Kadim Dostlar ™ Forum: Erken Doğum | Neler erken doğuma neden olur?, Apgar Nedir ?, Erken doğan bebeği ne gibi sıkıntılar bekler ? - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Erken Doğum | Neler erken doğuma neden olur?, Apgar Nedir ?, Erken doğan bebeği ne gibi sıkıntılar bekler ? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

  • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.470
  • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
  • Gender:Female
  • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Erken Doğum | Neler erken doğuma neden olur?, Apgar Nedir?,Erken doğan bebeği
ne gibi sıkıntılar bekler?,Erken doğum önlenebilir mi?,
Yalancı doğuma yalancı tedavi..Can'ın Anne bedeni dışında yaşamaya hazır olmadan doğmasıdır. Sistemleri tam olarak işlev görecek hale gelmemiştir. Can Anne karnında tüm sistemlerini dışarıya hazırlar. Akciğerleri, sindirim sistemi, kasları, kemikleri dış dünyaya hazırlanır, olgunlaşır. Ama her zaman beynine öncelik tanır. Bu olgunlaşma ve doğum birbiri ile yakından ilişkilidir. Bu ilişki erken doğumu engelleyen en önemli güvencedir. Ama bazen işler ters gider. Can erken doğar. Yaşam yolculuğunu erken terkeder. Ölüme yolculuğa çok hazırlıksız yakalanır.


Ne zaman erken doğum?Genelde 37. Hafta tamamlanmadan olan doğumlar erken kabul edilir. Doğum ne kadar erken olursa o kadar gelişmemiş bir Can doğacaktır. Halk arasında yanlış olarak 7 aylık doğumun 8 aylıkdan daha fazla yaşama şansına sahip olduğu inancı vardır. Anne karnında geçirilecek her gün Can'ın yaşam şansını arttırır. Özellikle 34. haftadan önce doğan bebekler sorunlu olacaktır. Çünkü Can'ın akciğerlerinin gelişmesi genellikle 34. haftada tamamlanır. Akciğeri gelişmemiş bir Can doğduğunda soluk alma güçlüğü çeker. Ancak yüksek basınçlı oksijen çadırında nefes alabilir. Bu nedenlerle erken doğan bebeklerin kaç haftalık olduğunun bilinmesi gerekir. Ama son adet tarihinin tam olarak bilinmediği hallerde bebeğin ağırlığı önem kazanır. 2500 gramın altı düşük doğum ağırlığı kabul edilir.1500 gramın altı ise çok düşük doğum ağırlığıdır. Genelde bebeklerin yüzde 10'u erken doğar. Bebek ölümlerinin yüzde 75'inin nedeni erken doğumlardır. Düşük ağırlıklı bir bebeğin ilk yılında kaybedilme riski normal ağırlıkla doğmuş bir bebeğe göre 200 kat fazladır. Ayrıca bunların sinir sistemlerinde ağır hasarlar ve sakatlıklar gelişme riski de 10 kat daha fazladır. Bunlarda göz ve akciğer sorunları gibi ek bir çok hasar gelişir. Çok düşük ağırlıklı bebeklerin %60'ında sinirsel özür kalır.

Neler erken doğuma neden olur?

Birçok nedensel bilgi ancak istatistiksel analizle elde edilir. Istatistik ise hiç bir zaman hastalık nedenini yüzde yüz göstermez. Sadece bir ilişki olabileceğini gösterir. Binlerce Anne incelenir. Bunlardan erken doğum yapan Anne'lerın özellikleri ile zamanında doğum yapanların özellikleri karşılaştırılır. Eğer erken doğum yapanlarda farklı bir özellik varsa bu etken erken doğum etkeni olarak kabul edilir. Tabi ki bu ilişkinin mantıklı bir açıklaması olması gerekir. Bu tip araştırmaya epidemiyolojik araştırma denir. Oysa bilimsel çalışma doğrudan olay üzerinde çalışmadır. Yani bir etkeni bir hamileye uygularsınız, eğer o etken erken doğuma yol açıyorsa o zaman kesin olarak erken doğum etkeni kabul edilir. Doğaldır ki bu tip bir çalışma insan üzerinde yapılamaz. Ancak hayvan deneyleri ile bazı olaylar araştırılabilir.

Epidemiyolojik çalışmalara göre erken doğum çok genç ve çok yaşlı annelerde daha sıktır. Daha önce erken doğum yapan Anne'nın tekrar erken doğum yapma riski daha fazladır. Böbrek hastalıkları, uterus myomları, uterus ile ilgili yapısal bozukluklar erken doğum nedeni olabilir.

Eğer Anne'nın kendisi, kendi doğum öncesi döneminde gelişme geriliğine maruz kalmışsa erken doğum yapma riski fazladır. Uterusun aşırı gerilmesi de erken doğum sancılarını başlatabilir. Ikiz hamilelikler, Amnion sıvısının fazla olduğu haller bu duruma örnektir.

Erken doğumların yüzde otuzundaki etken ise enfeksiyon, yani mikroplardır. Mikroplar bazı zehirli maddeler salgılar. Bu zehir bedenin savunma mekanizmalarını harekete geçirir. Savunma hücreleri enfeksiyon bölgesine hücum ederek vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirmek için birçok madde salgılar. Bu maddelerin etkilerinden biri prostaglandinler (PG) salgılatmaktır. PG ler uterus kasını kasar, serviksi yumuşatırlar. Böylece tedavi zamanında yapılmadığında enfeksiyon erken doğum riskini arttırır.

Beslenmenin etkisi

Bir Anne ne kadar kötü beslenir, ne kadar kötü sağlık koşulları altında yaşarsa vücudunun mikroplar tarafından işgali o kadar kolaydır. Kansızlık, yüksek tansiyon, yetersiz beslenme, yetersiz izlem enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle toplum olarak hamilelerin bakım koşullarını düzeltmemiz gerekir. Gelecek kuşakları düşünüyorsak tabi ki. Anne yaşamında stresse yol açan birçok etken erken doğumu davet eder. Hamilelikte ev değiştirmek bile erken doğuma yol açabilir. Stres sonucu ortaya çıkan hormon ve kimyasal maddeler östrojen salınımını arttırır. Östrojen ise uterus kasının kasılmasını arttıran bir hormondur.
Gelişme geriliği olan bebeklerde erken doğabilir. Bu bebekler, normal gelişme gösteren erken doğan bebeklerden daha hafif ağırlıktadır. Ama tersine bu bebeklerin yaşama şansları çok daha fazladır. Çünkü bunlar içerde zaten sıkıntı çekmişlerdir. Oksijensizliğe karşı bir çok önlem almışlar, kıt kaynaklarla yaşamayı öğrenmişlerdir. Stres altında kaldıkları için daha fazla kortizol hormonu üretmişlerdir. Bu hormon ise akciğerlerini zamanından önce olgunlaştırır.

Sigara tek başına önemli bir etkendir. Daha önceden erken doğum yapanlarda tekrarlama şansı 3 kat daha fazladır.

Ağır böbrek hastalıkları, uterusun iyi gelişemediği durumlar ve rahim ağzı gevşeklikleri erken doğum sancılarının başlamasına neden olurlar.

Ikiz hamilelikler, suyun aşırı olması, Cana ait bazı sakatlıklar erken eyleme yol açabilir

APGAR...Yenidoğan'ın karnesi

Bu alandaki sağlık personelinin tümünün bildiği bu kavram, 1950'lerde Dr. Apgar'ın geliştirdiği yeni doğan bebeği değerlendirmeye yarayan bir puanlama sisteminin adıdır. Bugün için hala önemini korumaktadır. Bebeğin beş özelliği değerlendirilerek 10 puan üzerinden not verilir. Bunlar, kalp atım hızı, görünümü, yüz hareketleri, el ve bacak hareketleri ve solunumdur. Her özellik için 0,1, ya da 2 puan verilir. Beyin sağlam ise kalp ve solunumu kontrol altına alır. Yine yüz ve kol-bacak kaslarını hareket ettirir. Sağlıklı bir bebek doğduktan 1 dakika sonra 7 ile 10 arasında puan alır. Puan 7 nin altında ise bebeğe oksijen verilir. Bu arada bebek hafifçe kurulanır ve bir ısıtıcının altına konur. Çünkü yeterli soluk alabilmesi için kuru olması ve ısısını koruması gerekmektedir.

Eğer puan 3'ün altında ise acil önlemler gerekir. Bebek kendi başına soluk alamaz. Hala plasentasını arar. Bu nedenle ona plasentanın sağladığı oksijeni yapay yolla vermek gerekir. Bunun için ya soluk borusuna hortum yerleştirilip akciğerlere doğrudan oksijen verilir. Ya da ağız-burun maskesi ile yüksek basınçlı oksijen verilir. Bebek kendi başına soluk alıp verene kadar bu destek sürdürülür. Ancak bebeğe aşırı oksijen vermek doğru değildir. Bebek düşük oksijende yaşamaya alışıktır. Fazla oksijen gözlerine ve akciğerlerine zarar verebilir. Bu nedenle çok iyi denge sağlanması gerekir.
Erken doğan bebeğin geleceği ilk dakikalarda karşılaştığı ortamla yakından ilgilidir. Tabi organları ne kadar olgunsa yaşam şansı o kadar fazladır. Ne yapacağını bilen bir ekip ve yeterli teknolojik donanım bu bebeklerin şansıdır.

Erken doğan bebeği ne gibi sıkıntılar bekler?


- Beyin kanamasına bağlı beyin hasarı riski fazladır.
- Sindirim sistemi yeterli olgunlukta olmadığından özel beslenme ister.
- Böbreklerin yetersizliği nedeniyle sıvı ve elektrolit dengesi bozulur.
- Isı ayarlayan merkezlerin yetersizliği nedeniyle aşırı ısı kaybeder ve ısı dengesini sağlayamaz.
- Plasenta aracılığıyla Anne'den gelen glukoz ve kalsiyumdan yoksun kalır.
-Kan hücrelerinin yıkılması ile ortaya çıkan bilirübin denen sarı madde karaciğer tarafından etkisiz hale getirilir. Ama karaciğer yeterli gelişmediğinden bu işi başaramaz ve sarılık oluşur.
-Enfeksiyonlara karşı yeterli direnç ve savaşım veremez.

Tüm bu yetersizlikler bebeğin geleceğini olumsuz etkileyecektir. Örneğin biriken bilirübin beyinde çöker ve kalıcı hasarlara yol açar. Bebeğin beyin ve zeka gelişimi geri kalır. 1000 gramın altında doğan bebeklerin %75'inde beyin kanaması görülür. Neyse ki yenidoğan beyni çoğu kez bu tip harabiyetlerden fazla kalıcı zarar görmez. Ileriye yönelik önemli bir iz kalmaz.


Iyi bakım sağlıklı gelecek demektir


Erken doğan bebeklerin bakımı çok özen gerektirir. Tüm ekibin ve ekipmanın yeterli düzeyde olması gerekir. Çalışan sağlık personeli yüksek düzeyde eğitimli olmalıdır. Günün 24 saati aynı düzeyde bakım sağlanmalıdır. Tam donanımlı bir yenidoğan bakım ünitesi uzay merkezini anımsatır. Her yerde monitörler, bip bip sesleri, sessiz ama yoğun bir koşuşturmaca, yanan sönen ışıklar. Hepsi yenidoğana Anne karnındaki ortamı hatırlatmak için gösterilen çabalardır. Cağdaş yenidoğan uniteleri Anne karnındaki çevreyi taklit etmeye çalışır. Ancak hangi bebekler yaşar, hangisinde hasar kalır, hangisi sorunsuz gelişir? Bunları önceden kestirecek testler henüz mevcut değildir. Özürlü kalan bebekler hem aile hem de toplum için yük olacaktır. Çok yoğun bakım isteyen bebeklerde özürlü kalma oranı yüksektir. Beyin hasarı ömür boyu süren ve ileri yaşlarda daha da belirginleşen bir sorundur. Erken dönemde beyini geliştirici özel çalışmalara başlanması gerekir.Gelişme döneminde beyne yaptırılacak egzersizler oluşacak kalıcı hasarları azaltabilir. Çevresinde böyle insanlar bulunanlar durumun hassasiyetini daha iyi anlarlar.

Ömür boyu Anne babasına bağımlı bir insan vardır karşınızda. Bakımı hem maddi hem de manevi açıdan ağır bir yüktür. Bu kişilerin topluma verebilecekleri çok azdır. Sürekli toplumdan alır. Tüm bu nedenlerle doğum hekimliğinin en önemli görevlerinden biri erken doğumları olduğunca azaltmakdır.


Erken doğum sadece aileye değil topluma da büyük yük getirir. Toplumsal kaynaklarımız zaten sınırlı. Bu kaynakların erken doğan bebeklerin bakımı için değil, sağlıklı doğan bebeklerin daha iyi yetişmesi için ayrılması gerekir.

Erken doğum önlenebilir mi?

En tartışmalı konulardan biridir. Birçok ilaç erken doğum sancılarını durdurabilir. Ama bu ilaçların erken doğan bebek sayısını azaltmada pek katkısı olmamaktadır. Risk gruplarını saptayarak bu kişilerin çok yakından izlenmesi, vajinal kültürlerle mikrop taraması erken doğum riskini azaltabilir. Ayrıca rahim gevşekliği olanlara dikiş atılması ve yatak istirahati yararlı uygulamalardır. Bu konuda Anne'nın iyi eğitimi ve erken doğum belirtilerini erken tanıyarak zamanında hekime başvurması önemlidir.


Erken doğumu erken farketmek


Erken doğum tanınabilir mi? Ya da tanındığında önlem alınabilir mi? Bu da ayrı bir sorundur. Genellikle bazı belirtilerin erken doğum habercisi olduğu ancak olay iyice ilerledikten sonra anlaşılabilir. Bu durumda da çok geç kalınmış olacaktır. O halde erken doğum habercisi olabilecek belirtilerin gözlendiği her duruma erken doğum başlıyormuş gibi yaklaşmak gerekir. Fetal Monitör denen cihazla uterus kasılmalarının karın üzerinden ölçülmesi ayırıcı tanıda oldukça yardımcıdır. Ancak ultrasona göre çok ucuz ve yararlı olan bu cihaz ülkemizde ultrason kadar yaygınlaşmamıştır.
Düzenli ve ağrılı kasılmaları olan kadınların yarısında doğum eylemi başlamaz, yani herhangi bir tedavi yapılmasa da doğum ilerlemez ve durur. Bu nedenle de bir ilacın ya da tedavinin etkinliğinin değerlendirmesi güçtür.

Yalancı doğuma yalancı tedavi


Eğer gerçekten ciddi bir durum varsa Anne'nın hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir. Teadviye ilaçlar serum içine katılarak başlanır ve şayet ağrılar geçerse ağızdan haplarla devam edilir. Ülkemizde ve yurt dışında en çok kullanılan ilaç Pre-par ismiyle bilinen bir ilaçtır. Ciddi durumlarda bu ilaç ağızdan 2 saatde bir verildiğinde ancak etkili olur. Çarpıntı gibi bazı ağır yan etkileri olan bu ilaç birçok kadın doğum hekimi tarafından yanlış kullanılmaktadır. Günde 3 sefer yarımşar tablet verilir. Bu kullanımın hiçbir yararı yoktur. Sadece hekimi ve hastayı psikolojik olarak rahatlatır.

Son yıllarda bir kalp ilacı olan nifedipinin 24 saat etkili biçimleri erken doğumu engellemek için kullanılmakta ve başarı sağlanmaktadır.

Erken eylemi durdurmaya çalışmanın en önemli yararı Can'ın akciğerlerini olgunlaştıracak zamanı kazanabilmektir. Eğer doğum 48 saat geciktirilir ve bu arada Can'ın akciğerlerini geliştirmede yararlı olacak ilaçlar kullanılırsa, tedavi amacına ulaşmıştır. Erken eylem tedavisinin ikinci önemli yararı Can'ı yaşatabilecek özellikleri ve donanımları olan hastanelere zamanında yetiştirilmesidir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Erken Doğum | Neler erken doğuma neden olur?, Apgar Nedir ?, Erken doğan bebeği ne gibi sıkıntılar bekler ?" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (28), 32 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (26), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (23), 8 aylık bebek yaşarmı - Google'da Ara (18), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (17), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (16), 6 aylık doğan bebek yaşarmı - Google'da Ara (16), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (16), 35 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (15), erken doğum neden olur - Google'da Ara (15), 34 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (14), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (14), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (14), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (14), bebek kaç haftada doğar - Google'da Ara (14), erken dogum neden olur - Google'da Ara (13), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (13), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (13), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (13), erken dogum neden olur - Google'da Ara (13), bebek kaç haftada doğar - Google'da Ara (13), erken doğan bebek resimleri - Google'da Ara (13), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (12), doğum kaç haftada olur - Google'da Ara (12), 33 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (12), 35 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (11), 7 aylık hamileyken bebek kaç kilo olmalı - Google'da Ara (11), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (11), 36 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (11), 33 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (10), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (10), bebek kaç haftada doğar - Google'da Ara (10), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (10), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (10), 35 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (10), 26 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (10), 28 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (10), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (10), bebek kaç haftalık doğar - Google'da Ara (10), 33 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (10), 26 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (10), erken doğan 32haftalik bebek fotoğrafla - Google'da Ara (10), 33 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (9), 6 aylık doğan bebek yaşarmı - Google'da Ara (9), 32 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (9), 29 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (9), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (9), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (9), 35 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (9), bebek kaç haftada doğar - Google'da Ara (9), 31 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (9), Apgar Nedir - Google'da Ara (9), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (8), erken doğum neden olur - Google'da Ara (8), 6 aylık doğan bebek yaşarmı - Google'da Ara (8), 30 haftalık bebek kaç aylık - Google'da Ara (8), google.28 haftlık... | Yahoo! (8), anne karnında7aylık bebek hareketleri - Google'da Ara (8), anne karnındaki 22 haftalık bebeğin boyu ve kilosu kaç olmalı - Google'da Ara (8), erken doğan bebek görüntüleri - Google'da Ara (8), 27 haftalık doğan bebek - Google'da Ara (7), erken doğum neden olur - Google'da Ara (7), 31 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (7), 31 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (7), 8 aylık doğan bebek yaşarmı - Google'da Ara (7), bebek kaç haftada doğar - Google'da Ara (7), 29 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (7), 34 haftalık bebek görüntüsü - Google'da Ara (7), 33 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (7), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (7), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (7), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (7), 33.haftada doğan bebekler - Google'da Ara (7), erken doğum neden olur - Google'da Ara (7), rüyada erken doğum - Google'da Ara (7), 6 aylık doğan bebek yaşarmı - Google'da Ara (7), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (6), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 33 haftalık doğan bebekler - Google'da Ara (6), anne karnında beş aylık bebek videoları - Google'da Ara (6), hamilelikte 7 aylık bebegın kılosu kaçolmalı - Google'da Ara (6), 29 haftada doğan bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 35 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (6), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 32. haftalik bebek kac aylik olur - Google Search (6), erken doğan 7aylık bebek - Google'da Ara (6), anne karnında bebek ler neden beyin kanaması geçirir - Google'da Ara (6), 30 haftalık bebek kaç kilo olmalı - Google'da Ara (6), 28 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 26 haftada dogan bebekler yasarmi - Google-Suche (6), 31 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 27 haftalık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (6), 32 haftalık bebek yaşar mı - Google'da Ara (6), 8 aylık bebek yaşarmı - Google'da Ara (6), erken doğum neden olur - Google'da Ara (6), 34 haftalık bebek kaç kilo olmalı - Google'da Ara (6),

"Erken Doğum | Neler erken doğuma neden olur?, Apgar Nedir ?, Erken doğan bebeği ne gibi sıkıntılar bekler ? " ile Benzer Konular
Bedri Rahmi Eyuboğlu (d. 1911, Görele – ö. 21 Eylül 1975, İstanbul) | Yazma, Gravür, Seramik, Heykel, Vitray, Mozaik, Hat, Serigrafi, Litografi Gibi Birçok Formlarda Eserler Üreten Dünyaca Ünlü Türk Ressam Ve Şair
3 Yanıt - 22.045 Görüntülenme | Bedri Rahmi Eyüpoğlu-Hayatı Ve Eserleri
Lider Dediğin, Mustafa Kemal ATATÜRK Gibi Olmalıdır.
3 Yanıt - 1.879 Görüntülenme
Atatürk Neden Büyük
3 Yanıt - 4.157 Görüntülenme | Atatürk, bütün insanlık için gerçek bir onur simgesi.
İnsan Psişesi Nedir?
0 Yanıt - 3.268 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.561 Görüntülenme