Kadim Dostlar ™ Forum: Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç
Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç

Cümle, yargı bildiren sözcük ya da söz öbeğidir. Bir sözün yargı bildirmesi, şahıs ve kip bildirecek biçimde çekimlenmesine bağlıdır. Bu özelliği gösteren tek bir sözcük cümle olabileceği gibi birbirini tamamlayan birçok sözcük de cümle özelliği gösterebilir. Yani “geliyorum”, “hastayım” sözleri de cümledir; “Dün seni okulun bahçesinde arkadaşlarınla gezerken görmüştüm.” de cümledir. Daha uzun cümleler de kurulabilir.


Bizim burada üzerinde duracağımız konu cümlenin yapısal özellikleri değil anlamlarıdır. Sınavlarda çıkan cümle anlamıyla ilgili soruları iki grupta değerlendirebiliriz. Birincisi cümlelerin anlamca eşleştirilmesi şeklindedir. Bir bilgi gerektirmeyen bu tür soruların çözümünde cümlelerin ifade ettiği anlamların iyi kavranması gerekir. Kimi zaman ise bu şekilde eşleştirme sorulmaz da cümlede anlatılmak istenenin ne olduğu, sözü edilen düşünceyle, hangi cümlenin aynı doğrultuda olduğu ya da sözü edilen düşünceyle hangi cümlenin çeliştiği sorulabilir

Bazı cümle anlamı soruları da cümle tamamlama biçiminde olabilir.

İkinci grup cümle anlamı soruları ise kavramlar ve duygularla ilgilidir. “Tanım, üslup, değerlendirme, öznellik, nesnellik, karşıtlık, eşitlik, karşılaştırma, önyargı, neden-sonuç, koşula bağlılık, beğenme…” sorulan kavram ve duygulardan bazılarıdır. Bunlardan önemli gördüklerimizi açıklayarak konuyu pekiştirelim.

TANIMLAMA Bir şeyin ne olduğunu anlatan cümleler tanım cümleleridir. Bu tür cümleler “Bu nedir?” sorusuna cevap verir. Örneğin, “Sözcük, dilin anlamlı en küçük parçasıdır.” cümlesinde tanım yapılmıştır. Çünkü, “Sözcük nedir?” sorusuna cevap verir.

ÜSLUP Sanatçının dili kullanma biçimi, anlatım şekli üslupla ilgilidir. Cümlelerin uzunluğu, kısalığı, sözcük seçimi, sanatlı ya da yalın oluş, sanatçının üslubunu ortaya koyar. Örneğin, “Sanatçı eserinde gerçekleri dile getirir.” cümlesi üslupla ilgili değildir. Çünkü anlatımdan söz edilmemiş. Ancak “Sanatçı, eserinde gerçekleri kısa, yalın cümlelerle dile getirmiş.” sözü üslupla ilgilidir.

KARŞILAŞTIRMA Bir düşünceyi ya da kavramı daha anlaşılır hale getirmek için onu başka bir düşünce ya da kavramla herhangi bir yönden değerlendirmeye denir. Karşılaştırma, ortak ya da farklı yönlerden yapılabilir. Örneğin “Ahmet’in boyu Ali kadar uzundur.” cümlesinde Ahmet ve Ali boyları yönünden karşılaştırılmışlardır. “Ali, Ahmet’ten çalışkandır.” cümlesi de bir karşılaştırmadır. Karşılaştırma çalışkanlık yönünden yapılmış. “Ahmet gezmeyi çok sever, Ali ise ders çalışmayı tercih eder.” cümlesinde de karşılaştırma vardır. Ali ve Ahmet sevdikleri durumlar yönünden karşılaştırılmışlardır.

Karşılaştırmayla benzetmeyi karıştırmamalıyız. Karşılaştırmada üstünlük, aşağılık ya da aynı seviyede olmak gibi bir derecelendirme vardır. Benzetmede bu görülmez. “O aslan gibi bir delikanlıdır.” cümlesinde benzetme vardır. Ancak “O aslan kadar güçlüdür.” cümlesinde karşılaştırma vardır; çünkü birincisinde benzerlik, ikincisinde derecelendirme söz konusudur.

ÖZNELLİK VE NESNELLİK Kimi yargıların kişiden kişiye değişen göreli bir yanı vardır. Bu yargıların doğru ya da yanlış olduğu kanıtlanamaz. Söyleyenin yorumunu içeren bu tür yargılara öznel yargılar denir. Örneğin “En beğenilen edebiyat türü romandır.” cümlesinde beğeni ifadesi, söyleyenin yorumuna bağlıdır ve bu yorum kişiden kişiye değişir.

Doğruluğu ya da yanlışlığı kişiden kişiye değişmeyen, kanıtlanabilir bir bilgi özelliği taşıyan ve söyleyenin yorumunu içermeyen yargılar ise nesneldir. Örneğin, “En çok satan romanlar aşk romanlarıdır.” cümlesi nesneldir. Çünkü satış rakamları incelenerek kanıtlanabilecek bir bilgi cümlesidir.

DEĞERLENDİRME Bir sanat eserinin, sanatçının ya da herhangi bir durumun iyi ya da kötü yönlerini ortaya koymaya veya özelliklerini belirlemeye değerlendirme denir. Değerlendirmeler öznel ya da nesnel nitelik gösterebilir. Örneğin “Sanatçı şiirinde yabancı sözcüklere hiç yer vermemiş.” cümlesi nesnel bir değerlendirmedir. Ancak “Şiirde her insanı derinden etkileyen hayal alemlerine yer verilmiş.” cümlesi öznel bir değerlendirmedir.

Değerlendirme belli bir eser, kişi ya da durum üzerine yapılır ve genel kanı niteliği taşımaz.

KOŞULA BAĞLILIK Bir eylemin ya da durumun gerçekleşebilmesi için önceden olması gereken başka bir durumun varlığı, koşula bağlılıktır. Örneğin “Sizinle gelirim, ama önce bu işi bitirmeme yardım ederseniz.” cümlesinde “gelme” eyleminin olması “yardım etme” eyleminin gerçekleşmesine bağlıdır. Koşul olarak ileri sürülen durum gerçekleşmezse sonuç olacak durum da gerçekleşmez. Cümledeki koşulu bulabilmek için yükleme “hangi şartla, hangi taktirde” gibi sorular sorulabilir.

NEDEN - SONUÇ Bir eylemin hangi gerekçeyle ya da hangi nedenden dolayı yapıldığını bildiren cümlelerde neden-sonuç ilgisi vardır. Bunu bulmak için yükleme “niçin” sorusu sorulabilir. Bu tür sorularda neden-sonuç sorulabileceği gibi hangi gerekçeyle yapıldığı da sorulabilir.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: Dün, 20:49
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

öznellik nesnellik - Google'da Ara (68), öznel yargı nedir - Google'da Ara (54), türkçede karşılaştırma - Google'da Ara (53), CÜMLEDE ÖZNELLİK ve NESNELLİK. - Google'da Ara (44), nesnellik nedir - Google'da Ara (35), üslup anlamı - Google'da Ara (25), tanımlama cümleleri - Google'da Ara (24), öznellik ,nesnellik - Google'da Ara (23), tanımlama cümlesi - Google'da Ara (23), öznellik nesnellik - Google'da Ara (18), nesnellik öznellik - Google'da Ara (17), öznel nesnel - Google'da Ara (16), öznellik ve nesnellik - Google'da Ara (16), turkce us cumlede anlam tanimlama tanim cumleleri - Google'da Ara (15), nesnel ve öznel yargı - Google'da Ara (15), tanımlama nedir - Google'da Ara (15), öznel yargılar - Google'da Ara (13), öznel anlam - Google'da Ara (13), öznel nesnel yargı - Google'da Ara (12), öznel ve nesnel kavramlar - Google'da Ara (11), öznel ve nesnel yargılar - Google'da Ara (11), öznellik nesnellik - Google'da Ara (10), öznellik ve nesnellik - Google'da Ara (10), nesnel ve öznel nedir - Google'da Ara (10), nesnel öznel - Google'da Ara (10), öznel ve nesnel nedir - Google'da Ara (10), öznellik ve nesnellik - Google'da Ara (10), cümlede anlam 20 tane anlamı - Google'da Ara (10), türkçede tanımlama nedir - Google'da Ara (10), öznel ve nesnel yargılar nelerdir - Google'da Ara (9), öznellik nesnellik - Google'da Ara (9), cümlede karşılaştırma - Google'da Ara (9), öznellik-nesnellik - Google'da Ara (9), nesnellik nedir - Google'da Ara (9), öznel ve nesnel anlatımın özellikleri - Google'da Ara (8), öznellik nesnellik - Google'da Ara (8), nesnel ve öznel yargılar - Google'da Ara (8), öznel nesnel - Google'da Ara (8), nesnellik anlamı - Google'da Ara (8), karşılaştırma örnekleri - Google'da Ara (8), öznellik nedir - Google'da Ara (8), nesnel yargı nedir - Google'da Ara (8), öznel ve nesnel cümlelere örnekler - Google'da Ara (7), türkçede tanımlama - Google'da Ara (7), kendini beğenmek kavramının yanlışlığı - Google'da Ara (7), tanımlama nedir - Google'da Ara (7), öznelik nesnellik - Google'da Ara (7), TÜRKÇEDE KARŞILAŞTIRMA - Google'da Ara (7), türkçede nesnellik - Google'da Ara (7), öznel ve nesnel yargı nedir - Google'da Ara (7), öznel yargı nedir - Google'da Ara (7), türkçede tanımlama - Google'da Ara (6), nesnellikten anlamı nedir? - Google'da Ara (6), tanımlama cümlesi - Google'da Ara (6), üslubun anlamı - Google'da Ara (6), üslubun anlamı - Google'da Ara (6), türkçede karşılaştırma konusunda örnek cümleler - Google'da Ara (6), tanımlama nedir - Google'da Ara (6), tan mlama anlam - Google'da Ara (6), nesnel ve öznel sözcükler - Google'da Ara (6), nesnel yargı ile ilgili cümleler - Google'da Ara (6), öznellik nesnellik - Google'da Ara (6), öznel-nesnel yargı - Google'da Ara (5), cümle anlamı nesnellik öznellik - Google'da Ara (5), nesnellik nedir? - Google'da Ara (5), nesnellik ne demektir - Google'da Ara (5), TÜRKÇEDE KARŞILAŞTIRMALAR - Google'da Ara (5), üslüp cümleleri örnekler - Google'da Ara (5), türkçe nesnellik - Google'da Ara (5), üslubun sözlük anlamı - Google'da Ara (5), türkçede karşılaştırma nedir - Google'da Ara (5), öznel anlamı - Google'da Ara (5), türkçede tanımlama - Google'da Ara (5), tanımlama nedir - Google'da Ara (5), öznellik nesnellik - Google'da Ara (5), türkçede karşılaştırma - Google'da Ara (5), tanımlamanın anlamı - Google'da Ara (5), öznel nedir - Google'da Ara (5), öznel yargı nedir? - Google'da Ara (5), öznel anlatımın özellikleri - Google'da Ara (5), öznel nesnel yargı nedir - Google'da Ara (5), türkçede öznellik - Google'da Ara (5), öznel yargı nedir - Google'da Ara (5), ÖZNEL YARGI NEDİR - Google'da Ara (5), nesnel sorular - Google'da Ara (5), nesnel yargı nedir - Google'da Ara (5), türkçede üslup - Google'da Ara (5), türkçede karşılaştırma - Google'da Ara (5), öznel nedir - Google'da Ara (5), cümlede üslup - Google'da Ara (5), öznel yargılar - Google'da Ara (4), tanımlama nedir örnek - Google'da Ara (4), tanımlama nedir örnek - Google'da Ara (4), karşılaştırma ile ilgili sorular - Google'da Ara (4), türkçede tanımlama ne demek - Google'da Ara (4), tanımlama cümleleri - Google'da Ara (4), türkçede karşılaştırma - Google'da Ara (4), öznel ve nesnel nedir - Google'da Ara (4), öznel cümlelere örnekler - Google'da Ara (4), ÖZNEL NESNEL - Google'da Ara (4),

"Cümlede Anlam | Tanımlama - Üslup - Karşılaştırma - Öznellik - Nesnellik - Neden ve Sonuç " ile Benzer Konular
Atatürk Neden Büyük Atatürk | Seninle Yaşıyor Seni Özlüyoruz.. Hiç Görmesek Bile..
4 Yanıt - 4.374 Görüntülenme | Atatürk, bütün insanlık için gerçek bir onur simgesi.
Üsttekini Tanımlama
14 Yanıt - 795 Görüntülenme
Nesli Tükenenlerin Yok Olma Nedenleri | Neden Ve Nasıl Yok Ediyoruz?
1 Yanıt - 51.625 Görüntülenme
Müşteri Neden Sizden Satın Alsın?
2 Yanıt - 1.059 Görüntülenme | Var Mı Haklı Bir Gerekçeniz
Kadınların saçları neden dökülür
0 Yanıt - 3.457 Görüntülenme