Kadim Dostlar ™ Forum: [Fizik] Elektroliz Deneyi | Elektroliz Nedir? - Elektrolizin Uygulama Alanları - Elektrolizden Yararlanma - Elektrolizi Kim Bulmuştur?.... - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

[Fizik] Elektroliz Deneyi | Elektroliz Nedir? - Elektrolizin Uygulama Alanları - Elektrolizden Yararlanma - Elektrolizi Kim Bulmuştur?.... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

  • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.470
  • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

forum


Elektroliz Deneyi


Elektroliz Nedir?

Bir elektrik akımı tarafından aşılan bir elektrolitin uğradığı ayrışmaya elektroliz denir. Elektroliz, bu akımın elektrolit içinde iletilmesiyle birlikte gelişir.

Elektrolit, çoğunlukla erimiş olarak ya da bir tuz eriyiğinin sulu çözeltisi halindedir. Volta pilinin bulunmasıyla (1800) ve suyun elektrolizine uygulanmasıyla ilgili ilk deneyler, XIX. yy’ın başlarında gerçekleştirilmiştir.Elektroli z sözcüğünün, olayı özel olarak inceleyen Michael Faraday tarafından ortaya atıldığı sanılmaktadır.

Elektroliz ile ilgili bazı terimler:

Elektrolit:İçinde serbest iyon bulunduran ortamlara denir.
Elektrot:Elektrolit içine batırılan metallere denir.
Anot:Bir elektroliz kabında üreticinin pozitif kutbuna bağlı elektroda denir.
Katot: Elektroliz kabında üreticinin negatif kutbuna bağlı elektroda denir.

Elektrolizin Uygulama Alanları

Elektroliz, öncelikle, elektrolizle metalürjilerde, metallerin hazırlanmasında (çözünmez anot) ya da arıtılmasında (çözünür anot) kullanılır. Elektroliz, ayrıca, galvanoplastide, bir elektrolitik metal birikimiyle metal birikimiyle döküm kalıbına biçim vermede aşınmaya karşı korumada ve bir metal çökeltisiyle metallerin kaplanmasında (sözgelimi, nikel kaplama, çinko kaplama, kadmiyum kaplama, krom kaplama, gümüş ya da altın kaplama) baş vurulan bir yöntemdir. Arı hidrojen, özellikle, suyun elektroliziyle elde edilir.

Öbür uygulamaları arasında, gaz üretimi (klor), metal üstünde koruyucu oksitli anot tabakalarının elde edilmesi (alüminyumun, alümin aracılığıyla anotlaştırılması işlemi) elektrolizle parlatma, metallerin katot ya da anot olarak yağlardan arındırılması sayılabilir. Elektroliz, akım şiddetlerinin, özellikle de voltametrelerdeki akım miktarlarının ölçülmesine de olanak verir. Sürekli akım yardımıyla, organik dokuların ayrıştırılmasına dayanan tedavi elektrolizi, cerrahide sinir uçlarının (nöronların), sertleşen urların, burun deliklerindeki poliplerin yok edilmesinde, sidik yolu (üretra) ya da yemek borusu daralmalarının tedavisinde vb. kullanılır.


ELEKTROLİZDEN YARARLANMA


1.Metallerin Ayrıştırılması

Bunun için hangi metal ayrıştılıcaksa,o metalin bir tuzunun çözeltisi hazırlanır.Bu yöntem en çok bakır matali için kullanılır.Çözelti içine batırılan elektrotlardan biri arı bakır diğeri de arı olmayan bakırdır.Bakır iyonları (+)yüklü olduğundan katoda gider orada nötrleşerek arılaştırılmış olur.

2.Metalle Kaplamacılık


Herhangi bir metalle kaplamak istediğimiz bir cisim elektroliz kabında katot olarak kullanılır.Hangi metalle kaplamak istiyorsak o da anot olarak seçilir.Çözelti yerine anot olarak kullanılan metalin tuzunun, sudaki çözeltisi alınırTeknikte kromaj,nikelaj ve gümüşle kaplama bu metodla olur.Bir demir çatal nikelle kaplanmak isteniyorsa,çatal katot,nikel ise anot olarak seçilir.Çözelti olarak nikel tuzu çözeltisi kullanılır.Sulu çözelti içindeki nikel iyonları katoda gider ve element halinde birikerek kaplama olayını gerçekleştirirler

Suyun Elektroliz Deneyi

Deneyin amacı:Suyun,elektroliz yoluyla hidrojen ve oksijene ayrılması.

Araç ve Gereçler:

8 yuvarlak pil ve pil yatağı (veya 12 voltluk doğru akım güç kaynağı)
İletken teller ve tel tutturucuları
3 beherglas (250 cm3)
3 deney tüpü
6 çelik elektrot
Çamaşır suyu sodası çözeltisi

Ön bilgiler ve deney yapılışı:

Temiz bir kaba 500cm3 saf su konur. 60 gr çamaşır sodasını (Na2 CO3 H2 O) azar azar su içine döküp karıştırarak çözünüz. Daha sonra çözeltiye, 1000cm3’e çıkıncaya kadar saf su ilave edilir. Böylece yaklaşık %5’lik çözelti hazırlanmış olur. 250 cm3’lük temiz bir beherin üçte ikisine kadar çözelti konur.

İki deney tüpü alarak bunlar ağızlarına kadar ağızlarına kadar çözeltiyle doldurulur. Kesiti tüp ağzından daha geniş bir tıpayı parmağınızla bu tüpün ağzında tutarak tüp ters çevrilir ve beherdeki çözeltiye daldırılır. Daha sonra parmak çekilir ve tıpa çözeltiden alınır.

Böylece tüp içine hava girmesi önlenmiş olur. İkinci tüp için de aynı işlem yapılır. İki çelik elektrot alınarak bunları, birer uçları çözelti içindeki tüpler içine girecek şekilde yerleştirilir. Elektrotların çözelti dışında kalan uçlarına tel tutturucuları ile iletken teller bağlanır. İletken tellerden birinin ucunu seri bağlı pillerin veya doğru akım güç kaynağının (+) ucu ile birleştirilir. Diğer iletken ucunu pil veya güç kaynağının (-) ucuna dokundurulup çekilir.

Elektroliz kabındaki elektrotlardan güç kaynağının (+) ucuna bağlanmıştı. Şimdi de diğer elektrotu güç kaynağının (-) ucuna bağlanıp saate bakılır.5, 10, 15. dakikada tüplerde toplanan gaz miktarları tüpler üzerinde işaretlenir ve devre kesilir. Güç kaynağının (-) ucuna bağlı elektrotun bulunduğu tüpte hidrojen gazı diğer tüpte de oksijen gazı toplanır.
Sonuç: Su, kendini meydana getiren hidrojen ve oksijene ayrışmış olur.

Elektrolizi Kim Bulmuştur?

Michael Faraday


(Newington, Surrey, bugün Southwark – Hampton Court 1791-1867)

Bir demir işçisinin oğluydu. Londra’da bir kitapçı kırtasiyede çalışmaya başladı, daha sonra bir ciltçinin yanında çırak oldu. Böylece çok sayıda kitap okuma fırsatını buldu ve özellikle Kimya ve elektriğe ilgi duydu. Geceleri Davy’nin Royal İnstitution’da verdiği derslere katıldı ve bilimsel konferansları izledi. Davy burada kendisine asistanlık görevi verdi; aynı yerde 1825’te laboratuar müdürü, 1833’te de kimya profesörü oldu.

Kimya ile ilgili ilk araştırmalarında maden kömürü katranlarında benzeni buldu. Basit bir aletin içinde sıkıştırma ve soğutma yoluyla, çağında bilinen hemen hemen bütün gazları sıvılaştırmayı başardı.

Qersted’in buluşundan sonra 1824 yılında elektromanyetikliği incelemeye başladı ve bir mıknatısın elektrik akımı üzerindeki etkisini gözledi; böylece Ampére’in kuramlarını tamamlamış oldu. Bu yolla, sürekli mıknatısların etkisi altındaki bir devreyi döndürmeyi başardı ve elektrik motorunu çalıştıracak ilkeyi bulmuş oldu.

1831’de, kuşkusuz en önemli buluşunu gerçekleştirdi: mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren elektromanyetik indüklemeyi bularak dinamoların yapımını sağladı.1833’te elektroliz kuramını ortaya koydu; olayın adını, elektrot ve iyon terimlerini ortaya attı: kendi adını taşıyan nitelik ve nicelik yasalarını belirledi. Daha sonra elektrostatikle uğraştı, 1843’te elektroskopa bağlı silindir yardımıyla elektriğin korunumu ilkesini doğruladı. Etkiyle elektriklenme kuramını ortaya koydu; çukur bir iletkenin ( Faraday kafesi) elektrostatik etkilere ekran oluşturduğunu gösterdi.

1846’da elektrostatik enerjinin dielektriklerde yerleştiğini buldu. Bu buluşu Maxwell’in elektromanyetiklik kuramını geliştirmesine yardımcı oldu ve elektrikle Hertz dalgaları arasındaki bağıntıları açıklamaya yaradı. Yine bu buluş yalıtkanların özgül indükleme gücünü tanımlamayı sağladı. 1838’de elektro-ışıldama olayını ortaya koydu. 1845 tarihli son buluşları, polarize ışığın manyetik alan üzerindeki etkisi de diyamanyetikliktir.

Başlıca yapıtları:


Elektrikte Deneysel Araştırmalar,1839-1855(Experimental Researches In Electricity)Kimya ve Fizikte Deneysel araştırmalar,1850 (ExperimentalResearches In Chemistry and Physics)
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 6 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[Fizik] Elektroliz Deneyi | Elektroliz Nedir? - Elektrolizin Uygulama Alanları - Elektrolizden Yararlanma - Elektrolizi Kim Bulmuştur?...." İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (71), elektroliz deneyi - Google'da Ara (56), elektroliz deneyi - Google'da Ara (43), elektroliz deneyi - Google'da Ara (35), elektroliz deneyi - Google'da Ara (35), elektroliz deneyi - Google'da Ara (31), elektroliz deneyi - Google'da Ara (28), faradayın elektroliz deneyleri - Google'da Ara (28), Google (28), elektroliz deneyi - Google'da Ara (19), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (18), faradayın elektroliz deneyleri - Google'da Ara (17), elektroliz deneyi - Google'da Ara (15), elektroliz deneyi - Google'da Ara (14), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (11), elektroliz deneyi - Google'da Ara (11), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (10), elektroliz deneyi - Google'da Ara (9), elektroliz şeması - Google'da Ara (9), elektroliz şeması - Google'da Ara (8), kaplamacılık olayında elektroliz olayının kullanımı - Google'da Ara (8), elektroliz deney raporu - Google'da Ara (8), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (8), elektroliz deneyi - Google'da Ara (8), yalıtkanların insan hayatını korumadaki etkileri - Google'da Ara (8), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), fiziğin kimyadaki uygulamaları - Google'da Ara (7), faraday ın elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), yalıtkanların insan hayatını korumadaki etkileri - Google'da Ara (7), elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), elektroliz deneyi - Google'da Ara (7), elektroliz deneyi - Google'da Ara (6), elektroliz deneyi - Google'da Ara (6), elektrolizin kullanım alanları - Google'da Ara (6), suyun elektroliz deneyi - Google'da Ara (6), elektroliz ile bakır kaplama deneyi - Google'da Ara (6), suyun elektrolizi deneyi - Google'da Ara (6), elektroliz deneyi - Google'da Ara (6), elektroliz deneyleri - Google'da Ara (6), elektroliz deneyi - Google'da Ara (6), faradayın elektroliz deneyleri - Google'da Ara (6), elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), elektroliz konu anlatım - Google'da Ara (5), elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), faraday elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), elektroliz ile ilgili sorular - Google'da Ara (5), elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), elektroliz deneyi - Google'da Ara (5), elektrolizin kullanım alanları - Google'da Ara (4), elektroliz şeması - Google'da Ara (4), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), kaplamacılıkta elektrolizin etkisi - Google'da Ara (4), faradayın elektroliz deneyleri - Google'da Ara (4), kaplamacılık olayında elektroliz olayı örnekleri - Google'da Ara (4), elektrolit ile ilgili deney - Google'da Ara (4), Google (4), kaplamacılık deneyi - Google'da Ara (4), elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), elektroliz deneyi raporu - Google'da Ara (4), elektrolizin kullanım alanları - Google'da Ara (4), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), yalıtkanların insan hayatını korumadaki etkileri - Google'da Ara (4), eloktroliz deneyi - Google'da Ara (4), faraday'ın elektroliz deneyi - Google'da Ara (4), (1) kaplamacılıkta elektroliz - Web Search Results (4), elektroliz soruları - Google'da Ara (4), elektroliz deneyleri - Google'da Ara (4), faradayın elektrolız deneyi - Google'da Ara (4), elektroliz deneyleri - Google'da Ara (4), fiziğin kimyadaki uygulamaları - Google'da Ara (4), elektroliz deneyleri - Google'da Ara (4), (1) kaplamacılıkta elektroliz olayını - Web Search Results (3), elektrolizin kullanım alanları - Google'da Ara (3), kaplama deneyi - Google'da Ara (3), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), elektroliz yapımı - Google'da Ara (3), elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), Faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), faradayın elektroliz deneyleri - Google'da Ara (3), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), faradayın elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), elektrolitlerle ilgili deney duzenleme - Google'da Ara (3), yalıtkanların insan hayatını korumadaki etkileri - Google'da Ara (3), iyonu kim bulmuştur - Google'da Ara (3), elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), fiziğin kimyadaki uygulamaları - Google'da Ara (3), elektrolizin kullanım alanları - Google'da Ara (3), yalıtkanların kullanım alanları - Google'da Ara (3), elektroliz deneyi - Google'da Ara (3), elektroliz deneyi nasıl yapılır - Google Search (3),

"[Fizik] Elektroliz Deneyi | Elektroliz Nedir? - Elektrolizin Uygulama Alanları - Elektrolizden Yararlanma - Elektrolizi Kim Bulmuştur?.... " ile Benzer Konular
İnsan Psişesi Nedir?
0 Yanıt - 3.268 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.560 Görüntülenme
Fikir Nedir?
0 Yanıt - 2.183 Görüntülenme
Yamaçparaşütçülüğü Nedir? | Tarihçesi - Türkiyede'ki Uçuş Bölgeleri - Yamaçparaşütü Yapabilmek İçin Fiziksel Koşullar
2 Yanıt - 2.648 Görüntülenme
Manga - Anime Sanatı Nedir? | Japon Çizgi Filmlerine Ve Romanlarına Verilen İsim - Anime Kuralları - Anime'lerin Dünya Animasyonundaki Yeri - Anime Örnekleri - Anime Sanatı Hakkında Detaylı Bilgi
4 Yanıt - 6.599 Görüntülenme | Anime ile Manga arasındaki fark nedir?