Kadim Dostlar ™ Forum: Anevrizma Nedir? | Anevrizma'nın Nedenleri - Belirtileri - Tedavisi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Anevrizma Nedir? | Anevrizma'nın Nedenleri - Belirtileri - Tedavisi Baş ağrısı ile ortaya çıkan beyin damar hastalığı Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 44.733
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

ANEVRİZMA


Beyin damarlarındaki yüksek basıncın ve baloncukların neden olduğu anevrizma, çocuklar dahil herkesin hayatını tehdit ediyor.

Bu hastalığın çoğu kez küçük bir baş ağrısıyla ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, stresten ve sigaradan uzak durulması gerektiğini söylüyor.forum


Beyin kanamaları neden oluyor?

Yüksek kan basıncı ve damar bozuklukları aslında ilk nedenleridir. Beyni etkileyen toplam beş tip damar hastalığı var. Bunlar genel olarak iki başlık altında toplanıyorlar: Anevrizmalar ve vasküler malformasyonlar. Anevrizmaya yüksek basınçlı dolaşımdaki damarlarda oluşan balon tipinde bozukluklar neden oluyor. Vasküler malformasyonlar ise, beyinde oluşan diğer tip anormal damarlar.

Beyin kanamalarının bir mevsimi var mı?

Anevrizmaya bağlı kanamalar, ilkbahar ve sonbaharda daha sıklıkla görülür.

Anevrizmanın belirtileri neler?

Maalesef anevrizmaların çoğu ön belirti vermeden kanamaya yol açar. Tek belirtisi hastaların yüzde 20-30'unda rastladığımız, kanamadan bir iki hafta önce ortaya çıkan baş ağrısı. Bu baş ağrısı, genelde hastanın daha önce çektiği baş ağrılarından farklı ve boyuna da yayılıyor. Bu ağrı genelde sinüzit ağrıları, boyunda kas çekilmesi gibi ağrılarla karıştırılabiliyor. Fakat birçok hastada, bu uyarıcı baş ağrısı ortaya çıkmadan ani kanama oluyor. Kanamanın belirtileri genelde çok ciddi; çoğu zaman şuurun kapanmasına yol açıyor. İşte bu kanamanın şiddetine bağlı olarak, hastaların bir bölümü komada yani çok ağır olarak hastaneye geliyor. Bu hastalarda cerrahi tedavinin yanında, kan basıncından tutun da kafa içi basıncına, kalbe ve akciğere kadar diğer birçok organ fonksiyonlarının da ilaç tedavisi ile düzeltilmesi gerekiyor. İşte bu yüzden ameliyat öncesi yoğun bakım büyük önem taşıyor.

Anevrizmanın varlığı nasıl anlaşılır?

Kanamadan önce eğer kompüterize tomografi, MR gibi filmler diğer nedenlerle, örneğin baş ağrısı için çekilirse, bazen tanı konabiliyor. Olağanın dışında, özellikle 3-4 günden fazla süren şiddetli baş ağrılarını bu filmlerle incelemek gerekli. Bu vakalarda MR Anjiogram gibi özel filmlerin çekilmesi gerekli. Eğer hasta bu kadar şanslı değilse, kanama sonrasında tanı konabiliyor.forum


ÇEVRESEL FAKTÖRLER

Erken teşhis bir avantaj sağlar mı?

Anevrizmanın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Erken teşhis edilirse daha hazırlıklı olarak ameliyata girilebilir.

Stres anevrizma riskini artırıyor mu?

VBu konu yıllardır araştırılıyor. Buna rağmen, anevrizmaların niye oluştuğunu henüz net olarak bilmiyoruz. Çevresel ve genetik faktörlerin etkisi olduğu kesin. Örneğin anevrizmaya bağlı kanamalar kadınlarda çok daha fazla görülüyor. Bunun dışında sigara kullanımı çok etkili.

Hangi yaş grubu risk altında?

Anevrizma genelde 40-50 yaşlarında görülüyor. Daha erken yaşta görülen anevrizmalar genelde damar hastalığına bağlıdır. Anevrizma vakalarının yüzde 5-10'u genetik. Kalıtımsal nedenlerle çocukluk yaşlarında ortaya çıkar ve çok daha ölümcüldür.

Risk faktörlerinden nasıl korunmalı?

Sigarayı bırakarak işe başlanabilir. Genetik olarak bizde yüksek tansiyon yaygın gibi gözüküyor. Bunların dışında damar sağlığına dikkat etmek gerekli. Diyet, egzersiz yapmak ve kandaki lipidin, yani yağ değerlerinin kontrol edilmesi önemli.
Bu hastalığın çoğu kez küçük bir baş ağrısıyla ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, stresten ve sigaradan uzak durulması gerektiğini söylüyor

Beyin kanamaları neden oluyor?

Yüksek kan basıncı ve damar bozuklukları aslında ilk nedenleridir. Beyni etkileyen toplam beş tip damar hastalığı var. Bunlar genel olarak iki başlık altında toplanıyorlar: Anevrizmalar ve vasküler malformasyonlar. Anevrizmaya yüksek basınçlı dolaşımdaki damarlarda oluşan balon tipinde bozukluklar neden oluyor. Vasküler malformasyonlar ise, beyinde oluşan diğer tip anormal damarlar.

Beyin kanamalarının bir mevsimi var mı?

Anevrizmaya bağlı kanamalar, ilkbahar ve sonbaharda daha sıklıkla görülür.Her anevrizma beyin kanaması yapar mı?


forum


Özellikle büyüklüğüne ve yerine bağlı olarak yapar. Örneğin 10 milimetre büyüklüğündeki bir anevrizmanın kanama riski, yılda yüzde birdir. Fakat her sene birbirine eklendiği için, 20 sene beklenirse kanama riski yüzde 20'ye çıkar. Beyin kanamasına yol açmayan anevrizmalar bile iyi merkezlerde tedavi edilmeli.

Anevrizmadan kurtulmanın yolları neler?

Anevrizmanın tedavisine karar verirken kanama olup olmadığı çok önem taşır. Kanama varsa, ilk 24 -48 saat içinde tedavi edilmeli. Kanamaya henüz yol açmadıysa, bulguları daha rahat değerlendirilme şansımız olur.

Moleküler genetik çare olabilir

Anevrizmanın geni bulunursa, bu tedavi sürecine nasıl yansıyacak? Yale'deki laboratuvarımızda bu konuda araştırma yapıyoruz. Amerikan hükümeti 2 milyon dolarlık araştırma bütçesi verdi. Sağlıklı insanları hayatlarının baharında etkileyen anevrizmalar sonucunda, ameliyat ve tedavi ne kadar başarılı olursa olsun, bu insanlar bir daha asla kendileri olamıyorlar. Moleküler genetik bir yaklaşımla bu hastalığa yeni tedaviler arıyoruz. Araştırmalar sonucunda bir kan tahlili ile bir insanda anevrizma olduğunu anlayabilmeyi istiyoruz.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Anevrizma Nedir? | Anevrizma'nın Nedenleri - Belirtileri - Tedavisi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

anevrizma nedir - Google'da Ara (89), anevrizma nedir - Google'da Ara (59), Anevrizma belirtileri - Google'da Ara (58), anevrizma nedir - Google'da Ara (57), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (44), anevrizma nedir - Google'da Ara (36), anevrizma tedavisi - Google'da Ara (35), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (30), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (25), anevrizma nedir - Google'da Ara (24), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (23), anevrizma nedir - Google'da Ara (22), vasküler nedir - Google'da Ara (21), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (21), anevrizma nedir - Google'da Ara (20), beyinde baloncuk belirtileri - Google'da Ara (19), anevrizma nedir - Google'da Ara (18), Google (17), anevrizma nedir - Google'da Ara (17), Google (17), anevrizma nedir - Google'da Ara (14), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (13), anevrizma ameliyatı - Google'da Ara (13), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (13), anevrizma çeşitleri - Google'da Ara (13), anevrizma nedir - Google'da Ara (12), anevrizma tedavisi - Google'da Ara (12), hipodens nedir - Google'da Ara (11), vasküler malformasyon nedir - Google'da Ara (11), vasküler ne demek - Google'da Ara (11), anevrizma ameliyatı sonrası - Google'da Ara (10), anevrizma nedir - Google'da Ara (10), ANARİZMA - Google'da Ara (9), anevrizma nedir - Google'da Ara (9), anevrizma tedavisi - Google'da Ara (9), anevrizma nedir - Google'da Ara (9), anevrizma nedir - Google'da Ara (9), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (9), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (9), anevrizma nedir - Google'da Ara (8), ANEVRİZMA BELİRTİLERİ - Google'da Ara (8), anevrizma tedavi - Google'da Ara (8), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (8), hipodens ne demek - Google'da Ara (8), hipodens nedir - Google'da Ara (7), anevrizmanın tedavisi - Google'da Ara (7), anevrizma ameliyatı - Google'da Ara (7), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (7), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (7), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (6), hipodens nedir - Google'da Ara (6), beyinde baloncuk belirtileri - Google'da Ara (6), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (6), anevrizma nedenleri - Google'da Ara (6), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (6), anevrizma hastalıgı - Google'da Ara (6), anevrizma nedir - Google'da Ara (5), beyinde baloncuk belirtileri - Google'da Ara (5), anevrizma nedir - Google'da Ara (5), anevrizma nedir - Google'da Ara (5), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (5), anevrizma ameliyatı izle - Google'da Ara (5), anevrizma nedir - Google'da Ara (5), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (5), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (5), anevrizma nedir - Google'da Ara (5), anevrizma tedavisi - Google'da Ara (5), beyinde baloncuk belirtileri - Google'da Ara (5), anevrizma nedir - Google'da Ara (5), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (5), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (5), anevrizma ameliyatları - Google'da Ara (5), beyin anevrizma ameliyatı videosu - Google'da Ara (5), anevrizmanın belirtileri - Google'da Ara (5), 302 Moved (4), hipodens ne demek - Google'da Ara (4), anevrizma tedavisi - Google Search (4), anevrizma nedir - Google Search (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), beyinde baloncuk belirtileri - Google'da Ara (4), hipodens ne demek - Google'da Ara (4), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), anevrizma tedavisi - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), avarizma hastalığı - Google'da Ara (4), anevrizma belirtileri - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google Search (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (4), anevrizma ameliyatı sonrası - Google'da Ara (4), anevrizma hastalığı - Google'da Ara (4), hipodens ne demek - Google'da Ara (4), beyin anevrizma ameliyatları videosu - Google'da Ara (4), anevrizma nedir - Google'da Ara (3), anevrizma ne demek - Google'da Ara (3),

"Anevrizma Nedir? | Anevrizma'nın Nedenleri - Belirtileri - Tedavisi Baş ağrısı ile ortaya çıkan beyin damar hastalığı" ile Benzer Konular
Kalp Ağrısı
1 Yanıt - 1.396 Görüntülenme
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.362 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.661 Görüntülenme
Beyin Eğitimi | Mini Kurs 1
0 Yanıt - 1.745 Görüntülenme | Mega Hafıza
Beyin Eğitimi | Mini Kurs 2
0 Yanıt - 1.303 Görüntülenme | Mega Hafıza