Kadim Dostlar ™ Forum: Gilbert Sendromu - Gilbert Hastalığı Nedir? | Karaciğerin Kandaki Bilirubini Yeteri Kadar Temizleyememesi - Belirtiler Ve Semptomlar - Nedenleri - Tarama Ve Teşhis - Önleme - Kişisel Bakım - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Gilbert Sendromu - Gilbert Hastalığı Nedir? | Karaciğerin Kandaki Bilirubini Yeteri Kadar Temizleyememesi - Belirtiler Ve Semptomlar - Nedenleri - Tarama Ve Teşhis - Önleme - Kişisel Bakım Kişisel Bakım... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Gilbert Sendromu - Gilbert Hastalığı


Doğumsal ve ailevi bir hastalıktır. Nadiren görülür. Hafif olan olgularda hastalığın farkına varılmaz. Mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte, karaciğer hücreleri kandaki bilirubini alamamaktadır. Bazı hastalarda karaciğer içerisine giren bilirubinin ancak bir kısmı konjüge hale çevrilebilir. Bu durumda indirekt bilirubin 10 mg a kadar çıkabilir.


forum


Hafif derecede bilirubin artışı ile seyreden bir hastalıktır. Serumda indirekt bilirubin değerlerinin arttığı gözlenir. Toplam bilirubin düzeyi 2-5 mg civarındadır.

Doğuştan olmakla birlikte, 15-45 yaşlarında ve erkeklerde sık olarak görülür. Zararsız bir sarılık türüdür.
Hastalarda bilirubinin arttığı dönemlerde hafif bir halsizlik, bulantı ve karın üst kısmında ağrılar meydana gelebilir. Karaciğer ve dalakta büyüme olmaz.

Karaciğer testleri ve SGOT, SGPT değerleri normaldir. Karaciğer biyopsisi normaldir. Hemolitik anemi hastalığı ile karışabilir, ancak kan sayımı ile kolayca ayırt edilebilir.

Hastalık şiddetlenme ve hafifleme şeklinde seyreder. Yorgunluk, açlık, heyacan ve üzüntülerin sarılığın ortaya çıkışında ve alevlenmesinde etkili olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

Tedavi gerektirmez, sarılık bir kaç günde kendiliğinden kaybolur. Uzun süren sarılıklarda barbitüratlar verilebilir.


forum


Gilbert sendromu, karaciğerin, alyuvar hücrelerinin parçalanması ile üretilen, bilirubin adındaki maddeyi gerektiği gibi işleme koymadığı, yaygın görülen, hafif bir karaciğer bozukluğudur. Aynı zamanda yapısal hepatik işlevsizlik, indirekt iyi huylu bilurubinemi ve ailevi hemolitik olmayan sarılık olarak da bilinen Gilbert sendromu genellikle tedavi gerektirmez ve ciddi komplikasyonlar oluşturur.

Hatta, Gilbert sendromu iyi huylu yapısı nedeniyle, genellikle hastalık olarak kabul edilmez. Bu rahatsızlığın bulunduğu çoğu insan bunu, kan testinde bilirubin düzeylerindeki artış görüldüğü zaman, tesadüfi olarak fark etmektedir.

Gilbert sendromu ABD nüfusunun yüzde 3’ü ila yüzde 10’unu etkilemektedir. Erkeklerde bu rahatsızlık kadınlara göre daha sık görülür.


forum


Belirtiler ve Semptomlar


Kalıtsal bir rahatsızlık olan Gilbert sendromu doğuştan mevcuttur. Ender olarak semptomlara yol açsa da, bilirubin düzeyini süt sarılığına neden olacak kadar yükseltebilir.

Bilirubin tehlikeli bir düzeye ulaşmasa da, meydana gelmesi halinde, huzuru kaçıran bir görüntü arz edebilir. Genellikle, bilirubin fazlası, cildi etkilemeden önce gözlerin aklarının sarıya dönmesine neden olur. Eğer bilirubin düzeyinin artışı devam ederse, cildiniz sarımsı bir renk alabilir.


Eğer sizde Gilbert sendromu varsa, bir dizi etken bilirubin düzeyini artırabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:


* Soğuk algınlığı veya grip gibi enfeksiyonlar dahil olmak üzere hastalık
* Regl olma
* Aç kalma veya öğün atlama
* Dehidrasyon ( Susuz kalma)
* Aşırı yorulma


Gilbert hastası olan bazı kişiler bayılma, halsizlik ve karın ağrısı nöbetleri yaşamaktadırlar. Öte yandan, Gilbert'in gerçek anlamda bu gibi semptomlara neden olup olmadığı ya da bunların stresle mi yoksa başka rahatsızlıklarla mı ilgili olduğu bilinmemektedir.


Nedenleri


Karaciğeriniz sarımsı bir pigment olan bilirubini doğal olarak üretir. Bu, eski alyuvar hücrelerinin parçalanmasıyla açığa çıkan normal bir atıktır. Bilirubin, kan dolaşımınız aracılığı ile karaciğerinize geçer. Normal beden işleyişinde, karaciğer hücrelerindeki bir enzim, bilirubinin parçalanmasına ve kan dolaşımından atılmasına yardımcı olur. Bilirubin, karaciğerden bağırsaklara safra aracılığı ile geçer. Daha sonra vücuttan dışkı ile atılır. Kanda az miktarda bilirubin kalır.
Öte yandan, Gilbert sendromunun bulunduğu kişiler, bilirubinin parçalanmasına neden olan enzimi kontrol eden anormal bir geni kalıtım yolu ile alırlar. Bu gen, anormalliği enzim düzeyinin daha düşük olmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda, bilirubinin, indirekt bilirubin adı verilen bir türü, kanda aşırı miktarda birikebilir.

Bazı uzmanlar, Gilbert sendromunun sadece bilirubin düzeyleri aralığındaki normal bir değişkenlik olduğu kanısındadır.


Risk Faktörleri


Anormal genlerin kalıtım yoluyla alınmasına ek olarak, Gilbert sendromuna yakalanma olasılığını artırdığı bilinen hiçbir risk faktörü bulunmamaktadır.


Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?Eğer cildinizde veya gözünüzün normal durumda beyaz olan bölümlerinde sarımsı bir renk olduğunu fark ederseniz, bunu sağlık bakımı sağlayıcınıza vakit geçirmeden bildirin. Gilbert sendromu dışında çeşitli rahatsızlıklar sarılığa yol açabilir ve tıp testleri ile muayeneleri ciddi rahatsızlıkları olasılık dışı bırakabilir.


Tarama ve Teşhis


Eğer sizde sarılık varsa, sağlık bakımı sağlayıcınız sizde Gilbert sendromu veya başka bir rahatsızlık olduğundan şüphelenebilir. Öte yandan, Gilbert sendromu çoğu zaman sadece, hastalık, cerrahi ameliyat veya yaşam sigortası poliçesi satın almak gibi, sağlıkla ilgili başka nedenlere yönelik olarak kan testinden geçildiği zaman, tesadüfen öğrenilir. Gilbert sendromu doğuştan mevcut olsa da, genellikle bilirubin üretiminin arttığı ergenliğe veya sonraki dönemlere kadar teşhis edilmez.

Doktorunuz, fiziksel bir muayene ve ek kan testleri gerçekleştirilmesini isteyebilir. Gilbert sendromu ile sarılık nöbeti yaşamadığınız takdirde, hiçbir fiziksel belirti veya semptom göstermezsiniz.


Yaygın kan testleri aşağıdakileri içerir:


* Eksiksiz kan sayımı
* Karaciğer işlev testleri


Gilbert sendromu teşhisi genellikle kan testlerine dayalı olarak konabilir. Gilbert sendromunda, hafifçe artan indirekt bilirubin düzeyi haricinde, sonuçların tümü genellikle normal olacaktır.
Sizde Gilbert sendromu varsa, kanınızdaki bilirubin düzeyi dalgalanma gösterebilir. Normal düzey aralığına göre her zaman daha yüksek olmaz. Eğer ilk kan testinizde normal bilirubin düzeyi olduğu gösterilirse, doktorunuz testin birkaç kez tekrar edilmesini önerebilir.


Doktorunuz ender olarak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka testleri salık verebilir:

* Karaciğerin ultrasonun çekilmesi
* 24 saatlik bir dönem boyunca aç kalınarak bunun bilirubin düzeylerini artırıp artırılmadığına bakılması
* Yaygın olarak kullanımda olmayan, Gilbert sendromuna neden olan anormal genin kontrol edilmesine yönelik genetik testler

Sizde sarılık veya yüksek bilirubin düzeyi olduğu zaman, sizde daha ciddi bir karaciğer rahatsızlığının olmadığından emin olunması önem taşır. Doktorunuz bu gibi rahatsızlıkların olup olmadığını kontrol etmek için başka testler de salık verebilir.


* Karaciğer işlev testleri
* Tam kan sayımı
* Ultrason


Komplikasyonlar


Gilbert sendromu sarılık devrelerine yol açabilir. Öte yandan, sarılık genellikle hafiftir ve kendi kendine iyileşir. Rahatsızlığın kendisinin bilinen başka hiçbir komplikasyonu yoktur ve karaciğere hasar vermez.

Bilirubini işleme koyan enzimin düzeyinin düşük olması, belirli ilaçlarda yan etkilerin artmasına sebebiyet verebilir. Aynı enzim vücudun belirli ilaçları ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Özel olarak, kolon kanserinin tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaç olan irinotesan (Camptosar), Gilbert sendromu bulunan kişilerde zehirleyici düzeylere ulaşarak, ağır ishale sebebiyet verebilir. Belirli ilaçlarda bu olası etki söz konusu olduğundan, sizde Gilbert sendromu varsa, herhangi bir yeni ilaç almadan önce doktorunuz ile konuşun.


Önleme


Gilbert sendromu kalıtsal bir genetik bozukluktur. Bu bozukluğun gelişimi yaşam tarzı ile ilgili alışkanlıklarla veya ortamla bağlantılı değildir.

Bu rahatsızlığı teorik olarak engellemenin tek yolu ebeveynlerin buna neden olan anormal geni çocuklarına iletmelerinin engellenmesidir. Ancak genel nüfustaki kişilerin yarısından fazlasının bu anormal genin bir kopyasını taşıması bunu çok yaygın kılmaktadır. Eğer bu anormal genin bulunduğu iki kişinin çocuğu olursa, Gilbert sendromuna neden olan bu genetik kusuru çocuklarına geçirebilirler, ancak bu her zaman olmaz. Bu anormal genin iki kopyasının bulunduğu herkes Gilbert sendromuna yakalanmaz. Bu durum, ailenizin geçmişinde bu rahatsızlık olmasa da sizin buna yakalanabileceğiniz anlamına gelmektedir. Buna karşıt olarak, Gilbert sendromu olan herkeste bu anormal genin iki kopyası vardır.


Kişisel Bakım


Yaşamınızdaki belirli olaylar Gilbert sendromundaki, sarılığa neden olan daha yüksek bilirubin düzeyi fasıllarını tetikleyebilir. Bu durumları yönetmek için elinizden geleni yapmak, bilirubinin kontrol altına alınmasına, belki de sarılık nöbetlerinin engellenmesine yardımcı olabilir.
Bu adımlar aşağıdaki gibidir:

* Soğuk algınlıkları ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak
* Duygusal stresi yönetmek
* Besleyici bir diyet uygulamak, aç kalmaktan ve öğünleri atlamaktan uzak durmakBaşa Çıkma YöntemleriHerhangi bir tıbbi rahatsızlık teşhisinin konması başlangıçta korkutucu olabilir. Ancak Gilbert sendromu iyi huylu bir rahatsızlıktır. Gilbert sendromu bulunan kişilerin normal bir yaşam süresi olur. Eğer zaman zaman sarılığa yakalanırsanız, bunun zararlı olmadığını, muhtemelen yaşamınızdaki stres etkenleri ile bağlantılı olduğunu ve sadece kendi kendine geçebileceğini unutmayın.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 21 Eylül 2015 Pazartesi - 08:17
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Gilbert Sendromu - Gilbert Hastalığı Nedir? | Karaciğerin Kandaki Bilirubini Yeteri Kadar Temizleyememesi - Belirtiler Ve Semptomlar - Nedenleri - Tarama Ve Teşhis - Önleme - Kişisel Bakım" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

gilbert sendromu - Google'da Ara (42), gilbert hastalığı - Google'da Ara (36), gilbert sendromu - Google'da Ara (28), gilbert sendromu - Google'da Ara (20), gilbert hastalığı - Google'da Ara (19), jilbert hastalığı - Google'da Ara (16), gilbert sendromu - Google'da Ara (13), gilbert hastalığı - Google'da Ara (13), jilbert sendromu - Google'da Ara (12), GILBERT SENDROMU - Google'da Ara (12), gilbert sendromu - Google'da Ara (11), gilbert hastalığı - Google'da Ara (11), gilbert sendromu - Google'da Ara (11), gilbert hastalığı - Google'da Ara (10), gilbert sendromu - Google'da Ara (9), gilbert hastalığı - Google'da Ara (9), jilbert sendromu - Google'da Ara (7), gilbert hastalığı - Google'da Ara (7), gilbert sendromu - Google'da Ara (7), jilbert hastalığı - Google'da Ara (6), gilbert sendromu - Google'da Ara (6), gilbert hastalığı - Google'da Ara (6), gilbert sendromu - Google'da Ara (5), gilbert hastalığı - Google'da Ara (5), jilbert hastalığı - Google'da Ara (5), gilbert hastalığı - Google'da Ara (5), JİLBERT SENDROMU - Bing (5), jilbert hastalığı - Google'da Ara (5), gilbert sendromu - Google'da Ara (5), gilbert hastalığı - Google'da Ara (5), gilbert hastalığı - Google'da Ara (5), gilbert hastalığı - Google'da Ara (4), GİLBERT SENDROMU - Google'da Ara (4), gilbert sendromu - Google'da Ara (4), gilbert hastalığı - Google'da Ara (4), gilbert hastalığı - Google'da Ara (4), jilbert sendromu - Google'da Ara (4), gilbert sendromu - Google'da Ara (4), gilbert sendromu - Google'da Ara (4), jilbert sendromu - Google'da Ara (4), gilbert hastalığı - Google'da Ara (4), gilbert sendromu belirtileri - Google'da Ara (3), related:www.hekimce.com/index.php?kiid=509 gilbert - Google'da Ara (3), jilbret nedir - Google'da Ara (3), gilbert hastalığı - Google'da Ara (3), jilbert sendromu - Google'da Ara (3), gilbert hastalığı - Google'da Ara (3), gilbert hastalığı - Google'da Ara (3), gılbert hastalıgına ıyı gelen bıtkıler - Google'da Ara (3), jilbert hastalığı - Google'da Ara (3), gilbert hastalığı - Google'da Ara (3), gilbert sendromu - Google'da Ara (3), gilbert sendromu tedavisi - Google'da Ara (3), jilbert sendromu - Google'da Ara (3), (1) gilbert sendremu - Web Search Results (2), Arama V9 (1), gilbert sendromu belirtiler - Bing (1), Arama Govome (1), gilbert hastalığı sıklığı - Bing (1), Arama Govome (1), gılbert sendromu - Bing (1), gilbert sendromu - Bing (1), cilbert hastalıyı nedir - Bing (1), jilbert sendromu - Bing (1), gilbert sendromu semptomları - Google\'da Ara (1), gilbert sendromu - Bing (1), gilbert sendromu teshis - Bing (1), GİLBERT SENDROMU BELİRTİLER - Bing (1), jilbert hastalığı | blekko (1), gillbert hastalığı nedir? - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), jilbert nedir - Google'da Ara (1), gilbert sendromu nedir - Bing (1), gilbert hastalıgı - Bing (1), gilbert sendromu tedavi - Google\'da Ara (1), gilbert sendromu hastalığı - Bing (1), Arama V9 (1), gilbert - Bing (1), jilbert nedir - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), (1) gılbert sendromu nedir - Web Search Results (1), GILBERT HASTALIGI - Bing (1), jilbert nedir - Google Arama (1),

"Gilbert Sendromu - Gilbert Hastalığı Nedir? | Karaciğerin Kandaki Bilirubini Yeteri Kadar Temizleyememesi - Belirtiler Ve Semptomlar - Nedenleri - Tarama Ve Teşhis - Önleme - Kişisel Bakım Kişisel Bakım..." ile Benzer Konular
Cilt Bakımı-Vücudunuza Bakım
1 Yanıt - 1.282 Görüntülenme
Pratik Bakım Önerileri
0 Yanıt - 923 Görüntülenme
Özel Bakım-Buz
0 Yanıt - 928 Görüntülenme
Özel Bakım-Yumuşak Ten İçin
0 Yanıt - 2.466 Görüntülenme
Özel Bakım-Lipozomlar
0 Yanıt - 919 Görüntülenme