalgaları - Su Dalgaları - Elektromanyetik Dalgalar - Deprem Dalgaları " ile Benzer Konular
Kabe | Kabe'nin Diğer İsimleri - Fiziksel Özellikleri - Konumu - İnşaat Tarihi - Kabe'nin Örtüsü - Kabe'nin Kapısı Ve Anahtarı
12 Yanıt - 58.708 Görüntülenme | Kabe'nin Yeniden İmarı Ve Peygamberimizin Hakemliği
Can Dündar - Aşk Deprem Gibidir
1 Yanıt - 7.014 Görüntülenme | Ne zaman kimi vuracağını asla bilemezsin ...
İlk Türk Otomobili - Devrim | Türkiye'de Otomobil - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in Talimatı İle Üretilen Türkiye'nin İlk Otomobili Devrim'in Hikayesi - Teknik Özellikleri
5 Yanıt - 7.280 Görüntülenme
Burçlar ve Özellikleri..
4 Yanıt - 4.155 Görüntülenme
Mutlu ilişkisi olan çiftlerin ortak özellikleri
0 Yanıt - 1.711 Görüntülenme